Setari Cookie-uri

avortul pe timpul lui Ceausescu

De la: -Iulya, la data 2014-03-04 12:22:39
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 12:17:25
De la: kudika_15804, la data 2014-03-04 12:09:09
Nu avortul in sine este o crima,ci graba si inconstienta multor cupluri in incheierea unor casatorii, incerte inca din startul lor si in aducerea hazardata a unor copii nedoriti!!Contraceptia este considerata pacat,dar daca s-ar face o statistica privind disponibilitatea celor, care braveaza in acuzarea persoanelor care apeleaza la intreruperile de sarcina,de a sustine copiii parasiti sau pe cei proveniti din familii cu existenta precara,rezultatul obtinut ar fi dezastruos,caci atunci cand se apeleaza la teorie, toti sunt cel putin licentiati in domeniu,practica clacandu-i complet!!!Vorbe multe si fapte putine!!!


ca unii se casatoresc fara sa se cunoooasca e altceva,aici era vorba strict desre avort care nu se intampla dooar in cazul celor casatoriti,,,,ca cineva iti spune adevarul nu inseamna ca ti face morala sau arunca cu piatra inceteaza cu prostiile
iiiiiiiiiiiiiiiooo , ia fa tu copii muuuulti si apoi arunca-i pe strada .......si asa esti absolvit de pacate , ramai un pana una alta numai vorbi prostii


pana una alta vorbesti ttu prostii,dumnezu nu e de vina ca oameni isi abandoneaza copii
iiiiiiiiio
Postat pe 4 Martie 2014 12:24
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 12:17:25
De la: kudika_15804, la data 2014-03-04 12:09:09
Nu avortul in sine este o crima,ci graba si inconstienta multor cupluri in incheierea unor casatorii, incerte inca din startul lor si in aducerea hazardata a unor copii nedoriti!!Contraceptia este considerata pacat,dar daca s-ar face o statistica privind disponibilitatea celor, care braveaza in acuzarea persoanelor care apeleaza la intreruperile de sarcina,de a sustine copiii parasiti sau pe cei proveniti din familii cu existenta precara,rezultatul obtinut ar fi dezastruos,caci atunci cand se apeleaza la teorie, toti sunt cel putin licentiati in domeniu,practica clacandu-i complet!!!Vorbe multe si fapte putine!!!


ca unii se casatoresc fara sa se cunoooasca e altceva,aici era vorba strict desre avort care nu se intampla dooar in cazul celor casatoriti,,,,ca cineva iti spune adevarul nu inseamna ca ti face morala sau arunca cu piatra inceteaza cu prostiile



Si tu inceteaza cu tampeniile!!Ai urmat sfatul meu?Ai hranit un copil nemancat,amarat,parasit de niste parinti,care nu l-au dorit??Ai infiat un copil,care nu era al nimanui??Nu cred ca ai facut asa ceva,asa ca, scuteste-ma de teoria ta,buna,ce-i drept,dar doar in carti!!
Repet,nu sunt adepta avorturilor,caci acestea distrug sufletul,dar nu sunt de acord cu aducerea pe lume a unor prunci,care nu au nicio vina si nici nu au cerut sa vina in familii nepotrivite!!!ADEVARUL?????Iti spun,eu,unde este adevarul!!!Du-te la casele de copii,du-te in maternitati unde exista nou nascuti abandonati,du-te in spitale unde se afla copii bolnavi parasiti de mamele lor!!!Sau,mai simplu,fa eforturi as devii tata si ai sa vezi ce inseamna copii!!
kudika_15804
Postat pe 4 Martie 2014 12:24
vorbiti de 2 lucruri diferite,,cica fa copii si arunca i in strada,,da dc sa i arunci in strada si sa nu lupti sa i cresti,,nimic nu i intamplator
iiiiiiiiio
Postat pe 4 Martie 2014 12:26
iiiiiiiio ,este o diferenta intre a te sexa si cea de a-ti dori copii ! Taci din gura azi ca habar nu ai ce vorbesti !
-Iulya
Postat pe 4 Martie 2014 12:27
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 11:43:31
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-03-04 11:31:28
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-03 15:18:43
De la: kudika226898, la data 2014-03-03 15:16:54
De la: -Iulya, la data 2014-03-02 23:41:09Mda...si totusi orfelinatele au fost si sunt pline de copii abandonati !; ...si va intreb acum , care este diferenta intre epoca ceausista si cea de azi , in ceea ce priveste avortul si copii orfani ?



E trist ca, desi au atatea metode contraceptive la indemana, femeile sunt imbecile intr-o mare masura...ca si pe vremea lui Ceausescu...


contraceptia este atentat la viata nimic altceva


Glumesti , nu ?


Daca nu glumesti poate ma luminezi si pe mine raspunzand la intrebarea urmatoare:
- La viata cui este contraceptia un atentat?


la viata oricui urmeaza sa se nasca iar tu incerci sa opresti asta,iar acea viata puteai fi tu


Adica este un atentat la ceva ce nu exista.
Acea viata nu puteam fi eu pentru ca eu exist.

Oamenii au cautat sa gaseasca metode contraceptive tocmai pentru faptul ca au dreptul sa aleaga cand vor sa devina parinti. Liberul arbitru le permite asta.
Daca copiii ar fi facuti numai din vointa Domnului firesc ar fi sa nu mai existe atati copii nefericiti.

Cred ca se intampla lucruri mult mai grave decat contraceptia si biserica exagereaza dand canoane pentru asa ceva.

Cred ca Dumnezeu are lucruri mai bune de facut decat sa pedepseasca contraceptia atat timp cat ne-a lasat liberul arbitru.

Omenirea este incet incet stapanita de cel izgonit.

Slujitorii Domnului ar trebui sa isi schimbe atitudinea pana nu e prea tarziu.

Crestinii se aduna in Biserica mai mult din disperare si lipsa de speranta decat din credinta adevarata.

Cred ca acum mai mult ca niciodata in loc de Bau-Bau pe tema pacatelor ar trebui propavaduita mai mult iertarea si iubirea.
Radu_Cristian_1
Postat pe 4 Martie 2014 12:29
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 12:26:21vorbiti de 2 lucruri diferite,,cica fa copii si arunca i in strada,,da dc sa i arunci in strada si sa nu lupti sa i cresti,,nimic nu i intamplator
Tu nu intelegi ca inconstienta femeilor de genul care-si arunca copii este cel mai mare pacat !Daca se sexeaza fara protectie atunci sa traga consecintele pacatului lor ,avortul ! Du-te si te culca
-Iulya
Postat pe 4 Martie 2014 12:30
De la: kudika_15804, la data 2014-03-04 12:24:19
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 12:17:25
De la: kudika_15804, la data 2014-03-04 12:09:09
Nu avortul in sine este o crima,ci graba si inconstienta multor cupluri in incheierea unor casatorii, incerte inca din startul lor si in aducerea hazardata a unor copii nedoriti!!Contraceptia este considerata pacat,dar daca s-ar face o statistica privind disponibilitatea celor, care braveaza in acuzarea persoanelor care apeleaza la intreruperile de sarcina,de a sustine copiii parasiti sau pe cei proveniti din familii cu existenta precara,rezultatul obtinut ar fi dezastruos,caci atunci cand se apeleaza la teorie, toti sunt cel putin licentiati in domeniu,practica clacandu-i complet!!!Vorbe multe si fapte putine!!!


ca unii se casatoresc fara sa se cunoooasca e altceva,aici era vorba strict desre avort care nu se intampla dooar in cazul celor casatoriti,,,,ca cineva iti spune adevarul nu inseamna ca ti face morala sau arunca cu piatra inceteaza cu prostiile



Si tu inceteaza cu tampeniile!!Ai urmat sfatul meu?Ai hranit un copil nemancat,amarat,parasit de niste parinti,care nu l-au dorit??Ai infiat un copil,care nu era al nimanui??Nu cred ca ai facut asa ceva,asa ca, scuteste-ma de teoria ta,buna,ce-i drept,dar doar in carti!!
Repet,nu sunt adepta avorturilor,caci acestea distrug sufletul,dar nu sunt de acord cu aducerea pe lume a unor prunci,care nu au nicio vina si nici nu au cerut sa vina in familii nepotrivite!!!ADEVARUL?????Iti spun,eu,unde este adevarul!!!Du-te la casele de copii,du-te in maternitati unde exista nou nascuti abandonati,du-te in spitale unde se afla copii bolnavi parasiti de mamele lor!!!Sau,mai simplu,fa eforturi as devii tata si ai sa vezi ce inseamna copii!!


copii inseamna o binecuvantare asta inseamna,,tu din pacate nu prea ai sfaturi sa le urmeze cineva,,,,,am venit aici sa ti zic ce inseamna aceasta fapta ca cele ce si abandoneaza coããpii sa nu o mai faca,astfel nu va fi nevoit nimeni sa se duca cu mancare la casele de copii caci nu vor exista,,urmeaza mi tu sfatul si lasa prostiile
iiiiiiiiio
Postat pe 4 Martie 2014 12:30
De la: -Iulya, la data 2014-03-04 12:27:54iiiiiiiio ,este o diferenta intre a te sexa si cea de a-ti dori copii ! Taci din gura azi ca habar nu ai ce vorbesti !


serios dar dc este diferenta cine ti a dat sex sa te sexezi,crezi ca ti a dat asa sa te sexezi fara scop si in orice context
iiiiiiiiio
Postat pe 4 Martie 2014 12:33
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 12:33:01
De la: -Iulya, la data 2014-03-04 12:27:54iiiiiiiio ,este o diferenta intre a te sexa si cea de a-ti dori copii ! Taci din gura azi ca habar nu ai ce vorbesti !


serios dar dc este diferenta cine ti a dat sex sa te sexezi,crezi ca ti a dat asa sa te sexezi fara scop si in orice context
iaaaaaa treci tu sa facem copii ca vad ca ai luat-o iar razna
-Iulya
Postat pe 4 Martie 2014 12:34
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-03-04 12:29:31
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 11:43:31
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-03-04 11:31:28
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-03 15:18:43
De la: kudika226898, la data 2014-03-03 15:16:54
De la: -Iulya, la data 2014-03-02 23:41:09Mda...si totusi orfelinatele au fost si sunt pline de copii abandonati !; ...si va intreb acum , care este diferenta intre epoca ceausista si cea de azi , in ceea ce priveste avortul si copii orfani ?



E trist ca, desi au atatea metode contraceptive la indemana, femeile sunt imbecile intr-o mare masura...ca si pe vremea lui Ceausescu...


contraceptia este atentat la viata nimic altceva


Glumesti , nu ?


Daca nu glumesti poate ma luminezi si pe mine raspunzand la intrebarea urmatoare:
- La viata cui este contraceptia un atentat?


la viata oricui urmeaza sa se nasca iar tu incerci sa opresti asta,iar acea viata puteai fi tu


Adica este un atentat la ceva ce nu exista.
Acea viata nu puteam fi eu pentru ca eu exist.

Oamenii au cautat sa gaseasca metode contraceptive tocmai pentru faptul ca au dreptul sa aleaga cand vor sa devina parinti. Liberul arbitru le permite asta.
Daca copiii ar fi facuti numai din vointa Domnului firesc ar fi sa nu mai existe atati copii nefericiti.

Cred ca se intampla lucruri mult mai grave decat contraceptia si biserica exagereaza dand canoane pentru asa ceva.

Cred ca Dumnezeu are lucruri mai bune de facut decat sa pedepseasca contraceptia atat timp cat ne-a lasat liberul arbitru.

Omenirea este incet incet stapanita de cel izgonit.

Slujitorii Domnului ar trebui sa isi schimbe atitudinea pana nu e prea tarziu.

Crestinii se aduna in Biserica mai mult din disperare si lipsa de speranta decat din credinta adevarata.

Cred ca acum mai mult ca niciodata in loc de Bau-Bau pe tema pacatelor ar trebui propavaduita mai mult iertarea si iubirea.


habar n ai despre ce vorbesti,,liberul albitru nu tine de posibilitatea sa faci tu copii cand vrei,ca nu tu dai viata ci dumnezeu prin tn insa dumnezeu o da,,deci tu aici n ai nici o treaba ca nu creezi tu ciata,,,liberul tau albitru tine de a stopa asta sau nu,,iar daca o stopam vom da socoteala
iiiiiiiiio
Postat pe 4 Martie 2014 12:37
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 12:30:55
De la: kudika_15804, la data 2014-03-04 12:24:19
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 12:17:25
De la: kudika_15804, la data 2014-03-04 12:09:09
Nu avortul in sine este o crima,ci graba si inconstienta multor cupluri in incheierea unor casatorii, incerte inca din startul lor si in aducerea hazardata a unor copii nedoriti!!Contraceptia este considerata pacat,dar daca s-ar face o statistica privind disponibilitatea celor, care braveaza in acuzarea persoanelor care apeleaza la intreruperile de sarcina,de a sustine copiii parasiti sau pe cei proveniti din familii cu existenta precara,rezultatul obtinut ar fi dezastruos,caci atunci cand se apeleaza la teorie, toti sunt cel putin licentiati in domeniu,practica clacandu-i complet!!!Vorbe multe si fapte putine!!!


ca unii se casatoresc fara sa se cunoooasca e altceva,aici era vorba strict desre avort care nu se intampla dooar in cazul celor casatoriti,,,,ca cineva iti spune adevarul nu inseamna ca ti face morala sau arunca cu piatra inceteaza cu prostiile



Si tu inceteaza cu tampeniile!!Ai urmat sfatul meu?Ai hranit un copil nemancat,amarat,parasit de niste parinti,care nu l-au dorit??Ai infiat un copil,care nu era al nimanui??Nu cred ca ai facut asa ceva,asa ca, scuteste-ma de teoria ta,buna,ce-i drept,dar doar in carti!!
Repet,nu sunt adepta avorturilor,caci acestea distrug sufletul,dar nu sunt de acord cu aducerea pe lume a unor prunci,care nu au nicio vina si nici nu au cerut sa vina in familii nepotrivite!!!ADEVARUL?????Iti spun,eu,unde este adevarul!!!Du-te la casele de copii,du-te in maternitati unde exista nou nascuti abandonati,du-te in spitale unde se afla copii bolnavi parasiti de mamele lor!!!Sau,mai simplu,fa eforturi as devii tata si ai sa vezi ce inseamna copii!!


copii inseamna o binecuvantare asta inseamna,,tu din pacate nu prea ai sfaturi sa le urmeze cineva,,,,,am venit aici sa ti zic ce inseamna aceasta fapta ca cele ce si abandoneaza coããpii sa nu o mai faca,astfel nu va fi nevoit nimeni sa se duca cu mancare la casele de copii caci nu vor exista,,urmeaza mi tu sfatul si lasa prostiile



Da,copiii sunt o binecuvantare,dar numai acolo unde sunt doriti si unde exista toate conditiile sa fie crescuti si educati corespunzator!Nu trebuie sa vii sa ne explici ce inseamna avortul,si aceasta ,din doua motive:

1.Nu ai niciun drept sa arunci piatra.
2.Esti barbat,deci nu ai nici cea mai mica idee despre ce anume traieste o femeie,care este nevoita sa faca intrerupere de sarcina!Asa ca,usurel cu teoria,caci nu este cazul!

Eram convinsa ca nu poti urma sfatul meu,foarte putini oameni sunt sinceri cu ei insisi!!!
kudika_15804
Postat pe 4 Martie 2014 12:40
De la: -Iulya, la data 2014-03-04 12:34:37
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 12:33:01
De la: -Iulya, la data 2014-03-04 12:27:54iiiiiiiio ,este o diferenta intre a te sexa si cea de a-ti dori copii ! Taci din gura azi ca habar nu ai ce vorbesti !


serios dar dc este diferenta cine ti a dat sex sa te sexezi,crezi ca ti a dat asa sa te sexezi fara scop si in orice context
iaaaaaa treci tu sa facem copii ca vad ca ai luat-o iar razna


asa s catalogati aia de ti zic adfevarul,,pare cam ciudat adevarul asta cand guvernele mondiale ,ce crede ti ca inseamna curcubeul din gradinite,,din pacate multi sunt ft usor de manipulat,de aia nu stici ce inseamna avortul si contraceptia
iiiiiiiiio
Postat pe 4 Martie 2014 12:45
guvernele mondiale
-Iulya
Postat pe 4 Martie 2014 12:49
De la: kudika_15804, la data 2014-03-04 12:40:45
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 12:30:55
De la: kudika_15804, la data 2014-03-04 12:24:19
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 12:17:25
De la: kudika_15804, la data 2014-03-04 12:09:09
Nu avortul in sine este o crima,ci graba si inconstienta multor cupluri in incheierea unor casatorii, incerte inca din startul lor si in aducerea hazardata a unor copii nedoriti!!Contraceptia este considerata pacat,dar daca s-ar face o statistica privind disponibilitatea celor, care braveaza in acuzarea persoanelor care apeleaza la intreruperile de sarcina,de a sustine copiii parasiti sau pe cei proveniti din familii cu existenta precara,rezultatul obtinut ar fi dezastruos,caci atunci cand se apeleaza la teorie, toti sunt cel putin licentiati in domeniu,practica clacandu-i complet!!!Vorbe multe si fapte putine!!!


ca unii se casatoresc fara sa se cunoooasca e altceva,aici era vorba strict desre avort care nu se intampla dooar in cazul celor casatoriti,,,,ca cineva iti spune adevarul nu inseamna ca ti face morala sau arunca cu piatra inceteaza cu prostiile



Si tu inceteaza cu tampeniile!!Ai urmat sfatul meu?Ai hranit un copil nemancat,amarat,parasit de niste parinti,care nu l-au dorit??Ai infiat un copil,care nu era al nimanui??Nu cred ca ai facut asa ceva,asa ca, scuteste-ma de teoria ta,buna,ce-i drept,dar doar in carti!!
Repet,nu sunt adepta avorturilor,caci acestea distrug sufletul,dar nu sunt de acord cu aducerea pe lume a unor prunci,care nu au nicio vina si nici nu au cerut sa vina in familii nepotrivite!!!ADEVARUL?????Iti spun,eu,unde este adevarul!!!Du-te la casele de copii,du-te in maternitati unde exista nou nascuti abandonati,du-te in spitale unde se afla copii bolnavi parasiti de mamele lor!!!Sau,mai simplu,fa eforturi as devii tata si ai sa vezi ce inseamna copii!!


copii inseamna o binecuvantare asta inseamna,,tu din pacate nu prea ai sfaturi sa le urmeze cineva,,,,,am venit aici sa ti zic ce inseamna aceasta fapta ca cele ce si abandoneaza coããpii sa nu o mai faca,astfel nu va fi nevoit nimeni sa se duca cu mancare la casele de copii caci nu vor exista,,urmeaza mi tu sfatul si lasa prostiile



Da,copiii sunt o binecuvantare,dar numai acolo unde sunt doriti si unde exista toate conditiile sa fie crescuti si educati corespunzator!Nu trebuie sa vii sa ne explici ce inseamna avortul,si aceasta ,din doua motive:

1.Nu ai niciun drept sa arunci piatra.
2.Esti barbat,deci nu ai nici cea mai mica idee despre ce anume traieste o femeie,care este nevoita sa faca intrerupere de sarcina!Asa ca,usurel cu teoria,caci nu este cazul!

Eram convinsa ca nu poti urma sfatul meu,foarte putini oameni sunt sinceri cu ei insisi!!!


tu nu ai ce sfaturi sa dai,,iar sfatul care l ai dat nu stiu cui este foarte prost,si anume sa sustina avortul prin darea de bunuri in loc sa taie raul de la radacina si sa informeze mamele despre aceasta fapta ca ia sa nu mai aiba loc

ce inseamna copil nedorit,,adica esti iresponsabil pentru faptele tale sau cum,cica copil nedorit,adica sa i omoram ca noua ne arde doar sa ne cordim sau cum,,daca viata vine de la dumnezeu si tu nu o doresti inseamna ca nu doresti binecuvantarea
iiiiiiiiio
Postat pe 4 Martie 2014 12:51
Amin.
-Iulya
Postat pe 4 Martie 2014 12:53
De la: -Iulya, la data 2014-03-04 12:49:58guvernele mondiale


iulio ti am zis ca habar nu aveti despre ce vorbiti si ce jocuri se fac,,da guvernele mondiale va oooofera crima in tipla
iiiiiiiiio
Postat pe 4 Martie 2014 12:54
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 12:54:50
De la: -Iulya, la data 2014-03-04 12:49:58guvernele mondiale


iulio ti am zis ca habar nu aveti despre ce vorbiti si ce jocuri se fac,,da guvernele mondiale va oooofera crima in tipla
ssst ca ne aud cei de la guvernele mondiale
-Iulya
Postat pe 4 Martie 2014 12:57
De la: -Iulya, la data 2014-03-04 12:57:32
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 12:54:50
De la: -Iulya, la data 2014-03-04 12:49:58guvernele mondiale


iulio ti am zis ca habar nu aveti despre ce vorbiti si ce jocuri se fac,,da guvernele mondiale va oooofera crima in tipla
ssst ca ne aud cei de la guvernele mondiale



ia si razi,,ca de aia rad altii de noi,,ca n avem minte si radem,,,,daca vrei iti mai dau motive sa razi


Europa da lectii de sex copiilor de 3 ani: jocul de-a doctorul

Organizaþia Mondialã a Sãnãtãþii (OMS) a dat publicitãþii documentul care stabileºte standardele pentru predarea educaþiei sexuale în Europa, conform cãruia masturbarea, contracepþia, avortul ºi homosexualitatea trebuie promovate în rândul copiilor de grãdiniþã, de ºcoalã ºi de liceu. În document se spune cã „este necesarã o abordare holisticã bazatã pe înþelegerea sexualitãþii ca pe o arie de dezvoltare a potenþialului uman, ce îi va ajuta pe copii ºi pe tineri sã-ºi dezvolte competenþe esenþiale care sã le permitã sã-ºi autodetermine sexualitatea”.

„Standardele pentru Educaþia Sexualã în Europa”, ce servesc ca ghid pentru aceastã materie, predatã încã din grãdiniþã, au fost scrise de cãtre Organizaþia Mondialã a Sãnãtãþii Regiunea Europa ºi Centrul Federal pentru Educaþia pentru Sãnãtate din Germania, în anul 2010, dar documentul a fost trimis cãtre ministerele sãnãtãþii din UE abia de câteva luni. Îl puteți citi în limba englezã aici. Conferinþa Episcopalã din Spania a emis un comunicat în care numeºte aceste standarde „deplorabile”.
iiiiiiiiio
Postat pe 4 Martie 2014 13:02
Ce spun „Standardele pentru Educaþia Sexualã în Europa”:

- Pentru copiii mai mici de 4 ani:

Informarea copilului despre „bucuria ºi plãcerea pe care o simte când îºi atinge propriul corp ºi despre masturbarea la vârste mici”
Sã le spunem copiilor despre „dreptul de a-ºi explora identitatea de gen”
„sã acceptãm cã existã mai multe moduri prin care poþi ajunge copilul unei familii”
„sã ºtim cã existã diverse tipuri de relaþii”;
- Pentru copiii între 6 ºi 9 ani:

Copilul trebuie sã fie informaþi despre „opþiunile pe care le are în ceea ce priveºte momentul în care devine pãrinte, sarcina, infertilitatea, adopþia, idei de bazã despre contracepþie (faptul cã este posibil sã planifici ºi sã decizi asupra familiei tale)”
„diferite metode de contracepþie”
Sã primeascã informaþii despre „bucuria ºi plãcerea pe care le poate simþi atunci când îºi ating propriul corp (masturbarea⁄autostimularea)
Sã înveþe despre „drepturile sexuale ale copiilor”;
- Pentru copiii între 9 ºi 12 ani:

Copiii trebuie „sã înþeleagã ºi sã accepte schimbãrile ºi diferenþele dintre corpurile lor (mãrimea ºi forma penisului, a sânilor ºi a vulvei pot varia în mod semnificativ)
„sã înveþe despre: diferitele tipuri de contracepþie, folosirea lor ºi mituri despre contracepþie”
Sã dobândeascã „competenþe în folosirea prezervativelor ºi a contraceptivelor eficient în viitor”
Sã fie informaþi despre „prima experienþã sexualã, orientarea de gen, comportamentul sexual al oamenilor tineri (variabilitatea comportamentului sexual), diferenþa dintre identitatea de gen ºi sexul biologic” ºi „plãcerea, masturbarea ºi orgasmul”
Sã aibã abilitatea „sã ia o decizie conºtientã pentru a avea sau nu o experienþã sexualã”
Sã accepte, sã respecte ºi sã înþeleagã „diversitatea din sexualitate ºi orientarea sexualã”
- Pentru copiii între 12 ºi 15 ani:

Sã primeascã informaþii despre „serviciile de contracepþie”
Sã înveþe despre „sarcinã (ºi cea a cuplurilor de acelaºi sex)”
Sã capete abilitatea de „a opta conºtient pentru un contraceptiv ºi de a folosi contraceptivul efectiv”
„orientarea sexualã ºi orientarea de gen, inclusiv coming out⁄homosexualitate”
Informare despre drepturile sexuale aºa cum sunt definite de IPPF (International Planned Parenthood Federation) ºi de cãtre Organizaþia Mondialã pentru Sãnãtate Sexualã (WAS).
- Pentru copiii mai mari de 15 ani:

Informare despre „sarcinã (ºi cea a cuplurilor de acelaºi sex), infertilitate, avort, contracepþie, contracepþia de urgenþã (informaþii mai aprofundate)”
Sã dobândeascã „o viziune criticã asupra normelor culturale⁄religioase diferite referitoare la sarcinã, calitatea de pãrinte etc”
Sã înveþe despre „sexul tranzacþional (prostituþia, sexul pentru mici cadouri, bani sau o masã în oraº), pornografia ºi dependenþa sexualã”
„o schimbare de la sentimente posibil negative, dezgust ºi urã faþã de homosexualitate la acceptarea ºi celebrarea diferenþelor sexuale”
„structura familiei ºi schimbãrile ei, cãsãtoria forþatã; homosexualitatea⁄bisexualitatea⁄asexualitatea ºi calitatea de pãrinte singur”
Sã i se spunã despre „dreptul la avort”
„sã fie stimulat sã-ºi cearã drepturile sexuale”.
iiiiiiiiio
Postat pe 4 Martie 2014 13:07
iiiio ,am inteles ideea.....deci vrei sa ne jucam de-a doctorul si asistenta
-Iulya
Postat pe 4 Martie 2014 13:08
ciudat,,despre lucrurile astea si multe altele nu prea ti se spune ca sa ai dc sa razi,,ca au grija sa ti se promoveze in tipla frumoasa ca tu sa razi de cei care ti zic adevarul despre ele
iiiiiiiiio
Postat pe 4 Martie 2014 13:09
De la: -Iulya, la data 2014-03-04 13:08:19 iiiio ,am inteles ideea.....deci vrei sa ne jucam de-a doctorul si asistenta


as vrea sa te culci,poate chiar o sa intelegi ideea
iiiiiiiiio
Postat pe 4 Martie 2014 13:10
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 13:10:44
De la: -Iulya, la data 2014-03-04 13:08:19 iiiio ,am inteles ideea.....deci vrei sa ne jucam de-a doctorul si asistenta


as vrea sa te culci,poate chiar o sa intelegi ideea
fara tine nu ma culc
-Iulya
Postat pe 4 Martie 2014 13:13
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 12:37:55

habar n ai despre ce vorbesti,,liberul albitru nu tine de posibilitatea sa faci tu copii cand vrei,ca nu tu dai viata ci dumnezeu prin tn insa dumnezeu o da,,deci tu aici n ai nici o treaba ca nu creezi tu ciata,,,liberul tau albitru tine de a stopa asta sau nu,,iar daca o stopam vom da socoteala



Am sau nu am liber arbitru ?
Nu liberul arbitru e cel care decide faptele noastre ?
Pai de ce mi-a mai lasat Doamne Doamne liber arbitru ?
Daca eu stiu ca nu am posibilitatea sa cresc cum se cuvine un copil, ca nu am bani pentru nastere, pentru tot ce trebuie facut dupa nastere, etc, etc, etc vine Dumnezeu si ma pedespeste pentru ca ma feresc sa fac copii ?

In acest caz nu cred ca vorbim de acelas Dumnezeu.

Dumnezeu nu este dictator.

Dumnezeu ar trebui sa fie intelpciunea, bunatatea si iubirea intruchipata iar daca este asa Dumnezeu inseamna ca intelege de ce liberul meu arbitru a decis ca nu este inca momentul sa fiu parinte.

In anumite privinte imi pari extrem de habotnic.
NU te judec. Mi-am exprimat doar o opinie.
Rugamintea mea este sa fi mai ingaduitor cu cei care nu-ti impartasesc in totalitate opiniile.
Sunt persoane care nu asculta orbeste de cele scrise in Liturghie si cu toate astea cred in Dumnezeu in felul lor.
Radu_Cristian_1
Postat pe 4 Martie 2014 13:17
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-03-04 13:17:05
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 12:37:55

habar n ai despre ce vorbesti,,liberul albitru nu tine de posibilitatea sa faci tu copii cand vrei,ca nu tu dai viata ci dumnezeu prin tn insa dumnezeu o da,,deci tu aici n ai nici o treaba ca nu creezi tu ciata,,,liberul tau albitru tine de a stopa asta sau nu,,iar daca o stopam vom da socoteala



Am sau nu am liber arbitru ?
Nu liberul arbitru e cel care decide faptele noastre ?
Pai de ce mi-a mai lasat Doamne Doamne liber arbitru ?
Daca eu stiu ca nu am posibilitatea sa cresc cum se cuvine un copil, ca nu am bani pentru nastere, pentru tot ce trebuie facut dupa nastere, etc, etc, etc vine Dumnezeu si ma pedespeste pentru ca ma feresc sa fac copii ?

In acest caz nu cred ca vorbim de acelas Dumnezeu.

Dumnezeu nu este dictator.

Dumnezeu ar trebui sa fie intelpciunea, bunatatea si iubirea intruchipata iar daca este asa Dumnezeu inseamna ca intelege de ce liberul meu arbitru a decis ca nu este inca momentul sa fiu parinte.

In anumite privinte imi pari extrem de habotnic.
NU te judec. Mi-am exprimat doar o opinie.
Rugamintea mea este sa fi mai ingaduitor cu cei care nu-ti impartasesc in totalitate opiniile.
Sunt persoane care nu asculta orbeste de cele scrise in Liturghie si cu toate astea cred in Dumnezeu in felul lor.


in acest caz vorbesti prostii din nou,,si ca ti spun adevarul si ti se par ca s drastic asta e nu tot ce ti se ofera intrun invelis frumos este bun,,adevarul este adevar,

iar tu daca crezi ca nu o sa ai cu ce l creste nu inseamna altceva decat ca n ai incredere in dumnezeu care ti la dat,si are grija de toate fapturile lui vz la iav,,,liberul tau albitru nu tine de a da viata ci de a o accepta iar daca nu o sa dai socoteala pentru liberul tau albitru ca de aia ti sa dat,o sa raspunzi pentru ce ai ales,,deci ai grija ce alegi
iiiiiiiiio
Postat pe 4 Martie 2014 13:26
Te citez: „dupa nastere isi exprimau ura fata de acel copil adus pe lume..” Ai o dozã de superficialitate încât tind sã cred cã ești tinericã... Câți ani ai? O mamã nu are astfel de manifestãri decât dacã are depresie post-natalã, depresie care dureaza puțin timp.Instinctul matern NU Dà VOIE sã aparã ura ... Procentajul acelor mame, statisc vorbind, e mic. Vorbești cam pe de rost...scrii. Când aduci pe lume un copil trebuie sã fii conștient de aceastã misiune și trebuie sã fie ceva liber consimțit. Mulți fãceau, și fac copii, doar pentru cã le place...„procesul tehnologic”, din ignoranțã, din fanatism religios, ori din prostie purã. 8-) Sunt situații când avortul este necesar pentru a nu apãrea copii cu handicap major, de obicei neuromotor... Pe vremea lui Ceaușescu erau puține cazuri când era permis avortul. Au fost multe tragedii și multe abandonuri ale copiilor nãscuți cu malformații, copii rezultați mai ales din mame cu Rh NEGATIV! Nicolae Ceaușescu dorea , cu orice preț, creșterea demograficã. Nu erau mijloace de contracepție. Se spune cã la vechii egipteni contracepția funcționa ... Cu 400 de ani AD spartanii antici îºi aruncau în prãpastie copiii bolnavi sau cu malformaþii. Sunt și alte exemple... E bine sã te documentezi când abordezi subiecte de acest gen.
Numai bine!
Titita4
Postat pe 4 Martie 2014 14:01
De la: Titita4, la data 2014-03-04 14:01:57Te citez: „dupa nastere isi exprimau ura fata de acel copil adus pe lume..” Ai o dozã de superficialitate încât tind sã cred cã ești tinericã... Câți ani ai? O mamã nu are astfel de manifestãri decât dacã are depresie post-natalã, depresie care dureaza puțin timp.Instinctul matern NU Dà VOIE sã aparã ura ... Procentajul acelor mame, statisc vorbind, e mic. Vorbești cam pe de rost...scrii. Când aduci pe lume un copil trebuie sã fii conștient de aceastã misiune și trebuie sã fie ceva liber consimțit. Mulți fãceau, și fac copii, doar pentru cã le place...„procesul tehnologic”, din ignoranțã, din fanatism religios, ori din prostie purã. 8-) Sunt situații când avortul este necesar pentru a nu apãrea copii cu handicap major, de obicei neuromotor... Pe vremea lui Ceaușescu erau puține cazuri când era permis avortul. Au fost multe tragedii și multe abandonuri ale copiilor nãscuți cu malformații, copii rezultați mai ales din mame cu Rh NEGATIV! Nicolae Ceaușescu dorea , cu orice preț, creșterea demograficã. Nu erau mijloace de contracepție. Se spune cã la vechii egipteni contracepția funcționa ... Cu 400 de ani AD spartanii antici îºi aruncau în prãpastie copiii bolnavi sau cu malformaþii. Sunt și alte exemple... E bine sã te documentezi când abordezi subiecte de acest gen.
Numai bine!


acele situatii sunt cu totul alceva,,si zici un cuplu trebui sa fie constient cand aduce pe lume un copil,,dar cand fac sex nu trebui sa fie nici unul constient cam penibil
iiiiiiiiio
Postat pe 4 Martie 2014 14:12
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 12:51:47
tu nu ai ce sfaturi sa dai,,iar sfatul care l ai dat nu stiu cui este foarte prost,si anume sa sustina avortul prin darea de bunuri in loc sa taie raul de la radacina si sa informeze mamele despre aceasta fapta ca ia sa nu mai aiba loc

ce inseamna copil nedorit,,adica esti iresponsabil pentru faptele tale sau cum,cica copil nedorit,adica sa i omoram ca noua ne arde doar sa ne cordim sau cum,,daca viata vine de la dumnezeu si tu nu o doresti inseamna ca nu doresti binecuvantarea




Serios????Daca nu ar exista copii nedoriti,nu s-ar intampla atatea nenorociri si nu ne-am afla in situtia in care se afla tara noastra,in ceea ce priveste nivelul de trai si subzistenta!!! Femeile se pot informa si singure daca sunt capabile sa o faca,exista medici,duhovnici si surse de informare!! Si de ce trebuie sa acuzam doar femeia????De cand copiii se procreeaza fara interventia barbatului,tinand cont de mersul normal al vietii??Unde este binecuvantarea in cazul copiilor maltratati,parasiti sau ucisi fara mila de catre parinti??Unde este Dumnezeu in astfel de cazuri???Ceea ce spui tu este frumos,corect,dar valabil in latura ideala a vietii,adevarta viata este dincolo de cuvinte!!!!
kudika_15804
Postat pe 4 Martie 2014 15:59
De la: kudika_15804, la data 2014-03-04 15:59:02
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 12:51:47
tu nu ai ce sfaturi sa dai,,iar sfatul care l ai dat nu stiu cui este foarte prost,si anume sa sustina avortul prin darea de bunuri in loc sa taie raul de la radacina si sa informeze mamele despre aceasta fapta ca ia sa nu mai aiba loc

ce inseamna copil nedorit,,adica esti iresponsabil pentru faptele tale sau cum,cica copil nedorit,adica sa i omoram ca noua ne arde doar sa ne cordim sau cum,,daca viata vine de la dumnezeu si tu nu o doresti inseamna ca nu doresti binecuvantarea




Serios????Daca nu ar exista copii nedoriti,nu s-ar intampla atatea nenorociri si nu ne-am afla in situtia in care se afla tara noastra,in ceea ce priveste nivelul de trai si subzistenta!!! Femeile se pot informa si singure daca sunt capabile sa o faca,exista medici,duhovnici si surse de informare!! Si de ce trebuie sa acuzam doar femeia????De cand copiii se procreeaza fara interventia barbatului,tinand cont de mersul normal al vietii??Unde este binecuvantarea in cazul copiilor maltratati,parasiti sau ucisi fara mila de catre parinti??Unde este Dumnezeu in astfel de cazuri???Ceea ce spui tu este frumos,corect,dar valabil in latura ideala a vietii,adevarta viata este dincolo de cuvinte!!!!


adevarata viata ti o faci sau nu dp adevar,si esti raspunzator,,iar de acuzat nu acuza nimeni pe nimeni este a 4 oara daca nu ma insel cand o spui pentru ca de obicei tu nu prea intelegi sau orgoliul nu te lasa sa o faci tocmai de aia de multe ori vorbesti prostii,,nu este de vina dumnezeu ca,copii sunt maltratati parasiti sau ucisi,tocmai aici este alegerea,,nu de a lua viata ci de a te lupta sa o ocrotesti
iiiiiiiiio
Postat pe 4 Martie 2014 16:17
De la: iiiiiiiiio, la data 2014-03-04 13:26:39
1. in acest caz vorbesti prostii din nou

2. iti spun adevarul.
ti se pare ca-s drastic.
asta e.
nu tot ce ti se ofera intr-un invelis frumos este bun.
adevarul este adevar

3. tu daca crezi ca nu o sa ai cu ce-l creste nu inseamna altceva decat ca n-ai incredere in Dumnezeu care ti la dat si are grija de toate fapturile lui

4. vis a vis de liberul tau arbitru nu tine de a da viata ci de a o accepta.

5. o sa dai socoteala pentru liberul tau arbitru ca de aia ti sa dat,
o sa raspunzi pentru ce ai ales, deci ai grija ce alegi


Voi raspunde partial serios , partial matitios.

1. Eu consider ca nu vorbesc prostii.
Este un conflict de opinii pe care il accept.

2. Ba eu iti spun adevarul.
Esti drastic. Nu mi-se pare.
Asta e.
Nu tot ce ti se ofera intr-un invelis religios este bun.
Adevarul adevarat nu a fost dat omului.

3. Privesc in jur si nu vad ca Dumnezeu are grija de toate fapturile lui. O parte din fapturile lui sunt in grija lui Lucifer si actioneaza in consecinta afectand iremediabil multe din fapturile Domnului.

4. Liberul arbitru tine de sine si de faptele personale.
Dumnezeu a lasat o femeie insarcinata o singura data.
Celelate femei au ramas insarcinate datorita unui barbat sau unui medic.
Dumnezeu nu a facut altceva decat sa intrupeze duhul sfant in ovului fecundat.
Asta inseamna ca pana la interventia lui Dumnezeu barbatul si femeia au fost cei care au deschis calea intruparii unui suflet nou.
Unii o fac in mod constient fiindca asa le dicteaza liberul arbitru , altii o fac accindental (in acest caz accept posibilitatea unei interventii divine) si mai este cazul celor care fac copii cum da bunul Dumnezeu caz in care unii copii au noroc iar altii nu.

5. Chiar si in viata reala dam socoteala pentru faptele noastre.
Nimic nou.
Cum am mai spus si in alt comentariu referitor la Avort eu consider nedrept faptul ca Dumnezeu nu a gasit o cale ca si barbatul sa perceapa suferinta asa cum o percepe femeia care ii avorteaza copilul.
Radu_Cristian_1
Postat pe 4 Martie 2014 17:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SEXUL 4 De la: healthy010635 21 Martie 2010 03:47
menstratie ciudata, sangerari dupa menstruatie 10 De la: amariage 23 Octombrie 2010 21:34
posibil candida? 45 De la: Alinutza_h 8 Decembrie 2012 21:41
buna 3 De la: gaby_scumpyk 23 Februarie 2010 14:06
cat de toxice sunt contraceptivele? 85 De la: dandanaua_reloaded 6 Decembrie 2011 12:27