Setari Cookie-uri

Dupa 4 ani,face un copil cu alta

De la: kudika_15804, la data 2014-05-03 21:07:29
1.Nu am facut referire la toate femeile sau la toti barbatii,ci doar legat de cazul in speta,in care domnul ,declarand iubire unei femei,procreaza,in aceeasi perioada,un copil cu alta femeie!!!!!Cine ii da dreptul de a fi mediocru ca om???

2.Afirmatia mea nu este deloc agresiva,dat fiind realitatea extrem de dura in directia respectiva!!!Si nu este vorba de o femeie,care are relatie cu un barbat casatorit,ci despre un barbat ,care minte cu josnicie!!!Repet,fiecare este liber sa isi exprime opinia,ca nu toate parerile converg la acelasi rezultat,este firesc sa fie astfel,Cristian,nu fixa un etalon in exprimarea de opinie,caci nu este corect fata de nimeni!!Viata m-a invatat sa etichetez numai in functie de ceea ce vad,ceea ce aud si ,de multe ori,in functie de ceea ce traiesc eu sau ceilalti!!!

3.Eradicarea este apicabila daca nu accepti un astfel de comportament in viata ta,refuzul devenind o forma de eradicare,dar in viata personala!!!Atunci cand esti slab in fata tentatiilor,de ce nu esti la fel de slab in declararea unei iubiri,care,de fapt,nu exista??Asta nu voi intelege niciodata!!Cum poti sa iubesti si sa minti in acelasi timp???Vorbesc strict legat de cazul nostru!!Nu,eu nu sunt intelegatoare in aceasta directie!!!



1. In opinia mea nimeni nu ne da nici un drept.
Avem liber arbitru si suportam consecintele deciziilor luate de propriul liber arbitru.
Sunt adeptul interpretarii situatiilor si mai putin al sentintelor definitive pentru ca eu consider ca atunci cand te lasi stapanit de ura, violenta, rautate, invidie,... iti faci in primul rand rau tie insuti condamnandu-te fara voie la nefericire.
In situatia in speta domnul in cauza nu a dorit sa procreeze a dorit sa experimenteze altceva avand ca scuza faptul ca daca tot e sa moara de cancer de ce sa nu profite de oportunitatea ivita.
Din pacate aceasta dovada de egoism il va costa toata viata si va resimti din plin asta daca nu va constientiza ca acest pacat il poate plati doar prin iubire, prin iubirea pentru copilul sau.
2. "Nu este vorba de slabiciune,ci de caracterul infect al marii majoritati a barbatilor,care se formeaza in urma lipsei de educatie,constiinta si morala!!!Lacunele se formeaza in propriile familii ale acelor barbati,ca tu le dai definitia de "slabiciune ancestrala" este numai problema ta!!!"
Acest paragraf din comentariul tau nu face referire la situatia in cauza. Din puctul meu de vedere exprima supararea ta fata de toti barbatii infideli.
Prin raspunsul meu nu am incercat sa le iau apararea acestora ci sa iti sugerez sa privesti mai relaxat aceasta situatie de viata care este adulterul. Asa ceva nu putem controla decat atunci cand este vorba de noi insine. Nu cred ca avem dreptul sa jignim pe nimeni atat timp cat nu suntem atinsi in mod direct de situatia in cauza. In locul exprimarii folosite, consider ca daca ai fi facut referire la lipsa de caracter a multor barbati mesajul ar fi fost mai onest.
In opinia mea , dai dovada de subiectivism in clipa in care vorbesti de caracter si o faci numai referitor la caracterul barbatilor evitand cu diplomatie sa iti exprimi parerea si despre lipsa de caracter a unor femei care accepta sa devina amante cu buna stiinta.
Asa cum unele femei sunt victime ale unor barbati sunt si unii barbati care sunt victime ale unor femei.
3. Cum poti sa iubesti si sa minti in acelasi timp??? - Nu stiu.
Strict legat de acest caz , in opinia mea nu cred ca mai era vorba de acea iubire care te impidica sa minti si sa inseli.
Strict legat de acest caz in ce sens nu esti intelegatoare?
Nici eu nu sunt pentru continuarea relatiei dintre el si cea care a pus acest subiect pe forum.

Iti doresc o seara frumoasa!
Radu_Cristian_1
Postat pe 3 Mai 2014 23:22
Din fericire pot DOAR sa presupun pentru ca eu nu sunt in situatia data si am facut acest lucru pentru ca am primit o intrebare in acest sens.
Cred ca orice opinie poate fi considerata doar o presupunere pana la proba contrarie.

NU cred ca e nimic rau daca presupunem una si alta pe diversele subiecte ale acestui forum.
Fiecare este liber sa rezoneze in felul lui la opiniile postate de utilizatorii acestui forum si nu numai.
Ar fi o gresala ca niste postari de pe un forum sa fie luate ad literam si tratate ca si cum ar fi postulate.

Poti in cel mai bun caz sa emiti o parere dar sa incerci sa aprofundezi o atare situatie nu ai cum.Nu cunosti nici pe el nici pe rivala gravida, deci...?
Ramane oricum la latitudinea initiatoarei sa decida ce va face in continuare si sper sa nu se lase prea mult convinsa de dragostea pe care i-o poarta acestui individ si sa se adune, sa-si puna logica si propriul interes in functiune si sa aleaga ce e bine pentru viitorul ei.
4 ani de relatie pierduti nu inseamna o tragedie.
Arno_28
Postat pe 4 Mai 2014 09:22
De la: Arno_28, la data 2014-05-04 09:22:39
Poti in cel mai bun caz sa emiti o parere dar sa incerci sa aprofundezi o atare situatie nu ai cum.Nu cunosti nici pe el nici pe rivala gravida, deci...?
Ramane oricum la latitudinea initiatoarei sa decida ce va face in continuare si sper sa nu se lase prea mult convinsa de dragostea pe care i-o poarta acestui individ si sa se adune, sa-si puna logica si propriul interes in functiune si sa aleaga ce e bine pentru viitorul ei.
4 ani de relatie pierduti nu inseamna o tragedie.


Just.

Radu_Cristian_1
Postat pe 4 Mai 2014 13:03
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-03 23:22:14
De la: kudika_15804, la data 2014-05-03 21:07:29
1.Nu am facut referire la toate femeile sau la toti barbatii,ci doar legat de cazul in speta,in care domnul ,declarand iubire unei femei,procreaza,in aceeasi perioada,un copil cu alta femeie!!!!!Cine ii da dreptul de a fi mediocru ca om???

2.Afirmatia mea nu este deloc agresiva,dat fiind realitatea extrem de dura in directia respectiva!!!Si nu este vorba de o femeie,care are relatie cu un barbat casatorit,ci despre un barbat ,care minte cu josnicie!!!Repet,fiecare este liber sa isi exprime opinia,ca nu toate parerile converg la acelasi rezultat,este firesc sa fie astfel,Cristian,nu fixa un etalon in exprimarea de opinie,caci nu este corect fata de nimeni!!Viata m-a invatat sa etichetez numai in functie de ceea ce vad,ceea ce aud si ,de multe ori,in functie de ceea ce traiesc eu sau ceilalti!!!

3.Eradicarea este apicabila daca nu accepti un astfel de comportament in viata ta,refuzul devenind o forma de eradicare,dar in viata personala!!!Atunci cand esti slab in fata tentatiilor,de ce nu esti la fel de slab in declararea unei iubiri,care,de fapt,nu exista??Asta nu voi intelege niciodata!!Cum poti sa iubesti si sa minti in acelasi timp???Vorbesc strict legat de cazul nostru!!Nu,eu nu sunt intelegatoare in aceasta directie!!!



1. In opinia mea nimeni nu ne da nici un drept.
Avem liber arbitru si suportam consecintele deciziilor luate de propriul liber arbitru.
Sunt adeptul interpretarii situatiilor si mai putin al sentintelor definitive pentru ca eu consider ca atunci cand te lasi stapanit de ura, violenta, rautate, invidie,... iti faci in primul rand rau tie insuti condamnandu-te fara voie la nefericire.
In situatia in speta domnul in cauza nu a dorit sa procreeze a dorit sa experimenteze altceva avand ca scuza faptul ca daca tot e sa moara de cancer de ce sa nu profite de oportunitatea ivita.
Din pacate aceasta dovada de egoism il va costa toata viata si va resimti din plin asta daca nu va constientiza ca acest pacat il poate plati doar prin iubire, prin iubirea pentru copilul sau.
2. "Nu este vorba de slabiciune,ci de caracterul infect al marii majoritati a barbatilor,care se formeaza in urma lipsei de educatie,constiinta si morala!!!Lacunele se formeaza in propriile familii ale acelor barbati,ca tu le dai definitia de "slabiciune ancestrala" este numai problema ta!!!"
Acest paragraf din comentariul tau nu face referire la situatia in cauza. Din puctul meu de vedere exprima supararea ta fata de toti barbatii infideli.
Prin raspunsul meu nu am incercat sa le iau apararea acestora ci sa iti sugerez sa privesti mai relaxat aceasta situatie de viata care este adulterul. Asa ceva nu putem controla decat atunci cand este vorba de noi insine. Nu cred ca avem dreptul sa jignim pe nimeni atat timp cat nu suntem atinsi in mod direct de situatia in cauza. In locul exprimarii folosite, consider ca daca ai fi facut referire la lipsa de caracter a multor barbati mesajul ar fi fost mai onest.
In opinia mea , dai dovada de subiectivism in clipa in care vorbesti de caracter si o faci numai referitor la caracterul barbatilor evitand cu diplomatie sa iti exprimi parerea si despre lipsa de caracter a unor femei care accepta sa devina amante cu buna stiinta.
Asa cum unele femei sunt victime ale unor barbati sunt si unii barbati care sunt victime ale unor femei.
3. Cum poti sa iubesti si sa minti in acelasi timp??? - Nu stiu.
Strict legat de acest caz , in opinia mea nu cred ca mai era vorba de acea iubire care te impidica sa minti si sa inseli.
Strict legat de acest caz in ce sens nu esti intelegatoare?
Nici eu nu sunt pentru continuarea relatiei dintre el si cea care a pus acest subiect pe forum.

Iti doresc o seara frumoasa!



Prietene,legat de comment-ul tau,sunt de acord intr-un procent majoritar,diferenta procentuala asumandu-mi-o in sustinerea ultimului meu raspuns dat commentului tau si stiu foarte bine de ce o fac,dar da-mi voie sa pastrez limita de discretie!!! Sunt ultima persoana agresiva in comportament si limbaj din aceasta lume,dar daca a fi direct si transparent in orice discutie inseamna agresivitate ,da-mi voie,te rog,sa fiu astfel!!!Nu pot "mangaia" atunci cand nu o pot face si nu trebuie sa o fac!!!Aceasta imi da aura negativa,la care faci aluzie spunand ca am jignit barbatii!!!!Prefer sa fiu ceea ce sunt,decat sa fac pe placul cuiva nespunand adevarul!!!Opinia mea legata de acest subiect delicat,numit"Adulter" mi-o mentin,nu ma schimb usor,cu atat mai putin daca s-ar pune in discutie viata-mi personala!!Okay!!!

Referitor la punctul "2",cred ca ai inteles gresit,exact la domnul in cauza si la multi asemenea lui am facut referire!!!Daca nu place opinia mea,asta este,nu am ce sa fac!!! Nu sunt suparata pe barbatii infideli,ci domniile lor ma dezgusta complet,ceea ce este definitiv in comparatie cu o stare de suparare, care poate fi temporara !!! Si balanta dintre femei si barbati inclina ,cu mult,in defavoarea barbatilor,trebuie sa recunoastem!

Cristian,mi-ai pus o intrebare,iti raspund!!!De ce nu sunt intelegatoare in directia data de cazul prezentat aici???Este simplu,consider ca nicio femeie nu trebuie sa treaca printr-o astfel de experienta,indiferent de conjunctura sau motive!!!Sa ranesti sufletul unei femei este foarte usor,dar acele rani nu vor disparea niciodata,oricat fond de ten s-ar folosi in scopul ascunderii lor!!!Recunosc,sunt o feminista convinsa!!!

Si ca final de discutie,referitor la cazul de fata,doamna noastra trebuie sa se regaseasca in ea inssai,nimic mai mult,este femeie si trebuie sa se redescopere ca simbol al frumusetii si renasterii perpetue!!!

O Duminica speciala!!!
kudika_15804
Postat pe 4 Mai 2014 13:57
De la: Arno_28, la data 2014-05-04 09:22:39Din fericire pot DOAR sa presupun pentru ca eu nu sunt in situatia data si am facut acest lucru pentru ca am primit o intrebare in acest sens.
Cred ca orice opinie poate fi considerata doar o presupunere pana la proba contrarie.

NU cred ca e nimic rau daca presupunem una si alta pe diversele subiecte ale acestui forum.
Fiecare este liber sa rezoneze in felul lui la opiniile postate de utilizatorii acestui forum si nu numai.
Ar fi o gresala ca niste postari de pe un forum sa fie luate ad literam si tratate ca si cum ar fi postulate.

Poti in cel mai bun caz sa emiti o parere dar sa incerci sa aprofundezi o atare situatie nu ai cum.Nu cunosti nici pe el nici pe rivala gravida, deci...?
Ramane oricum la latitudinea initiatoarei sa decida ce va face in continuare si sper sa nu se lase prea mult convinsa de dragostea pe care i-o poarta acestui individ si sa se adune, sa-si puna logica si propriul interes in functiune si sa aleaga ce e bine pentru viitorul ei.
4 ani de relatie pierduti nu inseamna o tragedie.



Corect,draga mea!!!!

Oamenii dezamagiti nu inteleg un lucru,si anume ca ,viata nu se opreste in niste parteneri,care le-au inselat asteptarile,ci ea trebuie sa continue dincolo de orice bariere impuse de altii!!!Doare,exista durere,dar viata este un miracol,care trebuie trait la intensitate maxima!!!
kudika_15804
Postat pe 4 Mai 2014 14:04
De la: kudika_15804, la data 2014-05-04 13:57:13 Sunt ultima persoana agresiva in comportament si limbaj din aceasta lume,dar daca a fi direct si transparent in orice discutie inseamna agresivitate ,da-mi voie,te rog,sa fiu astfel!!!Nu pot "mangaia" atunci cand nu o pot face si nu trebuie sa o fac!!!Aceasta imi da aura negativa,la care faci aluzie spunand ca am jignit barbatii!!!!Prefer sa fiu ceea ce sunt,decat sa fac pe placul cuiva nespunand adevarul!!!Opinia mea legata de acest subiect delicat,numit"Adulter" mi-o mentin,nu ma schimb usor,cu atat mai putin daca s-ar pune in discutie viata-mi personala!!Okay!!!
Referitor la punctul "2",cred ca ai inteles gresit,exact la domnul in cauza si la multi asemenea lui am facut referire!!!Daca nu place opinia mea,asta este,nu am ce sa fac!!! Nu sunt suparata pe barbatii infideli,ci domniile lor ma dezgusta complet,ceea ce este definitiv in comparatie cu o stare de suparare, care poate fi temporara !!! Si balanta dintre femei si barbati inclina ,cu mult,in defavoarea barbatilor,trebuie sa recunoastem!<


Intrutotul de acord cu tine daca ai fi facut referire la "caracterul infect" al barbatului in cauza sau "caracterul infect" al barbatilor si femeilor care isi insala partenerul.
Din pacate a fost vorba de "caracterul infect al marii majoritati a barbatilor,..." si din acest motiv nu am rezistat tentatiei sa ma sesizez in aceasta privinta ca urmare a faptului ca fac parte din specia numita barbat si nu agreez generalizarile.
Nu au lipsit decat cateva cuvinte si acest schimb de opinii nu ar mai fi existat.

Referitor la procente nu cred ca in zilele noastre diferenta intre barbatii si femeile infidele este atat de mare. Principiile de azi sunt mult diferite de cele de acum 20 de ani. Nu contest ca barbati sunt in frunte in materie de asa ceva dar asta nu da dreptul nimanui sa-i bage pe marea majoritate in aceiasi oala.


De la: kudika_15804, la data 2014-05-04 13:57:13 Cristian,mi-ai pus o intrebare,iti raspund!!!De ce nu sunt intelegatoare in directia data de cazul prezentat aici???Este simplu,consider ca nicio femeie nu trebuie sa treaca printr-o astfel de experienta, indiferent de conjunctura sau motive!!!Sa ranesti sufletul unei femei este foarte usor,dar acele rani nu vor disparea niciodata,oricat fond de ten s-ar folosi in scopul ascunderii lor!!!Recunosc,sunt o feminista convinsa!!!
Si ca final de discutie,referitor la cazul de fata,doamna noastra trebuie sa se regaseasca in ea insasi,nimic mai mult,este femeie si trebuie sa se redescopere ca simbol al frumusetii si renasterii perpetue!!!
O Duminica speciala!!!


Aici sunt intrutotul de acord cu tine avand insa un singur amendament.
Si barbatii si femeile sufera cand sunt inselati, diferentele apar doar in modul in care este gestionata o astfel de situatie si in durata perioadei de convalescenta.
Este si firesc sa fie asa datorita diferentelor la nivel emotional dintre femei si barbati.
De fapt putem spune ca sunt diferente majore chiar de la femeie la femeie sau de la barbat la barbat.


Duminica frumoasa!
Radu_Cristian_1
Postat pe 4 Mai 2014 16:18
De la: kudika_15804, la data 2014-05-04 14:04:46
De la: Arno_28, la data 2014-05-04 09:22:39Din fericire pot DOAR sa presupun pentru ca eu nu sunt in situatia data si am facut acest lucru pentru ca am primit o intrebare in acest sens.
Cred ca orice opinie poate fi considerata doar o presupunere pana la proba contrarie.

NU cred ca e nimic rau daca presupunem una si alta pe diversele subiecte ale acestui forum.
Fiecare este liber sa rezoneze in felul lui la opiniile postate de utilizatorii acestui forum si nu numai.
Ar fi o gresala ca niste postari de pe un forum sa fie luate ad literam si tratate ca si cum ar fi postulate.

Poti in cel mai bun caz sa emiti o parere dar sa incerci sa aprofundezi o atare situatie nu ai cum.Nu cunosti nici pe el nici pe rivala gravida, deci...?
Ramane oricum la latitudinea initiatoarei sa decida ce va face in continuare si sper sa nu se lase prea mult convinsa de dragostea pe care i-o poarta acestui individ si sa se adune, sa-si puna logica si propriul interes in functiune si sa aleaga ce e bine pentru viitorul ei.
4 ani de relatie pierduti nu inseamna o tragedie.



Corect,draga mea!!!!

Oamenii dezamagiti nu inteleg un lucru,si anume ca ,viata nu se opreste in niste parteneri,care le-au inselat asteptarile,ci ea trebuie sa continue dincolo de orice bariere impuse de altii!!!Doare,exista durere,dar viata este un miracol,care trebuie trait la intensitate maxima!!!



Ai dreptate 100%.Viata e un miracol care iti da multe sanse pe care daca nu stai cu capul in sac sa jelesti o relatie dezastruasa si trecuta le poti identifica si fructifica!
Arno_28
Postat pe 10 Mai 2014 09:39
buna ziua,intr-o relatie sunt doua persoane care formeaza un cuplu,iar vina se imparte la doi ,nu are cum sa se imparta numai la unul,amandoi ati gresit ,si atunci singura solutie,chiar daca te costa un timp singuratatea,merita,este separarea definitiva,fiecare pe drumul lui fara intoarcere,deci inainte solo nu inapoi,in trecut,doar prezentul si viitorul pentru fiecare dintre voi,nu te iubeste ,nu te-a iubit si nici nu te va iubi,desconsiderare totala care duce la lipsa totala de respect,incredere zero,sentimente zero,comunicare si sinceritate zero,nu,de aceste elemente are nevoie o relatie de cuplu,ti s-ar potrivi,este foarte dureros ce va urma,nu te vede ca o partenera de viata,nu te mai vede ca femeie odata ce te-a impartit,si atunci este inutil tie sa te gandesti la iertare,gandeste-te doar ca asa cei care calca stramb ,vor avea ce sa regrete,isi vor vedea chipul in oglinda si prostia si placerile consumate,ei infaptuiesc aceste fapte ca li se permit,asemeni copiilor mici,daca le prezinti copiilor ca vor fi iertati,acestia in viitor este posibil sa mai greseasca ,ca sunt copii,dar tot in asa mod vor proceda si persoanele"mature" si este fereastra deschisa pentru urmatoarea escapada,este adevarat ,nu poti eradica aceste actiuni ,dar cel putin vor fi mai putine,si incepe sa fie pus la lucru respectul ,increderea ,sentimentele,si comunicarea!acesta este sfatul meusi sper sa intelegi si consecinte si fapte ,si fa ceea ce este bine pentru tine si viata ta!!!!!!!!!!!!!.
kudika_928363
Postat pe 10 Mai 2014 20:55
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-04 16:18:10
De la: kudika_15804, la data 2014-05-04 13:57:13 Sunt ultima persoana agresiva in comportament si limbaj din aceasta lume,dar daca a fi direct si transparent in orice discutie inseamna agresivitate ,da-mi voie,te rog,sa fiu astfel!!!Nu pot "mangaia" atunci cand nu o pot face si nu trebuie sa o fac!!!Aceasta imi da aura negativa,la care faci aluzie spunand ca am jignit barbatii!!!!Prefer sa fiu ceea ce sunt,decat sa fac pe placul cuiva nespunand adevarul!!!Opinia mea legata de acest subiect delicat,numit"Adulter" mi-o mentin,nu ma schimb usor,cu atat mai putin daca s-ar pune in discutie viata-mi personala!!Okay!!!
Referitor la punctul "2",cred ca ai inteles gresit,exact la domnul in cauza si la multi asemenea lui am facut referire!!!Daca nu place opinia mea,asta este,nu am ce sa fac!!! Nu sunt suparata pe barbatii infideli,ci domniile lor ma dezgusta complet,ceea ce este definitiv in comparatie cu o stare de suparare, care poate fi temporara !!! Si balanta dintre femei si barbati inclina ,cu mult,in defavoarea barbatilor,trebuie sa recunoastem!<


Intrutotul de acord cu tine daca ai fi facut referire la "caracterul infect" al barbatului in cauza sau "caracterul infect" al barbatilor si femeilor care isi insala partenerul.
Din pacate a fost vorba de "caracterul infect al marii majoritati a barbatilor,..." si din acest motiv nu am rezistat tentatiei sa ma sesizez in aceasta privinta ca urmare a faptului ca fac parte din specia numita barbat si nu agreez generalizarile.
Nu au lipsit decat cateva cuvinte si acest schimb de opinii nu ar mai fi existat.

Referitor la procente nu cred ca in zilele noastre diferenta intre barbatii si femeile infidele este atat de mare. Principiile de azi sunt mult diferite de cele de acum 20 de ani. Nu contest ca barbati sunt in frunte in materie de asa ceva dar asta nu da dreptul nimanui sa-i bage pe marea majoritate in aceiasi oala.


De la: kudika_15804, la data 2014-05-04 13:57:13 Cristian,mi-ai pus o intrebare,iti raspund!!!De ce nu sunt intelegatoare in directia data de cazul prezentat aici???Este simplu,consider ca nicio femeie nu trebuie sa treaca printr-o astfel de experienta, indiferent de conjunctura sau motive!!!Sa ranesti sufletul unei femei este foarte usor,dar acele rani nu vor disparea niciodata,oricat fond de ten s-ar folosi in scopul ascunderii lor!!!Recunosc,sunt o feminista convinsa!!!
Si ca final de discutie,referitor la cazul de fata,doamna noastra trebuie sa se regaseasca in ea insasi,nimic mai mult,este femeie si trebuie sa se redescopere ca simbol al frumusetii si renasterii perpetue!!!
O Duminica speciala!!!


Aici sunt intrutotul de acord cu tine avand insa un singur amendament.
Si barbatii si femeile sufera cand sunt inselati, diferentele apar doar in modul in care este gestionata o astfel de situatie si in durata perioadei de convalescenta.
Este si firesc sa fie asa datorita diferentelor la nivel emotional dintre femei si barbati.
De fapt putem spune ca sunt diferente majore chiar de la femeie la femeie sau de la barbat la barbat.


Duminica frumoasa!



Cristian:

1.Marea majoritate nu inseamna generalizare,dar este in regula,fiecare dintre noi are dreptul la opinie si eu respect acest lucru.

2.Normal ca exista diferente intre indivizi,actiunile lor,reactiile lor,de asemenea si consecintele faptelor lor!!!
Da,este corect,SI BARBATII sufera,dar cati oare sunt barbati??Este ,doar o intrebare,nu este obligatoriu sa imi raspunzi!!!!Si raportul de forte in materie de tradare,sa fim onesti si sa recunoastem adevarul,chiar daca acesta doare!!!!Problema este nu adulterul in sine sau orice fel de tradare,ci mecanismul,care declanseaza aceste actiuni,nu l-am inteles niciodata,caci nu pot pricepe cum de poti spune ca iubesti o persoana,si,in paralel,o inseli continuu!!!justificarile puerile nu ma intereseaza deloc si nu le iau in calcul,acelea tin de subclasarea oamenilor!!

In astfel de discutii este corect si echitabil sa fim echidistanti,si aceasta se impune intrucat vor exista divergente de opinie, oricat de mult s-ar mentine fluida discutia!!!

Multumesc pentru urare!!!
kudika_15804
Postat pe 10 Mai 2014 21:19
Tu ai pierdut 4 ani langa un barbt de nimic dar eu 15 ani care nu ii mai primesc niciodata inapoi si am un copil care sufera si va suferi mereu.
nikky75
Postat pe 11 Mai 2014 07:05
Eu personal nu am nici un pic de respect pentru aceea femeie care se pare ca a hotarat singura sa faca acest copil, in mod sigur pentru a-l obliga pe el sa stea cu ea ceea ce este un fel de santaj sentimental cu care eu nu pot sa fiu de acord. Problema nu este acel copil, care nu are nici o vina ci daca tu il poti ierta pentru "mica lui gresala" iar asta numai tu stii. Sfatul meu ar fi ca inainte de a lua o hotarare sa cumpanesti bine, sa pui in balanta lucrurile bune si cele rele dintre voi doi, faptul ca iubirea adevarata nu se gaseste pe toate drumurile si atunci cand ai gasit-o trebuie sa ti cu dintii de ea si daca poti sa treci peste faptul ca te-a inselat, lucru care de altfel il fac toti barbatii. Nu te grabi sa te desparti de el inainte de a te gandi bine ca poate ai sa regreti mai tarziu.Sora mea a patit la fel, s-au despartit ca a considerat ca el trebuie sa stea langa copil,el s-a insurat cu ea si au fost, si sunt si astazi, dupa mai mult de 20 de ani, nefericiti amandoi. Dupa ce a trecut timpul si a judecat la rece i-a parut rau ca nu l-a iertat.
Fi calma si ia o hotarare conform cu ceea ce simti tu si ce e mai bine pentru tine nu pentru altii. Succes.
kudika_29184
Postat pe 11 Mai 2014 07:24
Hmmm,n-as vrea sa fiu in situatia ta si te inteleg ca suferi foarte mult dar el si-a ales deja viitorul!! Dupa parerea mea,nu merita sa mergeti impreuna mai departe,pentru ca ti-ai pierdut increderea in el si o relatie nu are viitor fara incredere reciproca!!In final,este decizia ta dar odata firul rupt,degeaba il innozi,ca nu mai este la fel!! Fii curajoasa si cantareste bine ce ai de facut!!
Enache_Maria_2
Postat pe 11 Mai 2014 07:31
Depinde cat de mult il iubesti.Brbatul e vanator.Are asta in codul genetic.cei fideli,putini asa cum sunt, sunt...o anomalie genetica.Apoi la cate mijloace contraceptive sunt astazi...posibil sa fie doar o capcana,pentru ca inca mai sunt femei care gandesc ca un copil le poate lega de un barbat anume.Eu l-as ierta si l-as sprijini.Bine.Asta daca intr-adevar l-as iubi.Priveste in sufletul tau.Alegerea oricum iti apartine doar tie.Si nu lua o hotarare pe care crezi ca o vei regreta mai tarziu.
morphyne_my
Postat pe 11 Mai 2014 07:40
Nu este o soluþie sa-l ierti.Cine a înselat o datã o vã face ºi a douã oarã, iar un copil nu este o greºalã, ci o responsabilitate.Iubirea înseamnã în primul rând respect.ªtiu cã îþi este greu sã iei totul de la capãt de una singurã.
kudika064558
Postat pe 11 Mai 2014 08:37
Da-i papucii,nu te mai gandi atat.Vei avea timp sa te gandesti dupa ce te vei desparti de el,iti vei aduce aminte si de clipele frumoase cu el(asta doar 5-6 luni)iar apoi iti vei relua viata fara el,fara falsitatea lui,fara teatrul lui,fara mastile lui,etc.Si iti spun eu ca tu nu vei regreta fiindca lumea nu pe tine te va condamna,ci pe el.Daca-i acorzi a doua sansa,risti sa mai faca un copil cu alta sau cine stie ce si vei suferi si mai mult in timp ce vei fi cu el.4 ani e ceva,dar nu chiar mult.Altii au rupt-o si dupa 10-15 ani,cand nu se mai poate sa-ti bandajezi sufletul asta este,inchidem capitolele si gata si sa nu-ti fie frica ca vei ramane singura ca nu va fi asa.Poate dupa episodul asta vei vedea si-n alti barbati un viitor suflet pereche,dar INIMA sa-ti fie ghidul tau si nu mintea.Mintea te va conduce catre smecherasi,catre tupeisti,catre cei cu bani,catre falsi,etc si iar vei regreta apoi pt alegerile facute.Deci,calculeaza bine si hotararea doar tu o poti lua,nu trebuie sa asculti nici de sfatul meu si nici de al altora.Dar asa as fi facut eu,dat papucii din prima fara sa ma mai intereseze ce explicatii inventeaza el,te-a inselat cu buna stiinta si asta nu e greseala,e alegere,A LUI.PA.
kudika_24213
Postat pe 11 Mai 2014 08:54
Bine ca am ajuns sa citesc si aceasta postare, altfel as fi repetata acelasi lucru! Perfect de acord cu faptul ca poate individe nu a urmarit decat sa-si faca rost de un barbat si...se pare ca va reusi. E de ajuns un spermatozoid pentru a procrea dar asta nu inseamna si ca cel care l-a "scapat" vrea sa-l vada transformat intr-un omulet. Tradarea e tradare si rana lasata de es nu trece; se estompeaza, cu timpul. Dar cine nu greseste? Si apoi , zic eu, e mai bine (daca il mai vrei) sa-l stii lianga tine iar el sa fie cu sabia deasupra capului (vina de a fi gresit si durerea de a fi fost iertat). S-ar putea sa nu mia tina relatia voastra dar asta depinde de amandoi.Acum , pentru a fi iertat, ar trebui sa-ti indeplineasca toate dorintele si prima ar fi sa aveti un copil, asa cum va facuserati planul!
kudika007187
Postat pe 11 Mai 2014 09:29
Pãrerea mea este ca sã-l dai afara din inima ta și sa nu-l erti, ca dacã tea înșelat odatã o vã face toatã viata, și tu vei suferi foarte mult asa ca spunei la revedere
kudika359440marina
Postat pe 11 Mai 2014 10:05
Eu nu as merge mai departe de el .
Odata ce te-a inselat si a mai facut si un copil cu acea femeie, o sa mai faca si a doua oara asta nu este de iertat .
Ai daca te-ar fi inselat mai zicem ,dar si un copil , este prea de tot .
Chiar daca isi asuma , tot nu merita , ce sa faci sa cresti copilul alteia .
Cu chestia asta ii dai o palma , nu te injosi in fata lui , ca mai exista barbati in viata asta si nu se stie , poate ca o sa ai si tu noroc de unul calumea.
Asta este parerea mea ca nu merita .
kudika_3777
Postat pe 11 Mai 2014 10:15
Si daca face copii inseamna ca este potent si viril, ne sporeste populatia romaniei, dar cei care nu pot face copii si trimit sotiile sa faca copii cu alti barbati cum este ?
kudika_37084
Postat pe 11 Mai 2014 10:40
Eu am trait o situatie ca a ta si cel mai bine e sa te indepartezi de el acum inainte sa te faca sa suferi mai mult. Din pacate eu am inceecat sa il iert si sa ii fiu alaturi din acelasi motiv eram totul pt el fara mine viata lui nu mai avea sens....dar din pacate dupa 2 ani de la nasterea fetitei lui cu alta femeie situatia a devenit insuportabila pt amandoi.parerea mea mai bine incepi sa iti vezi de viata ta, eu am facut o si imi este mult mai bine acum. Am intalnit o alta persoanacare mi a redat increderea in mine , ma face sa ma simt cea mai iubita femeie de pe glob si incercam sa facem o familie impreuna , acum stiu ca mi am gasit sufletul pereche. Decizia e a ta eu iti dau un sfat din propria experienta. Oricare ar fi decizia ta iti doresc din suflet sa iti fie bine, stiu cum e sa traiesti o asemenea experienta.
simona_siminika
Postat pe 11 Mai 2014 10:41
De la: kudika_37084, la data 2014-05-11 10:40:26Si daca face copii inseamna ca este potent si viril, ne sporeste populatia romaniei, dar cei care nu pot face copii si trimit sotiile sa faca copii cu alti barbati cum este ?


Ce legatura are una cu alta?
Arno_28
Postat pe 11 Mai 2014 10:43
Draga mea, in aceeasi situatie am fost si eu ca si tine.Am suferit cumplit, plangeam tot timpul, slabisem vreo 18 kg in decurs de vreo 2 luni dar am renuntat la el. M-am gandit la acel copilas care va creste fara tata si va fi privat de dragostea de parinte.In plus nu acceptam ideea sa mearga la ea sa isi vada copilul asa ca l-am lasat de tot.Fa si tu la fel! El a ramas langa ea si langa copil iar eu mi-am vindecat sufletul cunoscand un om deosebit cu care m-am casatorit si am o printesa de care sunt f mandra.Fa si tu la fel.Acum, dupa ani de zile,mi se pare hilar ce am facut atunci:am fugit dupa trenul care nu ma asteapta..Curaj chiar daca momentan doare!In curand vei gasi si tu un om care te iubeste si nu iti va darui o floare, iti va darui numele lui.
kudika340335
Postat pe 11 Mai 2014 11:03
Nu stiu daca te va ajuta ce iti scriu acum... Eu sper ca da. Aveam 42 de ani cand am aflat ca pruncul prietenei noastre este al lui- asa se spune, nici azi nu am confirmarea ca este adevarat si oricum chiar nu ma mai intereseaza, eram insarcinata cu al 3 lea copil in incercarea mea de a deveni mama. Nu am nici timp si nici spatiu sa va spun despre soc, drama care a urmat cu tot cortegiul. Am slabit 26kg, am pierdut si a 3a sarcina, am devenit o umbra.Cel mai grav a fost ca imi pierdusem complet echilibrul: stiam despre mine multe, dar sigura eram de un singur lucru: inteligenta mea. 9 luni m-am zbatut sa imi salvez casnicia, il iubeam, desi lupta era nedreapta : ma bateam cu un copil. Eram priviti de toti cei din jur ca o posibilitate, cuplul format de noi dadea speranta celor din jur ca se poate, ca iubirea rezista si creste frumos. Dar nu. Nu intru in amanunte, cum spuneam sunt multe de spus, dar a facut o greseala. Este om ca si mine, ca noi toti. Am renuntat la lupta in momentul in care intr-una din acele zile de cosmar m-am prabusit pe holurile sectiei de Urgenta cu pulsul 220.....Si apoi mi-am schimbat atitudinea: nu imi bat joc de viata mea! Si l-am lasat sa fie fericit. L-am si iertat pentru ca stiam ca altfel nu imi voi putea continua viata consumata fiind de toate sentimentele negative pe care le imprastiam in jur. Si am inceput sa ma recladesc pas cu pas. Nu a fost usor, am avut caderi destule, dar m-am ridicat si am mers mai departe. Incet m-am redescoperit si m-am recladit. Il iubesc in continuare, va fi intotdeauna acolo, intr-un colt al sufletuli meu, nu pot altfel sunt peste 20 de ani in care am trait cu iubirea de mana. dar nu stau pe loc. Imi continui studiile, visez ca voi fi un bun specialist, ca profesional drumul meu va fi unul ascenent. Sper si ma bucur de viata si apreciez tot ce imi scoate in cale. Si cred in iubire in continuare. Undeva exista acel om care ma va face sa tresar si pe care-l voi face sa aiba luminite in ochi cand ma vede. Dar el....nu mai am incredere, tradarea urmata de acea durere e ca o pavaza, un zid imens si nu cred ca va mai fi vreodata daramat. Si nici macar nu este fericit, aici e durerea. Copilul nu a umplut acel gol pt ca sunt doua chestii diferite.Iarta-l si traieste-ti viata. Iar acea nenorocita : si-a facut-o cu mana ei! fericirea este propria noastra responsabilitate, nu tine de altii decat in masura in care o impartasim cu ei. Capul sus! Iti garantez ca trece odata ce ti-ai limpezit mintea. Si gandeste-te la fericirea si linistea TA. Restul sunt amanunte nesemnificative, crede-ma
ghiompirica
Postat pe 11 Mai 2014 11:11
Hai lasati aceste exemple.Ce fel de viata vei avea tu cand barbatul de langa tine trebuie sa mearga si la cealalta(pt copil)O relatie cu asa nod mare nu mai este nicodata ce vei dori tu.Pune punct pt ca semne ai si nu micucte.Si Doamne mai aveti cu ce veni aici pe acest sit?Nu aveti prieteni familii cu care sa discutati chiar trebuie sa veniti cu tot sacul de rufe murdare aici?Credeti ca are cineva ADEVARUL incat sa stsie exact ce-i de facut?Este parerea mea si nu ma dezic.Si eu am avut probleme dar le-am rezolvat multe singura si a fost mult mai curat ca nu am implicat pe nimeni.
kudika883715
Postat pe 11 Mai 2014 11:25
De la: kudika883715, la data 2014-05-11 11:25:15Hai lasati aceste exemple.Ce fel de viata vei avea tu cand barbatul de langa tine trebuie sa mearga si la cealalta(pt copil)O relatie cu asa nod mare nu mai este nicodata ce vei dori tu.Pune punct pt ca semne ai si nu micucte.Si Doamne mai aveti cu ce veni aici pe acest sit?Nu aveti prieteni familii cu care sa discutati chiar trebuie sa veniti cu tot sacul de rufe murdare aici?Credeti ca are cineva ADEVARUL incat sa stsie exact ce-i de facut?Este parerea mea si nu ma dezic.Si eu am avut probleme dar le-am rezolvat multe singura si a fost mult mai curat ca nu am implicat pe nimeni.


OK, care este problema de fapt? Initiatoarea topicului si-a pus problema,experienta pe tava,nu rufele murdare, firesc este sa raspunzi ori experientele personale sunt cele care dau veridicitate nicidecum citatele din carti. Iar ca sa intelegi un exemplu personal dai amanuntele necesare altfel apare ca un blabla fara continut. In plus, o poveste venita din partea cuiva care a trecut prin ceva similar avand rezultate pozitive poate da speranta.Aceasta este o discutie deschisa pe un forum public. Atata timp cat normele de limbaj si cele ale bunului simt nu sunt incalcate care este problema? De ce sa nu dam exemple? Te-a jignit cineva cu ele? Te-a traumatizat sau ce? Poate nu stii, dar cineva care nu este implicat direct intr-o poveste vede lucrurile mai altfel decat cei care participa la ea : prieteni, familie, etc. Sansele ca sa primeasca o parere obiectiva sunt mult mai mari decat din alta parte.Si da, nimeni nu detine adevarul, dar poate cineva citind aceste povesti spuse aici extrage ceva ce o/il ajuta si asta conteaza cel mai mult. Iar acele "rufe murdare" inseamna viata.
ghiompirica
Postat pe 11 Mai 2014 11:53
O femeie care se Iubește își vrea liniștea si multumirea sufletesca in viața personalã si profesionalã. Nu se merita sa accepti un compromis ca îți degradeazã valoarea.
Mult succes in toate deciziile viitoare..;)
Zen113
Postat pe 11 Mai 2014 12:32
Trist si dureros..pentru toti cei implicati.! Trist..si pentru acel copil nevinovat,care vine pe lume fara a avea nici o vina...!!! Situatia trebuie analizata cu atentie si discernamant..! Cine este de fapt acea femeie care a ales sa aiba o relatie cu un barbat insurat..si care a fost de fapt scopul ei,vis a vis de faptul ca nu a facut nimic..ca sa evite acele urmari..?? Nu a fost cumva premeditat totul..din partea ei..?? Caci sunt femei,care din dorinta de-a" pune mana "..la figurat pe un barbat..se lasa insarcinate,iar altele au relatii multiple si gasesc cate un prost..sa-l faca responsabil..de sarcina.! In lumea asta mare..se gasesc fel si fel de situatii,care de care mai ciudate si..sinistre,pentru simplul fapt,aparent simplu ca multe persoane iresponsabile se arunca cu capul inainte in relatii sexuale ,fara a gandi..la viitor..si nimic altceva...sau unele o fac..premeditat.!!!Singura..va trebui sa analizezi..si in functie de ceea ce simti pentru el..si el..pentru tine..sa faceti cum e mai bine..eventual..chiar un test de paternitate..!! Caci...cine stie..??Nu se stie...?? Oricum..un suflet nevinovat..va avea de suferit..o viata..pentru greseala de-a fi aparut..pe lume...ASA..!!!
kudika133347
Postat pe 11 Mai 2014 12:35
Buna,
Situatia ta este oarecum delicata dar nu fara iesire...am trecut si trec prin ceva asemanator...poate chiar mai dureros...dar asta am sa iti povestesc alta data...
Cert este ca nu merita iertarea ta...barbatii care inseala odata sau mint asa cum a facut-o si al tau continua asa toata viata...
Trezeste-te la realitate si mergi mai departe...stiu ca doare enorm si te simti ca NAIBA fara rost in lumea asta si parca ii cauti scuze sau te invinovatesti pe tine ptr tot ce s-a intamplat...nu a fost o greseala si nici o intamplare mai ales ca a recunoscut si el...
Sfatul meu si concluzia?este un mare porc ca multi altii care intr-un moment de slabiciune nu a stiut altceva decat sa se arunce la alta in brate si sa isi linga ranile pe langa amandoua...genul asta nu sunt nici barbatii cu atat mai putin oamenii...egoismul lui nu are scuza...nu s-a gandit la tine nici o secunda ce ai putea tu sa simti n momentul in care vei afla tot...
FII TARE...PUTERNICA...sterge totul cu buretele chiar daca sunt 4 ani si cauta sa o iei de la inceput...fii indiferenta complet ca altfel nu vei putea sa treci peste si incearca sa iti plangi de mila cat mai putin ptr ca atata timp cat o faci stagnezi in acelasi loc gandindu-te sa ii mai acorzi sau nu o sansa care chiar daca o stii ca nu merita e in vizor...asa suntem noi femeile prea induratoare si mai apoi regretam...
Nimic nu e usor...depinde de tine sa poti sa o faci si sa mergi mai departe...TREBUIE SA REUSESTI ..totul e sa vrei TU....:)
tynuta
Postat pe 11 Mai 2014 13:54
Am citit mesajul tau nu si parerile altora, din lipsa de timp, imi cer scuze...
Am retinut faptul ca a negat initial, ca apoi a recunoscut si are si solutii: vrea sa isi recunoasca paternitatea copilului, dar respinge femeia cu care l-a conceput, ca fiind o greseala.
Bietul copil nenascut, are deja stigmatul greselii de la propriul lui tata.
Eu, ca femeie si mama, pun sub semnul indoielii un astfel de barbat. Poate avea multe calitati, poate parea demn de respect, de iubire, la prima vedere... dar, in momente cruciale are solutii atat de egocentriste incat m-ar pune pe fuga. Sa fiu definitiv departe de el, sa uit ca exista. O iubire nu este de ajuns sa tii un asemenea om langa tine... pentru ca va aparea mereu intrebarea despre alte iubiri. Oare copilul e bine, are copilarie, e fericit?! Oare mama lui nu este si ea o iubita tradata, nu doar o greseala?! Un om corect isi recunoaste greseala imediat, o asuma. Sunt greseli pe care le purtam cu noi pana la moarte, uneori ele se transforma in propriul nostru succes daca...
Eu l-as elibera de iubirea pentru mine, oricat m-ar durea . Pentru ca eu insami nu as avea aceeasi iubire pentru el,nu m-as increde in el ca parinte pentru copiii mei. NU cred ca viitoarea single mother stia despre ea ca este o greseala, cand a ales sa devina mamica. Or...
maybe
Postat pe 11 Mai 2014 18:25
ghiompirica
Copiez:‘’Sansele ca sa primeasca o parere obiectiva sunt mult mai mari decat din alta parte’’Eu as spune ca sansele de pe net sunt dezumanizarea noastra,desensibilizarea ,toti stiu tot ,toti ajuta la comanda dar cand este vorba sa contribuie direct sunt struti.’’Capul in nisip’’Dar observ ca unora le place .
kudika883715
Postat pe 11 Mai 2014 18:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dragostea 12 De la: justforfun84 25 Martie 2011 13:10
Incotro? 17 De la: sirghea 9 Februarie 2010 15:00
am ajuns la capatul rabdarii 53 De la: extravagant 12 Decembrie 2010 21:33
sunt in impasul vietii 70 De la: kudika018999 10 Mai 2009 14:50
Nevoie de o parere! 4 De la: contesina 4 Aprilie 2011 21:25