Setari Cookie-uri

Dupa 4 ani,face un copil cu alta

Viata este ciudata daca o vezi din prisma asta si cel mai greu este in viata sa castigi iubirea de care avem nevoie,fiecare in sufltul nostru tanjim dupa acest sentiment si ca in razboi va fi si izbanda,rabdare caci viata te poate calii!
Titanika
Postat pe 30 Aprilie 2014 21:12
In aceasta poveste cea mai nevinovata fiinta este copilul. Din acest motiv cerd ca solutia cea mai buna este solutia cea mai buna pentru interesul copilului.

Intrucat el se simte responsabil si vrea sa aiba grija de copil si viitoarea mama il place parerea mea este ca firesc ar fi ca sa va despartiti in mod amiabil si sa-i sugerezi ca daca intradevar vrea sa aiba grija de copilul lui cel mai firesc mod este acela de a fi tata cu acte in ordine intr-o familie adevarata compusa din mama, tata si copil.
Este pretul pe care trebuie sa il plateasca pentru slabiciunea lui.
Daca intradevar ii pasa de copil orice alta varianta iese din discutie.

Daca ii vei spune ca il ierti este posibil sa fie mai usoara despartirea voastra.

Cred ca si pentrru tine va fi mai usoara departirea daca vei sti ca ai facut asta pentru un scop nobil , acela de a avea tata un copil nevinovat.

Din punctul meu de vedere orice alta varianta este doar o pierdere de vreme cu acelas final previzibil, despartirea.
Radu_Cristian_1
Postat pe 1 Mai 2014 12:43
Erata la primul paragraf din postarea anterioara.

In aceasta poveste cea mai nevinovata fiinta este copilul.
Din acest motiv cred ca solutia cea mai buna este cea care pune pe primul plan interesul copilului.

Radu_Cristian_1
Postat pe 1 Mai 2014 12:44
E klar ca nu a iubto si nici nu o va iubi vreodata!Copilul este pe primul plan si trebuie sa-si asume aceasta responsabilitate!
Titanika
Postat pe 2 Mai 2014 14:14
De la: Titanika, la data 2014-05-02 14:14:06E klar ca nu a iubito si nici nu o va iubi vreodata!Copilul este pe primul plan si trebuie sa-si asume aceasta responsabilitate!


Nu a fost indragostit de ea dar nici nu i-a displacut.
E posibil ca in timp relatia lui cu mama copilului sa nu fie nici mai buna dar nici mai rea decat in alte cazuri in care initial gugustiuci erau indragostiti pana peste cap.

Daca pune copilul pe primul plan si mama copilului va avea tact si rabdare este posibil sa iasa ceva bun din asta.
Important e ca el sa o ierte pentru ca l-a pus in fata faptului implinit fara sa-i fie ceruta parerea.
Radu_Cristian_1
Postat pe 2 Mai 2014 19:22
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-02 19:22:59
De la: Titanika, la data 2014-05-02 14:14:06E klar ca nu a iubito si nici nu o va iubi vreodata!Copilul este pe primul plan si trebuie sa-si asume aceasta responsabilitate!


Nu a fost indragostit de ea dar nici nu i-a displacut.
E posibil ca in timp relatia lui cu mama copilului sa nu fie nici mai buna dar nici mai rea decat in alte cazuri in care initial gugustiuci erau indragostiti pana peste cap.

Daca pune copilul pe primul plan si mama copilului va avea tact si rabdare este posibil sa iasa ceva bun din asta.
Important e ca el sa o ierte pentru ca l-a pus in fata faptului implinit fara sa-i fie ceruta parerea.




In astfel de situatii,copiii sunt o "greseala",caci domnul nu o iubeste nici pe cea care ii va darui un prunc!!!Cine va suferi??Doar copilul!!!Nu cred in buna credinta a individului,caci ,daca ar fi fost un om corect nu ar fi procedat astfel!!!
kudika_15804
Postat pe 2 Mai 2014 19:36
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-02 19:22:59
De la: Titanika, la data 2014-05-02 14:14:06E klar ca nu a iubito si nici nu o va iubi vreodata!Copilul este pe primul plan si trebuie sa-si asume aceasta responsabilitate!


Nu a fost indragostit de ea dar nici nu i-a displacut.
E posibil ca in timp relatia lui cu mama copilului sa nu fie nici mai buna dar nici mai rea decat in alte cazuri in care initial gugustiuci erau indragostiti pana peste cap.

Daca pune copilul pe primul plan si mama copilului va avea tact si rabdare este posibil sa iasa ceva bun din asta.
Important e ca el sa o ierte pentru ca l-a pus in fata faptului implinit fara sa-i fie ceruta parerea.


Bre, Radule, ti-am zis eu ca esti cam idealist, pui problema intr-o lumina prea soft!
Arno_28
Postat pe 2 Mai 2014 20:17
El considera acest copil o gresala,o clipa de neatentie,de slabiciune,de nepasare...sunt sigura ca daca va ajunge sa ramana cu aceea doamna o va face doar pentru ca nu suporta singurantatea...Mi-a repetat zilele astea cat nu a facut o toti ani in care am fost bine impreuna, ca el nu poate traii fara mine,ca ma iubeste si ca sunt singura femeie langa care vrea sa isi petreaca tot restul vietii.A spus ca isi va asuma reponsabilitatea si copilul acela va creste stiind ca el e tatal lui si ca va avea grija sa nu ii lipseasca nimic.Mama copilului....nici nu stiu ce sa va zic despre ea...o femeie care incearca sa il acapareze...tipul de femeie care nu se resemneaza,am aflat ca in trecut au avut o relatie care evident nu a mers...ea este putin mai in varsta si decat mine si decat el,probabil cum am mai spus si a dorit acest copil ....iar eu...imi e mila oarecum de el,am momente in care l as strange in brate si i as spune ca impreuna von rezolva si asta,dar nu pot sa o fac,ura ,tristetea din sufletil meu pune o bariera intre noi.Nu stiu cum poate o femeie sa isi conceapa copilul in conditiile astea,cum poate un barbat sa dea cu piciorul la fericirea lui si sa raneasca ceea ce spune ca e sufletul lui.
Eu nu o sa ii iau libertatea,nu ii impun nimic,nu ii cer nimic,nu il oblig sa faca ceva,nu il presez,nu simt nevoia sa fac ceva,el sa faca ce vrea,doar asa se pare ca a facut mereu....de copil sunt sigura ca o sa aiba grija nu trebuie sa fac ceva eu in privinta asta.Eu vreau doar sa iau decizia corecta ,o decizi care sa nu imi distruga viitorul,dar in acelasi timp as vrea sa dispara si toata durerea asta,dar cu cat el insista mai mult cu atat imi e mai greu...
kudika_963045
Postat pe 2 Mai 2014 20:43
De la: kudika_963045, la data 2014-05-02 20:43:37El considera acest copil o gresala,o clipa de neatentie,de slabiciune,de nepasare...sunt sigura ca daca va ajunge sa ramana cu aceea doamna o va face doar pentru ca nu suporta singurantatea...Mi-a repetat zilele astea cat nu a facut o toti ani in care am fost bine impreuna, ca el nu poate traii fara mine,ca ma iubeste si ca sunt singura femeie langa care vrea sa isi petreaca tot restul vietii.A spus ca isi va asuma reponsabilitatea si copilul acela va creste stiind ca el e tatal lui si ca va avea grija sa nu ii lipseasca nimic.Mama copilului....nici nu stiu ce sa va zic despre ea...o femeie care incearca sa il acapareze...tipul de femeie care nu se resemneaza,am aflat ca in trecut au avut o relatie care evident nu a mers...ea este putin mai in varsta si decat mine si decat el,probabil cum am mai spus si a dorit acest copil ....iar eu...imi e mila oarecum de el,am momente in care l as strange in brate si i as spune ca impreuna von rezolva si asta,dar nu pot sa o fac,ura ,tristetea din sufletil meu pune o bariera intre noi.Nu stiu cum poate o femeie sa isi conceapa copilul in conditiile astea,cum poate un barbat sa dea cu piciorul la fericirea lui si sa raneasca ceea ce spune ca e sufletul lui.
Eu nu o sa ii iau libertatea,nu ii impun nimic,nu ii cer nimic,nu il oblig sa faca ceva,nu il presez,nu simt nevoia sa fac ceva,el sa faca ce vrea,doar asa se pare ca a facut mereu....de copil sunt sigura ca o sa aiba grija nu trebuie sa fac ceva eu in privinta asta.Eu vreau doar sa iau decizia corecta ,o decizi care sa nu imi distruga viitorul,dar in acelasi timp as vrea sa dispara si toata durerea asta,dar cu cat el insista mai mult cu atat imi e mai greu...



Esti o femeie inteligenta cu un suflet deosebit
Draga mea , iertandu-l , in viata ta va fi mereu prezenta cealalta femeie si copilul , el va fi nevoit sa se imparta ...si sa nu crezi ca singura responsabilitate fata de copil ...este aceea pensie alimentara , care in fond nu repreziinta nimic....si cum precizezi ca ea este genul de femeie care vrea sa-l acapareze....vei putea sa traiesti astfel ??
Nu cred .
Asculta-i durerea , poate ca e sincer .....dar priveste in adancul inimii tale si fii sincera cu tine insati , de ce trebuie sa simti tot tu si durerea lui !
Nu te merita , nu a stiut sa te aprecieze si pe deasupra nu e nici destept ca barbat , pt ca sa fim sincere , majoritateaa inseala .
Spune-i ca ti-ai gasit pe cineva ! minte-l asa cum te-a mintit el ! astel cu timpul vei scapa de el si povestile lui .
Dar decizia de a-l ierta sau nu , este doar a ta .
-Iulya
Postat pe 2 Mai 2014 21:19
De la: kudika_15804, la data 2014-05-02 19:36:03
In astfel de situatii,copiii sunt o "greseala",caci domnul nu o iubeste nici pe cea care ii va darui un prunc!!!Cine va suferi??Doar copilul!!!Nu cred in buna credinta a individului,caci ,daca ar fi fost un om corect nu ar fi procedat astfel!!!


Nu sunt de acord. In anumite conjuncturi tentatia este prea la indemana si implicit asa duce in mod inevitabil la gresala.
Nu cred ca e vorba de buna credinta in povestea asta. Este o gresala caracteristica in mod special barbatilor.
Cum bine spunea pe un alt subiect : "Definitia fidelitatii la barbati... Lipsa ocaziilor :D". In cazul de fata, "nefericitul" nu a dus lipsa de ocazii.

Din cate mi-am dat seama viitoarea mama a copilului lui il place si si-a dorit cu insistenta sa fie cu el. In aceste conditii a ales metoda cea mai simpla si directa si facut ce poate face o femeie care vrea sa puna mana cu tot dinadinsul pe un barbat, l-a cautat in pantaloni.
Din pacate sunt putini barbatii care rezista tentatiei de a calca stramb cand li-se iveste ocazia si asta se intampla mai degraba din cauza slabiciunii ancestrale a sexului "tare" decat din lipsa de buna credinta.
Probabil ca el a fost de buna credinta si a crezut cand i s-a spus ca sunt luate toate masurile contraceptive.

Nu degeaba se spune de cand lumea ca :
"errare humanum est ..."
Radu_Cristian_1
Postat pe 2 Mai 2014 21:45
De la: Arno_28, la data 2014-05-02 20:17:53
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-02 19:22:59
De la: Titanika, la data 2014-05-02 14:14:06E klar ca nu a iubito si nici nu o va iubi vreodata!Copilul este pe primul plan si trebuie sa-si asume aceasta responsabilitate!


Nu a fost indragostit de ea dar nici nu i-a displacut.
E posibil ca in timp relatia lui cu mama copilului sa nu fie nici mai buna dar nici mai rea decat in alte cazuri in care initial gugustiuci erau indragostiti pana peste cap.

Daca pune copilul pe primul plan si mama copilului va avea tact si rabdare este posibil sa iasa ceva bun din asta.
Important e ca el sa o ierte pentru ca l-a pus in fata faptului implinit fara sa-i fie ceruta parerea.


Bre, Radule, ti-am zis eu ca esti cam idealist, pui problema intr-o lumina prea soft!


E si asta o varianta si ar putea fi varianta ideala pentru copil si de ce nu chiar si pentru parinti.
Daca copilul va evolua de la a fi o "gresala" la a fi un copil iubit de ambii parinti nu vad de ce sa nu fie bine.
Un copil aduce multe schimbari in clipa in care intra in viata unui adult si daca e iubit aceste schimbari sunt de cele mai multe ori in bine.
Raman la parerea mea ca in aceasta situatie mamica are o responsabilitate foarte mare in privinta asta si daca va face tot ce-i sta in putinta sa evite certurile si nemultumirile cu timpul el se va obisnui cu situatia si dracul nu va mai fi atat de negru.
Radu_Cristian_1
Postat pe 2 Mai 2014 21:53
Cu alte cuvinte , "mamica" se multumeste sa iubeasca , fiind pe deplin constienta ca nu este iubita.....hm dragoste cu forta si asa cu timpul se va obisnui si el cu situatia ..ca..unde dragoste nu e ..apare asta ca doar e rosu , nu e negru se la vi
-Iulya
Postat pe 2 Mai 2014 22:10
De la: kudika_963045, la data 2014-05-02 20:43:37 ...Eu vreau doar sa iau decizia corecta ,o decizi care sa nu imi distruga viitorul,dar in acelasi timp as vrea sa dispara si toata durerea asta,dar cu cat el insista mai mult cu atat imi e mai greu...


De fiecare data cand se va duce sa-si viziteze copilul o sa simti durerea asta.
Poti suporta la nesfarsit asa ceva?

Presupunand ca va casatoriti si veti avea proprii copii o sa suporti sa il vezi cum se imparte ca sa-i fie bine si actualului copil.

Daca il recunoaste oficial esti constienta ca acest copil facut cu o alta femeie va avea si el drept de mostenire la ce veti agonisii voi impreuna.

Cum iti pare viitorul ?

Crezi ca poti gestiona cu bine astfel de situatii si crezi ca numai gasesti un barbat la fel de bun ca el ca sa merite orice efort de dragul lui ?

Deciziile noastre pe termen lung au un mare neajuns, consuma timpul iar timpul nu este ireversibil.

In viata e bine sa faci anumite lucruri la timpul potrivit.
Cel mai bine stiu asta femeile care se decid sa devina mamici dupa 40 de ani si constata ca numai pot face asta.
Radu_Cristian_1
Postat pe 2 Mai 2014 22:19
De la: -Iulya, la data 2014-05-02 22:10:42Cu alte cuvinte , "mamica" se multumeste sa iubeasca , fiind pe deplin constienta ca nu este iubita.....hm dragoste cu forta si asa cu timpul se va obisnui si el cu situatia ..ca..unde dragoste nu e ..apare asta ca doar e rosu , nu e negru se la vi


Mamica si-a asumat asta cand a decis sa faca un copil cu el stiind ca el era cu o alta femeie.

Poate ca acesta este pretul pe care trebuie sa il plateasca pentru raul facut celei care a deschis acest subiect.
Radu_Cristian_1
Postat pe 2 Mai 2014 22:25
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-02 22:25:09
De la: -Iulya, la data 2014-05-02 22:10:42Cu alte cuvinte , "mamica" se multumeste sa iubeasca , fiind pe deplin constienta ca nu este iubita.....hm dragoste cu forta si asa cu timpul se va obisnui si el cu situatia ..ca..unde dragoste nu e ..apare asta ca doar e rosu , nu e negru se la vi


Mamica si-a asumat asta cand a decis sa faca un copil cu el stiind ca el era cu o alta femeie.

Poate ca acesta este pretul pe care trebuie sa il plateasca pentru raul facut celei care a deschis acest subiect.

Tu , te-ai fi obisnuit cu o asemenea situatie , ca barbat ??!
-Iulya
Postat pe 2 Mai 2014 22:57
De la: -Iulya, la data 2014-05-02 22:57:33
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-02 22:25:09
De la: -Iulya, la data 2014-05-02 22:10:42Cu alte cuvinte , "mamica" se multumeste sa iubeasca , fiind pe deplin constienta ca nu este iubita.....hm dragoste cu forta si asa cu timpul se va obisnui si el cu situatia ..ca..unde dragoste nu e ..apare asta ca doar e rosu , nu e negru se la vi


Mamica si-a asumat asta cand a decis sa faca un copil cu el stiind ca el era cu o alta femeie.

Poate ca acesta este pretul pe care trebuie sa il plateasca pentru raul facut celei care a deschis acest subiect.

Tu , te-ai fi obisnuit cu o asemenea situatie , ca barbat ??!


Presupunand prin absurd ca as fi fost intr-o astfel de situatie, de dragul copilului m-as fi obisnuit cu o asemenea situatie.

Presupun ca as rezista supararii si mustrarilor de constiinta datorate prostiei pe care am facut-o daca mamica nu se transforma intr-o cotofana dupa ce imi vede semnatura pe actul de casatorie si cel de nastere al copilului si face tot posibilul sa traim in armonie si respect cu scopul de a creste cumsecade copilul.
Dragostea pentru un copil iti poate umple viata le fel de mult ca dragostea pentru o femeie si de cele mai multe ori dureaza mult mai mult.

In opinia mea viitorul unei astfel de relatii depinde foarte mult de taria si feminitatea ei.
Uneori iti place o femeie ca om dar nu te indragostesti de ea pentru ca nu se incadreaza in tiparul celor care te atrag si din punct de vedere fizic.
Daca stai mult timp alaturi de acea persoana incet incet te obisnuiesti si cu fizicul iar lucrurile pot evolua intr-un sens pozitiv.

Viata este surprinzatoare in felul ei si te pune la tot felul de incercari.
In opinia mea intr-o astfel de situatie salvarea vine doar de la dragostea pentru copil.
Daca asa ceva nu exista va fi un chin pentru toate personajele.
Radu_Cristian_1
Postat pe 3 Mai 2014 00:09
De la: kudika_963045, la data 2014-05-02 20:43:37El considera acest copil o gresala,o clipa de neatentie,de slabiciune,de nepasare...sunt sigura ca daca va ajunge sa ramana cu aceea doamna o va face doar pentru ca nu suporta singurantatea...Mi-a repetat zilele astea cat nu a facut o toti ani in care am fost bine impreuna, ca el nu poate traii fara mine,ca ma iubeste si ca sunt singura femeie langa care vrea sa isi petreaca tot restul vietii.A spus ca isi va asuma reponsabilitatea si copilul acela va creste stiind ca el e tatal lui si ca va avea grija sa nu ii lipseasca nimic.Mama copilului....nici nu stiu ce sa va zic despre ea...o femeie care incearca sa il acapareze...tipul de femeie care nu se resemneaza,am aflat ca in trecut au avut o relatie care evident nu a mers...ea este putin mai in varsta si decat mine si decat el,probabil cum am mai spus si a dorit acest copil ....iar eu...imi e mila oarecum de el,am momente in care l as strange in brate si i as spune ca impreuna von rezolva si asta,dar nu pot sa o fac,ura ,tristetea din sufletil meu pune o bariera intre noi.Nu stiu cum poate o femeie sa isi conceapa copilul in conditiile astea,cum poate un barbat sa dea cu piciorul la fericirea lui si sa raneasca ceea ce spune ca e sufletul lui.
Eu nu o sa ii iau libertatea,nu ii impun nimic,nu ii cer nimic,nu il oblig sa faca ceva,nu il presez,nu simt nevoia sa fac ceva,el sa faca ce vrea,doar asa se pare ca a facut mereu....de copil sunt sigura ca o sa aiba grija nu trebuie sa fac ceva eu in privinta asta.Eu vreau doar sa iau decizia corecta ,o decizi care sa nu imi distruga viitorul,dar in acelasi timp as vrea sa dispara si toata durerea asta,dar cu cat el insista mai mult cu atat imi e mai greu...



Nobletea unui suflet ca al tau nu are ce cauta in viata acelui barbat!!Nu stiu,eu sunt mult mai refractara la auzul a astfel de situatii,poate ca viata insasi m-a format in acest sens,poate principiile mele ,care m-au condus tot timpul,dar nu pot sa iti spun decat ca este inutil sa fii intelegatoare si amabila cu cineva care a gresit atat de mult in fata ta!!!Acel copil va exista intotdeauna intre voi,acea mama se va interpune mereu intre voi doi,faptul ca el se declara ca va fi un tata model,nu ar trebui sa te afecteze prea mult ,caci,orice barbat,inainte de a face o greseala,trebuie sa re regaseasca in starea de dinaintea comiterii ei!!Se putea evita sa se ajunga in acest impas,daca domnia sa ar fi fost un barbat corect si onest cu tine!!!

Cum vine asta?"Te iubesc,nu pot trai fara tine,dar am facut un copil cu alta femeie!"??????Nu crezi ca ceva lipseste din bunul mers al mecanismului relatiei voastre???

Intelepciunea de care dai dovada ,incearca sa o folosesti in a-ti reajusta destinul!!!Nu cred ca vei putea accepta ideea existentei acelui copil in viata voastra,in cazul in care veti ramane impreuna!!!De ce????Din cauza judecatii tale??Paradoxal,nu???Judeci corect,dar judecata ta va fi umbrita intotdeauna de temere ,amintiri neplacute si lipsa de incredere in persoana iubita1!Nicio intelepciune nu ti le va putea aduce inapoi in fiinta ta!!!

Decizie corecta????In cazul tau,nu poate fi decat una singura si aceea iti apartine in totalitate!!

Draga mea,nicio relatie de iubire reala nu trebuie sa se deruleze sub auspiciile falsitatii,minciunii si tradarilor de orice fel,nu are cum,sunt incompatibile!!!

Procedeaza cum iti dicteaza inima ,dar nu uita si de indemnul ratiunii,chiar daca cele doua nu sunt prietene si una dintre ele ,RATIUNEA,contraataca serios sensibilitatea inimii!!!Anticipezi ca vei putea fi cea de-a doua mama,chiar indirect vorbind,pentru copilul altei femei????Daca iti poti da un raspuns la aceasta intrebare,poti merge mai departe!!Sau nu!!
kudika_15804
Postat pe 3 Mai 2014 08:24
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-02 21:45:30
De la: kudika_15804, la data 2014-05-02 19:36:03
In astfel de situatii,copiii sunt o "greseala",caci domnul nu o iubeste nici pe cea care ii va darui un prunc!!!Cine va suferi??Doar copilul!!!Nu cred in buna credinta a individului,caci ,daca ar fi fost un om corect nu ar fi procedat astfel!!!


Nu sunt de acord. In anumite conjuncturi tentatia este prea la indemana si implicit asa duce in mod inevitabil la gresala.
Nu cred ca e vorba de buna credinta in povestea asta. Este o gresala caracteristica in mod special barbatilor.
Cum bine spunea pe un alt subiect : "Definitia fidelitatii la barbati... Lipsa ocaziilor :D". In cazul de fata, "nefericitul" nu a dus lipsa de ocazii.

Din cate mi-am dat seama viitoarea mama a copilului lui il place si si-a dorit cu insistenta sa fie cu el. In aceste conditii a ales metoda cea mai simpla si directa si facut ce poate face o femeie care vrea sa puna mana cu tot dinadinsul pe un barbat, l-a cautat in pantaloni.
Din pacate sunt putini barbatii care rezista tentatiei de a calca stramb cand li-se iveste ocazia si asta se intampla mai degraba din cauza slabiciunii ancestrale a sexului "tare" decat din lipsa de buna credinta.
Probabil ca el a fost de buna credinta si a crezut cand i s-a spus ca sunt luate toate masurile contraceptive.

Nu degeaba se spune de cand lumea ca :
"errare humanum est ..."



Spui toate acestea pentru simplul fapt ca esti barbat,iti respect opinia,dar nu sunt de acord cu ea!!!Cine va da dreptul sa gresiti atat de mult in fata fiintei careia ii declarati iubire????Teoria este buna,dar daca ai fi in pozitia femeii nu ai mai gandi astfel!!!

Slabiciune ancestrala?????????Wowwwwwwwww,caracteristica care este frumos tastata,dar doar atat!!!Nu este vorba de slabiciune,ci de caracterul infect al marii majoritati a barbatilor,care se formeaza in urma lipsei de educatie,constiinta si morala!!!Lacunele se formeaza in propriile familii ale acelor barbati,ca tu le dai definitia de "slabiciune ancestrala" este numai problema ta!!!

Daca suntem atat de intelegatori fata de aceste slabiciuni ale unor barbati,nu putem fi la fel de categorici in hotararea de a eradica si a nu accepta astfel de specimene in viata femeilor???Eu cred ca totul este posibil,daca nu am acorda circumstante atenuante tuturor "armasarilor in calduri"!!!!!
kudika_15804
Postat pe 3 Mai 2014 08:31
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-02 21:53:17
De la: Arno_28, la data 2014-05-02 20:17:53
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-02 19:22:59
De la: Titanika, la data 2014-05-02 14:14:06E klar ca nu a iubito si nici nu o va iubi vreodata!Copilul este pe primul plan si trebuie sa-si asume aceasta responsabilitate!


Nu a fost indragostit de ea dar nici nu i-a displacut.
E posibil ca in timp relatia lui cu mama copilului sa nu fie nici mai buna dar nici mai rea decat in alte cazuri in care initial gugustiuci erau indragostiti pana peste cap.

Daca pune copilul pe primul plan si mama copilului va avea tact si rabdare este posibil sa iasa ceva bun din asta.
Important e ca el sa o ierte pentru ca l-a pus in fata faptului implinit fara sa-i fie ceruta parerea.


Bre, Radule, ti-am zis eu ca esti cam idealist, pui problema intr-o lumina prea soft!


E si asta o varianta si ar putea fi varianta ideala pentru copil si de ce nu chiar si pentru parinti.
Daca copilul va evolua de la a fi o "gresala" la a fi un copil iubit de ambii parinti nu vad de ce sa nu fie bine.
Un copil aduce multe schimbari in clipa in care intra in viata unui adult si daca e iubit aceste schimbari sunt de cele mai multe ori in bine.
Raman la parerea mea ca in aceasta situatie mamica are o responsabilitate foarte mare in privinta asta si daca va face tot ce-i sta in putinta sa evite certurile si nemultumirile cu timpul el se va obisnui cu situatia si dracul nu va mai fi atat de negru.


Un copil nu schimba sentimentele parintilor , unul pentru celalalt.Daca el nu o iubea si inainte destul de mult incat sa primeasca cu bucurie faptul ca este tata, nu prea cred ca situatia se va schimba in bine.
Poate isi va iubi copilul poate nu, dar nu neaparat si pe mama lui.
Arno_28
Postat pe 3 Mai 2014 08:40
De la: kudika_963045, la data 2014-05-02 20:43:37El considera acest copil o gresala,o clipa de neatentie,de slabiciune,de nepasare...sunt sigura ca daca va ajunge sa ramana cu aceea doamna o va face doar pentru ca nu suporta singurantatea...Mi-a repetat zilele astea cat nu a facut o toti ani in care am fost bine impreuna, ca el nu poate traii fara mine,ca ma iubeste si ca sunt singura femeie langa care vrea sa isi petreaca tot restul vietii.A spus ca isi va asuma reponsabilitatea si copilul acela va creste stiind ca el e tatal lui si ca va avea grija sa nu ii lipseasca nimic.Mama copilului....nici nu stiu ce sa va zic despre ea...o femeie care incearca sa il acapareze...tipul de femeie care nu se resemneaza,am aflat ca in trecut au avut o relatie care evident nu a mers...ea este putin mai in varsta si decat mine si decat el,probabil cum am mai spus si a dorit acest copil ....iar eu...imi e mila oarecum de el,am momente in care l as strange in brate si i as spune ca impreuna von rezolva si asta,dar nu pot sa o fac,ura ,tristetea din sufletil meu pune o bariera intre noi.Nu stiu cum poate o femeie sa isi conceapa copilul in conditiile astea,cum poate un barbat sa dea cu piciorul la fericirea lui si sa raneasca ceea ce spune ca e sufletul lui.
Eu nu o sa ii iau libertatea,nu ii impun nimic,nu ii cer nimic,nu il oblig sa faca ceva,nu il presez,nu simt nevoia sa fac ceva,el sa faca ce vrea,doar asa se pare ca a facut mereu....de copil sunt sigura ca o sa aiba grija nu trebuie sa fac ceva eu in privinta asta.Eu vreau doar sa iau decizia corecta ,o decizi care sa nu imi distruga viitorul,dar in acelasi timp as vrea sa dispara si toata durerea asta,dar cu cat el insista mai mult cu atat imi e mai greu...



Ce suflet crezi ca are omul care pretinde ca te iubeste cat lumea?
Daca el considera un copil o "greseala"?
Daca nu e capabil sa iubeasca o fiinta care este sange din sangele lui cum poti sa il crezi ca te iubeste pe tine? Esti colacul lui de salvare din situatia asta, esti varianta de "criza"as zice eu, tocmai pentru ca nu pui presiune asupra lui si nu-i ceri nimic.
Arno_28
Postat pe 3 Mai 2014 08:50
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-03 00:09:45
De la: -Iulya, la data 2014-05-02 22:57:33
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-02 22:25:09
De la: -Iulya, la data 2014-05-02 22:10:42Cu alte cuvinte , "mamica" se multumeste sa iubeasca , fiind pe deplin constienta ca nu este iubita.....hm dragoste cu forta si asa cu timpul se va obisnui si el cu situatia ..ca..unde dragoste nu e ..apare asta ca doar e rosu , nu e negru se la vi


Mamica si-a asumat asta cand a decis sa faca un copil cu el stiind ca el era cu o alta femeie.

Poate ca acesta este pretul pe care trebuie sa il plateasca pentru raul facut celei care a deschis acest subiect.

Tu , te-ai fi obisnuit cu o asemenea situatie , ca barbat ??!


Presupunand prin absurd ca as fi fost intr-o astfel de situatie, de dragul copilului m-as fi obisnuit cu o asemenea situatie.

Presupun ca as rezista supararii si mustrarilor de constiinta datorate prostiei pe care am facut-o daca mamica nu se transforma intr-o cotofana dupa ce imi vede semnatura pe actul de casatorie si cel de nastere al copilului si face tot posibilul sa traim in armonie si respect cu scopul de a creste cumsecade copilul.
Dragostea pentru un copil iti poate umple viata le fel de mult ca dragostea pentru o femeie si de cele mai multe ori dureaza mult mai mult.

In opinia mea viitorul unei astfel de relatii depinde foarte mult de taria si feminitatea ei.
Uneori iti place o femeie ca om dar nu te indragostesti de ea pentru ca nu se incadreaza in tiparul celor care te atrag si din punct de vedere fizic.
Daca stai mult timp alaturi de acea persoana incet incet te obisnuiesti si cu fizicul iar lucrurile pot evolua intr-un sens pozitiv.

Viata este surprinzatoare in felul ei si te pune la tot felul de incercari.
In opinia mea intr-o astfel de situatie salvarea vine doar de la dragostea pentru copil.
Daca asa ceva nu exista va fi un chin pentru toate personajele.



Ma tem ca nu poti presupune ce ai simti si cum ai reactiona in situatia asta.
Iar obisnuinta nu e o baza pe care sa intemeiezi o familie.
Arno_28
Postat pe 3 Mai 2014 09:39
de acord cu tine
-Iulya
Postat pe 3 Mai 2014 10:48
vrei sa te pui bn cu taisa iulio dp ce ia i gresit numele
kudika_950728
Postat pe 3 Mai 2014 10:58
De la: kudika_950728, la data 2014-05-03 10:58:46vrei sa te pui bn cu taisa iulio dp ce ia i gresit numele

Nu stiu cine e taisa si am aprobat un raspuns bun.Dar se pare ca tie-ti place cand ne luam de par
Buna dimineata , soare
-Iulya
Postat pe 3 Mai 2014 11:07
nu mi place dar e mai interesant,,,neata
kudika_950728
Postat pe 3 Mai 2014 11:08
De la: kudika_950728, la data 2014-05-03 11:08:52nu mi place dar e mai interesant,,,neata

nu pricep cum vine asta..dar ..fie cum zici tu, pacatosul pamantului
-Iulya
Postat pe 3 Mai 2014 11:26
De la: Arno_28, la data 2014-05-03 09:39:18
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-03 00:09:45
De la: -Iulya, la data 2014-05-02 22:57:33
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-02 22:25:09
De la: -Iulya, la data 2014-05-02 22:10:42Cu alte cuvinte , "mamica" se multumeste sa iubeasca , fiind pe deplin constienta ca nu este iubita.....hm dragoste cu forta si asa cu timpul se va obisnui si el cu situatia ..ca..unde dragoste nu e ..apare asta ca doar e rosu , nu e negru se la vi


Mamica si-a asumat asta cand a decis sa faca un copil cu el stiind ca el era cu o alta femeie.

Poate ca acesta este pretul pe care trebuie sa il plateasca pentru raul facut celei care a deschis acest subiect.

Tu , te-ai fi obisnuit cu o asemenea situatie , ca barbat ??!


Presupunand prin absurd ca as fi fost intr-o astfel de situatie, de dragul copilului m-as fi obisnuit cu o asemenea situatie.

Presupun ca as rezista supararii si mustrarilor de constiinta datorate prostiei pe care am facut-o daca mamica nu se transforma intr-o cotofana dupa ce imi vede semnatura pe actul de casatorie si cel de nastere al copilului si face tot posibilul sa traim in armonie si respect cu scopul de a creste cumsecade copilul.
Dragostea pentru un copil iti poate umple viata le fel de mult ca dragostea pentru o femeie si de cele mai multe ori dureaza mult mai mult.

In opinia mea viitorul unei astfel de relatii depinde foarte mult de taria si feminitatea ei.
Uneori iti place o femeie ca om dar nu te indragostesti de ea pentru ca nu se incadreaza in tiparul celor care te atrag si din punct de vedere fizic.
Daca stai mult timp alaturi de acea persoana incet incet te obisnuiesti si cu fizicul iar lucrurile pot evolua intr-un sens pozitiv.

Viata este surprinzatoare in felul ei si te pune la tot felul de incercari.
In opinia mea intr-o astfel de situatie salvarea vine doar de la dragostea pentru copil.
Daca asa ceva nu exista va fi un chin pentru toate personajele.



Ma tem ca nu poti presupune ce ai simti si cum ai reactiona in situatia asta.
Iar obisnuinta nu e o baza pe care sa intemeiezi o familie.



Din fericire pot DOAR sa presupun pentru ca eu nu sunt in situatia data si am facut acest lucru pentru ca am primit o intrebare in acest sens.
Cred ca orice opinie poate fi considerata doar o presupunere pana la proba contrarie.

NU cred ca e nimic rau daca presupunem una si alta pe diversele subiecte ale acestui forum.
Fiecare este liber sa rezoneze in felul lui la opiniile postate de utilizatorii acestui forum si nu numai.
Ar fi o gresala ca niste postari de pe un forum sa fie luate ad literam si tratate ca si cum ar fi postulate.

Referitor la obisnuinta.
Poate ca din punct de vedere teoretic ai dreptate, obisnuinta nu este o baza solida pe care sa intemeiezi o familie. Sunt de preferat alte criterii la intemeierea unei familii.

Nici in cazul de fata nu am sustinut asa ceva pentru simplul motiv ca de cele mai multe ori obisnuinta apare DUPA intemeierea familiei.
Cu toate astea cred ca putem gasi si situatii in care obisnuinta a fost baza intemeierii unei familii.
Sunt destule cupluri la care dupa ani de convietuire in comun se instaleaza obisnuinta si cu toate acestea in pofida acestei obisnuinte iau decizia de a se casatorii.

Eu cred ca nu trebuie neglijat faptul ca vrem nu vrem timpul isi spune cuvantul si lucrurile evolueaza incet incet transformand sentimentele existente la inceputul unei casnicii.
Cred ca sunt foarte putine persoanele care pot afirma cu onestitate ca dupa cativa ani de convietuire in comun simt iubirea cu aceiasi emotie si intensitate ca la inceput.
Eu nu cred ca obisnuinta este cel mai rau lucru intr-o relatie mai ales daca din obisnuinta facem tot posibilul ca sa existe intelegere, armonie si bucurie in relatia pe care o avem.
Radu_Cristian_1
Postat pe 3 Mai 2014 18:27
De la: Arno_28, la data 2014-05-03 08:40:40
Un copil nu schimba sentimentele parintilor , unul pentru celalalt.


Si da si nu. Pe unii ii apropie pe alti ii departeaza.
Cand apare un copil intr-o relatie se schimba destul de multe.


De la: Arno_28, la data 2014-05-03 08:40:40
Poate isi va iubi copilul poate nu, dar nu neaparat si pe mama lui.


Poate.

In toata povestea asta am o singura certitudine.
Daca el ramane alaturi de prietena ce a postat acest subiect va fi mai rau decat daca si-ar asuma responsabilitatea de a fi tata alaturi de mama copilului.

Radu_Cristian_1
Postat pe 3 Mai 2014 18:36
De la: kudika_15804, la data 2014-05-03 08:31:28
Spui toate acestea pentru simplul fapt ca esti barbat,iti respect opinia,dar nu sunt de acord cu ea!!!Cine va da dreptul sa gresiti atat de mult in fata fiintei careia ii declarati iubire????Teoria este buna,dar daca ai fi in pozitia femeii nu ai mai gandi astfel!!!


Daca femeile ar fi fara gresala, daca ele ar fi niste sfinte si nu ar calca stramb niciodata ar fi justificata opinia ta.
Nu ne da nimeni dreptul sa inselam nici noua barbatilor nici voua femeilor.
Se intampla pur si simplu pentru ca nu suntem perfecti si fara de prihana.

Cred ca are prea putina importanta daca insala 68,26% din barbati si doar 44,69% din femei iar faptul ca barbati sunt mai multi cu cateva procente decat femeile nu le scuza pe acestea sa faca la fel ca barbatii.

De la: kudika_15804, la data 2014-05-03 08:31:28
Nu este vorba de slabiciune,ci de caracterul infect al marii majoritati a barbatilor,care se formeaza in urma lipsei de educatie,constiinta si morala!!!Lacunele se formeaza in propriile familii ale acelor barbati,ca tu le dai definitia de "slabiciune ancestrala" este numai problema ta!!!



Si uite asa revenim la discutia vesnica legata de faptul ca barbatii au toti o mama si ca aceasta mama are rolul ei in educatia viitorului barbat.
Si eu pot face referire la caracterul ... al femeilor cu aceiasi usurinta cu care faci tu referire la cel al barbatilor. Ma intreb insa la ce ar folosi asa ceva si ma multumesc doar sa iti atrag atentia ca nu e frumos sa faci astfel de afirmatii agresive.
Ar putea fi justificate doar daca ti-ai prins ieri prietenul cu o alta femeie in pat.
Chiar ? Ce caracter au femeile care accepta sa se culce cu un barbat insurat?

De la: kudika_15804, la data 2014-05-03 08:31:28
Daca suntem atat de intelegatori fata de aceste slabiciuni ale unor barbati,nu putem fi la fel de categorici in hotararea de a eradica si a nu accepta astfel de specimene in viata femeilor???Eu cred ca totul este posibil,daca nu am acorda circumstante atenuante tuturor "armasarilor in calduri"!!!!!


Nu cred ca se pune problema de a fi intelegatori.
Trebuie doar sa acceptam ca aceste lucruri se intampla de cand lumea chit ca ne place sau nu ne place.
Eu unul nu cred in eradicare.
Lucrurile astea nu se intampla pentru ca acordam circumstante atenuante tuturor "armasarilor in calduri".
Se intampla doar pentru ca multi dintre noi suntem slabi in fata tentatiilor si placerilor. Valabil in aceiasi masura si barbatilor si femeilor.
Radu_Cristian_1
Postat pe 3 Mai 2014 18:59
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-05-03 18:59:10
De la: kudika_15804, la data 2014-05-03 08:31:28
Spui toate acestea pentru simplul fapt ca esti barbat,iti respect opinia,dar nu sunt de acord cu ea!!!Cine va da dreptul sa gresiti atat de mult in fata fiintei careia ii declarati iubire????Teoria este buna,dar daca ai fi in pozitia femeii nu ai mai gandi astfel!!!


Daca femeile ar fi fara gresala, daca ele ar fi niste sfinte si nu ar calca stramb niciodata ar fi justificata opinia ta.
Nu ne da nimeni dreptul sa inselam nici noua barbatilor nici voua femeilor.
Se intampla pur si simplu pentru ca nu suntem perfecti si fara de prihana.

Cred ca are prea putina importanta daca insala 68,26% din barbati si doar 44,69% din femei iar faptul ca barbati sunt mai multi cu cateva procente decat femeile nu le scuza pe acestea sa faca la fel ca barbatii.

De la: kudika_15804, la data 2014-05-03 08:31:28
Nu este vorba de slabiciune,ci de caracterul infect al marii majoritati a barbatilor,care se formeaza in urma lipsei de educatie,constiinta si morala!!!Lacunele se formeaza in propriile familii ale acelor barbati,ca tu le dai definitia de "slabiciune ancestrala" este numai problema ta!!!



Si uite asa revenim la discutia vesnica legata de faptul ca barbatii au toti o mama si ca aceasta mama are rolul ei in educatia viitorului barbat.
Si eu pot face referire la caracterul ... al femeilor cu aceiasi usurinta cu care faci tu referire la cel al barbatilor. Ma intreb insa la ce ar folosi asa ceva si ma multumesc doar sa iti atrag atentia ca nu e frumos sa faci astfel de afirmatii agresive.
Ar putea fi justificate doar daca ti-ai prins ieri prietenul cu o alta femeie in pat.
Chiar ? Ce caracter au femeile care accepta sa se culce cu un barbat insurat?

De la: kudika_15804, la data 2014-05-03 08:31:28
Daca suntem atat de intelegatori fata de aceste slabiciuni ale unor barbati,nu putem fi la fel de categorici in hotararea de a eradica si a nu accepta astfel de specimene in viata femeilor???Eu cred ca totul este posibil,daca nu am acorda circumstante atenuante tuturor "armasarilor in calduri"!!!!!


Nu cred ca se pune problema de a fi intelegatori.
Trebuie doar sa acceptam ca aceste lucruri se intampla de cand lumea chit ca ne place sau nu ne place.
Eu unul nu cred in eradicare.
Lucrurile astea nu se intampla pentru ca acordam circumstante atenuante tuturor "armasarilor in calduri".
Se intampla doar pentru ca multi dintre noi suntem slabi in fata tentatiilor si placerilor. Valabil in aceiasi masura si barbatilor si femeilor.



1.Nu am facut referire la toate femeile sau la toti barbatii,ci doar legat de cazul in speta,in care domnul ,declarand iubire unei femei,procreaza,in aceeasi perioada,un copil cu alta femeie!!!!!Cine ii da dreptul de a fi mediocru ca om???

2.Afirmatia mea nu este deloc agresiva,dat fiind realitatea extrem de dura in directia respectiva!!!Si nu este vorba de o femeie,care are relatie cu un barbat casatorit,ci despre un barbat ,care minte cu josnicie!!!Repet,fiecare este liber sa isi exprime opinia,ca nu toate parerile converg la acelasi rezultat,este firesc sa fie astfel,Cristian,nu fixa un etalon in exprimarea de opinie,caci nu este corect fata de nimeni!!Viata m-a invatat sa etichetez numai in functie de ceea ce vad,ceea ce aud si ,de multe ori,in functie de ceea ce traiesc eu sau ceilalti!!!

3.Eradicarea este apicabila daca nu accepti un astfel de comportament in viata ta,refuzul devenind o forma de eradicare,dar in viata personala!!!Atunci cand esti slab in fata tentatiilor,de ce nu esti la fel de slab in declararea unei iubiri,care,de fapt,nu exista??Asta nu voi intelege niciodata!!Cum poti sa iubesti si sa minti in acelasi timp???Vorbesc strict legat de cazul nostru!!Nu,eu nu sunt intelegatoare in aceasta directie!!!
kudika_15804
Postat pe 3 Mai 2014 21:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
barbatul berbec.. 19 De la: egipteanca1000 7 Decembrie 2011 01:00
casatorita,ma tenteaza sa insel 77 De la: vieru_cezar_iasi 18 Octombrie 2009 05:06
Cum au devenit florile parfum 1 De la: miss_ankee 18 Noiembrie 2010 19:00
dilema 10 De la: Valy90 28 Mai 2011 16:50
Inselatul duce numai la rele 30 De la: iulia069834 29 Ianuarie 2010 13:02