Setari Cookie-uri

Ajutor...ma parasit dupa 6 ani si nu mai imi pot reveni!!!

Ion Vanghele , un schimb de pareri ce tine de un subiect dat pe acest forum , e o sumpla conversatie , acesta fiind si rostul socializarii , nu vad motive de iritare.
Legat de tema acestui topic :
Unde vei gasi cuvâtul
Ce exprima adevarul? "
Zi frumoasa iti doresc si toate cele bune , eu fug la sala sa-mi tonifiez muschii
kudika_988778
Postat pe 13 Aprilie 2016 11:11
@ simpla
kudika_988778
Postat pe 13 Aprilie 2016 11:13
Acesta este un mesaj pentru "Kudika_023770", dincolo de numele real!!!

Foarte bine punctat, subscriu la cele tastate de tine!!!Mereu am spus-o, omul este rezultatul alegerilor sale si traieste viata, pe care, in cea mai mare parte, doreste sa o traiasca!!

Personal, admir barbatii, care nu isi molesteaza partenera de viata, si, vorbind la modul general, care respecta femeia si tot ce reprezinta ea!!!Deasemenea, am respect pentru femeile hotarate in viata, stapane pe ele insele, care stiu sa isi pastreze demnitatea, neacceptand sa fie batjocorite de barbati, cu atat mai putin, de partenerul lor!!!
kudika_15804
Postat pe 13 Aprilie 2016 11:43
Va felicit pe amandoua si ma bucur ca undeva in universul acesta am doua prietene minunate.
kudika023770
Postat pe 13 Aprilie 2016 21:04
De la: kudika023770, la data 2016-04-13 21:04:02Va felicit pe amandoua si ma bucur ca undeva in universul acesta am doua prietene minunate.



Nu sunt motive pentru care sa ma feliciti, insa, eu o voi face, pentru intreaga ta creatie literara, iti citesc poeziile, ti le apreciez cu inima unei iubitoare de poezie, cu sufletul unei persoane pentru care, poezia este un fel natural de-a fi!!!!Suntem prieteni pe celalalt site, probabil nu m-ai recunoscut aici, dar nu conteaza, este mult mai important sa respect omul, care creeaza versuri de exceptie!!Buna dimineata!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Aprilie 2016 07:19
Sinceritatea nu poate salva o persoana de ipocrizie.

Tocmai de aceea , o persoana ce practica ipocrizia , incepe sa creada in propriile deformari ale realitatii.

"Suntem prieteni pe celalalt site, probabil nu m-ai recunoscut aici, dar nu conteaza...."



Va cunoasteti atat de bine , de-un amar de vreme , si ete cum nu v-ati recunoscut pai ce barbat e asta sa nu-si recunoasca cea mai buna prietena
kudika_988778
Postat pe 14 Aprilie 2016 12:12
Nu sunt ipocrit, poate un pic mai batran. Si accept "realitatea" asa cum mi se ofera.
kudika023770
Postat pe 14 Aprilie 2016 16:05
De la: kudika_15804, la data 2016-04-11 07:18:03
De la: INGER-PIERDUT, la data 2016-03-27 14:08:26
.,.. nu ai nevoie de psiholog, ci de cateva palme zdravene si usturatoare, care sa te ajute sa te trezesti!!!.


A luat si de astea si nu s-a trezit, ba mai mult... ii place. Nu-i de ras mi-e mila de ea dar noi nu o putem ajuta oricat ne-am toci degetele.
timmy0
Postat pe 14 Aprilie 2016 17:59
Cred ca lucrurile ar sta mai bine daca in cadrul acestei comunitati ar exista una sau doua persoane specializate, in masura sa ofere sfaturi competente.Noi facem speculatii in ce priveste atitudinea unei persoane abuzate, care se afla sub influenta violentei conjugale. Sunt convins ca societatea a stabilit niste masuri concrete pentru scoaterea persoanelor din astfel de situatii.Faptul ca ne dam cu parerea, nu rezolva in totalitate problema din moment ce nu cunoastem legislatia in acest domeniu si masurile necesare care pot neutraliza astfel de efecte negative asupra unor oameni, in special al femeilor.
kudika023770
Postat pe 14 Aprilie 2016 19:46
Imi pare rau sa va spun, dar a face dreptate cu parul, cu palmele, nu este o idee prea buna.Daca noi oferim in loc de compasiune o astfel de metoda, acest lucru o va convinge pe colega noastra ca in viata nu exista nici o schimbare. Si pe urma noi prin ce am fi mai buni decat aceia care i-au provocat suferinta?
kudika023770
Postat pe 14 Aprilie 2016 21:45
Stiu ca voi fi of topic, dar va scriu o poezie sa nu mai fiti asa de incrancenati:
versul meu suna...

versul meu suna dezacordat
nebunia lumii nu ma lasa
ne iubim iubito in privat
din acest amor ce o sa iasa

sufletul se pierde in pacat
in genunchi la pronie mai tipa
catre cerul negru a cascat
aripile invelite-n tipla

lumanari ard cenusiu pe rand
pe altarul vorbelor schimbate
noi ne ducem pe alei sperand
primaveri cu flori ca ne vor bate

te inghesui noptile la usa
te sarut muscand din tine crud
glasul tau imi pare ca-i cenusa
care intre noi se duce surd

umbrele de ingeri se perinda
plini de insomnii printre copaci
ne-asezam la o tigare-n tinda
transformand prezentul in colaci

pe alei trec vorbe parasite
sprijinite parca in baston
cad din luna vipii poleite
peste sunete din patefon

scartaie printre frunzisuri vantul
mugurii din ramuri dau in parg
eu mi-am impartit cu tine gandul
ce vroiam ca sa il vand la targ

doi bolnavi acum de insomnie
vom vocifera langa sarut
pe copaci zace-o paralizie
si obrazul lunii absolut...

kudika023770
Postat pe 14 Aprilie 2016 21:47
De la: kudika023770, la data 2016-04-14 19:46:49Cred ca lucrurile ar sta mai bine daca in cadrul acestei comunitati ar exista una sau doua persoane specializate, in masura sa ofere sfaturi competente.Noi facem speculatii in ce priveste atitudinea unei persoane abuzate, care se afla sub influenta violentei conjugale. Sunt convins ca societatea a stabilit niste masuri concrete pentru scoaterea persoanelor din astfel de situatii.Faptul ca ne dam cu parerea, nu rezolva in totalitate problema din moment ce nu cunoastem legislatia in acest domeniu si masurile necesare care pot neutraliza astfel de efecte negative asupra unor oameni, in special al femeilor.



Ma vad nevoita sa intervin cu un comentariu:

Acest site, ca toate site-urile, ce se doresc cica " site-uri de socializare" nu sunt nicidecum alcatuite dintr-un juriu specializat pe domenii, care analizeaza cazurile prezentate si stabilesc o sentinta pentru cei gasiti vinovati!!Este pur si simplu un site unde, fiecare user are dreptul sa isi exprime opinia referitoare la subiectul in cauza!!!Este adevarat, noi facem speculatii pe marginea spuselor deschizatorului de topic, in functie de pregatirea sau experienta personala, pastrand rezerva asupra naturii si destinatiei acestui site virtual si fiind bine cunoscuta transparenta mediului virtual, cu toate defectele lui nimeni nu este reprezentantul Atotputerniciei Universale, care sa hotarasca ce si cum!!Ca unii se exprima taios sau mai putin taios, ca altii habar nu au sa se exprime, ca alte persoane au transformat acest site in alcov, este cu totul alta poveste, care, pe mine, una, chiar nu ma intereseaza!!Personal, imi exprim parerea si nimic mai mult!!Daca pot ajuta pe cineva, cu un sfat sau o vorba buna, o fac fara tagada!!!Buna seara!!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Aprilie 2016 22:29
De la: kudika023770, la data 2016-04-14 21:47:39Stiu ca voi fi of topic, dar va scriu o poezie sa nu mai fiti asa de incrancenati:
versul meu suna...

versul meu suna dezacordat
nebunia lumii nu ma lasa
ne iubim iubito in privat
din acest amor ce o sa iasa

sufletul se pierde in pacat
in genunchi la pronie mai tipa
catre cerul negru a cascat
aripile invelite-n tipla

lumanari ard cenusiu pe rand
pe altarul vorbelor schimbate
noi ne ducem pe alei sperand
primaveri cu flori ca ne vor bate

te inghesui noptile la usa
te sarut muscand din tine crud
glasul tau imi pare ca-i cenusa
care intre noi se duce surd

umbrele de ingeri se perinda
plini de insomnii printre copaci
ne-asezam la o tigare-n tinda
transformand prezentul in colaci

pe alei trec vorbe parasite
sprijinite parca in baston
cad din luna vipii poleite
peste sunete din patefon

scartaie printre frunzisuri vantul
mugurii din ramuri dau in parg
eu mi-am impartit cu tine gandul
ce vroiam ca sa il vand la targ

doi bolnavi acum de insomnie
vom vocifera langa sarut
pe copaci zace-o paralizie
si obrazul lunii absolut...




Eu,una, nu vad vreun motiv pentru care sa fiu incrancenata, si nici nu m-am manifestat ca o persoana incrancenata, scuza-ma ca te contrazic, dar trebuie respectat adevarul!!!!!!!Felicitari pentru poezia postata mai sus, ca de obicei, scrii superb, acum, trebuie sa recunosc, gusturile nu se discuta, deci fiecare dintre noi are dreptul la opinie!!!!!!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Aprilie 2016 22:32
De la: kudika023770, la data 2016-04-14 21:45:53Imi pare rau sa va spun, dar a face dreptate cu parul, cu palmele, nu este o idee prea buna.Daca noi oferim in loc de compasiune o astfel de metoda, acest lucru o va convinge pe colega noastra ca in viata nu exista nici o schimbare. Si pe urma noi prin ce am fi mai buni decat aceia care i-au provocat suferinta?



Hmm, cred ca am fost inteleasa gresit, si ma vad obligata sa intervin!!!!!

1. Sunt impotriva violentei domestice, in toate formele ei!!!!
2. Cand am tastat, ca doamna in cauza merita cateva palme, nu m-am referit la faptul ca ar trebui sa fie batuta de partener, NU, nu este vorba despre asa ceva, ci EA INSASI sa isi dea cateva palme sanatoase, care, iti spun cu toata convingerea, vor avea efectul scontat!!!O vor trezi instant, caci va realiza cat de umilita a fost de catre partenerul ei!!!!Cum poti sa crezi ca incurajez violenta domestica, cand o resping cu desavarsire????Nicio femeie nu trebuie sa aiba parte de un asemenea tratament inuman.
3. Schimbarea amintita de tine, trebuie sa aiba loc in ratiunea si inima doamnei noastre, nu tine de noi sau parerile noastre, EA este cea, care trebuie sa isi dea seama ca se afla pe un drum gresit!!!!Noi putem, doar sa ii asiguram un suport, o baza de plecare, dar, oricum, daca doamna in cauza se lamenteaza, in loc sa vada fata reala a lucrurilor, nu se va rezolva nimic!!!
4. Personal, nu imi exprim compasiunea in fata dovezilor de prostie crasa, caci ar fi pierdere de timp si energie pozitiva.
5. " A fi bun" nu inseamna sa fii luat drept prost!!!!
kudika_15804
Postat pe 14 Aprilie 2016 22:44
De la: timmy0, la data 2016-04-14 17:59:37
De la: kudika_15804, la data 2016-04-11 07:18:03
De la: INGER-PIERDUT, la data 2016-03-27 14:08:26
.,.. nu ai nevoie de psiholog, ci de cateva palme zdravene si usturatoare, care sa te ajute sa te trezesti!!!.


A luat si de astea si nu s-a trezit, ba mai mult... ii place. Nu-i de ras mi-e mila de ea dar noi nu o putem ajuta oricat ne-am toci degetele.



Timmyleasco , ce dor mi-a fost de tine
Considera te rog , ca iti dau un pumn in nas , si ramai cu el stramb , toata viata ta , plus palmele impartite de amica ta ...un mic bonus pt neuronii tai tociti
kudika_988778
Postat pe 15 Aprilie 2016 11:37
De la: kudika023770, la data 2016-04-14 21:45:53Imi pare rau sa va spun, dar a face dreptate cu parul, cu palmele, nu este o idee prea buna.Daca noi oferim in loc de compasiune o astfel de metoda, acest lucru o va convinge pe colega noastra ca in viata nu exista nici o schimbare. Si pe urma noi prin ce am fi mai buni decat aceia care i-au provocat suferinta?


Aha , deci daca stam stramb si incercam sa gandim drept , putem fi rationali si realisti.
Mama masii de topic , alearga de la om la om , cere ca ajutor o vorba buna si-un pic de curaj , dar ce-i sa-i faci se alege doar cu critica , palme si sentimentul vinovatiei , nu-i ramane de facut decat sa se intoarca de acolo de unde a plecat , la urma urmei e singura vinovata printre atatea inteligente sufletiste, sensibile , romantice si cu texte invocandu-l pe d-zeu , cata puritate ...i se spune cu nonsalanta " ce sfaturi sa-ti dau ""femeile ca tine isi merita soarta "".

Domnu Vanghele , mesajul despre ipocrizie , i l-am adresat viperei cu corn , ce a insistat sa ma intepe elevat :) folosidu-si veninul delicat ; ca doar mi-am permis sa scriu numele unui poet , citit , apreciat si cunoscut de atata lume.
Cand da ea asa din coada ei cu clopotei ,crezand ca toata lumea viseaza ca ea fluturasi pe celalalt site unde toata lumea v-a recunoscut , doar voi nu v-ati recunoscut
kudika_988778
Postat pe 15 Aprilie 2016 12:04
De la: kudika_15804, la data 2016-04-11 07:18:03
De la: INGER-PIERDUT, la data 2016-03-27 14:08:26buna ziua,am avut o relatie de 6 ani cu un

Nu am sfaturi pentru tine, asemenea femei isi merita soarta!!!


Cata dreptate si cata intelepciune , romantico.
kudika_988778
Postat pe 15 Aprilie 2016 12:10
Slava Domnului ca te-a parasit, atunci! Batai groaznice, injuraturi si altele? Am 21 de ani si am crescut intr-o altfel de familie. Cred ca nu ai vrea sa-ti torturezi fizic si psihic copiii si sa le lasi traume adanci toata viata! Uita-l, muta-te in alt oras, orice! O dragoste veche se sterge cu una noua. Cu siguranta meriti mai mult, asa ca te rog, nu iti bate joc de tine.
DincoloDeRasarit
Postat pe 17 Aprilie 2016 15:58
Da-ti timp tie sa traiesti si fara el, reinvata sa traiesti singura, gandeste-te ce-ti placea sa faci inainte sa il cunosti, fixeaza-ti un scop si mergi mai departe, nu te abate din drum, vei reusi sa-l uiti, nu se moare din asta.
Asteapta, vei ccunoaste pe altcineva, vezi unde ai gresit tu, nu repeta greselile si mai ales nu incerca sa-l inlocuiesti repede, numai pentru a nu fi singura.
Din punctul meu de vedere nu exista nu pot, exista nu vreau, asa ca fa-ti curatenie in viata, fi fericita!
Esti dependenta de el, a fost centrul universului tau, nu ai trait de loc si ai acceptat prea mult ca sa pui punct acestei relatii, din punctul meu de vedere nesanatoasa.
Mergi mai departe, vei reusi, iti trebuie incredere. Nu esti singura sunt sute de mii de femei ca tine.

kudika_979331
Postat pe 20 Aprilie 2016 12:33
Interesant numele ales INGER PIERDUT De ce INGER? Si de ce PIEDUT?
Relatia dintre doua persoane este complexa si greu de explicat, greu de inteles chiar si de cei care o traiesc.
Uneori desi se afla intr-o relatie "toxica", victima nu se poate desparti de cel violent si agresiv, se creeaza o frica si o dependenta nesanatoase. Interesant este ca tot victima se simte vinovata ca nu a stiut cum sa se poarte, sau cum sa arate partenerului ca tine la el astfel incat el sa o intelega, sa o aprecieze, sa fie iubitor si uman.
Ceea ce nu intelege victima este ca nu sta in puterea ei sa il "schimbe" pe celalat. Ar trebui sa se schimbe pe ea insasi, dar nici de asta nu isi da seama si nu poate.
Situatia este foarte complexa si e grava! Uneori o poti rezolva cu ajutorul psihologilor, alteori cu parintii sau prietenii, alteori cu un grup de sustinere. Ar trebui cautata o fundatie care se ocupa de femeile abuzate, victime ale violentei domestice (stiu ca exista si la noi in tara, dar nu stiu sa dau date,informatii) unde cred ca vei gasi sprijin complet. Pentru ca el a plecat si te-a parasit e ocazia sa cauti asa ceva.
Desi nu iti dai seama acum e sansa ta spre o noua si mai frumoasa viata.
Ca sa iti revii, munca ta cu tine va fi destul de grea si lunga.
Profita de aceasta sansa elibereaza-te de acest trecut nefericit si vindeca-te.
c_dana
Postat pe 20 Aprilie 2016 22:20
,prostia nu e o scuza,e o insusire dobindita....defapt nu ai nici o scuza,nici macar medicala.Sfatul meu e sa cunosti mai multi baieti/barbati....asa poate realizezi ca sexul nu e un motiv pt o relatie,altfel decit sexuala....desi cred ca inclusiv sexul cu acel barbat de 6 ani in viata ta,a fost dezastruos....
Stai in fiecare zi,10 minune in cap....poate asa iti revine mintea la loc....din partea in care ti-a fost pina acum....si inca iti este....
hellya
Postat pe 10 Mai 2016 19:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
il mai iubesc sau e doar obisnuinta? 8 De la: gyana 19 Iunie 2010 23:54
Sansa ta! 1 De la: kudika_12958 4 August 2012 15:16
a 77 De la: jenesaispas 2 Mai 2009 19:21
nu vreau sa il uit...doar il vreau inapoi:( 12 De la: deny_licious 9 Iulie 2009 15:05
nu-l inteleg !! 15 De la: BEL_AMY1 12 Ianuarie 2011 21:05