Setari Cookie-uri

valul islamic moda sau traditie??????

ptr romancele casatorite cu musulmani si care locuiesc in romania statutul e diferit ptr ca el e aici de obicei rezident si nu trebuie sa atraga atentia asupra lor,in schimb daca femeile romance merg in tarile de origine ale sotilor se schimba treaba,cele care faceti lobby religiei musulmane si barbatilor lor ati trait vreuna o perioada mai lunga de timp in tara lor?sunteti fascinate de cultura ,religia si mai stiu eu ce ...eu lucrez la o firma a caror patroni sunt musulmani,sunt gentelmeni nimic de zis dar isi iau neveste din tara lor si amante din romania si spun ca au drept de viata asupra nevestei lor,asa ca incercati cele care sunteti maritate cu musulmani sa vedeti si sa ascultati si alte opinii si sa nu mai preaslaviti pe sotii vostri
utad
Postat pe 22 Iulie 2010 00:08
doamne,topicul asta e interminabil?!?
marinaruxandra
Postat pe 22 Iulie 2010 18:25
De la: utad, la data 2010-07-22 00:08:36ptr romancele casatorite cu musulmani si care locuiesc in romania statutul e diferit ptr ca el e aici de obicei rezident si nu trebuie sa atraga atentia asupra lor,in schimb daca femeile romance merg in tarile de origine ale sotilor se schimba treaba,cele care faceti lobby religiei musulmane si barbatilor lor ati trait vreuna o perioada mai lunga de timp in tara lor?sunteti fascinate de cultura ,religia si mai stiu eu ce ...eu lucrez la o firma a caror patroni sunt musulmani,sunt gentelmeni nimic de zis dar isi iau neveste din tara lor si amante din romania si spun ca au drept de viata asupra nevestei lor,asa ca incercati cele care sunteti maritate cu musulmani sa vedeti si sa ascultati si alte opinii si sa nu mai preaslaviti pe sotii vostri



sunt multi musulmani casatoriti cu romance aici....nu le tin de amante ...au format o familie cu copii........probabil curvele le sunt amante ........si nimeni nu preaslaveste ci doar respecta!!!!
myeyes
Postat pe 22 Iulie 2010 20:57
De la: Deep, la data 2010-07-21 20:08:47
De la: myeyes, la data 2010-07-21 19:29:07Vino cu exemple!!
Exemple, sant o multime, timp, mai putin.
In Algeria exista o provincie numita Kabilie, un coleg originar de acolo spune ca si acum un tata poate sa-si dea fata de sotie cui vrea el, chiar si cuiva mai batran decat el, sau in schimb la doua trei camile, sau un scuter. Un altul povestea ca a fost in Mali (tara cu o multime de musulmani), la un prieten in vizita, acesta avea trei sotii. Seara, la culcare prietenul lui a venit la el in camera cu una dintre sotii si a spus ca va dormi cu el, caci asa este obiceiul la ei. Daca un barbat vine singur, in vizita, si ramane peste noapte, trebuie sa doarma cu una dintre sotiile gazdei, daca refuza este o jignire. In Iran, nu mai stiu exact cum se numeste regiunea, un sot, frate, cumnat poate sa scoata in strada sotia, sora, cumnata, si sa o ucida cu cutitul, daca el a considerat ca aceasta a facut ceva prin care a adus o rusine familiei lor. Fapta care ramane nepedepsita, ci doar mentionata impreuna cu motivul expus de catre ucigas, intr-un proces verbal intocmit de catre cei chemati sa o ridice pe cea moarta si sa o ingroape, bineanteles fara nici un membru al familiei, doar au fost jigniti de aceasta. Este acesta respect fata de fameia musulmana, eu zic ca nu, si exemplele pot continua cu nemiluita, poate cu alta ocazie.


ce ai zis tu tine doar de traditia fiecarei tari nu de islamul in sine
myeyes
Postat pe 22 Iulie 2010 20:58
De la: myeyes, la data 2010-07-22 20:57:46
De la: utad, la data 2010-07-22 00:08:36ptr romancele casatorite cu musulmani si care locuiesc in romania statutul e diferit ptr ca el e aici de obicei rezident si nu trebuie sa atraga atentia asupra lor,in schimb daca femeile romance merg in tarile de origine ale sotilor se schimba treaba,cele care faceti lobby religiei musulmane si barbatilor lor ati trait vreuna o perioada mai lunga de timp in tara lor?sunteti fascinate de cultura ,religia si mai stiu eu ce ...eu lucrez la o firma a caror patroni sunt musulmani,sunt gentelmeni nimic de zis dar isi iau neveste din tara lor si amante din romania si spun ca au drept de viata asupra nevestei lor,asa ca incercati cele care sunteti maritate cu musulmani sa vedeti si sa ascultati si alte opinii si sa nu mai preaslaviti pe sotii vostri



sunt multi musulmani casatoriti cu romance aici....nu le tin de amante ...au format o familie cu copii........probabil curvele le sunt amante ........si nimeni nu preaslaveste ci doar respecta!!!!


Normal ca-l respecta..ca de nu...
kudika226898
Postat pe 22 Iulie 2010 22:35
scumpa myeyes eu sunt o angajata a unor musulmani,i-am urmarit cum se comporta aici unde isi fac afacerile dar si ca musafir in tara lor;nu mi-a placut de exemplu la masa,barbatii si invitatii maninca intii,femeile lor-neveste fete nepoate mame etc stau pe margina,apoi chiar daca au libertate in casa sa faca ce vor depind material de sot,nici una din cele pe care le-am cunoscut nu avea job sau macar interes sa citeasca ceva sa se informeze,chiar daca erau cit de cit bogati,si au foarte multi copii;dar baietii merg la scoli studiaza,fetele stiu sa scrie sa citeasca sa socoteasca dar cam atitde ppe la 14-15 ani intrerup scoala
utad
Postat pe 22 Iulie 2010 22:57
De la: utad, la data 2010-07-22 22:57:26scumpa myeyes eu sunt o angajata a unor musulmani,i-am urmarit cum se comporta aici unde isi fac afacerile dar si ca musafir in tara lor;nu mi-a placut de exemplu la masa,barbatii si invitatii maninca intii,femeile lor-neveste fete nepoate mame etc stau pe margina,apoi chiar daca au libertate in casa sa faca ce vor depind material de sot,nici una din cele pe care le-am cunoscut nu avea job sau macar interes sa citeasca ceva sa se informeze,chiar daca erau cit de cit bogati,si au foarte multi copii;dar baietii merg la scoli studiaza,fetele stiu sa scrie sa citeasca sa socoteasca dar cam atitde ppe la 14-15 ani intrerup scoala



te contrazic...eu am multe prietene musulmane care sunt la facultate .......nu toate sunt ignorante!!
noi stam toti la masa.....nu mananc pe margine.........cand mergem la restaurant ce ar insemna sotul sa stea la masa si eu imi trag scaunul pe margine cu farfuria in brate??

cand vii prietenii lui masa nu stau cu ei normal .....ce sa fac eu singura femeie intre 10 barbati?? ii las sa isi vada d'ale lor
myeyes
Postat pe 23 Iulie 2010 00:29
De la: kudika226898, la data 2010-07-22 22:35:50
De la: myeyes, la data 2010-07-22 20:57:46
De la: utad, la data 2010-07-22 00:08:36ptr romancele casatorite cu musulmani si care locuiesc in romania statutul e diferit ptr ca el e aici de obicei rezident si nu trebuie sa atraga atentia asupra lor,in schimb daca femeile romance merg in tarile de origine ale sotilor se schimba treaba,cele care faceti lobby religiei musulmane si barbatilor lor ati trait vreuna o perioada mai lunga de timp in tara lor?sunteti fascinate de cultura ,religia si mai stiu eu ce ...eu lucrez la o firma a caror patroni sunt musulmani,sunt gentelmeni nimic de zis dar isi iau neveste din tara lor si amante din romania si spun ca au drept de viata asupra nevestei lor,asa ca incercati cele care sunteti maritate cu musulmani sa vedeti si sa ascultati si alte opinii si sa nu mai preaslaviti pe sotii vostri



sunt multi musulmani casatoriti cu romance aici....nu le tin de amante ...au format o familie cu copii........probabil curvele le sunt amante ........si nimeni nu preaslaveste ci doar respecta!!!!


Normal ca-l respecta..ca de nu...


ce e asa SF sa respecti persoana de langa tine??
myeyes
Postat pe 23 Iulie 2010 00:33
De la: myeyes, la data 2010-07-23 00:29:45
De la: utad, la data 2010-07-22 22:57:26scumpa myeyes eu sunt o angajata a unor musulmani,i-am urmarit cum se comporta aici unde isi fac afacerile dar si ca musafir in tara lor;nu mi-a placut de exemplu la masa,barbatii si invitatii maninca intii,femeile lor-neveste fete nepoate mame etc stau pe margina,apoi chiar daca au libertate in casa sa faca ce vor depind material de sot,nici una din cele pe care le-am cunoscut nu avea job sau macar interes sa citeasca ceva sa se informeze,chiar daca erau cit de cit bogati,si au foarte multi copii;dar baietii merg la scoli studiaza,fetele stiu sa scrie sa citeasca sa socoteasca dar cam atitde ppe la 14-15 ani intrerup scoala



te contrazic...eu am multe prietene musulmane care sunt la facultate .......nu toate sunt ignorante!!
noi stam toti la masa.....nu mananc pe margine.........cand mergem la restaurant ce ar insemna sotul sa stea la masa si eu imi trag scaunul pe margine cu farfuria in brate??

cand vii prietenii lui masa nu stau cu ei normal .....ce sa fac eu singura femeie intre 10 barbati?? ii las sa isi vada d'ale lor





... ... tot nu ai terminat cu topicul asta de promovare a islamismului (pe linga hinjab), mai myeyes ? ...

... parca ti-am mai spus ... fii fericita ca traiesti in romania ... si nu pleca de aici niciodata ... aici poti trai visul asa cum ti-l imaginezi mai idealistic ... aici face sotul tau banutzii care ii permit sa iti mentina visul ... daca ai plecat s-ar putea sa se transforme intr-un cosmar ... si nu uita cine esti ... in rest esti simpatica si anumite lucruri sint de mult bun simt chiar daca idealistice ...




marco918
Postat pe 23 Iulie 2010 00:44
m-am referit strict in tara lor,adica sa traiesti acolo cu religie si obiceiurile lui,nu in romania sau in occident,bineinteles ca aici maninca la masa nu pe jos ,cu furculita nu cu mina etc si multe altele nu zic ca suntem civilitati doar diferiti
utad
Postat pe 23 Iulie 2010 10:49
nu chiar sclave desi presa abunda de astfel de cazuri,as spune de subordonare
utad
Postat pe 23 Iulie 2010 10:51
CINE VORBESTE DE A MANIA PE DUMNEZEU!!!!!!CEL MAI MULT MANIAZA PE DUMNEZEU SA TE INCHINI ALTCUIVA DECAT LUI.CRESTINII SE INCHINA LA ORICE....CA PAGANII...LA MOASTE...LA ICOANE...LA CRUCI....LA ASA ZISI SFINTI.STIATI CA SF CONSTANTIN ERA PAGAN SI SE INCHINA SOARELUI?ABIA PE PATUL MORTII S A CONVERTIT LA CRESTINISM.DECI..INCHINATI VA LUI...CE VA DA?A ZIS ISUS VENITI SI INCHINATI VA "MIE SI MAMEI MELE MARIA?"NUUUUUUUUUUUUUUUUUUU
ELLA_79
Postat pe 23 Iulie 2010 14:24
SUNTETI DE PARERE CA VALUL INJOSESTE SI SUPUNE O FEMEIE??ATUNCI DE CE IN MULTE BISERICI SI MANASTIRI SCRIE LA INTRARE CA FEMEIA SA INTRE CU BATIC SI FUSTA LUNGA?SI MULTI PREOTI NU PRIMESC IN BISERICA PERSOANA CARE NU S IMBRACATE DECENT?INSEAMNA CA DUMNEZEU INJOSESTE FEMEIA????SI FAPTUL CA FEMEIA INAINTE DE CASATORIE S A MAI CULCAT CU VREO 20 DE BARBATI SI ARE VREO 10 AVORTURI....NU VI SE PARE O INJOSIRE???ASTA ACCEPTATI...SPUNAND...FIECARE ARE DREPTUL SA FACA CE VREA............CE FRUMOS GANDITI....VETI INTRA IN FOC.........
ELLA_79
Postat pe 23 Iulie 2010 14:32
De la: myeyes, la data 2010-07-22 20:58:56
ce ai zis tu tine doar de traditia fiecarei tari nu de islamul in sine
Nu te intreb ce inseamna pentru tine "islamul in sine" pentru ca nu o mai scoatem la capat niciodata. Stau in cumpana, nu stiu cum sa te incadrez, ori esti o fanatica a religiei islamice, asa cum sant de obicei musulmanii, patrunsi pana in maduva oaselor de aceasta religie de......(aici fiecare intelege ce vrea), si o tii una si buna. Ori, a doua varianta ar fi ca esti constienta de realitate, dar continui cu mesaje pro, pentru a provoca si a vedea reactiile si comentariile celorlalti.
Oricum, sa-ti mai spun ceva, ieri seara am stat de vorba cu un vecin, algerian, musulman din nastere, inrait asa cum sant toti. I-am povestit ce am vazut ca se intampla in Algeria, in Iran, in Mali etc, cu casatorii fortate, uciderea unei femei ca pe un animal, asezarea femeilor la masa dupa ce se ridica barbatii, de multe ori hranindu-se cu resturile ramase de la ei, etc, si l-am intrebat daca este adevarat, mi-a raspuns ca asa se intampla, multe dintre ele le-a trait sau le-a vazut si el, nu sant exagerari. Cand l-am intrebat ce parere are el despre toate acestea mi-a raspuns ca el este de acord cu ele. De ce esti de acord, zic eu. El imi raspunde ca tot ceea ce se intampla in anumite tari musulmane, obiceiurile lor, traditiile astea ale lor, toate sant permise de catre islam, si de cele mai multe ori si incurajate ca sa continue astfel, incurajate in moschei, de catre imami (conducatorii lor spirituali), si el nu poate sa nu fie de acord cu ceva ce este permis de catre islam, incurajat si acceptat de catre imami. Asa ca imi pare rau, daca intr-o religie sant permise si incurajate astfel de lucruri, da-mi voie sa imi fie greata de o astfel de religie, sa sustin ca este o mare porcarie, si sa compatimesc femeile musulmane, care nu au nici o vina, doar faptul ca s-au nascut asa, si acolo. Si ca incheiere iti propun sa te gandesti si sa compari felul in care se comporta adeptii acestei religii in tarile lor, si cum se comporta acesti cand traiesc intr-o tara civilizata, oricare ar fi ea, unde sant obligati, pentru a nu avea probleme, sa se incadreze mediului in care traiesc, si sa se comporte cat de cat ca atare.
Deep
Postat pe 23 Iulie 2010 14:45
De la: ELLA_79, la data 2010-07-23 14:32:04SUNTETI DE PARERE CA VALUL INJOSESTE SI SUPUNE O FEMEIE??ATUNCI DE CE IN MULTE BISERICI SI MANASTIRI SCRIE LA INTRARE CA FEMEIA SA INTRE CU BATIC SI FUSTA LUNGA?SI MULTI PREOTI NU PRIMESC IN BISERICA PERSOANA CARE NU S IMBRACATE DECENT?
Draga doamna imi pare rau sa va spun dar asta este, ceea ce ati scris mai sus este un raspuns gresit, si primiti 0 puncte. Faceti o mare confuzie intre batic si voalul islamic, nu sant una si aceeasi. Ce spuneti despre batic, aprob, sant realitati, dar voalul islamic este cu totul altceva.
Deep
Postat pe 23 Iulie 2010 14:53
VALUL
In cele din urma vom arunca in discutie ceea ce pentru occidentali reprezinta un mare simbol de opresiune si inrobire a femeilor: valul sau acoperamentul pentru cap. Este adevarat ca el nu exista in tarditia iudeo-crestina? Sa descoperim ce este correct. Conform cu Dr.rabin Menachem M.Brayer (ptofesor de literature biblica la universitatea Yeshiva in cart ea sa “Femeii evreica in literature rabinica”, era obiceul ca femeile evreice sa mearga in locurile publice cu capul acoperit desi uneori isi acopereau fata lasand liber doar un ochi. El citeaza cativa faimosi vechi rabini care au spus:”nu este placut pentru ficele Israel sa iasa afara cu capul descoperit” si “blestemat este barbatul care lasa sa se vada parul sotiei sale …o femeie al carei par este expus pentru propia impodobire adduce saracie” Dreptul rabbinic interzice recitarea rugaciunilor si a binecuvantarilor in prezenta unei femei casatorite care are capul descoperit, deoarece parul neacoperit al unei femei este considerat “goliciune” Dr.Brayer de asemenea mentioneaza ca “inca din perioada tanaitica se considera lipsa de modestie refuzul femei evreice de a-si acoperi parul. Cand capul era descoperit ea putea fi amendata cu 500 de zuzim pentru aceasta ofensa”. Dr.Brayer explica ca “valul femei nu a fost considerat intodeauna un semn de modestie. Uneori valul a simbolizat un anumit statut mai degraba luxul decat modestie. De asemenea valul a personificat demnitatea si superioritatea femei nobile, a reprezentat femeia inaccesibila, a sanctificat posesia sotului.

Valul simboliza respectful de sine si statutul social. Femeile din claseele de jos purtau adesea val pentru a crea impresia unui rang inalt. De fapt valul a fost un semn de noblete si din acest motiv prostituatelor nu le era permis sa isi acopera parul in vechea societatea evreiasca. Oricum prostituatele purtau un batic special cu scopul de a avea un aspect respectabil. Femeile evreice din Europa au continuat sa poarte val pana in secolul 19 cand viata lor a fost influentata de secularism.
Presiunile externe al vietii Europene din secolul 19 le-au fortat pe multe dintre femei sa renunte la val. Cteva evreice au gasit un alt mijloc convenabil de a se acoperi in locul valului traditional au folosit in acest scop peruca. Azi multe femei evreice religioase nu isi acopere capul decat in sinagoga. Cateva dintre ele asemenea celor din secta hasidica, folosesc inca peruca.

Ce putem spune despre traitiile crestine? Este bine cunoscut faptul ca maicile aveau capul acoperit de sute de ani, dar asta nu e tot. Sf.Paul in noul testament face o declaratie interesanta despre val.

3.Dar voiesc ca voi sa stiti ca Hristos este capul oricarei barbat, iar capul femei este barbatul, iar capul lui Hristos este Dumnezeu.

4.Orice barbat care se roaga sau pooroceste, avand capul acoperit, necinsteste capul sau.

5.Iar orice femeie care se roaga sau pooroceste cu capul neacoperit, isi necinsteste capul;caci tot una este ca si cum ar fi rasa

6.Caci barbatul nu este din femeie, ci femeie este din barbat.

7.Caci barbatul nu trebuie sa-si acopere capul, fiind chip sis lava a lui Dumnezeu, iar femeia este slava barbatului.

8.Caci daca o femeie nu-si pune val pe cap, atunci sa se si tunda. Iar daca este lucru de rusine pentru femeia ca sa se tunda ori sa se rada, sa-si pune val.

9.Si pentru ca n-a fost zidit barbatul pentru femeie, ci femeie pentru barbat.

10.De aceea si femeie este datoare sa aiba (semn de) supunere asupra capului ei, pentru ingeri.

11.Totusi, nici femeia fara barbat, nici barbat fara femeie, in Domnul.

12.Caci precum femeie este din barbat, asa si barbat este prin femeie si toate sunt de la Dumnezeu.

13.Judecati in voi insiva: Este oare, cuviincios ca o femeie sa se roage lui Dumnezeu cu capul descoperit?
(prima epistola catre Corintieni 11:3-13)

Sf.Paul explica faptul ca valul este semn al autoritatii barbatului care este chip sis lava a lui Dumnezeu, iar femeia a fost create de barbat pentru barbat. Sf.Tertulian in faimosul sau tratat “vvalul fecioarelor” a scris: “tanara femeie poarta valul cand iesi; pe strada, ar trebui s ail porti si in biserica, ar trebui s ail porti cand esti intre straini , poarta-l si in mijlocul fratior tai…”
Printre legile canonice ale bisericii catolice din ziua de azi exista o lege prin care se stipuleaza ca femeile trebuie sa isi acopere capul in biserci. Unele secte crestine precum Amish si mennonitii de exemplu considera valul obligatoriu si in present. Liderii bisericii spun despre val : “capul acoperit este simbolul supunerii femei in fata barbatului si a lui Dumnezeu.
Afirmatia lor este identical cu a Sf.Paul in noul testament. Este clar si deasupra oricaror evidente ca nu islamul a inventat acoperirea capului, ci a sustinut-o.

Coranul indeamna pe credinciosi barbate si femei sa-si acopere gatul si pieptul: “ si spune-le dreptcredincioaselor sa-si plece privirile lor si sa-si pazeasca rusinea lor !...Si spune dreptcredincioaselor sa-si plece privirile lor sis a-si pazeasca rusinea lor, sa-nu arate gateile lor afara de ceea ce este pe dinafara sis a-si coboare privirea valurile peste piepturile lor! Si sa u-si arate frumusetea lor decat inaintea sotilor sau aa parintilor lor, sau a parintilor sotilor lor, a fiilor lor, sau a fiilor sotilor lor, sau a fratilor lor sau a fiilor fratilor lor sau a fiilor surorilor lor sau a femeilor sau a acelor care le stapanesc mainile lor drepte (An-Nur:30-31)
Coranul afirma clar ca valul este essential pentru sobrietate, dar de ce este sobrietatea importanta? Coranul este si mai précis: “ O, profetule spune-le sotiilor tale si copilelor tale si femeilor dreptacredinciosilor sa se sa se inveleasca in jilbaburile lor, caci astfel va si ma lesne sa fie recunoscute sis a nu li se pricinuiasca necazuri! Allah este iertator si indurator!” (Al-Ahzab:59)
Aceasta este punctual de vedere integral, sobrietate prescrisa pentru a le proteja pe femei doar de molestare, sobrietatea inseamna protectie. Valul Islamic spre deosebire de valul din traditie crestina nu este semn al auttoritatii barbatului asupra femei nici semn al subjugarii femei catre barbat. Valul Islamic spre valul din traditie iudaica nu este semn de lux si distincite intre femei nobile casatorite.



Femeia in Islam.
DON'T USE WITHOUT MENTIONING THE SOURCE!
Aphrodite
Postat pe 23 Iulie 2010 17:18
mai depp eu nu fac propaganda islamului...de cand postez pe forum nu am dat niciodata vreun citat din Quran.
eu am vb de RESPECT ....atat timp cat el imi respecta religia mea asa si eu ii respect religia si incerc sa o inteleg...
voi intotdeauna luati extremele si ce va serveste mass media .....de ce nu comentati stirile de la ora 5?? crime, violuri, sinucideri??? cum sunt batute femeile si sugrumate de barbatii crestini??
eu una pe bune prefer sa imi pun ''fata de masa in cap'' decat sa stau cu un betiv si un taran care imi mananca viata .....dar nu e cazul anyway
fiecare isi face singur alegerile in viata.......e cumva pt tine o grija in plus?? vezi k si voi faceti riduri!!!
myeyes
Postat pe 24 Iulie 2010 14:17
DRAGA DEEP ,AI O MARE PROBLEMA...NU INTRI DEEP IN PROFUNZIMEA RELIGIEI...NICI CRESTINE...NICI ISLAMICE.TE INFORMEZ CA EU SUNT DE MULTI ANI IN SIRIA UNDE FEMEIA NU E TRATATA CUM ZICI TU...SI INTR ADEVAR..SUNT OAMENI SI OAMENI PE TOT PAMANTUL.CEEA CE SPUI TU...E ADEVARAT IN UNELE PARTI ALE LUMII..SE INTAMPLA ASA DAR NU POTI JUDECA RELIGIA CI JUDECA OAMENII.CA FIECARE INTERPRETEAZA CUM VREA.ACUM ROMANII SUNT FOARTE PROST VAZUTI IN LUME!!!!AVEM DREPTUL SA ZICEM CA EI SUNT CRESTINI...SI DE AIA SE COMPORTA ASA.DAR EU AM ALTA INTREBARE....A ZIS ISUS SI MAMA LUI MARIA ...INCHINATI VA MIE?DE CE AU UITAT CRESTINII DE PRIMELE 2 PORUNCI A LUI MOISE?"NU TI FA CHIP CIOPLIT SI NICI ALTA SEMANARE SI TE INCHINA LUI" NUCREZI CA ICOANELE SCULPTATE SUNT CHIPURI CIOPLITE? NU CREZI CA ASTA E MAI IMPORTANT DE DISCUTAT DECAT VALUL SAU CUM TRATEAZA BARBATII FEMEILE?CA FEMEILE SUNT BATUTE LA NOI DE AJUNG LA URGENTE....
ELLA_79
Postat pe 24 Iulie 2010 17:42
Ma retrag complet din discutie, este clar, se va bate apa in piua si nu se va ajunge niciodata la vreun rezultat. Este clar, santeti amandoua inraite profund in a proslavi aceasta religie de rahat, chiar si aducand argumente absurde, care in conceptia voastra sant foarte savante, dar pe care le expuneti eronat. LuatI ca exemplu faptul ca la noi in tara exista barbati care beau, isi bat sotiile, acestea mai ajung si la spital, sant tarani, sant etc etc, de acord, este adevarat, dar aceste lucruri se intampla peste tot in lume de fapt, si sant cazuri izolate. Voi luati aceste cazuri izolate si le comparati cu cazurile, constrangerile, cutumele absurde GENERALIZATE in majoritatea tarilor aflate sub "controlul" religiei despre care se vorbeste (mi-e si greata sa-i mai spun numele). Adio, jur ca nu mai postez o litera macar in acest topic, nici macar nu voi mai intra aici.
Deep
Postat pe 25 Iulie 2010 00:12
A TE RETRAGE INSEAMNA UN SEMN DE SLABICIUNE.EXACT OAMENI CA TINE A INFRUNTAT PROFETUL MOHAMED CAND A INCEPUT PROFETIA...SI IATA CA AZI ISLAMUL ESTE RELIGIA MAJORITARA IN CRESTERE IAR CRESTINISMUL CU TOATE SECTELE LUI....ORTODOXISM..CATOLICISM..PROTESTANTISM...E IN SCADERE.SI OAMENII NU SI SCHIMBA RELIGIA FORTAT IN ZILELE NOASTRE!DAR TU REFUZI SA RASPUNZI LA O INTREBARE CRUCIALA, SI ANUME: DE CE S AU UITAT CELE 2 PORUNCI ALE LUI MOISE?SA NU TI FACI CHIP CIOPLIT SI NICI ALTA ASEMANARE SI SA TE INCHINI LUI....SI "EU SUNT DOMNUL DUMNEZEUL TAU.,SA NU AI ALTI DUMNEZEI AFARA DE MINE" NU CREZI CA ASTA E MAI IMPORTANT DECAT FAPTUL CA FEMEIA POARTA VAL SAU NU?GANDESTE TE SI ANALIZEAZA TEXTUL CREZULUI...UNDE SE SPUNE CA ISUS E DUMNEZEU.....OARE ASA E?A ZIS ISUS ASTA?A ZIS ISUS .."EU SUNT DUMNEZEU...INCHINATI VA MIE???" TE AS RUGA MULT SA LASI PREJUDECATILE...CU FEMEIA UMILITA (AI SI TU DREPTATE) DAR FIECARE INTERPRETEAZA RELIGIA IN FUNCTIE DE EDUCATIA SI NIVELUL PE CARE L ARE...ASA S A INTAMPLAT SI LA MUSULMANI...UNDE MULTI SUNT ANALFABETI SI NU CITESC CORANUL.CE PRETENTIE AI DE LA ACEI OAMENI SA RESPECTE FEMEIA.EU VB DE OAMENI EDUCATI...CARE STIU CE INSEAMNA RELIGIA ISLAM.
ELLA_79
Postat pe 25 Iulie 2010 18:01
De la: ELLA_79, la data 2010-07-25 18:01:51A TE RETRAGE INSEAMNA UN SEMN DE SLABICIUNE.EXACT OAMENI CA TINE A INFRUNTAT PROFETUL MOHAMED CAND A INCEPUT PROFETIA...SI IATA CA AZI ISLAMUL ESTE RELIGIA MAJORITARA IN CRESTERE IAR CRESTINISMUL CU TOATE SECTELE LUI....ORTODOXISM..CATOLICISM..PROTESTANTISM...E IN SCADERE.SI OAMENII NU SI SCHIMBA RELIGIA FORTAT IN ZILELE NOASTRE!DAR TU REFUZI SA RASPUNZI LA O INTREBARE CRUCIALA, SI ANUME: DE CE S AU UITAT CELE 2 PORUNCI ALE LUI MOISE?SA NU TI FACI CHIP CIOPLIT SI NICI ALTA ASEMANARE SI SA TE INCHINI LUI....SI "EU SUNT DOMNUL DUMNEZEUL TAU.,SA NU AI ALTI DUMNEZEI AFARA DE MINE" NU CREZI CA ASTA E MAI IMPORTANT DECAT FAPTUL CA FEMEIA POARTA VAL SAU NU?GANDESTE TE SI ANALIZEAZA TEXTUL CREZULUI...UNDE SE SPUNE CA ISUS E DUMNEZEU.....OARE ASA E?A ZIS ISUS ASTA?A ZIS ISUS .."EU SUNT DUMNEZEU...INCHINATI VA MIE???" TE AS RUGA MULT SA LASI PREJUDECATILE...CU FEMEIA UMILITA (AI SI TU DREPTATE) DAR FIECARE INTERPRETEAZA RELIGIA IN FUNCTIE DE EDUCATIA SI NIVELUL PE CARE L ARE...ASA S A INTAMPLAT SI LA MUSULMANI...UNDE MULTI SUNT ANALFABETI SI NU CITESC CORANUL.CE PRETENTIE AI DE LA ACEI OAMENI SA RESPECTE FEMEIA.EU VB DE OAMENI EDUCATI...CARE STIU CE INSEAMNA RELIGIA ISLAM.





... uite ce este duduitza ... sa te lamuresc in citeva privinte deloc religioase dar foarte legate de zelul vostru ...

... prima ar fi ca voi nu traiti o viata reala ... vi se da mincare, respect (ceea ce nu este rau) si sinteti puse sa propovaduti ... nu aveti nici o sansa ca sa ginditi altfel si nici nu vi s-a dat iar voi nu ati cautat-o ...

... a doua ar fi ca e destul de greu sa se discute cu voi ... pentru ca ati devenit, cu unele persoane, foarte increzute si ingimfate ... fara sa aveti absolut nici un atuu concret ...

... ar mai fi faptul ca cei care va invata ceea ce vor ei se ascund si va lasa pe voi sa primiti bobirnacele ... ei nu vor sa para implicati ... iar daca AR FI pusi sa discute cu persoane care cunosc religia ortodoxa corect nu ar avea ce sa mai comenteze ... asa ca va lasa pe voi in fata ... ca sa se poata scuza ca sinteti ... femei ...

... si nu in ultimul rind e destul de greu sa fiti crezute in vreun fel in conditiile in care nu v-a interesat religia voastra si ati acceptat alta religie pentru conditii de viata mai bune ... IN PRIMUL RIND ... nu as vrea sa sugerez ca sotii vostri nu tin la voi dar fara indoiala sinteti folosite ...

... probabil de abia acum, de cidn ati devenit musulmane incepeti sa intelegeti ce inseamna religia si de abia foarte tirziu sau niciodata veti intelege ce ati piedut ... spiritual ...

... in rest va doresc numai sanatate, fericire si sper sa nu va vad la televizor ... plingind ...


marco918
Postat pe 25 Iulie 2010 18:16
ESTI FOARTE SUPARAT....SI FOARTE IGNORANT.EU LUCREZ LA O COMPANIE DE SUCCES IN SIRIA...SUNT MAMA SI SOTIE SI NU AM FOST UMILITA NICIODATA DE SOTUL MEU.MAI MULT...SUNT MEMBRA A UNUI CENTRU DE PROPAGANDA A ISLAMULUI , UNDE VIN BARBATI DIN STATELE UNITE ALE AMERICII, MAREA BRITANIE, CEHIA, SI DE CURAND UN BARBAT ROMAN CARE AU SPUS SAHADA DE CONVERTIRE LA ISLAM.CE ZICI?DACA DE FEMEI AM VAZUT CE PARERE AI.....CE ZICI DE ACESTI BARBATI...CARE SUNT OAMENI CU STUDII SUPERIOARE...SI CITITI..
ORICUM NU MI AI RASPUNS LA INTREBAREA MEA..PT CA NU STII CE SA SPUI.FAPTUL CA O PERSOANA SE NASTE...SPRE EXEMPLU INTR O FAMILIE DE BUDISTI...NU I DA DREPTUL SA SI ALEAGA RELIGIA CAND CRESTE...PT CA TRADEAZA? FAPTUL CA O FEMEIE SE IMBRACA DECENT, PURTAND VAL...E INJOSITOR??????OARE FECIOARA MARIA SI TOATE SOTIILE PROFETILOR DIN CRESTINISM,,,AU PUTAT FUSTE SCURTE....SAU VAL????
MAICUTELE DE LA MANASTIRI...SUNT JOSNICE PT TINE PT FELUL CUM SE IMBRACA???
CE FEL DE A GANDI AI?
DE CE NU VREI SA VEZI REALITATEA?HAINELE FAC PE OM SAU OMUL PE ELE???????
ELLA_79
Postat pe 26 Iulie 2010 16:34
PERSOANELE SLABE.....INSULTA....PT CA ASA STIU A SE APARA. SI CONSIDERA CA "ORICE STRIGAT E IMPOTRIVA LOR"
ELLA_79
Postat pe 26 Iulie 2010 16:37
Si ce cauti pe aici? Ce propaganda la islam vrei?
kudika226898
Postat pe 26 Iulie 2010 20:46
SI AM SA MAI ADAUG CEVA...ISLAMUL INTERZICE ALCOOLUL.CRESTINISMUL NU L INTERZICE.ALCOOLUL ESTE PRINCIPALA CAUZA A :SCANDALURILOR, BATAILOR, VIOLURILOR, INCESTURILOR, OMORURILOR, FURTURILOR SI ASA MAI DEPARTE.
ITI RECOMAND CU CALDURA SA FACI ROST DE O VARIANTA A CORANULUI TRADUSA IN LB ROMANA CU EXPLICATII PT FIECARE VERSET.AI SA TE MIRI CATE DREPTURI ARE FEMEIA STRICT PREVAZUTE SI CE RANG INALT POARTA O MAMA IN FAMILIE.
DACA NU ESTI IGNORANT...AI SA CITESTI CORANUL.
ELLA_79
Postat pe 26 Iulie 2010 22:21
DRAGA MEA....TU CE CAUTI AICI?EU VORBEAM CU DEEP.
TE AI BAGAT SI TU.....
ELLA_79
Postat pe 26 Iulie 2010 22:23
TE AI BAGAT SI TU....
TU CE CAUTI INTR UN SUBIECT...DESPRE ISLAM?
ORI RENUNTA....ORI VINO CU ARGUMENTE SI NU FI IGNORANTA SAU INGAMFATA
ELLA_79
Postat pe 26 Iulie 2010 22:25
ella te contrazic,coranul interzice alcoolul,dar citi musulmani ilrespecta?crede-ma toti turcii pe care ii stiu beau de rup;si in invataturi-le crestine betivareala e un pacat,asa ca alegerea e a lor
utad
Postat pe 26 Iulie 2010 22:32
FEMEIA MARTOR SI LAPIDAREA IN BIBLIE

O alta chestiune in care biblie si Coranul nu se pot pune de acord este daca femeia poate sa depuna marturie. Este adevarat ca in Coran exista interdictia ca in cazul tranzactiilor comerciale sa fie luati drept martori fie doi barbati fie doua femei si un barbat. (Al Baqara: 282)

Oricum rezulta clar din Coran ca in unele situatii este acceptata marturie femei si este considerata egala cu a unui barbat.

De fapt marturie femei o poate chiar invalida pe cea a unui barbat. Daca sotul se indoieste fals de castitatea sotiei sale, el va jura de cinci ori pentru a evidentia nevinovatia ei. Daca sotia jura in acelas mod ca este considerata nevinovata si in acest caz casatoria este desfacuta.

"Aceia care defaimeaza femei cinstite si nu au martori in afar de ei insisi, fiecare dintre ei trebuie sa faca patru marturii cu juramant pe Allah Preainaltul ca el este dintre cei care spun adevarul. Si o a cincea marturie cu juramant ca blestemul lui Allah Preainaltul sa casa asupra lui, daca este dintrei cei care mint. Insa osanda va fi indepartata de la ea, daca ea face patru marturii cu juramant pe Allah Preainaltul ca el este dintre cei care mint. Si o a cincea marturie cu juramant ca mania lui Allah Preainaltul sa se abata asupra ei, daca el este dintre cei care spun adevarul." (An Nur : 6-9)

In societatea evreiasca timpurie femeiii nu ii era permis sa depuna marturie. Rabinii considerau ca femeia nu este capabila sa depuna marturie deoarece ea este supusa celor 9 blesteme care sunt efectul caderii ei. Femeile din Israel nici in ziua de azi nu pot depune marturie la tribunalele rabinice (religioase). Rabinii justifica aceasta atitudine vizavi de marturia femeii:

Citand din Geneza 18:9-16

"Atunci ei i-au zis:"Unde este sotia ta, Sara?" "Iat-o in cort"i-a spus el.

"Si el a zis: la anul pe vremea aceasta ma voi inoarce negresit la tine; si iata ca Sara, sotia ta va avea un fiu."Sara asculta la usa cortului care era inapoia lui."

"Avraam si Sara erau batrani inaintati in varsta; si sarei nu ii mai venea randuiala femeilor."

"Sara a ras in sine zicand:"Acum cand am imbatrinit sa mai am pofte?"Domnul meu de asemenea este batran."

"Domnul a zis pentru ce a ras Sara zicand:"Cu adevarat sa mai pot avea copii eu care sunt batrana?"

"Este oare ceva prea greu pentru Domnul?La anulin vremea asta ma voi intoarce la tine si Sara va avea un fiu."

"Sara a tagaduit spunand:"N-am ras"Caci i-a fost frica. Dar el zis: ba da ai ras." (Geneza 18:1915)

Ei folosesc povestea Sarei pentru a demonstra ca femeile nu pot depune marturie.

In Coran este mentionata povestea Sarei.

"Si au venit trimisii nostrii la Avraam cu vestea buna. Au zis ei:Pace! Si nu a pregetat sa aduca un vitel fript.Si cand a vazut ca mainile lor nu se intind spre a devenit banuitor si l-a cuprins frica de ei. Dar ei au zis:"Nu ti fie frica!" Noi am fost trimisi de la neamul lui Lot!Si sotia lui statea in picioare si a ras ea. Noi i l-am vestit pe Isaac iar dupa el pe Iacob.Ci ea a zis:"Vai mie!Cum o sa nasc eu cand sunt o femeie batrana iar barbatul meu este un mosneag? Aceasta este cu adevarat un lucru ciudat. Dar eu au zis: te miri tu de hotararea lui Allah Preainaltul asupra voastra, o locuitori ai acestei case! El este cu adevarat Cel Vrednic de lauda si cel vrednic de Glorie! Si cand i-a trecut lui Avraam frica si i-a venit vestea buna, a vorbit el cu Noi in apararea neamului lui Lot." (Hud 69-74)

"Oare nu ajuns la tine istoria despre oaspetii cei cinstiti ai lui Avraam?"

"Cand au intrat la el si i-au zis "Pace", iar el le-a zis lor "Pace oameni necunoscuti!"

"Apoi s-a dus el pe furis la familia lui si a adus un vitel gras."

"Si l-a apropiat de ei zicand:voi nu mancat?"

"Si l-a cuprins pe el frica insa ei i-au zis: Nu te teme!"Si i-au vestit lui nasterea unui fecior intelept."

"S-a apropiat sotia lui vaicarindu-se, lovindu-si obrajii si a zis: "Eu sunt o baba stearpa"

"Dar ei au zis"Asa a grait Domnul tau si El este intelept si Atoatestiutor" Adh-Dhariat 24-30)

In occidentul crestin femeia are dreptul de a depune marturie doar de la sfarsitul secolului trecut. Daca sotul isi acuza sotia de infidelitate, marturie ei conform Biblie nu va fi luata in consideratie. Sotie acuzata a fost subiect de chinuitoare procese. In aceste procese es suporta ritualuri umilitoare prin care se presupunea ca si-a demonstrat vinovatia sau inocenta.

11.Si a grait Domnul lui Moise si a zis:

12."Graieste fiilor lui Israel si zi catre ei: De va grasi femeia unui barbat si-l va insela,

13.Si va dormi cineva cu ea in pat, si lucrul va fi ascuns de barbatul ei , si ea se va spurca pe ascuns, si nici nu vor fi martori impotriva ei, si nici nu va fi prinsa asupra faptului;

14.De va cadea asupra barbatului duhul indoielii banuind pe femeia sa, vinovata fiind aceasta sau de va cadea asupra lui duhul indoielii si va banui pe femeia sa, nevinovata fiind:

15.Sa-si aduca barbatul femeia sa la preot si sa aduca jertfa pentru ea a zecea parte de jertfa de faina de orz, dar sa nu toarne deasupra untdelemn, nici sa puna tamaie, pentru ca aceasta este dar de banuiala dar de amintire, care aminteste de vinovatia;

16.Iar preotul sa o aduca si sa o puna inaintea Domnului.

17.Apoi sa ia preotul apa curata din izvor intr-un vas de lut, sa ia tarana din pamant de dinaintea cortului adunarii si sa o puna in apa.

18. Dupa aceea sa puna preotul femeia inaintea Domnului, sa descopere capul femei si sa-i dea in maini darul de pomenire, darul de banuiala, iar preotul sa aiba in maini apa cea amara, care aduce blestemul.

19.Apo preotul pune femeia sa jura si sa zica: Daca n-a dormit nimeni cu tine si tu nu te-ai spurcat. de a dormit cineva cu tine, afara barbatului tau,

20.Iar de te-ai batut, fiind maritata, si te-ai spurcat, de a dormit cineva cu tine, afara de barbatului tau,

21.Atunci sa dea Domnul sa fii de blestem si de ocara in poporul tau; sa faca Domnul ca sanul tau sa cada si sa se umfle pantecele tau.

22.Si apa aceasta care aduce blestem, sa intre inauntrul tau, ca sa ti se umfle pantecele si sa-ti cada sanul tau. Iar femeia sa zica: Amin, amin!

23.Apoi sa scrie preotul juramintele acestea pe hartie, sa le moaie in apa cea amara,

24.Si sa dea femei sa bea apa amara aducatoare de blestem, si va inghitii ea apa amara aducatoare de blestem spre vatamarea ei.

25: Dupa aceea sa ia preotul din mainile femei darul de painie cel pentru banuiala si sa ridice acest dar inaintea Domnului sa sa-l aduca la jertfelnic.

26.Sa ia apoi preotul cu pumnul o parte din darul de amintire, s-o arda pe jertfelnic si dupa aceasta sa dea femei sa bea.

27.Dupa ce va bea apa cea amara a blestemului, daca ea va fi necurata si daca va fi inselat pe barbatul sau, se va umfle pantecele ei si sanul ei va cadea si va fi femeia aceea blestemata in poprul sau.

28.Iar daca femeia nu s-a spurcat, ci va fi necurata,nevatamata va ramane si va naste copii.

29.Aceasta este randuiala pentru femeia banuita, care fiind maritata, s-ar abate si s-ar spurca,

30.Sau pentru omul, asupra careia ar cadea duhul geloziei si ar banui pe femeia sa. Atunci sa puna el femeia inaintea fetei Domnului si sa faca preotul cu ea dupa legea aceasta.

31.Si va fi barbatul curat de pacat, iar femeia aceea isi va purta pacatul ei." (Numerii 5-11:31)

Daca era gasita vinovata era condamnata la moarte. Daca era declara nevinovata sotul ei era de asemenea considerat nevinovat de orice nelegiure. Daca un barbat se casatorea si apoi isi acusa sotie ca nu a fost virgina marturia ei nu era luata in consideratie. Parintii trebuia sa dovedeasca virginitatea ei in fata marilori orasului. Daca parintii nu putea proba nevinovatia fiicei lor ea trebuia lapidata in pragul usii tatalui ei: Daca parintii erau capabili sa dovedeasca nevinovatia fiicei lor, sotul trebuia sa plateasca 100 de sekeli de argint si nu putea divorta toata viata lui de sotie.

13. De isi va lua cineva femeia si va intra la dansa,

14. Iar apoi o va uri si va ridica asupra ei invinuiri de lucruri urate, va imprastia zvon rau despre ea si va zice: Am luat femeia aceasta si am intrat la si n-am gasit feciorie,

15. Atunci tatal fetei si mama ei sa si sa duca semnele feciorie fetei la batrani cetatii in poarta;

16. Si tatal fetei sa zica batranilor: Am dat pe fiica mea de femeie acestui om si acum el a urat-o,

17. Si iata ridica asupra ei invinuiri de lucruri urate, zicand: N-am gasit feciorie la fiica ta; dar iata semnele fecioriei fiicei mele. Si sa intinda haina inaintea batranilor cetatii.

18. Atunci batranii acelei cetati sa ia pe barbat si sa-l pedepseasca;

19.Sa puna asupra lui o gloaba de 100 de sekeli de argint si sa-i dea tatalui fetei, pentru ca a starnit zvonuri rele despre o fata israielita; ea insa sa-i ramane femeie si el sa nu poate despartii de ea toata viata lui.

20.Iar daca cele spuse vor fi adevarate si nu se va gasi feciorie la fata,

21. Atunci fata sa fie adusa la usa casei tatalui ei si locuitorii cetatii ei sa o ucida cu pietre si sa o omoare, pentru ca a facut lucru de rusine in Israel, desfranandu se in casa tatalui sau. Si asa sa starpesti rau din mijlocul tau." (Deuteronom 22:13-21)

Aphrodite
Postat pe 26 Iulie 2010 23:22
BRAVO CA AI ADUS ASTFEL DE INFORMATII....CA SA STIE TOTI CARE AU NELAMURIRI CA CRESTINISMUL SI MAI MULT PREOTII AU SCHIMBAT F MULTE REGULI VECHI.IAR ISLAMUL IN MARE PARTE LE A PASTRAT.SUNT LEGI DATE DE DUMNEZEU!!!!!


DA..ALCOOLUL E INTERZIS....SAR CEI CARE NU RESPECTA...VOR RASPUNDE SINGURI PT CEEA CE FAC.TURCII IN GENERAL DENATUREAZA RELIGIA....
ELLA_79
Postat pe 27 Iulie 2010 12:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
chestie super tare...bani rpd si sigur....nu te costa nimik 0 De la: 13 Octombrie 2009 12:09
UN SFAT URGENT VA ROG! 11 De la: Cassey 3 Ianuarie 2009 18:13
castigatori concursuri kudika!!!?!?!? 2 De la: tugatita 27 Noiembrie 2009 12:45
nevoie neaparata de o croitoreasa buna in bucuresti...URRRRGEEENT 24 De la: pis_mic_si_rau 16 Februarie 2013 21:32
casa in Bucovina 1 De la: rox_rbz 8 Decembrie 2011 18:17