Setari Cookie-uri

valul islamic moda sau traditie??????

Cat despre hainele multe si respectul pe care il impui cu ajutorul lor? Nimic mai fals. Poti impune respect si ii poti tine pe ceilalti la distanta indiferent ce haine porti doar prin atitudinea pe care o ai fata de ei. Din ce am citit pe aici ca nu prea e bine sa faci plaja in fundul gol ori cu chiloti tanga pentru ca alearga barbatii cu limba scoasa dupa tine... sa fim seriosi. Ar insemna ca pe malul marii sa vezi numai indivizi masturbandu-se.
amme22
Postat pe 12 Aprilie 2008 17:17
Si pentru ca totul a plecat de la discutia despre haine, mi-am amintit de lagarele naziste. Din ce am vazut, acei prizonieri umblau dezbaracati ca animalele. Asta sa inseamne oare ca erau cam destrabalati si faceau sex in grup? Mai ganditi inainte sa spuneti ca hainele multe dau demnitate si te protejeaza. Eu consider ca acei oameni au reusit sa fie mult mai demni decat multi altii din ziua de azi iar o mare parte din cei care au supravietuit au reusit sa ierte ce li s-a facut, iar asta inseamna ca ei sunt superiori multora din noi.
amme22
Postat pe 12 Aprilie 2008 17:29
mi-a placut replica cu ....facutul plajei si cu barbatii masturbandu-se...pt ca la asta ma duce si pe mine gandul cand cineva afirma ca femeile europene provoaca barbatii musulmani prin vestimentatie...sau ma rog ceva de genul ast asper sa nu fii facut vreo confuzie dar eu asta am inteles..
dandanaua_reloaded
Postat pe 12 Aprilie 2008 17:45
@wolfy2225 imi plac comentariile tale logice si la obiect. Pacat ca nici una dintre musulmance nu a raspuns cu argumente logice. @Pace s-a dat la fund, @muslim la fel si @luna08, @cleopatra ce s-a mai facut ca iti raspunde :) dar niciodat la obiect ..a preferat sa tergiverseze raspunsurile cu si despre costumul de baie pe care il poarta sau nu etc. etc. In fine vreau sa zic ca efectiv ai scris exact ce vroiam sa spun pe acest subiect...si mai ales respectivele citate din Coran care demonstreaza ca islamul e o religie care instiga la violenta si discriminare (a femeii). Si da @wdy nici eu nu sunt de acord cu crestinele convertite la islam care vin sa ne convinga de faptul ca islamul e mai bun. Si asta pt. ca sunt convinsa ca nu au citit Biblia si ca nu stiu exact ce presupune religia crestina din moment ce au renegat-o pt. o religie care instiga la ura si crima.
Josie
Postat pe 12 Aprilie 2008 18:42
dupa cum spui si tu...ca cele scrise in cartile sfinte se atribuie perioadei lui isus ,adica cu 2000 de ani in urma....exact acelasi lucru pot sa-l sustin si eu.nu inseamna ca daca scrie ca femeia trebuie sa-si acopere capul,inseamna ca toata lumea trebuie sa faca asta,sau ca trebuie sa: citez:"mergi chiar si daca vei fi bolnav,la biserica,pu ca este pacatos acel ce nu intra in casa lui dumnezeu,iar daca iti vei gasi alt ceva de lucru duminica dimineata,mare manie lui dumnezeu vei simti,si numai daca ar fi sa fie incendiu si sa arzi in casa ca sa nu poti iesi pe propriile picioare,atunci nu va fi pacatul tau"evanghelia dupa ioan.adica vreau sa zic,ca daca cineva nu merge intr-o duminica la biserica este un mare pacatos...pai in timpul de fata,sec 21,duminica dimineata eu pot fi intr-un avion,plecand intr-o calatorie de afaceri.de asta zic,nu luati totul in sensul direct.....
lunaa80
Postat pe 12 Aprilie 2008 18:59
As avea de adaugat si eu niste argumente aici pt @Pace te citez "abstinenta maicutelor care este un pacat in religia crestina ca dor Dumnezeu a zis:Creste-ti si inmultiti-va. " Gresesti in Biblie scrie ca e mai bine pt. om sa sa abtina :"
1. Cât despre cele ce mi-aþi scris, bine este pentru om sã nu se atingã de femeie.
2. Dar din cauza desfrânãrii, fiecare sã-ºi aibã femeia sa ºi fiecare femeie sã-ºi aibã bãrbatul sãu.8. Celor ce sunt necãsãtoriþi ºi vãduvelor le spun: Bine este pentru ei sã rãmânã ca ºi mine.
9. Dacã însã nu pot sã se înfrâneze, sã se cãsãtoreascã. Fiindcã mai bine este sã se cãsãtoreascã, decât sã ardã. Epistola întâia cãtre Corinteni a Sfântului Apostol Pavel
Capitolul 7 N Testament" Deci te rog daca faci afirmatii sustine-le cu argumente din Biblie daca tot critici crestinii. Cat despre preoti da sunt si preoti care gresesc si care sunt avari, sunt si preoti buni care sunt buni sfatuitori la fel cum sunt musulmani care pun atentate si musulmani care sunt buni la suflet. Deci nu ai demonstrat nimic.
Josie
Postat pe 12 Aprilie 2008 19:21
si am zis ca nu sunt de acord cu musulmanele care s-au convertit la islam desi au fost nascute crestine pt. ca mi se pare destul de ciudat sa adopti o astfel de religie care spre deosebire de crestinism bazat pe Noul Testament cu Noua Lege- Legea Iubirii si Toleranti si a Milei in care Iisus a spus ca in fata lui Dumnezeu suntem toti egali ca suntem barbati ca suntem femei ca suntem evrei ca nu si toate regulile de convietuire le spunea atat pt. femei cat si pt barbati este pacatoasa atat o femeie care preacurveste cat si un barbat care preacurveste..in nici un caz nu a vorbit doar de femei ca trebuie sa fie lovite!. Si chiar nu pot sa inteleg cum treci de la o religie care iti spune cum sa traiesti si da reguli egale pt. toti oamenii si care in fine si la urma urmei iti spune cum e bine sa faci in rest iti resopecta liberul arbitru. In nici un caz nu spune sa ii ucizi pe adulterini in nici un caz nu iti spune sa ii ucizi pe gay iti spune doar ca acestia sunt urati in fata lui Dumnezeu si ca Dumenzeu o sa ii pedepseasca- nu le zice oamenilor sa se omoare intre ei cum face islamul. Si presupun ca cele care au trecut la islam au trecut de dragul sotilor sunt sigura ca in adancul sufletului nici ele nu considera islamul o religie corecta si echidistanta. Daca sunteti foarte sincere cu voi fara sa va miniti singure o sa recunoasteti ca e ceva in neregula cu religia asta de fapt cu invatamintele pe care le da Coranul si care se bat cap in cap. Or in NT nu gasesti neconcordante de genul asta. Daca o data ti-a spus sa iubesti pe cineva nu o sa vina sa iti spuna sa jupoi pielea de pe el ulterior:)))))))
Josie
Postat pe 12 Aprilie 2008 19:37
daraga.islamul nu cere nimanui sa ucida,este cel mai mare pacat.acesta se trage de la pilda cu cei 2 frati cain si abel,cand cain si-a ucis fratele el nu a ucis doar un om,ci omenirea,luind in consideratie ca a facut imposibila nasterea urmasilor lui abel...adica a ucis generatii,si acesta nu are iertare.sa-ti dau un exemplu,daca cineva vrea sa-ti ucida copilul,sunt sigura ca atunci nu te vei mai gandi la aceea ca e pacat,ci la aceea ca sa-ti salvezi copilul,adica in quran scrie ca numai in cazul in care esti atacat,si esti in pericol de moarte atuinci poti sa te aperi...si chiar in timp de razboi este scris:"sa nu taiati copii,femei,batrani,copaci,si numai atunci cand vor intra in casele voaste sa va ucida puteti sa va aparati"prin urmare a ucide este cel mai cumplit pacat..islamul nu instiga sa ucidem.
lunaa80
Postat pe 12 Aprilie 2008 19:59
VOI NU INTELEGE-TI? DACA NU TRECEAU LA ISLAM NU SE MAI CASATOREAU.ASTA A FOST O CONDITIE SI PENTRU CA ROMANCELE NOASTRE FAC DESTULE COMPROMISURI AU DAT TOT CE AU INVATAT SI AU TRAIT IN FAMILIA LOR ,PENTRU UN TRAI USOR.CATE DIN ACESTE FEMEI MUNCESC,AU O CARIERA ? FOARTE PUTINE PT CA LI SE SPUNE PERMANENT CA O FEMEIE TREBUIE SA FIE CASNICA,STIU FETE CARE S-AU TREZIT PUSE IN SITUATIA DE A PLECA IN TARA LOR SI DE A DEVENI A DOUA NEVASTA SAU A RAMANE AICI FARA NICI UN SPRIJIN SI CE CREDETI CA AU ALES? SA FIE SLUGA PRIMEI NEVESTE.MI SE PARE ATAT DE JOSNIC SA STIU CA SOTUL MEU ARE RELATII SEXUALE CU ALTA FEMEIE SI EU SA FIU DE ACORD,INCAT AS PREFERA SA DEVIN CRIMINALA
wdy
Postat pe 12 Aprilie 2008 20:03
CLEOPATRA DRAGA CAT DE CLARA VREI SA FIU? SIGUR CA DISCUTAM DESPRE RELIGIE CAND VAD IN FATA MEA O FEMAIE TRANSFORMATA .AM FOST IN VIZITA LA O FAMILIE IN CARE AMANDOI SUNT MUSULMANI,DAR EA ESTE ROMANCA,SI AM FOST FOARTE SURPRINSA SA O VAD CA deschide usa de la bucatarie foarte putin si se ascunde sa nu o vada un barbat cu capul descoperit,apoi noi am stat intr-o camera ,barbatii in alta camera SI BAIATUL EI DE 8 ANI II SERVEA CU CEAI.PE mine m-a surprins si totodata m-a socat atitudinea ei si de aceea discutia a fost despre convertirea ei la islam s i convigerea ei.intamplator am deschis discutia despre cluburile unde mergeam in tinerete si stiti" nici nu am vazut nici nu am auzit",.asa ca ma scirbeste atitudinea lor. CLEOPATRA STII LA FEL CA SI MINE CA DUPA CASATORIE SE SCHIMBA ATITUDINEA SOTULUI SI A FAMILIEI,ASA CA TOATE FETELE ,ADOLESCENTE,EVIDENT CA NU SE ACOPERA ,DAR DUPA CASATORIE NU MAI IASA DIN CASA NEACOPERITE.SOTUL TAU POATE A STUDIAT IN ROMANIA SI ESTE MAI EMANCIPAT ,IN GENERAL TOTI CARE AU IESIT IN ALTE TARI SI AU TRAIT ALATURI DE ALTE POPOARE AU PUTIN MENTALITATEA MODIFICATA ,ASTA PANA AJUNG INAPOI.DE CE NU FACI UN TEST CU SOTUL TAU SA VEZI CE REACTIE ARE DACA IL ANUNTI CA NU TE MAI ACOPERI? POATE ESTI UN CAZ FERICIT.
wdy
Postat pe 12 Aprilie 2008 20:17
@lunaa89 "Cei care nu cred in Versetele Noastre, pe aceia ii vom lasa sa arda in Foc si de fiecare data cand pieile lor se vor coace, le vom schimba cu alte piei, ca sa guste chinul!Allah este puternic si intelept!" (Surat Al-Nisa, versetul 56) " Citatul asta ce inseamna pt. tine??? asta inseamna ucidere!!!!!!! sau tu nu stii sa citesti?? de fapt ma indoiesc ca ai fi citit Coranul. daca il citeai stiai ca exista aceste versete care indeamna oamenii la crima!!! de ce nu recnuosti ceva ce e scris negru pe alb?? da pe de o parte iti spune sa nu ucizi pe de alta te indeamna sa-i ucizi pe toti care nu sunt de aceeasi credinta! spre deosebire de NT(unde nu vei gasi vreo inadvertenta de genul asta!!!) In locul tau as incepe sa imi pun intrebari daca e legitim sa cred intr-o carte/invatatura(ma refer la Coran) in care exista astfel de inadvertente si in care exista clar versete care se bat cap in cap! Ori era Mohammed schizofrenic ori cartea a fost scrisa de diferiti invatati cu viziuni diferite de aici si inadvertentele astea. ganditi logic!
Josie
Postat pe 12 Aprilie 2008 20:24
VAI JANICE ....CE IMPRUDENTA FACI SA SPUI CA MOHAMED A FOST SCHIZOFRENIC,DACA FACI O ASTFEL DE REMARCA IN FATA UNUI MUSULMAN ESTI LA UN PAS DE A FI UCISA ,NICI UNUL NU ACCEPTA SA SPUI CEVA DE PREA LUMINATUL PREA ,,,,ETC,,,,, EU DACA VREAU SA-L PROVOC PE SOTUL MEU,ASA IL ATAC,SPUN CAVA DE ISLAM SI SA TE TII DUPA ACEEA
wdy
Postat pe 12 Aprilie 2008 20:41
pai nu stiam cum altfel sa-i zic ce poti sa spui despre o persoana care se contrazice si e asa duala?? sunt 2 variante sau era schizofrenic sau avea ceva substante halucinogene si scria atat in stare de transa cat si in stare treaza sau ma rog in starea de revelatie si in stare treaza (desi daca era asa nu mai inteleg de ce nega ceea ce scria la un verset si spunea exact opusul??)...sau profetiile lui Mohammed au fost scrise de mai multe persoane cu viziuni diferite. Si cel putin mie asta nu mi-ar inspira incredere de loc in Coran. Dar sunt curioasa totusi daca musulmanele s-au gandit la aceste aspecte sau nu. Sau e ceva incorect in citatele pe care le-am dat si atunci probabil nu am dreptate. Dar citatul respectiv l-am gasit in Coran alaturi de cele in care ii indeamna pe oameni sa nu ucida. Deeeci? ...astept raspuns
Josie
Postat pe 12 Aprilie 2008 22:20
Din punctul meu de vedere coranul nu e o carte care sa fie demna de a sta la baza unei religii. E ilogica, intesata de contradictii, plina de nedreptati, instiga la ura fata de evrei si de crestini. Ce diferenta fata de Noul Testament - iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti, iubeste-ti dusmanii si roaga-te pentru ei. Crestinismul este o religie a tolerantei, a pacii si a iubirii fata de ceilalti. Nu as renunta niciodata la ea. Sigur, nici aici nu e totul perfect, sunt si aici nedreptati cu privire la statutul femeii, dar nu atat de grave ca in islam.
beyonce_indragostita
Postat pe 12 Aprilie 2008 22:39
Ame22, sunt de acord cu ce ai spus legat de haine. Mai degraba atitudinea decat hainele determina comportamentul oamenilor fata de tine. Si da, evreii erau complet goi cand erau dusi in camerele de gazare, multi dintre ei stiau ca urmeaza sa moara si cu toate astea si-au pastrat demnitatea.
beyonce_indragostita
Postat pe 12 Aprilie 2008 22:45
Scuze ca ma amestec,dar nu e corect ce spui tu ! Nu ma indoiesc de faptul ca ai fost in Israel,ca stii multe lucruri despre israelieni,dar trebuie sa te corectez : in Israel nu este permisa poligamia,doar in Egipt mai este acceptata ! Crede-ma,stiu ce vorbesc,viitorul meu sot este din Tiberias,Israel si cam stiu tot ce-ar trebui sa stie o femeie ce e pe cale de a se converti la religia barbatului iubit . Povestea cu poligamia e cam uzata si,nu stiu de ce ai tu asa o parere proasta despre Israel ?! Nu cad bombe tot timpul si poate,daca ai noroc,esti inteligenta,sociabila,cu mult bun simt si daca intr-adevar iti doresti sa te integrezi in comunitatea Israelului,te asigur ca vei descoperi aceasta tara fermecatoare !
sugarfuzz
Postat pe 13 Aprilie 2008 04:43
poligamia face pate din viata musulmanilor ,stiu ,acum viata e roz,vino pe forum dupa ce te-ai casatorit si te-ai convertit.........................inca o victima...................ce trist.
wdy
Postat pe 13 Aprilie 2008 09:28
Sugarfuzz, de ce trebuie sa te convertesti la religia sotului? Nu ar fi dovada de respect fata de tine insati sa-ti pastrezi propria religie?Si nu ar fi o dovada de dragoste si de respect a lui fata de tine sa nu iti ceara sa renunti la ceva ce a facut parte din tine pana sa-l intalnesti pe el? Crezi ca daca voi doi ati alege sa traiti in Romania el s-ar converti la crestinism?
beyonce_indragostita
Postat pe 13 Aprilie 2008 12:20
pai daca stie cam tot ce ar trebui sa stie o femeie care e pe cale sa se converteasca.....oare de ce suntem noi femeile atat de tampite cateodata sa facem si sa dam totul in numele iubirii???? cred ca inca do'nsoara n-a dat in ca cu capul de pragul de sus ..ca sa se impiedice de cel de jos.WDY nu cred ca merita sa consideri victima o persoana constienta si libera care alege drumul constienta de ceea ce o asteapta.e pur fatalism sa accepti cu seninatate ca trebuie sa te schimbi ca sa poti fii sotie si mama....
victima???? inca nu reusesc sa inteleg de ce???? de ce isi acopera capul in numele iubirii de ce isi schimba religia in numele iubirii dece acepta batai si insulte si cate altele in numele iubirii??? care dintre voi a citit cartea lui betty mahmoody??? "din dragoste pt un copil"????? e o poveste advevarata,nu doar o fictiune,nu am nevoie de citate din coran nu am nevoie din citate din biblie sa imi dau seama la ce presiuni sunt supuse femeile care aleg acea cale si ...consider ca doar cele slabe de caracter si fara personalitate pot sa spuna ca fac asta in numele iubirii si pt barbatul iubit.o prostie!!! daca suna a cliseu ceea ce voi spune...nu prea imi pasa.daca o persoana te iubeste...si ma refer te iubeste nu doar spune ca te iubeste...atunci te accepta asa cum esti.si fizic si psihic si religios si social,nu incearca sa te schimbe ci te iubeste in ciuda defectelor tale, nu iti impune lucrurile ci comunica cu tine,o persoana care te iubeste face compromisuri,nu te schimba fortat.
nici eu nu cred ca schimbarea religiei pt omul iubit este un compromis acceptabil pt ca tine de ceea ce te defineste ca persoana inca de lanastere inca de la botez,si pe undeva am citit ca sa iti schimbi religia e unul dintre cele mai mari pacate care se pot comite.

dandanaua_reloaded
Postat pe 13 Aprilie 2008 12:32
draga janice....imi pare rau ca citesti si nu intelegi ce citesti...versetul 56 sura al-nisa...este adresarea celui de sus catre muhammad,in care dumnezeu spune ce chin ii asteapta pe oamenii care au pacatuit si nu s-au pocait...expresia "piei coapte"are menirea de ai face pe oameni sa se gandeasca cu frica la pedeapsa iadului,si de ai face mai buni..deci..versetul nu indeamna pe oameni la crima....ai inteles total gresit...pieile o sa fie schimbate cu puterea lui dumnezeu,sau tu ai crezut ca noi oamenii ne putem coace pieile si apoi sa le inlocuim
??????????:):):)hmmmmm....apocalipsa,epistola maicii domnului..sunt texte pe care daca le citesti ti se ridica parul maciuca....ex:"si maica domnului il ruga pe arhanghelul gavriil,sa deschida portile iadului,sa vada cum se chinuie pacatosii acolo..."si lacrama maica domnului si se ruga sa li se usureze chinurile celor atarnati de limbi,si intreba maica domnului:acestia ce pacatuira,de sunt supusi la asa chinuri?acestia sunt preotii ce au facut rugaciune cu gand murdar si au preacurvit..."si vazu maica domnului femei atarnate de ungii,si de sani,si focul le ardea organele,iar serpii le stingeau suflarea,si intreba maica domnului :acestea ce au pacatuit?raspunse arhanghelul gavriil:acestea sunt femeile ce au preacurvit fara numar...."epistola si catehistul maicii domnului.....aici ca si in coran,sunt descrise chinurile ce ii asteapta pe cei ce pacatuiesc si uita de cuvantul lui dumnezeu....si nici decum nu instiga oamenii la crima....cat despre incertitudinea ta,ca am citit sau nu coranul,pai sa stii ca l-am citit si nu o data,la fel si biblia+deuteronium+epistolele....

Postat pe 13 Aprilie 2008 12:33
cleopatra.... spune-mi si mie chiar iti place sa te temi de judecata de apoi??? sa crezi in iad???? nu mai bine crezi in bunatatea Lui Dumnezeu??? nu mai bine nu crezi in Rau???? nu mai bine incerci sa mergi pe calea dreapta decat sa crzi cu tot dinadinsul in Iad??? de ce nu crezi ca totusi Binele invinge rau si ca la sfarsitul lumilor nu va mai exista iad si ca pana la urma pacatosi si rai si buni toti vom fii iertati??? nu inteleg de ce va incapatanati sa credeti in iad!!!! io sincer am impresi ca ..cu cat crezi mai mult in Rau ,in iad sialte alea cu atat mai multa putere dai acelor lucruri
oricum pt mine Dumnezeu e unul singur si n el cred ...oricine ar incerca macar sa imi spuna ca religia cutare sau cutare e mai bunaca a mea asi avea curajul sa-i spun in fata ca ma doare-n cot!!! NA!!!!
cum toate sunt religii monoteiste ce importanta are cum ma inchin la Dumnezeu sau daca merg la biserica sau la sinagoga sau la moschee,importanta e calea pe care am ales-o sipe aia voi merge pana la moarte indiferent de obstacole.
dandanaua_reloaded
Postat pe 13 Aprilie 2008 12:49
Cleopatra, ai dreptate, versetul din coran se referea la pedeapsa din iad, dar atentie, nu a pcatosilor( a celor care au omorat, preacurvit, etc,) ci a celor care nu cred in versetele lor. Adica astfel vor fi pedepsiti cei de alta religie, in speta cea crestina si cea mozaica, ca de, "profetul" vostru nu aflase ca mai exista si altele. Si tu vii si-mi spui ca musulmanii sunt toleranti fata de alte religii? Pai scrie negru pe alb in coran ca sunt nelegiuiti, ca cei care il contrazic pe mohamed in legatura cu IIsus vor fi blestemati, ca li se vor coace pieile in iad, si altele de genul, care anuleaza versetele mai blande la adresa celor cu alte religie.
beyonce_indragostita
Postat pe 13 Aprilie 2008 15:33
Cleopatra, ai dreptate, versetul din coran se referea la pedeapsa din iad, dar atentie, nu a pcatosilor( a celor care au omorat, preacurvit, etc,) ci a celor care nu cred in versetele lor. Adica astfel vor fi pedepsiti cei de alta religie, in speta cea crestina si cea mozaica, ca de, "profetul" vostru nu aflase ca mai exista si altele. Si tu vii si-mi spui ca musulmanii sunt toleranti fata de alte religii? Pai scrie negru pe alb in coran ca sunt nelegiuiti, ca cei care il contrazic pe mohamed in legatura cu IIsus vor fi blestemati, ca li se vor coace pieile in iad, si altele de genul, care anuleaza versetele mai blande la adresa celor cu alte religie.
beyonce_indragostita
Postat pe 13 Aprilie 2008 15:33
Stiu ca sunt insistenta si pisaloaga dar eu tot vreau sa aflu cum se simte o femeie care a renuntat la o religie ce nu le permite barbatului si femeii sa se casatoreasca daca sunt deja casatoriti, pentru una in care barbatul are voie sa-si ia alta femeie? Nu mi-ai raspuns niciodata la intrebarile legate de conditiile in care barbatul poate sa faca asta. Cred ca e a cincea oara cand intreb. Sa inteleg ca eviti raspunsul?
beyonce_indragostita
Postat pe 13 Aprilie 2008 15:36
Cleopatra si Luna, de ce nu v-ati pastrat religia voastra? CREDETI CA SOTII VOSTRI S-AR FI FACUT CRESTINI PENTRU VOI?
beyonce_indragostita
Postat pe 13 Aprilie 2008 15:37
@wolfy2225 mi se pare ca de cand ai inceput sa intri tu pe forum si sa dai argumente la obiect in afara de cleopatra nimeni nu a dat raspunsuri...
Josie
Postat pe 13 Aprilie 2008 16:21
@cleopatra86 cum ti se pare corecta o religie care permite barbatilor sa se casatoreasca cu mai multe femei, care ii indeamna sa le loveasca daca nu sunt credincioase ???
in religia crestina babratii sunt indemnati sa isi iubeasca femeil in nici un caz sa le loveasca:"19. Bãrbaþilor, iubiþi pe femeile voastre ºi nu fiþi aspri cu ele. Epistola cãtre Coloseni a Sfântului Apostol Pavel"
Si tot ce spune ca e pacat pt. barbat spune ca e pacat si pt. femeie:
"3. Bãrbatul sã-i dea femeii iubirea datoratã, asemenea ºi femeia bãrbatului.
4. Femeia nu este stãpânã pe trupul sãu, ci bãrbatul; asemenea nici bãrbatul nu este stãpân pe trupul sãu, ci femeia. 10. Iar celor ce sunt cãsãtoriþi, le poruncesc, nu eu, ci Domnul: Femeia sã nu se despartã de bãrbat! 11. Iar dacã s-a despãrþit, sã rãmânã nemãritatã, sau sã se împace cu bãrbatul sãu; tot aºa bãrbatul sã nu-ºi lase femeia. Epistola întâia cãtre Corinteni a Sfântului Apostol Pavel"....si pot sa iti mai gasesc o gramada de citate..in care toate regulile care se dau se dau pt. ambele sexe echilibrat. Si intrebarea mea logica este cum se poate sa parasesti o relgie asa corecta pt una care te face pe tine ca femeie sa fii sclava barbatului??? si te rog sa imi raspunzi daca din punctul de vedere al acestui aspect tie chiar ti se pare corect Coranul fata de NT.

Josie
Postat pe 13 Aprilie 2008 16:36
nu...sotul meu nu ar fi trecut la crestinism,doar din simplu motiv ca pu el islamul este religia corecta,cum pu tine crestinismul e corect si nu accepti alta varianta...iar eu am intrat in islam pe cand eram in clasa a 9-a,cu mult inainte sa-mi cunosc sotul,si am facut-o pu ca asa am simtit ca e bine,asa m-am simtit mai aproape de dumnezeu,asa mi-am gasit pacea sufleteasca....acum privind inapoi,imi dau seama ca asa a trebuit sa fie,asa a vrut dumnezeu pu mine,acestas e drumul meu...si crede-ma n-am fost niciodata mai fericita si multumita ca acum....sa-ti raspund la intrebarea care te tot framanta....in anumite situatii barbatul ar avea prerogative...atat in islam cat si in crestinism...deoarece dumnezeu l-a facut mai intai pe adam,si apoi din adam pe eva...ex:"femeia trebuie sa-si respecte barbatul,pu ca la el se afla seminta lumii..."epist dupa ioan....de asemenea numai barbatul are dreptul sa-si tina copilul la botez in brate,numai barbatul are drept sa intre dupa altar,numai barbatul poate fi preot....etc femeia nu are drept sa intre in biserica cand are menstruatie,sau cand e lauza,sau cu capul descoperit,sau cu buzele rujate...etc...unde este egalitatea despre care tot imi vorbesti...femeia este cu un cap mai jos decat barbatul,si asta n-o spun eu ci o spune biblia...cat despre ce simte o femeie ....ti-am mai spus,barbatul nu-si poate lua alta sotie chiar daca are unul din cele 3 motive serioase,fara acordul sotiei actuale...daca sufletul ei nu-i permite sa-si imparta sotul...pur si simplu nu o face....si cu asta basta...are libera alegere,asa ca nu mai bate apa-n piua....acelasi lucru pot sa te intreb...cum vezi tu religia care nu-ti permite divortul..???????????adica odata ce ti-ai cununat religios la biserica,nu mai poti divorta,in acte da,dar in fata lui dumnezeu esti legata de acest barbat pe toata viata....dar daca el e betiv,curvar,te bate.....si ai divortat de el,si vrei sa te recasatoresti...nu ai voie sa te mai cununi...cu al 2-lea sot,pe motivul ca ramai cununata cu primul....?cum te simti cand nu asi drept sa alegi sa traiesti si sa rabzi,sau sa divortezi si sa-ti refaci viata,din punct de vedere religios clar,ca din punt de vedere legal ne putem casatori de 100 ori??????????????????????????????

Postat pe 13 Aprilie 2008 16:42
spre marea ta uimire si islamul indeamna barbatul sa-si iubeasca femeia...:"iubiti-va sotiile,mamele,surorile,deoarece sub picioarele lor se afla raiul"sura an- nahel......SI ISLAMUL CONDAMNA BARBATUL CARE A DORMIT CU SOTIA LUI SI INTENTIONAT NU A SATISFACUT-O,ADICA S-A GANDIT NUMAI LA EL...

Postat pe 13 Aprilie 2008 16:59
Cleopatra ,de curiozitate poti sa-mi spui in ce imprejurari ai "cumoscut" islamul si in ce tara?
wdy
Postat pe 13 Aprilie 2008 17:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Topicul meu :D 128 De la: 20 Iunie 2012 17:07
Ajutati-ma!!! 10 De la: adri_2 13 Iunie 2008 10:53
Ziua Indragostitilor!Cea mai frumoasa si originala declaratie de...sex:D! 6 De la: _dulcik_ 9 Februarie 2009 21:27
CASTIGATORI CONCURSURI 1 De la: MYADYA 8 Aprilie 2010 12:20
viata e fascinanta. 11 De la: miss_darine 1 Decembrie 2009 23:04