Setari Cookie-uri

Pro/Contra casatoriei intre homosexuali !

Ca intotdeauna ma deranjeaza cate ceva si ma simt obligat sa postez. Se discuta drepturile homosexualilor, si pe drept; si ei au acelasi stramos maimuta ca noi toti. Sunt insa de parere ca drepturile minorilor au intaietate, si ca toata sarada asta cu civilizatia si cu democratia creaza posibilitatea unui mic abuz. Nu se gandeste nimeni ca "ala micu" sufera cel mai mult. Nu, noi suferim ca nu ave dreptul... bla bla... Orice copil este traumatizat din gradinita pana la facultate de faptul asta, ca parintii lui sunt diferiti (de fapt sunt prea asemanatori) pentru ca diferenta asta necesita un grad de maturitate pentru a fi inteleasa si respectata. Eu personal o respect, si nu ma intereseaza preferintele si orientarea placerilor fiecaruia. Insa dreptul de a infia un copil cand esti in stare sa ti-l faci pe al tau si nu vrei ca nu iti plac persoanele de sex opus mi se pare stupid :d. Am zis... am spus! Va iubesc.

Postat pe 17 Martie 2008 04:30
Si ca o completare. Legalizarea adoptiei de catre homosexuali nu poate eradica problema abandonului de care tot vorbiti. Samaritenilor. Nici eu nu am rezolvare, dar ca sa dorm linistit, sa stiti ca o iau pe calea normala si am sa ma insor cu o femeie careia sper sa ii fac un copil si sa mai adopt doi din aia de care tot va plangeti voi. Ia ca m-am enervat iar. Pa

Postat pe 17 Martie 2008 04:47
marcelescule,nu te enerva ca faci riduri! am afirmat, si o sustin ,ca e mai bine pt un copil sa aiba cineva grija de el decat sa-si petreaca viata intr-un orfelinat. si dc am adopta fiecare cate un copil tot nu am rezolva problema abandonului. asa ca ramanem in continuare pro si contra.

Postat pe 17 Martie 2008 10:37
Ai dreptate, ma enervez prea tare. Ma consuma gandul ca sunt oameni excesiv de impaciuitori cu orice idee care rasare. Inventeaza cineva o chestie, imediat are adepti, sau mai rau, se gasesc unii care vor musai sa aiba o parere despre lucrul asta dar o fac gandinduse numai din unghiul lor ingust de vedere. Sunt o specie aparte. Nu ii deranjeaza drogurile pentru ca fiecare are libertatea sa aleaga; nu ii deranjeaza prostia pentru ca fiecare are dreptul sa propage tot felul de ineptii, nu ii deranjeaza crima pentru ca nu o fac ei. Mai degraba o privesc la OTV si se simt mai vii in felul asta, si au despre ce deschide gura cand simt nevoia de a-si satisface necesitatea de comunicare pe care o mostenim tot de la maimutza... saraca. Pro si contra in numele tuturor inseamna fix ... insa ne da dreptul sa papam ... Scuze dar am din ce in ce mai multe riduri. Si e doar din cauza ca vorbesc aiurea si nu imi pasa.

Postat pe 18 Martie 2008 01:33
Apropos... Am uitat de unii care nu au o parere proprie, dar stiu ca e 'kEwl' in ziua de azi sa ai musai o parere, si asa ca, de ce sa nu fim pro, pentru ca stim ca acum e la moda sa putem sa facem orice, ca doar suntem democrati. Altfel suntem comunisti, cu toate ca nu stim exact ce inseamna aia da oricum e de rau, nu?

Postat pe 18 Martie 2008 01:48
marcelescule, decat sa ne enervam ca nu suntem de acord cu ceva, hai mai bine sa gasim o cauza pt care sa militam! si toata furia sa o canalizam constructiv in a face ca lucrurile sa se miste intr-o directie sau alta. hai sa facem de exemplu voluntariat in casele de copii, in ingrijirea batranilor( ca protectia sociala in romanica e sublima si lipseste cu desavarsire),sau sa militam impotriva violentei conjugale( care e o mare problema ), sau hai sa luam prin rotatie o saptamana fiecare un copil abandonat acasa...cauze se gasesc ca bube sunt destule in saraca tara bogata romanica.

Postat pe 18 Martie 2008 14:06
Ufi. Mai vivi, tocmai asta ma face sa ma enervez. Toata lumea merge ca oaia. Este cel mai realizat vis al meu sa scap noaptea privirea copilasilor pe care i-am vazut la casa de copii. Cu saptamana ta, in care tii copilul, te speli pe maini, si de fapt faci mai rau. Stiu ca se zice de toleranta fatza de homosexuali, insa noi romanii avem talent sa exageram orice. In Europa se pot adopta copii de catre cupluri homosexuale, pentru ca si copiii, si sistemul, sunt pregatiti pentru asa ceva, asa ca impactul psihologic asupra copilului este considerat acceptabil.La noi o sa fie acceptabil peste 30 de ani de acum incolo. Cat despre batrani, bine ar fi sa zica toti asa. Pe 30 martie as vrea sa mergem la azilul de pe Domneasca incognito. Oricum sunt incantat de feedback si astept propuneri constructive, insa doar in sensul caritabil al cuvantului. V-am pupat. :*

Postat pe 19 Martie 2008 03:35
nu vreau sa ma dau rotunda dar atunci cand am timp fac voluntariat. credeti-m nici un lucru nu-ti poate da o satisfactie mai mare ca acela ca ai intins o mana de ajutor cuiva care chiar a avut nevoie.

Postat pe 19 Martie 2008 09:33
eram la o petrecere..un prieten imi face cunostinta cu cativa dintre amicii lui, unul era chiar simpatic ...arata bine, mirosea bine, era ingrjit si imbracat bine...si constat ca mai e si un tip amuzant si inteligent...nu trebuia sa ratez ocazia, asa ca ne-am prelungit discutia...Dupa ceva timp, acel prieten care ne prezentase unul altuia vine si imi zice ca vrea sa vb ceva cu mine, probabil ma dadusera de gol roseata din obraji si privirea. Am zis: "ok, dar sa fie scurt"..nu puteam sa-l las pe "viitorul meu sot" sa astepte....Si intr-adevar conversatia, mai degraba monologul, nu a durat decat 2 secunde: "stii ca e gay, da?"...cred ca mi-am inghitit limba, nu mai puteam scoate niciun cuvant... deci e clar...nnuu sunt de acord cu barbatii gay si implicit nici cu casatoriile dintre ei... :)
iddoll
Postat pe 27 Martie 2008 17:05
poti sa nu fii tu de acord,ca ei tot gay vor ramane :)
lief
Postat pe 28 Martie 2008 12:17
deci: pt fi inteligenti, atragatori,sexi,ingrijiti, amuzanti... care e problema noastra: faptul ca prefera...barbatii? ca suntem sau nu de acord, trebuie sa recunoastem ca ei exista si au dreptul la viata asa cum doresc ei sa o traiasca.

Postat pe 28 Martie 2008 12:28
de fapt nu trebuie sa fim noi de acord! la urma urmei fiecare traieste cum vrea si nu suntem in masura sa judecam.
si daca stau sa ma gandesc, nu mi-ar displace sa am prieteni de genul asta pt. ca apreciez oamenii pentru ceea ce sunt si nu dupa cum isi traiesc viata.
si idol daca s-a intamplat sa iti placa un tip care e gay asta nu inseamna ca trebuie sa-i urasti!

Postat pe 28 Martie 2008 13:08
cred ca imi scap ceva.!! iddol nu esti de acord cu barbatii gay pentru ca ai intalnit unul pe care l-ai fi dorit heterosexual si sa fie al tau?
olga43
Postat pe 28 Martie 2008 20:04
nu, fetelor, m-ati inteles gresit....concluzia mea a fost trasa in spiritul unei glume, nu interpretati ad literam... de asta am si pus ":)"
bineinteles, ca ei pot avea ce orientare doresc, daca asta simt si isi doresc...
doar ca eu una am cunoscut cativa tipi gay si au atatea calitati..si ma gandesc ca ii pierdem... iar numarul de femei pe cap de barbat hetero creste..deci concurenta e mai mare...dar nu ma tem eu de concurenta... :)
iddoll
Postat pe 28 Martie 2008 20:53
pana la urma urmei putem trai cu sau fara ei...barbatii ca barbatii, dar femeile ? sunt si femei care au aceeasi problema,DAR ar trebui sa ne preocupam de lucruri mai serioase nu de viata unor oameni care nu ne-au facut nimic.

Postat pe 19 Mai 2008 12:35
de cand sa fii homosexual este o ,,boala,,..?? urata exprimare..norocul vostru ca nu e contagioasa
oana81
Postat pe 19 Mai 2008 12:59
Nu am nimic cu homosexualii, nu cred ca homosexualitatea este o boala si nu am nimic nici cu casatoria intre ei. Cred numai ca ultima idee e prea indrazneata pentru Romania zilelor noastre.
beyonce_indragostita
Postat pe 19 Mai 2008 14:24
Cum am mai spus pe alte topicuri ..fiecare face ce vrea cu gaurica (gauricile) lui ...suna urat stiu ...dar e realitatea...Eu chiar ii admir intr-un fel ..pe gay...dintr-un singur punct de vedere...Ca stiu sa iasa in strada sa-si ceara niste drepturi pe care inca nu le -au dobandit ...Noi nu suntem in stare sa ne cerem drepturile care ni se cuvin de drept ..prin Consitituie..si alte legi ...
Dar...vizavi de familie ..ei aici ..cred ca am o alta opinie ...familia este de cand lumea...intre un barbat si-o femeie ...Sunt de acord cu schimbarile ..si chiar astept inca sa se mai schimbe ceva ...insa schimbarea asta cu legalizatul casatoriei intre gay ...si cu adoptatu de catre ei ...chiar nu ma fascineaza.
Nu ca e prea indrazneata pentru Romania de azi ..eu o consider chiar inutila pentru Romania de azi ..
Sa rezolve ei cu ce ati spus voi mai devreme ..cu sistemul social ,medical, cu invatamantul , si daca mai avem timp ..vorbim si de gay..
Culmea ironiei stiti care e ..??? Ei sunt niste minoritati , da??? Ei ..si de cata atentie se bucura...pe langa multele probleme ale oricariu om ..gay sau nu ...
mia_mia
Postat pe 19 Mai 2008 22:35
Ca rad copii la scoala de copii din familii de homosexuali? Ei bine, dupa divortul mamei, am avut o perioada in care am avut-o doar pe ea, pana sa se recasatoreasca. Copii erau rautaciosi ca nu aveam decat un parinte si nici nu avea functie. Aruncau cu bolovani de pamant in usa apartamentului ca deh, ei aveau un tata director de scoala. Asa ca.. Decat admiratia unor asemenea monstruleti, mai bine sa fiu eu fericita.

Postat pe 28 Mai 2008 09:26
In ce priveste adoptiile, asa ziceam si eu cand eram adolescenta, ca voi adopta un orfan. Dar nu asta este solutia, ci educatia sexuala. Cunosc o pustoiaca, a ramas insarcinata ca s-a gandit sa nu mai dea 10 lei pe anticonceptionale, asa ca trebuit sa dea 100 pe o intrerupere de sarcina. Nici asta nu e solutia, normal. Si daca nu am dat un raspuns clar, da sunt pt legalizarea casatoriilor intre homosexuali. De ce? Pentru ca pt ei este doar un simbol al integrarii. Noi pt ca avem liber la casatorie deja, ce facem? Alegem concubinajul sau alte forme de convietuire. Dupa ce vor obtine si ei acest drept, n-or sa se mai casatoreasca. :)

Postat pe 28 Mai 2008 09:32
ms bucur ca mai sunt si persoane care gandesc !
lief
Postat pe 28 Mai 2008 10:26
CONTRA!
N-au decat sa-mi sara in cap toti "libertiotii" si "impartitorii de idei de dreptate";
Deviatiile de comportament ( cel putin intr-o societate evoluata ) nu au ce cauta;
Aberatiile de libertate dauneaza - per ansamblu- societatii, iar tarele lor apar in modificatii genetice si in malformatii;
Nu sunt adept al "puritatii" dar nici al nebuniei care a cuprins lumeal
fratilor, mai luati un "crack", o "wee" si vedeti- poate va mai amestecati si cu fetele ( Iar voi fetelor- faceti-o doar "pour l`amousement" ca o sa ajungem sa ne clonam cu totii ( si -dupa cum se stie- clona are o durata scurta de "viata" :-))
G_I_JOE
Postat pe 14 Iulie 2008 17:15
PRO!fiecare e liber sa faca ce vrea si sa traiasca in felul sau!ma lasati cu tampeniile si prejudecatile!sunteti incuiati!
snoopitzsa
Postat pe 19 Iulie 2008 03:44
De la: snoopitzsa, la data 2008-07-19 03:44:39PRO!fiecare e liber sa faca ce vrea si sa traiasca in felul sau!ma lasati cu tampeniile si prejudecatile!sunteti incuiati!

Ce stii tu la 22 de ani?
Nici macar ce-i aia o deviatie! :-))
Ma faci sa rad cu "incuiati"
Bine ca sunt homosexualii descuiati ( la prohab si la spate :-)))
Ai macar ideie despre entropia sexuala ( ma rog- cam "extins" termenul- dar mi-ar placea sa fie folosit) si despre povestea homosexualismului?
Stii ca asta este o reminisceta animalica ( provenita din latura animala a incrusirilor lui Doamne-Doamne- ca sa-ti explic pe limba ta) si ca este intalnita la aproape toate mamniferele - fie ele si primate,si ca "dragostea intre mamnifere de acelasi sex" este de fapt o descarcare neuronica?
Da' ce-mi bat eu mintea! Ai dreptate;
Faceti, oameni buni ( sau...ma rog- ..oameni? ) ce vreti!
G_I_JOE
Postat pe 19 Iulie 2008 21:22
Am prieteni homosexuali si travestiti si sunt niste oameni de nota 10 te crezi perfect, ei nu tiau facut nimica rau tu de ce sa le faci.Faci parte din genul acela de oameni rau si care se baga ca musca in lapte.Veziti de viata ta mai bn sau ...un sfat prietenesc ... impuscate mama...
alexia_victor
Postat pe 22 Iulie 2008 01:48
CONTRA
aja cum voi avet prieteni homosexuali, asa am si eu o cunostinta de acest gen - e total nebun (nu spun asta din cauza preferintei sexuale) ci din cauza gesturilor lui, se crede prea femeie, atat de femeie incat a dat intr-o femeie dintr-o chestie stupida (nu avea nici o legatura cu faptul ca e pe invers). oricat de mult ai incerca sa fii de partea lor, sa contribui la integrarea lor in societate, cu unii chiar nu se poate (subliniez unii, sa zicem ca sunt si homosexuali mai normali, care nu au deviatii de comportament), insista ca ei sunt marginalizati de societate, chiar si cand nu este asa.

Vor o viata normala?nu pot sa aibe o viata normala din moment ce ei nu sunt "normali". cum pot sa pretinda sa se casatoresca daca nu sunt de sex opus, asta nu se mai cheama casatorie. asta ar insemna sa se schimbe "discursul" celui de la starea civila "sotul si...sotul? sunt egali" hai sa fim seriosi; de ceremonia religioasa ce sa mai zic, ar trebui sa schimbe Biblia pentru ca vor ei niste drepturi care nu sunt ale lor? sa stea in baca lor si sa se iubeasca pe unde vor ei daca lor asa le place
in privinta adoptiei, asta e prea de tot, daca vor copil, sa-l faca ei, sa vedem daca au cum (ma rog, stiti cazul cu acel cuplu de lesbiene in care una a facut schimbare de sex si cum cea care a ramas femeie nu putea sa tina un copil, "barbatul" e insarcinat si urmeaza sa nasca...astia chiar sunt nebuni, dar macar copilul o sa aibe mama si tata, doar ca tatal l-a nascut, nu stiu ce e mai grav), nu sa chinuie pe altul sa cresca si el cu ideea ca e bine sa fii homosexual, nu normal, ca sigur asa i-ar invata, ca altfel, daca l-ar indruma spre viata normala, nu s-ar justifica in fata copilului si risca si fie judecati si dati la o parte.

concluzia: nu pot sa aibe o viata normala daca ei au ales sa nu fie normali; si nu sunt prejudecati, chiar am dreptate!!!
skorpyo
Postat pe 22 Iulie 2008 11:15
De la: alexandra_92, la data 2008-07-22 01:48:34Am prieteni homosexuali si travestiti si sunt niste oameni de nota 10 te crezi perfect, ei nu tiau facut nimica rau tu de ce sa le faci.Faci parte din genul acela de oameni rau si care se baga ca musca in lapte.Veziti de viata ta mai bn sau ...un sfat prietenesc ... impuscate mama...

Alexandra- puiule, eu n-as putea accepta un "sfat prietenesc" de la cineva care inca nu stie cu ce se mananca aberatia de libertate in care crezi ca traiesti;
Nu te "iau de sus" - doar vreau sa-ti spun ca tu ar trebui intai sa intelegi din ce e compusa societatea, sa mergi pe la scoala si sa afli una si alta despre comportament, ( uite daca e sa ne luam dupa socala ti-as spune ca "tiau" se scrie ti-au- ar trebui sa-ti spuna prietenii aiai ai tai homo- la feli "veziti" - Vezi- ti; si nimica e de fapt "nimic" - daaar ce ma zbat eu,...[arintii tai stiu ce prieteni ai? sau au plecat in Spania- la Capsune si te-au ( pardon teau) lasat pe mana vreunei matusi- fost unchi- sa cresti si tu pe langa casa/ferma omului)
Eu am invatat in decursul vremurilor ca daca-s prost stau in banca mea ;
La fel ii consider si pe homo- acum: Demonstratiile pentru "libertati" pe care fiica mea nu as dori sa le vada fac parte dintre "libertatile " pe care nu am de gand sa le inghit;
Inainte a fost o vreme cand erau si condamnati; Nu sunt de parere- daaaar de acolo si pana la a defila pe strada in haine femeiesti cu o fatza de taietor de lemne ( sau de "Freddie" - daca stii ce inseaman) asta-i prea de tot; Stii de ce? pentru ca formatorul de opinie ( presa in speta- sau profesorii- pe care nu te prea inghesui tu sa-i vezi- la scoala) prezinta faptele sarmanilor bolnavi ca pe niste teribilisme; Astea prind cel mai repede la copii( vezi cazul de fata) si tind sa
degenereze in impresii cum ca aceasta este normalitate si lucru firesc;
Acum te intreb- poate dur dar- e o invatatura: TU ai incercat sa-ti vari ceva in popou? Daca da- atunci poate ca ai simtit ce simte un homosexual; Ei? Cum a fost? Bine? Atunci- n-ai decat sa fii cu/ca ei ( ah- uitasem tu ar trebui sa fii fetitza! Atunci fetiza draga- vezi-ti tu de scoala si de papusile tale pentru ca scoala iti va deschide apetitul si deschiderea catre noi ratiuni si intelegeri;
Peste vreo 15- 20 de ani imi vei da dreptate;
G_I_JOE
Postat pe 22 Iulie 2008 18:44
Parerea mea este ca, indiferent de ,,malformatiile,, fizice sau psihice, toti oameni suntem oameni. Se zice ca d-zeu ne-a creat pe toti, nu-i asa? Inseamna ca si pe ei tot d-zeu i-a creat, cu buna stiinta, ca doar nu or fi ceva greseala de-a lui! In fine, daca tot ati abordat aceasta problema, as sa aduc si eu in discutie o tema care probabil creeaza chiar mai multa polemica decat homosexualitatea. Ce parere aveti despre casniciile si copiii ce apar in urma relatiilor sexuale intre 2 oameni care fac parte din aceeasi familie (frati, verisori primari sau cel mult de gradul 2) ?

Postat pe 22 Iulie 2008 19:32
Scumpule mai bn ai sta tu in banca ta...am scris asa pt ca eram foarte nervoasa despre cat de incuiati sunt unii oameni...daca te intereseaza atat de mult parinti mei stiu ce prieteni am si nu culeg capsuni prin spania mama e judecator si tata e regizor daca te roade atat de mult cu ce se ocupa parintii mei.Stai in banca ta de incuiat la minte mai bine...aaa si apropo vezi ca am luat premiu si bursa de merit la scoala si sunt la filologie asa ca te rog nu ma invata tu cum sa vorbesc corect...Shi sfatul meu prietenesc pentru tine e ca si cel pentru restu incuiatilor...SHOOT YOURSELF!!!
alexia_victor
Postat pe 23 Iulie 2008 01:58
Mey Alexandra..esti inca un copil ...stai in banca ta si vezi`ti de scoala ...daca esti copil de judecator si regizor iar notele la scoala le iei pe spatele parintilor asta nu inseamna ca tu esti desteapta.Daca parintii tai iti permit sa frecventezi anturaje de homosexuali si travestiti e mai mult decat clar preocuparea lor fata de tine si viata ta.
La 15 ani habar nu ai tu ce este viata si cu ce se mananca...in concluzie stergeti mucii de la nas si nu te mai da tu marea desteapta ca nu esti decat o copkila scapata din maini si fara stapan ... as putea baga mana in foc ca esti EMO...
seiyra
Postat pe 23 Iulie 2008 03:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 0 De la: 16 Septembrie 2010 09:56
casatorie tam nesam 24 De la: _diana_ 1 Iunie 2009 11:44
De ce se teme femeia la 30 de ani? 123 De la: denis_roxana 23 Mai 2011 17:23
urmeaza sa ne casatorim 6 De la: kudika412138 12 Iulie 2013 16:21
dragoste fara sex..... 263 De la: cristinatauru 22 Octombrie 2011 23:37