Setari Cookie-uri

Pro/Contra casatoriei intre homosexuali !

De la: mynna, la data 2008-08-12 00:32:12JOE,cunosti un gay makar?
crede-ma k sunt multi dintre ei de la care ai ce sa inveti.chestii de viata;multi sunt mult mai sensibili shi mai buni k mine,k si tine,poate...

O sa te citez doar pe tine, pentru ca - a raspunde fiecaruie mi se pare prea multa pierdere de timp;
Prin natura imprejurarilor am avut cativa colegi "efeminati"; Si cand spun asta- credeti-ma - nu am nimic cu homo- ca si "atngere"; Parerea mea este ca sunt devianti; Nu mi-o pot schimba nici studiile de pe National Geographics ( cu toate ca - de fapt- controversa e la nivel medical disputata/discutata si nu stiu daca s-a ajuns la un rezultat)
Sunt convins ca exista metode de readucere la "normal"- dar aici este de defint "normal-ul";
Pai- dupa mine- ( fara sa citez din ziare si "clasici") normal-ul este generalizarea; Ori- in cazul nostru functia data de generalizare este reproducerea; Daca e s-o luam pe linia lui Darvin- reproducerea a permis evolutia; Deci "normal" ar fi sa continuam pe linia reproducerii ( lasand "dragostea" si alte alea deoparte, pentru melodrama :-)
Asta e opinia mea;
De ce nu vreau sa fie promovata la rang de normalitate? E tot o treaba de educatie ( in casa, in anturaj, in invatamant...e.t.c.); De ce sunt impotriva legalizarii casatoriei? Pai- e o contradictie; Casatoria- prin definitia ei arhaica- era legalizarea uniunii intre un barbat si o femeie ( nu am gasit altfundeva scris altfel) si ocrotirea legala a minorilor proveniti din acest cuplu - in privinta transmiterii bunurilor acumulate de parinti e.t.c. ( sunt multe de spus, nu am nici un chef sa umplu pagini)
Chestia cu "sunt mult mai sensibili si mai buni"- ma faci sa rad;
Te las sa gandesti de ce;
PS- se pare ca l-ati uitat pe Mercury - din lista - pe Elton John, G michael si pe ...evident...Boy George;
Cel putin pe ultimul l-a "rapus" chiar maica-sa- care-l imbraca tot timpul in rochite si -i spunea :"fetitza mea";
El a declarat-o!
G_I_JOE
Postat pe 12 August 2008 11:58
JOE, ma bucur ca vezi lucrurile ca si mine si sunt convisa ca parerile noastre sunt corecte. Imi pare rau pentru cei ce zic: ''pe mine nu ma deranjeaza'', ''dereglatii sunt mai sensibili''... nu stiu daca mynna esti sau nu pe invers, dar sa-ti spun o chestie: ''prin alianta am avut un gay - in neam, familie'', intr-adevar om cult, cu pregatire (profesor universitar - dat afara din facultate pentru inclinatiile sexuale), puteai discuta orice cu el, de la prajituri... pana la istorie... - mai putin religie - cu trecerea anilor se uita cam lung dupa baiatul meu (ne intalneam doar la ziua de nastere a persoanei comune din familie)... ce mare a crescut..., ce frumos s-a facut... si diferite comentarii admirative.
Sa nu credeti ca mi-a fost indiferent! Stateam cu ochii pe el ca pe butelie! Si atunci eu pot sta linistita si sa zic ca nu ma afecteaza? Indiferenta asta nu e daunatoare, in primul rand familiei, si societatii in care traim?! Indiferent daca aveti sa nu copii este vorba de societatea in care traim si in care vrem sa traim!
Sa va iubiti cum a lasat Dumnezeu!
iulia_expert
Postat pe 12 August 2008 14:41
am catziva prieteni gay shi st fffffffffff ok...nu deranjaza pe nimeni... vor sa se casatoreaska si sa infieze un copil... e cam ciudat dar daka astea st preferintzele lor sexuale nu cred k ar trebui condamnatzi...
ankutzikaa
Postat pe 12 August 2008 15:01
[quote name=\\\'iulia_expert\\\' date=\\\'2008-08-12 14:41:32\\\']\\\" cu trecerea anilor se uita cam lung dupa baiatul meu (ne intalneam doar la ziua de nastere a persoanei comune din familie)... ce mare a crescut..., ce frumos s-a facut... si diferite comentarii admirative. Sa nu credeti ca mi-a fost indiferent! Stateam cu ochii pe el ca pe butelie! Si atunci eu pot sta linistita si sa zic ca nu ma afecteaza? Indiferenta asta nu e daunatoare, in primul rand familiei, si societatii in care traim?! Indiferent daca aveti sa nu copii este vorba de societatea in care traim si in care vrem sa traim!
Sa va iubiti cum a lasat Dumnezeu![/quote]

Draga Iulia, asa cum fac mereu, tin sa subliniez faptul ca apreciez si respect parerile tuturor celor ce scriu pe forum, si implicit pe a ta.
Nu pot sa nu observ cat tie de usor sa pui etichete si sa incerci sa jicnesti oamenii doar pentru ca nu sunt ca si tine. Nu vreau sa ma repet dar dupa cum ii spuneam si lui Joe, nu ma consider dereglata atata vreme cat nici un manual de specialitate nu mentioneaza ca persoanele homosexuale sunt DEREGLATE! Asa ca iti recomand sa nu ai pareri de rau pentru viata mea, pentru ca eu nu am si e putin ciudat sa isi faca altii ce nu ma cunosc griji pentru mine,,,
Observ inca o chestie ce caracterizeaza poporul nostru: daca recunosc ca sunt lesbi, toate femeile din jurul meu se vor simti fie flatate fie ofensate de orice cuvant pe care il voi spune crezand ca le este adresat cu vreo tenta sexuala,,,asa si tu cu neamul prin alianta care, dorind sa fie politicos, si vrand sa iti faca probabil un compliment, a apreciat ca ti-ai crescut bine baiatul si ca al tau fecior s-a dovedit a fi un om frumos, acu daca omu era hetero si aveai fata te simteai lezata ca barbatul mai in varsta face comentarii la adresa fiicei tale?? Iti zic eu ca nu te mai simteai atat de \\\"afectata\\\" de eveniment, cu toate ca nu puteai avea nici o certitudine ca ala nu era pedofil. Daca as avea copii mi-as face mai multe griji ca acestia sa nu fie inconjurati de pedofili decat daca sunt sau nu inconjurati de gay.
Si nu indiferenta asta de care vorbesti tu e daunatoare, ci superficialitatea cu care tratam lucrurile cu adevarat importante, in vreme ce acordam o importanta nejustificata dusa pana la paranoia unor lucruri marunte cum ar fi un compliment facut de o persoana gay unui individ de acelasi sex cu el....
Crezi ca daca eu iti zic ca arati bine intr-o poza pe care mi-o arati asta inseamna ca m-as da la tine?? Ce faptul ca esti hetero te face sa iti doresti toti barbatii de pe strada?? Nu cred asta!! Si atunci cazul persoanelor gay de ce ar trebui sa fie diferit??
Cum ii ziceam si lui Joe , sa ai parte de copii asa cum tii doresti tu, cu toate ca implinirea unui parinte ar trebui sa vina din faptul ca isi vede copilul cu adevarat fericit,indiferent care este sursa fericirii sale (atata vreme cat nu sunt lucruri care sa incalce legea bine inteles). Tata gandea ca tine,am incercat sa ii explic atunci cand a aflat, dar stiam ca este in soc si nu are puterea de a intelege, asa ca i-am explicat ca sta numai in decizia lui daca relatia dintre noi va mai fi ca inainte sau nu,,,si dupa aproape un an in care nu ne-am vorbit decat strictul necesar, an in care a intrebat si el in sus si in jos cum sta treaba cu homosexualitatea, si s-a interesat de la altii daca imi e bine sau nu,,, m-a sunat si si-a cerut scuze pentru felul in care s-a purtat si mi-a oferit sprijinul lui neconditionat, pentru ca,,, pana la urma a inteles ca eu sunt Fericita!!! Asta e tot ce ar trebui sa conteze!!!

Sa aducem Biblia si pe Dumnezeu in discutie, mi se pare putin deplasat tinand cont de faptul ca toti cei ce striga in gura mare ca sunt crestini, uita de treaba aia cu \"sa arunce prima piatra cel ce e fara de pacat\". Si in caz ca te intrebi, DA am primit educatie religioasa acasa,,,Si DA, mergeam Duminica la biserica si tineam post si ma impartaseam ca orice cresin, obisnuiam sa merg si la intrunirile ASCOR alea erau pentru studenti, eu aveam 12-13 ani, dar eram acolo in fiecare saptamana,,,Si ce?!? Asta nu a putut influenta cu nimic orientarea mea sexuala,,, pentru ca daca Dumnezeu a creat si oameni ca mine,,, insemna ca a avut el un motiv si nu sunt eu in masura sa stau si sa ma intreb de ce,,,,

Fara a parea prea plina de mine, iti spun ca mai bine sa fiu fericita si impacata cu propria mea persoana acceptand ca sunt lesbi, decat sa ma urasc pentru ca nu pot fi EU!!!
Faptul ca suntem fiinte rationale ne face capabili de a lua decizii
in nume propriu, nu imi pot decide orientarea sexuala pentru ca aceea e o mostenire genetica, ca si culoarea ochilor, dar pot decide daca am sa ma condamn sa traiesc viata pe care o doresc altii pentru mine sau am sa fiu stapanul propriei vieti.

Sper sa nu iei in nume de rau ceea ce ti-am scris, pentru ca nu asta e intentia, e un dialog deschis si asta e partea mea de conversatie ;)
Multa sanatate si fericire,
Aricyk
aricica_pogonica
Postat pe 12 August 2008 23:37
Well suntem culmea aici.
Gay ridica standardul de viata al unui oras, sunt artisti, sunt actori, sunt ce vreti voi dar aduc clasa si rafinament pe unde ajung. Asta ca idee, cei mai mari fashion designeri sunt/au fost gay, ridica standardul
Oameni buni, eu zic fiecare sa se judece pe ei insisi, si sa nu se mai uite in gradina vecinului (stiu ca asta e un obicei specific noua, sa ne uitam in stanga si dreapta ca sa ne asiguram ca suntem fericiti, ca nah nu stim sa fim fericiti decat daca ne comparam cu altii), nu de alta dar vecinul e posibil sa fie fericit in treaba lui, indiferent ca iti bagi tu coada sau nu.
Ce sa mai zic, am tot explicat. Si Joe, nici macar nu am rabdare sa iti citesc aberatiile, pentru ca sunt sigura ca sunt inventii. Sau traiesti intr-o comunitate foarte prost cotata (acum spune-mi ce prieteni ai si iti spun cine esti..si din moment ce imi explici ce execrabili sunt prietenii tai...o interpretez ca pe o autocaracterizare).
Asa ca eu zic sa fiti fericiti. Cu prejudecati sau fara, la urma urmei mereu au existat asupritori si asupriti, sa nu care cumva sa nu se repete istoria ;) gasim noi ceva sa asuprim daca ne chinuim. Azi sunt gay-ii, maine cand povestea gay e pierduta gasim noi alti oameni pe care sa ii judecam si sa ii numim dereglati si stupizi si idioti si etc. Pentru ca sunt ca noi, si, repet, noi nu stim sa fim fericiti decat daca ne comparam cu restul din jur. Cu cat mai normali ne simtim, cu atat mai fericiti suntem. It all goes back to that ;)

Cam asta ar fi...bafta in ce intreprindeti pe ziua de azi!
andreea_new
Postat pe 13 August 2008 12:18
Scuze pentru eventuale greseli de ortografie, sunt intrerupta in timp ce scriu -de la birou, pe fuga, ca oricine :)
si rectific una dintre ultimele fraze:
"Pentru ca NU sunt ca noi, si, repet, noi nu stim sa fim fericiti decat daca ne comparam cu restul din jur. Cu cat mai normali ne simtim, cu atat mai fericiti suntem."
andreea_new
Postat pe 13 August 2008 12:20
bv andreea new
ankutzikaa
Postat pe 13 August 2008 12:29
Ok, fetelor, m-ati convins!!!!
De zi sunt lesbian convins!!!!
G_I_JOE
Postat pe 13 August 2008 15:45
Ok, fetelor, m-ati convins!!!!
De azi sunt lesbian convins!!!!
G_I_JOE
Postat pe 13 August 2008 15:46
aricyk, of Doamne, imi cer scuze daca am fost, poate, prea taioasa si rea dar (vad ca-ti aperi bine convingerile si probabil ca nimic nu te va face sa iei o alta alternativa de viata - dar eu nici nu incerc asa ceva - daca tu te simti bine in pielea ta si esti fericita, sa fi sanatoasa!) cum am spus in comentariul anterior despre pers. X din familie... o fiinta placuta in discutii - dar care nu o vreau in preajma copilului meu (oricum nici nu mai este cazul, ca a decedat - nu ma bucur, doamne fereste). Am 45 de ani si un serviciu de asa natura ca intru in contact cu f. multe persoane din medii diferite. Nu vreau sa sune a lauda, dar la anii pe care ii am, imi pot da seama daca e un compliment simplu si sincer, un compliment -ipocrit- din interes, sau poate chiar este un compliment insitent cu o privire sclipitoare ce aduce a scenariu de film xxx.
Pe partea cu dragostea parinteasca fata de copilul lor - eu imi iubesc copilul mai mult decat orice pe lumea asta, NECONDITIONAT si indiferent de deciziile ce le va lua in viata, il voi sprijini cu totul. Acum are 18 ani, mai are de invatat de la viata... si eu mai am de invatat... dar, intotdeauna vorbim - discutam - despre orice. Bineinteles ca nu imi spune tot, dar parerea lui despre gay, o cunosc f. bine si te asigur ca este mult mai inversunat decat mine. Ce ne rezerva viitorul vom vedea!
iulia_expert
Postat pe 13 August 2008 19:57
Dna Iulia,
Ma bucur ca nu ati luat in nume de rau ceea ce iti scrisesem mai sus (au fost persoane care s-au simtit la un moment dat lezate de afirmatiile mele cu toate ca nu asta era intentia). De neamul X, Dumnezeu sa-l ierte! Asta e viata, toti ne ducem acolo mai devreme sau mai tarziu.
Se pare ca sunteti de varsta mamei mele iar eu doar cu un an mai mare ca fiul dvs si atunci imi cer scuze ca v-am vb la persoana a2a.
Ma bucur ca ati mentionat faptul ca iubirea fata de copilul dvs e neconditionata si ca va veti sprijini baiatul intotdeauna, asta e un lucru extraordinar (si eu am parte de astfel de parinti si mi-as dori ca si altii sa aiba norocul meu si al fiului dvs) aici e durerea mare, pentru ca sunt parinti care merg pe principiu :"Cat esti in casa mea faci cum iti zic eu,,,cand ai sa traiesti pe spinarea ta nu ai decat sa duci viata pe care o vrei, da la mine nu mai ai ce cauta!"
Apreciez sinceritatea dvs si sper ca viata va va rezerva doar surprize placute.
Cu respect,
aricyk

aricica_pogonica
Postat pe 13 August 2008 21:23
Adevarul ca exemplu pozitiv

am 36 de ani/ partenera mea 28, ma pregatesc sa fac un copil cu fratele partenerei mele (a fost de acord sa doneze) cand o sa ne dea voie sa ne casatorim o sa fiu printre primii.

Suntem de 8 ani impreuna...Am terminat facultati am calatorit impreuna, muncim ca toti cetatenii acestei tari...

Deocamdata avem o firma impreuna si gestionam situatia ca asociati, chiar daca familiile noastre stiu, ne iubesc asa cum suntem, nu vreau sa am suprize pentru ca exista un patrimoniu.

dar imaginati/va ca intr-un spital nu eu am ceva de spus ci familia ei. In momente de criza nu am drepturi.
Este asta ce cer.
Nu vreau copii altora, nu iti incalc tie drepturile... Cer ca daca platesc taxe sa am aceleasi drepturi...
crezi ca nu pot fi mama , nu pot fi sotie, fac aceleasi lucrui pe care le faceam pentru iubitii mei...acum 10 ani...doar ca sunt mai fericita...

Si supriza... duhovnicul meu spune ca Dumnezeu m-a creat asa, sa fiu om... sa imi onorez parinti sa incerc sa traiesc in armonie cu lumea...

Nu ies la miting pentru ca inca sunt romani care dau cu pietre. dar sapatamana trecuta am fost la gay village si la gay street in librarii si localuri, toate super gay in Roma si m-am simtit normala ... intr-o diversitate surprinzatoare de oameni... Si Italia e catolica...

Am rabadare, copii mei vor creste...in civilizatie... trebuie sa evoluam ca natie sau toti oameni cu bun simt vor emigra odata cu gay. Si acum cu cat ai mai multi bani Spania/ItaliaCanada te iau mai repede...

Tolerati-ne macar pentru ca facem bani si sustinem economia...
clara1972
Postat pe 15 August 2008 18:16
Clara,
Va doresc sa fiti fericite in continuare, sa va mearga totul macar la fel de bine ca si pana acum.
Legat de treaba cu drepturile intr-un spital ai mare mare dreptate, si sa ai doamne fereste partenera/partenerul intr-o situatie critica, si sa nu poti sa faci ceea ce ea/el isi doreste, pentru simplul fapt ca "nu-i esti neam" e total aiurea....
Dar ce sa-i faci,,,unii nu vor sa inteleaga ca aprobarea casatoriilor intre persoane de acelasi sex nu este un capriciu ci o necesitate.
Sper sa ne auzim curand,
aricyk
aricica_pogonica
Postat pe 16 August 2008 00:50
De la: clara1972, la data 2008-08-15 18:16:03Adevarul ca exemplu pozitiv

am 36 de ani/ partenera mea 28, ma pregatesc sa fac un copil cu fratele partenerei mele (a fost de acord sa doneze) cand o sa ne dea voie sa ne casatorim o sa fiu printre primii.

Suntem de 8 ani impreuna...Am terminat facultati am calatorit impreuna, muncim ca toti cetatenii acestei tari...

Deocamdata avem o firma impreuna si gestionam situatia ca asociati, chiar daca familiile noastre stiu, ne iubesc asa cum suntem, nu vreau sa am suprize pentru ca exista un patrimoniu.

dar imaginati/va ca intr-un spital nu eu am ceva de spus ci familia ei. In momente de criza nu am drepturi.
Este asta ce cer.
Nu vreau copii altora, nu iti incalc tie drepturile... Cer ca daca platesc taxe sa am aceleasi drepturi...
crezi ca nu pot fi mama , nu pot fi sotie, fac aceleasi lucrui pe care le faceam pentru iubitii mei...acum 10 ani...doar ca sunt mai fericita...

Si supriza... duhovnicul meu spune ca Dumnezeu m-a creat asa, sa fiu om... sa imi onorez parinti sa incerc sa traiesc in armonie cu lumea...

Nu ies la miting pentru ca inca sunt romani care dau cu pietre. dar sapatamana trecuta am fost la gay village si la gay street in librarii si localuri, toate super gay in Roma si m-am simtit normala ... intr-o diversitate surprinzatoare de oameni... Si Italia e catolica...

Am rabadare, copii mei vor creste...in civilizatie... trebuie sa evoluam ca natie sau toti oameni cu bun simt vor emigra odata cu gay. Si acum cu cat ai mai multi bani Spania/ItaliaCanada te iau mai repede...

Tolerati-ne macar pentru ca facem bani si sustinem economia...


ti-ai expus bine punctul de vedere, vreau doar sa te intreb ceva - copilului cand ii veti explica orientarea voastra sexuala?
Laurelin
Postat pe 6 Septembrie 2008 13:28
Doamne...m-au ucis astea 5 pagini, abia mai vad ce scriu acum Io nu-s nici pro nici contra, desi cred ca inclin a fi contra din cauza a catorva "scene" care m-au cam marcat...Eram la KFC, gasca mare, cupluri cu copii, catei, purcei. La masa de langa noi, 2 tipi, pana aici nimic neobisnuit, dar intr-un moment de pura pasiune probabil, incep sa se sarute, si da-i si da-i, si pac limbi pe afara, prin interior, peste tot...Si cum asta n-a fost suficient probabil, unul dintre ei incepe sa-l "maseze" cu o mana pe celalalt la putzulica, si pe cealalta i-a bagat-o in izmene la popou! Eh imaginati-va fetele noastre, ale parintilor. Ce ar fi trebuit sa-i spun eu fiicei mele cand a inceput sa ma bombardeze cu intrebari?- Cum sa-i explic eu ca acei oameni erau "altfel"? Si cum sa justific eu, nesimtirea de care au dat dovada? Barbatii voiau sa sara la scandal, dar am reusit sa-i calmam, ne-am luat copiii si efectiv AM FUGIT!- Cand ea nu are nici acum, avand doar 10 ani, decat o usoara notiune despre cuvantul "sex". Si asta am facut-o doar pentru a o face sa se fereasca, sa-i fie teama ca i se poate intampla ceva "foarte rau" dat fiind faptul ca anul trecut in scoala (pe langa) noastra au fost violati 2 copilasi mititei, de cls I si a II-a. Aici voiam sa ajung, pentru ca cineva spunea la un moment dat ca homosexualii NU molesteaza copii. Ba da! Unii o fac, si sper sa moara in cele mai grele chinuri. Bine, asta e homosexual pedofil, dar HOMOSEXUAL! Si acum intreb : oare baietelul violat va uita vreodata prin ce a trecut? Oare orientarea lui sexuala va fi influentata la maturitate, de ceea ce a patit?
Eu nu sunt contra homosexualitatii, dar comportamentul unora e mult peste limita normalului. Tineti-va orientarile sexuale pentru parteneri, eventual in casa, sau cat mai ferit de ochii celorlalti, asa cum o facem si noi. Ca sincera sa fiu nu-mi aduc aminte sa ma fi dus la KFC vreodata si sa ma las penetrata de vreun deget prin anumite locuri! Ca doar deh, nu ma putea avea in adevaratul sens al cuvantului acolo pe masa fast food-ului, ma multumeam si io cu un deget! Hai sa fim seriosi! Reflectati si mai vorbim. O zi buna va doresc, tuturor.
koph
Postat pe 13 Septembrie 2008 10:55
http://www.theonion.com/content/files/images/Gay-Pride-Parade.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/43/0367New_York_City_Gay_Parade.JPG
http://photo.net/philip-greenspun/photos/pcd0155/gay-parade-32.4.jpg

daca s-ar manifesta altfel, mai putin "zgomotos" si s-ar stradui sa puna accentul pe normalitatea lor, nu pe diferente, teribilism, exhibitionism etc poate ar fi mai usor tolerati si intelesi. cand o sa vad o parada gay in care participantii se prezinta NORMAL, imbracati in tricou, blugi si adidasi si nu ii poti distinge de lumea hetero, atunci o sa zic: da dom'le, astia merita respectul si consideratia mea. pana atunci, sa se maturizeze. daca vrei ca lumea sa te considere normal, poarta-te normal. e valabil indiferent de orientarea sexuala. se aplica si la curentele gen emo, unde se plang plangaciosii ca se ia lumea de ei pe strada..pai ia imbraca-te tu normal si da paru' din ochi sa vezi ca devii invizibil la loc!! traim intr-o comunitate, mai mica sau mai mare, si e firesc sa avem norme si reguli.
lauuua
Postat pe 14 Septembrie 2008 19:06
Pentru Koph:

Incep prin a spune: buna seara, si apoi am sa raspund postarii tale.
Incidentul de la KFC nu ar fi trebuit sa aiba loc in primul rand pentru ca este un loc destinat in mare parte copiilor, dar te rog sa te gandesti la ceea ce urmeaza sa spun.
Ajung iar la ceea ce am repetat in nenumarate postari pe aici (si probabil unii o sa ma injure acum pentru ca reiau aceeasi idee) nu faptul ca erau gay trebuie sa fie lucrul care sa te deranjeze ci comportamentul lor. Si astfel nu ar trebui sa pui o eticheta gay-ilor datorita comportamentului unora dintre ei. Comportamentul lor nu a avut nici o legatura cu faptul ca erau gay, ci este rezultatul educatiei pe care au primito acasa si a modului in care au fost invatati sa ii respecte pe cei din jurul lor.
Eu eram cu fratemiu in cinema acum vreo 6 ani (el are acum 12 deci era mult mai mic ca fiica ta) si m-am trezit ca un cuplu (in cazul meu hetero se apucasera serios de treaba la cateva scaune distanta de noi) da probabil unii vor spune,,,macar era intuneric si atunci eu pot spune,,,da dar era vorba de un act sexual in toata splendoarea lui
Gandeste-te ca si voi puteati avea parte de un el si o ea cu fusta mini,,,in acelasi KFC,,,si el oferindu-i ei mangaieri fierbinti,,,,,
crezi ca aia te-ar fi facut sa te simti mai bine??? Copii ar fi vazut tot o manifestare indecenta,,,,nu???
Dar nu asta este ideea,,,,,chestia e ca modul in care ne comportam in afara spatiului intim, nu tine de orientarea noastra sexuala, ci de bunul simt pe care il avem sau care ne lipseste cu desavarsire.

Legat de gay si pedofilie. Iti pot spune doar atat,,,,pedofilia nu tine de orientare sexuala.Si de unde stii ac dereglatul ala de a abuzat de micuti era gay??Poti fi si hetero dereglat si pedofil, dar asta nu te face gay. Crezi ca daca o fetita e violata de un tip aceasta va fi mai putin traumatizata decat un baietel violat de un tip??
Eu cred ca trauma e la fel de mare,,,si durerea lasata in urma e aceeasi.Mai sus nu se vorbea ca printre gay nu ar fi si pedofili sau violatori, ci se vorbea ca nu exista dovezi genetice/statistice care sa arate ca gay-ii sunt programati d.p.d.v. genetic sa aiba astfel de manifestari.
Ideea e ca pedofili si violatori vei gasi si gay si hetero si nu orientarea lor sexuala ar trebui sa fie problema noastra,,,ci faptul ca ei intretin raporturi sexuale cu copii/presoane majore impotriva vointei acestora.

Eu sunt lesbi,,,si cred ca daca intrebi pe unii sau pe altii de pe aici, vei putea sa iti faci o parere privitoare la cat de nosmal sau anormal este comportamentul meu aici.

Nu judeca o minoritate pentru uscaturile ei,,,peste tot vor exista urcaturi dar asta nu inseamna ca ele reprezinta sau definesc principiile unei intregi comunitati. Reflecteaza si mai vorbim.
Sa ai o zi frumoasa!
aricica_pogonica
Postat pe 14 Septembrie 2008 19:55
aricica iar te chinui ?:))

Adevaru e k...si pe mn pana m-ai convinsssssss :)))))
Sabrina_Nede
Postat pe 14 Septembrie 2008 20:03
ce sabrina te simti cu musca pe caciula?? te-am convins eu de ceva?? fii explicita in afirmatii cumnatica ,,,,nu de alta da ma mai trezesc ac spal si creierase
nu ma chinui deloc,,,imi face placere,,,raspund si eu la ce intreaba/ declara lumea....
mai departe ,,,decide fiecare pentru el,,,asa cum ai facut si tu,,,sau vrei sa zici ca tu ai zis ca mine numai sa scapi de gura mea?? ,
da ca sa fim drepti mi-ai dat cateva pietre in cap la inceput acu daca platesti ingrijirile medicale te iert
aricica_pogonica
Postat pe 14 Septembrie 2008 23:01
platesccccccc..promit !!!
Sabrina_Nede
Postat pe 15 Septembrie 2008 00:06
nu sunt impotriva casatoriei intre homosexuali,dar nici impotriva lor de a adopta si de a creste un copil impreuna.mi se pare ceva corect,si ei ca si noi vor sa creasca copii impreuna.nu fiti rai cu ei ,sunt oameni ca si noi .dc ei au ales de a iubi pe cineva de acelasi sex e problema lor...si stiti ceva,bravo lor.bravo lor ca resusesc sa tina piept celor care fac discriminari,celor care nu ii accepta in societate.ar fi bine ca toti sa ne uitam intai la noi si dupa aceea sa judecam pe altii.nu suntem perfecti.
se intampla sa am un prieten care e gay,e un prieten minunat,un prieten pe care te poti baza oricand.din pacate el nu poate spune tuturor ca e gay(traim intr-o lume rea care il judeca),dar asta nu il face mai putin curajos.
bafta tuturor in continuare
soryanca
Postat pe 21 Octombrie 2008 12:23
imi place ce ai scris...esti o persoana foarte inteligenta! felicitari!
val_icat
Postat pe 22 Octombrie 2008 17:43
anca .... ,,,daca ar fi mai multi cei care gandesc ca tine, parca ar fi treburile mai bune.
oricum felicitari pt modul in care tratezi subiectul
aricica_pogonica
Postat pe 22 Octombrie 2008 20:16
Sunt si pentru casatoriile gay si pentru adoptie. Nu prea cred ca un copil "normal" isi poate schimba orientarea sexuala doar pentru ca parintii sunt gay. Cat despre "vocea societatii" aici e problema lumii inguste si patriarhale in care traim, sunt digura ca in Olanda sau UK niciun copil nu e aratat cu degetul pentru ca parintii lui sunt gay.
Kathara
Postat pe 22 Octombrie 2008 20:42
De la: val_icat, la data 2008-10-22 17:43:47imi place ce ai scris...esti o persoana foarte inteligenta! felicitari!

multumesc pt compliment.tot ce am spus e adevarat.ar trebuii toti sa privim asa lucruriile.
soryanca
Postat pe 23 Octombrie 2008 09:39
nu de mult am iesit cu acest prieten pe strada ,toate lumea il privea ciudat ,ca si cum ar avea o boala sau ca si cum ar fi imbracat in clovn si el nu stia.la un moment dat am fost oprita si mi s-a spus "cum poti iesi cu el ,anca?nu vezi cum arata?nu sti ca e un m...(stit ce vreau sa zic din asta)?,raspunsul meu l-au aflat toti pt ca sunt prea revoltata cand mi se spune asta,cand vad oameni care zic ca sunt inteleigenti si arata cu degetul la altcineva si rade ca un prost.
oameni buni a fi gay nu e boala,nu e un pacat.haideti cu toti sa ii acceptam si sa ii privim cu aceasi ochii cu care ii privim pe toti.
dragi mei dc vreti un vot sau pe cineva care s ava sustina sunt aici si o sa aduc si intariri,pt ca suntem mai multi care va sustin si care sunt deacord cu voi pe toate planuriile.
soryanca
Postat pe 23 Octombrie 2008 09:45
De la: Caliope, la data 2008-02-13 19:01:40Cred ca la toti/toate ni s-a luat de cerintele lor de a avea drepturi....Eu nu sunt de acord cu aceasta boala ! Esti pro sau contra ? Semneaza aici si da mai departe ! http://www.petitieonline.ro/petitie/petitie_impotriva_casatoriilor_intre_homosexuali_in_romania-p59520047.html

eu nu sunt nici pro nici contra, sunt neutra.e adevarat ca nu e ceva normal.dar e ceva care exista si de care trebuie sa tinem cont.este mai cinstit sa se recunoasca pe fata inclinatiile astea decat sa se minta si viitoarele familii ale acestor pers sa aiba de suferit.este o situatie care exista si daca pers de acelasi sex locuiesc impreuna de multi ani, deci e ceva stabil, trebuie sa existe si o reglementare legala a situatiei de fapt, asa e cinstit. pt ca ei acumuleaza bunuri impreuna si este cinstit ca in cazul in care unul dintre ei moare celalalt sa beneficieze de anumite drepturi, la fel ca in cazul casatoriei.nu tin neaparat sa se casatoreasca, dar sa se recunoasca niste drepturi, la fel ca in cazul concubinilor.si nu semnez nici o petitie....e prea fanatica ideea asta pentru mine.
mkdisk
Postat pe 4 Noiembrie 2008 14:20
eu nu sunt impotriva acestor casatorii intre homosexuali...este alegerea lor, avem cu totii dreptul la liberttea de exprimare...
Insa singurul lucru cu care nu sunt de acord din acest punct de vedere este faptul ca vor sa infieze copii...si cand acei copii vor creste nu stiu daca decizia in legatura cu orientarea lor sexuala va fi tocmai neinfluentata
adutu01
Postat pe 24 Noiembrie 2008 12:32
Si homosexualii crescuti in familii heterosexuale cat de influentati sunt daca .. sunt homosexuali?

Postat pe 25 Noiembrie 2008 18:17
Salut!

Si eu ii sustin. Pentru raluca_sarbu: copilul trebuie iubit si sustinut neconditionat. Sigur ca il voi intelege pentru ca si eu sunt pe jumatate asa. Nu am ce sa fac, imi plac si barbatii si femeile.

Pentru Amiable: eu nu mai cred in biblie si nici in ce ne invata ea. Nu mai pot sa cred ca exista acel batranel care ne urmareste pe toti ce facem zi de zi. Am crezut si eu intr-o perioada, si atunci incalcam frecvent una din cele 10 porunci (ca deh, merg la biserica, ma spovedesc, tot tacamul, mi se iarta pacatele, dar sa nu uitam un citat care spune "Iertarea cere pacate noi"). De cand am inceput sa nu mai cred sunt mult mai linistita. Sunt ferm convinsa ca undeva exista niste forte supreme noua, dar nu asa cum sunt ilustrate in biblie. Asa ca cel mai bine e sa cred in mine si in puterile mele.

Din punctul meu de vedere, cat timp nu ma deranjeaza nimeni, fiecare e liber sa faca ce vrea. Poate ca suna un pic egoist, dar daca toti am gandi asa eu cred ca ar fi mult mai bine. Daca cineva nu poate sa accepte homosexualii, sa nu ii puna la zid, sa incerce macar sa ii tolereze.

MAI PRESUS DE TOATE SUNTEM OAMENI!!!
cnmoha86
Postat pe 25 Noiembrie 2008 18:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
depresie din cauza sotului sau a mea? 133 De la: sofia_maria 20 Decembrie 2010 18:59
probleme cu cumnatul, e de groaza ! 11 De la: 31 Mai 2015 22:58
Cautam nasi de cununie din Iasi sau din apropiere 14 De la: kudika_953384 9 Martie 2017 16:29
petrecerea burlacitelor! 9 De la: l_diana_c 27 Mai 2009 18:00
Cum poti infia un copil in Romania? 38 De la: skorpyo 13 Octombrie 2013 20:24