Setari Cookie-uri

drepturile femeilor

si cum am spus un musulman odata casatorit nu trebuie sa insele cu alta sa o faca pe ascuns (ca doar n-o fi prost sa piarda toata averea)- din contra se casatoreste legal si e "ONORABIL". Nu stiu cine e mai de plans o musulmanca care de voie de nevoie trebuie sa o accepte pe a doua nevasta - pt ca nu poate divorta pe motivul ca sotul si-a luat o noua nevasta, sau o romanca care poate ALEGE: sa accepte amanta sau sa divorteze!
Josie
Postat pe 7 Mai 2008 16:48
eu una am auzit de foarte multi..e deja un cliseu ca barbatii sa dea cu papucii la neveste pt tipe mai tinere...

Postat pe 7 Mai 2008 17:02
Sincer, sunt chestii mult mai interesante de discutat decat acest aspect. Dar ma rog...stii deja probabil ce greu e pt un barbat sa isi ia o alta nevasta , si toatecelelalte. Poate e mai de plans...in viziunea ta. a ceeasi femeie al carei sot isi ia o alta nevasta, vede acest lucru ca perfect acceptabil, in timp ce daca ar avea o amanta, l-ar zbura afara din casa sau l-ar trimite la inchisoare. e un alt mod de a vedea lucrurile. si ea poate sa divorteze daca el vrea sa isi ia o alta nevasta. Nu vad care e problema

Postat pe 7 Mai 2008 17:08
E un cliseu sa dea cu papucii la neveste pt. tipe ma itinere dar nu e un cliseu ca si divorteaza de ele! Nu sunt dispusi sa piarda jumatate de avere. E o diferenta intre a fi inselata si sa poti sa iei masuri in privinta asta si alta e sa fii inselata pe fata si sa trebuiasca sa accepti asta cu seninatate. si repet :"si cum am spus un musulman odata casatorit nu trebuie sa insele cu alta sa o faca pe ascuns (ca doar n-o fi prost sa piarda toata averea)- din contra se casatoreste legal si e "ONORABIL". Nu stiu cine e mai de plans o musulmanca care de voie de nevoie trebuie sa o accepte pe a doua nevasta - pt ca nu poate divorta pe motivul ca sotul si-a luat o noua nevasta, sau o romanca care poate ALEGE: sa accepte amanta sau sa divorteze" CINE E DE COMPATIMIT MAI MULT?
Josie
Postat pe 7 Mai 2008 17:09
E un cliseu sa dea cu papucii la neveste pt. tipe ma itinere dar nu e un cliseu ca si divorteaza de ele! Nu sunt dispusi sa piarda jumatate de avere. E o diferenta intre a fi inselata si sa poti sa iei masuri in privinta asta si alta e sa fii inselata pe fata si sa trebuiasca sa accepti asta cu seninatate. si repet :"si cum am spus un musulman odata casatorit nu trebuie sa insele cu alta sa o faca pe ascuns (ca doar n-o fi prost sa piarda toata averea)- din contra se casatoreste legal si e "ONORABIL". Nu stiu cine e mai de plans o musulmanca care de voie de nevoie trebuie sa o accepte pe a doua nevasta - pt ca nu poate divorta pe motivul ca sotul si-a luat o noua nevasta, sau o romanca care poate ALEGE: sa accepte amanta sau sa divorteze" CINE E DE COMPATIMIT MAI MULT?
Josie
Postat pe 7 Mai 2008 17:09
muslim asta e chiar hilar :"a ceeasi femeie al carei sot isi ia o alta nevasta, vede acest lucru ca perfect acceptabil, in timp ce daca ar avea o amanta, l-ar zbura afara din casa sau l-ar trimite la inchisoare." tot o femeie in plus este! ca e oficial ca nu! Barbatul musulman e scuzat de lege daca isi ia amanta in casatorie pe fata si legal atata tot. Si in plus nu cred eu ca o femeie divorteaza asa usor. Un barbat ii spune de 3 ori unei femei ca e divortata si gata. O femeie nu poate divorta in acelasi fel pt. ca nu are aceleasi drepturi! Eventual poate divorta dar nu ii ramane nimic.
Josie
Postat pe 7 Mai 2008 17:16
nu e vorba de nevoie, ci doar de voie. Iar daca ea vrea, nu e absolut deloc de compatimit, si nu e vorba de umilinta.Janice, e doar o problema de felul in care fiecare vede lucrurile . atat...eu cred ca nu se va ajunge la un raspuns..ele vor zice ca tu, tu vei zice ca ele. Cine are dreptate de fapt? poate ambele.
Nu trebuie sa ne intelegem unele pe altele, ci trebuie sa ne acceptam, sa acceptam realitatea si faptul ca ele se simt perfect ok asa. Daca tie ti se pare de compatimit, umilitor, si asta e ok..dar nu trebuie sa bati atata toaca, pe o chestie fara raspuns. Eu am de gand sa divortez- si pot , daca sotul isi mai ia o alta nevasta.Si asta nu inseamna ca ma contrazic cu Islamul: asa cum imi zicea un musulman intr-o zi...ar fii mandrie din partea lui sa creada ca si-ar putea in viata asta indeplini toate obligatiile fata de sotia lui..Asa incat nu ar avea nici un drept sa isi mai ia una.

Postat pe 7 Mai 2008 17:26
muslim ai spus: "Daca tie ti se pare de compatimit, umilitor, si asta e ok..dar nu trebuie sa bati atata toaca, pe o chestie fara raspuns." iti reamintesc ca tu ai fost cea care ai spus :
"Musulmancele va plang pe voi de mila pentru ca va parasesc barbatii la o varsta inaintata...". Eu am incercat doar sa clarific problema... pt. ca mi s-a parut chiar comic sa "imi planga de mila" o persoana care are mai putine drepturi decat mine:D
Josie
Postat pe 7 Mai 2008 17:33
Iar ei i se pare comic exact acelasi lucru...iar eu ma aflu la mijloc si incerc sa le conving si pe ele , si pe voi..e exaspeeeraaannntttt.De aceea am ajuns la concluzia ca nu exista un raspuns.
eu totusi, spun cui ma intreaba: nu m-as casatori niciodata cu un crestin(chiar d eas putea), sau cu un barbat convertit la islam doar de dragul meu. pt ca el nu ar respecta drepturile mele islamice, si nu ar fi un bun sot pentru mine. Ti se pare tie ca as fii eu o persoana demna de mila?! Si totusi nu as accepta niciodata un sot care sa nu cunoasca Islamul bine, si sa nu respecte Coranul ntocmai.
De ce oare? raspunde-mi te rog...

Postat pe 7 Mai 2008 17:42
muslim am demonstrat si aici si in alt topic de ce femeile musulmane - (conform Coranului) au mai putine drepturi decat cele crestine. Si nu incerci sa le convingi pe "ele" pt. ca si tu esti musulmanca :D (oricum nice try:D). Sincer nu am de unde sa stiu de ce nu ai accepta un sot care sa nu cunoasca Islamul si sa nu respecte Coranul intocmai. In conditiile in care ai fi sterila ai fi obligata sa accepti o noua sotie ca vrei ca nu vrei ca asa spune coranul:D - sincer nu pot sa o inteleg o persoana care accepta inca o nevasta. Nu stiu cum esti tu dar eu consider ca, casatoria o fac la bine si la greu indiferent ce ar presupune asta. Chiar daca sunt sterila nu consider ca ar trebui sa mai accept inca o nevasta nu e vina mea. Asa cum nici unui sot steril nu i-ar placea sa-si vada nevasta facand copii cu altul. In plus daca femeile chiar ar avea drepturi ar putea sa isi poata lua si ele sot in aceleasi conditii. Cunosc sotii care si-au ingrijit sotul si nu l-au parasit chiar daca acesta a ajuns paralizat. Si mai rar dar am auzit si de barbati care au fost alaturi de sotie daca ea a fost paralizata. La fel daca unul dintre ei au fost sterili au putut adopta un copil nu a fost nevoie ca sotul sa-si mai ia alta sotie. Cunoastarea Coranului presupune ca pt. respectivul sot faptul ca sotia e sterila e un motiv suficient de bun sa mai isi ia o femeie. Femeile nu au acest drept. Unde e dreptul femeilor musulmane aici?
Josie
Postat pe 7 Mai 2008 18:12
Janice, da si eu sunt musulmanca, dar eu am avantajul de a cunoaste ambele lumi si de a ma regasi in ambele. Sunt multe aspecte pe care tu le ignori sau pe care nu le consideri importante.Pe de-o parte , nu, ea nu isi poate lua un al doilea, dar are dreptul de a divorta de primul. pe de alta, u ai zis..''si mai rar, dar am auzit dar am auzit si d ebarbati care au ramas alaturi de sotie daca ea a fost paralizata'' asa e ..mai rar..adica , femeia aia, pe care sunt mai putine sanse sa o mai ia cineva de sotie dupa, va ramane singura toata viata. Ea probabil ar accepta destul de usor ca sotul sa isi ia o a doua sotie decat sa ramana singura-cuc fara nici un ajutor. si sunt multe femei care ajung astfel..fara soti, fara copii , fara nimeni care sa le ajute. Se poate ca saraca femeie sa mai aiba si copilasi, pe care sa nu ii poata ingriji asa cum trebuie, etc. Atunci cand ea nu se mai poate ajuta singura, o a doua sotie, care sa il ajute si pe sotul ei, si copiii ei, si sa tina casa ok, sa ii tina si ei companie, poate e de preferat alternativei. In problema pe care ai ridi-cat-o tu, se discuta instinctul matern al femeii.sigur, mai multe femei raman langa sotul paralizat, deoarece au sensibilitatea ,au instinctul matern care le lipseste barbatilor. de aceea, majoritatea vor da bir cu fugitii, chiar daca se vor simti vinovati pentru asta, si chiar daca o iubesc pe acea femeie. Asadar, daca o femeie e paralizata, barbatul va putea- cu consimtamantul ei, sa isi ia o a doua sotie care sa o ajute pe ea- pe sotul si pe copii ei9daca are), si astfel ea va continua sa aiba o familie si un barbat care se va simti mai bine si va fi mai tandru cu ea. Asa sunt barbatii. Accepta mai usor boala atunci cand nu se confrunta singuri cu ea si cand au o parte de stabilitate si normalitate de care sa se agate. ei nu sunt puternici, ca noi.
Pe de alta parte, un barbat paralizat, va avea poate o sotie car eva ramane cu el si il va sprijini, sau va avea o sotie care isi va lua talpasita. Care e dezavantajat deci?!

Postat pe 7 Mai 2008 18:32
daca ea e sterila,m sau el, se aplica acelasi fapt: in islam , ca si in alte societati, nu stiu despre alte religii, ea poate ramane cu el, pot adopta, poate divorta. El poate ramane cu ea, pot adopta, poate divorta, isi poate lua o a doua sotie-cu acordul ei. Se aplica din nou: poate ca un alt barbat nu o va lua de sotie , sterila find, si va ramane singura.. Esti tu foarte sigura ca ea ar prefera una ca asta? La fel, poate ca o alta femeie nu il va accepta pe el steril fiind...dar nu are de ales. cine e dezavantajat? Normal, si ideal e ca daca exista iubire, sa nu se puna problema astfel. Dar cateodata, cand dragostea ne este pusa la incercare, picam testul. Pentru ca oamenii nu sunt fiinte ideale...Asta este..

Postat pe 7 Mai 2008 18:40
nu e deloc asa muslim. Am vazut recent la tv o emisinue nu mai stiu cum se numea in care era si doctorul psiholog Cristian Andrei. Si acolo era o femeie paralizata pe care sotul o insela - adica isi adusese amanta sa traisca in casa cu ei pe motiv ca ea nu sep oate descurca singura si el face sex cu amanta acolo. Si femeia VREA SA DIVORTEZE! pt. ca sufera enrom sa il vada pe barbatul pe care l-a iubit cu alta femeie E STRIGATOR LA CER! Cristian Andrei sustinea cauza femeii explicand ca si o persoana in carucior cu rotile se poate descurca singura si sa traiasca sigura. Problema era ca respectivul nu vroia sa renunte la avere. Si cred ca majoritatea femeilor decat sa accepte umilinta de a-l vedea pe barbatul pe care l-au iubit cu alta femeie si care le-a parasit pt. alta prefera totusi sa divorteze. E caz real! Si o femeie prefera sa aiba demnitatea de a se descurca singura decat sa-si vada barbatul cu alta. Scuze vroiam sa zic FEMEIE!
Josie
Postat pe 7 Mai 2008 18:41
"Asadar, daca o femeie e paralizata, barbatul va putea- cu consimtamantul ei, sa isi ia o a doua sotie care sa o ajute pe ea- pe sotul si pe copii ei9daca are), si astfel ea va continua sa aiba o familie si un barbat care se va simti mai bine si va fi mai tandru cu ea. Asa sunt barbatii. " Muslim cred ca nu ai idee de multe aspecte psihologice cand vine vorba de relatii si de oameni: barbati si femei. Barbatii sunt afectivi CEL MULT cu cele pe care le iubesc si cu care fac sex. Cum sa spui ca el dupa ce face sex cu o alta femeie (la barbati tandretea se leaga mult de sexualitate daca fac sex cu o femeie devin tandri - la femei e invers ele sunt tandre si vor sa fie mangaiate - daca au parte de parteneri tandri sunt deschise spre sexualitate - intreaba orice psiholog!) Cum sa vii sa spui ca va fi mai tandru cu femeia invalida din moment ce cu alta face sex??? asta e cea mai mare gogomanie pe care am auzit-o!
Josie
Postat pe 7 Mai 2008 18:47
si aici venind vorba de drepturilor musulmane versus drepturilor femeilor crestine. Cele musulmane pica cu brio. Daca un barbat crestin PRACTICANT (ma refer nu neaparat care merge la biserica ci unul care respecta legile crestine) are o sotie paralizata/ sterila etc. si se pune CU ADEVARAT in locul ei si va fi foarte sincer cu sine insusi isi va da seama ca nici lui daca ar fi in aceeasi situatie nu i-ar conveni sa isi vada sotia parasidnu-l pt altul... cu atat mai mult sa traiasca cu acesta de fata cu el. Si nu e vorba de un barbat e vorba si de orice barbat si de orice femeie - nimanui CARE E SINCER CU SINE INSUSI nu i-ar placea sa vada ca persoana cu care s-au casatorit si pe care o iubesc se cupleaza cu altcineva! Si daca aplica (ma refer in continuare la barbatul crestin) cu adevarat a 2-a porunca: "Iubeste pe aproapele tau ca pe tine insuti"/ ce tie nu-ti place altuia nu-i face ...etc. nu-si va parasi sotia pt. alta. Spre deosebire de barbatul musulman care in cazul in care sotia e paralizata/sterila etc..isi ia alta nevasta pt. ca asa e religia lui:"Iar daca va temeti ca veti fi nedreptatiti cu orfanii, luati de sotii pe acelea care va plac dintre femei - doua, trei sau patru, dar daca va temeti ca nu veti fi drept cu ele, atunci luati una singura sau ceea ce se afla in stapanirea mainilor voastre."( Surat An-Nisa, versetul 3) " Ei cine e mai dezavantajat aici??? Dumnezeu sa-ti( si sa va) lumineze mintea!
Josie
Postat pe 7 Mai 2008 19:09
Janice, demnitatea nu iti va tine de urat, nu va alunga singuratatea, nu va tine loc de sprijin. da , poate demnitatea o va impinge sa se descurce singura. eu una iti spun sincera, si realista ca intr-o astfel de situatie, as prefera a doua varianta.poate nu sunt FEMEIE ci doar , femeie. Da , ar fi mai tandru, mai atent, mai prietenos, ar sprijini-o mai mult daca nu ar trebui sa se descurce singur cu ea.Atunci s-ar simti panicat, ar deveni rautacios, nu ar avea rabdare sa o asculte, si-ar plange de mila si ar prefera sa piarda noptile in baruri si sa vina acasa beat mort, in cele din urma ar divorta..asta daca nu ar divorta din prima.
Nu se pune problema ca nu au destule drepturi...ci ca au si o alta varianta. De ce e rau in asta, si de ce e asa greu de acceptat ca sunt conditii in care unele femei ar accepta mai degraba aceasta varianta, fara sa se simta umilite, etc?

Postat pe 7 Mai 2008 19:19
Janice..am specificat d ela inceput ca nu as vrea sa aduc topicul pe taramul religiei...chiar nu...asta e un subiect attaaat de larg , si sep ot discuta ataea alte lucruri..in fine..faptul ca un barbat care e sincer cu sine insusi isi zice ca nu i-ar placea sa o vada pe sotia sa cuplandu-se cu un altul, nu tine de religie. Asta e o chestie universala. Pe de alta parte, degeaba e el sincer cu el, pt ca de la teorie la practica e cale fffffff lunga. De la acceptare faptului ca ar trebui sa ii fie fidel si sa duca-poate- o viata de abstinenta- la a isi indeplini scopul...e de-a dreptul greu de crezut ca asta se va intampla. Pe de alta parte, versetele pe care le-ai dat nu specifica faptul ca un crestin practicant ar trebui sa ramana cu sotia sa atunci cand aceasta nu isi mai poate indeplini rolul de sotie.Si ma indoiesc sincer ca un crestin, oricat de practicant ar face asta- chiar daca si-ar propune.Intai imi reprosezi ca nu iau in seama aspectele psihologice, apoi te intorci pe taramul religios, si aduci in discutie ''ce tie nu-ti place altuia nu face'' car ee un mod fff simplist de a vedea lucrurile, ami ales cand ne referim la astfel de situatii complexe. in regula aceasta idealista, si care se aplica la fapte minore, de obicei si intre copii mai ales, intervine factorul uman..slab si inclinat spre''mi-e mila de tine, dar de mine mi se rupe sufletul''.
Indiferent cat de bun crestin ar fi un barbat, ramane om, si are nevoile, slabiciunile si limitele sale naturale in ceea ce priveste sensibilitatea si abnegatia. Lasate de Dumnezeu.

Postat pe 7 Mai 2008 19:33
muslim referitor la taramul religiei tu ai specificat clar "MUSULMANCELE spun ca..." M-am simtit indreptatita sa spun atunci ca "CRESTINELE spun ca..."! 1)Din punct de vedere RELIGIOS am demonstrat ca daca fiecare si-ar respecta religia atunci femeia crestina ar fi cea avantajata.2) Dpdv LAIC cand vine vorba despre partea cu tandretea barbatului fata de femeia invalida - in conditiile in care are alta sotie ti-am zis ca trebuie sa iei in considerare de aspectele psihologige care fac un barbat sa fie tandru cu o femeie dupa ce face sex cu ea (pe cand la femei e invers tandretea barbatului le face sa-si doreasca si relatia sexuala e o chestie pe care toti psihologii o sustin). Si revenind la aspectul laic ai spus ca te indoiesti ca un crestin ar ramane cu sotia lui paralizanta. Ok dar acum intrebare intrebatoare cel il poate face pe un musulman sa ramana cu sotia sa paralizata????? Din moment ce isi poate lua o alta sotie - cum ai zis tentatia e mare ca e crestin ca e musulman e SIGUR ca isi ia alta sotie. Ok cum am spus de aspectele tandretii care se revarsa pe noua sotie si pe copii ei (si care e totusi mama vitrega normal ca nu e cea mai mare placere sa o ingrijeasca pe fosta si pe copiii ei - si implicit nu suporta sa-l vada pe el mergand tandru la aia paralizata - in plus are atuu-ul sexualtatii si il poate folosi pe deplin sa il faca pe el sa se raceasca fata de cea paralizata - la el e un instinct natural sa fie iubitor cu cea care il face fericit) ce te face sa crezi care are atata bun simt cat sa nu-i spuna celei paralizate de 3 ori ca e divortata si sa o lase?:D deci musulmanca si crestina au aceleasi sanse sa fie parasite in caz de paralizie din punct de vedere laic. Atata numai ca dpdv religios daca s-ar aplica strict legile religioase cea crestina ar fi in avantaj!
Josie
Postat pe 7 Mai 2008 19:56
Islamul se aplica in toate aspectele vietii de zi cu zi. asta ma face sa cred canu o sa ii spunaca e divortata si sa o paraseasca cea musulmana are mai putine sanse sa fie parasita si are multe sanse sa fie tratata bine de catre sotul ei- pentru ca el trebuie sa isi trateze sotiile la fel si sa fie bland cu ele, sa le trateze respectuoas, sa le faca daruri, etc. E o obligatie religioasa sa te porti tandru cu sotia ta!Nu cred de asemenea ca a nu avea relatii sexuale cu ea insamna automat si complet a nu o mai iubi, a nu te purta pritenos si dragut cu ea. In plus avem exemplul profetului Mohammad(saw) care in nici un caz nu a divortat de aceea dintre sotiile sale care nu putea sa isi mai implineasca obligatiile conjugale.Iar profetul este exemplul nostru.
pe de alta parte, ai uitat sa mentionezi, Janice ca in crestinism, in anumite culte, divortul este interzis.Asa e... Crestina e in avantaj! sau, Crestinul e in avantaj!

Postat pe 7 Mai 2008 20:28
muslim nimeni si nimic in islam nu stabileste ca barbatul nu are voie sa divorteze de o sotie paralizata - motivele care il imping spre divort pe un musulman sunt aceleasi pe care le-ar avea si un crestin si cred ca atat un crestin cat si un musulman divorteaza la fel de repede in aceleasi conditii. Cat despre tanderete si egalitate etc... daca un barbat crestin si-ar mai iubi sotia atunci si el ar fi tandru cu ea ca si cel musulman ... nu poti sa sustii ca un barbat musulman ar fi mai tandru decat unul crestin. in plus cel crestin nu si-ar lua alta nevasta. Si despre crestinism nu se incurajeaza divortul asa rapid ca in islam(de 3 spune barbatul ca e divortata si gata that's it - asta e) pt se are foarte mult in vedere ca ceea ce tie nu-ti place altuia nu-i face aspect care este total neglijat in islam.
Josie
Postat pe 7 Mai 2008 20:48
mai fetelor ,indiferent de religie barbatul e barbat ,e om si e supus greselii.e dezgustator ca un musulman aduce linga sotia paralizata alta si la fel de dezgustator e ca un crestin sa aduca in casa amanta.deci nu conteaza statutul ci suferinta psihologica a femeii in cauza.in schimb sint oameni care se iubesc cu adevarat care ramin unul linga altul la greu si nu primeaza in relatia lor animalicul din ei gindindu-se la sex.

Postat pe 7 Mai 2008 20:58
asa e france ai pus punctul pe i. Vroiam sa spun ca in emisiunea respectiva cu acristian andrei a fost un caz real. De la o musulmanca paralizata nu putem stii daca ii convine sa aiba sotul inca o sotie. In schimb am vazut pe caz concret ce suferinta avea femeia aceea si dezamagirea de a vedea ca sotul ei era cu alta. o lege care permite sotului sa-si mai ia o sotie in acest caz mi se pare ceva desgustator si imoral. Daca chiar iubesti cu adevarat atunci sexul nu primeaza. Casatoria e la bine si la greu. Ma refer la casatoria adevarata!
Josie
Postat pe 7 Mai 2008 21:03
cu placere wolfy :)
Gandesc ca a trai cu cineva sanatos sub nasul celui bolnav (ca in exemplul vostru) e tot un fel de violenta, chiar daca nu e exemplificata in ceea ce voi cita: "De pe urma violenþei domestice au de suferit mai ales femeile - fiice, nurori, surori, soþii sau foste soþii, (foste) concubine sau (foste) iubite. Fãptaºii sunt (cu câteva excepþii) bãrbaþi din familie. Aceastã formã de violenþã îndreptatã asupra femeilor transcede toate graniþele: atât cele culturale, cât ºi cele religioase ºi regionale. Sã privim unele exemple:
-

violenþã fizicã - lovituri corporale, tras de pãr, opãrire, ardere, înjunghiere, ucidere;
-

hãrþuire sexualã ºi viol;
-

violenþã psihicã - atacuri verbale, izolare de familie ºi prieteni;
-

privare de resurse fizice ºi economice.






Violenþa domesticã este un fenomen care pânã la aceastã orã nu a prea fost luatã în considerare în multe þãri. De multe ori violenþa domesticã nici mãcar nu este consideratã a fi un delict. De aceea nu existã decât foarte puþine informaþii despre acest subiect. Aceste informaþii (de ex. statistici efectuate de poliþie) se rezumã în general doar la o micã parte din ceea ce se întâmplã de fapt. În cele ce urmeazã vã vom pune la dispoziþie unele date mai concrete:
bullet

în Germania ºi în SUA, o femeie din trei au fost victimele violenþei domestice, vinovat pentru aceasta fiind un bãrbat din familie, soþul sau partenerul de viaþã.
-

în Rusia, 80% din toate faptele penale sunt comise în cadrul domestic.
bullet

în 1992, în Cuba, 26,2% din femeile cuprinse într-un studiu au fost victimele violenþelor fizice, iar 33,5% ale violenþelor de ordin psihologic, fãptaºii fiind soþii sau partenerii lor de viaþã.
bullet

conform rezultatelor unui proiect de cercetare efectuat la Beijing, una din cinci femei incluse în acest proiect au fost victimele abuzurilor soþilor lor.
-

în Egipt, una din trei soþii au fost lovite cel puþin o datã de partenerii lor.
-
în Kuweit, cca. 15% din soþii sunt afectate de violenþa domesticã.
-

în Pakistan, 80% din femei cad victime violenþei domestice.
-

în Papua-Noua Guinee, douã treimi din femeile mãritate sunt bãtute de soþii lor.
-

în Lituania, 34,5% din totalul persoanelor ucise sunt femei, criminalii fiind proprii soþi.
-

în Africa de Sud, la fiecare ºase zile o femeie este ucisã de soþul sau prietenul ei.

[din: United Nations: The World’s Women 1995. Trends and Statistics. New York 1995]

[Autoare: Dorette Wesemann"
amme22
Postat pe 7 Mai 2008 21:12
ba da Islamul prevede ca barbatul nu ar trebui sa divorteze de ea.El va primi recompensa de la Allah daca are grija de ea, si nu, nu va divorta de ea la fel de repede in aceleasi conditii, tocmai pentru ca isi poate lua o a doua sotie.In islam,divortul nu e acceptat''asa rapid'' ..este cel mai rau dintre lucrurile permise, de fapt. si ''pune-te in locul ei/lui e echivalentul la ce tie nu-ti place altuia nu-i face , si nu e neglijat. Am ajuns sa ne contrazicem pe detalii si amanunte care au deviat de la topic si s-au mutat iar pe teritoriul religios.
Ideea e ca, in ambele religii- care de fapt se trag din aceeasi sursa- se propovaduieste respectul, tandretea, etc fata de o sotie/un sot bolnav. Nu cred ca are rost sa mai despicam firul in sapte.Din punctul meu de vedere, subiectul este incheiat, si nu am de gand sa incep o polemica pe aici. Eu credeam ca am gasit un subiect pe care il putem discuta fiind de aceeasi parte...sau macar fara a aduce in discutie din nou vechile subiecte de cearta.
In fond sunt multe locuri pe pamant in care drepturile femeilor nu sunt respectate..in Arabia saudita, femeile nu au dreptul sa conduca..in India, barbatii bolnavi au prioritate in fata femeilor bolnave in a fi consultati de un medic i in China, cuplurile prefera sa avorteze fetitele...in Romania, rromii arata inca cearceaful patat de sange intregii satre...etc

Postat pe 7 Mai 2008 21:13
am avut o prietena care a murit dupa 10 ani de suferinta iar sotul ei a fost alaturi de ea pina la sfirsit.ultimele cuvinte pe care le-a rostit catre ea au fost:lupta ingeras si nu ma parasi ca tu esti toata viata mea.ea a murit zimbind............sint ani de cind sa dus iar el astteapa sa fie cu ea intr-o lume mai buna.fetelor asta e dragoste adevarata si nici o religie din lume nu poate dicta inimii.

Postat pe 7 Mai 2008 21:13
muslim tocmai faptul ca isi iau o noua sotie mi se pare ca ii impinge si mai mult sa divorteze am explicat inainte ca cea sanatoasa are atuul sexualitatii si ma indoiesc ca o adora pe cea paralizata! Cu atat mai mult sa se ocupe de ea. lupul care iubeste mielul. Astea sunt basme! Spui ca nu vrei sa continu pe taramul religios dar continui sa aduci argumente cel putin nerealiste daca nu de-a dreptul absurde( de genul tandretea sotului fata de cea paralizata=)))))) ) despre islam si legea islamica.
Josie
Postat pe 7 Mai 2008 21:26
mi-au dat lacrimile.de ce oare cele mai frumoase povesti de dragoste sunt triste?
asa este, iar rolul religilor nu este sa dicteze inimilor ci sa puna limite acelora dintre oamni care altfel nu ar avea, sa ii opreasca de la acte imorale pe cei care sunt predispusi la ele, sa sustina pe cei cuprnsi de disprare...restul-fiecare se apropie de dumnezeu asa cum stie mai bine

Postat pe 7 Mai 2008 21:32
cele mai frumoase povesti de dragoste sunt triste pt ca nu ajung la un sfarsit in care cei 2 sa se plictiseasca impreuna fiind de rasul vecinilor si nepotilor pt felul in care se "alinta" unul pe altul. Exemplu: bunicul meu despre bunica: "e in zodia scorpionului, adica e rea ca o scorpie"; bunica despre bunicul: "e taur, impunge, asa a fost mereu"
amme22
Postat pe 7 Mai 2008 21:43
Janice, numai traind acolo, vorbind cu ei-si cu ele-femeile in cauza, care sunt co-sotii, asta dca vei intalni asa ceva, vei afla cum este de fapt. U ai impresia ca e asa , si un musulman ar face asa sau altfel, eu STIU ce face de fapt. Iar eu ma refer la un musulman bun, si Slava domnului, am cunoscut aproape numai musulmani buni.Atata timp cat eu vorbesc din ceea ce am vazut, si vad, iar tu vorbesti raportandu-te la comunitatea si mentalitatea occidentala, si bazandu-te pe teorii, nu prea cred ca putem porni o discutie de pe aceiasi parametrii.In fond, musulmanii pe care ii cunosc eu nici nu s-ar gandi sa isi ia o a doua sotie in aceste conditii, ar considera ca este de la allah, si bine si rau, si ar fii foarte indatoritori fata de sotie, din dragoste si/sau pentru a castiga recompensa de la Allah. iar toate cazurile de a doua sotie pe care le cunosc se refera la sotii care i-au cerut, sau l-au incurajat sa isi ia una. Nu generalizez, si da, barbatii abuzeaza, este in firea omului sa o faca, si da, uneori femeile sunt discriminate , de multe ori sunt tratate incorect..dar asta pentru ca nu isi cunosc drepturile, sau pentru ca musulmanii aceia sunt departe de religia lor-chiar daca, poate ei se considera indreptatiti sa se poarte asa cum o fac.Mi-am promis mie insami sa nu mai raspund comentariilor pe acest subiect,pentru ca in acest fel se va continua la nesfarsit, dar imi e greu sa ma stapanesc, din pacate...

Postat pe 7 Mai 2008 21:48
=))))) super amme:D Eu cred ca e vorba uneori ca oamenii incep sa aprecieze ceea ce au doar in momentul in care se prefigureaza o despartire.
Josie
Postat pe 7 Mai 2008 21:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
helo 2 De la: iulia069834 17 Octombrie 2009 18:10
am si eu o intrebare... 1 De la: loredana_tomescu 30 Iunie 2008 21:53
ajutorrrrrrr! 58 De la: r_girl 24 Mai 2009 00:20
cel mai folositor banc pe care l-am citit vreodata 6 De la: PredatoR_adidas 26 Noiembrie 2008 23:51
Martorii lui İehova 14 De la: selin32 18 Iunie 2013 16:57