Setari Cookie-uri

drepturile femeilor

ori pretuiesc ce au avut dupa ce viata ii desparte
amme22
Postat pe 7 Mai 2008 21:53
amme: si totusi, nimic nu e mai dragut decat doi batranei plimbandu-se prin parc de mana..se poate si asa...ce-i drept, mai rar. bunica ii spune bunicului''Raposatu` '' si ca ''l-a luat de mila''..., asta in zilele in care se simte bine-dispusa..altfel..e si mai rau...

Postat pe 7 Mai 2008 21:55
eu va las: tre sa mai si scriu...pfff..intr-o luna incepe sesiunea...:((
o seara placuta tuturor, si..sa fiti iubite- asa cum va doriti voi.

Postat pe 7 Mai 2008 21:57
:) multumim la fel muslim; spor la invatat!
amme22
Postat pe 7 Mai 2008 21:59
ce intelegem prin drepturi si libertate? dreptul meu este sa fac ce-mi doreste inima,sa ma scol cand vreau ,sa las patul nefacut,sa nu gatesc azi ca nu am chef,sa merg la cumparaturi chiar daca nu am nevoie de nimic,,,,,si lista poate continua.Nu este nevoie sa ceri acordul cuiva pt a face ce doresti,libertatea vine din suflet din modul de viata,drepturile ,la fel.Conteaza cum te simti si ce stare de fapt ai.Personal nu am considerat si nu am simtit niciodata,la maturitate vorbind,ca sunt nedreptatita in favoarea unui barbat.Traim intr-o lume in care femeia zboara in spatiu,conduce avioane ,camioane ,trenuri ,e cercetator ,mecanic,bucatar,salvator,,,,,etc,sigur sunt putine femei in aceste domenii dar intotdeauna exista un inceput in toate.Tot timpul m-am luptat sa-mi depasesc conditia si cred ca numai asa am devenit femeia puternica de azi si la propriu si la figurat si aberatii de genul ca femeia alege sa stea acasa ,alege sa se imbrace ca o calugarita ,alege sa faca plaja imbracata sau alege sa nasca o droaie de copii ,sunt nascociri.Orice femeie are dreptul sa aleaga ce e bine pt ea nu ce e bine pt cei din jurul ei si o femeie moderna urmeaza turma,urmeaza exemplele pozitive
wdy
Postat pe 8 Mai 2008 11:22
si daca tot am intrat in sfera islamului ,musulmanii nu au nevoie sa divorteze ,atata timp cat religia le permite sa ia 4 nu una ,ce rost ar avea sa manieze familia cu un divort,Muslim ,parerea ta despre musulmani este prea buna in comparatie cu caracterul si mentalitatea lor.In islam barbatul este stapanul absolut al familiei si al femeii el are drept de viata si de moarte asupra membrilor familiei de obicei de sex feminin,.Au fost mii de cazuri in care tatal si-a ucis fica pt ca a fost dezonorat,sau femei ucise cu pietre,aceasta practica barbara inca se mai foloseste in Arabia Saudita ,Afganistan si alte tari islamice.Nu exista termeni de comparatie intre societatea islamica si restul lumii ,nu poate fi vorba de drepturi si libertate ,intelege-ti ca femeia musulmana nu intreaba ,executa nici nu-i trece prin cap sa se opuna ,asa a fost crescuta si instruita ,ratiunea mea refuza sa accepte aceste barbarii ,ma enerveaza numai gandul ca trebuie sa am acordul sotului sa merg la cumparaturi sau in vizita sau ,sau ,sau,,,,,, este o parere personala ,nu vreau sa jignesc pe nimeni
wdy
Postat pe 8 Mai 2008 11:34
din Constitutia Romaniei aflam in articolul 22 „Dreptul la viaþã
ºi la integritate fizicã ºi psihicã”:
Alin.1. Dreptul la viaþã, precum ºi dreptul la integritate fizicã ºi psihicã ale persoanei sunt garantate.
Alin.2. Nimeni nu poate fi supus torturii ºi nici unui fel de pedeapsã sau de tratament inuman ori degradant.” Formele de abuz care pot apare în cadrul familiei, reunite sub termenul de „violenþã în familie: „Violenþa în familie reprezintã orice acþiune fizicã sau
verbalã sãvârºitã cu intenþie de cãtre un membru de familie împotriva altui membru al
aceleiaºi familii, care provoacã o suferinþã fizicã, psihicã, sexualã sau un prejudiciu
material.” In cazul
comiterii unor acte de violenþã în familie, organele de poliþie intervin la sesizarea
victimei, a altui membru al familiei (prin formularea de cãtre acesta a unui denunþ), a unei autoritãþi sau din oficiu. Pentru a sprijini decizia de separare de agresor pe care o ia victima, legea prevede construirea de adãposturi care sã asigure protecþie, gãzduire, îngrijire ºi consiliere victimelor violenþei domestice în cazul în care se impune izolarea victimei de agresor, ca mãsurã de protecþie.
amme22
Postat pe 8 Mai 2008 21:02
eu cred ca multe dintre femei accepta violenta in familie din cauza starii materiale; ele sunt nesigure pe ziua de maine astfel incat raman in continuare presul de sters pe picioare. Cand ai bani poti tine capul sus, cand nu ai, umbli cu sarumana. Sau dupa cum spunea un unchi de al meu: "Cand nu ai bani mirosi a prost"
amme22
Postat pe 8 Mai 2008 21:06
Art. 180 Cod Penal reglementeazã infracþiunea de lovire sau alte violenþe (5):
„Lovirea sau orice acte de violenþã cauzatoare de suferinþe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lunã la 3 luni sau cu amendã. Faptele prevãzute la alin.1
sãvârºite asupra membrilor familiei se pedepsesc cu închisoare de la 6 luni la un an sau cu amendã.
amme22
Postat pe 8 Mai 2008 21:40
infracþiunea de ºantaj (13):
„Constrângerea unei persoane, prin violenþã sau ameninþare, sã dea, sã facã,
sã nu facã sau sã sufere ceva, dacã fapta este comisã spre a dobândi în mod injust
un folos, pentru sine sau pentru altul, se pedepseºte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
Când constrângerea constã în ameninþarea cu darea în vileag a unei fapte reale
sau imaginare, compromiþãtoare pentru persoana ameninþatã, pentru soþul acesteia
sau pentru o rudã apropiatã, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.”
amme22
Postat pe 8 Mai 2008 21:42
art.314:"infracþiunea de punere în primejdie a unei
persoane în neputinþã de a se îngriji (24)
„Pãrãsirea, alungarea sau lãsarea fãrã ajutor, în orice mod, a unui copil sau a unei
persoane care nu are putinþa de a se îngriji, de cãtre acela care o are sub pazã sau
îngrijire, punându-i în pericol iminent viaþa, sãnãtatea sau integritatea corporalã, se
pedepseºte cu închisoare de la unu la 3 ani. Este apãratã de pedeapsã persoana care,
dupã sãvârºirea faptei, îºi reia de bunã-voie îndatoririle.”
amme22
Postat pe 8 Mai 2008 21:45
Astazi un numar de tinere imbracate in rochii de mireasa au marsaluit prin capitala in tacere, protestand astfel impotriva violentei in familie.S-au inregistrat 34.000 de cazuri pe parcursul a 3 ani. Imi imaginez ca numarul trebuie sa fie mult mai mare in realitate, avand in vedere ca multor femei le e frica sa ceara ajutor. Cred ca astfel de actiuni ar trebui organizate la nivel national.Numai noi putem indrepta lucrurile-nimeni nu o sa faca acest lucru in locul nostru

Postat pe 8 Mai 2008 22:37
Nu am timp acum de discutii, insa muslim, vreau sa-ti spun doar atat: dupa cum am mentionat in nenumarate randuri, am cunoscut multi barbati musulmani pentru ca am colaborat cu o firma al carei patron era arab. In primul rand, ti-am mai explicat o data ca stiu foarte clar faptul ca exista o diferenta intre musulmani si arabi, in sensul ca arabii sunt si crestini, iar musulmanii au si alte rase/etnii, ceea ce inseamna ca atunci cand ma refer la arabi vorbesc numai de cei care sunt musulmani. Arabii crestini nu au facut niciodata obiectul discutiilor mele pentru ca nu am cunoscut niciodata asa ceva deci nu pot sa vorbesc. Prin urmare ma refer strict loa ceea ce stiu, adica la arabi musulmani. Cei pe care ii stiu sunt credinciosi, citesc din coran, isi fac rugaciunea de 5 ori pe zi, insa isi inseala nevestele de cate ori au ocazia. Unii dintre ei isi au familiile in tarile lor de origine si au aici femei cate vrei. De unde vrei sa stie nevestele lor ce fac ei aici? Oricum nu cred ca ar face ceva daca ar afla. Asa ca scuteste-ma de chestia cu un musulman adevarat nici macar nu s-ar uita dupa alta femeie. Un musulman adevarat si-ar mai lua si cateva femei, cu atat mai mult s-ar uita dupa alte femei.
beyonce_indragostita
Postat pe 12 Mai 2008 13:52
amme,daca te referi la violenta in familie...e adevarat ca sunt cazuri si cazuri,tot referitor la violenta in familie,sti ca sunt si cazuri cand barbatii sunt agresati ??si fizic si psihic,si vorbesc stric de legislatie si constitutia Romaniei, cazurile de barbati agresati sunt foarte rare pt ca nu sunt raportate in procentajul real.nu vreau sa tin partea nimanui dar din punctul asta de vedere exista totusi si alte aspecte ale problemei ,cat despre alte drepturi legislative referitoare la femei.... deocamdata in Romania se merge (din punct d evedere legal) pe egalitate intre sexe.repet din punct de vedere legal.care a vazut aseara filmul G.I.Jane???? la cu demi moore care face pe super girl in trupele S.E.A.L.???eee cam asa ar trebui sa arate egalitatea intre sexe...adica de partea nimanui "favoruri".era pe un alt topic un "barbatel" care se plangea ca e nedreptatit ca e barbat intr-o lume a femeilor....patetic de-a dreptul...cand vrei ceva cu tot dinadinsul nu te plangi ca un copil,lupti pana la ultima suflare ca doar de aia esti om nu carpa!!!
dandanaua_reloaded
Postat pe 12 Mai 2008 14:01
Referitor la discutiile de pe cealalta pagina - eu as prefera demnitatea chiar daca asta ar insemna suferinta. Niciodata nu as accepta ceva care sa-mi lezeze demnitatea! Poate ca asta face diferenta intre o musulmana si o femeie care a fost educata intr-o societate libera.
beyonce_indragostita
Postat pe 12 Mai 2008 14:10
AR TREBUI SA PRIVIMIN PRIMUL RAND LA OBLIGATIILE PE CARE LE AVEM PE-ACEST PAMANT SI APOI SA CEREM DREPTURI,E CA SI O RUGACIUNE,INTAI II MULTUMESTI LUI DZEU PT CE ITI DA,APOI TE ROGI PT BINELE CELOR DRAGI SI IN CELE DIN URMA INDRAZNESTI SA II CERI CEVA...MIE I SE PARE CORECT...HAIDETI SA NE CASTIGAM DREPTURILE CORECT PT CA SUNT MULTE FEMEI CARE NU MERITA ANUMITE DREPTURI SI TOTUSI LE AU IN EGALA MASURA SAU POATE SI MAI MULT DECAT CELE CARE LUPTA PT ACELE DREPTURI.

Postat pe 12 Mai 2008 15:11
Wolfy, nu inteleg definitia pe care o dai u unui musulman adevarat: Cum se poate aplica aceasta unui barbat care citeste in Coran , si in Sunna, si stie foarte bine ca adulterul e pacat, ca sexul in afara casatoriei este STRICT interzis, si pedepsit de legea islamica, de Dumnezeu, in unele tari chiar de legea tarii si apoi face exact acest pacat? De ce nu l-ai intrebat chiar pe el care e raspunsul? Eu sunt intrigata si revoltata sa aud, si m-ar interesa f mult raspunsul lui...In orice caz, nu un musulman adevarat ar face un lucru ABSOLUT INTERZIS in islam...ce fel de musulman ar face asta..ei bine, nu e datoria mea sa judec pe nimeni...

Postat pe 12 Mai 2008 18:46
Amme, eu am vazut filmul, a doua oara de fapt, si mi-a placut la nebunie. Si totusi nu e chiar atat de simplu pentru ca, e adevarat, si nu exista urme de indoiala: fizic vorbint, barbatii sunt mai puternici decat femeile. Asa ca nu orice femeie ar putea intra in S.E.A.L pentru ca pur si simplu, nu ar rezista fizic. Cum de altfel nici orice barbat. Dar daca stam sa ne gandim, un barbat suporta mai usor acele antrenamente decat o femeie-asa ca''nimanui favoruri'' se transforma in nedrept.Nu e egal, din moment ce ei ii e mai greu sa faca acele exercitii, depune eforturi mai mari ca sa aiba aceleasi rezultate, va fi nevoie ca ea sa faca mai multe exercitii, etc. Oricum ai privi lucrurile, eu tind sa cred ca egalitatea intre sexe inseamna de fapt, tot ne-egalitate...Da` ce mi-a placut cum i-a dat peste nas la senatoarea aia, si ce m-a emotinat sfarsitul..O salbaticiune nu isi plange de mila niciodata. o pasare cade inghetata din copac fara sa fi scos nici un sunet...

Postat pe 12 Mai 2008 18:56
mie mi-a placut pt morale lui filmul(io eram care l-am adus in discutie) adica atunci cand vrei ceva...faci tot ce poti si dai tot ce ai mai bunin tine sa obtii acel lucru.nu te plangi si nu ceri tratamente speciale fie ca esti barbat fie ca esti femeie.poate sunt io mai baietoi asa de felul meu dar satisfactiile vin din lupta pe care o dai in fiecare zi cu tine insati sa iti depasesti limitele si sa fii mai bun,nu din plageri catre superiori ca...colega sau colegul are salariu mai mare sau ca e tratata altfel pt ca e ruda cu nu stiu care pila s.a.m.d... viata e frumoasa cand sti sa ti-o faci frumoasa ,cand inveti din greseli si ...mai ai inca o data portia de arsura pt ca nu te-ai invatat minte de prima oara,ma refer la lucrurile care ni se intampla de nenumarate ori la fel si niciodata parca nu invatam sa ne ferim de ele.la fel sunt si drepturile femeilor... au luptat pt ele luptam pt ele si vom mai lupta inca si de acu incolo pt drepturile noastre,important e sa nu incetam sa o facem ...
dandanaua_reloaded
Postat pe 12 Mai 2008 23:25
scuza-ma ca am incurcat, ema. Ai dreptate..nu te considera baietoi-considera-te o femeie puternica..e pacat sa castigam drepturi egale ajungand baietoi..ar fi frumos sa le castigam pe toate si sa invatam cum sa ne pastram feminitatea intacta in timpul acestui proces ..AICI este greul

Postat pe 13 Mai 2008 00:05
Interesant subiectul dar in ceea ce ma priveste lucrurile sunt mult mai simple decat le infatisati voi. Societatea romaneasca este una foarte permisiva iar libertatea, indiferent de granite, este o alegere personala. O femeie poate alege sa se supuna barbatului sau si sa-l slujeasca si totusi sa fie libera, de altfel o alta care se lasa batuta de barbatul o face din diferite considerente. Ganditi-va la fiecare dintre voi! Daca ati fi batute, ati lua atitudine sau ati astepta bataia urmatoare? Exista o solutie pentru fiecare problema numai ca unele n-o cauta. Am citit marturiile unora dintre cei siliti sa munceasca la Canal (pt a-i realiza lui Ceausescu ideile marete) si am fost uimita sa constat cat de bine intelegeau si "traiau" libertatea acei oameni. Ne plangem ca-n societate nu suntem egale cu barbatii dar uneori nu ne dam seama ce implicatii are un astfel de aspect (priviti modelul tarilor nord europene).Si ca sa intelegeti mai bine am sa va povestesc o intamplare: sotul meu fusesse de multe ori in Olanda si-mi povestise cat de frumos este acolo, cat de liberi sunt oamenii, ce deschidere au catre orice-i nou si dupa o vreme m-a intrebat daca as fi dispusa sa ne mutam acolo. Fireste ca inainte de a lua o astfel de decizie trebuia sa cunosc mai multe despre tara respectiva, despre oameni, despre felul cum inteleg si-si manifesta ei libertatea si...atunci cand am inteles am preferat sa-mi cresc copilul in societatea asta ingradita dar care mai promoveaza inca principii sanatoase si-n care inca mai sunt reminiscente de bun simt. Deci cum spuneam la inceput libertatea e o alegere personala.

Postat pe 13 Mai 2008 07:23
Muslim,efoarte simplu. Cei despre care vorbesc sunt musulmani adevarati, foarte credinciosi, care se roaga de cinci ori pe zi.Amantele lor sunt "sotii" din punct de vedere religios,adica au nevoie de doi martori,de niste citate din cartea aia minunata, coranul, si gata casatoria! A te "casatori" religios e o chestie permsa de religia lor, si nici nu trebuie sa-si anunte nevestele legale. E in sangele unui barbat musulman sa aibe mai multe femei.Cu cate femei in acelasi timp a fost casatorit mohamed? Banuiesc ca musulmanii se cred buni ca nu se mai culca cu fetite de 9 ani, cum facea o data profetul lor.
beyonce_indragostita
Postat pe 13 Mai 2008 13:04
Mi se pare foarte enervant ca trebuie sa discut aceleasi subiecte de pana acum, si mai als sa dau aceleasi argumente, dar asta e, nu ma pot abtine. Egalitatea intre sexe nu se refera la faptul ca o femeie este exact ce e un barbat sau un barbat este exact ce e o femeie. Bineinteles ca suntem diferiti, doar de asta ne numim femei si barbati, daca am fi la fel ar exista numai un singur sex.Exista diferente intre noi, dar ca medie suntem egali. Cum am mai spus o data, barbatul e mai puternic fizic, femeia are intuitia mai dezvoltata si asa mai departe. Asa ca nu prea vad cum egalitatea inseamna de fapt neegalitate. Astept sa-mi explici muslim.
beyonce_indragostita
Postat pe 13 Mai 2008 13:09
Muslim, te-am rugat sa-mi explici ceva. "Dupa parerea mea, a fi egala cu un barbat inseamna a avea dreptul de a alege in aceeasi masura in care are el dreptul de a alege". Te-am rugat sa-mi raspunzi:cum esti tu egala cu un barbat daca tu nu ai aceleasi drepturi cu el?
beyonce_indragostita
Postat pe 13 Mai 2008 15:12
Muslim, te-am rugat sa-mi explici ceva. "Dupa parerea mea, a fi egala cu un barbat inseamna a avea dreptul de a alege in aceeasi masura in care are el dreptul de a alege". Te-am rugat sa-mi raspunzi:cum esti tu egala cu un barbat daca tu nu ai aceleasi drepturi cu el?
beyonce_indragostita
Postat pe 13 Mai 2008 15:12
eu nu vad egalitatea intre sexe intr-un mod atat de simplist ca si voi.Poate am eu o minte mai complicata..nu stiu. De exemplu, nu mi se pare ''egalitate'' a trebui sa ridici aceasi greutate ca un barbat, pur si simplu pt ca efortul femeii e mult mai mare.Nu mi se pare egalitate ceea ce se intampla la ora actuala in Romania, unde femeia lucreza la fel de mult ca un barbat , vine acasa face de mancare, are grija de copilul mic, mai sta jumatate de noapte cu el daca e bolnav, etc. Normal ar fi ca barbatul preia jumi-juma aceste sarcini-dar la noi, cel putin inca..nu se intampla asa. Si sunt printre noi fete carora nu le-ar placea sa isi vada barbatul gatind, avand grija de copii, cu sort, etc.Nu pot sa le condamn.Asa ca..ce ne dorim de fapt? Care este definitia, limita acestei egalitati. aceasta e de fapt problema mea. imi amintesc de niste prieteni de familie la care am fost in vizita, si urmau sa se casatoreasca.Ea calca, el juca un joc pe calculator. El i-a cerut ei sa mearga sa aduca ceva de baut. Replica ei a fost..calca tu si ma duc. La care el a zis: cand m-oi imbraca in rochie de mireasa o sa calc eu..vorbim aici de o familie tanara.
Aceasta e deci intrebarea mea: cum definiti voi egalitatea dintre barbat si femeie. Ai dreptate , wolfy, un barbat e mai puternic fizic, mai obiectiv, mai autoritar, o femeie e puternica, rabdatoare, organizata, intuitiva, etc. Pe baza acestor calitati, fiecare e compatibil cu diferite responsabilitati, sarcini,s.a.m.d. o femeie e mai buna educatoare, un barbat e mai bun ...gropar. etc.
Asta nu inseamna ca unul e inferior celuilalt. atata tot..iar citatul pe care l-ai aratatt, inseamna a avea dreptul sa alegi daca vrei sa stai acasa sau lucrezi..daca vrei sa lucrezi ca ..pilot de vanatoare sau profesoara de franceza, daca vrei sa fi a doua sotie, sau nu, etc , etc, etc. Asta e tot ce am vrut sa zic.
Faptul ca unei femei ii e rusine sa spuna..eu sunt casnica , deoarece cele de acelasi sex cu ea o vor considera o femeie slaba, mi se pare un atentat la dreptul ei. Acela de a nu lucra, daca aceasta e dorinta ei. Asta e problema mea...in lupta pentru drepturi egale, femeile uita ca drepturi egale inseamna in aceeasi masura, dreptul sa...porti hijab daca asa vrei..sa faci 7 copii si sa stai acasa, daca asa ai tu chef, etc. Eu, de exemplu, sunt singura prin brasov, cu hijab. Nu as renunta la el sub nici o forma. E dreptul, si alegerea mea sa il port. Faptul ca anumite persoane, poate ma considera o femeie nedemna de admiratie, fara personalitate, ma lasa rece. Am ocolit-o cam mult..ideea e: nu am aceleasi drepturi ca el, si nici nu le-as vrea..drepturile lui implica responsabilitati mari, de care sunt usurata sa scap..am alte drepturi care sunt la fel de importante ca ale lui, si care implica responsabilitati, pe care el, din nou, nu le-ar putea implini. Sunt egala pt ca sunt la fel de educata, am acelasi cuvant de spus in deciziile luate in familie, sunt supusa numai lui Dumnezeu, si am responsabilitatea caminului in aceeasi masura in care el are responsabilitatea caminului..el, financiar, eu, administrativ:-p . La fel, am dreptul de a lucra si a pastra fiecare banut , daca asa am chef..El insa are OBLIGATIA de a lucra...iar ce castiga se duce pe intretinerea familiei.
Asa e , in societatea afghana de exemplu, conceptul de casatorie pe hartie nu exista, sunt de ajuns martorii si un sheick. Ei si? Casatoria civila e doar o conventie , este ca statul sa accepte schimbarea de nume, noul statut al celor doi, etc.Sistemul de acolo este acesta: casatoria religioasa este de-ajuns pentru recunoasterea sociala a noii familiei. Din cate stiu eu, sistemul romanesc e altul, iar daca o romanca a acceptat sa se casatoreasca asa aici... e problema ei. Iar a nu-i spune sotiei nu e moral..De fapt, adulterul este mult mai obisnuit in societatea vestica, iar a spune ca a avea mai multe femei e in sinagele musulmanilor e absurd. Foarte multi dintre ei s ecasatoresc virgini si au o singura sotie toata viata. Personal cunosc multi barbati musulmani, iar pentru cei necasatoriti, cu varste intre 21 si 32 de ani, sunt virgini, si nu le e rusine sa o recunoasca, nici nu o ascund.E ceva normal.

Postat pe 13 Mai 2008 17:04
eu cred ca faptul ca suntem diferiti (barbati si femei) nu inseamna ca nu trebuie sa avem drepturi egale. De exemplu daca o femeie statea acasa si gatea si ingrijea casa si avea grija de copii si barbatul mergea si lucra pe camp (ma refer cum era mai demult) - nu insemna ca femeia ii era inferioara. Faptul ca femeia facea o munca DIFERITA de cea a barbatului nu insemna si ca munca pe care o facea femeia nu avea aceeasi IMPORTANTA! Pacat ca in ziua de azi femeile au ajuns sa lucreze cot la cot cu barbati (plus treburile casnice obisnuite care de cele mai multe ori tot lor le revin ca si mai demult) pt. ca sa aiba drepturi egale.
Josie
Postat pe 13 Mai 2008 21:40
pai vred ca se vorbea din punct de vedere legal...ca pana la urma noi suntem alea care stigam sus si tare ca vrem egalitate...e ca un banc mai vechi pe care mi-l amintesc vag ceva despre rabdare si castitate....da-mi Doamne rabdare sa imi pastrez castitatea ...dar nu chiar acum.... cam asa si noi (nu ne pun pe toate in aceeasi oala)vrem dreptate la locul de munca vrem locuri mai multe in parlament vrem una vrem alta si cand le avem...ce facem ne plangem ca barbatii nu au grija de casa...eeee nu au pe naiba.poate ca procentajele sunt mici dar...un lucru am invatat barbatii sunt precum copii cum ii educi asa ii ai.ii permiti sa te trezeasca pe tine de fiecare data cand plange micutul....asa va face,ii permiti sa nu iti care plasele de cumparaturi...asa va face,ii permiti sa te loveasca asa va face.educatia incepe cu fii nostri si in casa ...abia apoi sa ne plangem ca nu avem egalitate.pana la urma se reduce totul la comunicare...cand se poate...cand nu....
dandanaua_reloaded
Postat pe 13 Mai 2008 21:58
muslim (cred ca al tau era comentariul anterior) sunt de acord cu tine. In ziua de azi femeile au ajuns ca pe langa cele 8 ore pe care le fac in rand cu barbatii sa lucreze in continuare treburile casnice singure ..pt. ca deh - sunt treburi de femei! Si e cam mult! Pe de alta parte eu nu cred ca o femeie casnica, care spala, calca, gateste , are grija de casa de copii etc.etc. e o femeie slaba .. sau ca merita dispret. la urma urmei faptul ca ea gateste acasa scuteste familia de o bucatareasa care ar costa(100 de euro), de o menajera (100 de euro) si de o bona pt. copii (100 de euro). In medie munca depusa acasa de o femeie casnica scuteste familia de 300 de euro :). (ca ii calculam in bani ca ii calculam in oboseala pe care ar investi-o femeia respectiva in muncile astea facute dupa 8 ore de servici.) Categoric nu se poate compara si dispozitia pe care o are o femeie care sta acasa si lucreaza si pana vine sotul si-a facut treaba si il asteapta cu zambetul pe buze - cu o femeie care dupa 8 ore de job vine acasa obosita si trebuie sa gateasca , sa spele , sa vada de copii daca si-au facut temele etc.etc. si care probabil dupa cum e modelul la romani isi petrece week-endul facand curat si gatind pt. restul saptamanii. Si nu e de mirare ca de cele mai multe ori carieristele "de profesie" ajung sa fie inselate - pt. ca ajung sa fie prea obosite , stresate - tind sa isi neglijeze sotii etc.etc. si de cele mai multe ori sunt si divortate. Vorbesc aici de extreme. Eu personal nu stiu daca as putea sa fiu casnica. Pt. ca in primul rand consider ca in ziua de azi pt o femeie este mai sigur sa lucreze sa aiba si ea niste bani. Doamne fereste in caz de divort sau ii moare sotul sau se imbolnaveste - sa se poata intretine si singura. Si in general consider ca e mai bine pt. o femeie sa aiba o pensie la batranete etc.etc. pt. ca nu se stie niciodata ce se poate intampla.
Josie
Postat pe 13 Mai 2008 22:00
cine zice acolo ca e singura prin brasov cu jihab????
oooo poza aia nu iti apartine dar te rog zi si mie... esti din brasov?????aaaaaa pai vreu neaparat sa stiu ....nu se poate asa ceva....prea mare coincidenta.care esti mai cu jihabul prin brasov ????
opinia mea o stiti deja ...totul incepe din casa de la cei 7 ani ai fiilor nostri,de la respect si de la comunicare.e vorba de drepturi legale care inca in societatea de azi sunt incalcate flagrant de hartuiri la locul de munca de abuzuri nedeclarate la politie de multe alte lucruri in care avem drepturi pe care nu le cunoastem sau pe care ALEGEM sa le ignoram....e pana la urma vorba de firea fiecareia si de alegeri .evident ca o femeie si un barbat nu sunt la fel(nici fizic nipsihic nici altcumva)dar drepturile garantate de constitutie ar trebui respectate ceea ce nu se intampla...vorbesc din punct de vedere social nu religios...
dandanaua_reloaded
Postat pe 13 Mai 2008 22:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cresterea sanilor 49 De la: play_doll 12 Noiembrie 2013 11:06
Ati sarit vreodata imbracate in apa? 40 De la: mari58 21 Septembrie 2010 11:33
concursul "cel mai tare kudikuplu" 18 De la: antoanela 11 Februarie 2008 15:52
Suicidul in randul adolescentilor si al copiilor 15 De la: kudika473660 28 Aprilie 2013 11:16
Is it a beautiful day? 7 De la: oonahabibi_yahoo_com 22 Aprilie 2009 09:13