Setari Cookie-uri

VA ESTE FRICA DE MOARTE?

Vorbiti despre Corut ca si cum el ar detine cheia adevarului universal. Corut e un dezaxat care prin scrierile lui hraneste spirite ratacite. Cat despre Coelho n-a facut decat sa imprumute idei.

Postat pe 20 Mai 2008 18:21
spuse nathalie.. :)) care te pomenesti ca a crescut in acelasi cartier cu ei. Of of..
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 18:37
Mie nu mi-e frica de moarte pentru ca viata asta nu-i de cat o perioada tranzitorie al carei scop in sine este acela de a ne pregati pentru "marea trecere", spun trecere deoarece cred ca nu se termina totul in momentul stingerii si chiar dac-ar fi asa ce-am avea de pierdut? Am vazut ca unele dintre voi si-au creat propriile ideologii de viata si tin cu toata taria sa ne determine sa intelegem ca noi cei ce inca mai credem in Dumnezeul revelat de Biblie suntem niste ignorante lipsite de originalitate si incapabile sa ne formam convingeri personale. Bravo voua, fetelor! Tin sa-mi exprim aprecierea si incantarea ca-n tara asta exista oameni cu idei si initiativa dar unele dintre afirmatiile voastre lasa de dorit. Blaise Pascal a spus un lucru minunat: "S'il Dieu n'existe pas, je ne perd rien mais s'il existe je gagne tout". Asa-mi traiesc si eu viata.

Postat pe 20 Mai 2008 18:43
Vai, da' ce incisiva esti!?!

Postat pe 20 Mai 2008 18:44
n-am citit Corut , dar despre Coelho treb sa iti dau dreptate Nathalie.prima data cand am auzit de el a fost in clasa a 12 a. facuse furori Alchimistul.
inainte sa il citesc , profesorul de romana mi-a recomandat sa nu imi pierd vremea...sa citesc mai bine Garcia Marquez( care e acum unul dintre scriitorii mei preferati).a avut dreptate...
a castigat multe premii in Brazilia, Alchimistul a fost tradus in peste 30 de limbi , dar ce nu se stie este faptul ca multi critici nu i-au recunoscut premiile ci din contra au afirmat ca este un scriitor mediocru...
am primit din intamplare un calendar cu frazele celebre ale lui Coelho; in fiecare dimineata ii dau dreptate din nou prof. meu.
ex:"un om trebuie sa treaca prin mai multe etape inainte de a-si putea implini visul"???¿¿¿¿
"uneori insistam sa vedem paiul din ochiul celuilat si nu vedem muntii, campiile si maslinii"??¿¿¿
asta e umila mea parere, nu vreau sa conving pe nimeni.
si ma scuzati ca m-am abatut de la subiect, nu m-am putut abtine...

Postat pe 20 Mai 2008 18:57
daca tot citam, Oscar wilde a spus "nu exista decat doua reguli ca sa scrii: sa ai ceva de spus si sa o spui bine"

Postat pe 20 Mai 2008 19:02
Eu ironica ca de obicei...Zici ca suntem la OTV la emisiunea lu Diaconescu ...cu Lazarus in prim plan ...cu spirite..si suflete umblatoare..si diavoli si demoni ...
In fiecare dintre noi e un inger si-un demon ..ca sa zic asha..Moartea...ceva iminent..nici nu ma chinui sa ma gandesc ce e dupa viata..de-abia de-abia facem fata vietii ..apai sa-mi bat capu si cu moartea...???
Am mai zis ca fiecare e cu Raiul lui ..in sensul ca spera ca dupa moarte sa mai fie ceva..bun in principal ...eu chiar imi doresc asta..insa nu stiu cu siguranta...ca vorba cuiva ..nu s-a intors nici unul sa ne spuna..
Mie una nu mi-e frica de moarte..tocmai ca am speranta ca exista ceva "acolo sus" ...Mi-ar parea rau insa sa mor ..:)) sa pierd atatea bucurii...atatea certuri ..atatea nimicuri care fac viata asta palpitanta...si zambetul mamei ..si imbratisarea sorei, si dragostea iubitului ..care sincer..daca esxista ceva dincolo ...o sa-mi lipseasca...Dar cine stie? Poate ma intlanesc cu tata..cu bunicii..cu multi care au trecut in nefiinta...si tot e bine ...Sper la una din 2..
Nu sa ma reincarnezin vreun animal acvatic cu o singura gaurica. :)))
mia_mia
Postat pe 20 Mai 2008 19:09
da , faci bine Nathalie sa-l urmezi pe Pascal, cam asta este si ideea mea; e important sa faci bine, sa ai clara diferenta intre bine si rau; pana la urma cel mai important e sa ajuti atat cat poti(fara sa te lauzi) .daca D-zeu cu adevarat exista te va rasplati...
dar eu nu pun la indoiala existenta lui D-zeu . referindu-ma la mine( sunt bine , ii am langa mine pe cei dragi, am trecut prin multe dar s-au rezolvat) ci ma gandesc la toti copiii nevinovati care nu au avut nici macar timp sa faca pacate...si au murit si inca mai mor unii in chinuri groaznice...si la toate persoanele bune care nu meritau viata care au dus-o...
unde era D-zeu in momentele alea??? si din pacate istoria ne da multe exemple...
hai sa fim seriosi...poate exista...dar isi vede de treburile lui, nu are timp de noi...treb sa ne descurcam singurei...

Postat pe 20 Mai 2008 19:14
Garcia Marquez e un scriitor mult prea complex si asta-l face sa fie plictisitor pentru unele de pe aici, Coelho e mai accesibil si...de altfel nu conteaza ce scrie important e ca-i la moda.

Postat pe 20 Mai 2008 19:23
Biblia spune ca plata pacatului este moartea si-n consecinta fiecare dintre noi platim plata. Sa zicem ca unii dintre copii se sting pentru ca paltesc pentru minciunile lor dar totusi mor nou nascuti deci cu ce-au gresit? Nu cunosc raspunsul la toate intrebarile.

Postat pe 20 Mai 2008 19:30
uuuiii nimeni nu cred ca merita sa fie asa crud pedepsit pt o minciuna...daca il citesti pe SF. Augustin(l-am citit cand eram mai mica si inca mai credeam)vei constata ca si a fura un mar din pomul unui vecin este un pacat...cati dintre noi nu au facut asta in copilarie????

Postat pe 20 Mai 2008 19:36
garcia marquez este de exceptie, si mie imi place mult.. dar nu are aproape nimic de-a face cu coelho. Gabriel garcia este inainte de toate un mare scriitor..pe cand paulo coelho este mai degraba un sfatuitor spiritual.. a fost mereu un rebel, un luptator pt cauza umana..s-a implicat mereu in problemele lumii, fiind numit,, mesager al pacii,, de catre Unesco si Onu. Ca sa iti placa coelho trebuie sa intelegi depre ce vorbeste.. nu ai nici o sansa sa fii de acord cu el daca esti un impatimit religios. Coelho a fost foarte fascinat de religiile lumii si a colindat tot globul pt a afla cat mai multe detalii de la practicanti. La sfarsitul calatoriilor a decis ca el nu e de acord cu nici una dintre religii, dar nici nu le condamna nicaieri, si a ales calea spirituala. Cand a facut pelerinajul lui,, santiago de compostela,, a avut o revelatie.. drept urmare a aparut a doua lui carte,,jurnalul unui mag,, care nu are legatura cu prima, publicata cu ani inainte. Toate cartile lui de dupa ,,jurnalul unui mag,, se leaga strans de aceasta. Merg pe aceeasi idee. Cookie..ca sa vezi ce chestie.. mie tocmai profesoara mea de romana mi l-a recomandat.. femeie culta, sotie de decan, care preda de peste 20 de ani..dar care este o spirituala extraordinara. Si nu mi l-a recomandat pt imbogatirea cunostintelor mele literare, deoarece coelho nu este un scriitor prin excelenta, ci mi l-a recomandat pt alinarea si imbogatirea sufletului. Recomandare care a avut un succes enorm..m-am indragostit de novelele lui, de cata invatatura spirituala transmite prin ele, iar cartile lui sunt adevarati indrumatori in viata mea.. dar repet: trebuie sa STII de spre ce vorbeste, Sa INTELEGI.. altfel nu are rost sa il citesti, deoarece..pur si simplu nu are rost.
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 19:39
si nathalie..eu nu consider ca paulo coelho e la moda..absolut deloc..dimpotriva. Ca si tine, multa lume nu il intelege si, prin urmare, nu il place.
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 19:40
hey , mia acum te-am vazut!!tot cu aia o tii??
in tot cazul ma referisem la mamifere pt ca era vorba de caini...dar chiar m-ai facut curioasa ...daca tot suntem aici sa mai invatam ceva de ce nu ma "luminezi" si imi spui care e animalul ala faimos??'
si sunt de acord ..nu s-a intors nimeni sa ne spuna...

Postat pe 20 Mai 2008 19:42
in plus, sa nu uitam ca a fi la moda inseamna a fi actual..iar paulo coelho a publicat Alchimistul, cea mai cunoscuta carte a lui, in 1988. Deci.. departe de a fi la moda.
oana81
Postat pe 20 Mai 2008 19:45
daca stau si ma gandesc imi e mai frica de viata decat de moarte.
amme22
Postat pe 20 Mai 2008 19:48
eu nu sunt o impatimita religioasa , nici pe departe...si nu e vorba ca nu il inteleg...nu imi place...poate nu stie prea bine sa se exprime...sau eu nu i-am dat de cap...nici nu prea m-am straduit...am impresia ca spune niste clisee...
asta nu insemna ca nu sunt de acord ci cei care il citesc....exista de toate pt toti...
fiecare are gusturile lui literare..iar eu le accept si punct..no hay mas..

Postat pe 20 Mai 2008 19:49
la moda probabil s-a referit ca a ajuns tarziu la noi???

Postat pe 20 Mai 2008 19:56
nathalie,in primul rand sa stii ca pavel corut nu e un dezaxat..ce te face sa l numesti asa?esti cumva mai buna ca el?ai facut ceva important si nu stiam noi?>macar omu a lucrat pt tara asta.asa ca putin respect,..cum era vorba aia..?..daca taceai,filozof ramaneai..

Postat pe 20 Mai 2008 20:12
cindarul...e animalul... din cate imi aduc aminte din clasa a 7 -a ..multumita??:))) Nu te supara frate..
Si cred ca mai sunt multe aminalute din astea acvatice..o sa ma mai documnetez..si-ti transmit...
Vorbeati despre frica de moarte si ati dat=o in biblioteci..,Nu stiu care ma acuza ca vorbesc din carti ..nu mai conteaza oricum ...dar se pare ca pe voi nu va vede.. Daca era topicul ..Biblioteca si secretele vietii dupa moarte...probabil ca imi vedeam de ale mele ..dar daca nu ma insel oana a cerut parerea "ta" ..daca "tie" iti e frica de moarte...
mia_mia
Postat pe 20 Mai 2008 20:12
MIE I-MI ESTE FRICA SI NU PREA,cred ca-mi pare rau numai cand ma gandesc la cei care raman in urma,si nici nu cred in viata de dupa moarte.Sa va spun ceva,,,, sotul meu a avut un grav accident de circulatie si a stat 24 zile in coma profunda,tinut in viata doar de aparate,dupa 2 luni cana si-a mai revenit,adica a inceput sa ne cunoasca,l-am intrebat daca a simtit ceva in acest timp,stiti voi povestea aceea cu tunelul,nu a simtit nimic,nu stie unde a fost si ce s=antamplat,timpul a stat in loc pt el........
wdy
Postat pe 20 Mai 2008 20:13
tatal meu acum multi ani a avut arsuri pe tot corpul datorita unei explozii de la petrochimia Pitesti si a stat in coma un an de zile.mentionez ca era ateu convins pina in ziua accidentului.cind a iesit din coma si-a schimbat atitudinea spunind la toata lumea ca DUMNEZEU exista si la trimis inapoi printre noi deoarece nu si-a incheiat misiunea pe pamint.el a murit in final acum opt ani in urma unui infart dar pina in ultima clipa a vietii a studiat viata de dincolo de moarte spunind la toti ca aceasta exista.era fascinat de ceea ce spunea VANGA in cartea ei si anume:daca voi oamenii a-ti stii ce va asteapta dincolo de moarte v-ati grabi cu totii sa muriti.lui nu i-i era frica de moarte deoarece pentru el moartea era o trecere in schimb eu nu ma pot lauda asa.cred ca nu mi-e frica de moartea in sine ca fenomen ci mai mult de neprevazutul ei .e o intrebare complexa deoarece real nimeni nu sa intors sa ne spuna cum este acolo si ce ne asteapa.

Postat pe 20 Mai 2008 20:41
pt mine ,moartea e singura certitudine pe care o avem in viata,nu esti sigur de absolut nimic in viata decat de faptul ca vei muri mai devreme sau mai tarziu,asa ca am ales sa imi traiesc viata in consecinta,fara sa imi fie frica de moarte.amme pt multa vreme mi-a fost teama sa imi traiesc viata.dar sti ceva,mi-am dat seama ca nu am de ce anume sa imi fie frica.e frumoasa asa cum e si cand relele ma pun la pamant,am de unde sa ma ridic,ce e mai frumos ca lupta??? lupta pt viata pt un nou rasarit pt toate cate sunt in lume?
dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Mai 2008 21:08
cam asta am facut toata viata pana acum: am luptat, am castigat, am mai si pierdut, am fost si proasta si desteapta, am facut si bune si rele. Nu inteleg de ce am cam obosit. As pleca insa stiu ca nu am voie sa scap atat de usor, prin urmare continui sa traiesc si sa lupt.
amme22
Postat pe 20 Mai 2008 21:17
unde vrei sa pleci draga fara nebune dupa tie????????aaaaaaaaaaaa(a fost o gluma) si in fiecare cadere regasim puterea de a ne ridica.

Postat pe 20 Mai 2008 21:21
:))) ai dreptate france. De obicei ma ghidez dupa vorba aceea: ce nu te ucide te face mai puternic. Uneori mi-as dori atat de mult sa mai trandavesc un pic, sa mai fiu un pic copil - in vacante, normal, altfel nu vreau. Banuiesc ca am nevoie de un concediu daca am ajuns sa gandesc asa
amme22
Postat pe 20 Mai 2008 21:29
pai facem o propunere la WDY ca doar e din constanta,o rugam sa ne gasesca ceva ca lumea si ne vedem care vrea sa vin intr-o perioada bine stabilita dinainte.daca mai ai rabdare normal ca acu e prea devreme sa vedem constanta si nici ce vedea nu prea avem in perioada asta.cat despre cele care de pun la pamant....ia zi ,nu-i asa ca merita sa te ridici????
dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Mai 2008 21:40
da, da CONSTANTA. URAAA, VACANTA. Da Doamne mare cu mult soare! Iubesc marea. Intotdeauna merita sa te ridici :)
amme22
Postat pe 20 Mai 2008 21:47
eu cred ca am raspuns destul de clar...dar cum unii sunt foarte selectivi...citesc doar ce vor ei...noapte buna tuturor!!!

Postat pe 20 Mai 2008 22:04
hai mai amme vino la via francia sa te relaxezi...........ca si asa nunta nu mai avem.

Postat pe 20 Mai 2008 22:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pisica fffff energica 26 De la: kudika066558 24 Octombrie 2012 14:12
Moartea lui Mohamed 1 De la: kudika_991915 24 Octombrie 2015 09:10
Paradoxul vremurilor noastre. 2 De la: 16 August 2015 16:06
Topic nou 507 De la: kudika_988778 3 Mai 2016 21:13
Unde-a disparul butonul "Modifica"? :( 26 De la: anastasia_m 6 Octombrie 2010 17:37