Setari Cookie-uri

VA ESTE FRICA DE MOARTE?

http://www.green-report.ro/revista-presei/gardianul-dumitru-prunariu-terra-se-confrunta-cu-cinci-pericole-majore
mariannecosette
Postat pe 13 Decembrie 2008 22:24
ti-as fi recunoscator daca ai face un mic razumatel.
ca mi-e o leneeee!
da' io am auzit ca in vreo 80 de milioane de ani , terra va fii inghitita de soare!
ma duc sa-mi pun gogosarii. macar atata sa mai apuc!

Postat pe 13 Decembrie 2008 22:26
succes..
mariannecosette
Postat pe 13 Decembrie 2008 22:28
De ce sa zambesti urat? Cum vine asta?
Lucia1971
Postat pe 13 Decembrie 2008 22:29
de actul in sine, nu.
de ce urmeaza dupa, da.
morticia_adams
Postat pe 13 Decembrie 2008 22:33
Tocmai in asta-i consta farmecul: surpriza... Vezi dupa...
Lucia1971
Postat pe 13 Decembrie 2008 22:34
De la: Lucia1971, la data 2008-12-13 22:29:00De ce sa zambesti urat? Cum vine asta?


era scurtatura scurtaturii! fara vreo alta conotatie.

Postat pe 13 Decembrie 2008 22:34
Cred ca-s prea obosita la ora asta ca sa mai inteleg ceva...
Lucia1971
Postat pe 13 Decembrie 2008 22:36
De la: Georgia99, la data 2008-12-13 22:17:47
De la: rosemery, la data 2008-12-13 21:12:05in situatia in care ma aflu acum pot sa spunca mi-e frica, pentru ca nimic nu e sigur azi traim maine nu mai suntem omul pe pamant e ca o floare batuta de vant, murim cate putin in fiecare zi si nu ne dam seama, dar scriem vise in cartea vietii pe care le luam cu noi:)
visele sunt singurele care ne tin pe picioare:)



trandafiras, mai stii cand ai intrat tu pe forum, si te laudai ? :)) :D atunci te-am cam luat toti la misto, dar pana la urma ne-ai facut sa te iubim 1 asa ca eu una iti tin pumnii si iti doresc toate cele bune, sa te faci bine, sanatoasa !

recunosc knd am intrat pe forum:D ma cam laudam de felul sunt cam laudroasa da nu ma laud cu ce n-am :D:D:D:D cred ca aqu m-a cam pedepsit Dumnezeu .... dar nu sunt trista numai ca o sa imi fie dor de toate de casa de prieteni, de discutiile de pe forum, e cam greu sa te indrepti intr-un loc necunoscut fara sa stii ce te asteapta, stiu ca viata e complicata, e greu sa inveti sa stai noaptea sa inveti, ziua la munca la facultate, acum knd am renuntat la munca si am stat aksa m-am simtit ca o leguma, inainte alergam mereu, ma duceam knd la banca knd aksa knd la celalt servici, iar aqu am alergat doar intre casa si spital:( yach foarte aiurea, inainte stiam ca fac ceva pentru a ajuta clientii banci pt a-mi castiga propriul ban, acum ma simt ca un parazit, am ajuns sa depind iarasi de parinti si cine stie cat timp voi mai depinde, nu stiu ce voi mai face mai departe cu locurile de munca si cu facultatea....in rest privesc cu optimism lucrurile daca viata mea se va termina aici asta e asa a vrut cineva mai mare oricum nu mai am ce regreta:)tin sa multumesc tuturor care au fost si sunt alaturi de mn, ce fac toti oamenii au defecte eu il recunosc pe al meu stiu ca atunci knd am ceva facut din munca mea ma cam laud cu el:D:D:D
o sa imi fie dor de toate va pupicesc pe toti va imbratisez cu multa caldura sa aveti cele mai frumoasa sarbatori si sa fiti sanatosi sa auzim numai de bine
yumy
Postat pe 14 Decembrie 2008 13:36
Ce va fi dupa moarte... Presupun, sau mai degraba, sper din tot sufletul, sa fie adevarat ca orice sfarsit e un inceput. Daca nu e asa atunci traim degeaba. Si ce rost are sa traim frumos daca nu exista Rai sau Iad, sa stim ca tot ceea ce facem in viata aceasta va fi rasplatit in urmatoarea. Am auzit teorii cum ca viata dupa moarte e intr-o alta dimensiune, ca ne reincarnam, ca multe altele... Degeaba daca nu putem sa ne intoarcem si sa povestim. Degeaba ne reincarnam daca nu mai stim nimic despre cealalta viata a noastra...

Moartea ramane un mister. Raul ramane o rasplata, Iadul ramane pedeapsa suprema. Nush ce credeti voi ca e Iadul, dar eu nu il vad ca pe un loc incins cu mii de dracushori pregatiti sa ne vina de hac. Cred ca mai degraba e Iad atunci cand vom avea constiinta incarcata, si vom sti ca nu mai putem face nimic sa indreptam raul facut.
Monamony
Postat pe 25 Decembrie 2008 11:24
In Sfanta noapte de Craciun, atunci cand va veti aduna cu totii in jurul mesei mari, imbelsugate, Bunul Iisus sa va strecoare in suflet caldura, iubirea si puterea de a trece peste tot ce este rau in lumea asta. Fie ca in putinele zile ce au mai ramas din an sa puteti umple cu bucurie sufletele semenilor vostri,,,,,,,hai ca macar cum sa nu stam si sa gandim la asa ceva....CRACIUN FERICIT PENTRU VOI TOTI ,,,,,ca nu vom trai o vesnicie ,,,dacit in sufletele celor ce ne iubesc
sarutama
Postat pe 25 Decembrie 2008 11:28
Imi este groaznic de frica de moarte...
Nu ma poti gandi ca la un moment dat nu o sa mai vad cei 4 pereti ai camerei mele,pe cei dragi, nu o sa ma mai plimb, mananc, etc....
ramo_88
Postat pe 6 Ianuarie 2009 14:57
Mie una nu imi este frica de moarte, ci de felul cum as putea muri.. Sper sa mor in somn sa nu sufar... Dar sper sa mai traiesc sa am si eu un sot, sa am copii, nepoti... In fine viata lunga la toti
Diavolyta_
Postat pe 16 Ianuarie 2009 11:19
De la: nazy, la data 2008-05-20 11:53:12Pe mine nu ma sperie moartea ci judecata de apoi. Consider ca dupa moarte mai exista o viata care este vesnica.
Dupa moarte cred ca exista rai si iad iar Dumnezeu in functie de faptele oamenilor decide destinul fiecarei dintre noi.
In general daca mai am unele temeri referitoare la moarte, acest sentiment etse datorat rudelor, si a celor dragi, am impresia ca moartea ne-ar desparti insa numai Dumnezeu stie cum va fi.
Si inca ceva...nu ma simt pregatita sa mor, adik mi-ar fi frica de o eventuala intalnire cu Dumnezeu.Cred ca trebuie sa mai cresc din punct de vedere spiritual.

Cred ca dupa moarte nu mai exista nimc.. absolut nimc.
Cat despre moarte....hmmm, cand spun mosrte ma gandesc la faptul ca omul " incearca tot timplul sa-si ascunda marea certitudine a Mortzi. Nu vede ca ea il motiveaza sa faca cele mai bune lucruri din viatza lui. II e frica de trecerea in intuneric, de groaza nacunoscutului, si singurul lui mod de a invinge teroarea asta este sa uite ca zilele ii sunt numarate. Nu-si da seama, avand constiintza Mortzi, va fi capabil de multe mai mult va putea depasi mult victoriile lui de zi cu zi, pentru ca dac Moartea este oricum inevitabila nu mai are nimc de pierdut".
emilia84
Postat pe 17 Ianuarie 2009 19:39
intai ar trebui sa ne fie frica de Dzeu apoi de moarte..iar dk ne gandim la el, cred ca vom merge pe calea cea dreapta...nu ar trebui sa ne sperie moartea, este ceva firesc,,,''fiecare trebuie sa moara intr-o zi ..toti vor sa creada ca ea nu va venii''

Postat pe 17 Ianuarie 2009 19:50
De la: io_hahaha, la data 2009-01-17 19:50:26intai ar trebui sa ne fie frica de Dzeu apoi de moarte..iar dk ne gandim la el, cred ca vom merge pe calea cea dreapta...nu ar trebui sa ne sperie moartea, este ceva firesc,,,''fiecare trebuie sa moara intr-o zi ..toti vor sa creada ca ea nu va venii''

Care Dumnezeu?
Dumenzeu cel creat de oamni?
Helouu nu exista nici un Dumnezeu!
Esti stapana destinului tau.
emilia84
Postat pe 17 Ianuarie 2009 23:00
"Care Dumnezeu?
Dumenzeu cel creat de oamni?
Helouu nu exista nici un Dumnezeu!
Esti stapana destinului tau. "

Da de ce esti asa de suparata fata draga? Si cu ce ti-a gresit bunul Dumnezeu de-l denigrezi? Si ce ti-ai facut Tu tie atit de bun de te crezi stapina pe tine si pe situatie? Si ce anume a fost in stare sa creeze omul mai presus decit viata insasi?
Eu nu te inteleg dar nici nu incerc prea tare, sincer.

In rest...ce e moartea? trecerea in nefiinta? ce ne asteapta? cine stie? de ce cind ne moare cineva drag pe urma il visam si-l simtim aproape la necaz? cind incetam sa credem in Dumnezeu sau cind incepem sa credem in El?
micabis
Postat pe 17 Ianuarie 2009 23:11
mie nu mi-e frica de moarte, pt ca am siguranta mantuirii. (cine crede si se boteaza are viata vesnica, scrie in Biblie) viata dupa moarte ti-o alegi de pe pamant, knd ajungi la judecata nu se mai poate face nimic, pomenile nu-ti mai pot salva sufletul!
si orb sa fii , sa nu vezi k intr'adevar exista Dumnezeu, un creator a tot ce ne inconjoara.
10nails
Postat pe 17 Ianuarie 2009 23:20
Fiecare are dreptul la opinie, fiecare crede in ce vrea, nu trebuie sa sariti cuiva in cap pt ca nu crede in Dumnezeu !

Postat pe 17 Ianuarie 2009 23:40
De la: oana81, la data 2008-05-20 12:43:24luna..eu citesc pavel corut..paulo coelho..osho.. si aceste carti mi-ai schimbat viata si mi-au alungat definitiv marile frici! lydia.. cred ca sufletele ratacite exista..mai mult, sunt atatia oameni rataciti pe lumea asta! cred ca exista fantome(dar eu le spun spirite), cred ca exista si spirite rele, mai neevoluate..dar, ca un paradox..nu cred in diavol sau satana. Nu cred in nimic ce invoca religia..si totusi sunt o persoana credincioasa. Cred intr-un d-zeu.. dar nu in d-zeul din biblie.. Ciudat, nu? :)



de acord

Postat pe 17 Ianuarie 2009 23:45
De la: Arsena, la data 2009-01-17 23:45:42
De la: oana81, la data 2008-05-20 12:43:24luna..eu citesc pavel corut..paulo coelho..osho.. si aceste carti mi-ai schimbat viata si mi-au alungat definitiv marile frici! lydia.. cred ca sufletele ratacite exista..mai mult, sunt atatia oameni rataciti pe lumea asta! cred ca exista fantome(dar eu le spun spirite), cred ca exista si spirite rele, mai neevoluate..dar, ca un paradox..nu cred in diavol sau satana. Nu cred in nimic ce invoca religia..si totusi sunt o persoana credincioasa. Cred intr-un d-zeu.. dar nu in d-zeul din biblie.. Ciudat, nu? :)



de acord




SI CARE ESTE ACEST DUMNEZEU IN CARE CREZI TU???????.......SI CU CE ANUME ESTI DE ACORD??????:):):)
gratuit89
Postat pe 18 Ianuarie 2009 01:43
De la: emilia84, la data 2009-01-17 23:00:33
De la: io_hahaha, la data 2009-01-17 19:50:26intai ar trebui sa ne fie frica de Dzeu apoi de moarte..iar dk ne gandim la el, cred ca vom merge pe calea cea dreapta...nu ar trebui sa ne sperie moartea, este ceva firesc,,,''fiecare trebuie sa moara intr-o zi ..toti vor sa creada ca ea nu va venii''

Care Dumnezeu?
Dumenzeu cel creat de oamni?
Helouu nu exista nici un Dumnezeu!
Esti stapana destinului tau.





FELICITARIIILE MELE.....CONTINUA SI VEI AVEA O CUNUNA VESNICA ....ACOLO LANGA DESTINUL TAU...:):):):)............SI APROPPO STI DE UNDE VINE DENUMIREA DE DESTIN???????
gratuit89
Postat pe 18 Ianuarie 2009 01:47
De la: Monamony, la data 2008-12-25 11:24:32Ce va fi dupa moarte... Presupun, sau mai degraba, sper din tot sufletul, sa fie adevarat ca orice sfarsit e un inceput. Daca nu e asa atunci traim degeaba. Si ce rost are sa traim frumos daca nu exista Rai sau Iad, sa stim ca tot ceea ce facem in viata aceasta va fi rasplatit in urmatoarea. Am auzit teorii cum ca viata dupa moarte e intr-o alta dimensiune, ca ne reincarnam, ca multe altele... Degeaba daca nu putem sa ne intoarcem si sa povestim. Degeaba ne reincarnam daca nu mai stim nimic despre cealalta viata a noastra...

Moartea ramane un mister. Raul ramane o rasplata, Iadul ramane pedeapsa suprema. Nush ce credeti voi ca e Iadul, dar eu nu il vad ca pe un loc incins cu mii de dracushori pregatiti sa ne vina de hac. Cred ca mai degraba e Iad atunci cand vom avea constiinta incarcata, si vom sti ca nu mai putem face nimic sa indreptam raul facut.





CEEACE CREZI TU ESTE DOAR ....o doctrina a bisericii catolice despre purgatoriu....dar este o invatatura falsa destiinata prostimi.....din timpurile straveki, unde biblia era scrisa in limba latina si citita, si mai ales facute slujbele bisericesti in aceeas limba,.....marea majoritate a oamenilor nu stiau carte..........iar cu aceasta invatatura ....oamenii erau tinuti sub control de biserica si de acolitii ei asa zisi p[reoti ai lui DUMNEZEU dar.....a venit vremea luminii...cand toti putem citi orice si ne putem face o ......idee...sau credinta in ceva sau cineva mai presus de noi sau ....de dumnezei.....


iar daca ai facut raul indreapta l cat m,ai esti in viata .......si nu o sa ti para rau iti pomit..........
gratuit89
Postat pe 18 Ianuarie 2009 01:56
De la: oana81, la data 2008-05-20 11:42:04ce credeti ca se intampla cand murim..? si cum priviti voi moartea? va sperie?






moartea este un somn....dar nu vesnic....cel putin nu prima moarte..........cand murim nu se mai intampla nimic ci pur su simplu incetam sa mai existam.....PUTREZIM SI NE MANANCA VIERMII........,,caci cei care au murit....nu mai vad......... nu mai aud ....nu mai stiu nimic ...pana si numele li se va uita.......asta pana la un anumit punct de referinta in viata acestei planete"...........dupa care exista altceva mult mai bun, sau nu va mai fi nimic pt cei foarte mult dintre noi..........


pt uni moartea este o salvare si o pace trupeasca ........adica pt cei bolnavi cronici si in ultimul stadiu....deci este o binecuvantare..............pt cei sanatosi....tineri si mai putin tineri....care stiu sa se distreze ...este o intristare amarnica si grea...................INSA PT CEI IMPACATI CU DUMNEZEU ESTE O BINECUVANTARE ,........SI UN PRELUDIU CA SA ZIC ASA AL VIETII VESNICE..................................




VA SPERIE?????......momentan si personal DA.....pt ca sunt un om pacatos si nepregatit....pt aceasta trecere...........................................



VA MULTUMESC:):):):):):):) PT CA ATI AVUT RABDAREA SA CITITI CEEACE AM SCRIS EU......
gratuit89
Postat pe 18 Ianuarie 2009 02:24
De la: gratuit89, la data 2009-01-18 01:43:32
De la: Arsena, la data 2009-01-17 23:45:42
De la: oana81, la data 2008-05-20 12:43:24luna..eu citesc pavel corut..paulo coelho..osho.. si aceste carti mi-ai schimbat viata si mi-au alungat definitiv marile frici! lydia.. cred ca sufletele ratacite exista..mai mult, sunt atatia oameni rataciti pe lumea asta! cred ca exista fantome(dar eu le spun spirite), cred ca exista si spirite rele, mai neevoluate..dar, ca un paradox..nu cred in diavol sau satana. Nu cred in nimic ce invoca religia..si totusi sunt o persoana credincioasa. Cred intr-un d-zeu.. dar nu in d-zeul din biblie.. Ciudat, nu? :)



de acord




SI CARE ESTE ACEST DUMNEZEU IN CARE CREZI TU???????.......SI CU CE ANUME ESTI DE ACORD??????:):):)



in niciun caz nu cred in Dumnezeul inventat de biserica. Nu cred in biserica pt ca este corupta si profita de puterea pe care o are, lasand la o parte faptul ca cei care il slujesc pe Dumnezeu in biserica nu mai sunt de mult timp priviti ca niste sfinti. Deci nu vreau sa aud de asa ceva :)

Postat pe 18 Ianuarie 2009 02:42
De la: gratuit89, la data 2009-01-18 02:24:22
De la: oana81, la data 2008-05-20 11:42:04ce credeti ca se intampla cand murim..? si cum priviti voi moartea? va sperie?






moartea este un somn....dar nu vesnic....cel putin nu prima moarte..........cand murim nu se mai intampla nimic ci pur su simplu incetam sa mai existam.....PUTREZIM SI NE MANANCA VIERMII........,,caci cei care au murit....nu mai vad......... nu mai aud ....nu mai stiu nimic ...pana si numele li se va uita.......asta pana la un anumit punct de referinta in viata acestei planete"...........dupa care exista altceva mult mai bun, sau nu va mai fi nimic pt cei foarte mult dintre noi..........


pt uni moartea este o salvare si o pace trupeasca ........adica pt cei bolnavi cronici si in ultimul stadiu....deci este o binecuvantare..............pt cei sanatosi....tineri si mai putin tineri....care stiu sa se distreze ...este o intristare amarnica si grea...................INSA PT CEI IMPACATI CU DUMNEZEU ESTE O BINECUVANTARE ,........SI UN PRELUDIU CA SA ZIC ASA AL VIETII VESNICE..................................




VA SPERIE?????......momentan si personal DA.....pt ca sunt un om pacatos si nepregatit....pt aceasta trecere...........................................



VA MULTUMESC:):):):):):):) PT CA ATI AVUT RABDAREA SA CITITI CEEACE AM SCRIS EU......




Unii prefera sa isi traiasca viata crezand in lucruri reale :) concrete, nu in basme culese din batrani. Cat despre moarte, este un proces natural, de care are parte orice om...de ce sa ma gandesc acum, cand traiesc, la moarte, la ce o sa fie dupa etc ? La ce ma ajuta ? La nimic...este pierdere de timp. La cat de repede trece timpul numai de discutii filozofice fara o baza concreta nu trebuie sa ne arda noua.
De asemenea, am dreptul la opinie, numai in Romania s-a mai pomenit sa nu lasi omul sa creada in ce vrea :)) altii cred in Allah, este vreo problema ? De ce religia nu este universala ? nu este acelasi Dumnezeu ? La intrebarile acestea banale orice religios gaseste o scuza :)
Ca si in cazul codului lui davinci, ala n a fost vreun prost...exista dovezi ca ceea ce a scris el este adevarat insa mai marii bisericii au avut grija sa stearga totul si mai mult decat atat sa arunce cu pietre in acel om, care a fost cineva.


Asa ca oameni buni, mai bine va rugati la voi, sa fiti mai putin pacatosi, mai atenti cu voi , cu sanatatea voastra, sa va ajutati aproapele pt ca vreti nu pt ca zice biserica si sa fiti voi insisa din proprie initiativa nu fin frica lui Dumnezeu ! Pt ca eu cred ca Dumnezeu prefera oamenii sinceri in primul rand

Postat pe 18 Ianuarie 2009 03:00
fericirea suprema
Calypso23
Postat pe 18 Ianuarie 2009 03:01
Am avut o perioada grea in care ma temeam tare mult de moarte. Nu puteam sa mai dorm noaptea gandindu-ma ca a doua zi ma voi trezi undeva departe de lumea in care traiesc, departe de cei dragi mie. Raspunsurile le-am gasit in credinta. Sufletul meu s-a linistita apoi. Am citit carti scrise de calugari ortodocsi si nu neaparat despre moarte, dar apropierea de DUMNEZEU mi-a dat linistea sufleteasca de care aveam atata nevoie. Cred in continuarea vietii dupa moarte, intr-o alta lume in care sufletele noastre afla cum ar fi trebuit sa ne comportam in anumite situatii.
amelly82
Postat pe 18 Ianuarie 2009 08:48
Ma ingrozeste moartea,ce face ea cu trupul uman! Am trait in urma cu ceva ani experienta ingrozitoare cu moartea mamei mele! Am tinut-o in brate si am trait cosmarul acela de 3 zile inaintea despartirii finale! Am vazut schimbarile ingrozitoare care s-au petrecut cu acel om drag!Este oribila moartea!
condorul08
Postat pe 18 Ianuarie 2009 09:14
De la: micabis, la data 2009-01-17 23:11:51"Care Dumnezeu?
Dumenzeu cel creat de oamni?
Helouu nu exista nici un Dumnezeu!
Esti stapana destinului tau. "

Da de ce esti asa de suparata fata draga? Si cu ce ti-a gresit bunul Dumnezeu de-l denigrezi? Si ce ti-ai facut Tu tie atit de bun de te crezi stapina pe tine si pe situatie? Si ce anume a fost in stare sa creeze omul mai presus decit viata insasi?
Eu nu te inteleg dar nici nu incerc prea tare, sincer.

In rest...ce e moartea? trecerea in nefiinta? ce ne asteapta? cine stie? de ce cind ne moare cineva drag pe urma il visam si-l simtim aproape la necaz? cind incetam sa credem in Dumnezeu sau cind incepem sa credem in El?[/quotePacat, fato!! Daca ,,nu crezi in ,,nimic, faci ,umbra pamantului degeaba!!Daca n-ai fost ,,educata, in spiritul ,credintei,,nu-i vina ta, ci a celor care te-au crescut Fara ,,credinta! Ar fi ,,fff, bine,, sa nu ajungi sa te bata bunul,,Dumnezeu, atunci te-ai trezi!
Rodri
Postat pe 18 Ianuarie 2009 12:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pedeapsa cu moartea,da sau nu ?! 58 De la: diana1981 28 Iulie 2009 16:41
ce credeti despre? 37 De la: feeria_de_primavara 21 Ianuarie 2012 06:18
Am si eu o intrebare ... 4 De la: Hania 10 Iunie 2008 09:39
cauta leacul in natura 3 De la: diana1981 22 Aprilie 2009 17:29
Ce parere aveti despre aceasta rugaciune ? 14 De la: Radu_Cristian_1 20 Februarie 2014 13:41