Setari Cookie-uri

VA ESTE FRICA DE MOARTE?

Am sa va relatez un caz care s'a intimplat recent cu mama mea vitrega.Ea plecase de acasa sh imi zisese ca o sa revina peste vreo doua ore.Am vazut k deja e spre seara sh ea nu vine dar ma gindeam ca se retine caci plekase in musaferie.Eu am plekat la mall cu o amika sa'si ea niste inkaltari sh atunci kind ieseam din mall imi suna telefonu' vad k imi apare un numar nekunoskut sh ridik m'a intrebat numaru tatei eu crezind k poate e vreu kunoskut de'al tatei i l'am dat iar kind am ajuns akasa am ramas portret-La mine in kasa se afla politia sh il interoga pe tata,iar mai apoi tata imi zice k mama mea vitrega e la spital la inceput nu mi'a venit a crede..dar a 2-a zi mi'a zis k medicii au dat un pronostic de 70% ca va muri sh doar 30% ca va supravietui ..iar la stiri s'a anuntase de explozia care avusese lok intr'un apartament din kauza unei grenade..3 zile a stat in reanimare in stare extrem de grava inima i s'a oprit....iar m'ai apoi si'a revenit printr'un mare mirakol ..a avut arsuri pe fata,iar de pe picior i'au zburat bukati de karne ,are borti in diferite zone ale corpului sh i'au skos extrem de multe bucati de sticla....nu as putea sa descriu in starea in kare eram atunci...credeam k lumea s'a sfirsit...am intrebat'o de ce a mers in lokul ku pricina iar ea mi'a zis k nu a stiut k ala are grenada.....caci a fost parasit de sotie sh vroia sa se sinucida...iar pe ea o chemase un amik komun ka sa'l consilieze sa nu'si puna kapat zilelor..iata kazul..pute'ti sa va uita'ti sh la video----http://protv.md/stiri/social/o-persoana-a-ars-de-vie-si-alte-doua-au-fost-grav-ranite-intr.html.......Dupa ce aceasta nenorocire s'a abatut asupra familiei mele am inteles ca Moartea e un fenomen natural doar ca oamenii fak din el ceva ingrozitor..poti muri in orice clipa...sh extrem de stupid dar asta e fiekare isi are ceasul sau...asa'k ------Traiti'va orice zi ca fiind ultima caci cine stie???
aleera
Postat pe 13 Februarie 2009 01:05
si una peste alta, te ingrozesti la ideea ca pana sa mori (de-a binelea)... pana la ingerasul si dracusorul de pe umeri.... ai nesiguranta, frica si neputinta de-a nu ramane mutilat pe viitor... la felul (a se citi halul) in care mor cei mai multi in zilele noastre (foarte multi atat de tineri!!) iti da de gandit, pentru ca in ciuda oricarei precautii... pac! ai incurcat-o ... Personal, sunt foarte impresionata de moartea handbalistului (in definitiv, a omului) Marian Cozma... Ce moarte napraznica!! si asta cu atat mai mult cu cat n-ai nicio presimtire, nici un CEVA... care sa-ti spuna ca e pe cale sa se-ntample ceva rau... Sa-nsemne asta oare ca "lipsea" ingerasul din post!!! ca sa-l avertizeze pe om.... sau ca in ciuda pericolului.(poate ramasese dracusorul Brrr). s-a "avantat" atat de nesabuit!!!! si cand spunem "numai Dumnezeu stie"... e vorba doar de o figura de stil... sau chiar asa e... ca Dumnezeu a hotarat asta!!! Oricum, Moartea venita asa.... hodoronc-tronc.... e cumplita!! Imi pare sincer rau de bietul baiat si din inima spun Dumnezeu sa-l ierte si sa-i gaseasca un loc de odihna (chiar cu verdeata si cu umbra...chiar si cu soare si multe flori) Asa-i ca-l merita??! si nu toti asta dorim sa stim? in subconstient am convingerea ca toti credem in Dumnezeu... doar ca nu vrem sa ne stim dependenti...

P.S. pt Arsena alias Giorgi sau whatever.... ce mai zici acu de viata traita ca-n carusel?? sau cum te-ai exprimat pe-acolo....
thumbelina
Postat pe 13 Februarie 2009 18:59
thumbelinna , no comment ,
daca asa i-a sunat ceasul atata i-a fost ata pe masor nush cum sa zic , in genere , unii mai speciali prevestesc , da tralalalala putini sunt aceia care simt ca ceva nu va fi in regula :P
blue07scorpion
Postat pe 14 Februarie 2009 12:00
DAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
alina_luminita
Postat pe 14 Februarie 2009 13:44
nu,nu mi-e frica ci doar mi-e lehamite....
matracucu
Postat pe 14 Februarie 2009 13:48
colega mea de banca era sa moara.....dintr-o prostie pot sa spun...
era intr-o duminica..si era cu ai ei..cu parintii si cu fratele ei...stateu si se uitau la tv si spuneau glume,radeau,se simteau bine...si chiar prietena mea spunea ca demult nu s-a mai simtit asa de bn..atat de fericita....
fratelui ei ii era sete....si s-a servit cu un pahar de suc....si ei i-a trebuit...dar nu ii era sete[ea simte o placere deosebita sa bea acidulat....ii place senzatia]....si a baut..si radeau toti de glumele tatalui ei....si ea a ras..si era sa se inece....zice ca i s-a oprit sucul in gat..nu putea nici sa-l inghita nici sa-l dea afara...
tatal ei a intrat in panica...si fratele la fel..ptr ca ea isi pierduse cunostinta.....era sa isi inghita limba.....
de atunci ii spune ca apreciaza mult mai mult viata.....si stie ca numai Dumnezeu a salvat-o...printr-un gand trimis mamei ei.....acela de a-i spune barbatului de limba....ca aiba grija sa nu si-o inghita...
putea sa fie moarta acum.....
a fost cv de genul....acum esti..acum nu mai esti....
ea inca tot se gandeste la acel incident....si vineri m-a intrebat cam ce as spune eu daca ea ar muri....am ramas tablou.....incerc sa indepartez gandurile ei despre moarte...
profa noastra de romana ne-a spus ca e pacat sa ne fie frica de moarte....asta e ispita diavolului...el ne face sa vedem moartea atat de infricosatoare......seductia maleficului...
erau cateva college de clasa care au marturisit ca le e teama....si le-a recomandad sa se spovedeasca.....e o mare ispita sa iti fie frica de moarte....
ne-a mai spus ca trebuie sa privim moartea ca o eliberare.....si sa fim siguri ca dincolo e cv..."toti ne nastem spre a muri si murim spre a ne naste"[nu stiu daca e corect citatul..dar cv de genul]
o zi buna!!!
butterly
Postat pe 15 Februarie 2009 11:47
Moartea ne zambeste tuturor! Deseori... Uneori doar ca sa ne amintim ca viata nu e vesnica, ca avem datoria de-a trai si de-a stoarce viata ca pe-o lamaie.
Tot ce putem face, e sa zambim, sa ne inclinam usor si sa ne cerem scuze ca mai intarziem putin.
cristinarudi
Postat pe 16 Februarie 2009 03:39
Sincer nu imi e frica de moarte ci mai degraba de felu` cum am sa mor....
Sper sa mor in somn ( cand o fi sa mor ) si sper sa mai treaca multi ani pana atunci
dar cum iti este scris.. asa va fi....
Diavolyta_
Postat pe 23 Martie 2009 17:42
Imi e frica de moarte, pentru ca e un lucru care nu depinde de mine.Nici macar nu ma gandesc la acest lucru pentru ca morti o sa fim o vesnicie pe cand viata nu o traim decat o singura data.
grosualisa
Postat pe 17 Aprilie 2009 10:09
nu-mi e frica de moarte>>>parasirea Pamantului ci agonia dinaintea acesteia si judecata de apoi
honeybrunette
Postat pe 17 Aprilie 2009 13:23
nu! niciodata nu mi-a fost desi eram gata sa mor de mai multe ori... la inceput te panichezi putin ca nu stii ce urmeazasa se intample cu tine... da apoi te cuprinde asa o liniste si resemnare... e ciudat. eu cred ca fiecare traieste cat ii e scris... apoi o ia de la capat intr-o noua viata pe Pamant.
missalexandra
Postat pe 17 Aprilie 2009 13:36
De la: , la data 2008-05-20 13:04:10in facultate am realizat o lucrare pe tema ,,,religia- o metoda de manipulare a maselor,, si nu vreti sa stiti ca am avut restanta la materia respectiva pana la licenta.era o lucrare argumentativa, in care eu adusesem nenumarate argumente ca religia a fost ,,inventata" pt a stapanii masele.nu pot sa cred in ce va fi dupa moarte pentru ca nimeni nu a venit innapoi sa spuna ce e acolo, nu pot crede in spirite pentru ca nu am vazut.in timp oamenii au fost stapaniti cel mai mult de religie si asa au putut gasi motive sa faca multe lucruri interzise de lege...in numele religiei.


foarte interesantul subiectul lurarii tale. tind sa am aceleasi convingeri, am citit o data o carte ce zicea ca biblia a fost scrisa de jidani pentru a putea pune stapanire pe planeta. cam asta se intampla acum. tot ce spune biblia sa nu facem noi fac ei. as dori o copie a lucrarii tale. sunt sigur ca a fost foarte interesanta. as aprecia tare mult posibilitatea de-a o citi.
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 17 Aprilie 2009 19:43
pe bune.... daca socotim cat muncim,cat dormim,cat timp mancam,cat timp stam in trafic,cat timp suntem tristi...........cat timp traim cu adevarat in viata asta?????????????????????????????

cat timp petrecem fericiti pe lumea asta????????????????

va spun io


acele ore in dormitor la lumina lumanarilor sunt cele mai frumoase si cele mai valoroase.


si unii vor sa se insoare virgini....... ce risipa
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 17 Aprilie 2009 20:08
va mai vine sa tineti si post?????????????????????????????????????????
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 17 Aprilie 2009 20:10
De la: micnegrusiurat4, la data 2009-04-17 20:08:41 pe bune.... daca socotim cat muncim,cat dormim,cat timp mancam,cat timp stam in trafic,cat timp suntem tristi...........cat timp traim cu adevarat in viata asta?????????????????????????????

cat timp petrecem fericiti pe lumea asta????????????????

va spun io


acele ore in dormitor la lumina lumanarilor sunt cele mai frumoase si cele mai valoroase.


si unii vor sa se insoare virgini....... ce risipa

pe mine ma terorizeaza gandul ca viata are un sfarsit. paritii mei vor muri,io voi muri,nu voi mai fi aici. viata mea va lua sfarsit. asta ma terorizeaza cand ma gandesc si ma face sa traiesc fiecare zi din plin si sa duc bataliile din viata mea pana'n panzele albe pentru a invinge.
subscriu black!

Postat pe 17 Aprilie 2009 20:37
De la: just_for_you, la data 2009-04-17 20:37:05
De la: micnegrusiurat4, la data 2009-04-17 20:08:41 pe bune.... daca socotim cat muncim,cat dormim,cat timp mancam,cat timp stam in trafic,cat timp suntem tristi...........cat timp traim cu adevarat in viata asta?????????????????????????????

cat timp petrecem fericiti pe lumea asta????????????????

va spun io


acele ore in dormitor la lumina lumanarilor sunt cele mai frumoase si cele mai valoroase.


si unii vor sa se insoare virgini....... ce risipa

pe mine ma terorizeaza gandul ca viata are un sfarsit. paritii mei vor muri,io voi muri,nu voi mai fi aici. viata mea va lua sfarsit. asta ma terorizeaza cand ma gandesc si ma face sa traiesc fiecare zi din plin si sa duc bataliile din viata mea pana'n panzele albe pentru a invinge.
subscriu black!





daca ne gandm prea mult.....o luam razna

mai bine matoi in cafenea si zbarciti ,unu peste altu in jacuzzi
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 18 Aprilie 2009 00:26
De moarte, nu cred, ci ca se poate intampla sa mor inainte de a-mi vedea copilul mare, om in toata firea, stapan pe viata lui... Dar prefer sa nu ma gandesc si sa fac totul de parca ar fi ultima zi, sa n-am regrete, si nici cei care raman dupa mine, sa nu ramana suparati: adica nu uit niciodata sa le spun si sa le arat celor pe care ii iubesc, cat de importanti sunt pentru mine, si mai ales celor care nu ma plac, sau nu ma inghit, sa fie ei, dusmanii cei care ma plang...
Kathhy
Postat pe 18 Aprilie 2009 14:34
nu imi e frica
_dulcik_
Postat pe 23 Aprilie 2009 11:33
frik da mi-a fost acum nu-mi mai este tiu ca daca o sa mor e ca si cum as dormi si nu mai stiu de nimeni cred ca asta e moartea=o coma profunda in care insa nu mai visezi
nu cred ce spun altii ca exista iad rai sau mai rau purgatoriu ca au vazut tuneluri stelutze luminitze toate astea sunt abureli pe fatza ca si icoanele care plang
yumy
Postat pe 27 Aprilie 2009 06:54
nuuuuuuuuuu
dontworibehapi
Postat pe 27 Aprilie 2009 07:33
ar trebui sa imi fie nu cred macar sa vie in vizita ca o opresc la o cafea si pe urma om vedea daca sa ma speriu sau nu
dontworibehapi
Postat pe 27 Aprilie 2009 07:40
De la: dontworibehapi, la data 2009-04-27 07:40:35ar trebui sa imi fie nu cred macar sa vie in vizita ca o opresc la o cafea si pe urma om vedea daca sa ma speriu sau nu

daca nu e buna cafeaua nici nu sta la discutii
yumy
Postat pe 27 Aprilie 2009 11:31
nu mie frica de moarte si stiu ca e aproape sa vina si pe la mine dar imi traiesc viata pana atunci si nu ma gandesc la ea
anadx
Postat pe 30 Aprilie 2009 12:36
Graþie credinþei mele, nu mi-e absolut deloc fricã de moarte. ªtiu cã dincolo e foooarte bine, dar cu condiþia sã fi fost o fiinþã moralã. Existã argumente ºtiinfice în sprijinul teoriei mele, publicate, dar ºi nepublicate. Cele mai interesante ºi mai veridice sunt cele nepublicate. Încã. ªi din nefericire.
ileanaadrianastan
Postat pe 16 Septembrie 2010 12:46
De la: ileanastan, la data 2010-09-16 12:46:12Graþie credinþei mele, nu mi-e absolut deloc fricã de moarte. ªtiu cã dincolo e foooarte bine, dar cu condiþia sã fi fost o fiinþã moralã. Existã argumente ºtiinfice în sprijinul teoriei mele, publicate, dar ºi nepublicate. Cele mai interesante ºi mai veridice sunt cele nepublicate. Încã. ªi din nefericire.



cum poate fi un argument stiintific publicat mai slab decat un argument oarecare nepublicat?
e ca si cum ai contrazice ca pamantul nu este rotund doar cu expresia: nu e rotund ca asa il vad io si asa vreau io!!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 16 Septembrie 2010 13:01
De la: oana81, la data 2008-05-20 11:42:04ce credeti ca se intampla cand murim..? si cum priviti voi moartea? va sperie?


ce credeti ca se intampla cand murim..? ... nimic special
cum priviti voi moartea? ... o astept sa vad cum arata, pana atunci incerc sa ma bucru cat mai mult de timpul ramas
va sperie? ... de ce sa ma sperie, doar face parte din viata
battleofwits
Postat pe 16 Septembrie 2010 13:19


Nu de moarte mã cutremur, ci de veºnicia ei. Al. Vlahuta

„ªi pulbere þãrânã din tine se alege/ Cã asta e a lumii nestrãmutatã lege/ Nimicul te aduce, nimicul te reia/ Nimic din tine-n urmã nu va mai ramanea... Veronica Micle

Hai sa traim frumos/inteligent...

female_bella2000
Postat pe 28 Octombrie 2010 09:04
am trait revelatia mortii, este ceva unic ,ce nu poti exprima in cuvinte oricat de elevat ai fi. N-am sa uit niciodata sensatia pe care am trait-o...atat pot spune :groaza si un urias regret,durere ....
kudika423506
Postat pe 22 August 2011 22:41
De la: kudika423506, la data 2011-08-22 22:41:29 am trait revelatia mortii, este ceva unic ,ce nu poti exprima in cuvinte oricat de elevat ai fi. N-am sa uit niciodata sensatia pe care am trait-o...atat pot spune :groaza si un urias regret,durere ....


Emo?
anageo25
Postat pe 22 August 2011 22:43
Dragii mei, creati cit mai multe amintiri cu cei dragi, apropiati cu cei mai putin dragi chiar si cu cei antipatici. in felul asta veti trai pururi in inimile si povestile lor. Nu asta este explu de viata vesnica? Adica dupa 2000 de ani inca se mai scrie/citeste despre Decebal.....
micabis
Postat pe 23 August 2011 19:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
divinatia 13 De la: Cristinakitty 4 Ianuarie 2010 05:29
Imi doresc.... 10 De la: whynot 8 Noiembrie 2009 17:11
coruptia in invatamant 42 De la: Asta_Mik4 26 Octombrie 2009 13:39
Vraji, vrajitoare exista sau o pacaleala? 170 De la: Eremia_Victoras_1 2 Ianuarie 2015 13:24
Care este cea mai mare femeie asasin din istorie? 33 De la: julyane19 1 Noiembrie 2008 21:01