Setari Cookie-uri

VA ESTE FRICA DE MOARTE?

pune mana pe o carte mai bine...de fapt, gasesti si pe net, dar lasa, traieste-ti viata crezand ca o sa ajungi intr-un loc plin de verdeata asa cum minte popa

Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:10
si uite-asa s-a mai dus o zi din restul vietii tale... pana la cele 4 scanduri n-ar mai fi mult!!! dar probabil acu' te crezi intocabila din cauza varstei... cred ca n-ai mai mult de 25 de ani... dar chiar si asa sa gandesti intr-o maniera atat de.... puerila whish you a good life, despite of all...
thumbelina
Postat pe 23 Ianuarie 2009 22:47
De la: thumbelina, la data 2009-01-23 22:47:30si uite-asa s-a mai dus o zi din restul vietii tale... pana la cele 4 scanduri n-ar mai fi mult!!! dar probabil acu' te crezi intocabila din cauza varstei... cred ca n-ai mai mult de 25 de ani... dar chiar si asa sa gandesti intr-o maniera atat de.... puerila whish you a good life, despite of all...




lasa-ma pe mine sa fiu realista si sa imi traiesc viata
draga mea, fiecare are dreptul sa creada in ce vrea...in tari mai civilizate se accepta acest lucru. Eu cred in stiinta , in lucruri demonstrate, tu crezi in cai verzi pe pereti. Eu stiu oameni care au fost resuscitati dupa cateva minute de lipsa de activitate a cordului, practic morti, care nu au vazut nicio lumina spre care sa se indrepte, niciun inger, niciun diavol..se spune ca in momentul mortii te asteapta un inger si un diavol , cred ca stiai asta daca esti atat de credincioasa.
Eu prefer sa ajut oamenii, nu sa ma dau credincioasa..de sarbatori imi place sa fac cadouri celor nevoiasi, sa le vad fericirea pe fata, in viata de zi cu zi fac practica la spital pt a ajuta oamenii care nu au pe nimeni, pe langa asta am si o facultate grea...cu toate astea nu visez la locul ala cu verdeata, imi traiesc viata si atat

Postat pe 23 Ianuarie 2009 22:54
mai fata, daca nu pricepi la ce ma refer, intreaba, nu face misto aiurea ca demonstrezi ceva....nu prea bine pentru tine
kitty_krieger
Postat pe 23 Ianuarie 2009 22:55
De la: thumbelina, la data 2009-01-23 22:47:30si uite-asa s-a mai dus o zi din restul vietii tale... pana la cele 4 scanduri n-ar mai fi mult!!! dar probabil acu' te crezi intocabila din cauza varstei... cred ca n-ai mai mult de 25 de ani... dar chiar si asa sa gandesti intr-o maniera atat de.... puerila whish you a good life, despite of all...



,,pana la cele 4 scanduri nu ar mai fi mult''
a vorbit credincioasa din tine, nu ?
esti proasta de dai in gropi
asa isi doreste Dumnezeu sa vorbesti ?

Postat pe 23 Ianuarie 2009 22:59
da' ce sensibile suntem..... si nu era vb de nici o credinciosenie aici, era pur si simplu afirmatia ta de mai inainte... de akord ca orice poate sa creada ce vrea, cum vrea sau toate la un loc... da uite ca-l pomeneste pe Dumnezeu pragmatica din tine (realista). care doar traieste si atat... Dak tu ai inteles din toate astea ca eu vr sa ma dau drept mare credincioasa.... te-nseli amarnic!!! erau simple referiri la subiect, atata tot.... n-o lua asa personal, ca pana-una alta nici nu te cunosc suficient pentru a putea emite o concluzie concisa si generala despre tine. prea te-ai ambalat... doar de-aia suntem liberi sa decidem ce vrem, ce ne dorim... desi sti cum se zice.."ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea indeplini"... chiar nu intentionam sa te jignesc (dak asta ai crezut)... vr. doar sa te provoc... si anume, ca nu se termina totul la cele 4 scanduri... poate intr-o zi o sa-ntelegi....
thumbelina
Postat pe 23 Ianuarie 2009 23:14
cat despre gropi si prostie.... (fiecare si-o are pe/a sa la un moment dat)!...ca doar suferinta din prostie se naste, nu? sau ea sta la baza ei... dar n-o sa deschidem un nou topic si despre asta?? te cred, esti prea.... intempestiva in afirmatii de genu asta... deh... o biata copila!!
thumbelina
Postat pe 23 Ianuarie 2009 23:23
...mdea
kitty_krieger
Postat pe 23 Ianuarie 2009 23:26
De la: ienci_diana, la data 2009-01-23 13:24:36Sincer nu stiu ce sa mai cred exista sau nu exista?ne reincarnam?disparem ?pur sisimplu nu ma existam?

Ai auzit tu ca cineva s-a reancarnat ?!

Postat pe 24 Ianuarie 2009 07:37
Omul este o fiinþã tragicã pentru cã e singura fiinþã din univers care are conºtiinþa morþii sale. Celelalte vieþuitoare nu o au, deci nu cunosc teama de moarte. ªi tot din acelaºi motiv nu cred cã dupã moarte se terminã totul. Existã acel ceva care diferenþiazã omul de animal ºi anume raþiunea, conºtiinþa, cum vreþi sã i spuneti. Omul este nemuritor. Corpul fizic dispare, se duce în þãrâna, dar corpul spiritual e etern. Bineînþeles cã deocamdatã e greu sã dovedeºti aceste lucruri, dar intuiþia sau un al ºaselea simþ îl determinã pe om sã simtã cã este ceva dincolo. Undeva apostolul Pavel le spunea celor care râdeau de el când le vorbea de învierea morþilor: la fel cum orice sãmânþã pe care o semeni în pãmânt, moare pentru a putea reînvia sub o altã formã, la fel ºi omul, moare, dar pentru a se reîntoarce, cândva, într-un trup nemuritor. Iar pe cei care râdeau îi numea fãþarnici, pentru cã era foarte evident cã ei înþelegeau asta, dar refuzau sã afirme.

Postat pe 26 Ianuarie 2009 14:32
Ce scrii tu e miscator...

Totusi o samanta moarta nu mai apuca sa rodeasca...

Postat pe 26 Ianuarie 2009 17:48
Sãmânþa pe care o pui în pãmânt nu dã roade dacã nu moare. Asta era ideea, cã "ceva" (o sãmânþã sau un om) nu poate sã "reînvieze" dacã nu moare mai întâi. Tot eternã rãmâne...

Postat pe 26 Ianuarie 2009 17:54
De la: corneille, la data 2009-01-26 14:32:31Omul este o fiinþã tragicã pentru cã e singura fiinþã din univers care are conºtiinþa morþii sale. Celelalte vieþuitoare nu o au, deci nu cunosc teama de moarte. ªi tot din acelaºi motiv nu cred cã dupã moarte se terminã totul. Existã acel ceva care diferenþiazã omul de animal ºi anume raþiunea, conºtiinþa, cum vreþi sã i spuneti. Omul este nemuritor. Corpul fizic dispare, se duce în þãrâna, dar corpul spiritual e etern. Bineînþeles cã deocamdatã e greu sã dovedeºti aceste lucruri, dar intuiþia sau un al ºaselea simþ îl determinã pe om sã simtã cã este ceva dincolo. Undeva apostolul Pavel le spunea celor care râdeau de el când le vorbea de învierea morþilor: la fel cum orice sãmânþã pe care o semeni în pãmânt, moare pentru a putea reînvia sub o altã formã, la fel ºi omul, moare, dar pentru a se reîntoarce, cândva, într-un trup nemuritor. Iar pe cei care râdeau îi numea fãþarnici, pentru cã era foarte evident cã ei înþelegeau asta, dar refuzau sã afirme.


Faza cu animalele care nu-si dau seama de moarte este total neadevarata.Nu stiu la celelalte animalute dar cainii si pisicile cand simt ca li se apropie ceasul cel din urma se refugiaza undeva departe de ochii lumii,se baga pe sub canapele,se ascund prin colturile casei.Posesorii de animale care au trecut printr-o astfel de experienta stiu ce zic.
As vrea sa cred ca exista viata dupa moarte si pentru bietele animale,majoritatea dintre ele merita asta mai mult decat unii oameni.
diana1981
Postat pe 26 Ianuarie 2009 22:31
De la: corneille, la data 2009-01-26 17:54:34Sãmânþa pe care o pui în pãmânt nu dã roade dacã nu moare.... Tot eternã rãmâne...

Esti prea subtila pentru mine...
Samanta cand e pusa in pamant nu e moarta, e foarte vie , ma jur !

Postat pe 27 Ianuarie 2009 17:48
nu frica de moarte...frica de ce ar ramane neterminat in urma mea, ce ar ramane nespus, frica de eventualele regrete ce pot apare...
mirelacm
Postat pe 29 Ianuarie 2009 00:08
De la: diana1981, la data 2009-01-26 22:31:25
De la: corneille, la data 2009-01-26 14:32:31Omul este o fiinþã tragicã pentru cã e singura fiinþã din univers care are conºtiinþa morþii sale. Celelalte vieþuitoare nu o au, deci nu cunosc teama de moarte. ªi tot din acelaºi motiv nu cred cã dupã moarte se terminã totul. Existã acel ceva care diferenþiazã omul de animal ºi anume raþiunea, conºtiinþa, cum vreþi sã i spuneti. Omul este nemuritor. Corpul fizic dispare, se duce în þãrâna, dar corpul spiritual e etern. Bineînþeles cã deocamdatã e greu sã dovedeºti aceste lucruri, dar intuiþia sau un al ºaselea simþ îl determinã pe om sã simtã cã este ceva dincolo. Undeva apostolul Pavel le spunea celor care râdeau de el când le vorbea de învierea morþilor: la fel cum orice sãmânþã pe care o semeni în pãmânt, moare pentru a putea reînvia sub o altã formã, la fel ºi omul, moare, dar pentru a se reîntoarce, cândva, într-un trup nemuritor. Iar pe cei care râdeau îi numea fãþarnici, pentru cã era foarte evident cã ei înþelegeau asta, dar refuzau sã afirme.


Faza cu animalele care nu-si dau seama de moarte este total neadevarata.Nu stiu la celelalte animalute dar cainii si pisicile cand simt ca li se apropie ceasul cel din urma se refugiaza undeva departe de ochii lumii,se baga pe sub canapele,se ascund prin colturile casei.Posesorii de animale care au trecut printr-o astfel de experienta stiu ce zic.
As vrea sa cred ca exista viata dupa moarte si pentru bietele animale,majoritatea dintre ele merita asta mai mult decat unii oameni.





Am zis ca animalele nu au teama de moarte, nu ca n-ar simti-o cand se apropie. Ai impresia ca animalele isi pun problema mortii ca si noi? Ca se tem de ce e dincolo?

Postat pe 29 Ianuarie 2009 16:34
ati vazut vreodata un muribund?
daca da..atunci stiti ce e teama de moarte...
noi oamenii nu cred ca suntem tematori de moarte...
daca am fi...am sti sa traim ferciti aici pe pamint!
alinadanielalazar
Postat pe 29 Ianuarie 2009 16:41
Mai nu stiu daca animalele se tem de ce e dincolo.Am avut de mica tot felul de animalute dar oricat am incercat eu sa comunic cu ele,nu mi-a raspuns niciuna la intrebari.

Nu serios acum,din ce stim noi animalele nu rationalizeaza cum o fac oamenii,asadar nu cred ca pot sa-si puna problema vietii de dupa moarte.Dar din moment ce sunt vii eu cred ca si animalele au un suflet(ca si plantele) deci ce se intampla cu sufletul nostru dupa moarte ar trebui sa se intample si cu al lor,nu?!!
diana1981
Postat pe 29 Ianuarie 2009 17:00
stiu ca vor ramine multe nerealizari in urma...stiu ca voi dori sa le pot indeplini si nu voi avea timp.stiu ca ma voi agata de viata, dar daca va trebui sa mor as vrea sa fie rapid, sa nu apuc sa ma gindesc. si dupa moarte nu stiu ce ma asteapta...dar cred in redistribuirea energiei si sper sa fiu o piatra pe fundul oceanului.
kica
Postat pe 30 Ianuarie 2009 20:59
Va recomand sa cititi "Mortii ne vorbesc" - Francois Brune.. pe mine m-a schimbat destul de mult.
Cygne
Postat pe 12 Februarie 2009 11:03
De la: Cygne, la data 2009-02-12 11:03:42Va recomand sa cititi "Mortii ne vorbesc" - Francois Brune.. pe mine m-a schimbat destul de mult.

care e ideaa principala a cartii ?, povesteste putin

Postat pe 12 Februarie 2009 11:05
Cam ce se intampla in timp ce mori si dupa, cum sufletele trecute dincolo incearca sa intre in contact cu cei vii.. parerea mea, este o carte interesanta care te face sa vezi moartea cu alti ochi, chiar sa treci mai usor peste pierderea celor dragi; e scrisa de un preot catolic ce s-a documentat mult pe tema asta alaturi de oameni de stiinta.
Cygne
Postat pe 12 Februarie 2009 16:50
De la: Cygne, la data 2009-02-12 16:50:37Cam ce se intampla in timp ce mori si dupa, cum sufletele trecute dincolo incearca sa intre in contact cu cei vii.. parerea mea, este o carte interesanta care te face sa vezi moartea cu alti ochi, chiar sa treci mai usor peste pierderea celor dragi; e scrisa de un preot catolic ce s-a documentat mult pe tema asta alaturi de oameni de stiinta.



sau poti sa te uiti la ghost whisperer daca crezi ca cei morti incearca sa intre in conctact cu cei vii :)

Postat pe 12 Februarie 2009 16:55
sincera sa fiu de moarte nu imi e frica pt ca oricand poti sa dai coltul.
in mom de fata imi e frica de altceva....
flururas
Postat pe 12 Februarie 2009 16:56
Nu e in stilul ala:)
Cygne
Postat pe 12 Februarie 2009 16:58
Moartea este o continuare fireasca a vietii.Unul moare ca altul sa traiasca.E ceva normal.Sper ca viata sa-mi de sansa sa fac tot ce mi-am propus pt timpul in care traiesc.Mi-e frica decat ca nu cumva sa mor si sa raman ce ceva neterminat.Vreau sa ramana ceva bun dupa mine.
sconcs
Postat pe 12 Februarie 2009 22:27
Buna seara :)Sincer au fost momente cand da admit ca nu mi era frica de Doamne cu Coasa dar acum , mie frica , de ceea ce fereasca Domnul as putea lasa in urma , Iubita mea fara de care nu pot trai , muzica mea , tot ceea ce compun , ceea ce scriu , oamenii iubiti si cei care inca nu i am cunoscut si care in viiitor ii mai inveselesc un pic .
Sunt multe acum pe care le fac si ar fi nedrept ca oricine din noi sa plece asa devreme :)
si atatea party-uri la care am fost si am smuls buna dispozitie la oamenii care nici nu ii cunosc ,dar am reusit sa ii fac sa se simta bine :)
Sincer da :) ca mi as lasa iubita mea in urma nici nu vreau sa ma gandesc

O seara placuta :)
blue07scorpion
Postat pe 13 Februarie 2009 00:40
Arsena asa e :) stiu si eu cazuri cand o persoana a fost resuscitat dupa 3 minute de moarte cerebrala care sincer in termnei medicali inseamna enorm de mult :) dar persoana aceea s-a skimbat sincer iti spun , nu e vb ca a deventi mai credincioasa ci , mai sa zic paranormala , nu vrea sa discute despre ceea ce a vazut sau nu acolo ,
nush poate o fi secretul lor :|cert e ca s-a skimbat , bine si e cea mai plina de viata persoana :)
chestia ca dupa ce dai ortul popii te asteapta un inger sau dracusor eu nu o consider adevarata , ci stiu asa ca atunci cand vine tanti cu coasa te asteapta unul din cunoscutii tai care deja au murit de ceva timp :)eu cel putin asa stiu
si e mult mai important sa faci pe cineva sa zambeasca decat sa l faci sa planga :) eu asa consider :)
o seara placuta :)
blue07scorpion
Postat pe 13 Februarie 2009 00:46
De la: blue07scorpion, la data 2009-02-13 00:46:17Arsena asa e :) stiu si eu cazuri cand o persoana a fost resuscitat dupa 3 minute de moarte cerebrala care sincer in termnei medicali inseamna enorm de mult :) dar persoana aceea s-a skimbat sincer iti spun , nu e vb ca a deventi mai credincioasa ci , mai sa zic paranormala , nu vrea sa discute despre ceea ce a vazut sau nu acolo ,
nush poate o fi secretul lor :|cert e ca s-a skimbat , bine si e cea mai plina de viata persoana :)
chestia ca dupa ce dai ortul popii te asteapta un inger sau dracusor eu nu o consider adevarata , ci stiu asa ca atunci cand vine tanti cu coasa te asteapta unul din cunoscutii tai care deja au murit de ceva timp :)eu cel putin asa stiu
si e mult mai important sa faci pe cineva sa zambeasca decat sa l faci sa planga :) eu asa consider :)
o seara placuta :)



faza cu ingerul si dracusorul am citit-o pe un site ortodox, eram curioasa ce se intampla ( chit ca nu sunt credincioasa ) pt ca am pierdut pe cineva drag si vroiam sa stiu, eram cam disperata...

p.s arsena am fost eu :P

Postat pe 13 Februarie 2009 00:55
mno mai giorgia , stii bine cum se spune nu ?
noi avem pe umerii nostrii 2 ingeri , unul nergu si altul negru si feicare consemneaza ce si cum faci tu :)
si la timpul cand vine moartea ei merg impreuna cu tine ca avocati si te apara , invinovatesc la judecata
dar faza cu ingerul si dracusorul nu cred , cel putin daca nu esti luptator si atunci vine insusui unul din arhanghelii fie Gavril sau Mihail , daca vine Mihail e de rau :(( in sensul ca vei deveni un suflet luptator al Cerulurilor al unei cete de ingerasi :) daca e Gavril inseamna ca e ok :)


o seara placuta :)
blue07scorpion
Postat pe 13 Februarie 2009 01:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cetateni ecologisti 8 De la: everything_for_you 1 Aprilie 2009 15:29
Stereotipuri si televiziune 4 De la: kudika_955196 14 Februarie 2014 10:49
crestin vs musulman 111 De la: iiiiiiiiio 5 Aprilie 2015 20:45
Scoala de Soferi IASI 1 De la: kudika005471 2 Aprilie 2009 17:05
Topic pentru injuraturi si jigniri 1217 De la: mafia_nrr1 4 Iulie 2013 07:45