Setari Cookie-uri

VA ESTE FRICA DE MOARTE?

Moartea mea nu mã sperie... Însã mi-e groaznic de teamã de moartea celor dragi mie.


Cineva spunea cândva cã viaþa este o licãrire între întunericul de dinainte ºi întunericul de dupã...


Sper cã nu va fi aºa. ªi dacã da, atunci nu voi regreta nimic, întrucât îmi trãiesc viaþa ºi ador clipa de acum, cea care a trecut, o aºtept cu nerãbdare pe cea care va veni.
shrekutza
Postat pe 18 Ianuarie 2009 12:41
eu nu cred in moarte definitiva ci in reincarnare... sufletul, care e energie isi gaseste un "trup" in care sa locuiasca.
cind va vad ca personalizati pe Dumnezeu de parca ar fi un tataie secular...ma apuca risu.nu exista scriere sa-l cuprinda, nici om sa-l inteleaga .e mai presus de gindurile voastre puerile.
si ce va sperie? faptul ca va incoltii iarba din trupul vostru? ca un copac isi va trage seva din ce a ramas din voi? e plin pamintul de gindaci viermi si muste...fiti multumiti ca ati fost odata oameni...desi multi nu merita.
daca ati fi mai buni cu cei /cele care va inconjoara, daca v-ar pasa de gunoaiele pe care le lasati in urma voastra dupa ce va "distrati"...nu v-ar mai fi teama de moarte.
bateti cimpii cu teme din biblie sau de prin carti citite dar nu va pasa cu adevarat nici de voi si cei dragi voua...atunci de ce v-ar pasa de moarte??
kica
Postat pe 18 Ianuarie 2009 13:33
Imi este frica de moarte,da...dar ma impac cu gandul ca dincolo suntem asteptati de Cineva care ne iubeste mai presus de orice,care este intelegator,Cel care ne-a suflat viata in care traim acum sau in care am mai trait inainte,poate....Nimeni nu stie cum va fii dincolo de prag,dar nu stiu ce sa cred despre cei care au fost in moarte clinica si care au "experimentat" trecerea,care descriu cu lux de amanunte,unii,ce au facut,cine i-a intampinat si ,mai ales, ce au simtit,ce trairi au avut in momentele acelea....nu stiu cum va fii,dar CERT este ca moartea nu este definitiva,radicala...de ea trecem vrand-nevrand si descoperim o alta lume pe care sigur mintea noastra nu o poate percepe nicicum...

Am vazut aseara un film,iar la sfarsitul filmului a aparut o replica : "Este greu de spus daca lumea in care traim este realitate sau doar un vis..." ...m-a impresionat si m-a facut sa reflectez asupra chestiunii....
liza24_84
Postat pe 18 Ianuarie 2009 13:41
De la: condorul08, la data 2009-01-18 09:14:03Ma ingrozeste moartea,ce face ea cu trupul uman! Am trait in urma cu ceva ani experienta ingrozitoare cu moartea mamei mele! Am tinut-o in brate si am trait cosmarul acela de 3 zile inaintea despartirii finale! Am vazut schimbarile ingrozitoare care s-au petrecut cu acel om drag!Este oribila moartea!



ACEEA NU ERA ........MOARTEEEEEEEA.....ERA.........BOALAAAAA....MOARTEA A FOST O BINECUVANTARE SI O RELAXARE....... ..A TOT CE A TRAIT EA IN ACEELE 3 ZILEEE.........ATUNCI A RASUFLAT USURATA PT ULTIMA OARA PE ACEST PAMANT................



CONDOLEANTE
gratuit89
Postat pe 18 Ianuarie 2009 17:42
De la: kica, la data 2009-01-18 13:33:21eu nu cred in moarte definitiva ci in reincarnare... sufletul, care e energie isi gaseste un "trup" in care sa locuiasca.
cind va vad ca personalizati pe Dumnezeu de parca ar fi ma apuca risu.nu exista scriere sa-l cuprinda, nici om sa-l inteleaga .e mai presus de gindurile voastre puerile.
si ce va sperie? faptul ca va incoltii iarba din trupul vostru? ca un copac isi va trage seva din ce a ramas din voi? e plin pamintul de gindaci viermi si muste...fiti multumiti ca ati fost odata oameni...desi multi nu merita.
daca ati fi mai buni cu cei /cele care va inconjoara, daca v-ar pasa de gunoaiele pe care le lasati in urma voastra dupa ce va "distrati"...nu v-ar mai fi teama de moarte.
bateti cimpii cu teme din biblie sau de prin carti citite dar nu va pasa cu adevarat nici de voi si cei dragi voua...atunci de ce v-ar pasa de moarte??





DACA NOI AM CITIT CARTI SI BIBLIA .....TU DE UNDE AI AFLAT DE REANCARNARE DACA NU DIN ....BUDISM....HINDUISM...ETC.....IN CEEACE PRIVESTE DUMNEZEU NU ESTE NICIDECUM .....un tataie secular...EL ESTE INCOMENSURABIL SI DE NEVAZUT CEL PUTIN ACUM PT NOI...
gratuit89
Postat pe 18 Ianuarie 2009 17:48
De la: kica, la data 2009-01-18 13:33:21eu nu cred in moarte definitiva ci in reincarnare... sufletul, care e energie isi gaseste un "trup" in care sa locuiasca.
cind va vad ca personalizati pe Dumnezeu de parca ar fi un tataie secular...ma apuca risu.nu exista scriere sa-l cuprinda, nici om sa-l inteleaga .e mai presus de gindurile voastre puerile.
si ce va sperie? faptul ca va incoltii iarba din trupul vostru? ca un copac isi va trage seva din ce a ramas din voi? e plin pamintul de gindaci viermi si muste...fiti multumiti ca ati fost odata oameni...desi multi nu merita.
daca ati fi mai buni cu cei /cele care va inconjoara, daca v-ar pasa de gunoaiele pe care le lasati in urma voastra dupa ce va "distrati"...nu v-ar mai fi teama de moarte.
bateti cimpii cu teme din biblie sau de prin carti citite dar nu va pasa cu adevarat nici de voi si cei dragi voua...atunci de ce v-ar pasa de moarte??


De ce esti asa de crud/a...? Nu fii,te rog,suntem oameni ,avem suflet si sentimente fatza de familie,prieteni....oamenii nu bat campii cand vorbesc si isi spun parerea lor despre Creator ,pur si simplu vorbim si ne expunem parerile aici,pe forum,pt a interactiona unii cu altii si a invata unii de la altii...atat....nu inseamna "a bate campii" doar pt simplul fapt ca iti exprimi sentimentele fata de viata,de moarte si de Dumnezeu,pt ca fiecare dintre noi are o viziune proprie a ceea ce este moartea,a ceea ce este Dumnezeu...e firesc...
liza24_84
Postat pe 18 Ianuarie 2009 20:57
...
daniela_ep2003
Postat pe 19 Ianuarie 2009 09:20
Ar trebui sa credem intai in noi, pentru ca avem puteri extarordinare pe care habar nu avem sa le folosim si sa incetam a mai cere ajutor neantului....Totul e relativ si binele si raul, ne degeaba se spune ca in tot raul e un bine si-m tot binele-i un rau. Totul tine de unghiul din care privesti lucrurile. Eu personal cred in energie, si-n puterea gandului. Daca zici ca va fii rau - asa va fii, daca esti optimist ai multe sanse ca lucrurile sa-ti iasa bine. Gandindu-ma la modul clasic de abordare, nu prea cred intr-un D-zeu si cu atat mai putin in iad si rai - fiecare isi face raiul sau iadul - oricum iadul mi se pare o nimica fata de ororile unor razboaie- dintre care unele au loc chiar in momentul asta...iar raiul - e al extremelor fie a celor saraci cu duhul fie a celor initiati...Rostul nostru nici nu-l banuiesc macar. Daca suntem o intamplare sau un experiment sau...sau...dar aproape sigur nu ne-a creat cineva...nu din lut !
ocs
Postat pe 19 Ianuarie 2009 09:54
nu....... cand vine????
Swordfish
Postat pe 19 Ianuarie 2009 15:48
Tot omul are frica de necunoscut dar in acelasi timp e si foarte curios.Asa este si cu moartea ,ne este frica de ea pt. ca nu stim la ce sa ne asteptam,oare este sfarsitul sau doar inceputul unei noi existente.
Mi-e personal mi-e putin frica,mi-e frica sa nu fiu dezamagita si sa gasesc "dincolo" numai intuneric.Imi doresc din tot sufletul sa fie adevarate ipotezele reincarnarii si regasirii cu rudele decedate.Se intampla atatea fenomene paranormale si sunt atatea marturii de la oameni care au fost pentru o perioada in moarte clinica incat nu le putem ignora.Cum va explicati visele premonitorii,senzatiile de deja-vu,copii care vb o limba straina pe care nu ar fi avut de unde sa o invete,copii care-si amintesc franturi dintr-o viata anterioara.
diana1981
Postat pe 19 Ianuarie 2009 21:12
pana sa ne gandim dak suntem din lut... ar trebui sa ne preocupe ce vom face cu timpul care ne este dat.... pt ca Dumnezeu exista cu adevarat.. in cer, pe pamant, in toate cele vazute si nevazute si, bineinteles, la fel si Cel rau.... care ne da tarcoale "ca un leu care racneste, cautand pe cine sa inghita"... semanand in inima noastra simburele deznadejdii si ghimpele invidiei si tot raul... Dar pentru ca ni s-a dat "liberul arbiru" multi dintre noi fac alegeri care le sunt fatale, din nenorocire... pt ca spre deosebire de alte religii, ortodoxia (poate si catolicismul) nu "te obliga" sa lasi balta tot, si indiferent unde-ai fi, treb. sa-ti intinzi covorasul de rugaciune... si sa-ngenunghezi vrei-nu vrei... Insa, dak te-ai "hotarat" sa fii crestin veritabil e pt ca esti ferm convins de lucrul asta si procedezi din doata inima pt. a "urma" sau a indeplini indemnurile din Biblie... si nu pt ca... asa-i traditia, sau ce zice lumea, k e bine sa cununi, sa botezi ca ti se iarta... ca nu stiu ce... si poate tu nu stii nici Tatal nostru! si nici cu ce se mananca.... Ca si sa fii om e lucru mare, daramite crestin!! Asa consider eu! (am facut ceva "cercetari" si nu-i chiar asa simplu...)
thumbelina
Postat pe 19 Ianuarie 2009 21:15
Parerea mea este ca viata dupa moarte exista si asta din mai multe motive...Tie nu ti s-a intamplat sa retraiesti anumite momente ca si cum le-ai cunoaste de undeva?Aia a fost viata ta de dinnainte...fiecare din noi am mai trait o viata...de aici si reincarnarea mult discutata de unii...
Mary_Anel
Postat pe 20 Ianuarie 2009 14:26
Ma ajuta cineva? Cine a spus "nu de moarte ma cutremur ci de vesnicia ei"? Ca eu am uitat.
micabis
Postat pe 20 Ianuarie 2009 18:51
thumbelina,
nu mi-am propus polemici cu "crestinii" de genul tau, dar oare chiar esti crestina (ortodoxa din cate mi-am dat seama) din proprie initiativa sau pt. ca asa te-au botezat parintii tai ? Da, sa fii om intr-adevar e lucru mare doar ca asta nu are nici o legatura cu a fi sau nu crestin...deci daca esti crestin chiar nu-i nici un lucru mare ... e doar o intamplare...
ocs
Postat pe 21 Ianuarie 2009 18:54
nu mie frica, asta nu inseamna ca vreau sa mor, da daca mor, nu ma afecteaza k oricum propria moarte nu o traiesc....nu trebuie sa nefie frica de moarte,toti stim k odata trebuie sa murim...iar acum sa condimentez cu un fel de gluma ....ka sa mori iti km trebuie vreo 3000-4000 roni..pentru a "muri" respectabil in randul lumi....:)
lelia_zet
Postat pe 22 Ianuarie 2009 01:42
De la: ocgiogi, la data 2009-01-19 09:54:14Ar trebui sa credem intai in noi, pentru ca avem puteri extarordinare pe care habar nu avem sa le folosim si sa incetam a mai cere ajutor neantului....Totul e relativ si binele si raul, ne degeaba se spune ca in tot raul e un bine si-m tot binele-i un rau. Totul tine de unghiul din care privesti lucrurile. Eu personal cred in energie, si-n puterea gandului. Daca zici ca va fii rau - asa va fii, daca esti optimist ai multe sanse ca lucrurile sa-ti iasa bine. Gandindu-ma la modul clasic de abordare, nu prea cred intr-un D-zeu si cu atat mai putin in iad si rai - fiecare isi face raiul sau iadul - oricum iadul mi se pare o nimica fata de ororile unor razboaie- dintre care unele au loc chiar in momentul asta...iar raiul - e al extremelor fie a celor saraci cu duhul fie a celor initiati...Rostul nostru nici nu-l banuiesc macar. Daca suntem o intamplare sau un experiment sau...sau...dar aproape sigur nu ne-a creat cineva...nu din lut !






poate ne au creat extraterestriiiiii
gratuit89
Postat pe 22 Ianuarie 2009 02:25
De la: diana1981, la data 2009-01-19 21:12:48Tot omul are frica de necunoscut dar in acelasi timp e si foarte curios.Asa este si cu moartea ,ne este frica de ea pt. ca nu stim la ce sa ne asteptam,oare este sfarsitul sau doar inceputul unei noi existente.
Mi-e personal mi-e putin frica,mi-e frica sa nu fiu dezamagita si sa gasesc "dincolo" numai intuneric.Imi doresc din tot sufletul sa fie adevarate ipotezele reincarnarii si regasirii cu rudele decedate.Se intampla atatea fenomene paranormale si sunt atatea marturii de la oameni care au fost pentru o perioada in moarte clinica incat nu le putem ignora.Cum va explicati visele premonitorii,senzatiile de deja-vu,copii care vb o limba straina pe care nu ar fi avut de unde sa o invete,copii care-si amintesc franturi dintr-o viata anterioara.




SI SATANA POATE FACE MINUNI INCTA SA COBOARE FOC DIN CER.....DAR CU MINTEA OMULUI SE JOACA ASA PE DEGETE......CA CU O LEGATURA DE KEI.....ASA CA EL NE DUCE N RATACIRE ATUNCI CAND NE DEPARTAM DE DUMNEZEU.........


Postat pe: 21 Ianuarie 2009, ora 18:54 Raporteaza abuz Citeaza Raspunde

thumbelina,
nu mi-am propus polemici cu "crestinii" de genul tau, dar oare chiar esti crestina (ortodoxa din cate mi-am dat seama) din proprie initiativa sau pt. ca asa te-au botezat parintii tai ? Da, sa fii om intr-adevar e lucru mare doar ca asta nu are nici o legatura cu a fi sau nu crestin...deci daca esti crestin chiar nu-i nici un lucru mare ... e doar o intamplare..




sa r putea sa fie mai degraba ........musulmana.....ca tare i zice de covoras si bine zice........credinciosi is din mai multe religii.....nu numai crestine.....si de obicei mai buni decat noi crestinii....... sau liberii cugetatori....sau budistii....sau hindusii....etc
gratuit89
Postat pe 22 Ianuarie 2009 02:41
Ar trebui sa incercam fiecare sa ne traim viata ASTA cat se poate de frumos si placut, stiti voi chestia veche - traieste ziua de azi ca si cum ar fi ultima.

Atunci de ce ti-ar mai fi frica de moarte ! Care oricum e un fenomen simplu in natura...
Numai oameni il fac complicat ...

Deci: gusta, admira, pipaie, miroase, asculta, munceste, iubeste...

Postat pe 22 Ianuarie 2009 18:18
De la: Roco, la data 2009-01-22 18:18:47Ar trebui sa incercam fiecare sa ne traim viata ASTA cat se poate de frumos si placut, stiti voi chestia veche - traieste ziua de azi ca si cum ar fi ultima.

Atunci de ce ti-ar mai fi frica de moarte ! Care oricum e un fenomen simplu in natura...
Numai oameni il fac complicat ...

Deci: gusta, admira, pipaie, miroase, asculta, munceste, iubeste...




Postat pe 22 Ianuarie 2009 18:38
Sincer nu stiu ce sa mai cred exista sau nu exista?ne reincarnam?disparem ?pur sisimplu nu ma existam?sau mai bine nu nemai intrebam...........da cred mie frica dar nu de ce voi gasi sau nu dupa moarte mie mie mai frica de momentul cand voi muri
ienci_diana
Postat pe 23 Ianuarie 2009 13:24
Ba, pardon! a fi crestin nu-i delok o intamplare... tine de vointa, de convingerea intima... de constiinta... nu se compara cu termenul de 'om cumsecade'..... ca si dusmanii sunt dragastosi, si-si iubesc copiii, dar asta nu-nseamna ca sunt si oameni buni!!! (a se citi cumsecade) cat despre momentul mortii.... fiecare raspunde sau va raspunde de faptele sale (oricum in acea clipa nu va putea invoca nestiinta ca sa se disculpe)
thumbelina
Postat pe 23 Ianuarie 2009 18:32
De la: thumbelina, la data 2009-01-23 18:32:04Ba, pardon! a fi crestin nu-i delok o intamplare... tine de vointa, de convingerea intima... de constiinta... nu se compara cu termenul de 'om cumsecade'..... ca si dusmanii sunt dragastosi, si-si iubesc copiii, dar asta nu-nseamna ca sunt si oameni buni!!! (a se citi cumsecade) cat despre momentul mortii.... fiecare raspunde sau va raspunde de faptele sale (oricum in acea clipa nu va putea invoca nestiinta ca sa se disculpe)


mai puneti mana pe o carte scrisa de oameni destepti sa vedeti cum sta treaba cu lumea asta, de unde vine, etc :)) o sa ajungeti sa muriti cu speranta ca o sa ajungeti intr-un loc plin de verdeata, ingerasi pe norisori, si o sa aveti o mare dezamagire ; fiecare ajunge intre 4 scanduri si atat !

Postat pe 23 Ianuarie 2009 18:39
si nu, nu sunt ...musulmana!! Sunt crestin-ortodoxa, sau ma straduiesc sa fiu... pt. ca si voi, desi ignorati... tot crestini sunteti... doar ca inima voastra nu poate sa 'conceapa' asta... probabil nu suportati ideea de-a plati altcineva pt. voi si astfel sa va simtiti 'indatorati'... pana la moarte, sau chiar si dupa... degeaba ma ironizati pentru antrenament: imaginati-va momentele de depresie, cand nu vine de nicaieri nici un ajutor sau o vorba buna tocmai cand aveti mai mare nevoie de asta... pt ca de fapt mintea voastra, nici nu doreste ajutor, ca sa nu fiti obligati sa-l 'intoarceti'.... Vanitatea, de departe pacatul favorabil al aluia cu coarne.... Offf!!!
thumbelina
Postat pe 23 Ianuarie 2009 18:52
Pt Arsena:.... si marmota invelea ciocolata in staniol... iar conf. teoriei darwiniste omul este defapt ... maimuta! un animal... om destept a fost si Freud care-a zis saracul ca Sinele nu e stapan la el akasa... printre altele!!
thumbelina
Postat pe 23 Ianuarie 2009 18:55
De la: thumbelina, la data 2009-01-23 18:55:38Pt Arsena:.... si marmota invelea ciocolata in staniol... iar conf. teoriei darwiniste omul este defapt ... maimuta! un animal... om destept a fost si Freud care-a zis saracul ca Sinele nu e stapan la el akasa... printre altele!!



asta am zis si eu papusha !
Sa iti zic mai pe scurt...maimutele erau maimute, aveau viscerocraniul proeminent ( adica oasele fetei, ditamai maxilarul etc) iar neurocraniul ( adica acolo unde se afla creierasul ) era de dimensiuni f mici. De-a lungul timpului, maimutele au evoluat, iar proportia s0a schimbat. Neurocraniul a crescut..maimutele au evoluat. Teoriile acestea sunt demonstrate, au fost facute studii, exista fosile in muzee, exista scheletul Lucy etc..foarte multe chestii interesante si reale. Pe langa toate astea, ADN-ul uman se aseamana foarte mult cu cel al maimutei, inca o dovada a apartenetei la specia homosapienssapiens

Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:06
apropo de chestia asta, m-a pufnit rasu' cand i-am spus unei prietene de credintele mele cu privire la Dumnezeu cum ca nu se pupa deloc cu biserica ortodoxa, iar ea a replicat "pai si cum crezi tu ca a aparut omul pe pamant atunci?"
si e fata desteapta, de felul ei...lucrurile astea tin de cultura generala
kitty_krieger
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:17
si ca sa fiu on topic
sa spunem ca imi este frica de momentul mortii, decat de moarte in sine, pe care eu o vad ca pe o transformare
kitty_krieger
Postat pe 23 Ianuarie 2009 19:18
whatever... si-atunci cum ramane cu "omul dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu"... sau cu afirmatia "cine va crede in Mine nu va muri ci va fi viu"... sau 'individul' fabula???!! ia zi, conf. noilor proprtii ale neurocraniului .... si-apoi, ai avut sarbatori fericite? ca daca religia nu mai e importanta, de ce mai sarbatorim Craciunul, ce rost mai au Pastele si Invierea!!!?? dak tot suntem proprii nostri patroni, nu dam socoteala... ne indreptam spre invevitabil nu? asa ,gratis... chiar de esti bun sau nu... eo zic sa te mai gandesti ca pana la poker e cale lunga...
thumbelina
Postat pe 23 Ianuarie 2009 20:55
De la: thumbelina, la data 2009-01-23 20:55:59whatever... si-atunci cum ramane cu "omul dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu"... sau cu afirmatia "cine va crede in Mine nu va muri ci va fi viu"... sau 'individul' fabula???!! ia zi, conf. noilor proprtii ale neurocraniului .... si-apoi, ai avut sarbatori fericite? ca daca religia nu mai e importanta, de ce mai sarbatorim Craciunul, ce rost mai au Pastele si Invierea!!!?? dak tot suntem proprii nostri patroni, nu dam socoteala... ne indreptam spre invevitabil nu? asa ,gratis... chiar de esti bun sau nu... eo zic sa te mai gandesti ca pana la poker e cale lunga...



am sarbatori fericite in fiecare zi ;)
conform neurocraniului, se pare ca nu ai citit bine deloc ce am scris...
apropos, spune-mi si mie, in biblie se vorbeste despre existenta dinozaurilor ? ca au existat...in biblie se vb doar de adam si eva in gradina raiului, apoi imperechere ca sa se inmulteasca omenirea, etc.
Despre codul lui davinci ce parere ai ? omul ala a avut dovezi clare referitor de acea poveste, insa domnii bisericesti au avut grija sa denigreze acel om inteligent si sa intoarca oamenii impotriva lui...etc

Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:02
deci, ca si concluzie, oameni buni, nu va mai bateti neurocraniul (indiferent de proportii) cu teama asta de moarte ca e vax... aveti aceeasi soarta cu maimutele... ce ele au vreo teama, oricat de evoluate ar fi?? E limpede, nu? din partea mea, consider lamurita chestiunea si topicul incheiat... (probabil ca si iry24 referindu/se la teama de momentul mortii decat de moartea in sine, isi face curaj gandindu-se la 'transformare'... dar sa speram ca nu in vreo maimuta... bleah) : sml-fighting0044:
thumbelina
Postat pe 23 Ianuarie 2009 21:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Topic pentru injuraturi si jigniri 1217 De la: mafia_nrr1 4 Iulie 2013 07:45
Sacul lui Mos Craciun 80 De la: Lucia38 27 Decembrie 2010 14:16
EXCLUSIV PENTRU FEMEI 13 De la: battleofwits 22 Octombrie 2010 18:59
Caut doua pisici (ambele sexe) una birmaneza si una persana alba 1 De la: kudika984518 19 Iunie 2010 14:39
Intalnirea cu un baiat manierat 1 De la: kudika_12958 18 August 2012 10:01