Setari Cookie-uri

Este un criminal egal din punct de vedere uman cu victima lui?

pt ca e mai bine sa-l lasi sa se chinuie traind. Nu e nimic mai usor decat sa-ti pui palma undeva si sa te duci pe lumea cealalta.
amme22
Postat pe 23 Iunie 2008 16:06
Si aici sunt de acord. M-am gandit si eu ca intr-un fel e mai greu pentru criminal sa traiasca pentru tot restul zilelor la inchisoare decat sa moara.

Postat pe 23 Iunie 2008 16:12
ar fi si mai bine daca i-ar pune la munca fortata, asa nu ar manca degeaba
amme22
Postat pe 23 Iunie 2008 16:15
Pe de alta parte, mi se pare corect ca si ei sa simta frica de moarte pe care au simtit-o victimele lor. Nu stiu, pe de-o parte mi se pare corect sa fie omorati, pe de alta ai dreptate Amme, poate e mai greu pentru ei sa traiasca. Clar, daca stau in inchisoare sa munceasca, nu sa stea pe banii contribuabililor.

Postat pe 23 Iunie 2008 16:17
Oana, sa-mi spui si mie unde generalizez eu in mod eronat(generalizarea nefiind in sine ceva rau), si din ce tipare de gandire nu pot sa ies. Te astept sa-mi arati. Dupa mine simplele afirmatii nu valoreaza nimic daca nu sunt insotite de argumente.
beyonce_indragostita
Postat pe 23 Iunie 2008 16:28
uffff... wolfy, privim lucrurile din puncte de vedere total opuse. Mi se pare ca scrii mult dar nu spui mare lucru.. nici tu nu mai stii de fapt ce ai vrut sa intrebi! Eu chiar sunt de parere ca argumentez suficient de bine tot ce sustin. Trebuia sa formulezi foarte clar intrebarea, titlul topicului tau. Dar nu ai facut-o, ai pus o intrebare retorica deoarece mie primul lucru care mi-a venit in gand sa postez la ,,Este un criminal egal din punct de vedere uman cu victima lui?,, ar fi fost,, cum adica din punct de vedere uman,,? Ce intelegi tu prin uman? Trebuia sa spui din punct de vedere juridic.. nu crezi? si atunci stiam fiecare cum sa privim intrebarea ta.. dar asa.. din punct de vedere uman.. mi se pare fara sens. Si oricat am discuta pe tema asta.. nu o sa gasesti raspunsurile exacte pe care le cauti tu. Pt ca absolut totul depinde de circumstante. Dupa cum ti-am spus, un copil abuzat poate premedita ani multi inainte sa-si omoare parintele.. Sau un alt ucigas. De unde poti stii tu ce anume l-a facut sa ajunga la aceasta decizie extrema?? Poate persoana pe care a ucis-o si-a batut joc de el toata viata! Pe cine poti condamna in acest caz? Pe acela care a fost rau toata viata sau pe acela care, dezorientat si indurerat nu a gasit alt mod de a se elibera sau razbuna si a fost ,,rau,, cateva minute? Totul tine de circumstante, repet. Spui ca te referi la ucigasii cu sange rece.. in acest caz ei nu au loc in discutia asta deoarece acolo e vorba de minti bolnave.. psihopati, incostienti, care automat sar din categoria umanului. De fapt, chiar sunt catalogati ,,inumani,,. Asa ca intrebarea ta contine un fel de pleonasm. Si ei da, merita sa fie pedepsiti si izolati, nu pt ca ar fi inferiori.. ci pt ca prezinta un real pericol pt restul populatiei. Si totusi.. au ei vreo vina in faptul ca s-au nascut bolnavi?? In fine.. cred ca nu ai formulat cum ar fi trebuit. Cand ne nastem, nu stim pt ce o facem si ce viata vom duce. Nu putem alege. Multe lucruri se intampla pt ca asa trebuie sa se intample. Si fiecare, absolut fiecare, are rolul lui (bun sau rau)in aceasta lume.
oana81
Postat pe 23 Iunie 2008 20:29
si ca sa completez mesajul de la amme si cel al tau( in care ii dai dreptate).. sustineti ca nu suntem egali.. ca unii suntem mai albi altii mai negrii, unii mai grasi altii mai slabi, unii mai frumosi altii mai putin frumosi. Asta am sustinut si eu la topicul meu. NU suntem egali!! Dar nici inferiori sau superiori! Sa fii mai alb sau mai negru, mai gras sau mai slab nu te face superior celui care nu e ca tine.. te face diferit. Adica UNIC. Si uite ca am ajuns tot la vorba mea.. fiecare in parte suntem UNICI.
oana81
Postat pe 23 Iunie 2008 20:35
mda, si ceea ce face sa nu fim egali unii cu altii este modul in care ne stapanim sentimentele. Exemplu: un individ este injurat, are 2 posibilitati: 1. sa dea un cap in gura celui care l-a injurat; 2. sa se abtina si in cazul in care crede ca nu se poate intelege cu celalalt, sa-si vada de treaba lui. In ochii mei punctul nr. 2 inseamna superioritate
amme22
Postat pe 23 Iunie 2008 20:51
in ochii mei inseamna calm si cumpatare.. detest violenta, dar la randul meu am fost violenta cand mi s-au atins limitele.. nu stiu, mie mi se pare foarte urat sa cataloghezi lumea prin inferior si superior. Si ma deranjeaza cand altii o fac. Sunt cuvinte pt a justifica si a ,,numi,, reactia fiecaruia. Mai cred ca oricine crede in ierarhii de genul asta se considera automat inferior sau superior altora. Eu nu. Ma consider unica, sunt mandra de mine si de ceea ce sunt si nu desconsider pe nimeni care are sau stie mai putine ca mine. La fel, nu supraestimez pe nimeni. Si daca cineva sustine vreodata ca imi e superior, am sa ii demonstrez imediat ca imi este total inferior in cel putin 3 domenii. Toti avem sansa de a alege.. viata noastra e suma alegerilor facute de noi in trecut. Toti putem.. doar ca unii nu vrem, pur si simplu. Si intotdeauna, absolut intotdeauna.. o poveste cu 2 protagonisti are cel putin 2 variante adevarate.
oana81
Postat pe 23 Iunie 2008 21:00
mi se pare ca spunem acelasi lucru pe 2 limbi; tocmai felul in care alegem sa reactionam ne clasifica
amme22
Postat pe 23 Iunie 2008 21:13
da.. dar nu ne clasifica drept inferiori sau superiori. Ne clasifica ,,diferiti,,. Eu folosesc termenele de inf si sup numai pt ca voi sa intelegeti la ce ma refer.
oana81
Postat pe 23 Iunie 2008 21:45
bine, daca ti se pare mai bland atunci vom folosi termenii :diferit in rau si diferit in bine.
amme22
Postat pe 23 Iunie 2008 21:53
:)) perfect
oana81
Postat pe 23 Iunie 2008 22:04
uite oana, tocmai mi-a venit in minte o scena pe care am vazut-o anul trecut in timpul zilei. Un copil imbracat modest mergea linistit pe marginea trotuarului. Din spate s-a apropiat o masina cu 2 derbedei care au tras de el( pe geamul masinii, din mers) si l-au scuipat fara nici un motiv, fara sa il cunoasca. Cum i-ai clasifica tu pe cei 2 (pt ca, intr-adevar, victima s-a simtit umilita, nu superioara)? Ai spune ca sunt cum? agresati candva? Satui de bine? drogati? beti? buni? M-ar interesa clasificarea ta, avand in vedere ca nu exista superior si inferior
amme22
Postat pe 23 Iunie 2008 22:08
te rog sa nu-mi spui ca daca erai in locul acelui copil sarac te-ai fi considerat pur si simplu egala cu agresorii
amme22
Postat pe 23 Iunie 2008 22:21
ups... daca vedeam din timp ca esti de acord cu clasificarea mea nu mai spuneam nimic. Mi se face rau numai cat ma gandesc la acea scena
amme22
Postat pe 23 Iunie 2008 22:28
una e sa existe superior si inferior si alta e sa te consideri TU superior sau inferior. Din pacate prea multe persoane se considera superioare din motive absolut stupide.. Eu nu spun ca in societatea noastra nu exista inferior si superior.. Uff, si inca cum!! sustin doar ca in mintea mea si a altora care m-au invatat pe mine, nu exista acest lucru. Din punct de vedere spiritual. Si ca nu ar trebui sa existe in conceptiile nimanui. Daca cei care se cred superiori ar renunta sa se mai considere asa, atunci ar disparea automat cei inferiori.. ar disparea ierarhia. Ar disparea violenta.. Amme.. eu condamn din tot sufletul abuzurile si actele de violenta.. de fapt nici nu sunt in stare sa ma uit la stiri pt ca ma ingrozesc si nu mai pot dormi.. ma doare sufletul cand vad atata cruzime. Daca m-ai cunoaste ai vedea cum toti prietenii mei imi spun ioana d'arc, pt ca mereu vreau sa salvez pe cineva si intotdeauna intervin cand se cearta cineva, chiar daca nu-i cunosc. Cand sustin aceste teorii despre inferior si superior o fac in special pt aceia care clasifica oamenii, pt ca din cauza lor se intampla ce se intampla.. acei doi derbedei de care pomenesti tu au fost in mod sigur crescuti intr-o maniera in care li s-a introdus in creier notiunea de superioritate. Au facut ce au facut pt ca s-au simtit superiori si l-au considerat inferior pe acel copil, poate numai din cauza ca era imbracat mai modest. Vezi? Asta incerc eu sa scot in evidenta! Nu conteaza ce ai.. faptul ca ai mai mult nu te face superior.
oana81
Postat pe 23 Iunie 2008 22:35
faptul ca ai bani sa urmezi o facultate de medicina nu te face superior unuia care nu isi permite nici macar sa inceapa o facultate. Da, in mod sigur medicul va sti mai multe decat cel care nu a mers la scoala.. dar asta e numai din cauza ca si-a permis sa invete. Faptul ca celalalt nu a avut posibilitatea de a invata nu-l face mai prost, sau inferior, cum sustine wolfy. In fine.. eu consider ca viziunea mea asupra acestui lucru e sanatoasa si ideala. Niciodata nu ma voi uita de sus la un om care nu are ce manca sau umbla in zdrente.. niciodata nu il voi considera inferior pe unul care nu a terminat nici o scoala. Pt ca lucrurile astea nu demonstreaza nimic, doar poate faptul ca eu am fost putin mai norocoasa.. si ma simt datoare sa il ajut, sa ii dau o particica din norocul meu. La fel, niciodata nu voi lasa capul in fata unuia care are 5 facultati si de 10 ori mai multi bani ca mine. Asta nu demonstreaza calitatea lui de om.. demonstreaza doar ambitia lui. Si nici nu am sa raman impasibila cand vad asemenea catalogari! Imi voi spune mereu parerea, oricare ar fi consecintele. O data, doi baieti din orasul meu, mari si umflati, il loveau la un colt pe un al 3-lea.. mult inferior din punct de vedere fizic. 2 fete radeau. Nu am rezistat.. m-am bagat intre ei. stii ce s-a intamplat pana la urma? Am ajuns sa ma bat eu ca nebuna cu prietena unuia dintre aia mari.. care a sarit la mine, doar asa. Mi-am pierdut controlul si am batut-o foarte rau. Nu-mi pare rau absolut deloc. Cu cei 4 am avut ceva probleme dupa aia pt ca ma amenintau continuu.. le-am tinut piept mereu si nu am patit nimic pana la urma. Si nimic nu s-a comparat cu multumirile primite de la cel mai slabut.. Pt ca lumea din jur a reactionat intr-un tarziu, atentia s-a indreptat asupra mea si a celeilalte iar el a scapat. Si asta e tot o forma de superioritate.. agresivitatea fizica. Voi nu aveti decat sa continuati sa ii clasificati pe toti, in superiori si inferiori.. taceti in fata celor mai ,,cultivati,, ca voi si admirati-i pe cei de pe posturile inalte, care isi fac avere din spagi. Pana cand aceste mentalitati nu se vor schimba.. nu vor disparea nici imaginile ca si cea care te-a indurerat pe tine.
oana81
Postat pe 23 Iunie 2008 22:45
Oana, imi pare rau dar nu argumentezi bine ce spui. De fapt in unele cazuri nu argumentezi deloc, pur si simplu afirmi.Atat. Intotdeauna m-a uimit in disputele mele de pe forum sa vad ca atunci cand dau cuiva o replica, persoana respectiva ori nu citeste cu atentie ce am scris, ori citeste si nu intelege, sau citeste si intelege dar isi reia asa-zisele contraargumente, desi ele au fost deja demontate. Acelai lucru si cu tine.Ti-am raspuns ieri la multe din ce ai intrebat tu azi sau ieri seara(nu m-am uitat la ziua si data posturilor tale).Tu spui ca n-ai inteles numele topicului, fiindca dupa parerea ta ar fi trebuit sa fie: "Este un criminal egal cu victima lui din punct de vedere juridic?". Ei, imagineaza-ti ca nu am vrut sa-mi numesc astfel threadul, pentru ca raspunsul ar fi fost mai mult decat simplu. AM SPUS DEJA IERI CA IN CE MA PRIVESTE UN OM CARE A OMORAT ESTE DECAZUT DIN CALITATEA LUI DE OM, DECI NEMAIFIIND OM, NU MAI ARE ACELEASI DREPTURI CA CELELALTE PERSOANE CARE NU AU COMIS CRIME(DREPRUL LA LIBERTATE DE PILDA). CHIAR IN CAZUL IN CARE AS ACCEPTA CA EL ESTE INCA CIRCUMSCRIS UMANULUI, IN OPINIA MEA NU ARE CUM SA FIE EGAL CU VICTIMA. PENTRU CA UNUL A FACUT RAU IAR ALTUL NU, SI DUPA MINE CEI CARE FAC RAU SUNT INFERIORI CELOR CARE NU FAC RAU, DACA NU PER TOTAL, CEL PUTIN DIN PUNCT DE VEDERE AL FACERII/NEFACERII RAULUI.(scuzati-mi barbariile lingvistice).
beyonce_indragostita
Postat pe 24 Iunie 2008 15:11
Oana, in fiecare din posturile mele spun ceva demn de retinut pentru discutia in cauza. Dimpotriva, mie mi se pare ca tu scrii mult dar de fapt nu spui aproape nimic. In afara de toti oamenii sunt egali pentru ca sunt oameni, nu mai stii sa spui altceva.
beyonce_indragostita
Postat pe 24 Iunie 2008 15:13
Draguta mea, spui ca una e sa existe superior si inferior, si alta e sa te consideri tu superior sau inferior. Adica cum? Scumpa, daca exista superior si inferior(ceea ce apropo mia nega) inseamna ca cei doi termeni pot fi aplicati tuturor lucrurilor, oamenilor si actiunilor din lumea asta. Cu alte cuvinte, exista oameni superiori si inferiori, asa ca nu vad de ce ei nu s-ar considera asa. Ce-ar trebui sa faca dupa tine oamenii care sunt mai sus decat altii din multe puncte de vedere daca nu din toate? Sa inchida ochii si sa se considere egalii celor care sunt mult mai jos decat ei? Apoi, eu am mai expplicat ce inseamna inferior/superior. Dupa parerea mea e o calificare care numai descrie, nu jigneste(in cazul primului termen), si nici nu ridica i slavi(in cazul celui de-al doilea). Cine are urechi de auzit sa auda.
beyonce_indragostita
Postat pe 24 Iunie 2008 15:20
Tu spui ca oamenii nu sunt egali, dar nu sunt nici inferiori sau superiori, ci numai diferiti. "Diferit" este termenul politically correct pentru inegal, adica pentu inferior sau superior. Dupa cate vad eu, exista trei posibilitati cand doua persoane sunt diferite: 1. sunt diferite dar egale - suma trasaturilor uneia este egala cu suma trasaturilor alteia. Indivizii in cauza au trasaturi diferite, cu valori diferite atasate, deci sunt DIFERITI, insa dupa cum am mai spus, ca suma sunt egali. 2. diferite, din care una e inferioara celeilalte ca suma a trasaturilor, iar alta superioara. 3 diferite, din care una e superioara ca suma a trasaturilor celeilalte. IN CONCLUZIE, DIFERENTA NU EXCLUDE INFERIORITATEA SAU SUPERIORITATEA, BA DIMPOTRIVA , LE PRESUPUNE, CU EXCEPTIA CAZULUI IN CARE DIFERENTA INSEAMNA EGALITATE. La fel, unicitatea nu exclude inferioritatea, superioritatea(si nici egalitatea), notiunile in cauza nu se exclud, ci se intretaie. Apoi, termenul inferior nu e jignitor la origine. Ok, sunt persoane care il folosesc intr-un sens peiorativ, dar asta nu are nimic de-a face cu cei care-l folosesc cu sensul lui de baza.
beyonce_indragostita
Postat pe 24 Iunie 2008 15:30
Diferit in rau sau diferit in bine, termeni pe care i-a propus Amme si cu care tu ai fost de acord, sunt termeni politically correct pentru inferior si superior. Faptul ca reformulezi, ca spui altfel acelasi lucru, nu face sa dispara notiunile inferior/superior si realitatile care le corespund. Accepti ca exista, insa spui acelasi lucru cu alte cuvinte. Atata tot.
beyonce_indragostita
Postat pe 24 Iunie 2008 15:32
Mie mi se pare ca spui niste prostii taaare mari.. sincer.. hai sa te intreb ceva! Sa spunem ca sunt 2 gemeni, identici din punct de vedere fizic.. persoane foarte bune la suflet.. unul a omorat o musca si altul o albina.. atat.. unul exceleaza in matematica si fizica iar celalalt exceleaza in chimie si biologie. Nici unul nu are habar de domeniile in care celalalt exceleaza.. Acum zi-mi tu.. Care e superior si care e inferior? Ca de egalitate nu poate fi borba.. Hmm? Daca tot sustii prostiile astea, hai sa vad ce aberatii mai imi spui de data asta. EU SPUN CA OAMENII SUNT UNICI NU EGALI!!! Ce e asa de greu de inteles?? Tot repeti acelasi lucru in 7 mesaje.. si deja este deranjant.. in fine wolfy.. unde dau si unde crapa. Chiar nu intelegi nimic si m-am saturat deja de acest subiect. Ti-am spus, continua tu sa cataloghezi oamenii daca asa esti mai fericita si te simti mai inteleapta. Daca te consideri(inevitabil) superioara sau inferioara fata de altii.. nu pot sa-ti spun decat ca te compatimesc pt asta.. in oricare dintre cazuri. Eu am sa actionez in continuare cum cred eu de cuviinta.. cred ca argumentez foarte bine ce spun, repet.. ca tu nu intelegi nimic, e alta mancare de peste. Cat despre titlul topicului.. te bati singura cap in cap. Cum poti sa il cataloghezi pe un criminal inuman si totusi sa-l compari din pc de vedere uman?? Asta e ceva de genul.. este sarpele egal cu iepurele din pc de vedere al parului..? :)) In ultimele 2 mesaje ale mele sunt sigura ca am spus mult mai mult decat ca oamenii sunt egali pt ca sunt oameni.. si mult mai mult decat ai spus tu de cand ai deschis acest topic. Ciudat ca nu intlegi pt ca eu chiar explic ce spun, cu exemple. Si inca ceva wolfy.. daca exista niste cuvinte sau niste termene asta nu inseamna ca se pot aplica tuturor lucrurilor si fiintelor din lumea asta, cum sustii tu. E aberant ce spui! Exista uman si inuman, nu-i asa? Pai spune-mi tu mie daca ii poti spune unui caine ca se comporta inuman sau unui dulap ca e uman.. si asta a fost doar un mic exemplu. Hai ca eu ma retrag de pe aici. Cred ca am punctat foarte bine ideea mea.. Cine vrea sa inteleaga bine, cine nu.. pacat, sper sa se trezeasca intr-o buna zi si sa fie OM.. nu mai am chef sa scriu degeaba si la infinit aceleasi lucruri. Va pup.
oana81
Postat pe 24 Iunie 2008 15:45
Oana, nu stiu daca te-a anuntat cineva, dar ca sa faci medicina ai nevoie de creier, nu de bani. Ma refer evident la majoritatea studentilor in cauza, majoritate care face medicina fara taxa.Chiar daca ne gandim la cei care sunt la medicina, dar cu taxa, oricum ei au mai multa minte decat cei care nu fac nicio scoala. Asta e. Iar cineva care e sarac si are o minte brilliant poate sa lucreze o perioada, dupa care sa se intretina cu banii castigati si sa mearga la facultate. Oamenii destepti si capabili nu renunta niciodata la visurile lor. In aceeasi ordine de idei, o persoana fara studii e mai prejos din punct de vedere al inteligentei decat o persoana cu studii, asta ca regula. Evident ca mai sunt si cazuri extrem de rare in care cei fara studii au o inteligenta nativa remarcabila, insa inteligenta nelucrata se pierde, si atunci ei nici macar nu mai intra in ecuatia celor care si-au ridicat Iq-ul, din simplul motiv ca cel mai bun mod de a reusi in sensul asta e prin studiu, iar lor le este inaccesibil modul in discutie. Daca un om fara studii nu e mai putin inteligent decat un om cu studii, inseamna, prin ducerea afirmatiei tale la ultima consecinta, ca un analfabet nu e mai putin inteligent ca Einstein. Ceea ce inseamna ca analfabetul si Einstein sunt egali din punct de vedere al inteligentei. Ceea ce dupa mine e fals. Aici tu nu te mai referi la egalitatea din punct de vedere uman, ci din punct de vedere al calitatilor oamenilor. Adica orice ar face cineva, oricate studii ar avea, pur si simplu nu are cum sa fie mai destept ca altul. Cum asa? Pai fiindca ne-am nascut egali ca inteligenta, si am ramas egali. Apoi, daca studiile nu diferentiaza oamenii din punct de vedere al inteligentei, inseamna ca ei nu pot fi diferentiati nici din alte puncte de vedere. Adica orice ar face ei, sunt egali. ASTA REIESE DACA ANALIZEZI CE AI SPUS TU. SINGURA CONCLUZIE CARE SE POATE TRAGE DIN AFIRMATIA TA ESTE CA OAMENII SUNT EGALI, DAR TOT DUPA TINE, EI NU SUNT EGALI. ASTA DUPA MINE SE NUMESTE CONTRADICTIE.
beyonce_indragostita
Postat pe 24 Iunie 2008 15:52
Ba dupa cum ti-am scris mai sus, dar tu pur si simplu nu poti sa intelegi, oamenii pot fi SI EGALI ca suma a trasaturilor lor. Apoi, unicitatea nu exclude egalitatea, superioritatea, inferioritatea. Ce e asa greu de inteles? Cand un om gandeste, inseamna ca ia o afirmatie care e valida/invalida intr-un sistem, si are grija ca din orice unghi ai privi afirmatia respectiva, ea sa nu poata fi decat valida sau invalida. Nu poate fi si una si alta in acelasi timp. Ceea ce nu e cazul la tine. Apoi, ca sa vezi daca o afirmatie e valabila sau nu intr-un sistem de gandire( daca esti capabil/capabila sa gandesti intr-un sistem), trebuie sa inteleaga termenii cu care lucreaza. Ceea ce iarasi nu ecazul.
beyonce_indragostita
Postat pe 24 Iunie 2008 15:57
Si nu te mai crampona de exemplele stupide cu oameni care nu mai suporta anumite tratamente si ucid(STUPIDE IN CONTEXT), fiindca am spus ieri foarte clar ca ma refeream la criminalii care premediteaza. Sau nici macar asta nu poti sa intelegi?
beyonce_indragostita
Postat pe 24 Iunie 2008 15:58
Draga, nu argumentezi nimic, pur si simplu spui lucruri care analizate, duse la ultima lor consecinta, se contrazic. Asta numesti tu argumentare?
beyonce_indragostita
Postat pe 24 Iunie 2008 16:00
Draga, nu argumentezi nimic, pur si simplu spui lucruri care analizate, duse la ultima lor consecinta, se contrazic. Asta numesti tu argumentare?
beyonce_indragostita
Postat pe 24 Iunie 2008 16:00
Draga, nu argumentezi nimic, pur si simplu spui lucruri care analizate, duse la ultima lor consecinta, se contrazic. Asta numesti tu argumentare?
beyonce_indragostita
Postat pe 24 Iunie 2008 16:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sami fac prieteni noi 10 De la: Ame_ly 9 Martie 2011 19:39
Cine m-a facut sa zambesc astazi... 15 De la: Dontyyy 20 Aprilie 2010 12:27
cum pot citi un mesaj . 2 De la: greierash_is_back 31 Decembrie 2009 17:10
Ce parere aveti despre blog'uri? 21 De la: lorydi 12 Iunie 2014 14:53
Mare nelamurire!!!!!!! 26 De la: andreea1976 3 Iulie 2011 15:53