Setari Cookie-uri

am facut un copil cu un barbat insurat

rea decizie ai luat cind ai hotarit sa duci sarcina pina la capat,sigur atunci nu te-ai gindit la viitorul copilului tau asta e clar,vina este a lui pt ca nu trebuia sa lase sa se ajunga in situatia in care sinteti acum,eu nu te judec ca nu am acest drept si nimeni nu are dreptul asta dar sigur dumnezeu va judeca,si pe tine si pe el..

Postat pe 13 Iulie 2008 21:35
Cunosc persoane care au crezut ca aducerea unui copil pe lume le va inchega familia, de fapt .. sotia credea asta. Dar nu merge acest lucru nici macar in interiorul unei familii. Daca nu sunt sufleteste aproape poti sa-i torni o duzina de copilasi ca degeaba. Daramite sa speri nu doar ca va fi al tau dar va renunta la familie pt acest lucru. Ce-i drept intr-o relatie cand unul cand altul mai recurgem la "daca nu faci ca mine atunci... ". Sunt femei naive care cred ca un copil le va tine legate un barbat.. Nimic mai fals!

Postat pe 15 Iulie 2008 14:26
Tu ai renunta la iubitul tau pentru ca ti`ai tras`o cu un tip super bun si a luat o boala venerica de la tine ? ( scuzati`mi expresia ).
Incerc sa fac o comparatie ... ce ai face in situatia asta ?
Sabrina_Nede
Postat pe 17 Iulie 2008 14:11
Nu as vrea sa fiu in locul tau sau in locul sotiei pt nimic in lume!Cred ca principalul vinovat e sotul si de altfel toti barbatii casatoriti care isi cauta sau care au deja amante!La ce s-au mai insurat daca le trebuie si alte aventuri?Dumnezeu e sus si va raspunde in fata Lui la un mom dat!
Cataale
Postat pe 17 Iulie 2008 14:25
imi pare rau de copil. sper sa aiba tot ce e mai bun pt ca e un suflet nevinovat. sa-ti traiasca si sa fie sanatos si fericit. dar tu....vipera ce esti, sa platesti cu varf si indesat. de ce ai ridicat coada daca stiai ca e insurat?asa meriti.eu am suferit mult din cauza amantelor.nu m-am lasat si i-am demonstrat sotului meu ca niciuna dintre amantele lui nu se compara cu mine.am luptat pt baiatul meu de 2 ani si 6 luni.ce dracu, credeai ca te iubeste? vroia doar sex.o aventura.cat despre bani, da-l in judecata. daca nu a recunoscut copilul, incepi un proces de stabilire a paternitatii. du-te la otv ca sa faci si rost de un avocat si sa fi si platita. exista si centre pt protectia mamei si a copilului. cere ajutorul care se da de la primarie. vreau sa te intreb daca familia iti este alaturi?spune-mi mai multe ca sa-ti dau idei.nu o fac pt tine, ci pt copil. cum il cheama?
mikela_4u
Postat pe 17 Iulie 2008 16:27
mikela, permite-mi sa-ti spun ca tu nu ai suferit din cauza amantelor. Ai suferit din cauza sotului care te insela si mai ales din cauza ta pt ca ai decis sa ramai in acea situatie. Nu e bine sa judeci pe nimeni, fiecare isi cauta fericirea unde crede de cuviinta. Si suporta consecintele. In dragoste nu poate fi vorba de lupta. In momentul in care trebuie sa lupti pt dragostea sotului tau.. inseamna ca ceva nu e in regula.

Postat pe 17 Iulie 2008 16:34
nu inteleg uneori barbatii.daca nu sunt fericiti cu sotiile lor, si vor sa caute fericirea, fie si sexuala, in alta parte, de ce nu divorteaza si apoi o pot cauta cat vor!

cat despre tine amanta_03, multa bafta in cresterea copilului, trebuie sa lupti ca sa reusesti, si acum ai motivatie, nu gluma! de greseala nu ma mai iau, ca s-au luat destui pe aici, si stiu ca acum platesti aceasta greseala, desi ar trebui sa privesti si partea buna a lucrurilor, copilul e o minune, deci ti s-a oferit o minune!


Everything happends for a reason!
micky_ai
Postat pe 17 Iulie 2008 16:56
micki, nu are nimic de a face faptul ca a "cedat" in fata unei ( posibile) frumuseti, cu ideea de a divorta ca sa poata face sex cu ea;
Unde ai mai vazut tu- ca- pentru a manca o projitura sa te apuci sa faci scoala de cofetari? :-))
Asta ca sa fiu un picutz ( doar un picutz) acid la ineptiile spuse ( de si nu numai de) tine;
Ideea e urmatoarea ( pe care am mai afisat-o si in alte "convorbiri literare :-))"
Daca esti suficient de "instabila" pentru a-ti asuma rolul de mama singura- atunci iti meriti soarta;
Nu inteleg de ce atatea isi plang soarta dupa ce se lasa ametzite de vreunul si apoi- mai si lasa copilul "macar atat sa am de la EL"- Pai viata unui om ( recte copilul) se masoara in nerozii d-astea, mai FTLor? Iti permiti sa te joci cu o viata pentru ti-a placut cum te-a lins un idiot sau cum iti soptea ca te va lua?
Ce s-o petrece in capul unei asemenea femei ( sau fete- mai bine zis) care-si rateaza viata pentru o "petrecere"?
Asta e un pas pe care- mai putin tiganii ( cu toate ca nu sunt sigur)- si chinezii ( plus- rudele tiganilor- aia indieni si pakistanezi) trebuie sa-l gandesti, sa-l pregatesti, sa-l chibzuiesti;
Pai la americani familia monoparentala a devenit o obsesie cu implicatii majore in societatea contemporana doar pentru ca suficient de multe "chelnaritze" si-au pus-o cu diversi "motociclisti" ( la modul hiperbolic) la o distractie; Sociologii chiar studiaza fenomenul cu maxima atentie si se reincearca readucerea familiei in prim-plan-ul vietii sociale, pt ca prea multi copii dezaxati au luat drumul naruirii lor intelectuale;
Saaaaa, revin: ( cu picioarele pe pamant :-))
Fato: Daca esti frumushica si un picutz dezghetata- cauta-ti repede un prieten care sa -ti accepte greseala si sa-ti iubeasca copilul- si poate- asa vei avea un viitor;
Altfel: Copilul va creste in conditii poraste- cu o educatie ( aia pe care ti-o permiti- si-ti spun eu ca "sta cu mama" nu-i o solutie- va fi coada clasei- din pricini multiple ( n-are rust sa le insir); asa ca- oplanset mai putin si actiune mai multa;
Ai facut-o Gata! Acum trebuie sa te motivezi sa -i faci copilului tau un bine; Tu, ....mai tarziu! Bafta!
G_I_JOE
Postat pe 18 Iulie 2008 16:54
De la: Cataale, la data 2008-07-17 14:25:21Nu as vrea sa fiu in locul tau sau in locul sotiei pt nimic in lume!Cred ca principalul vinovat e sotul si de altfel toti barbatii casatoriti care isi cauta sau care au deja amante!La ce s-au mai insurat daca le trebuie si alte aventuri?Dumnezeu e sus si va raspunde in fata Lui la un mom dat!

Nu ma pot abtine ( bineinteles- doar sunt barbat- deci sunt "porc" :-))
Proincipalul vinovat nu e sotul; Fatuca asta nu a vazut ca e insurat?
Si daca a vazut? Ce a facut?
Barbatii care-si cauta amante- au oarece probleme ( sau fixuri) iar- oricarui barbat i se ofera- in pricipiu ia; Asta vine din priestorie- pe cand barbatii vanau iar femeile cupegeau sau faceau mancare si aveau grija de plozi;
"La ce sa- mai insurt daca-i trebuiau si alte aventuri? Pai-...sa inteleg din asertiunea ta ca insuratoarea e o aventura? pai daca e aventura...care-i problema cu altele? Se incriu in "linie" :-))
Lui doamne doamne o sa ii raspunda cineva sus- abia cand va fi acolo? Te mangaie faptul asta? Da`- sa presupunem ca Dumnezeu are alte idei ( pt ca daca nu avea- nu o lasa pe fetitza asta sa ramana gravida, nu-l lasa pe tip s-o ...cucereasca...e.t.c.; Une mai e morala crestina? Daca D-zeu ii spune: Bai baiete- bine ai facut-; Uite- mai am un supus in plus- datorita actiunii tale pricepute conjugata cu nepurtarea proezervativului si a prostiei fatucii aleia; De altfel am si pedepsit-o pt nebagare de seama; Bravo! :-))
Vezi ce usor este sa rastalmacim totul;
Dar ...puneti intrebarea: Ce-ar fi fost daca...n-ar fi fost!
G_I_JOE
Postat pe 18 Iulie 2008 17:01
cred ca o iubire te poate innebuni si orbi doar daca tu lasi sa se intample asta...si apoi draga mea ma bucur ca ai avut taria de caracter de a pastra copilul avand in vedere situatia in care te aflai ...amanta si innebunita de vorbe de iubire de care nu puteai fi sigura....nu reusesc sa inteleg cum ai putut sa crezi, sa te gandesti ca un barbat t care are o relatie cu cineva in afara casatoriei nu o va face si mai tarziu cu altcineva???e drept ca exista si exceptii insa nu vreau sa te judec sau sa iti reprosez ceva a fost decizia ta si tre sa platesti pentru ea...desi cred ca intr-un final va aparea si un lucru bun in viata ta, mai devreme sau mai tarziu...
sa ai grija de tine si de bebe!
alinuff
Postat pe 18 Iulie 2008 21:00
Domnul Gabriel,oare sesizez o urma de misoginism(de altfel tipic masculin)?Cine este de vina in aceasta situatie?Probabil toti trei(sot,sotie si amanta).Fiecare are partea lui de vina...De ce toata lumea o condamna ca a pastrat copilul?Care este problema ca va fi un copil fara tata?Am mai spus si ma repet:daca faci un copil casatorita fiind,iar mai apoi te desparti din varii motive acel copil nu va fi tot un copil fara tata?Care e diferenta?Faptul ca aceasta femeie nu a fost casatorita cu tatal copilului?De ce acest copil ar trebui sa fie altfel,de ce nu ar putea avea o educatie buna?Doar pentru ca nu are tata?Au trecut acele vremuri...Multe femei aleg astazi sa fie mame singure si nu vad nici o problema in asta...Nu poate nimeni sa o judece sau sa spuna ca aceasta femeie nu ii va putea da copilului ei o educatie,nu il va putea creste frumos...Sa-i traiasca copilul,sa fie sanatos iar ea sa gaseasca puterea de a merge mai departe...
ELADA36
Postat pe 19 Iulie 2008 22:54
@amanta03, nu stiu daca el a stiut DE LA BUN INCEPUT ca tu vrei sa(-i) faci un copil. In cazul in care NU A STIUT de planul tau de a-l "lega", atunci m-as considera SINGURA VINOVATA, daca el a fost de acord si a stiut atunci are si el partea lui de vina - fireste tu ai fi vinovata in continuare pt. ideea de a-l "fura" altei femei facand un copil pt. un scop MIZERABIL si EGOIST (scuza-mi franchetea!), fara sa te gandesti ce-i vei oferi.

In primul rand daca as fi acum in locul tau, m-as gandi in felul urmator: daca el nu a stiut nimic si doar eu sunt de vina( avand in vedere ca nu ti-ai atins scopul pt. care l-ai facut, mai departe copilul se naste privat de iubirea si prezenta unuia din parinti iubire si prezenta va trebui sa le compensezi tot tu) atunci AS LUPTA SINGURA pt. a-mi creste copilul nu cred ca ar fi corect nici macar sa-i ceri lui pensie alimentara pt. copil, ar fi de-a dreptul perfid. Altfel esti indreptatita sa-l dai in judecata pt. pensie alimentara daca nu poti mai mult. Sunt de acord cu silver_rose (felicitari! un adevarat exemplu) - that's the way to follow
Curaj si mult succes. :)
Josie
Postat pe 20 Iulie 2008 02:43
,,Prost sã fii da' sã-þi revii!'' Dvs. vad ca nu v-aþi revenit nici dupã ce aþi nãscut. E grav, cã nu aþi înþeles ca a aduce pe lume un copil e o mare responsabilitate, cã acesta trebuie sã aibã ªI un tatã! Cã toate minciunule de dragoste pe care vi le-a servit trec si ramâne doar durerea, nevoile ºi prucul care iºi revendicã nevoile ºi mai târziu drepturile. În faþa lui DVS veþi fi vinovatã pentru tot, nu tatãl! Vã doresc sã vã gãsiþi puterea interioarã ºi sã puteþi merge înainte, sã o scoateþi cu bine la capãt.

Postat pe 20 Iulie 2008 10:02
De la: amanta_03, la data 2008-06-24 15:04:33il iubeam... am ramas gravida... am facut copilul pt ca speram sa ma ia de nevasta dar si pentru ca il iubeam si voiam ceva al lui care sa fie al meu. dar el este in cont insurat si nu stiu ce ii voi explica fiului meu cand va fi mare. plus ca nu ma descurc financiar



Il iubeai ?? Acum il mai iubesti ??Cati ani ai ?? El cati ani are ?? De cati ani este casatorit ? El are copii cu sotia lui ??
Ce ai vrea sa-i explici copilului tau ?? Ca l-ai facut , ca l-ai adus pe lume in speratza ca tatal biologic te va lua de nevasta ?? O sa-i spui ca ai fost o tinerica naiva te-ai indragostit de cineva care avea avea deja pe altcineva si ca l-ai adus pe lume in numele iubiri interzise .Pana una alta dute la munca da-l in judecata pt paternitate si pensie alimentara (ca acum si el trebuie sa-si asume din greseala facuta _)si daca nevasta lui , dupa toate astea o sa vrea sa mai stea cu el OK dar copilul tau va stii cine este tatal sau biologic .Tu te vei descurca nu te teme ca nimeni nu moare de foame .Data viitoare cand o sa gasesti pe altcineva incearca sa nu mai faci "bebek " pana nu esti sigura de reletie , si termina cu barbatii insurati , lasa-i dracu --- uitate si tu sa fie singur ,cel putin de doi ani si o sa vezi diferentza . Iti doresc noroc .Pa

Postat pe 20 Iulie 2008 10:22
Desi situatia e complicata si ambigua, din cauza implicarii emotionale, rezolvarea nu e atat de complicata... Intrerupere de sarcina si iesit din viata tipului. Nu isi va lasa sotia pentru tine. Daca isi dorea acest lucru o facea pana acum. Probabil casnicia lui avea nevoie de o gura de oxigen, iar tu i-ai oferit-o.
Mai mult, daca ii vei spune de copil, sunt sigura ca va lua foc. Sau... in functie de entuziasmul tau, e posibil sa te incurajeze, apoi sa dispara. Acum depinde ce fel de om e.
Inainte de toate m-as gandi la copilul care va veni pe lume. Merita o viata normala sau va conta numai ca a aparut dintr-o asa-zisa iubire?
bellea_77
Postat pe 20 Iulie 2008 10:30
buna scumpo. din pacate sunt multe destepte pe aici, nu te lasa doborita de acetse suflete pierdute. nimeni nu are dreptul sa te judece indiferent ce ai facut sau nu. dragostea ne face vulnerabili si de cele mai multe ori nu ne mai da voie sa ne controlam instinctele. oricui i se poate intimpla, dar sa judeci trebuie sa fii tu insuti perfectiunea intruchipata si asa ceva dupa parerea mea, nu exista. suntem pacatosi sau pacatoase cu totii. incearca sa intelegi ca ai dat totul pt a putea fi fericita si sa nu-ti para rau nici o secunda din viata ta ca ai luat aceatsa decizie. ce-ti ramine de facut?nimic mai simplu, mai intii trebuie sa-i spui si lui de acest copil, fii isteata si iubeste-ti copilul ca si idealul tau in viata si copilului tau la momentul potrivit sa ii spui adevarul dar fara al discredita pe cel al carui tata ii este, in fata copilului. chiar daca ti s-a facut o nedreptate nu face si tu la fel. fii buna si daruieste-i copilului tau toata dragostea ta neconditionata. cu sau fara acest copil viata oricum are greutatile ei. ia acest dar de la dumnezeu ca si cum ar fi tot ce-ti putea darui d-zeu mai frumos si mai pur. fii tare, i pt cine, crede-ma.
unyk_v
Postat pe 20 Iulie 2008 11:19
privind inapoi,la viata mea,as vrea sa dau un sfat celor tinere:fetelor,cand aflati despre .x...y...z..ca sunt insurati,fugiti de el ca "dracul de tamaie"! toti au aceeasi placa"sunt in pragul divortului,au o scorpie de nevasta,sotia il neglijeaza..etc! daca nu vreti sa suferiti indepartati-va rapid de pers respectiva! barbatii,din instinct sunt "vanatori" e ceva ancestral la ei! ar fi pacat ca,in urma unei astfel de relatii sa ramaneti cu durere in suflet,lacrimi pe obraz si [eventual] cu un copil in brate! va distrugeti viata si viitorul! el[barbatul] nu va divorta ca sa se casatoreasca cu voi[ procentul este ffff scazut].in general barbatii care au ceva aventuri,au o sotie fie foarte "intelegatoare"fie,din anumite ratiuni, foarte nepasatoare! dar un lucru este sigur...veti iesi sifonate rau dintr-o astfel de relatie! si e pacat....
vaiana
Postat pe 20 Iulie 2008 11:21
cat de rele pot fi unele femei...nu inteleg de ce e ea singura condamnata.de ce nevasta aluia este cea compatimita? oare nevestele nu au nicio vina cand sunt inselate? barbatii aia intra singuri in casniciile lor de 2 bani sau alaturi de cineva?nevestele inselate sunt cele care nu sunt in stare sa isi tina barbatii langa ele,care cred ca un act si un inel pe deget le asigura iubirea. cata naivitate! va spun asta fiindca si eu am avut 2 realtii cu barbati insurati,pe care nu i-am luat in serios,fiindca barbati sunt destui si mai ales liberi...dar pe unul il tin minte cu precadere...unul care incepuse sa aiba dilema de a alege intre mine si nevasta-sa..i-am zis clar ca eu nu sunt o alternativa..o inseala pe fatuca aia cretina,asta mi-ar fi facut si mie..problema lui era alta..o educatie precara,locuitul cu parintii chiar si dupa casatorie,o nevasta la fel de needucata,fara o slujba,fara un cuvant de spus in casnicia respectiva..mi-a luat destul de mult timp sa inteleg ce ii placea lui atat de mult la mine( el imi spunea ca ii placea faptul ca ma purtam frumos cu el si ambitia mea).nu avea nici cea mai mica notiune despre comunicare,stiu ca l-am intrebat odata care a fost cea mai reusita relatie a lui,cu sotia,a fost raspunsul lui prompt si asteptat..la intrebarea de ce nu a stiut sa imi mai raspunda,nici macar nu stia care a fost ultima scoala absolvita de nevasta-sa,nu stia nimic despre ea..si nici ea despre el,din moment ce o mintea cu zambetul pe buze,iar ea nu banuia nimic...
asa ca atat timp cat "doamnele" neveste nu invata sa isi tina barbatii aproape,sa nu se mire ca sunt inselate. deschideti ochii,din astfel de experiente,chiar daca dureroase,aveti multe de invatat! invatati sa va iubiti mai intai pe voi inseva,apoi pe ceilalti!
va pup!
andreea_tgv
Postat pe 20 Iulie 2008 11:34
Singurul lucru pentru care TE FELICIT (!) este CA NU AI FACUT UN AVORT (motivul are importanta DOAR PT. TINE).

GREUL care-l vei avea de dus, DACA NU VEI CONTINUA CU SCOPURILE EGOISTE, te va absolvi de alte mari incercari in viata. Adica vei avea si tu parte de "fericire". Dar daca o duci in continuare cu urmarirea de anumite scopuri "personale", vei "culege" aceleasi roade.
NU este vre-o amenintare, este o regula a Universului, de bun simt! Altii o pot numi ca ar tine de Religie. Oricum ai lua-o se cheama in primul rand "bun simt". Practic sau nu, incearca si vei afla pe proria-ti piele.
Acesta a fost unul dintre primele "semnale" ca trebuie sa schimbi ceva in felul in care iti traiesti viata. Ce urmeaza depinde CLAR de deciziile tale ulterioare.

BUCURA-TE de acest miraculos copil. El este MAREA TA DRAGOSTE, si NU ALTCINEVA. El este "mangaierea" lui Dumnezeu daca vei sti sa-l cresti in acest fel.
Ce-i vei raspunde la intrebari? Ca suntem (ca esti si tu printre) OAMENI, si deci SUPUSI GRESELILOR. Pentru asta, acuma, si oris is cand, NU TREBUIE SA NE LUAM CAPUL, ci sa ne ducem "povara" pana la capat fara a mai gresi. Din "greselile" tale precum si din "modelul permanent" ce vei fi inaintea ochilor lui, isi va trage intelepciunea copilul tau. Asa cum vei fi tu, si-ti vei "face" viata ta, in consecinta va fi si viata lui. TARIA (vointa) ta, va fi si a lui. SLABICIUNILE tale pot fi si ale lui. CE FEL DE VIATA II DORESTI COPILULUI TAU?

Iarta-ti greselile si mergi mai departe bucurandu-te de ceea CE AI.

Te imbratisez ca o mama ce sunt si eu. Nici unora nu ne este usor!
De aceea ne bucuram de secunde de fericire, DAR NU FURATE, ci pe drept meritate. Acestea sunt cele mai "bogate".

Asta a fost. Margi mai departe ..... cu dragoste in suflet! Nu cauta nici unfel de razbunare, sau alte incercari de a-l "prelua" pe acel sot din familia lui! Daca ai inteles !?
Renunta la EGOISM si ti se va da INFINIT mai mult, inapoi! Crede-ma ca-ci am trecut prin destule ...
Dragostea sincera lipsita de orice egoism este singura ce are "rod BUN".

Ai facut un singur lucru nu doar bun, ci GROZAV ca ai pastrat copilul. Cel putin nu ai comis "o crima".
De aceea TE FELICIT !

Te felicit !!!
Simply_i
Postat pe 20 Iulie 2008 12:02
Amanta este o pacalita,ca si sotia.Cel ce poarta cea mai mare parte de vina e el.Amanta are si ea partea ei de vina:a facut un copil,sa fie responsabila.Stia ca nu poate sa aiba nici un sprijin de la el.Sa creasca
copilul si sa-l iubeasca,atat poate sa faca pt acest micut care va plati
pt faptele inconstiente ale parintiulor lui.
claudea69
Postat pe 20 Iulie 2008 12:46
La ceea ce am vazut scriindu-se aici, stau si ma intreb: oare noi, romanii, vom ajunge vreodata sa depasim barierele ignorantei, prejudecatilor , oare vom ajunge vreodata sa ne aliniem mentalitatii tarilor occidentale?....NICIODATA. Relatiile interumane sunt loterii, indiferent de natura legaturilor. Fiecare are dreptul sa -si traiasca viata dupa bunul plac , fara sa-si judece aproapele si fara sa fie nevoit sa dea explicatii.
M-am decis sa scriu pe acest forum, pe tema acestui subiect , ca urmare a aberatiilor scrise de unele persoane.
Pentru acele persoane am cateva intrebari : aveti experienta de viata?; ati avut vreodata rolul de sotie , de femeie divortata, de amanta fara stiinta sau cu buna stiinta?
Pentru femeile de caracter, curajoase,independente psihic , care stiu sa infrunte viata cu bune si rele..... am numai respect si toata stima ....pentru sotiile care se complac intr-o casatorie, doar de dragul copiilor sau de neputinta de a se despride de obisnuinta ,de acea frica de a nu fi parasite...."priviti-va" mai bine in oglinda si mai lasati capra vecinului.
SCUMPYKA30
Postat pe 20 Iulie 2008 17:50
draga Andreea tgv care spui ca nevestele nu stiu sa-si tina sotii langa ele, ai fost macar implicata intr-o relatie serioasa?Sa-ti spun parerea mea de fosta nevasta.Fosta din cauza unora pe care tu le aperi. Am fost casatorita 13 ani, casnicie fara certuri, fara nopti lipsa de acasa, fara nici cea mai mica idee ca o alta femeie ( ca om nu as putea sa-i spun - tb sa ai suflet)avea sa-mi strice caminul.A ramas insarcinata, a facut un copit ( nevinovat ), fara sa-i pese nici de copilul meu, nici de mine si nici macar de al ei pe care il creste mama ei. Nu s-a oprit aici, au inceput mesaje, telefoane pana cand totul s-a destramat.Nu are nici suflet, nici remuscari, nici macar un dram de rusine. Poti sa mai aperi astfel de persoane?
allissa01
Postat pe 20 Iulie 2008 17:54
Pentru Allisa 01 ... de ce tot timpul femeile sunt cele vinovate , fie ca sunt sotii , fie ca sunt amante? Intr-adevar, fiecare isi are partea de vina, dar , oare, barbatul ..nu este el cel care provoaca totul?nu este el cel care nu-si cunoaste limitele? intai mi-as pune intrebarea : cu cine am convietuit eu 13 ani si cate nu am stiut despre el? si ce am facut eu pentru a inflori relatia ?
SCUMPYKA30
Postat pe 20 Iulie 2008 18:05
nu am multe de spus, parerile sunt impartite si din pacate fiecare parte are dreptate.."proaste" sunt femeile toate si unele si altele:) barbatul ori nu e deloc ori f putin! asta e mentalitatea in tara noastra. eu le-as sfatui si pe unele si altele si amante si sotii , sa-i intoarca spatele si sa ramana singur. e singura pedeapsa si cea mai buna. din pacate femeile se cearta pe el si se jignesc intre ele neintelegand ca de fapt , amandoua sunt inselate si mintite in aceeasi masura.
draga amanta-03, nu te judec si nu te condamn, poate multe ar fi facut ceea ce ai facut tu daca ar fi avut nenorocul sa iubeasca un barbat insurat(pt ca iubirea ti se intampla uneori cand nu vrei si cand nu te astepti,orice ti-ar spune ratiunea o auzi dar nu o crezi si oricat te-ai opune nu reusesti intotdeauna sa scapi)banuiesc ca ai avut o mare iubire pt el daca ai facut asa ceva si daca ai avut iubirea asta imi dau seama ca si el a alimentat-o intens( nu ai iubit doar tu si atat), trebuie sa recunosc ca ai avut un mare curaj sa faci asta si ca ai fost probabil si un pic inconstienta de ai crezut ca un asemenea om (care-si mintea si insela sotia de acasa)merita un asemenea sacrificiu.si uite ca tostusi am scris multe..:)ceea ce vroiam sa-ti spun e ca nu te poate ajuta nimeni decat parintii tai sau rude apropiate.am 2 colege care au facut ce ai facut tu, ca sunt niste femei nemaipomenite cu un caracter si o corectitudine de laudat si ca copiii lor, al amandorura sunt doi baieti( pt ca 2 au baieti) exceptionali!!!!eu am fata imi pare rau ca nu am decat un copil si mi-as fi dorit un astfel de baiat! cuminti , frumosi , politicosi, inteligenti..acum sunt mari si au fiecare firma lui.dar asta depinde din pacate ...doar de tine! bafta!
lauracris
Postat pe 20 Iulie 2008 21:55
Mesaj pentru Elada-special

Bravo de 100 de ori lui Gabriel pentru felul in care vede femeia de astazi.Pai tot ceea ce TIE ti se pare ca un barbat este critic la adresa femeii,ca mai exista si barbati care nu mint,care au reguli si se respecta pe ei insusi si(automat si pe cea de langa el)repet TIE ti se pare k este MISOGIN?Pai de ce,pentru ca nu iti convine tie pentru ca te loveste exact si direct in principiile tale FEMINISTE?Pai esti TU in stare sa observi unde s-a ajuns cu femeia sa faca in ziua de astazi?Te afli cumva printre cele "evoluate"in libertinism(sexual si moral),atat de mult ca nu mai vezi decat pe tine?Pai tu nu vezi diferente,ci tu re regasesti in felul de a fi a acelei femei pt ca esti la fel!Stii ce,barbatii fug de asa femei nu din "lipsa de responsabilitate" ci din lipsa de principii ale femeii de astazi care accepta compromisuri de tot felul doar pt a-i fi ei bine!Barbatul simte femeia de genul acesta si nu se ataseaza!El nu fuge,el isi asigura spatele si femeile care nu au ajuns inca la maturitatea sa inteleaga si barbatul si nu doar pe ele asa or sa pateasca.Am vazut multe in viata,asa cum spunea cineva in SUA si in tarile dezvoltate FEMEIA a evoluat atat de tare in independenta ei mult visata ca ajunge sa vrea,sa accepte si sa munceasca singure pt copil(copii)doar sa se simte ele libere sa faca ce vor,inclusiv sexual!S-a ajuns ca familia monoparentala sa fie ceva normal acceptat de societate doar pt ca FEMEIA DE ACEL GEN doreste sa fie libera domnule!
Ma opresc aici caci voi fi considerat si eu misogin doar pt ca nu sunt acceptat de mentalitatea "prea evoluata" a unor feministe.Copii sunt cei care sufera,nu cresc normal si sunt condamnati la asa o viata doar pentru ca societatea moderna accepta aceste grave compromisuri in detrimentul familiei.Ne mai auzim!
lynx
Postat pe 20 Iulie 2008 22:18
Bravo Simply!Frumoasa gandire!
lynx
Postat pe 20 Iulie 2008 22:25
mesaj pt Andreea tgv

Femeile sunt rele de fel si ele nu sunt "unele femei",ele sunt multe!
Ma intreb oare de ce ai preferat si barbat insurat si apoi il si privesti de sus acum!Pentru ce drak ai mai stat cu el?Ce ai apreciat la el atat de mult daca il critici atat?Pai nu tot datorita faptului ca te regasesti in aceeasi situatie cu "saraca femeie"subiectul principal aici,dar fara un copil?
lynx
Postat pe 20 Iulie 2008 22:32
in primul rand ai fost egoista si te-ai gandit decat la tine..nu te-ai gandit la copil nu te-ai gandit la el.nu asa tii un barbat langa tine.el nu te iubeste suficient si de aceea nu si-a lasat nevasta.nu exista nici un alt motiv.dak erai totul pt el cand afla k esti insarcinata venea direct la tine si o lasa pe aia.acum toate oalele se sparg in capul tau.te chinui si tu se chinuie si copilul.dak nu l-ai dat ink in judecata este momentul pt pnsie alimentara
anamm_1985
Postat pe 20 Iulie 2008 22:49
Mesaj pentru lynx
Nu domnule,nu ma aflu in randul acelor femei asa cum sustii.Sunt casatorita de 16 ani,am un sot pe care il respect si care ma respecta,am doi copii frumosi care cresc alaturi de mama si de tatal lor intr-o familie perfect normala.Dar eu nu sunt una dintre cele care condamna si judeca,Fiecare are poate motivele lui sa faca ceea ce face,fiecare este liber sa isi traiasca viata asa cum crede de cuviinta.Deci mai usor cu acuzele si jicnirile...Iar daca as fi una dintre acele femei ar fi doar problema mea....Si inca ceva,nu,nu sunt o feminista asa cum spui tu.
ELADA36
Postat pe 20 Iulie 2008 23:01
De la: ELADA36, la data 2008-07-19 22:54:26Domnul Gabriel,oare sesizez o urma de misoginism(de altfel tipic masculin)?Cine este de vina in aceasta situatie?Probabil toti trei(sot,sotie si amanta).Fiecare are partea lui de vina...De ce toata lumea o condamna ca a pastrat copilul?Care este problema ca va fi un copil fara tata?Am mai spus si ma repet:daca faci un copil casatorita fiind,iar mai apoi te desparti din varii motive acel copil nu va fi tot un copil fara tata?Care e diferenta?Faptul ca aceasta femeie nu a fost casatorita cu tatal copilului?De ce acest copil ar trebui sa fie altfel,de ce nu ar putea avea o educatie buna?Doar pentru ca nu are tata?Au trecut acele vremuri...Multe femei aleg astazi sa fie mame singure si nu vad nici o problema in asta...Nu poate nimeni sa o judece sau sa spuna ca aceasta femeie nu ii va putea da copilului ei o educatie,nu il va putea creste frumos...Sa-i traiasca copilul,sa fie sanatos iar ea sa gaseasca puterea de a merge mai departe...

Cu riscul de a te supara: Domnul Gabriel nu are nici o umbra de misoginism ( pentru varii motive- inclusiv o teorie- pe care- vreodata o sa ti le explic daca se va ivi oportunitatea) ; Cred ca am fost interpretat gresit- si asta pentru ca am fost un picutz cam alambicat in exprimare;
Mesajul meu ( fran si scurt) era urmatorul:
"Daca stii ca mori de foame si singura, la ce naiba ti-a mai trebuit si un copil; Esti chiar atat de proasta sa mai face pe inca cineva sa sufere"
Asa ti se pare mai bine?
E mai "straight"? Ti se pare mai confortabil?
In rest bla- bla-urile cu "judecata'; cu "a ales" cu "mame singure"- sunt valabile atata timp cat ai bani; N-ai bani- esti fiul ( fiica) ploii! Nu am vrut sa judec o femeie- ci o atitudine ( pe care- din pacate o observ destul de des: "murim de foame in casa- da` facem copii!" De fapt- ca sa fiu crud - trebuie sa avem si noi saracii nostri- altfel cine ne mai face treburile murdare, cine ne mai curata de gunoi peluza? Tiganii? Pai- nu- pen`ca aia -s la furat in Italia/Spania;
Deeeeci.....
G_I_JOE
Postat pe 21 Iulie 2008 10:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ceva sfaturi nu ar strica:-S 13 De la: white_devil 27 Septembrie 2009 15:08
Exista dragoste la prima vedere si relatii la distanta ? va rog ajutati`ma ca plang in hohote.. 11 De la: swim406 24 Septembrie 2009 15:54
7 ani diferenta 9 De la: mariusmarin26 30 Aprilie 2010 13:53
De ce iubesc femeile si fac sacrificii indeobste pentru cei care nu merita aceasta? 76 De la: pamela_1 10 Aprilie 2009 13:14
cum si ce sa aleg????? 13 De la: inna_1688 9 Iunie 2009 11:37