Setari Cookie-uri

iubire imposibila?????????????

unii oameni nu se potrivesc si isi dau seama uneori prea tarziu...si de aceea atunci cand ai o rel extraconjugala,nu doar o aventura,inseamna ca nu esti fericit...cand iti dai seama,poate ai un copil si atunci nu mai poti sa te pui pe primul loc...e bine totusi sa renunti si dc intr-adevar e dragoste adevarata,caile voastre se vor uni...dc nu,inseamna k altcineva iti este menit...bucura-te pt toate lucrurile frumoase pe care le-ai luat din aceasta relatie si lasa timpul sa vindece...parintii mei sunt divortati din aceasta cauza...tatal meu e cu altcineva dar nu e persoana cu care a inselat-o...mi-a fost greu,pt k niciodata nu a fost langa mine...si e cu cineva de varsta mea aproape...are vreo 23...si un copil de un an...stiu k e fetita dar nu o cunosc...din aceasta cauza mi-am facut o conceptie gresita despre oameni...si am avut d pierdut...insa mi-am dat seama unde gresesc
nu judec pe nimeni...indiferent ce face...fiecare stie mai bine de ce a ales un anumit drum...
iti urez multa fericire!
Aleys
Postat pe 2 August 2008 22:41
si probabil...ar fi fost mai rau dc ar fi ramas impreuna parintii mei...
Aleys
Postat pe 2 August 2008 22:42
intr-adevar ...nu neg ca ma gandesc inca foarte des la cum ar fii cand e posibil ca sa se intoarca la mine...dar si gandul ca ar putea face cu mine ce face momentan cunevasta ma omoara....
faptul ca imi cladesc fericirea pe necazul alteia ...poate sunt egoista dar eu nu o vad asa...cum sa scris mai devreme...daca e o aventura e altceva..dar daca e ceva de durata inseamna ca acolo nu mai functioneaza ceva...din moment ce el era deja departe de familie...si cel mai important e ca noi ne-am intalnit din senin...intamplator la un chef...nici eu nu imi cautam pe nimeni nici el..eu chiar ma despartisem de prietenul meu ...pt ca vroiam sa am din nou libertatea mea....si sa intamplat totu din senin
incercam sa uitam ...legatura inca mai aveam...mereu imi scrie ca ii e dor d emine...eu ii scriu doar msg fff reci...care numa eu stiu cat ma doare cand le trimit...ca de fapt fac ceea ce nu vreau....dar nu ma simt responsalbila ca as fii distrus o casnicie...si daca nu mia merge nu va mai merge...dar asta ajunge iarasi la decizia mea....TIMPUL LE VINDECA PE TOATe.....
o sa vad daca ne vom mai intalni...usor cum ziceam nu e nici pt mine nici pt el...ca el imi scrie de mii de ori ca sta langa ea in pat si se gandeste ce frumos era c mine...sau merge in oras peste tot si se gandeste la mine...si stiu ca nu ma minte...pt ca mai presus de toate..ca sunt barbatii mincinosi...dar nu e vb ca l-as fii crezut doar.....cum zicea si el mereu nu conteaza vb conteaza faptele si e l-am simtit ca ceea ce imi zicea nu e o mincinuna pt ca am trecut prin foarte multe ca sa fim impreuna...tinand cont ca nu a stiut nimeni de relatia noastra...si toti care la inceput banuiau ...o ziceau doar asa nu stiau nimic sigur.....si cand intrebam de ce cred ca am avea ceva....spuneau...DOAR PT FAPTUL CA VA POTRIVITI FFF BINE SI CA SUNTETI CHIAR FACUTI UNU PT CELALAT....
nu e usor dar sper sa treaca...TIMPUL::.::
va multumesc mt msg

Postat pe 3 August 2008 03:18
Call me a dreamer...dar eu cred in dragostea aia ca in filme,cred ca e posibila si cred ca ne e dat sa o cunoastem si noi pamantenii-nu toti,e drept...doar cei binecuvantati.
Sfatul meu,desi nu cred ca te ajuta foarte mult e sa il lasi pe el sa ia decizia,dar aceasta sa nu fie de loc influentata de tine.Adica sa ajunga la concluzia ca ar fi facut asta intr-un final si daca nu existai tu.Te inteleg ca nu vrei ca acea femeie sa te urasca si ca nici nu vrei sa fi distrugatoare de casnicii,dar esti gata sa renunti la tine pt asta?Pana la urma cineva tot va suferi,dar sa stii ca nici casnicia lor nu va fi niciodata la fel.Poate daca i-ar reda libertatea sotiei ar putea si ea sa isi gaseasca fericirea.Nu e o solutie usoara,dar eu zic sa te gandesti bine daca il vrei si daca inima ta spune ca da si a lui la fel...nu ar trebui sa fie nimic care sa va stea in cale.Cat despre fetita-el nu o pierde de fapt...ci nu mai locuieste cu ea.Atata tot.
Singura chestie la care zic eu ca ar trebui sa te gandesti e daca nu cumva te-ar lasa si pe tine pt...o alta ca tine...Te-ai gandit la asta?
In rest ai rabdare ca timpul le rezolva pe toate si daca nu se rezolva trec...tot cu timpul...si inca ceva..in dragoste nu exista ratiune,nu te mai lupta cu tine insuti ca te autodistrugi!
sweetpink
Postat pe 3 August 2008 03:41
crede-ma ca e greu s-o rupi ,incerc sa fac asta de 15 ani doar ca pentru un motiv sau altul relatia sau ce a mai ramas din ea merge mai departe ;poate ca sunt slaba sau poate doar ca ma complac intr-un raport pe care din obisnuinta sau din teama de a suferi nu am reusit sa-l desfac .dar o voi face ,trebuie pentru ca am pierdut mult.am 39 de ani si nu am de la viata decit sperante ; speranta ca o va termina cu sotia lui , ca vom avea o viata normala impreuna .asa ca daca esti destul de puternica ,paraseste-l nu merita ,trebuie sa gindesti la tiene pentru ca el asta face ...
unycamila
Postat pe 3 August 2008 08:31
Eu n-as putea iubi un barbat care isi inseala nevasta. Orice ar zice, nu mi s-ar parea atractiv, pentru ca urasc duplicitatea si minciuna.
aciri
Postat pe 3 August 2008 10:44
Draga mea, in primul rand du-te la un preot si povesteste-i lui tot ce ti-i s-a intimplat, dar daca te spovedesti atunci iti va fi mult mai bine si Dumnezeu iti va lumina calea ta. daca iti este scris sa fii cu omul acela vei fi, daca nu e pentru tine nu vei fi. dar du-te la preot si spovedeste-te. aici noi nu putem sa te judecam, caci noi toti suntem niste pacatosi si noi nu putem analiza situatia, putem sa ne dam cu parerea dar mai mult, nu. Important e sa nu uiti ca vii din Lumina si te indrepti tot acolo. Depinde de noi in lumea asta unde vrem sa mergem, sus sau jos, e liberul arbitru, nimeni nu te poate forta sa alegi. Tu vei stii cel mai bine dupa ce te vei spovedi total la preot ce vei face. important e sa nu uiti sa comunici cu Dumnezeu si el iti va transmite mesajul corect.
Cu drag, un alt suflet.
oana_iftemi
Postat pe 3 August 2008 13:50
in legatura cu ce a scris ACIGRI....stii cateodata...de fapt nu doar cateodata ...niciodata nu poti sa ii comanzi inimii...adica poti sa alegi pe cine si cu cu cine ce faci dar inimii nu ii poti spune pe cine sa iubeasca si de cine sa se indragosteasca si de cine nu ö.....cui sa i se daruiasca si cui nu....stiu ca poate par acum o lasa...ca incep sa dau inapoi...nu deiczia mea am luat in fata lui sunt tare si nu ma arat deloc...aici imi permit ca sa imi exprin sentimentele ca nu pot vb in rest cu nimeni...ca in astfel de cazuri nu poti povesti nimanui nimic ca stii cum e si cu prietenii in viata....nu stii niciodata in cine sa ai incredere si eu cum sunt in straini aici e greu sa gasesti prieteni...si nu vreau ca pe cei pe care ii am sa ma vada din acest moment altfel....nu e o situatie chair asa de placuta...de aceea am dat din greseala de acest forum si aici m-am simtit si inteleasa si criticata...si sincer sunt un om care invata din critici...am citit aici si msg care nu mi-au picat bine ..dar am incercat sa le inteleg...
incerc de multe ori sa ma pun si in locul neveste dar cum spuneam inainte ..eu nu ma simt vinovata de distrugerea unei casnicii..pt ca acolo nu mai era nimic daca in momentul cand noi ne-am intalnit dupa nici 3 sapta el si-a adus nevasta pt 2 saptamani aici si fetita...si asta nu la oprit cu nimic ca sa stea aproape intreaga zii cu mine...spune-a ca merge la lucur...si cand a fost acasa in romania...nici atunci ...chiar daca nu ne cunoasteam de mult timp....ne scriam zeci de msg pe zii vb nopti intregi la telefon si ea dormea...deci ....e clar acolo multe nu mai sunt...si din experineta prietenelor si a cunostintelor si auzitelor stiu ca daca dragoste nu mai e nici macar un copil nu poate sa tina o casnicie si cum spunea....ALEYS....bine ca parintii ei nu mai sunt impreuna...decat sa traiesti intr-o familie unde e numa cearta si nu se observa deloc dragote atucni mai bine nimic
eu nu situ familia mea..pot spune ii multumesc la Dumnezeu ca a fost totu perfect parintii mei se itneleg minunat si nu am vazut nicodata sa se certe cu toate ca sunt de peste 30 de ani casatoriti ..si asa ceva mi-as dori si eu ...dar in ziua de azi e tot maigreu sa gasesti pe cineva cu care sa te potrivesti de minune asa cum am gasit eu pe respectivu..si ne completam perfect ..era totu minunat..si nici nu vreau sa ma gandesc de cate ori a regretat el ca nu ne-am intalnit mai demult ca sa nu fie casatorit...deci el cu gura lui a spus ...ca sunt cea mai potrivita pt el si ca ii pare rau ca sa casatorit...nici eu nu mai prea stiu ce sa cred....nu mai situ cum sa imi adun gandurile...si cum sa fac ca sa trec...sau ca sa fie din nou bine
va multumesc pt intelegere ....si pe critici
:D

Postat pe 3 August 2008 15:12
Draga mea,
daca acel om casatorit , care a jurat credinta in fat lui D-zeu, a calcat stramb inseamna ca i-a lipsit...ceva.Dar ai grija sa nu fie ........vesnicul nemultulit.Sa nu te condamni,pt. ca ai intrat in viata lui. Singurul vinovat este ....el.oi nu putem porunci inimii
ana_lili36
Postat pe 3 August 2008 15:21
inr-adevar nu poti porunci inimii pe cine sa iubeasca...nu trebuie sa te condamni,pentru ca il iubesti si nu ai avut alte intentii(de ex sa stai cu el din interes)...de uitat nu cred k il vei putea uita dar mai bine adu-ti aminte de el ca si cum ati fi fost in alta viata impreuna...dar cel mai bine pentru tine este sa renunti la el,nu sa-i spui ori eu ori sotia ta,pentru ca s-ar simti constrans si poate nu ar lua decizia corecta...si sa aleaga el,nu influentat de tine...chiar dc nu mai esti cu el,rel lui oricum nu se va imbunatati dar pentru linistea ta trebuie sa lasi totul asa cum este...cred k dc intr-adevar sunteti facuti unul pt celalalt,va veti intalni din nou...si cel mai important:nu trai nici cu iluzia k veti fi impreuna candva,pt k o sa uiti de viata ta in speranta k se va intoarce...traieste-ti viata asa cum este si fii recunoscatoare pt lucrurile bune din viata ta...fa o lista si vei gasi destule...
Aleys
Postat pe 3 August 2008 15:36
Da, eu ziceam despre mine, si sa nu crezi ca te judec. Dar pentru mine e foarte important ca barbatul pe care il iubesc sa fie de incredere si consecvent. Mie nu mi s-a intamplat niciodata, nici pana la casatorie, sa gasesc atractiv un om care, casatorit fiind, mai cauta ceva pe undeva, in loc sa incerce sa rezolve problemele pe care le are acasa. Daca aflu ca e casatorit, probabil, inconsecventa lui ma opreste sa ma apropii de el... Or, daca femeia nu il vrea, el chiar nu mai are ce face. Intelegi?

Am mai spus ca am fost tentata sa insel, cand nici casnicia mea nu prea mergea bine. Ei bine, m-a oprit faptul ca imi imaginam cum ar putea evolua lucrurile, si cat de greu ar fi sa-mi recapat demnitatea -in ochii mei, nu ai altora.
aciri
Postat pe 3 August 2008 16:28
sunt in aceeasi situatie...la me dureaza de vreo 3 ani si ceva...asa k...eu te inteleg perfect...am incercat sa pun capat relatiei de multe ori...dar nu m-a lasat inima...si nici el...asa k am decis sa las timpul sa decida ce se va intampla mai departe...rau cu rau dar mai rau e fara rau...
fara_lacrimi
Postat pe 3 August 2008 16:48
Oana,tu te auzi ce spui? Pe ce planeta traiesti?Si preotii sunt la fel de pacatosi ca si noi ca si ei sunt OAMENI.Nu e nimic divin legat de ei.Cat dspre spovada...poate pe unii ii ajuta...pana la urma ceea ce a facut saso aici e tot un fel de spovada ca cea de la preot e riscanta-poate sa te faca sa te simti ultimul om,cunosc cazuri in care enoriasi s-au sinucis dupa o astfel de incercare.Ma tot gandesc cum de exista oameni care sa gandesca asa...Nu mi-o lua in nume de rau!Sunt pur si simplu socata
sweetpink
Postat pe 3 August 2008 17:46
"nu exista realitate ci interpretari".Drama este doar in capul tau,draga sasso,asa interpretezi tu realitatea ta.Ceea ce urmeaza in viata ta,nu e decat consecinta laegerii tale,asa cum,tot ce tragi acum,este consecinta faptelor tale.Daca nu cedai ispitei,daca te gandeai de doua ori inainte de a te angaja in aceasta relatie,azi erai o tanara vesela,cu multi admiratori,optimista si multumita de ea insasi,dar....,ai dovedit multa slabiciune,ai fost si esti o veriga slaba inrelatia voastra,el este un egoist si un vanator de ocazii(nu ai fost si nu vei ramane singura victima,probabil)si,atata vreme cat nu te trezesti,nu incepi sa gandesti,sa iti pui intrebari in legatura cu ce vrei tu de la viata,ce pretentii ai si te complaci intr-o iubire bolnavicioasa,vicioasa,care lasa sechele in sufletele multor persoane nevinovate(sotia lui,copilul,parintii tuturor etc),repet,atata timp cat nu iti vei pune aceste intrbari si sa incerci sa iti dai si raspunsuri...,nu vei rezolva problema.El e un oportunist,un egoist,iti transmite mesaje subliminale de genul("nu pot trai fara tine,te iubesc,te vreau,sunt gelos,te visez,te vreau pt mine etc etc),tocmai pt a nu "scapa cascavalul din plisc".Nu e diferit de majotitatea barbatilor.Nu sunt inteligenti cei ce fac asta,este o insusire nativa,din vremea cand oamenii traiau in grote si fiecare barbat dispunea de mai multe femei(probabil,ele erau mai putine la nr) pt a le "monta"pt pepetuarea speciei.Draga mea,nu e iubire din partea lui,degeaba te amagesti;poate ca nici el nu e constient de acest lucru,desi,ma indoiesc,sincer.E atractie fizica,sexuala...,cam asta cred.Pt ca,daca te-ar iubi,ar simti,ar vedea ce se intampla cu tine,in sufletul tau,ca esti trista,dezorientata,nesigura si...vinovata fata de ,cel putin ,copilul lui.Daca te-ar iubi sincer,ar stii ca iti blocheaza startul in viata,iti afiseaza statutul de c...in ochii lumii,in societate,iti interzice dreptul la fericire,la evolutie.Dar lui nu ii pasa nici de tine,nici de ceilalti,printre care e si sotia si copilul lui,care,sincer nu au nici o vina,ca el nu isi poate tine pofele in frau.Nu crede chestiile de genul"nu ma mai inteleg de mult cu sotia,nu prea am iubit-o,nu ne potrivim la pat etc etc..Aceste argumente sunt tipice barbatului aventurier.E indragostit,poate asa e,dar e indragostit de dragoste si nu ii pasa de consecinte.Acesta e barbatul iresponsabil,incapabil sa faca orice femeie fericita,un handicapat sentimental.Tot ce urmeaza depinde numai si numai de tine.De fapt,nu cred ca vrei sa traiesti momentul degradat de a da ochii cu nevasta sau parintii lui sau sa iti spuna el"trebuie sa te parasesc...).Fa tu primul pas,cu capul sus,mandra ca ai ales ceea ce e bine pt amandoi.Viata inseamna a aface alegeri inteligente,nu simple sau rapide.In viata suporti consecintele alegerilor tale asa cum suporti si consecintele faptelor tale.Sa nu te plangi de nimic,tu ai ales situatia asta si din moment ce scrii aici si cei pareri,inseamna ca esti constienta ca ai gresit facand aceasta alegere de a fi cu el.Tu ti-ai atras tot chinul si nelinistea,dar tot tu poti atrage si lucruri bune,facan ceea ce e corect,eliberandu-ti constiinta.Citeste cartea"Atitudinea este totul",nu mai stiu cine e autorul,e o carte psihologica si sunt multe alte carti care iti raspunde la intrebarile pe care le crezi fara raspuns si te face sa vezi viata altfel,mai simpla si mai frumoasa.Drama nu e decat in capul tau.Nu e nimic tragic,decat ca ai intalnit un ...vanator de femei si pamantul e plin de ei.Spune-i ca ai nevoie de timp sa "rumegi"faptele,nu suna,nu suni,nu va vedeti,dorul este o stare pe care ti-o induci tu singura,depinde cum privesti lucrurile.Concluzia:ti se intampla doar ,ceea ce atragi(legea atractiei in univers) constient sau inconstient.Stai de vorba cu tine,vezi ce pretentii ai de la tine si de la viata,apoi ,fa-te frumoasa,intalnestete cu prietenii de varsta ta,calatorise,citeste,danseaza,distreaza-te(nu te destrabala),acorda-ti timp pt a intelege cum iti place sa traiesti,fa toate acestea fara el,fara mesajele de la el,telefoane sau prezenta lui.Nu ii esti datoare lui cu nimic,imenire omului pe pamant este SA FIE FERICIT,nu sa faca pe altii fericiti.Sa iti explic sensul acestei expresii;fiind fericit tu,automat radiezi fericire in jur ,daruiesti iubire,fiind,insa trista si nefericita,asta vei imprastia in jurul tau,ii vei face nefericiti pe toti cei dragi,toti te vor ocoli si totul e desertaciune in sufletul tau.Judeca si tu.
crinaD
Postat pe 3 August 2008 18:12
Daca nu poti da un sfat,nu te apuca sa jignesti!!!
Fiecare am dat raspunsuri civilizate,asa ca.....
andreea1976
Postat pe 3 August 2008 18:48
Si mie mi se pare nepotrivit sa jugnesti. Saso a cerut sfaturi. Daca ar fi vrut sa sfideze "opinia publcia", ar fi facut-o demult, or ea analizeaza si raspunde la mesaje, comunica civilizat chiar si cu cei care ii spun lucruri dureroase... Si, nu suntem tribunalul moravurilor aici, nu?

A pomenit aici cineva despre preoti, da si daca un preot face pacate, inseamna ca trebuie sa renuntam la religie ca institutie? Si daca exista si judecatori care gresesc, sa renuntam si la Justitie? Si tot asa, mergand pe aceeasi logica? Preotul este un om pregatit sa ne lamureasca in probleme care tin relatia noastra cu Divinitatea, si trebuie respectat pentru har, nu pentru ca ar fi sfant, ca nu este. Si nu e nevoie sa fie sfant. De asta se spune: fa ce zice popa, nu ce face popa. Asta nu inseamna ca ceea ce ne invata el e rau. Ci doar ca e complicat si greu de urmat

P.S. Saso e inca foarte tanara. E normal sa fie putin derutata. Cand ai o asemenea povara pe umeri, e greu sa-ti tii echilibrul. La varsta ei, eu imi traiam inca adolescenta. Ea insa are parte de o drama complicata.n dar poate ca e mai bine asa, sa se maturizeze mai devreme.
aciri
Postat pe 3 August 2008 19:20
Andrushcka,exprimarea ta lasa de dorit...asa ca daca vrei sa judeci daca cineva are sau nu are "prea multa carte" ... ar trebui sa ai mai multa grija.In plus de asta, cum spunea cine va mai sus,nu suntem "tribunalul moravurilor" si ca sa fac si referire la Biblie "cine e fara de pacat sa arunce prima piatra",te simti...?
Si pt acigri-msg-ul meu nu inseamna ca trebuie sa renuntam la religie ca institutie...ci doar ca intr-o situatie de genul asta nu inteleg de ce ar merge cineva la spovada.Sa spuna ce?Si preotul ce crezi sincer ca ar sfatui-o...sa fim seriosi!Ar face- cu ou si otet "distrugatoare de casnicii ce e ea..."Unde intra Divinatatea in propblma lui Saso,nu inteleg!?
sweetpink
Postat pe 3 August 2008 19:52
Spovedanie ca sa te ajute preotul? Pai nu l-ati vazut la stiri pe preotul ala care, atunci cand a venit unul batut la el sa se planga l-a sfatuit sa-l astepte pe agresor la ceva colt si sa-i dea la coaste ca sa nu lase urme..?? Ok, acum o sa spuneti ca a fost o exceptie.. Dar mai conteaza?? De unde sa stim noi cate astfel de exceptii exista zi de zi? De acord cu sweetpink.. divinitatea nu are nici o legatura cu problema asta.. La fel cum nu are legatura nici cu muuulti preoti.

Postat pe 3 August 2008 19:59
nu trebuie sa-i judeci p ceilalti,pentru k la randul tau vei fi judecat...si nici sa jignesti...toti facem greseli dar ne este usor sa-i aratam cu degetul pe ceilalti si sa comentam k uite ce a facut aia sau ala...nu stii niciodata in ce circumstante te pune viata si cum vei reactiona intr-o situatie pe care nu ai mai intalnit-o...(vb in general)si nimeni nu stie exact ce e in sufletul ei sau in al lui...
un ex...am un unchi(are vreo 70 si ceva) si este casatorit de vreo 45 de ani.ea este mai in varsta cu 10 ani.dp vreo 3 ani de cand s-au casatorit,aveau un copil dar rel lor era dezastruosa...a intalnit o alta femeie...exact asa cum dorea...au avut o relatie si a vrut sa se desparta de nevasta lui dar aceasta a facut crize k au copil,k o lasa asa etc...a renuntat l cea p care o iubeste pt copil si din mila...acum imi spunea k ink isi mai aduce aminte de ea in fiecare zi si ii pare rau k nu a ramas cu ea.copilul este mare,nu-i pasa iar toata viata a fost nefericit,culminand cu faptul ca sotia lui vrea sa-i ia casa k sa i-o dea baiatului ei din prima casatorie...a fost singura data cand a inselat-o,pentru k int-adevar a fost ceva special...dp aceea nu i-a mai pasat,s-a resemnat...regreta doar k nu a fost cu ea...acum e singur si bolnav...(uitasem de aceasta poveste)
deci...nimic nu este ceea ce pare...bineinteles,nu intotdeauna este asa...uneori doar se joaca,alteori e ceva real...
SASO...nu am spus aceasta poveste k sa iti faci iluzii sau sa regreti ceva...doar pt a se stii k nu intodeauna e vb de naivitate sau de aventura...
Aleys
Postat pe 3 August 2008 20:10
dupa ce ti-am citit povestea si ce a spus fiecare....vreau sa iti spun si eu ceva.....din pacate din propria mea experienta

si eu am fost indragostita atasata....si nu mai stiu cum de un barbat insurat.avea tot ce imi doream...bani putere masini.....(de felul meu eram materialista) ne-am placut de prima oara....a durat relatia asta aproximativ 3 luni...are o sotie incantatoare.......problema era ca nu vroia sa ii daruiasca copii si el suferea de acest lucru.este o persoana cunoscuta in orasul meu...dar intotdeauna m-a facut sa ma simt fericita si sa uit de cei din jurul meu.Cum ti-am zis a durat 3 luni...in care am trait ...si bune si rele park eram eu sotia sa..desii..amandoi...lucreaza in acelasi loc(firma lor..biroul fiind comun cu al sotiei)...ne-am putut trai aceste 3 luni ca si cand ar fii fost 3 ani...dar totul s-a sfarsit....atunci...kand....am mers undeva ...separat..dar stiam ca ne vom intalnii..si am cunoscut-o pe sotia lui.Am ramas atat d impresionata de acea femeie mi-a intrat in suflet si ne-am imprietenit atat de bine incat atunci cand vorbeam cu ea...imi veneau in minte niste momente cu sotul ei.de atunci am racit putin relatia,desii nu aici s-a terminat totul,a mai continuat dar nu l-a fel de intens,totul s-a terminat atunci cand a aparut alta o alta,tipa care i-a trezit un interes aparte si iata-ma acuma ma mai gandesc la el ,mai indraznesc sa il mai deranjez cu un telefon sa vad ce face desii am ramas amici desii totul s-a terminat de la sine.
cand ne mai vedem pe strada,la o sedinta inca se trezesc amintiri in privirile noastre NU ZIC CA SA TERMINAT TOTUL...dar fizic da s-a terminat.

nu pot decat sa iti zic...sa ai multa credintza si incredere in el...poate pana la urma o sa se intample cum vrei tu...dar sa ai grija cine si cum se invarte in jurul vostru NICIODATA NU SE STIE CINE MAI APARE SI SE REPETA ISTORIA!odata ce a renuntat teoretic la sotie,nu se stie si a doua oara..MULT SUCCES!si crede-ma stiu prin ce treci;)
Codrynna
Postat pe 3 August 2008 20:37
Sweetpink, fals. Aceasta este exact una dintre situatiile in care sa te duci sa te spovedesti. La psiholog - inca nu e cazul, la prietene - e chiar periculos, pe forum - vedeti si voi care e rezultatul... Doar ca, citind unele replici, imi dau seama ca asta nu se prea preactica (spovedania, adica) in aceasta comunitate. ;)

Daca ar fi avut un duhovnic, cel/cea care m-a intrebat ce ii poate recomanda un preot n-ar fi pus asa intrebarea. Recomandarea, de regula, una complexa (partial, tine de un anume "efort sufletesc", partial tine de restrictii alimentare...), si niciodata nu e un verdict definitiv, ci un indemn la autoanaliza si abtinere (de regula, post si rugaciune)... In fine, poate din curiozitate, mergeti si va spovediti o data - nu de alta (ca nu am de gand sa fac prozelitism aici), dar ca sa nu mai puneti intrebari atat de haioase pe forum.
aciri
Postat pe 3 August 2008 20:57
imi pare rau sa-ti spun asta...dar ar fii mai bn sa-l lasi!!!vb.oarecum din proprie experienta(niciodata nu o sa stau cu un barbat insurat pt.k si eu daca as fii inselata m-ar durea prea rau...ca sotie vb.):TATAL MEU.....a avut ffff multe amante...dar niciodata nu a avut intentia sa-si paraseasca sotia...mama mea!!!si asta nu de dragul copiilor..ci pur si sp. femeile cu care umbla,de obicei,barbatii insurati nu merita un astfel de efort!!!scz saso..dar am o parere ffffffffff proasta despre tipele ca tn!!!!!si totusi...iti zic sa renunti u...k sa nu te lase el.......BAFTA!!!SPER SA FACI O ALEGERE InTELEAPTA!!!te pup!!!
anya
Postat pe 3 August 2008 22:15
buna seara, Saso am trecut si eu prin ce treci tu ,am avut un iubit care s-a insurat in timp ce era cu mine ,si la doua luni dupa nunta venea la mine .ne-am iubit frumos si ne-am despartit frumos...pentru ca eu eram casatorita cand l-am cunoscut si el pana sa-i cedez avea nevoie de o femeie.Acum ne face placere sa ne intalnim din cand in cand la o cafea sa stam de vorba despre copii,familie...despre noi ...ideea este ca nu e bine sa fii a cincea roata la caruta si nici "cealalta" femeie in viata unui barbat .indiferent de relatia care era intre ei inainte sa va cunoasteti ar trebui sa te intrebi ,TU in locul ei ce ai simti? cred ca meriti un barbat numai al tau ,lasa-l sa plece la familia lui .cat despre Anushka ,ar trebui sa-ti fie rusine pentru felul in care gandesti,cred ca ori ai fost "folosita" ori esti doar frustrata

Postat pe 3 August 2008 22:38
acigri,cred ca asta e un alt subiect-cel cu spovada,ilpuem deschide daca vrei.Contrar asteptarilor...am fost dee multe ori sa ma spovedesc si trebuie sa spun ca am avut tot felul de experiente in acest sens.Cat despre spovada la un prieten-poti sa crezi in sinceritatea si discretia unui prieten 100%?Eu...m-am lovit de un mare NU in sensul asta.Iar psihologul costa bani si la urma umei de ce exista blogurile astea?????
sweetpink
Postat pe 3 August 2008 22:44
Nu am citit decat postul tau,dar este suficient sa imi expun parerea.In primul rand,gandeste-te bine la situatie,gandeste-te ca desparti o familie.indiferent daca ei se inteleg bine sau nu el ar trebui sa ia o decizie in privinta sotiei lui,fara sa fie influentat de o alta femeie.Cnd spun asta,ma refer la faptul ca el poate sa se desparta de ea,crezand ca este indragostit de tine,iar apoi sa i se intoarca sentimentele pe dos,si sa vrea inapoi la casuta lui,la familia lui (cum de altfel a patit o cunostinta de-a mea,care era exact in situatia ta).
Si mai ales daca e un copil la mijloc,care risca sa creasca fara tatal lui alaturi..si imi imaginez ca are o varsta frageda.Nu ar fi un "capat de tara" dar multi copii cresc cu lipsuri,si bineinteles nu ma refer la cele materiale.Le lipseste aducatia unui tata,sau chiar daca au parte de aceasta,este si ea limitata.
Nu te judec,fiecare face ce vrea cu viata lui,dar gandeste-te bine inainte sa iei o decizie,pt ca este si fericirea ta la mijloc,nu numai a unui copil.Orice decizie ai lua,succes.

Postat pe 3 August 2008 22:51
Saso draga mea,orice alegere ai face,iti va parea rau,cel putin pt o vreme.Daca vei rupe relatia,mult timp te vei gandi cum ar fi fost daca ai ramas cu el...,daca alegi sa ramai cu el iti va parea rau,daca nu la inceput,poate mai tarziu ,ca ti-ai complicat viata.Eu raman,totusi,la parerea sa renunti la el,desi,au fost si cazuri asemanatoare cu al tau,in care "amantii" s-au casatorit pana la urma.Dar,se pare ca,nici tu nu prea crezi in minuni,nu esti sigura de el si nici de tine,ca e bine ceea ce faci,tocmai de aceea ceri parerea fetelor,care dupa parerea mea,toate au dreptate in felul lor,depinde de experienta fiecareia.Ar mai fi o problema,de care nu ai vorbit deloc si anume varsta fiecaruia dintre voi.Daca tu ai in jur de 20 ani si el in jur de 35,iti spun ca...relatia voastra nu are sorti de izbanda si...FUGI,ca,inseamna ca ceea ce am scris in mesajul anterior e purul adevar.Daca ai vreo 20(nu stiu dc cred ca pe aici te invarti),iar el ,in jur de 25-28,poate ar fi vreo sansa in favoarea ta,desi nu e o regula.Din tot ce s-a scris aici,considera ca nu sunt decat pareri,pe care le-ai cerut de altfel,insa,numai tu poti lua decizia corecta si,fericirea ta depinde de aceasta decizie.Tine minte:tu ai solutia problemei,nimeni,nici macar Dumnezeu,nu are nici un rol in asta,dar e bine sa te rogi,sa gandesti pozitiv,pt ca,astfel,te incarci cu energie pozitiva si vei gandi mai lucid.La nervi si la suparare,e greu sa iei o decizie si mai ales,cea corecta.Tocmai de aceea ziceam ,sa iti iei o pauza,sa te detasezi de problema in cauza,sa te relaxezi o vreme,sa schimbi un pic,ceva in modul de a-ti petrece timpul si de abia dupa aceea sa incerci sa iei o decizie.Succes!
crinaD
Postat pe 4 August 2008 02:04
Sincer, nu sunt in masura sa te sfatuiesc, pt ca am trecut prin ce treci tu si daca am renuntat la relatie nu a fost pt ca am vrut, ci pt ca au decis altii in locul meu( parintii mei si "ea")...m-am amagit ca si tine, am sperat ca va lua o decizie, i-am dat libertatea necesara ca sa rezolve tot, l-am inteles,l-am iubit cu toate ca ma durea sufletul ca de la mine pleaca acasa...dar cred ca a venit timpul sa ne punem intrebarea: la noi se gandeste cineva?toti ne invinovatesc, ne jignesc, ne subestimeaza pt ca iubim un barbat insurat...desi toti stiu ca inimii nu-i poti comanda...suntem doar putin ghinioniste,pt ca ne-am indragostit de omul nepotrivit, dar in acelasi timp atat de potrivit...numai noi stim ce inseamna sa te sacrifici pt o relatie,sa suferi la infinit, sa suporti atatea umilinte, sa renunti la principiile tale, la tot ce ai visat, pt o iubire...o mare iubire...te va marca pe viata...te agigur si nu vei mai iubi asa...nu iti vei mai dori.El se va intoarce la familie, pt ca o respecta cu toate ca iubeste pe altcineva...iar tu intr-un final vei intelege ca asa e mai bine pt toti( pt ca nu-ti poti cladi fericirea pe suferinta altora), te vei linisti, dar de un lucru sa fii sigura: nu vei mai iubi asa si nu te vei mai simti atat de bine langa altcineva, cum te simteai langa el...asta am patit eu...nu stiu ce s-ar fi intamplat daca nu as fi ales sa ma despart de el.
cristinick14
Postat pe 4 August 2008 08:48
ar fi mai bine sa-l uiti,ar fi spre binele si linistea ta sufleteasca,tr sa te gandesti la ce va fi pe viitor,dak crezi ca at cand vei fi cu el nu vei avea de suf te-nseli ,dragostea e k si viata (trecatoare),se duce iar tu cu ce vei ramane???!!! iti spun eu vei ramane cu regrete,cu o groaznica durere in suflet ,iar amintirea fiicei lui ,a fam lui destramate te va urmari mereu si niciodata nu vei fi linistita
patru_alina2007
Postat pe 4 August 2008 09:09
Saso, eu iti ofer si parerea barbatului, ai facut foarte bine ca ai renuntat tu la el. Anushca, asa cu limbajul ei mai dur, a evidentiat exact situatia ta. El va renunta la tine imediat ce nu va mai avea nevoie de serviciile tale sexuale. Tot pe sotia lui o iubeste, si tot familia lui o vrea. Faptul ca i-ai oferit niste momente de placere cind era departe de casa, nu te va face sa devii mai mult decit amanta cu care sa-si linisteasca testosteronul in exces. Iar faptul ca e la 35 de ani, crede-ma ca stiu exact prin ce trece, si stiu ca tot sotia lui ii va fi alaturi mereu, iar tu vei fi cealalta femeie mereu.
In orice casnicie sint momente mai grele, si faptul ca exista neintelegeri intre ei, nu iti va aduce decit cel mult citeva clipe de sex (sex, nu dragoste cum ai putea sa crezi) atunci cind va simti nevoia sa refuleze in alta parte decit acasa. Iar cind vor trece peste momentele dificile, tu vei fi prima sacrificata si indepartata.
Asa ca mai bine ca ai facut tu primul pas, si iti doresc sa ai puterea sa-l refuzi cind se va intoarce la munca, pentru ca daca nu-l vei refuza, nu-ti vei face decit tie rau. El te va folosi doar pe post de "papusa gonflabila cu suflet".
Succes.

Postat pe 4 August 2008 10:12
Draga mea...imi pare rau prin ce treci dar imi pare si bine pt ca primesti sfaturi fff bune... In legatura cu ce treci si ce simti.. O sa iti prezint cazul sora'mii... A intalnit un tip casatorit cu copil, dar si ea era casatorita si inca mai este...si mai are si un copil..
Cu cel casatorit a trait tot ca era frumos si nu traise cu sotul ei.
Dar vremea a trecut si era tot mai evident tot ce se intampla intre ei..au aflat cam toti. Ea a pus problema sa divorteze amandoi..dar el a hotarat ca numai ea sa divorteze si sa se vada de cateva ori p saptamana..nu a fost posibil. Relatia sa racit intre ei, iar el a fugit de acasa cu alta...iar ea a rams cu numele patat.
Gandeste-te bine, de 99 de ori si a 100 oara sa fie decizia ta.

Postat pe 4 August 2008 10:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna oare cat o sa mai dureze suferinta? 14 De la: luminita_dy 24 Februarie 2009 09:14
ajutor mam indragostit prea tare 76 De la: Pudika416607 9 Septembrie 2011 21:08
Astept pareri de la voi.. 3 De la: kitty_krieger 30 Aprilie 2010 01:11
:(help!!urgent.. 7 De la: sofia_maria 22 Iunie 2010 18:38
suflet pereche 30 De la: ROOR 20 Aprilie 2012 04:39