Setari Cookie-uri

iubire imposibila?????????????

norocul meu de aici de pe site ca am invatat poate sa interpretez criticile...nu vreau sa te jignesc CrinaD poate si critica ta ma va ajuta odata si odata in momentul de fata iau si invat doar din ceea ce imi convine ...nu exista ca NU VREAU SA IL UIT...daca era asa cum zici tu ..ca totu se petrece in mintea noastra..atunci nu inteleg de ce ma doare inima....tu ai fost ranita ai fost de tabara cealalta...ai fost din cate imi dau eu seama femeia inselata...nu vreau sa zic nimic rau de tine sau de cele in situatia ta...dar cum zicea BELLA GHE ....poate ai facut tu copilul cu omul gresit...la fel tu ca si noi ...." toate saso-urile" de pe forum ...(cum ai zis tu ) poate noi la randul vostru am avut increde in barbatul gresit...in omul care ne jura iubire...deci mare diferenta...nu prea exista..ca ei sunt casatoriti...inca raman la parerea mea ca un om care are o casatorie fericita si perfecta nu cauta NIMIC ABSOLUT NIMIC in alta parta ..nici macar sex...apoi sa fie vb de o relatie cu sentimente...inseamna ca intre acei doi oameni ceva nu mai functioneaza si daca isi cauta iubire in alta parte....atunci....atunci ceva nu mai functioneaza...si odata ce dragoste nu mai e nimic nu mai e...ASTA E PAREREA MEA SI SPER SA NU JIGNESC PE NIMENI cu ceea ce am zis....
eu stiu ca ce a fost intre mine si respectivul a fost si inca mai e iubire...ca daca nu se stingea demult..am trecut si eu prin "iubiri" la care se aplica zicala " ochii care nu se vad se uita" ...la noi nu se uita se iubesc si se dores si mai tare....
si da asa e cam peste tot...barbatii sunt priviti ca victime...doar noi suntem alea ...curvele pe bun romaneste spus....nu inteleg de ce...ca doar daca stai ca sa o iei asa...noi suntem singre si libere si avem voie sa facem ce vrem ei sunt cei care calca stramb...eu sincer nu mai ma simt vinonvata de nimic pt ca inte timp am aflat pe ce anume se bazeaza relatia lor si anume ca era distrusa inca demult nu doar de acum...asa ca nu mai am nici mustrari de constiinta....
de ce nu a divortat inca...pt ca eu nu am facut stress si il las sa ia el decizia...pt ca observ la el..nu e gen de om care sa ii placa sa fie condus..si o las pe ea pe nevasta cea buna ca ea a inceput sa joace gresit....sa faca stress si sa ii zica mereu de mine si cu timpul are numa de pierdut din chestia asta...
eu il voi astepta atat timp cat il voi mai iubi...dar nici nu il astept fara ca sa fac nimic...sfaturile de ami urma si trai viata...le urmez ....eu imi fac viata...sau cel putin incerc ca sa imi fac viata mai departe....si daca e sa fie o sa fie...dar acele femei care se injosesc...adica acele neveste care ataca cu arme slabe cum ar fii copii mi se par oameni care niciodata nu vor reusi sa faca ceva in viata lor...ca sutn dependente de ei...ca nu pot fara ei si apeleaza la chestii din astea..ca decat sa traiasca un copil in stres si cearta mai bine isi vede tatal....doar de cateva ori pe saptamana....dar alea sunt femei care se vede ca se gandesc la ele si nu la copii lor...eu daca as fii in locul lor sincer as alege binele copilului meu ...care e sange din sangele meu si pt care eu traiesc..si sti ca mereu va fii langa mine ca in ziua de azi de la un barbat nu mai poti asteptat lucru asta.....
imi cer inca o data scuze daca am jignit pe cineva nu a fost cu intentie dar asta e parerea mea...din cate vad...din situatia mea si ...ma repet vb doar de situatia mea.....ca ea de fiecare data adica in fiecare zii se cearta cu el...si ii zice mmereu sa plece sa vina la mine ca doar aici ia fost bine ca eu sunt independenta....si cu mine duce o viata mai buna....voi crede-ti sincer ca ea asa isi va salva casnicia...eu zic ca NU
dar fiecare actioneaza cum vrea
v-am pupat ....si astept si criticile la msg asta
cu drag o saso mai tare....:P

Postat pe 16 August 2008 16:21
nu ai inteles bine,dar se intampla destul de des,ca,aici,pe site,sa iti fie inteles gresit ,mesajul."Toate saso-urile"de pretutindeni insemna,de fapt"toate femeile care iubesc pana la extreme,fara sa isi menajeze sufletul si sanatatea,femeile slabe si naive,care cred in iubiri gen"romeo si julieta" si in barbati sensibili,curajosi si responsabili.Eu nu am de ce sa te critic,nu imi permit,pt ca,am trait o poveste de dragoste aproape identica cu a ta.Ce pot sa spun,e ca,nu am avut decat de pierdut;timp pretios,sanatate,incredere in mine,in barbati,in oameni si am ratat multe momente frumoase sau realizari ale vietii,inlocuind toate acestea cu lamentari,asteptari,frictiuni,minciuni,promisiuni desarte...etc etc.Nu stiu ce faci tu incontinuare,dar eu "l-am primit"pe individ in viata mea si dupa 2 ani de disparitie,crezand ca imi era sortit,ca destinul "mi l-a adus inapoi"...bla,bla,bla.Nimic mai neadevarat;ghinion mai bine zis,pt ca am acceptat sa il primesc inapoi,cu toate problemele lui si cu alte probleme pe care mi le-a sau mi le-am facut pe parcurs.Acum vad clar situatia si imi pare rau pt slabiciunea,naivitatea si nestiinta mea despre arta de a trai.Cei 10 ani de "of"si iubire bolnavicioasa,nu mi-i mai da nimeni inapoi.Acum stiu ca viata e un dar ,de care dispunem dupa bunul nostru plac si ar trebui sa o traim frumos,sa nu pierdem nici macar o zi de a zambi si ne delecta cu frumusetile acestei lumi.Acum,da,am devenit o inteleapta,dar cu ce pret? Am ranit oameni,am calcat peste cadavre,crezand ca imi apar "iubirea",crezand ca toti erau impotriva"noastra.Nu era nimeni impotriva,era o parere,alergam dupa o himera,imi faceam rau singura,ca un om nebun de la balamuc,care se loveste ,se zgarie singur,crezand ca e atacat de inamici(personaje imaginare).Draga mea,esti libera sa faci ce vrei,nu,neaparat ,trebuie sa se repete istoria,desi,povestile se aseamana,nu te condamna nimeni,dar nu condamna nici tu.Sotia lui,ai putea fi tu.E o vorba mare..."Daca fiecare om,s-ar pune,un moment ,in locul celuilalt,cu totii am deveni mai buni".Eu raman,totusi,la convingerea ca,tot ce ni se intampla in aceasta viata,este ceea ce noi atragem,ca platim intotdeauna politele,ca suntem ceea ce gandim si ca,atitudinea este totul:daca ai o atitudine mintala corecta fata de o situatie,totul se rezolva cu brio,daca ai o atitudine gresita,nici o minune din lume nu te poate salva de la dezastru.Am studiat mult pe aceasta tema si am inteles de ce unii oameni au reusit in viata,iar altii,nu.Mult noroc iti doresc si minte luminata!
crinaD
Postat pe 17 August 2008 03:36
apropo! Cu "individul"pe care am crezut ca mi l-a "harazit" soarta,nu mai sunt de cativa ani,"l-am trimis la plimbare" definitiv,de nu i-a venit sa creada si nu mai vreau sa imi mai amintesc ca exista decat,asa,ca un exemplu,ca nu cumva sa mai repet greseala.Acum sunt cu alta persoana,un om cu caracter,bun simt,responsabil, opusul...respectivului.Numai ca,loviturile primite,ma fac sa fiu reticenta si,uneori susceptibila de intentiile omului,desi,poate sunt prea exigenta si nu merita.Nu pot sa iti spun decat ca,stiu sigur ca,daca nu "greseam"atat de rau atunci,acum eram un alt om,un om de succes.Am platit scump o mare prostie.Si cand te gandesti ca,nu mai am cand sa recuperez...,cei 10 ani nu mai revin niciodata,cel putin,nu in aceasta viata.Daca regret? REGRET,enorm,regret ca nu am citit si nu m-am informat inainte despre ceea ce inseamna sa fi un om fericit,implinit si regret ca nu am stat de vorba mai mult cu mine insami,ca am ignorat semnele, atunci cand corpul si mintea mea dadeau semnale de alarma,ca ceva nu e bine,ca sunt probleme...Sa stii clar,daca din primele momente sunt probleme mari,care au sanse mici de rezolvare sau sunt prea stresante,niciodata nu va fi bine."Din ordine se naste haos,dar din haos,niciodata ordine"
crinaD
Postat pe 17 August 2008 03:59
parerile sunt impartite...dar ceea c cred eu e k...nu ai c cauta in casnicia altora indiferent c ai simti pt barbatul respectiv..nu poti sa fii egoista sa t gandesti numai la fericirea ta...pt k nu e vb doar d voi 2 mai e vb d un copil nevinovat si d o femeie care iubeste..aa in cazul in care ar hotari el k nu e femeia potrivita pt el.k a facut o alegere gresita si k nu mai merge casnicia lor,atunci e ok,dar tu nu ai dreptul sa ii influentezi lui deciziile.Asta stie doar el si el hotaraste.Am iubit si eu un barbat despre care am aflat destul de tarziu ca e insurat...poate mult prea tarziu avand in vedere ceea c simteam pt el...si nu avea copii dar am urmarit putin din umbra relatia lor si am vazut kt il iubeste am vazut la kte a renuntat pt el..si m-a impresionat si m-am dat la o parte si mi-am zis k dak e sa fie el alesul...va fi kndva..dak nu inseamna k nu a avut rost..si ma bucur ca am luat decizia asta pt k ei acum sunt bine mersi fericiti..si eu impacata cu mine,chiar daca nu l-am uitat.Crede-ma ca orice om isi are jumatatea si la un moment dat o sa ti-o gasesti si tu...si dak e chiar el..atunci ma bucur pt tine,dar pana atunci fii o femeie demna si fa c trebuie: tine-l departe de tine si pune-i in fata copilul...sufletul ala nevinovat care nu merita sa sufere.Dak e sa fie al tau o sa fie.
symo18
Postat pe 17 August 2008 05:46
buna. si eu traiesc aproape acelasi lucru ca si tine . numai ca noi doi neam cunoscut inainte ca el sa se insoare. ne cunoastem de 5 ani.el este insurat de 2 ani. si acum cateva zile am aflat ca sotia lui este insarcinata in sapte luni. nuti poti imagina ce am simtit in ziua aia.am crezut ca o sa cada cerul pe mine. am ramas fara cuvinte. dar il iubesc si ma iubeste si de cate ori am incercat sa o terminam nam rezistat mai mult de cateva saptamani unul fara celallalt. el zice ca dupa ce se va naste copilu va divorta.si mai vrea si sa ia si copilu cu el.nu stiu ce sa fac pt ca el imi garanteaza ca sigur va divorta. ca niciodata nu sa inteles cu sotia lui. a fost o casatorie pe interes din partea lui.nu stiu ce sa fac. chiar deloc. toata lumea imi spune sa fac ce imi zice inima si sa nu ascult pe altii.chiar nu stiu ce decizie sa iau.
VELICUSILVIASIMONA
Postat pe 17 August 2008 09:07
De la: saso, la data 2008-07-14 16:37:27post pe blogul lui saso

nici eu nu stiu daca fac bine sa apelez la asa ceva...dar am ascultat destule pareri....si anume e vb .....

cu ceva timp in urma ..am cunoscut un tip....cu care ma potrivesc perfect...am stit de la inceput ca el e casatorit si are un copil..dar am crezut ca va fii doar asa o avnetura..din aventura noastra sa ajuns la o situatie unde nu mia putem unu fara celalalt.....si e greu si pt el sa se decida.....

intre timp a aflat nevasta lui de relatia noastra...intre ei nu mai functioneaza totu asa bine pt ca e numa cearta ...contact avem in continuare....dar problema mea e ca nu situ cum sa reactionez ....sa pastrez mai departe legatura cu el sperand ca va avea curand curajul sa se desparta sau sa ma distantez?el mereu cand e vb de familie vb de de copil si nimic altceva ce ii alina totu...deci sa inteleg ca casnicia e doar de dragul micutei?

poate imi poate da cineva un sfat care a trecut prin asa ceva...eu am cam ajuns la capat cu toate ca inima mea si a lui ne spune ca nu vrem sa ne pierdem si vrem sa fim mereu impreuna.....daca ii spun sa se desparta e posibil sa inteleaga gresit?

multumesc
your_shadow
Postat pe 17 August 2008 14:09
De la: aisuca, la data 2008-07-28 11:27:49oare cum va puteti suporta? Nemernice care distrugeti familii si suflete de copii.....????cum de va rabda Dumnezeu???? Sotul meu a facut acelasi lucru...s a 'indragostit' de sotia prietenului sau....si si a lasat balta copii....3 ani am trait un calvar...iar copilul cel mare a ramas cu sechele.... Femei fara caracter care ucideti frumusetea si nevinovatia unor copii....lasandu i fara tata...rotindu va curtezane, amagind barbatii altor femei.....care si ei se fac vinovati de lasitatea simturilor , nereusind sa spuna NU,... ipocriti pana n maduva oaselor, mincinosi pana n sange....Iepe blazate care va ridicati coada aratandu va dosul...poate..poate un idiot va veni sa va scarpine.......Sa va detailez o povestioara hazlie care mi a fost relatata de un mare duhovnic al neamului nostru..... "intr un staul era un armasar, iar in jurul sau iepe de rasa pur sange, toate frumoase si cuminti ce si tineau coada intre picioare si rumegau fanul pus in fata lor....dar una singura...o martoaga de iapa care nu avea nimic nobil in ea, necheza nebuna chemand spre pofte...iar frumosul armasar vazand ca toate celelate stau cuminti, a raspuns nechezaturilor ei desantate.......intelegi morala? Frumusetea celorlalte iepe inseamna nobletea caracterului...iar coada intre picioare reprezinta castitatea ....martoaga este ceea ce numim noi ....femeia de pe centura......armasarul frumos reprezinta masculinitatea goala fara miez...fara constiinta a ce face...condus doar de instinctele animalice....



Cine ti-a jurat credinta el sau ea,cine ti-a facut copii,cine si-a lasat copii?Barbatii isi distrug casniciile singuri.Ca doar nu sunt animale sa nu se pot abtine daca vor?Imi pare rau ca ti s-a intamplat lucrul asta dar la cata rautate si dusmanie ai in tine cum crezi ca te poate iubii cineva!
annk48
Postat pe 17 August 2008 14:23
Asa cum iti mai spunea cineva,ai grija ca intr-o zi iti va face si tie ceea ce ii face nevestei cu tine acum.Te va considera responsabila pentru dezastrul din viata lui .Ce focu'?Nu mai exista barbati neinsurati pe lumea asta?Dar la partea morala te-ai gandit?La durerea pe care i-o produci unei femei si unei mame, la avantajul pe care il ai pentru ca esti langa el in timp ce sotia ii creste copilul , nu te gandesti?Ce fel de barbat este acesta?Toti se victimizeaza acuzandu-si nevestele de una sau alta.Avem falsa impresie ca suntem printesele lumii cand ii auzim vorbind asa, dar roata se intoarce.Dar la ce zice Dumnezeu despre asta te-ai gandit vreo clipa?Pe El ar trebui sa-L intrebi in primul rand si daca iti spune "da"...insa ma indoiesc.Nu uita ca vine o zi cand se platesc TOATE!
mar_nanu
Postat pe 17 August 2008 14:36
Buna. Intai si intai doresc sa iti spun ca am toata admiratia pentru tine, saso, am citit toate comentariile si am remarcat felul in care le-ai receptionat. Bravo tie! Sunt multe pareri pe aici, din ambele tabere, mai moderate sau mai extreme, dar adevarul e ca nimeni nu iti poate spune ce sa faci. Doar tu poti decide. Si dupa felul in care am vazut ca gandesti, am convingerea ca vei sti sa alegi ce crezi ca e mai bine pentru tine. Nu exista retete. Nimeni nu iti garanteaza ca daca ramai cu el vei fi fericita. La fel cum nimeni nu poate fi sigur ca te va insela si pe tine, asa cum si-a inselat nevasta (sunt pe aici cateva persoane care dau drept sigura aceasta varianta). Cunosc o pereche "contraexemplu": el - casatorie nefericita, ea - amanta "ticaloasa", in realitate o dragoste adevarata. Situatie ambigua cativa ani, pana el se decide sa divorteze. S-au casatorit si sunt impreuna de 14 ani.
Felul cum se poarta cu sotia nu e neaparat un indiciu al felului cum s-ar purta cu tine. Aici iti pot demonstra cu experienta proprie. Mi-am cunoscut sotul cu cativa ani inainte de a deveni un cuplu, l-am vazut cum se purta cu prietenele lui - nu urat, nicidecum, dar... cam superficial. Cu mine era altfel, chiar si atunci cand eram doar prieteni. Si nici acum, dupa 20 ani de casnicie, nu am nimic sa ii reprosez.
Ar fi pacat sa regreti ca ti-ai ratat fericirea de gura lumii, dar la fel de pacat ar fi sa iti pierzi anii intr-o iluzie. Asigura-te ca il cunosti bine si ca ii cunosti si situatia si decide in consecinta.
ctl
Postat pe 17 August 2008 14:43
annk48... ma scuzi, nu stiu de unde ai scos povestioara asta, dar din ce mi se pare mie... fata de celelalte iepe... martoaga a iesit castigata, nu? :))
ctl
Postat pe 17 August 2008 14:49
De la: ctl, la data 2008-08-17 14:49:35annk48... ma scuzi, nu stiu de unde ai scos povestioara asta, dar din ce mi se pare mie... fata de celelalte iepe... martoaga a iesit castigata, nu? :))





Ai perfecta dreptate!!!!

Draga Saso
Poate nu asta vrei sa auzi, dar iti spun din proprie experienta NU MERITA EFORTUL!!!! am trait asa ceva .... acum multi ani si a durat 8 ani de zile! Am sperat, am asteptat, dar ... degeaba.... Cel mai mare regret al meu in momentul de fata este faptul ca i-am daruti cei mai frumosi ani din viata mea.... Nu face la fel!!! Barbatii sunt niste lasi, nu renuta la confortu de acasa pt ceva neprevazut. Gandeste-te ca sotia lui todeauna va exista intre voi ca termen de comparatie pt el. Te va compara in tot ceea ce vei face. Cat despre copil ... sa fim seriosi.... e o scuza.... care are trecere.... e un paravan dupa care se ascunde.

Am citit multe acuze la adresa ta ... a-si vrea sa le intreb pe distinsele doamne care arunca cu noroi .... daca s-au gandit o clipa la ceea ce a facut acea sotie ca sa-si pastreze sotul? a facut ceva prin care sa-si impedice sotul sa caute placere, fericire in alta parte??? Eu cred ca pentru a pastra o casniciie fericita nu e suficient sa faci un copil......


Drga mea Saso
asculta-ti inima si judeca cu mintea .... nici un barbat nu merita sa te sacrifici de tot ....
nikol_7
Postat pe 17 August 2008 15:55
pt VELICUSILVIASIMONA: mi se pare f. bizara povestea ta Nu vreau sa dezvolt,ca poate, nu doresti asta,dar,povestea ta de dragoste,pare mai iesita din comun,chiar si decat a distinsei saso.
crinaD
Postat pe 17 August 2008 15:57
dar tot nu pot sa ma abtin sa nu iti spun ca...a asculta ce zice inima,nu e tocmai o idee prea buna,pt ca,atunci cand suntem 'topiti'dupa persoana iubita,inima ... nu zice decat un singur lucru,ceva ce nu are nimic comun cu luciditatea,cu realitatea
crinaD
Postat pe 17 August 2008 16:02
"da-ti sufletul celui iubit,dar niciodata in intregime,pt ca,nu se stie.vreodata,cand vei avea nevoie de el..."
crinaD
Postat pe 17 August 2008 16:06
intr-adevar fiecare lucru se plateste...si toata lumea plateste...deci si cei care sunt inselati platesc ceva si cei care inseala...atunci,cine nu greseste?
Aleys
Postat pe 17 August 2008 16:07
Cand spuneam ca toate se platesc,aveam in vedere pe toti cei care sunt implicati in poveste.
Cineva o acuza pe nevasta ca nu stie sa-l pastreze.Daca ea e in tara si-si creste copilul iar nerodul isi bate joc de ea prin cele tari calde,ce vina are femeia?Eu l-as face cadou celeilalte si nu l-as mai lasa sa-si vada copilul.El e tradatorul.
mar_nanu
Postat pe 17 August 2008 18:54
oau,la un moment dat ai zis ca nu a divortat fiindca nu il stresezi si o lasi pe sotia lui sa il streseze..asta chiar e patetic(ce ai vrea sa faca,sa se poarte ca si cand ar fi totul ok???sau ar trebui sa astepte linistita si calma ca sotului ei sa ii vina mintea la cap??? hell no!!!..zau..in 1 rand poti sa iubesti o persoana care e in stare sa isi insele sotia si care are cu copil cu aceasta?????valori morale ai??intr-o relatie tu ceri o atitudine corecta si o moralitate sanatoasa???din cate am citit ..nu prea.. chiar daca divorteaza(desii nu cred ), probabil o sa tina legatura cu copilul lui(si al ei),iti dai seama cum vei fi privita...drept aia din cauza careia parintii lui/ei s-au despartit!!!..faci ce crezi ca e mai bine,dar..din moment ce ai postat asa ceva pe forum,inteleg ca tu nu esti constienta de raul pe care il faci acelei familii..si iti doresc draga mea acelasi lucru: sa te casatoresti sa faci un copil si respectivul,tentativa aia de barbat, sa te paraseasca pt alta..fusta..succes....(inca ceva..mama ta e mandra de tine..sau tu esti???:D asa de curioasa..ai crescut intr o familie dezbinata cumva?? asa de curioasa...peace..daca am fost prea rautacioasa..asta e...

Postat pe 17 August 2008 21:07
nu cont dc inseli sau nu...cine vrea te inseala oricum...
Aleys
Postat pe 18 August 2008 01:28
"nu cont dc inseli sau nu...cine vrea te inseala oricum... "ciudat mod de a gandi sau de a te exprima;de fapt ,sincer,nu prea l-am inteles.
Eu stiu o cugetare"Nimeni nu merita sa plangi pt el,iar cel care merita ,nu te face sa plangi"
crinaD
Postat pe 18 August 2008 01:38
povestea mea e foarte ciudata. stiu si eu asta.dar as putea scrie o telenovela despre asta.nu miar ajunge o zi intreaga sa povestesc.ciudat este faptul ca de cand am aflat toate acele lucruri suntem si mai uniti ca pana acum.face tot posibilul sa ne vedem in fiecare zi.ma suna mereu. imi trimite mesaje.dupa 5 ani a reusit sami spuna chiar ca ma iubeste ceea ce nu mas fi asteptat vreodata.acum imi spune ca ma iubeste si nu poate trai fara mine.e ciudat rau. au fost cele mai nasoale zile din viata mea. aseara mia spus ca el oricum va divorta ca nu are nici un viitor cu sotia lui.
VELICUSILVIASIMONA
Postat pe 18 August 2008 08:22
Offf...cunosc trairile...
psyped
Postat pe 18 August 2008 08:45
la noi totul a inceput acum 5 ani.lam cunoscut la o zi dupa ziua mea si am considerat ca el este cadoul meu pt 20 ani.cateva luni totul a fost frumos.ne iubeam.totul pana intro zi cand am gasit la el in tel un sms in care scria: "sunt plecata.te sun cand vin.pa" si atunci am inceput sa pun intrebari.era o prietena cu care fusese timp de 2 ani. in perioada cand neam cunoscut noi erau despartititi.au urmat 3 ani de zile in care a trebuit sa ma obisnuiesc cu ideea ca trebuia sal impart cuea. pana cand intro zi lam sunat si mia raspuns ea. mia zis ca in toamna anului respectiv urma sa faca nunta.nu am crezut. pana cand nu au inceput prietenii sa primeasca invitatiile la nunta.el nu a recunoscut nici in ziua nuntii ca urma sa se casatoreasaca. cu cateva zile inainte de nunta a venit la mine cu un buchet de trandafiri albi.a spus ca a simtit nevoia sa mii aduca.in seara nuntii la ora 12 noaptea eu am fost la salon. mam intalnit cu el.a fost socat cand ma vazut.era ultimu lucru la care se astepta.dupa ce sa insurat o perioada nu neam mai vazut.dupa aceeea iar am inceput sa iesim.si asa au trecut 2 ani de cand sa insurat. si el a considerat ca e momentu sa aflu ca sotia lui e insarcinata in 7 luni.ca nu a iubito niciodata si dupa nasterea copilului are de gand sa divorteze.si eu nu stiu ce sa fac. cam asta e povestea mea foarte pe scurt.
symo83
Postat pe 18 August 2008 09:45
Annk48...sunt iubita cum nici nu crezi....si iubesc cum nici nu credeam....dar nu am sa pot uita durerea copilului cel mare niciodata(sunt foarte multe amanunte pe care nu le descriu aici!!!)Cei care cunosc povestea in amanunt(si nici macar nu o cunosc de la mine....pentru ca eu am tacut...nimeni nu stia nimic de la mine...nici chiar parintii mei)...m au catalagogat o proasta ca am putut sa iubesc cu atata daruire si sa iert cu atata usurinta. REA??? lucrez cu copiii Annk48, am tripla specializare sunt educatoare, invatatoare si profesoara de psihopedagogie. Oriunde sunt...in jurul meu se aduna copiii. Am primit in dar, o capacitate de iubire foarte mare....iubesc oamenii, iubesc animalele si florile....Am preferat sa fiu umilita si calcata in picioare decat sa i fac vreun rau tatalui copiilor mei....DAR NICIODATA NU AM SA UIT DUREREA COVARSITOARE CARE UMPLEA OCHII COPILULUI MEU CEL MARE (care nu reusea sa inteleaga ...in sfarsit) Sunt lucruri care numai trebuie luate in calcul...Asa ca...nu duc lipsa de iubire...de nici un fel. Nu pot decat sa multumesc LUI DUMNEZEU.Chiar si cel care va deveni exsotul meu...a realizat cata dragoste exista in mine....si cata daruiesc. Dar crede ma...ca aceasta dragoste si eu am primit o in dar...si in dar o dau, numai ca eu nu sunt sfanta...si aleg , dau prioritate unora...urmand apoi restul.
aisuca
Postat pe 18 August 2008 09:53
buna..sunt noua aici...de mult am vrut sa ma alatur persoanelor care isi impartasesc opiniile aici dar nush de ce n-am facut-o...
anyway...conteaza ca sunt aici...interesanta tare tema asta...cred ca 80% dintre noi traim o iubire imposibila...important e ce alegem sa facem...va pup!
vanda23
Postat pe 18 August 2008 10:01
symo....situatia ta se apropie f mult de ce mi se intampla mie...insa in acelasi timp cred ca si difera un pic.haideti sa va spun despre ce e vb poate asa primesc si niste sfaturi desi eu prin prisma zodiei care sunt cer sfaturi doar ca sa le incalc...
sunt cu un tip cu care la inceput cand l-am cunoscut nu ma vedeam impreuna.nu ca nu arata bine sau...pur si simplu nu ma vedeam cu el..
in cele din urma dupa ce am ales sa-l cunosc mai bine am fost f placut surprinsa si am simtit ceva f placut.am simtit ca dupa atata timp de singuratate(pt ca sunt f ghinionista in dragoste)pot avea ceva frumos.
toate bune si frumoase pana cand am aflat ca.........a fost o pers in viata lui cu care are un copil de 3 ani.o sa ma intrebati ce m-am intrebat si eu:e insurat??........as putea spune NU dar de fapt nici eu nu stiu cum e.asta poate si din cauza ca el este musulman,copilul este rezultatul unei relatii frumoase cred de vreo 5 ani.ceea ce m-a pus pe mine pe ganduri ew faptul ca el mi-a recunoscut ca in fata lui dummezeu ei sunt casatoriti(adik la moschee)insa el mi-a explicat acest lucru ca pe un fel de logodna la noi,cum se spune sa nu stai in pacat.insa ca si la noi casatoria recunoscuta este cea cu acte.
va dati seama ca am simtit ca s-a schimbat clar ceva cand am aflat.....nu am fost atat de socata pt ca nu e prima data cand as afla ca barbatul de langa mine e insurat si are si copii insa acum desi il si cred sunt putin in impas...
stiu ca isi viziteaza zilnic copilul,mi-a zis asta sis unt constienta ca va fi ,,legat,,pe viata de aceasta responsabilitate insa ma macina acea femeie din viata lui...el se poarta ffffffffffff frumos cu mine insa mie mi-e frica sa nu mai aiba ceva de-a face cu ea.
sincer as vrea parerea cuiva care cunoaste f bine sau macar are habat despre casatoriile la musulmani.pareri numai de rau sunt sigura ca voi primi insa nu le accept atunci cand sunt in necunostinta de cauza.multa lume vorbeste fara sa stie sau doar din auzite despre relatia cu un musulman,e o parere indoctrinata GRESIT!
de ce dai sfaturi atat de sigur pe tine daca nu ai trecut prin asta,daca nu cunosti????doar pt ca asa ai auzit la x si y..
ca sa revi8n la symo...te inteleg perfect....desi de multe ori tindem sa dam sfaturi de genul renunta,pune capat ,iti faci rau,meriti mai mult,stiu ce inseamna sa nu poti renunta la persoana respectiva.
parerea mea este sa mai stai un pic ,sa vezi cum evolueaza lucrurile insa sa vezi ce are d egand si el.totusi daca vor sa divorteze....de ce a aparut copilul??
sunt happy k m-am alaturat pe acest forum si astept pareri
vanda23
Postat pe 18 August 2008 10:20
copilul a aparut intrun moment cand noi eram certati de vreo 3 luni.erau si altele la mijloc si nu a putut divorta.insa a juns la concluzia ca nu mai poate sta cu ea. ca nu au nimic in comun.iam spus si eu ca un copil schimba mult un barbat,mai ales ca e si baiat, dar el a zis ca nu. ca sigur va divorta.ma intrebat dc sunt pregatita sa cresc copilu alteia.deja vrea sa isi cumpere o casa.si e hotarat sa ia copilu la el.de fapt la noi.imi este foarte frica de ceea ce va zice lumea si cum ma vor privi.cuparintii mei o voi termina definitiv , nu e cale de intors. de asta iam si zis sa se gandeasca bine pt ca eu dc plec de acasa acolo nu ma mai intorc.si e constient de asta pt ca ii cunoaste foarte bine pe ai mei.problema se pune cand va aparea si un copil al nostru si poate voi face diferente.nu stiu inca e devreme sa ma gandesc , dar imi trec tot felu de idei prin cap.numai tampenii.
symo83
Postat pe 18 August 2008 10:45
ideea e ca il iubesc si as face totul pt el.chiar si sa cresc copilu alteia.
symo83
Postat pe 18 August 2008 10:47
Draga Saso,

Dupa parerea mea, intemeierea unui casnicii pe destramarea alteia, nu va dura. Daca el i-a fost infidel sotiei, avand si un copil, ce te face sa crezi ca nu ti se va intampla la fel peste cativa ani, cand veti avea poate si un copil?
peneluminita
Postat pe 18 August 2008 10:55
draga mea, eu zic sa-ti traiesti viata asa cum doresti atata vreme cat esti fericita , parerile celorlati nu conteaza. daca vei suferi mai tarziu si vei fi in situatia in care este sotia lui acum, vei vedea, nu stii ce-ti rezerva viitorul, dar mai rau sa regreti ceva ce ai facut decat ceva ce nu ai facut. lumea vrea sa traiesti dupa regulile ei dar cine iti garanteaza ca este cel mai bun lucru pentru tine, ca ceea ce vrea lumea si considera ca este normal te va face fericita, mergi pe mana ta si lasa-i pe altii. nimic nu este intamplator. daca destinul lui era sa fie cu sotia lui, nici macar nu te vedea... te-a vazut, te-a placut. va mai placea si pe alta, n-ai de unde sa stii. dragostea nu ti-o garanteaza nimeni. fii fericita cat poti, maine nu stii ce se va intampla. ca are copil, trebuia sa se gandeasca el in primul rand si apoi tu. fii fericita, viata-i scurta....
ceres08
Postat pe 18 August 2008 12:33
era raspunsul la un comentariu...doar atat...si nici nu era vorba de "nu plange pt cel care nu merita,cel care merita nu te face sa plangi" era vb de faptul ca nu trebuie neaparat sa faci ceva rau ca sa ajungi intr-o situatie urata...totusi cred k din fiecare lucru rau trebuie sa invatam ceva si la un momendat dat...poate asta trebuia sa se intample ca sa obtii ceva mai bun de la viata...
Aleys
Postat pe 18 August 2008 15:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutati-ma! 51 De la: Lumina_Ta 14 Martie 2012 19:52
de ce? 38 De la: ducesademoldova 29 Iunie 2009 00:47
ce sa ma fac ? 50 De la: ionia 25 Aprilie 2009 08:53
BLESTEMUL IUBIRII 23 De la: stem_29 15 August 2010 23:31
Cand doare sufletul.... 31 De la: rockk 3 Martie 2011 18:14