Setari Cookie-uri

de la un sot inselat

Nu am avut timp sa citesc toate comentariile, dar si asa, citind cam jumatate din ele, am vazut ca toti isi dau cu parerea ascultand un singur combatant.Mi se pare util sa fi avut parerea ambilor soti.Asta pt corectitudine.In al 2-lea rand nu poti sa spui ca ai iertat dar nu poti sa uiti.Atunci NU ai iertat.Intreaba orice preot. In al 3-lea rand,pt cei care au spus ca nu a fost suficient de ocupata cu familia (copil, sot ). Acestia stiu ce inseamna sa lucrezi 10-12 ore pe zi, sa vi acasa si sa te ocupi de "bucatareala", de spalat, de calcat, curatenie si seara sa mai fi proaspata ca o floricica pt sot? A nu se intelege ca incurajez infidelitatea.
alexa04
Postat pe 2 August 2008 11:21
Trist dar adevarat, nu spune ca te-ai analizat si ai fost perfect ca nu ai fost, undeva ai avut o scapare , spui tu ca ai avut incredere daca nu o s-o mai ai pune capat relatiei ca altfel o sa inebunesti.Dar indiferenta, monotonia, nepasarea, comunicarea, atentia la detalii, le cunosti? Eu sunt casatorita de 22 de ani si de trei ani am o relatie care s-a format cand sotul era ocupat cu altceva si ii eram indiferenta cand a aflat s-a schimbat radical si acuma e prea atent si ma sufoca si se vede ca poarta frica ca o sa-l insel din nou. Ce face acuma pt mine accept dar nu mai am nevoie , e prea tarziu citez vorbele lui"am fost un prost si te-am neglijat" si sa nu crezi ca in relatia extraconjugala e la baza sexul, nu ne vedem decat la 2 luni si fara sex, doar vb si daca nu ne auzim inebunim. M-a intrebat sotul asa"e mai bun la pat? " NU, emai frumos?NU, si e si mai batran ca el cu 5 ani si ca mine cu 10 , si atunci de ce m-ai inselat? NU STIU>
S-a pus problema divortului si la noi dar am exclus-o , ca doar suntem maturi nu copii, am cladit ceva impreuna de ce sa daramam? Vad pe fata lui ca se teme zilnic, dar asculta acuma fii mai indiferent, nu o sufoca, nu-i lua libertatea, asa cum incearca al meu, ca o indepartezi , eu sunt foarte rece fata de el si nu cred ca as vrea un alt barbat langa mine , am ajuns sa nu-mi mai pese, ce a fi a fi. Dar daca aveti un copil nu-l bagati in circul asta ca va avea sechele.
protopa
Postat pe 2 August 2008 17:04
si tu numesti ceea ce ai viata?

Postat pe 2 August 2008 18:44
am sa incerc sa raspund pentru elenatot cu o intrebare,care este diferenta dintre un sot cu calitatile si defectele lui si un amant?sotul este acea persoana care isi respecta casnicia,crezi ca el daca vroia nu putea sa isi gaseasca o alta femeie?crezi ca eu de-a lungul casniciei nu am cunoscut diverse femei,dintre care unele accesibile,dar eu mi-am respectat casnicia,chiar daca am fost atras de o femeie am stiut sa evit cu tact o alta relatie pentru ca am considerat ca nu merita sa ii fac partenerului meu asa ceva.iar amantul este acea persoana care apare in viata unei femei slabe si nu are nici un scrupul de ai spune acesteia ceea ce doreste sa auda,vorbesti de monotomie,indiferenta,nepasare,
comunicare,dar tu ce ai facut?te-ai simtit flatata ca un alt barbat este atras de tine si iti spune ceea ce vrei sa auzi,pentru ca o femeie intodeauna ii place sa fie admirata.
de divort ai auzit?
de ce nu ai divortat daca acest amant era asa perfect?
din comoditate?
ai preferat sa tradezi si sa minti.
asta este diferenta dintre un sot si un amant...
cum spuneam crezi ca eu nu as fi putut sa ii fac capul mare unei femei putin derutata?
crede-ma ca as fi putut...
dar in loc de asta am ales sa fiu alaturi de copilul si sotia mea...
nu merita sa imi pun in pericol casnicia pentru alta femeie...
unde sunt amantii astia perfecti cand afla sotul despre relatia voastra?
dau bir cu fugitii...
pentru ca asta fac.
sper sa nu te supar dar asta este parerea mea personala.

Postat pe 2 August 2008 22:42
Buna si eu sunt un sot inselat si poate ca eu il inteleg cel mai bine pe el ca si eu am un copil(care nu stiu inca daca este al meu).
Voi femeile TOT TIMPUL va doriti ceva ce NU AVETI
Tot timpul intrebati de ce se poarta asa, de ce este obosit, inseamna ca are pe cineva.
Daca va aducem flori inseamna ca vrem sex, daca spalam vasele inseamna ca vrem sex, daca..........
DA voi vreti ceea ce nu aveti, va omoara nesiguranta, va excita, va Doamne Iarta-ma.
Ce folos ca m-am purtat frumos cu ea, ce folos ca uitam toate problemele de la servici cand ajungeam acasa, ce folos ca faceam cate odata curat sau mancare, ce folos ca aveam grija de copil zilnic, ce folos?
Pentru ca dadea bine la imagine, mama ce sot avea care era un fraier ce o iubea si inca o mai iubeste si stia ca ma avea acasa si ea se ducea cu altul care era unul mai mic de statura ca ea, un golan, un camatar, un tatuat, pentru ca vroia aventura.
Crezi ca vei putea trai vreodata cu gandul ca ea saruta pe altcineva, ca atingea pe alcineva, ca alinta pe altcineva, ca.............
Niciodata nu voi uita toate astea, dar durerea mare este ca poate voi da peste o femeie care nu e ca ea si nu voi mai crede in dragoste, nu voi ma crede in nimic si atunci acea femeie va ingrosa randurile femeilor nefericite si noi al barbatilor porci.
Cum spunea Toma Caragiu "c-asa-i in tenis"
Sa te ajute Bunul Dumnezeu sa alegi calea cea buna...........
Black_White
Postat pe 3 August 2008 01:30
nu spune hop. viata nu se sfarseste aici...

Postat pe 3 August 2008 01:41
Imi pare rau ca ti s-a intamplat si tie acest lucru.Pe mine sotul meu m-a inselat 9 ani cu aceeasi persoana dar si cu altele.Cine crede ca nu simti ca e ceva se inseala,sigur ca simti dar daca nu ai dovada nu poti demonstra nimic.Sotul meu este (sau a devenit) un tip foarte abil in a camufla aceste relatii si partenera lui deasemeni si sa va dau un exemplu:merg cu masini diferite,au loc de intalnire inr-un bloc de nefamilisti unde functioneaza multe societati comerciale,intra la ore diferite si ies la ore diferite si totul se intamla intre orele 12-14 cand sotii se stiu la servici...ba mai mult intre timp(cat ea e la baie sau....chiar de fata)imi mai da cate un telefon sa ma intrebe ce fac(sa vada cum ma simt) si chiar imi spune ca ma iubeste.Toate astea le-am aflat cu ajutorul unui detectiv pentru ca singura nu as fi reusit sa gasesc nimic...bineinteles ca avea un alt telefon sau suna de pe telefonul firmei si asta de peste 20 de ori pe zi dar nu as putea spune ca nu facea acelasi lucru si cu mine.....sa va spun de florile pe care le primeam???In ziua in care detectivul mi-a aratat ca au fost impreuna....pe biroul meu erau 3 trandafiri rosii.
Nu vei reusi niciodata sa treci peste asta cum nici eu nu voi reusi si mereu doar unul se gandeste la copii,eu avand 2.Salveaza ce poti salva dar in primul rand salveaz-te pe tine.Despre sotul meu pot sa iti spun ca stiu de ce ma inseala(sau m-a inselat?!!)pentru ca ii place sexul,ii place sa fie iubit i cat mai multe moduri si e posibil sa nu ii laca sa o faca mereu aceeasi persoana
clodine
Postat pe 3 August 2008 10:14
Pt Distrus_sufleteste. Ai dreptate. Dar cu ce te ajuta? Si eu am ajuns la concluiza ca, pur si simplu, exista persoane care inseala si persoane care nu (nu generalizez: sunt si barbati si femei adulteri/e).

Sau, poate, e vorba de tentaia puterii? Ma refer la puterea de a-i rani pe cei care ne iubesc, si ma gandesc la acel instinct pe care il vedem "in stare pura" la copiii foarte mici, care descopera "santajul sentimental"...

Sau, pur si simplu, nu alegem bine, cand ne alegem partenerul de viata? De ce alegem persoane care in viitor ar putea sa ne raneasca?
aciri
Postat pe 3 August 2008 10:25
Buna,
Faptul ca i-ai cautat in mess e deja un mare semn de neincredere.
Faptul ca ea te-a tradat, e clar si daca nu poti trece peste asta degeaba te macini de unul singur. daca totul e asa cum scrii tu, de ce nu vorbesti cu ea?
De ce nu-i spui despre trairile tale? Despre framantarile tale?
Si eu am o relatie "virtuala" de doi ani, dar am acceptat-o abia dupa 20 de ani de casnicie ratata. Eu nu mai am ce discuta cu sotul meu, ne certam dn orice, dar tu spui ca voi comunicati, ca totul este roz,... atunci DE CE?
Iti spun eu ca ceva s-a rupt si la voi si doar discutand impreuna vei reusi sa iti rezolvi dilema.
Si vorba cuiva, daca nu mai poti privi in ochii ei fara sa te intrebi din bratele cui vine, atunci, nu mai are rost. Nici chiar pentru acel copilas, pe care daca-l iubiti, il veti creste impreuna, chiar divortati fiind.
Oricum e mai bine sa va aiba alaturi separati, decat acasa si mereu certati.
Lipsa de comunicare, asta este greseala noastra. Problema in cazul meu e ca nu am cui sa comunic.
ilona6411
Postat pe 3 August 2008 10:45
Noi aici cam gresim, ma refer la noi toti.
Asta pentru ca ne referim la cazul ideal de sotie neglijata, care dupa un timp cedeaza oricui ii spune ceea ce sotul ei a uitat sa-i mai spuna.
Faptul ca femeile nu inseala pentru sex, e o prostie, asa cum sunt si barbati fideli asa exista si o gramada de femei pentru care sexul e totul.
Pentru mine e pe planul doi.
Dar sunt altele care isi aleg partenerul dupa cum face sex.
Eu personal iubesc cu sufletul, cu inima cu toata fiinta mea.
Acum imi iubesc doar copiii, dar mai sper ca intr-o zi dupa divort voi avea si eu parte de adevarata mare iubire.
Apoi iti spun eu, increderea o data tradata, greu o mai recapeti.
Eu personal n-as mai putea avea incredere.

ilona6411
Postat pe 3 August 2008 10:56


elena, vad ca totul e la prezent. traiesti cu sotul dar il doresti pe celalalt. ma gandeam acum. cat de ciudati suntem noi oamenii. vrem cand pierdem si dorim cand nu mai avem.

oare cu ce ne alegem cand nu suntem acolo unde ne spune inima? cu ceva construit. casa, bunurile materiale, o imagine in fata lumii, etc. si ne mandrim cu asta. uite ce oameni normali suntem si cu capul pe umeri! oare sa fie chiar asa sau e vorba de lasitate si ipocrizie? ce e cladit cand totul e darmat? ce viata e asta cand partenerii apuca fiecare pe alt drum?

ce spui tu, e dresaj. te doare in cot de sot, de sentimentele lui, de tot. poate ca ai si dreptate. nu discut aspectul acesta. altceva ma intriga. de ce sa stau cu cineva numai pentru ca am cladit o hardughie de viata, familie, bunuri? la ce bun? ce multumire am cand astept mereu sa discut si sa fiu in alte brate , cand omul de langa mine nu mai prezinta nici un interes si cand totul e naruit in cea viata in doi? pentru avere? mama ei de avere.

poate sunt eu mai ciudata insa, dupa 25 ani de casnicie, cand am vazut ca mi se ofera ce ii oferi tu acum sotului tau i-am zis " hai shushaua " ce tot o invartim? am avut si noi "constructiile "noastre insa, cand am vazut ca nu mai e dragoste, le-am dat in traznet toate. nu am ales calea gen ceva de n-ar mai fi.
sitotusi
Postat pe 3 August 2008 12:03
spunea cineva pe aici ce a cautat distrus sufleteste pe cel mess. s-a uitat. ce e rau in asta? tare ne mai place sa o facem pe civilizatii si pe secretosii. si eu m-am uitat si eu am vazut ce a vazut si el. si bine am facut. nu regret. cel putin nu am mai fost dusa de nas. cum adica? aia isi permite sa dicute cu amantul, sa aiba o viata dubla, sa umble vraistea si el sa aiba incredere oarba. e omeneste a fi curios, e omeneste sa fii si gelos, e omeneste a cauta raspunsuri cand ceva nu se leaga. nu cauta el in mess daca nu ar fi avut niste banuieli si daca viata lor ar fi fost ok.

adica minciuna si falsitatea nu e pusa la zid in schimb, dam cu pietre in cel ce vezi doamne, a incalcat un teritoriu privat


si, iar cele sfaturi enervante gen "discutata cu ea / el ". ce sa discuti, nene, cu una / unul care are cuib de sticleti in cap? cica vina e de ambele parti. haida de!! ba chiar nu e asa. sunt si femei care de bine o apuca pe varianta. la fel si la barbati. cea vina de "ambele parti" e ceva fals. e normal ca la cauza sa fie si efect.


in cazul cand amandoi umbla lela, nu sufera nimeni . cand se intalnesc doua pramatii, viata in doi ajunge ca in povesti; pana la adanci batraneti. cum e turcul si pistolul

suferinta e cand vina o poarta doar unul din "combatanti" cand incearca sa-l duca de nas pe celalalt , cand ii inseala buna credinta, cand il ia drept popa prostul. ii gaseste defecte inchipuite ca sa-si motiveze comportarea de haimana neinteleasa, de victima a monotoniei, de om neglijat. culmea e ca , derbedeii astia ( femei sau barbati) ce aleg calea minciunii si ipocriziei sunt tare suparati cand sunt prinsi cu mata in sac. atunci tine-te vaicareli si ochi scosi celuilalt.



sitotusi
Postat pe 3 August 2008 12:45
Pai da, si a cauta prin messenger e omeneste, si a fi gelos, la fel a te indragosti si a calca stramb (sau a fi tentat sa)...

Generalizand, toate pacatele sunt omenesti (de la cele mai mici, pana la cele mai grave). Normal ca a cautat in messenger, cand a inceput sa banuiasca ceva. Ca tot era intrebat ce a pazit tocmai 5 ani. Nu cred ca asa se pune problema. Daca am sti toate raspunsurile de la inceput, poate ca ar trebui sa murim la nastere. Uneori, flirtul, acela despre care se zice ca e nevinovat, poate fi la fel de vinovat ca si adulterul - daca raneste un suflet sensibil - nu credeti? Alteori, daca partenerului nici nu-i pasa de tine, nici adulterul nu mai pare atat de grav. Parerea mea, dintre toate greselile care distrug o casnicie lipsa de comunicare e cea mai grava.

P.S. Apropo de inselat si tit ceea ce s-a discutat aici. Conform unor studii, 60% dintre barbati si 40% - femei ar avea o relatie extraconjugala (si banuiala mea e ca s-au luat in calcul doar cuplurile casatorite, nu si cele de concubini, desi, in multe tari, concubinajul a devenit o forma a mariajului). E un mic articol pe yahoo, cu cateva sfaturi care sa "previna" situatiile de acest tip. Mi se pare o dovada ca problema nu e defel una neglijabila:

http://dating.personals.yahoo.com/singles/relationships/21641/8-ways-to-affair-proof-your-marriage

aciri
Postat pe 3 August 2008 14:12
Eu am un principiu: atunci cind iubesti nu inseli!
Si sa inseli 5 ani mi se pare prea mult...
Cineva imi spunea ca nu e bine sa cauti ca sigur gasesti ceva!Nimeni nu e perfect!
Eu una sunt uimita sa vad cit de multe femei inseala!Nu as fi crezut asta...
Eu zic ca ar trebui sa o testezi...sa vezi daca te mai iubeste!
Si sa te testezi daca o mai iubesti!
Exista tot felul de metode pentru a face asta!Daca mai exista o mica urma de dragoste intre voi merita sa lupti!Sa refaci ceea ce a fost nu mai poti...!Doar sa FACI O NOUA RELATIE!Sa o luati de la capat ca si cind nu v ati cunoaste ca si cind ati fi la inceput...
Daca nu merge,parerea mea e sa divortezi!Copilul va suferi mult mai mult daca va sta linga doi oamnei care se trateaza cu raceala si indiferenta!Si crede ma, iti spun din experienta, va ramine cu sechele mult mai mari daca nu divortezi !>
Si inca ceva ..daca vrei sa o iei de la capat trebuie sa uiti si sa ierti ca te a inselat!Daca nu mai ai INCREDERE va fi viata ta si a copilului tau un chin!A ei , nu stiu, pentru ca eu nu pot sa inteleg cum a putut sa insele atita timp!INTELEG O DATA!S A INTIMPLAT!Dar 5 ani?9 ani?Cum zicea aici cineva?
La intrebarea "DE CE" nu mai cauta raspunsuri...nu o sa le afli niciodata!Daca tu nu ai inselat, orice explicatie pe care o vei primi nu iti va fi de folos!PENTRU CA TU NU AI FACUT O, NU INTELEGI!Incearca sa accepti..si sa ierti!
BAFTA!SI NU UITA:NU TOTI OAMENII SUNT LA FEL!

alinadanielalazar
Postat pe 3 August 2008 14:51
tu chiar crezi ca dimensiunile sunt importante ,sau aspectul fizic?te inseli rau!cand o femeie inseala,o face 1-ptr ca are in ea inclinatia asta si 2-ptr ca nu mai e fericita,ca ii lipseste ceva.cand inseala desi iubeste si are totul,cum zici tu,eu inclin spre prima varianta.desi e surprinzatoare loialitatea si fidelitatea ei fata de amant!
crisaqua
Postat pe 3 August 2008 15:28
De la: geo32, la data 2008-07-20 18:03:45doua intrebari:
1. ce cautai in messengeru' sotiei?
2. de ce o intrebi pe ea de ce te-a inselat? intreaba-te pe tine!!



de curios!!!
iaonaiaona
Postat pe 3 August 2008 15:56
Draga distrus_sufleteste, tin sa-ti spun ca esti cam prost si ca te cam contrazici, spui ca o alintai si ii ofereai toata dragostea, dar in acelasi timp nu ai simtit ca ea te inseala!Dragul meu, in 5 ani nu cred ca nu ti-ai fi dat seama daca tu erai atent la privirile ei, la gesturile ei, dar tu asa cum ti-a zis si ea "nu comunicai cu ea, nu ii dadeai atentie" si eu tin sa cred ca era adevarat, in general voi barbatii aveti ideea preconceputa ca daca aduceti bani in casa sunteti cei mai tari si e suficient. Poate voi nu stiti dar si noi muncim si aducem bani in casa, dar pe langa asta trebuie sa avem grija de copil, sa spalam, sa calcam, sa facem curatenie, in timp ce voi va uitati la TV sau stati pe internet. Se vede bine din descrierile tale ca esti prea mandru de tine si te crezi mult prea sus "ochi verzi,h=1,73...", nu e asta totul. Repet daca o iubeai si daca erai sufleteste langa ea era imposibil sa nu simti ca ea te inseala. Daca va iubiti intr-adevar si nu este doar un simplu orgoliu din partea ta (nu te desparti ca sa nu ii dai satisfactie celuilalt!), analizeaza-te pe tine, totul se iarta, numai ca nu se uita, increderea se recapata cu timpul, cu conditia ca ea sa-ti demonstreze ca nu are ochi decat ptr tine, mereu va exista un "de ce??", dar daca exista dragoste totul va trece. Incercati sa petreceti cat mai mult timp impreuna asta e sfatul meu, nu mai discutati despre ce a fost ci despre ce va fi. Multa bafta!!!
Andrushcka
Postat pe 3 August 2008 20:12
Am uitat sa precizez, ca nu ii tin partea ei, caci e clar ca ea nu a facut o greseala, nu a fost un moment de ratacire ci a facut-o stiind ca face rau, ca de altfel nu ar mai fi durat 5 ani. Stiu ca e greu sa traiesti mereu cu gandul ca a fost in bratele altuia, dar asa cum am zis nu e numai ea cea care a gresit. Totusi 5 ani e prea mult, inseamna ca pe ei ii leaga sentimente puternice de nu s-au saturat unul de celalalt!
Andrushcka
Postat pe 3 August 2008 20:18
Adrushcka, tu tii neaparat sa ofensezi? Cred ca ai reusit.
aciri
Postat pe 3 August 2008 21:01
Nu mi se pare ca a ofensat, in cazul asta.. chiar cred ca andruska are dreptate. Intotdeauna adevarul e undeva la mijloc, o relatie se rupe din cauza amandorura nu doar a unuia dintre parteneri.. si e bine stiut ca o femeie, daca e fericita nu merge la altul..

Postat pe 3 August 2008 21:05
cred ca cel mai bine ar fi sa discutati, mai ales ca e vorba de un copil....oare ce anume a determinat-o pe sotia ta sa faca acest lucru, daca te iubeste???inseaman ca il iubeste si pe celalalt, daca au o relatie de 5 ani!!! dar va trebui sa aleaga, nu?!
alina_marian2
Postat pe 3 August 2008 21:51
ati mai putea face ceva pentru casnicia voastara:duceti copilul la bunici si plecati amandoi, singurei, intr-o noua luna de miere...si poate va regasiti!mult succes
alina_marian2
Postat pe 3 August 2008 21:57
De la: oanna81, la data 2008-08-03 21:05:33Nu mi se pare ca a ofensat, in cazul asta.. ..


A, nu, n-a ofensat, doar i-a zis omului ca e cam prost. Atfel, e un model de eleganta... :)

Hai ca devine distractiv. Unul intreaba ce treaba are spovedania cu pacatul, altul intreaba de ce consider ca acuzatia de prostie este ofensatoare... Super!
aciri
Postat pe 3 August 2008 22:03
Ei.. din tot mesajul ei tu ai retinut numai cuvantul ,,prost,, . Normal ca nu a procedat cu cea mai mare eleganta, dar probabil ca s-a referit exclusiv la aceasta situatie.. de victimizare. In rest, ceea ce a transmis cred ca e ok

Postat pe 3 August 2008 22:19
aici vorbim impreuna si ne intelegem separat. acigri are dreptate. fara nici o suparare dar Andrushcka a tras niste concluzii care mi se par partizane .


omul pur si simplu a iubit-o. nu si-a dat seama de ce se intampla pentru ca duduia l-a mintit in toti acesti ani. nu a vazut ca-l inseala pentru ca a avut incredere. si hai sa discutam sincer. daca o femeie vrea sa ascunda urmele aventurilor ei, apoi, va juca asa un teatru incat totul va parea perfect in casnicie. femeile se dau mult mai greu de gol decat barbatii pentru ca sunt actrite mai bune

ca nu comunica cu ea, ca nu-i dadea atentie. am mai zis asta. ma omoara cand aud de comunicare. eu stiu una si buna . cand un om are de spus ceva, spune. daca ea era nemultumita trebuia sa-i zica ce si cum si nu sa se arunce in alte brate. iar cu cea atentie , iar e harababura in capul unor femei. si barbatii astia sunt oameni. nu-s catei sa se gudure nonstop pe langa noi.

sitotusi
Postat pe 3 August 2008 23:55
5 ani? e prea mult...doar k nu i-a dat atentie...oamenii casatoriti ar trebui sa fie impreuna si l bine si l rau...doar nu e totul roz si nu poti fi mereu dragastos(a)...eu nu as putea trece peste asta...dc as ramane cu persoana respectiva,m-as macina pana l moarte,dc as stii k nu am facut nimic rau si am fost asa cum trebuie sa fiu...am fost inselata intr-o relatie si nu puteam sa uit dar intr-o casatorie cand vezi acea persoana in fiecare zi,te saruta,te ia in brate si iti spune ca te iubeste...
multi nu stiu sa aprecieze persoana de langa ei...doar atunci cand dau de cineva nu prea dragut sau care sa nu fie asa cum vor...nu stiu dc e cea mai buna alegere sa ramai cu o persoana care te-a inselat 5 ani...nu este iubire sa fii in patul altuia nu am ink experienta in casatorie dar nu cred k vei puta fi fericit si implinit cu ea...totusi poate veti reusi sa va salvati casnicia si sentimentele impreuna cu ea...
Aleys
Postat pe 4 August 2008 00:10
Eu sunt de parere ca ar trebui sa ne abtinem de la cronometrare in asmeneea cazuri. Viata sentimentala are legile si ritmurile ei. In conditiile de "tranzitie" mai intervine un factor: cel al deplasarilor dese, "casatoriile la distanta" etc. Astfel, multe familii sunt fortate sa-si modifice ritmul de comunicare si, respectiv, sa amane luarea deciziilor importante... Nu o sa dau detalii, cred ca ideea mea, oricum, e clara.

P.S. Stiu si de ce aduc vorba despre asta. Am simti pe pielea mea ce inseamna sa traiesti in ritmurile moderne, sa ai o "casatorie la distanta", asa ca am invatat un lucru: ceea ce unele cupluri reusec sa inteleaga in cativa ani de zile, alte cupluri realizeaza peste zeci de ani. Si asta nu e o exagerare.
aciri
Postat pe 4 August 2008 00:49
555555555 ani sunt 5 ani !!!! O Doamne!!!! 5 ani sa minti zi de zi , sa te prefaci ca iubesti omul de langa tine deja e mult prea mult. Si nu-i mai cauta scuze ca nu are rost. Una e sa aiba o aventura si alta e sa aiba o relatie ce a persistat atatia ani. Rezulta ca s-a implicat emotional fffffff mult. Te-ai gandit vreo clipa ca era poate doar interesata sa ramana alaturi de tine din anumite motive? Poate locuinta, suportul financiar , grija pe care tu i-o purtai etc , lucruri pe care cu siguranta nu le-ar fi avut cu celalalt. Eu stiu asa: ca decat sa ma plafonez intr-o relatie in care nu mai sunt multumita de partener il schimb mai fratilor nu m-apuc sa-l insel cu cine nimeresc !!!!
camycamy
Postat pe 4 August 2008 11:16
pai...vad k aproape toata lumea il critica pe saracul barbat.....eu te compatimesc....
sunt femeie.....insa sincer acum....nu e mereu vina partenerului k a fost inselat...poate asta e firea ei...
nu te mai invinovati pe tine
chiar dak articolul e mai vechi sper sa te ajute cu ceva comm meu
nu iti mai pune mereu intrebare...de ce....gandeste-te: si acum ce e de facut?....dak poti sa uiti si sa treci peste foarte bine...dak nu....si ce dak...esti om....nu tot timpul poti trece sau poti uita o fapta ce te-a facut sa suferi..
asa k iti doresc mult noroc in continuare si sper sa iti rezolvi problema
scumpik_y0y0
Postat pe 4 August 2008 22:16
De la: ilona6411, la data 2008-08-03 10:56:09Noi aici cam gresim, ma refer la noi toti.
Asta pentru ca ne referim la cazul ideal de sotie neglijata, care dupa un timp cedeaza oricui ii spune ceea ce sotul ei a uitat sa-i mai spuna.
Faptul ca femeile nu inseala pentru sex, e o prostie, asa cum sunt si barbati fideli asa exista si o gramada de femei pentru care sexul e totul.
Pentru mine e pe planul doi.
Dar sunt altele care isi aleg partenerul dupa cum face sex.
Eu personal iubesc cu sufletul, cu inima cu toata fiinta mea.
Acum imi iubesc doar copiii, dar mai sper ca intr-o zi dupa divort voi avea si eu parte de adevarata mare iubire.
Apoi iti spun eu, increderea o data tradata, greu o mai recapeti.
Eu personal n-as mai putea avea incredere.




cu alte cuvinte tot voi ,,faceti''legea, si tot voi si ,,aplicati''
legea.... dar ce se intimpla daca ,,legea'' e gresita?

Postat pe 5 August 2008 09:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ma mintit si nu stiu ce sa fac 15 De la: pope1882 2 Septembrie 2009 09:58
un sfat va rog frumos 33 De la: polin 25 Noiembrie 2011 11:32
cum sa nu cadem in ridicol 18 De la: Balerinna 18 Octombrie 2010 23:22
help!!!! 11 De la: lloremmy 14 Februarie 2011 00:51
Am aflat tot dupa 5 ani! 28 De la: kudika_21746 2 Decembrie 2012 18:25