Setari Cookie-uri

de la un sot inselat

observ ca sunt persoane care ma judeca pe mine,cineva ma facut prost,nu mi se pare normal.
ma-m hotarat sa scriu aici pentru ca am nevoie de un sfat,de puterea de a intelege ceea ce mi sa intamplat,
nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva.
sunt de acord sa primesc criticile dar nu mi se pare normal sa fiu facut
prost.
daca a iubi pe cineva si a avea incredre in el inseamna ca esti prost...
oricum eu incerc sa imi gasesc linistea in sufletul meu,am avut puterea sa iert,iar acum incerc sa imi salvez casnicia,am momente cand cred ca am sa reusesc,pentru ca noi doi ne iubim,de asta sunt sigur...
problema mea este faptul ca nu reusesc sa uit,si ma macina acest lucru...
din aceasta cauza incerc sa inteleg,sa vad ce gandesc si alti oameni.

Postat pe 5 August 2008 11:22
De la: distrus_sufleteste, la data 2008-08-05 11:22:52observ ca sunt persoane care ma judeca pe mine,cineva ma facut prost,nu mi se pare normal.
ma-m hotarat sa scriu aici pentru ca am nevoie de un sfat,de puterea de a intelege ceea ce mi sa intamplat,
nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva.
sunt de acord sa primesc criticile dar nu mi se pare normal sa fiu facut
prost.
daca a iubi pe cineva si a avea incredre in el inseamna ca esti prost...
oricum eu incerc sa imi gasesc linistea in sufletul meu,am avut puterea sa iert,iar acum incerc sa imi salvez casnicia,am momente cand cred ca am sa reusesc,pentru ca noi doi ne iubim,de asta sunt sigur...
problema mea este faptul ca nu reusesc sa uit,si ma macina acest lucru...
din aceasta cauza incerc sa inteleg,sa vad ce gandesc si alti oameni.


,,te vor intelege'' doar cei care au trecut,....sau avut o asemenea experienta.... problema e (cum si eu am facut)ca aceia iti pot da ,,sfaturi'' in functie de experienta pe care fiecare a trait-o.... ,,ceilalti'' hai sa le spunem.... sint ,,simpli spectatori'' la problema ta si isi dau cu parerea.... de aceea vezi si comentarii de acel gen.... problema este ca atunci cind/sau vor patii si ei, CEEA CE NU LE DORESC!!!!!.... pe ideea ,,ca mie nu mi se poate intimpla''... au sa isi schimbe atitudinea 100%....

Postat pe 5 August 2008 11:59
Se vede clar ca sunt diferente mari intre barbati si femei. Nu te-am facut prost, pentru ca as sti ca esti ci pentru ca nu ti-ai dat seama in 5 ani de zile, cum ti-am zis iti poti da seama si exista semnale,de la felul de a te imbraca pana la felul cum te comporti. Nu spun ca trebuia sa o urmaresti ci doar sa observi, sa simti caci orice om simte cand e inselat. Da, am trecut si eu printr-o experienta de acest gen, am fost inselata desi sunt cu sotul de 11 ani si casatoriti de 6, am stiut din prima clipa cand a coborat din avion ca ceva s-a schimbat, am stiut ca ceva era in neregula, i-am spus, am discutat, normal ca intotdeauna va exista un "de ce". Eu am avut puterea sa trec peste asta, doar ptr ca el mi-a demonstrat ca nu a insemnat nimik ptr el, a fost o criza, incredere nu mai am in el deocamdata, de fapt in el am incredere nu am incredere in cele ca sotia ta, care sar pe barbati. Cineva spunea ca femeile pot juca teatru, oare nu e teatru ceea ce iti ofera ea?? Trezeste-te la realitate dragul meu, nu te mai amagi, ea nu te mai iubeste din moment ce a stat cu ala 555555 ani.
Omule 5 ani nu stai cu cineva daca nu ai sentimente, dar cred ca esti destul de destept sa-ti dai seama de asta si singur. Numai bine!
Andrushcka
Postat pe 5 August 2008 15:44
eu nu am trecut printr-o astfel de experienta dar..sunt totusi 5 ani..intelgeam daca zicea ca a fost o data,de doua ori..sa te insele de 5 ani dar cu persoane diferite...ok intelegeam..insemna ca asa ii este firea si ca te poate iubi si pe tine.
dar 5 ani cu aceeasi persoana? te rog trezete-te...femeia asta nu te merita. acum esti sigur ca ea nu mai tine legatura cu respectivul?
repet ce a scris si dra de dinaintea mea...nu stai 5 ani cu o persoana daca nu simti ceva..si simti ca na..sunt 5 ani..eu cred ca de la tine vroia confortul,statura de femeie casatorita si respectata de sot...nasol ca ea nu te merita.
si..mai gandeste-te la un lucru : nu ai gresit f rau nimanui pana acum? nu neaparat ei..gandete-te la trecutul tau si vezi daca gasesti un indiciu pt o asemenea pedeapsa. pentr ca dumnezeu exista si intoarce roata pt fiecare. poate nu ai gresit fata de ea dar fata de o alta iar acum platesti...suna cam fatalist stiu dar...oricum nu te amagi cu faptul cate iubeste.daca te iubea nu te insela. si mai rau,nu te insela 5 ani..nu are cum sa zica ca a fost o scapare o ratacire..si sincer...TU CHIAR NU AI OBSERVAT NIMIC IN 5 ANI??????????????????????
cat de bine putea sa se prefaca?
imi pare rau pt cei care patesc lucrul asta si nu merita...
eu nu am aflat daca am fost inselata sau nu dar nu stiu cum as reactiona intr-o astfel de situatie..proabil k as incerca sa iert pe moment iar cu prima ocazie as face la fel..desi se zice ca razbunarea e arma prostului..asta e..inseamna ca sunt proasta si orgolioasa. nu stiu..take care si..tine-ne la curent.
numai bine
ionica_andreea
Postat pe 5 August 2008 16:34
Eu am inteles ca "distrus sufleteste" ar vrea un sfat cum sa faca sa-si salveze casnicia pt ca si el este inca indreagostit de sotia lui si ea e dispusa sa faca sa mearga aceasta relatie intre ei! Nu inteleg de ce toate comentariile il sfatuiesc s-o lase, s-o pedepseasca, sa nu mai aibe incredere in ea. S-ar putea ca relatia lor sa se cladeasca de acum inainte pe baze mult mai durabile ca pana acum, pt ca amandoi au trecut peste un hop mare. Si ceea ce nu te omoara, te face mai puternic! Eu cred ca singurul raspuns il gaseste in inima lui.
alexa04
Postat pe 5 August 2008 17:17
De la: distrus_sufleteste, la data 2008-08-05 11:22:52....problema mea este faptul ca nu reusesc sa uit,si ma macina acest lucru...
din aceasta cauza incerc sa inteleg,sa vad ce gandesc si alti oameni.


sunt un caz similar , cu mici diferente : nu a durat 5 ani pana am aflat (si tot umbland in ceea ce se numeste "privat" -sms, mail,etc. pt care si eu am fost condamnata initial), ci unul si ... eu am raspunsul la intrebarea "de ce?" . da, are dreptate acigri : stereotip sau nu , lipsa de comunicare a dus la adancirea crizei. cum? simplu : lui ii plac femeile subtiri , o stiam , m-am ingrasat in timp ( 20 kg) , i-a fost jena sa-mi spuna pe sleau ( ceea ce calific eu lipsa de comunicare) , eu m-am complacut in ... " doar ne iubim cu toate calitatile si defectele noastre " - da, dar cu cele pe care le aveam la inceput, nu cele dobandite, cel putin defectele- , el .... si-a strigat nemultumirea pe.... net, unde... a gasit-o pe ea .
au urmat 6 luni in care eu am slabit cele 20 de kg ( deci am eliminat cauza) , el a realizat ca relatia ei cu aia nu este ce si-a dorit ( facand un bilant , si-a dat seama ca s-a certat cu ea in 3 luni , cat nu s-a certat cu mine in 11 ani - si aici ne deosebim , pt ca, se pare ca ei ii e bine in relatie) , dar atunci cand m-a intrebat daca doresc sa iert si sa trecem peste criza , singurul lucru care m-a determinat s-o fac a fost un categoric "da" la intrebarea-mi : chiar pot sa o fac fara sa-i reprosez ceva mai tarziu ? au trecut 3 ani de atunci si ne e bine inca.
deci, incearca , totusi sa gasesti ceea ce a determinat-o sa te insele ( nu te amagi cu faptul ca tu ai fost acelasi mereu , este evident ca nu ) si cauta sa-ti raspunzi la intrebarea pe care mi-am pus-o si eu (pt ca inteleg ca si ea doreste sa treceti peste criza) si numai dupa aceea ia o decizie . nu-l amesteca , sub nicio forma , pe copil in aceasta decizie ! daca o faceti , o faceti pentru voi insiva . copilul n-ar fi existat daca nu erati voi doi si, in plus , indiferent ce veti face , el oricum va pleca fizic si-si va face viata lui, independent de parinti.
sandraescu
Postat pe 6 August 2008 10:42
De la: oanna81, la data 2008-08-03 21:05:33Nu mi se pare ca a ofensat, in cazul asta.. chiar cred ca andruska are dreptate. Intotdeauna adevarul e undeva la mijloc, o relatie se rupe din cauza amandorura nu doar a unuia dintre parteneri.. si e bine stiut ca o femeie, daca e fericita nu merge la altul..


si cind e o femeie fericita? hai te rog!!! spune-mi si mie!!!! sa stiu pe viitor.... cred... ca puteti fii fericite...cind vreti...si daca partenerul se comporta normal, atunci ,,gasiti ceva''.... no ofence...

Postat pe 6 August 2008 11:51
distrus_sufleteste, nu esti deloc prost, asa cum cred unii, doar ca o iubesti foarte mult pe sotia ta!!!a fost greseala ei, ar fi trebuit mai intai sa termine cu tine, apoi sa inceapa cu altul!!din cate vad, ea are o legatura serioasa, nu e o simpla aventura!!!
alina_marian2
Postat pe 6 August 2008 13:36
De la: Andrushcka, la data 2008-08-05 15:44:19Se vede clar ca sunt diferente mari intre barbati si femei. Nu te-am facut prost, pentru ca as sti ca esti ci pentru ca nu ti-ai dat seama in 5 ani de zile, cum ti-am zis iti poti da seama si exista semnale,de la felul de a te imbraca pana la felul cum te comporti. Nu spun ca trebuia sa o urmaresti ci doar sa observi, sa simti caci orice om simte cand e inselat. Da, am trecut si eu printr-o experienta de acest gen, am fost inselata desi sunt cu sotul de 11 ani si casatoriti de 6, am stiut din prima clipa cand a coborat din avion ca ceva s-a schimbat, am stiut ca ceva era in neregula, i-am spus, am discutat, normal ca intotdeauna va exista un "de ce". Eu am avut puterea sa trec peste asta, doar ptr ca el mi-a demonstrat ca nu a insemnat nimik ptr el, a fost o criza, incredere nu mai am in el deocamdata, de fapt in el am incredere nu am incredere in cele ca sotia ta, care sar pe barbati. Cineva spunea ca femeile pot juca teatru, oare nu e teatru ceea ce iti ofera ea?? Trezeste-te la realitate dragul meu, nu te mai amagi, ea nu te mai iubeste din moment ce a stat cu ala 555555 ani.
Omule 5 ani nu stai cu cineva daca nu ai sentimente, dar cred ca esti destul de destept sa-ti dai seama de asta si singur. Numai bine!


sper sa apreciezi umorul,
cum ti-ai dat seama : nu facuse dus ?
:-)

stiu fete care tot timpu suspecteaza, si unii chiar inseala alti ba, ii ca povestea cu lupu'

poti sa inseli si sa joci teatru foarte bine daca vrei, nu ii nici un dubiu,

singura solutie sa nu dai cu capu pe viitor, e sa 'stai in joc' si sa nu lasi garda jos, increderea nu prea face doi bani.
ai o sotie frumoasa, cum iese pe strada cum apar curiosii. ea o sa zica NU atat vreme cat ii dai motive sa zica NU, si incepi sa ai probleme cand nu sti sa iti tii un as in maneca
alltheway
Postat pe 6 August 2008 14:23
Off..alltheway sau "bytheway" mai bine, dupa privire, si-a lasat privirea in jos, nu a avut curajul sa ma priveasca in ochi plus ca imbratisarea de altadata, s-a transformat intr-un simplu sarut...dar voi nu ganditi, nu toti stiu sa joace teatru. Oricum bafta tuturor!
Andrushcka
Postat pe 6 August 2008 17:31
Chestia cu disimularea tradarii e discutabila, de ambele parti, depinde de multi factori, de existenta iubirii in primul rand, de cat de mult iti cunosti partenerul, doar stim bine ca unii nu fac nici cel mai mic efort in sensul asta(sotul meu habar nu are ce flori imi plac, dupa mai bine de 20 ani)de cat de bine stii sa minti si respactiv de IQ.Ideea este ca fiecare avem o scara de valori, unii vor neaparat sa traiasca fiecare clipa la maxim, altii sa cladeasca ceva impreuna, altii...Spune omul nostru ca se iubesc. Nu cred asta, daca era asa, nu dura atat, nici relatia ei, nici trezirea lui.Si as mai adauga ceva, cand se termina iubirea ramane o urma de afectiune, respect, alea, ceea ce te impiedica sa comiti adulter. Mai rau e cand nu mai e nimic, decat indiferenta si amorteala, si vrei din nou sa simti ceva, orice.
googoodoll
Postat pe 6 August 2008 17:36
De la: googoodoll, la data 2008-08-06 17:36:01Chestia cu disimularea tradarii e discutabila, de ambele parti, depinde de multi factori, de existenta iubirii in primul rand, de cat de mult iti cunosti partenerul, doar stim bine ca unii nu fac nici cel mai mic efort in sensul asta(sotul meu habar nu are ce flori imi plac, dupa mai bine de 20 ani)de cat de bine stii sa minti si respactiv de IQ.Ideea este ca fiecare avem o scara de valori, unii vor neaparat sa traiasca fiecare clipa la maxim, altii sa cladeasca ceva impreuna, altii...Spune omul nostru ca se iubesc. Nu cred asta, daca era asa, nu dura atat, nici relatia ei, nici trezirea lui.Si as mai adauga ceva, cand se termina iubirea ramane o urma de afectiune, respect, alea, ceea ce te impiedica sa comiti adulter. Mai rau e cand nu mai e nimic, decat indiferenta si amorteala, si vrei din nou sa simti ceva, orice.


o intrebare... crezi ca daca sotul tau nu stie ce flori iti plac dupa 20 de ani... inseamna pt tine ca nu te iubeste?

Postat pe 7 August 2008 08:12
prietene, o femeie te insala pt ca asa vrea ea! Si cand o prinzi, iti spune ca ai uitat de ziua ei de nastere :)))
cand vrei sa inseli... orice scuza este permisa... insala pt ca el "e mai bine pe fizic" sau pt ca e "mai" decat tine...
"Sfaturi" pt fiecare barbat inselat:
1. arunc-o la gunoi si cauta alta! E stricata!
2. aplica pct 1 chiar daca esti convins ca vina e numai a ta;
3. cauta repede altceva, nu te mai gandi- alterativa e un pat de spital la cardiologie;
4. nu incerca sa te razbuni... au grija altii de asta si pt tine;
5.preventiv, insala tu primul... just in case...


furios
Postat pe 7 August 2008 11:29
De la: Andrushcka, la data 2008-08-06 17:31:14Off..alltheway sau "bytheway" mai bine, dupa privire, si-a lasat privirea in jos, nu a avut curajul sa ma priveasca in ochi plus ca imbratisarea de altadata, s-a transformat intr-un simplu sarut...dar voi nu ganditi, nu toti stiu sa joace teatru. Oricum bafta tuturor!


again, no offense
daca sa comportat asa inseamana ca a realizat si el ca nu a facut bine<

hotararea si increderea in tine denota personalitate,
probabil ca de asta nu i-a fost usor sa joace teatru, nu e usor sa gresesti fata de cineva care impune respect
alltheway
Postat pe 7 August 2008 11:53
Nu dau sfaturi pentru ca nu sunt in masura, pot spune doar ca am fost tenta sa insel. De ce? Pentru ca cel de langa mine m-a inpins spre asa ceva. Nu mai vedea ca exist, eu nu mai contam, problemele mele erau nimicuri si atunci cand voiam sa ma apropii de el se simtea agasat, se simtea constrans doar sa faca unele lucruri. Nici apropierea fizica dintre noi nu mai era extraordinara ... si totusi nu l-am inselat, pentru ca il iubeam. Am incercat sa il inteleg, l-am facut sa discute cu mine si sa ne regasim pe noi si iubirea noastra.
Parerea mea e ca daca iubesti nu inseli, ci incerci sa-ti salvezi relatia, iar daca nu mai merge pui punct. Asa e cel mai bine.
diana2324
Postat pe 7 August 2008 16:22
Stefan, nici nu mai are importanta daca el mai simte ceva dupa ce a facut sa moara iubirea si tot ce mai era pe acolo, inclusiv orice urma de respect si chiar si resentimentele. A ramas doar indiferenta.
googoodoll
Postat pe 7 August 2008 17:35
Nu m-am suparat , ai perfecta dreptate .
M-am gandit la un divort dar i-mi respect sotul prea mult pentru ce face pentru mine si cat ma iubeste ca sa-i fac asta.
M-ar bate Dumnezeu mai tare.
D-ar tu nu trebuia sa fii curios si sa cauti in mesenger, stii proverbul? "NU CAUTA CA VEI GASI".
Imi pare rau pentru tine, aici fiecare isi spune pareea in functie de experienta de viata, tu trebuie sa faci cum crezi si cum simti.
SUCCES SI FERICIRE , SPER SA FACI ALEGEREA CEA MAI BUNA.
protopa
Postat pe 7 August 2008 19:42
De la: googoodoll, la data 2008-08-07 17:35:53Stefan, nici nu mai are importanta daca el mai simte ceva dupa ce a facut sa moara iubirea si tot ce mai era pe acolo, inclusiv orice urma de respect si chiar si resentimentele. A ramas doar indiferenta.


o intrebare...consideri ca a facut-o voluntar? daca da, crezi ca acea ,,vina'' o are numai el? iti spun asta, pentru ca am observat ca voi femeile doriti ca barbatii sa ramina....cam la la fel sau chiar mai mult,
ca si ,,la inceput'' ...atent..iubitor... dragastos... etc etc etc etc...
si daca se schimba... considerati ca....... ma rog... ce simtiti voi in acele momente... si asta nu inteleg.... de ce considerati sau credeti ca numai noi barbatii sintem de vina? sau ca o relatie se strica ...cam totdeauna din cauza unui barbat... sa nu ma intelegi gresit, ca ii iau apararea sotului tau... sau a barbatilor... dar in ,,niste ani'' de casnicie, mi-am dat seama si eu de unele treburi... si cred ca intr-o relatie vina este amidurora...cum se spune... nimeni nu e perfect...

Postat pe 8 August 2008 08:43
De la: stefancelmic, la data 2008-08-08 08:43:36
De la: googoodoll, la data 2008-08-07 17:35:53Stefan, nici nu mai are importanta daca el mai simte ceva dupa ce a facut sa moara iubirea si tot ce mai era pe acolo, inclusiv orice urma de respect si chiar si resentimentele. A ramas doar indiferenta.


o intrebare...consideri ca a facut-o voluntar? daca da, crezi ca acea ,,vina'' o are numai el? iti spun asta, pentru ca am observat ca voi femeile doriti ca barbatii sa ramina....cam la la fel sau chiar mai mult,
ca si ,,la inceput'' ...atent..iubitor... dragastos... etc etc etc etc...
si daca se schimba... considerati ca....... ma rog... ce simtiti voi in acele momente... si asta nu inteleg.... de ce considerati sau credeti ca numai noi barbatii sintem de vina? sau ca o relatie se strica ...cam totdeauna din cauza unui barbat... sa nu ma intelegi gresit, ca ii iau apararea sotului tau... sau a barbatilor... dar in ,,niste ani'' de casnicie, mi-am dat seama si eu de unele treburi... si cred ca intr-o relatie vina este amidurora...cum se spune... nimeni nu e perfect...


Nici vorba sa imi arog eu toate meritele si sa-l acuz doar pe el. Lucrurile sunt ceva mai complicate, si nu e aici nici locul nici timpul de detalii.In esenta cred ca ne-am inselat amandoi cand am crezut ca suntem compatibili in timp.Am incercat 20 ani, zic eu ca de unde nu e nici Dumnezeu nu mai cere.
googoodoll
Postat pe 8 August 2008 19:18
am stat pe ganduri daca sa mai scriu,dar am vazut aici pareri pro si contra care ma-u pus pe ganduri,spunea cineva ca este rau sa te uiti in mess cuiva,dar mie unul care traiesc asa ceva,cand persoana de langa tine pe care crezi ca o cunosti ti-a tradat increderea,nimic nu mi se mai pare in neregula.
intre doua persoane care se iubesc nu ar trebui sa existe secrete.
au trecut 3 luni de cand am aflat,si de atunci nu mai sunt om,chiar daca am avut puterea sa iert,nu pot sa uit,si sunt convins ca asa ceva nu se uita intr-o viata.
chiar daca intre noi totul este ca la inceputul casatoriei,in sufletul meu este o mare furtuna si durere,incerc sa nu ii transmit si ei aceasta durere pentru a nu strica totul.
INCREDEREA,este totul intr-o relatie,chiar cand imi spune ca ma iubeste,ceva din mine nu vrea sa accepte acest lucru,parca ceva autodistructiv este in mine,care nu vrea sa am liniste,nu vreau sa iau o hotarare radicala,dar in fiecare clipa ma gandesc la ce a facut si cum a putut sa imi faca acest lucru,daca spune ca ma iubit si ma iubeste.
este ceva care ma macina pe dinauntru,ceva foarte rau,nu pot sa accept,cand nu sunt cu ea ma gandesc tot timpul la ce mi-a facut,numai suparare este in sufletul meu,nu am liniste,nu am somn,pofta de mancare,si cu toate acestea incerc sa ma comport normal fata de ea.
de un singur lucru sunt sigur ca o iubesc pe ea si pe copil,de dragul lor fac acest efort pentru a nu distruge tot,sa nu ii reprosez incontinuu ceea ce mi-a facut,in mime se da o lupta,sa continui sau sa renunt,nu stiu ce sa fac,
nu stiu cum sa trec peste asta...
sper ca ceea ce mi sa intamplat mie sa fie o lectie de viata pentru alte cupluri,pentru ca am vazut in multe mesaje multe femei nehotarate care nu stiu ce faca cu viata lor,imi permit un sfat nu faceti asa ceva partenerului vostru,mai bine divortati decat sa ii faceti asa ceva,puneti-va in locul lor,nu cred ca ati vrea sa fiti in locul lor.
p.s.si mai este un lucru care nu vi la-m spus,imi este mila de sotia nenorocitului care si-a batut joc de casnicia mea,pentru ca nu stie nimic,am hotarat sa ii protejez familia si nu ii spun nimic sotiei lui,dar ceva din mine ma indeamna sa ii spun pentru ca nu mi se pare corect pentru ea,imi pare rau pentru ea ca nu stie cu cine traieste,
nu stiu ce sa fac,ceva imi spune ca ar fi corect pentru ea sa ii spun,
pentru ea imi pare rau,pentru el nu,ca nu sa gandit la ei.
asta este defectul meu ca sunt prea bun si ma-m gandit sa ii protejez familia.
poate imi dati un sfat.

Postat pe 8 August 2008 21:10
Impresia me esta ca nu poti ierta. Poate gresesc, dar si eu am incercat sa trec peste niste tradari, si n-am putut. Si nu din cauza orgoliului, ci din cauza ca nu mai gaseam nimic atractiv la sotul meu. Incet, pe nesimtite, dupa fiecare "istorie amoroasa", devenea tot mai mic. Pana am incetat sa-l vad in calitate de sot. Baga seama sa nu patesti la fel. Penrtu ca, daca e asa, mai bine sa renunti acum, nu peste cativa ani.

Da, teoretic, si cealalata sotie ar trebui sa stie. Dar poate ca ea nu vrea sa afle? Poate are un interes sa inchida ochii? In plus, dca ii spui, incepi un nou capitol al tragediei, or tu, daca vrei sa iti refaci casnicia, ar trebui sa pui punct acestei piese. E mai bine sa te concentrezi asupra problemei din interiorul familiei tale. Cealalata familie se va destrama, daca asa va fi sa fie (mai ales daca tipul va continua sa se destrabaleze), si fara ajutorul tau. Asa cred eu... :)
aciri
Postat pe 9 August 2008 01:06
De la: geo32, la data 2008-07-20 18:03:45doua intrebari:
1. ce cautai in messengeru' sotiei?
2. de ce o intrebi pe ea de ce te-a inselat? intreaba-te pe tine!!



prima intrebare o inteleg...

dar a doua?

dupa parerea mea e cea mai mare prostie sa te invinovatesti tot pe tine cand tu esti cel inselat. Cel care insala nu insala din vina celuilalt, insala pentru ca poate are nevoie de altceva, de ceva diferit de ce are acasa...

Toti cei care insala folosesc scuza asta: "am facut-o din vina ta, tu nu mai esti in regula"....

Parerea mea asta e....
wind_of_change
Postat pe 9 August 2008 01:37
atunci cand nu acorzi atentie unor lucruri , ele tind sa degenereze.

Postat pe 9 August 2008 01:45
perfect de acord cu tine...degenereaza si asta se simte...simti tu, simte si celalalt...right?
wind_of_change
Postat pe 9 August 2008 01:47
ca sa iau strict cazu' asta, era tarziu cand a inceput sa simta .
celalat(ea) a simtit golul si a profitat de lipsa de atentie a lui.

Postat pe 9 August 2008 01:51
a profitat 5 ani de zile...

din cate am inteles eu, el (cel inselat) nu simtea absolut nimic...pur si simplu a cautat in arhiva messengerului...

el nu ar trebui sa se invinovateasca de absolut nimic...
wind_of_change
Postat pe 9 August 2008 01:52
si ce l-a impins sa caute in messenger!!?

Postat pe 9 August 2008 01:55
curiozitatea....

nu a specificat ca ar fi banuit-o de ceva anume...

wind_of_change
Postat pe 9 August 2008 02:00
De la: , la data 2008-07-20 17:58:22povestea mea este foarte dureroasa si nu stiu cum sa incep,ma-m hotart sa scriu dupa ce am citit multe comentarii ale femeilor despre infideltate.
nu doresc nimanui sa treaca prin ce trec eu,pe scurt in urma cu 2 luni am gasit mesengerul sotiei deschis,din curiozitate am intrat in arhiva si ce am gasit acolo ma socat.
nu va-m spus ca o iubeam foarte mult si aveam o incredere oarba in ea,a fost un soc pentru mine sa descopar ca sotia mea avea o relatie de aproape 5 ani.
suntem casatoriti de 10 ani si avem si un copil,din acel moment in sufletul meu este o mare durere, 5 ani am fost mintit si tradat.
am avut o discutie aprinsa in acele momente,cateva zile nu am fost om,dar dupa ce am putut comunica ne-am mai linistit si am hotarat impreuna sa ne salvam casnicia,nu a fost usor dar faptul ca o iubesc ma ajutat,si ea ma iubeste.
in acele momente am pus-o sa aleaga intre mine si el,si mia spus ca nu sa pus nici o data problema sa aleaga,datorita faptului ca ma iubit,dar in casnicia noastra parca intervenise un sentiment de automultumire din partea mea,nu mai comunicam,se intamplase ceva.
dar tot nu am liniste si nu pot sa inteleg de ce a facut acest lucru,de ce ma tradat,
ma macin singur,incerc sa ma port normal dar nu imi da pace acest lucru.in aceasta perioada ne-am redescoperit unul pe altul, iubirea noastra nu a disparut,dar in sufletul meu este o adevarata furtuna,incerc sa nu ii transmit aceasta stare si ei pentru ca este foarte sensibila,am avut si discutii mai aprinse de la faptul ca o intreb mereu de ce si cum ma inselat.
ma-m gandit si la divort,dar faptul ca o iubesc pe ea si pe copil,ma facut sa am puterea sa incerc sa imi salvez casnicia.
am fost si la un pshihoterapeut,acesta mi-a spus ca problema este la mine,ca pentru ea este mai usor,dar eu am sa ma vindec mai greu,a avut dreptate.
oricat de bine ne intelegem acum nu am liniste.
nu imi vine parca nici acum sa cred,ca am fost tradat,chiar daca ia-m spus ca o iert parca ceva in sufletul meu imi spune ca nu va fi asa.
pentru mine casnicia a fost ceva sfant,si parca sa rupt ceva in mine,nu mai am incredere in oameni,sa nu mai spun in femei.
am incercat sa inteleg ce a determinat-o sa ma insele,totul a pornit de la un prieten din copilarie pe care la intalnit acum 5 ani,mi-a spus ca avea cu cine sa comunice,ca o intelegea,dar daca avea nevoie de un prieten de ce a trebuit sa faca si sex?a fost egoista nu sa gandit ca are un sot,copil,aceste lucruri nu au contat?
acum ce va face daca nu pot trece peste asta,va ramne fara familie,copilul va avea de suferit,la asta nu sa gandit,cel mai mult sufera un copil cand parintii se despart.
in mine se da o lupta intensa,nu stiu cum sa trec peste acest moment distrugator din viata mea.
povestea este lunga si as vrea sa aflu parerea altor persoane,mai ales acelor femei care sunt pro infidelitate.
credeti-ma ca nu as vrea sa treaca prin ce trec eu in aceste momente.

stimate domn situatia cu care telupti este una foarte direroasa.am fost in asemenea postura.am lasat 2 copii pentru asaceva.am suferit enorm dar stand langa ea si mintind in oglinda ca pot ierta nu ar fi dus decat la dezastru.am acum dupa multi ani ambii copii langa mine.copii au inteles si suntem foarte apropiati.crezand ca poti ierta nu vei face alceva decat sa ascunzi mizeria sub covor.va veni o zi,o seara ,cand stand la masa te vei uita in ochii ei si vei fi cuprins de scarba.acea scarba te va macina toata viata.copii cresc,viata merge inainte,nu trebuie sa-ti negi dreptul la viata,la fericire,viata merge inainte,copii cresc,.asa ceva nu se iarta.poti ierta dar nu vei uita niciodata.daca inca iubesti,va trece.va trece orice-ai face ,dar mai bine sa treaca incercand sa reconstruiesti viata proprie.ai dreptul la fericire.traind in aceasi casa cu acea femeie nu vei mai fi fericit.cine spune ca dragostea aduce puterea de a ierta se minte singur sau nu a trecut prin asaceva.nu pot decat sa va urez mult curj si tarie de caracter.sper sa aud de mai bine

Postat pe 9 August 2008 04:50
De la: Andrushcka, la data 2008-08-05 15:44:19Se vede clar ca sunt diferente mari intre barbati si femei. Nu te-am facut prost, pentru ca as sti ca esti ci pentru ca nu ti-ai dat seama in 5 ani de zile, cum ti-am zis iti poti da seama si exista semnale,de la felul de a te imbraca pana la felul cum te comporti. Nu spun ca trebuia sa o urmaresti ci doar sa observi, sa simti caci orice om simte cand e inselat. Da, am trecut si eu printr-o experienta de acest gen, am fost inselata desi sunt cu sotul de 11 ani si casatoriti de 6, am stiut din prima clipa cand a coborat din avion ca ceva s-a schimbat, am stiut ca ceva era in neregula, i-am spus, am discutat, normal ca intotdeauna va exista un "de ce". Eu am avut puterea sa trec peste asta, doar ptr ca el mi-a demonstrat ca nu a insemnat nimik ptr el, a fost o criza, incredere nu mai am in el deocamdata, de fapt in el am incredere nu am incredere in cele ca sotia ta, care sar pe barbati. Cineva spunea ca femeile pot juca teatru, oare nu e teatru ceea ce iti ofera ea?? Trezeste-te la realitate dragul meu, nu te mai amagi, ea nu te mai iubeste din moment ce a stat cu ala 555555 ani.
Omule 5 ani nu stai cu cineva daca nu ai sentimente, dar cred ca esti destul de destept sa-ti dai seama de asta si singur. Numai bine!
domnisoara draga 5 ani nu se poate spune ca nu a insemnat,cu totii stim ce inseamna cand iubim,avem incredere totala,muncim,si ni se mai si spteste in ureche"te iubesc,te iubesc numai pe tine"nu a fost o aventura de o saptamana,a durat 5 ani,a fost o prefacatorie iesita din comun,a dormit si cu sotul in acelasi tim,sa nu uitam.cand un barbat inseala ,de ce de cele mai multe orii face un dus si uita totul ,dar o femeie se implica,pierde mintile.doamna a dat dovada de o perversitate iesita din comun si a profitat de iubirea sotului si de increderea oferita.nu judec toate femeile la fel din cauza vietii mele dar sunt trecut prin multe si stiu sa fac diferenta intre aventura fara interes si perversitate iesita din comun.domnu a iertat dar nu poate uita.se uita in ochii sotiei si revede filmul intruna.apare scarba,ura,in timp.nu se sta cu asemenea sentimente.....Nu are nimeni dreptul sa faca asa ceva si nu are nimeni obligatia sa inghita asaceva.
nu exista motive sa se omoare singur traind cu acele imagini si ganduri in cap...

Postat pe 9 August 2008 05:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de un sfat...... 6 De la: MotanulDanila 16 Noiembrie 2009 19:26
impas moral 64 De la: LOPY_71 21 Aprilie 2010 00:50
Sa merg incontinuare sau sa-l refuz? 68 De la: twincle 1 Septembrie 2010 16:52
Ce ziceti de asta: de pe chat direct in pat 5 De la: eu_ovidiu 24 Iunie 2011 06:10
Ce sunt barbatii si de ce? 34 De la: contesina 20 Martie 2011 18:56