Setari Cookie-uri

Cata influenta au mamele baietilor asupra unei relatii?

Oare nu toata lumea ii vrea binele omului de langa?
De unde atata ura si razboi,pentru ce?Nu uita draga mea,chiar dak am baieti,am fost si fiica si nora,am locuit si cu soacra si cu mama.Soacra mea (D-zeu so ierte!) era o prefacuta,in fata ma peria si in spate ma barfea si eram un copil de 20 de ani,nevinovat si bine intentionat,iar sotul avea 22 de ani,tot un copil si el,am auzit fara sa vreau o discutie care avea loc in bucatarie cu parintii lui si el,unde ea tot turuia ca de ce ii trebuie lui insuratoare,de parca parintii mei i-ar da masina si casa,de iubire nici nu se discuta si nu m-a durut ca ea gandea in felul asta,cel mai tare m-a durut ca el tacea,nu avea nimic de spus in fata ei.Atunci m-am imbracat si am plecat de la ei,hotarata sa nu ma mai intorc(si acum ma doare cand imi aduc aminte).Dar el a venit dupa mine si mi-a spus ca viata lui nu are rost fara mine,nu mai are de ce sa traiasca!!Am trecut si peste asta,ea n-a aflat niciodata ca eu am "asistat"la discutie,am incercat so castig de partea mea si am reusit,clar am fost mai desteapta decat ea! Si am respectato ca a adus pe lume un om minunat,deosebit,avem 22 de ani de casnicie,am reusit so domin pe soacra prin diplomatie,eu ii aduceam aminte sotului meu de toate zilele importante din viata ei,eu organizam vizite cat de des se putea la parinti si chiar ii sugeram sa treaca si singur pe la ei,tot eu ii sunam mai des sa-i intreb de sanatate si credeti-ma au tinut la mine ca la fiica lor(acum ei nu mai sunt si chiar mi-e f dor).Iubirea baietilor mei no sa se compare vreodata cu iubirea fata de sotiile lor,sunt constienta de asta,dar,ma repet,nu doresc decat prietenia nurorilor,mie imi place sa traiesc in armonie cu toata lumea,daca esti parsiv gasesti din orice motiv de scandal.Va doresc numai bine si soacre dulci!!!
babalica
Postat pe 4 Septembrie 2008 13:42
Nu este ura..nu`i voi cere in viata mea lui sa`si uite mama sau sora sau alt neam..Nu imi trebuie decat sustinerea lui,asa cum si eu il sustin,intelegere,armonie indiferent de situatie si bineinteles iubire.Daca el poate fi in continuare asa,in orice discutie,voi face si eu tot posibilul sa fie totul bine inclusiv cu soacra si cumnata..Eu am simtit si observat intrigile lor,dar nu am comentat nimic,nici macar tonul vocii nu l`am schimbat.Cu sorsa e alta treaba...ea este aia rautacioasa,chiar si cu el,ea este cea mai desteapta frumoasa,si daca cumva ai avut "tupeul"s`o contrazici in vreo discutie,ai o bila neagra..si sa tine cont ca nu este diferenta decat de 4 ani intre noi.In fine..asta este parerea mea..nu vreau sa ma iubeasca ele,chiar nu`mi doresc asta,am parintii mei care ma iubesc,vreau doar respect si voi respecta,normal.In planurile noastre nu discutam decat de "noi doi"..ce este in rest priveste pe fiecare atata timp cat exista acest respect!va pup
For_life
Postat pe 4 Septembrie 2008 16:00
Pentru Diana 2324

Realitatea ta este destul de trista, Diana.In urma relatarii tale, ajung la concluzia ca in relatia voastra decide soacra.
Te sfatuiesc sa iei atitudine si sa schimbi datele problemei atat cat nu e prea tarziu.
Faptul ca s-a anulat o nunta la interventia ei,,,spune foarte mult.
Eu iti doresc succes si multa incredere in tine,

Lavinia
laviniamariad
Postat pe 4 Septembrie 2008 16:15
Eu una am avut 2 relati pana acum...una de 5 ani cu un baiat, care era sufletelu lu' mamaica si una care dureaza de un an si jumatate cu un baiat care este la fel de adorat de catre mamica. Pot spune k m-am inteles extrem d bine cu fosta "soacra", ma iubeau mult si d multe ori imi luau aparare cand luau parte la conflictele noastre, insa ma nelinistea comportamentul ei fata d soacra sa, fata d toti cei care erau in afara familiei, si cel mai mult ma dispera zicala in care credea foarte tare, zicala p care a implementat-o ambilor ei baieti"ce-i al tau e si al meu ce-i al meu e doar al meu". Poate nu este atat d horror ca povestile voastre dar erau un fel s semne pt mine k ceva nu este in regula..whatever..
Cat despre iubitul meu d acum nu pot spune decat ca este cea mai frumoasa relatie p care cineva poate sa o aiba...nici cu soacra nu ma inteleg rau, again, numai k are grija ca la ora 2 noaptea cand noi intram in casa intr-o oarecare seara prelungita la terasa, sa s trezeasca sa ne intrebe ce mai facem, cum a fost afara, dak ne este foame (cred k este motto-ul ei in viata!!!), etc. Iar in cazu in care intram in casa p la 8 seara sta cu noi in pat pana la 10 cel putin...fara sa vb ceva anume...pur si simplu...momente in care eu nu pot sa fac nimik din ce ar face un om normal care vrea sa stea relaxat in pat sa s uite la televizor dupa o zi de munk...plus k are si o fiica d 20 d ani care si-a facut un prieten cu care vrea o relatie serioasa...iar soacra-mea mi-a zis k ea nu ar accepta niciodata ca fetita sa doarma la el acasa, k si asa moare de doru "nostru" cand stam 2 zile la parintii mei..lucru care mi s pare spooky.
Lucrul pe care mi-l doresc este sa merg la mama acasa impreuna cu el bineinteles pt k parintii mei sunt mult diferiti d ai lui, si comportamental si cultural.Numai k si-a luat un catelus d care trebuie sa avem grija, si cum mama nu ma lasa cu animale in casa...
Va las...poate am fost incoerenta sau fara nimik spectaculos in relatarea mea, dar chiar si cele mai mici semne pot prevesti un razboi

PS: Lucrul cel mai odios este ca sta la cheremul baiatului cand i s scoala lui, nu conteaza ca e dimineata, zi, noapte, lucru care mi s pare dezastruos pt viitoarea nora, pt k nu trebuie decat sa strige "mamiii" si dorinta ii este indeplinita. S inteleg din priviri :))
Va poopacesc si bafta uin relatia cu soacrele.
alinutzao
Postat pe 4 Septembrie 2008 16:31
Si eu am o viatza amara cu soacra.
Am ajuns la concluzia ca mamele de baietzi [UNELE], daca ar putea si-ar f**e copilul...:(
Soacra mea considera ca daca intra peste noi, o face "numai pt interesul nostru ", daca nu ne lasa sa facem mancare este pt ca "suntem tineri si nu stim sa facem", daca vine la 12 si spune " culcativa odata " e pt ca " tine la sanatatea noastra "..si altele ....zilnic la fel..zilnic comenteaza ..daca dormi prea mult suntem putori ...DOAMNE cate poate sa imi faca....
Si problema e ca lui i se par normale lucrurile astea si imi spune sa o inteleg..sa aplanez situatia nu sa creez conflicte..
Dar nu mai suportttttttt!!! pana cand????
Am incercat ca in reviste articole sa nu`i mai zic toata ziulica de masa...dar e imposibilA...nu mai suport! se baga prea mult..nu inteleg dc nu isi vede de viatza ei ! :(
Ce sa fac ? sa se schimbe..sa nu-si mai bage nasul in hainele mele..sa ne lase in pace !!
Sabrina_Nede
Postat pe 4 Septembrie 2008 17:12
Daca aveti iubiti care sunt cu sufletul langa mamica, de ce nu renuntati la ei?! Eu nu as fi putut sa stau langa un om care sa nu fie aproape de sufletul meu. Pt un barbat ar trebui sa conteze relatia cu iubita/ sotia, nu mofturile mamei! Eu nu credeam ca as putea sa urasc atat de mult pe cineva, dar am ajuns s-o urasc de moarte pe mama iubitului meu! Ei stiu amandoi chestia asta. Din fericire pt mine, ma-sa l-a adus si pe el in stare s-o urasca! Mai avem de rezolvat niste socoteli cu ea, si apoi o s-o lasam in propriul ei iad pt totdeauna, fara sa mai poata sa ajunga la noi sa ne faca rau! Acolo e locul demonilor cu chip de "mama", in propria lor otrava! Ha ha ha! Imi creste inima de bucurie cand ma gandesc!
darksukkubus69
Postat pe 4 Septembrie 2008 19:12
mamele de baieti sunt cele mai acre femei pe care le stiu
sopterean
Postat pe 4 Septembrie 2008 20:07
De la: sopterean, la data 2008-09-04 20:07:51mamele de baieti sunt cele mai acre femei pe care le stiu
vai ce mult s-a scris despre soacre, n-am avut timp sa citesc tot,, sper ca pro si contra.....draga sopterean nu trebuie sa generalizam..depinde de om, de educatia lui.....cine nu poate trai cu scoacra sa gaseasca solutii sa plece cat mai elegant posibil, nu este bine sa va certati...in astfel de cazuri sotul/iubitul va fi intre ciocan si nicovala...atat va pot spune ca soacra mea este o femeie deosebita, fara prejudecati...m-a ajutat foarte mult...nu m-am certat nicodata cu ea, cu parere de rau spun ca nu mai sta cu noi(dar din motive justificate, fata ei are un copil mai mic decat al meu), mi-ar fi de mare ajutor in toate privintele, tot cu parare de rau spun ca fiul ei nu seamana cu ea. Sa dea Domnul sa aveti soacre bune si soti buni, va salut pe toate Halm.
just28
Postat pe 4 Septembrie 2008 20:27
TOTAL NEADEVARAT! Nu toate soacrele sunt scorpii si acre! Poate in cazuri nefericite o fi asa ca deh...sunt mame si le e frica ca o femeie le va rapi toata dragostea fiului lor!Dar soacrele pot fi si adevarati ingerasi...daca stiti cum sa le luati
allexxe
Postat pe 5 Septembrie 2008 13:01
Sunt sigura ca toate stim cum sa le luam..daca ne`am iubit si ne`am respectat propria mama dc nu am putea s`o respectam si pe ea...dar fi`ti sigura ca in cazurile nefericite ele incep cu rautati..nu directe neaparat,dar suficient cat sa te simt naspa...stiu ca sunt si soacre super de treaba..dar asta e...pt cine nu are tre sa`i faca fata..eu una nu pot renunta asa usor la el doar pt ca mama lui gandeste cum gandeste..oricum,am mai zis,nici moarta nu as sta cu ea in casa,nici doua zile...pup
For_life
Postat pe 5 Septembrie 2008 13:54
Eu sunt intr-o situatie fericita....locuiesc de 2 ani cu soacra (nu suntem casatoriti, urmeaza la anu') si ne intelegem foarte bine; chiar m-a mirat comportamentul ei pt ca multa lume imi spunea ca sunt tanara si sa am grija ca soacrele, ca sunt "ale dracu'"
Parintii ubitului meu si-au dorit foarte tare o fata si se comporta cu mine ca si copilul lor, intotdeauna daca am deshis gura sa cer ceva am primit imediat....m-au integrat la ei in familie foarte repede si s-au atasat de mine...si eu de ei,probabil din cauza ca parintii mei au murit iar eu simteam nevoia de o familie....sunt multumita de soacra mea...si ea e multumita de mine, si-i multumesc domnului ca nu am nimerit cu vreo scrantita de femeie!!!!
sweet_alina
Postat pe 5 Septembrie 2008 17:32
Buna!Normal k au f mare influenta mamele...Eu am avut o relatie de 6 ani,dintre care 2 am locuit cu el si cu parintii lui.In fata toata lumea ma iubea si knd nu eram eu, mama lui era o scorpie si il sfatuia sa se desparta de mine...Dar sa nu dam vina doar pe mamele de baieti pt k nu este chiar asa.Dak exista cumnati/cumnate,iar nu este bn pt k si ei se baga in relatie,iar prietenii ,de ei nici nu vreau sa aud (avea unul kre ma cauta mereu knd nu era al meu aksa,dar omul cu kre eu imi imparteam patul nu ma credea pe mn,il credea pe "cel mai bun prieten al lui").Intr-un final i-am dat papucii...Acum pot spune k este invers...Am o alta relatie si este mai mic dekt mn cu 3 ani.La inceput mama mea nici nu vroia sa auda de el,dar cu timpul a inteles k pe mn ma face fericita.Concluzia,nu doar mamele de baieti sunt de vina (in primul rand ei sunt pt k se iau dupa altii si nu pot ramane la nesfarsit cu mami,cumnati si prieteni.O sa vina o vreme knd toti o sa-i intoark spatele si atunci o sa=si dea seama...
dana18_davil
Postat pe 6 Septembrie 2008 01:00
Apropo,uitasem un detaliu f important.Fosta mea "soacra" imi spunea mereu k sunt femeie si k femeile sunt nascute k sa-i suporte pe barbati si sa sufere,fara sa sufle vreun cuvant.
dana18_davil
Postat pe 6 Septembrie 2008 01:06
dana 18 ai cea mai mare dreptate la fel facea si fosta mea soacra
de fata cu mine era numai lapte si miere si pe la spate il pistona pe el sa ne despartim si asa a si facut
sopterean
Postat pe 6 Septembrie 2008 13:46
dana18..daca si a mea crede acelasi lucru..ca tre sa suport orice zice fi`su imi pare super rau ca o voi dezamagi fara sa ma uit in urma!pup
For_life
Postat pe 6 Septembrie 2008 16:44
Am tot citit intamplari horror pe aceasta problema, deci pot sa ma consider o norocoasa!
Eu sunt cu iubitul meu de mai bine de 5 ani, si n-am reusit inca sa ma cert cu mama lui, dimpotriva, ne intelegem perfect. Ma inteleg mai bine cu ea decat cu mama.
Nu stam inca impreuna, dar eu stau mult timp pe la el, o ajut cand are nevoie, si ea pe mine. Iubitul meu este un rasfatat si isi iubeste mult mama, care e si bolnava. Sincer, ma bucur sa vad ca este grijuliu cu ea. Asta nu inseamna ca face tot ce spune ea, pentru ca de aia are si el creier, sa poata sa ia singur hotarari.
In rest, toate bune si frumoase, imi face prajituri in fiecare saptamana, ma intraba pe mine ce vreau, imi face cadouri, imi ia apararea daca i se pare ce el nu se poarta suficient de frumos cu mine, dar singurul lucru pe care il cere e sa nu ne certam de fata cu ea.
Iar cand am avut pb in relatie, eram in "pauza" si el umbla cu alta, ea ma suna sa ne intalnim, sa imi aduca prajituri. Era saraca mai trista decat mine. I-a zis fiului ei sa nu-i vina cu "aia" in casa la ea, sa se intalneasca unde vor, dar ea n-o va accepta niciodata, pt ca o sa considere ca din cauza ei ne-am despartit (si asa era).
In fine, dupa ceva timp ne-am impacat, si am dormit la el, iar dimineata era asa de fericita, ca atat m-a pupat, nu stia ce sa ne mai faca de bucurie!
Ce sa zic, va doresc la toate soacre ca a mea!
Va pup!
ina84
Postat pe 7 Septembrie 2008 11:19
Sincer sa fiu, intotdeauna am avut ceva de spus in fata maica-mii cand m-a f***t la icre. Cel mai grav a fost cand am avut prima relatie la distanta, cand mai aveam putin si declaram razbel cu ai mei. Ma rog, au trecut vreo 5 ani de atunci, timp in care bineinteles ca au mai avut cate ceva de comentat. Am observat totusi ca de vreun an incoace, s-au linistit, chiar daca n-au fost ei f incantati de ultima tipa cu care am fost, nu prea mi-au mai spus mare lucru.. Iar ca sa inchei: am facut intotdeauna ce am considerat eu ca e bine, chiar daca mai tarziu, in unele cazuri, am ajuns la concluzia ca au avut dreptate.
LaMishto
Postat pe 7 Septembrie 2008 19:19
Soacrele sa fie impuscateeee!
darksukkubus69
Postat pe 7 Septembrie 2008 21:52
depinde de taria baiatului .............daca insa baiatul e tot un copil in mintea lui degeaba incerci tu sa il scoti de sub nevoia exagerata a mamei cel mai bine e cand parintii nu se baga sau sa nu stai cel putin sub acelasi acoperis cu ei desi se spune ca mama e cea mai buna prietena bla bla bla......nu trebuie exagerat acuma...in concluzie baietii aceia care inca ii mai influenteaza parintii mai au de crescut pana sa se numeasca cu adevarat barbati;)
Flori1627
Postat pe 8 Septembrie 2008 14:44
uneori chiar sunt cazuri pierdute.
pt ca de ex la 30 si ceva de ani sa stai sa o asculti pe ma-ta cum iti jigneste iubita si sa nu zici/faci nimic...clar e un caz pierdut
DeeaCatalina
Postat pe 8 Septembrie 2008 15:57
Pai da, asta e foarte adevarat!
darksukkubus69
Postat pe 8 Septembrie 2008 16:53
uneori chiar sunt cazuri pierdute.
pt ca de ex la 30 si ceva de ani sa stai sa o asculti pe ma-ta cum iti jigneste iubita si sa nu zici/faci nimic...clar e un caz pierdut



iti dau perfecta dreptate pt ca tipul cu care am stat eu 3 ani si ceva are chiar 30 de ani si ce zicea mamica era sfant pt el
sopterean
Postat pe 9 Septembrie 2008 20:35
sa se ia de mana cu fostul meu
ceva am invatat din experienta asta.barbatii mamosi sunt cei mai periculosi.
DeeaCatalina
Postat pe 10 Septembrie 2008 16:18
Nu stiu dc sincer..dar nici nu mai suport cand imi zice ca vorbeste cu mama lui la tel..sau ca urmeaza sa`l sune,sau cand ma suna ea sa ma intrebe de el...desi a realiza ca tampitele astea doua il considera scalv..dupa o discutie lunga pe messenger cu el si`a dat seama..am un nod continuu in stomac..eu stiu ca el pe mine ma iubeste mult,dar cand aud de aceste persoane parca nu mai sunt eu...zici ca am alergie..chiar acum ma chinui sa`mi adun fortele necesare pt a nu ma enerva..vai ce greu trece timpu pt mine..orice as face tot nu vine ziua cand sa plec la el..ma simt inutila momentan..
For_life
Postat pe 11 Septembrie 2008 16:41
darksukkubus69
Postat pe 11 Septembrie 2008 20:33
Imaginati-va ca si voi la randul vostru o sa fiti mame de baieti si invatati ceva din experienta pe care o aveti cu soacrele.Poate o sa faceti aceleiasi greseli sau poate altele si mai si...Nu stii niciodata ce-ti rezerva viitorul!!Dar de ce fetele au voie sa-si iubeasca mamele si baietii nu? Si de ce nu e loc pentru toata lumea?Fetelor,macar fiti mai diplomate cu soacrele,aratati-le cat de mult ii iubiti "odorul"si cat ii vreti binele,dar dovediti-le ca e asa si totul va fi ok,ele o sa va aprecieze si o sa doarma linistite ca "odorasul"lor e pe maini bune.Deci, multa diplomatie si nu aveti decat de castigat!! Succes!!!
babalica
Postat pe 15 Septembrie 2008 09:10
Eu nu vreau sa doarma linistita soacra mea, vreau sa aiba cosmaruri si sa nu se poata trezi din ele! La mine nu este vorba despre neintelegeri cu soacra, este vorba de o ura profunda care imi vine din suflet! Pana sa o cunosc pe jigodie, nici nu mi-a trecut prin cap ca pot uri cu atata forta, dar uite ca pot! De aceea am plecat din cocioaba ei jegoasa, nu mai suportam sa o vad sau sa o aud! Acuma stam la mine in apartament si ea nu are ce sa caute acolo, daca o prind vreodata la usa mea chem politia! Ma bucur ca a fost si este o jigodie si cu fi-su, ca daca era o nemernica doar cu mine si cu el lapte si miere, poate el ar fi fost de partea ei, dar in acest fel el stie ce demon se ascunde sub mutra ei! Parintii mei au facut totul ca eu sa am casa, bani etc, mama lui, dimpotriva, a facut totul ca el sa nu aiba nimic, nici casa, nici bani, nici servici si sa nici nu poata pleca de langa ea. Ei bine, asta o doare cel mai mult, ca noua ne este bine impreuna, departe de ea si ca nu mai poate ajunge sa ne sape!
darksukkubus69
Postat pe 15 Septembrie 2008 20:10
diana, daca o sa faca mereu cum vrea mama ...e urata treaba!
morticia_adams
Postat pe 16 Septembrie 2008 23:27
Cat d inversunat a ajuns acest subiect....unele le iubesc altele le urasc d moarte dar un lucru e cert...SOACRA TOT SOACRA RAMANE..

Postat pe 17 Septembrie 2008 17:24
SOACRA POAMA ACRA....................DAR SA NU GENERALIZAM..............

Postat pe 17 Septembrie 2008 17:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de un sfat 23 De la: kudika330742 21 Noiembrie 2010 15:55
De ce nu ma cere odata? 35 De la: inna_1688 5 Decembrie 2010 17:00
Locuiesc cu cumnata care imi distruge relatia, va rog dati-mi un sfat 51 De la: Brunetica25 19 Martie 2013 18:49
casnici nefericite 42 De la: Lucia38 23 Iulie 2009 16:13
Cinderella effect 3 De la: moni29 6 Aprilie 2010 20:09