Setari Cookie-uri

Cata influenta au mamele baietilor asupra unei relatii?

sunt atat de perverse ...eu am un gust amar cand imi amintesc de ea.La inceput este o dragutza, te amalizeaza, te lauda...si mai apoi isi arara adevarata fatza.Mie personal mi-a facut viatza un calvar. In final a reusit sa ma desparta de fiul ei. Nu imi imaginam ca ar putea exista motiv pe lumea asta care ar putea sa ne desparta,pt ca ne intelegeam asa de bine..eram prea fericiti. La prima discutie mai aprinsa care am avut-o cu soacra s-a schmbat la 180 de grade..deja incepuse sa imi zica ca nu ma mai vrea in casa ei..mai apoi mi-a zis ca ma uraste! Il iubeam..eram prea naiva..si slaba,credeam ca sacrificiul asta il fac toate femeile sa suporte toate vorbele rele. Acum l-am pierdut, l-a convins ca nu sunt cea potrivita! Era asa fericita..asa mandra cand a aflat ca ne-am despartit!O urasc! Sunt constienta ca nu e in totalitate vina ei..e si a lui ca o lasa pe maica'sa sa ii organizeze viata.E jalnic! Sufar enorm ca l-am pierdut, il iubesc emorm dar ma gandesc ca e mai bine ca s-a intamplat acum si nu peste cativa ani..dezamagirea ar fii fost si mai mare!
Dellyce13
Postat pe 17 Septembrie 2008 18:11
Buna fetelor,va rog frumos sa imi spuneti si mie cum pot deschide un sibiect nou ,vreau sa va povestesc putin din viata mea ,am nevoie de sfaturi ,nu prea am prietene ... Va multumesc
strumfitaa
Postat pe 17 Septembrie 2008 19:18
eu sunt dispusa sa te ascult dak vrei....putem vb p id meu d mess:ella_magda...poopici

Postat pe 18 Septembrie 2008 17:10
grea problema asta cu mamele de baieti...adevarul este ca o mama de baiat se comporta total diferit fata de nora si fata de ginere, atunci cind, bineinteles, are si fata si baiat,nu trebuiesc judecate prea aspru deoarece ele cred ca pierd ceva ce le apartine si nu se gindesc la fericirea fiului, se gindesc numi la faptul ca il impart, intr-un fel cu alta femeie, cu alta rivala...se gindesc ca l-ar putea pierde , ca nu mai sunt la fel de utile...poate ar merita putina intelegere si daca iti doresti ca relatia sa aiba o continuitate ar trebui, atunci cind intervin asemenea situatii, sa apelezi la un psiholog specializat in psihoterapie familiala si de cuplu,stiu ca in romania nu se prea poarta, dar ajuta.ele de fapt se imbolnavesc putin odata cu fiecare relatie a fiului, ca un fel de gripa,dar nu e gripa, e un complex, la fel ca si complexul oedip sau electra pe care il au copiii fata de parintele de sex opus, deci sunt niste copii mai mari care au nevoie de intelegere si indrumare.
Claudya10
Postat pe 20 Septembrie 2008 15:48
Chiar si asa Claudya....daca e sa fie cum spui tu,nu au dreptul sa decida in locul baiatului lor cu cine va fi,consider ca o mama care-si respecta si iubeste baiatul nu se va baga in relatia lui ,chiar daca dansei nu-i convine de persoana pe care baiatul ei a ales-o....sa fim seriosi...
onuta81
Postat pe 21 Septembrie 2008 15:03
da onuta asa ar fi corect,dar ce mai e corect pe lumea asta? si eu m-am desparit de fostul din cauza ca era exagerat de mamos,desi nu recunostea.daca mama lui i-ar fi fost dat alta educatie,si el ar fi stiut ce inseamna sa fii barbat,lucrurile poate ar fi stat altfel acum..nu stiu..
DeeaCatalina
Postat pe 21 Septembrie 2008 15:25
Dar majoritatea nu-si iubesc si nici nu-si respecta baietii si, prin urmare nu respecta nici relatiile acestora! Asa ca de la inceput trebuie puse la punct... ca sa stie ca si-o iau in bot daca nu-si vad de treaba lor! Scarbe imputite!
darksukkubus69
Postat pe 21 Septembrie 2008 20:31
Draga darksukkubus69,dak o sa ai si tu un baiat sau doi si tu o sa fii scarba imputita? Mai gandeste-te, ca nu stii ce iti rezerva viata!!
babalica
Postat pe 22 Septembrie 2008 09:33
ai dreptate babalica, nu este frumos sa vorbom asa despre mama partenerilor nostri, daca nu ne convine putem sa ne purtam si sa vorbim elegant despre ele.. am zis si mai zic fiecare cum este educat..si apoi daca-ti place de fiul ei, trebuie sa-ti placa si de ea.. sau cel putin da dovada ca esti mai destapta si o accepti asa cum este.pa fetelor, fiti bune cu soacrele!
just28
Postat pe 22 Septembrie 2008 21:06
la un moment dat te saturi sa fii carpa ei, sa fii buna si ea sa vorbeasca urat tot timpul si sa stearga cu tine pe jos.exista o limita!
DeeaCatalina
Postat pe 22 Septembrie 2008 21:16
Halm...daca ai trece si tu prin niste faze urate(putin spus) din partea lor nu cred ca ai mai avea aceeiasi atitudine....cu unele din ele chiar merita sa te porti mai urat....habar nu ai cat rau pot face unii parinti copilului lor si relatiei pe care o are....ideal ar fi sa ai cat mai putin contact cu ele(mai rarut ca-i mai dragut)
onuta81
Postat pe 22 Septembrie 2008 21:31
Babalica draga, daca voi avea copii, desi nu sunt deloc incantata de idee, am sa-i pun pe picioarele lor si la casa lor cat voi putea de repede. Iar in acest fel nu vor sta pe capul meu cu iubitele /sotiile lor, sa locuim sub acelasi acoperis. Asa au facut si parintii mei. Mi se pare mult mai cinstit, decat sa primesti in casa pe iubita fiului pt a-i manca viata!
darksukkubus69
Postat pe 22 Septembrie 2008 22:00
da...pot avea o influenta ff mare asupra lor..acu depinde si de el,depinde ce vrea,dak te vrea cu adv,dak are cuv de spus in fata lu masa..dar si de relatia lui cu maiksa...dak e puiul mamei si face tot ce vrea ea numai k sa nu se certe cu ea si k sa-i fie lui bn,sa-i dea bani. sa-l lase sa plece, etc..nu e de bn...eu am patito...pe mn m-a parasit din kuza parintilor mai ales din kuza lu maiksa...k sa nu se certe cu ea si sa-l lase sa fak ce vrea a terminat-o cu mn...cu toate k ma iubeste, dar poate k nu atat de mult inkt sa se certe cu "mami" din kuza mea...
raluk_ionela
Postat pe 23 Septembrie 2008 13:52
De la: onuta81, la data 2008-09-22 21:31:12Halm...daca ai trece si tu prin niste faze urate(putin spus) din partea lor nu cred ca ai mai avea aceeiasi atitudine....cu unele din ele chiar merita sa te porti mai urat....habar nu ai cat rau pot face unii parinti copilului lor si relatiei pe care o are....ideal ar fi sa ai cat mai putin contact cu ele(mai rarut ca-i mai dragut)
poate este asa cum spui, eu n-am trait cu soacra decat bine, nu ne-am certat niciodata, nu ca n-as fi putut, la inceput mai ales erau multe lucruri care nu-mi conveneau, mai apoi nu stiu care din noi s-a schimbat.. eu cred ca ea..am facut totdeauna ceea ce am vrut eu..dar am avut si ce sa invat de la ea acum imi pare rau ca nu mai sta cu noi(ingrijeste copilul cumnatei mele care este mai mic decat al meu)..nu stiu care a faut mai multe compromisuri..poate ea,eu mai putin..cunosc cateva soacre ale unor prietene si nu cred ca m-as fi inteles cu ele.cel mai bine este sa nu stai cu ele..sa va vedeti mai rar si sa discutati ai putin.pa fetelor, sunt asaltata pe mess..
just28
Postat pe 23 Septembrie 2008 18:15
Da,Halm,asta e cel mai important si eu dau sfaturi in privinta asta,sa locuiti singuri,fara soacre,fara mame,nu e bine sa locuiesti nici cu mama ta,cu soacra nici atat,doar voi doi cu intimitatea voastra.Normal ca e destul de greu in ziua de azi sa obtii o locuinta,macar o camera nenorocita de 12 mp,dar sa fiti singuri si da, o data pe saptamana e suficient sa va vedeti sau poate mai rar... Sunt soacre care si-ar baga nasul peste tot,a mea isi baga nasul si in oalele cu mancare,chiar gusta sa vada dak nu-i otravesc fiul,am locuit cu ea 6 luni dar a fost mai mult decat suficient
babalica
Postat pe 24 Septembrie 2008 08:45
Eu cred ca influenta mamelor asupra fiilor lor este atat de mare cat le permit odraslele. Cu cat le lasa mai putin spatiu de umblat in viata lor cu atat sunt mai barbati.

Noi eu cu soacra, sotul cu soacra-sa (mama) avem relatie tare placuta. Armonioasa. Dar niciodata in 4 ani d ecand suntem castaoriti nu s-au impus in familia noastra. Si-au dat cu parerea, ne-au sustinut, ne-au contrazis dar cu atat au ramas.

Cu parintii este cum est esi cu copiii, cum ti-i educi asa-i ai!
gio_georgiana
Postat pe 24 Septembrie 2008 17:23
Din pacate nu la toti e asa de bine ca la tine gio_georgiana....eu nu am sa inteleg niciodata cum unii parinti decid pt copii lor....chiar si la o varsta inaintata.....mi se pare ridicol....in loc sa-si vada de viata lor si sa realizeze ca "omuletii" au crescut,tratandu-i ca atare,ei chiar recurg la diverse santaje emotionale....si poate nu numai....cu siguranta fac un mare rau crezand ca fac bine....sau inii continua sa procedeze prin aceea "libertate controlata",dandu-le impresia ca fac ce vor....dar de fapt le coordoneaza fiecare miscare...mie mi se pare deplorabil din partea acestor oameni...sincer,eu nu-i consider parinti
onuta81
Postat pe 1 Octombrie 2008 20:01
unieori fac lucruri pe care le considera ele a fi "ok" pt copilash.
din pacate gresesc enorm, dar nu constientizeaza...
morticia_adams
Postat pe 1 Octombrie 2008 23:10
eu stau cu soacra de 3 luni.Intreaga ei preocupare e sa fie la dispozitia baiatului ei , logodnicul meu Ideea e a fost de mic alintat shi eu la fel ...nu zic.Doar ca eu cam am uitat dee alintaturi shi am inceput sa fac singurica de toate.El stand in continuare cu mama ink nu a ajuns la stadiul asta .shi daca eu incerc sa-l dezobisnuiesc de unele pretentii vine maica-sa din urma shi faace ce nu am facut eu deci atata vreme cat stau shi cu maica-sa eu nu o sa reusesc sa-l schimb.am un logodnic cam trantor si asta ma deranjeza foarte tare.
Momentan am ramas fara servici shi e f aiurea ca stau intruna cu ea acasa ea fiind casnica.Faza e ca de cand m-am mutat cu ei deja mi-a reprosat ca am unghiile prea mari shi nu crede ea ca cineva ma angajeaza cu manichiura mea ca o sa creada ca fac parada modei nu servici, ca o sa-mi sara unghiile pe centrala cand o sa am un bebe , sa ma las de fumat din timp ca daca peste un aan fac un bebe saa nu-l afecteze ...Sunt sfaturi utile dar felul in care mi-o spune conteaza mult shi nu e ea persoana cea mai potrivita .Ideea e ca vrea sa ajung la fel ca ea:o casnica neingrijita , o servitore shi o incuitata .TRE SA NE MUTAM
shea
Postat pe 5 Octombrie 2008 13:58
Shea eu te sfatui sa va mutati cat mai repede si sa aveti un loc al vostru....cat despre logodnicul tau incerca sa-l iei incetul cu incetul si sa-l convingi sa te ajute..sa faca diferenta intre mama lui si tine....nu amananti mutarea ,mai ales daca aveti posibilitatea asta
onuta81
Postat pe 5 Octombrie 2008 19:27
Shea, nu cumva sa te iei dupa ma-sa, da-o dracului de scarba, fa cum iti este bine tie! Pune-o la punct si arata-i ca tu esti cea care alege! Iar el ar trebui sa se gandeasca mai mult la relatia voastra si s-o lase deo-parte pe hoasca!
darksukkubus69
Postat pe 6 Octombrie 2008 20:07
draga halm eu nu am stat cu soacra pt ca era o distanta de 200km fata de noi dar era destul sa vb cu odorul ei la telefon zilnic ca sa il intoarca impotriva mea
sopterean
Postat pe 7 Octombrie 2008 01:20
problema e ca mama lui a trecut printr-un divort si il inteleg ca nu il lasa inima sa o lase singura.pacat ca unele mame exagereaza cu iubirea lor.si mama mea tine la mine doar ca ea e plecata de 4 ani in strainatate shi eu am trecut singurica prin unele greutati.si cred ca am inceput sa port o usoara invidie pentru relatia lor pentru ca mama mea nu a fost mereu sa ma dadaceasa cum il dadaceste pe el.de aceea de multe ori cand ma ma roaga sa il ajut cu ceva ii zic sa puna mana sa faca faca singurel , binenteles ca mami lui se uita urat la mine si ii sare repede in ajutor.exemple sunt cu miile.
nu ne putem muta noi 2 pentru ca nu ne permitem si nici lui nu-i convine sa plece de acsuk sa o lase pe mami singurik iar daca stam separat ...ei bine.. mi-ar fi dor de el , eu ar trebui sa stau in alt oras , ar fi mai dificil pentru amandoi.viata e foarte complicata
shea
Postat pe 7 Octombrie 2008 19:13
Shea dar de ce nu incercati sa puneti niste banuti deoparte...sa sincepeti sa strangeti,daca tot stati acolo....banuiesc ca nu cheltuiti asa mult daca stati cu mama lui(deci platiti numai utilitati si mancare)...asa ca mai bine va strangeti si voi niste banuti si poate reusiti sa luati un loc al vostru...iar el ar trebui sa realizeze ca " mami" lui e destul de mare sa stea si singurica....chiar nu se pot "dezlipi " unul de altul?
onuta81
Postat pe 8 Octombrie 2008 19:54
Dar, chiar e absurd. Poate ca respectivele iubite ale baietilor sfidau pe mamele acestora pentru simplul motiv pentru ca mamele baietilor se bagau in tot si in toate si nu le lasau momente de intimitate. Ce este urat in ati saruta iubitul de fata cu mama lui? De cand e dragostea o rusine? De cand trebuie sa traim ca in evul mediu? Eu am o mama foarte in varsta, care s-a purtat intotdeauna cu mine de parca nu m-ar fi nascut ea, de parca mi-ar fi fost "mama vitrega" si ca sa am "un iubit" a trebui sa ma ascund prin vreun hotel in tara si ... putin in alte tari. Nu m-am casatorit si nu ma voi casatorii niciodata cu vreun roman din Romania, care locuieste in Romania, pentru unicul motiv ca MA VA CAUTA SI IN GAURA DE SARPE ca sa ma gaseasca si ca sa-mi strice RELATIA CU EL. Asa a facut cu toti fostii mei iubiti. In fata mea, cand eram impreuna cu unul dintre ei - am avut 3 "iubiti" de-a lungul a 12 ani, era numai "lapte si miere", ca ei sa-i aduca ei cadouri, ca, spune ea" s-a sacrificat pentru mine", ca ma crescut de la varsta de 9 ani. Eu am pus-o sa se sacrifice? De ce nu m-a dat la orfelinat? Am omis sa va spun ca m-a dat la internat pentru 4 ani, de cand eram in clasa a IV-a primara si pana in clasa a VII-a, inclusiv, iar cand ramaneau "intre 4 ochi", ea si respectivul, ma vorbea de rau. Am surprins-o de cateva ori. Acum sunt hotarata. Cu prima cerere in casatorie a vreunui strain ii spun PA. Pentru tot restul zilelor. Iar daca va incerca, in absenta mea, sa-mi ia casa din Bucuresti, unde locuiesc, prin falsificarea semnaturii mele, sper ca de unde voi fi sa-mi pot permite sa-mi angajez un avocat si sa o fac sa PUTREZEASCA IN INCHISOARE PENTRU TOT RESTUL ZILELOR EI. Si nu ii voi spune nimic, absolut nimic cand voi pleca de tot, nici un cuvant. Chiar daca va stii tara in care ma voi afla NU VA STI ORASUL si NU-MI VA CUNOASTE ADRESA. Mama mama, poama acra, ABIA ASTEPT SA-TI MANANC COLIVA. Cea facuta de mine, ca mancarea pe care ai facut-o tu de-a lungul intregii tale vieti nu era buna nici s-o dai la porci - a trebuit sa mananc la cantina si sa ma indop cu iaurt, cand veneam dupa o zi de munca sau cand veneam de la vreo sala de fitness, pentru ca tatal meu iti spala pana si chilotii pe care ii purtai, tatal meu gatea pentru toti, desi nu era bucatar de profesie, era economist, tatal meu, de care spuneai ca te inseala, iti facea cumparaturile, tu nici macar o paine nu cumparai. Iertati-mi violenta, dar NU MAI POT SA TRAIESC IN MINCIUNA. NU MAI POT. NU MAI POT SA PRETIND CA AM UN SENTIMENT FRUMOS fata de EUGENIA, cand eu am fost, de cand m-am nascut UMILITA DE CATRE EA. Nu mai pot... Binecuvanta-ta ziua trecerii ei in nefiinta. Binecuvantata intalnirea ei in lumea de dincolo cu tatal meu, tata pe care nu-l idolatrizez, pentru ca nu am cum, dar care a fost singurul parinte din cei doi care m-a iubit. Pacat ca a murit cand el avea 49 de ani, iar eu aveam 9 ani. Pacat ca totul s-a schimbat in rau dupa moartea lui.

Postat pe 14 Octombrie 2008 15:13
Riaaa...chiar asa s-a purtat mama ta cu tine? Stiu ca exista si asemenea parinti...si chiar nu ii inteleg ce obtin daca vor sa-si controleze copilul ,sa nu-l lase sa traiasca....totusi,nu ai reusit sa te impui cat de cat in fata ei?Oricum asemenea parinti,nu se pot numi parinti...si sper ca toti cei care fac rau copilului lor in mod voit (si poate ca si nevoit),doar pt faptul de a detine controlul si dea priva de anumite drepturi firesti, sa-si primeasca tot ceea ce merita....ce culegi,aia semeni
onuta81
Postat pe 14 Octombrie 2008 20:15
Pt RIAAAAA:
darksukkubus69
Postat pe 15 Octombrie 2008 19:58
Riaaaa, atitudinea ta e corecta, asa merita astfel de oameni!
darksukkubus69
Postat pe 15 Octombrie 2008 19:58
Buna RIAAAA!, nu pot sa cred,n-am trait asa ceva si nici nu pot sa-mi inchipui........eu stiu ca sunt o mama adevarata pentru fata mea(ma iubeste si ma apreciaza).....iti doresc sa ai parte de tot binele din lume, sa-ti dea Dumnezeu un copil sa iubesti si sa te simti iubita...la fel iti doresc si un sot iubitor...lipsa de dragoste parinteasca sa nu te fi afectat prea tare Doamne ajuta.
just28
Postat pe 15 Octombrie 2008 20:19
Doamne RIAAA,nu pot sa cred ca ceea ce am citit este adevarat !!Si eu am copii si mi-as da viata pentru ei,cum sa faci rau copilului tau cu buna stiinta.Eu cred ca mama ta nu este normala sau e atat de egoista,se iubeste pe ea atat de mult incat nu mai e loc pentru nimeni si nimic.Nu se gandeste ca atunci cand va fi neputincioasa va dori sa fii langa ea?Sigur are o problema psihica.
babalica
Postat pe 16 Octombrie 2008 09:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Teatru pentru parinti! 1 De la: roxy1984 12 Aprilie 2010 13:41
sa divortez? sau..ce sa fac? 27 De la: rashela 14 Mai 2010 21:42
Parere 1 De la: CameliaGN 2 Martie 2010 15:23
prietenul meu mia propus sa locuim impreuna, insa cind merge vorba de nunta zice ca nu degraba. care poate fi motivul? 10 De la: eu_olguta 28 Martie 2012 16:08
vreau niste sfaturi 19 De la: cristiana84 13 Martie 2011 21:16