Setari Cookie-uri

Nu stiu ce mai simt!

angelblu,in cazul tau,daca divortezi nu se face partaj?masina ati luat`o impreuna,sau o avea inainte?datoriile de la banca sunt pe numele tau?nu pe familie?in astfel de cazuri,desi si aici iti trebuie bani,ar trebui macar sa consulti un avocat,chiar daca doar pt un sfat,ca nu este posibil el sa`si faca dreptate singur,si ia ce vrea...eu zic ca chiar merita sa gasesti solutii,nu mai poti astepta 3 ani sa termini datoriile la banca.si solutii exista,vorbeste cu cineva,si pune toate optiunile pe foaie,tre sa apelezi la una,chiar daca dureaza,dar sigur nu cativa ani...totul se poate agrava.
For_life
Postat pe 1 Septembrie 2008 14:22
Mikha3la: Tocmai asta era una din noile probleme. Datorita relatiei noastre din ultimul timp, nu mai stiu ce simt, iar in ceea ce privesc sentimentele lui, doar el stie, eu una nu simt nici iubire, dar sa fiu sincera, nici nepasare din partea lui.

For life: Da, asta a fost prima si poate cea mai mare greseala a mea, faptul ca am acceptat de la inceput imensa diferenta dintre noi. Stiu ca e de necrezut, dar in ceea ce priveste inselatul sunt convinsa 100% ca nu a avut loc, stiu sigur ca a fost si imi este fidel. Asta sper si eu, sa fiu puternica indiferent de decizia pe care o vom lua.

Angelblu: Si noi am scos credit de la banca pe 30 ani, dar asta nu ma sperie. In cazul unui divort vom vinde apartamentul, vom platii bancii tot ce trebuie, iar restul ii vom imparti. Asta ar trebui sa faci si tu, sa imparti. Eu stiu ca toate bunurile dobandite impreuna, chiar daca nu sunteti casatoriti, dar ati trait in concubinaj 5 ani, prin lege, se imparte in doua. Deci, el nu are nici un drept sa-si pastreze ceva, doar daca tu vrei sa pastreze el. Daca esti hotarata sa divortezi,cred ca ar trebui sa vorbesti cu un avocat care ii va explica si lui cum stau treburile, nu poate lua ce vrea si cum vrea. Aveti drepturi amandoi.In ceea ce priveste parerea ta despre barbati, schimbati-o . Stiu cat de rai si egoisti sunt barbatii, dar nu toti sunt asa. Exista si barbati buni, care stiu sa ne iubeasca si sa ne faca fericie, dar nu te gandi ca vei gasi barbatul perfect, nu cred ca exista barbatul sau femeia perfecta. Te inteleg ca acum esti foarte suparata si ranita, dar nu te lasa influentata, atat de tare, doar din cauza ca el iti face ceea ce iti face. Si eu am oferit nu una, nici doua, nici trei, ci nenumarate sanse, care pana acum au fost degeaba. Acum sper ca a inteles ca asta e ultima pe care o primeste. Trebuie sa gandim pozitiv si sa fim constiente ca fiecare vom gasi jumatatea pe care o meritam, pacat insa ca, uneori, trebuie sa ne chinuim pana gasim ceea ce ne apartine "Trebuie sa ne punem pe noi pe primul loc si dupa noi, restul", asta e un sfat pe care l-am primit si eu si mi se pare bun de urmat. Eu iti doresc multa putere si sper sa poti trece cu bine peste problema ta si multa gandire pozitiva , viata e frumoasa , asta am invatat-o din sfaturile primite.

Acum in ceea ce ma priveste pe mine, in sfarsit dupa mai multi ani am avut o discutie matura. A zis ca nu-mi promite nimic pentru ca mi-a promis de mai multe ori si nu vrea sa ma dezamageasca iar, dar si-a recunoscut greselile si a zis ca va incerca sa le rezolve. Nu vrea sa divortam. Eu insa nu stiu cum voi face. Poate daca el chiar se va purta altfel voi reusi sa-mi revin si sa-mi dau seama daca-l mai iubesc sau nu, desii, probabil, inca il iubesc. Oricum, pentru moment, am decis sa mai incercam si sa vedem ce vom putea face cu casnicia nostra. Nu stiu daca asta este alegerea cea mai buna, dar stiu sigur, ca, in cazul in care nu vom reusi sa ne salvam casnicia, nu voi avea regrete ca nu am mai incercat odata. M-au ajutat foarte mult toate sfaturile pe care le-am primit si va multumesc inca o data tuturor. Nu m-am asteptat sa fie atatea persoane care au ceva de zis, fara a fi o bataie de joc.




camelia_m
Postat pe 1 Septembrie 2008 20:52
Camelia,am citit problema ta si in mare sfaturile celorlalti,vreau sa iti spun ca eu nu as putea resista cu un sot ca si al tau nici 5 minute,nu te supara,dar daca la varsta asta e atat de ursuz si nu ii convine nimic si nu puteti iesi impreuna sa va simtiti bine ce o sa faceti peste 5 ani??!si toate ca toate dar faptul ca ai scris ca nu suporta copii si nu isi doreste asta a pus capac!!gandeste-te bine ce vrei si decide-te sa nu iti para rau dupa timpul pierdut,pentru ca si asa ai zis ca sunteti din liceu impreuna si daca o mai lungesti mult ca sa ajungi tot la un divort atunci nu ai rezolvat nimic.Asta este greseala celor care au fost cu un singur barbat toata viata si cu el s-au si casatorit daca oricum nu se potriveau,si eu m-am maritat cu primul iubit,de cand aveam 16 ani sunt cu sotul meu si dupa 8 ani de relatie ne-am casatorit,dar noi ne-am inteles super tot timpul,dar nu ne-am grabit sa ne casatorim,tocmai pt ca eram prea mica cand ne-am cunoscut si am zis sa vad daca o sa se schimbe sau nu,dar cu timpul fiind impreuna am realizat ca si vreau sa ma marit cu el chiar daca era primul,primul sexual ma refer ca iubiti am mai avut o tona cand eram junioara dar numai asa prieteni.Eu am avut noroc,dar sa stii ca daca ma nemultumea ceva la el sau nu ne intelegeam nici nu ma gandeam sa ma marit cu el chiar daca am stat 8 ani impreuna,asta ii problema ta ca tu totusi te-ai maritat cu el....Oricum decizia iti apartine,dar eu zis ca nu merita sa iti irosesti viata langa cineva care nu te iubeste si nu te face fericita,oricat de frica ti-ar fi de divort si de tot ce urmeaza dupa.Bafta multa.

Postat pe 1 Septembrie 2008 21:11
asa e..:(
morticia_adams
Postat pe 6 Octombrie 2008 18:32
asa e..:(
morticia_adams
Postat pe 6 Octombrie 2008 18:32
mai bine mai devreme decat mai tarziu cand o sa fii prea batrana si obosita sa iti mai traiesti viata si sa cauti

Postat pe 19 Octombrie 2008 21:45
Aveti dreptate, doar ca e mai greu sa gandesti "limpede" cand e vorba de tine. Si eu tot asa imi sfatuiam o prietena, dar cand am ajuns eu in aceasta situatie, nu mai e la fel de usor. Am mai vorbit, cu sotul, si incercam sa ne salvam casnicia, acum sa vedem cum si cat reusim, doar ca e nevoie de mai mult timp. Eu va multumesc tuturor de sfaturi.
camelia_m
Postat pe 29 Octombrie 2008 10:31
fa-ti curaj si divorteaza.nu face aceeasi greseala pe care o facem toate.nu-ti fie teama ca vei ramane singura.n-o sa fie asa.asa nu faci decat sa suferi si sa fi nefericita.nici el nu e fericit.avem o singura viata.DIVORTEAZA.

Postat pe 10 Noiembrie 2008 09:34
Daca ai vorbit cu sotul tau,acum aproape o luna(aprox.29 oct.)cred ca lucrurile chiar daca nu s-au schimbat radical,ele tot au luat o oarecare intorsatura,cred ca deja se vad rezultatele incercarii voastre de a va salva casnicia.Sunt ele pozitive sau nu s-a schimbat nimic?In caz ca totu-i ca inainte,eu cred ca se poate trai intr-o astfel de casnicie mult si bine,dar am inteles ca tu nu-ti doresti asa ceva si astepti ca lucrurile sa se indrepte.As dori sa stiu daca este posibil?As vrea sa aud de la tina ca "exceptiile intaresc regula".Cum stau lucrurile,e mai bine acum?(anume am asteptat ceva vreme ca sa te pot intreba).
eka
Postat pe 21 Noiembrie 2008 11:48
Mda, ce pot sa spun..............e mai bine. Se vede ca incearca si sunt chiar surprinsa sa vad cate face, in sensul ca e mai dragastos, nu m-a mai jignit, ma ajuta mai mult (chiar imi zice "fac eu asta dar faci tu aia?"), am inceput sa iesim in oras, etc.. Pe scurt el incearca. Acum astept sa vad cat timp poate fi altfel, desi el spune sa nu-mi fac griji, ca o sa fie bine. Problema insa e alta, eu sunt tot trista, nu-mi pot reveni, dar cred ca inca il iubesc si vreau sa mai incerc, pt. ultima data. Nu stiu cum vor decurge lucrurile mai tarziu insa acum, incerc sa ascult sfaturile prietenei mele, "sa traiesc in prezent". Pentru ca , inca exista iubire, eu vreau sa mai incerc odata, dar cu siguranta e pt. ultima data.
camelia_m
Postat pe 21 Noiembrie 2008 12:43
Sunt asa confuza..................nu stiu ce sa mai cred. E asa de greu si poate e chiar usor, probabil sunt lasa.
camelia_m
Postat pe 26 Ianuarie 2009 11:44
De ce esti confuza?
Poti sa ne spui cum au evoluat lucrurile?
sol321
Postat pe 6 Februarie 2009 15:44
Nu am mai intrat de ceva vreme pe site. Ce pot sa spun este ca, acum e foarte bine. Este atat de bine incat ma sperie, mi-e frica sa nu urmeze vreo "furtuna". Daca v-a fi tot asa, inseamna ca oamenii chiar se pot schimba.
camelia_m
Postat pe 10 Martie 2009 14:25
De la: camelia_m, la data 2008-08-22 16:16:27Stiu ca sunt o mare proasta ca stau intr-o astfel de relatie, dar imi este frica de singuratate. Din pacate sotul meu a avut grija sa-mi bage adanc in minte ideea, cum ca eu sunt: urata, proasta, grasa si fara sansa de a mai avea norocul sa mai intalnesc pe altcineva. Am o prietena, de fapt si singura, care incearca sa ma ajute sa ies din starea asta, si-mi zice aproape zilnic ca sunt un om minunat care merita si care, cu siguranta voi intalni fericirea pe care o merit. Da. sn angela, ai dreptate, sotul meu m-a secatuit bine de mai multi ani. Mi-a "furat ani buni" din viata si a reusit sa ma faca sa simt atata tristete si frica incat nu am puterea sa pot pune punct si sa fiu constienta ca nu sunt asa cum ma face el sa ma simt. Desi sunt destui si poate chiar foarte multi, care imi fac ochi dulci , eu totusi nu pot sa-mi revin si sa privesc altfel viata. Adevarul e, ca nici nu mai stiu ce inseamna sa fi fericit. Sunt extrem de deprimata zilnic si nu am pofta de viata. Oricum, trebuie sa recunosc ca mi-au dat lacrimile cand am citit ce mi-ai scris. Nu am crezut ca asa sunt vazuta de persoane din afara.


Capul sus si mult curaj. Cu siguranta exista un barbat pe lumea asta si pentru tine, caruia sa-i placa ceea ce esti tu, cum esti, sa iubeasca firea ta. Petrece mai mult timp cu prietenii si iesi din casa mai des, sa te poti detasa de amorteala asta in care te gasesti. Alege sa fii fericita!!
scorpia_S
Postat pe 26 Martie 2009 10:20
De la: camelia_m, la data 2009-03-10 14:25:21Nu am mai intrat de ceva vreme pe site. Ce pot sa spun este ca, acum e foarte bine. Este atat de bine incat ma sperie, mi-e frica sa nu urmeze vreo "furtuna". Daca v-a fi tot asa, inseamna ca oamenii chiar se pot schimba.
lupul isi schimba parul,dar naravul ba.
dana_mv
Postat pe 26 Martie 2009 11:42
De la: camelia_m, la data 2008-08-22 13:29:27Buna tuturor! Am o problema si am mare nevoie de niste sfaturi. Am o relatie de 7 ani si suntem casatoriti de 2.Avem caractere diferite si o alta conceptie asupra vietii.De cand ne-am casatorit relatia noastra s-a schimbat si nu in bine. Nu reusim sa ne mai intelegem, reusind sa intervina intre noi foarte multi factori: serviciul lui, placerile lui si ale mele(fiind diferite),etc..Problema este ca nici nu mai stiu ce simtim unul pentru celalalt: iubire sau obisnuinta? Nu stiu daca mai are rost sa ramanem impreuna sau mai bine ne despartim, dar problema este ca nici nu am curaj sa plec.


Bea niste energizante si mergi pe drumu tau !!!
yneedlove
Postat pe 29 Septembrie 2009 09:27
De la: yneedlove, la data 2009-09-29 09:27:18
De la: camelia_m, la data 2008-08-22 13:29:27Buna tuturor! Am o problema si am mare nevoie de niste sfaturi. Am o relatie de 7 ani si suntem casatoriti de 2.Avem caractere diferite si o alta conceptie asupra vietii.De cand ne-am casatorit relatia noastra s-a schimbat si nu in bine. Nu reusim sa ne mai intelegem, reusind sa intervina intre noi foarte multi factori: serviciul lui, placerile lui si ale mele(fiind diferite),etc..Problema este ca nici nu mai stiu ce simtim unul pentru celalalt: iubire sau obisnuinta? Nu stiu daca mai are rost sa ramanem impreuna sau mai bine ne despartim, dar problema este ca nici nu am curaj sa plec.


Bea niste energizante si mergi pe drumu tau !!!
cred ca inca nu va cunoasteti destul de bine cu toate ca ai spus ca ai vorbit ceva ani inainte sa te mariti incearca sa discuti cu el sa incercati si altfel sa cadeti am2 de comun acord
anamaria_brunetik
Postat pe 29 Septembrie 2009 09:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
imi este cu adevarat prietena? 2 De la: kudika_3447 3 Martie 2012 14:01
un sfat? 38 De la: stem_29 27 August 2010 19:59
sa divortez? sau..ce sa fac? 27 De la: rashela 14 Mai 2010 21:42
Sa renunt la el ? 17 De la: kudika_971494 29 August 2014 14:29
propun un joc 7 De la: kudika419488 6 Martie 2016 00:44