Setari Cookie-uri

Nu vreau sa ma judecati, vreau sa ma ajutati...

rain,nu alerga dupa himere americane!cum naibilor sa platesti la bilet si alte cheltuieli? ce s-au terminat barbatii din Romania? acum esti vulnerabila dar trebuie sa stii ca si el trage bombe si rigiie!eu zic sa stai in banca ta ca multe lucruri prin internet sint inselatoare!iti dai seama ce fericiti vor fi ai tai sa te vada cu un negru? cred ca vor face infarct direct!iar faptul ca ai o casnicie esuata si ascunzi lucrul asta nu te avantajeaza deloc!trebuie sa afle si parintii tai deoarece atunci cind vei decide sa-ti schimbi viata pentru ei va fi un soc!
kudika1993
Postat pe 20 Septembrie 2008 23:45
mai ales ca-i negru!

Postat pe 20 Septembrie 2008 23:46
Ai putea sã mergi la o consiliere psihologicã de cuplu(românii dau repede fuga la avocaþi pt divorþ)ºi dupã ce discuþi cu psihologul despre ce e vorba îl poþi aduce ºi pe soþ(dacã ai noroc sã dai peste un psiholog bun,nu doar sã-þi ia banii ºi sã te trimitã acasã), ar mai fi biserica, sã te rogi,acastiste de 40 de zile,etc.ªi dacã nici aºa nu merge poate ar fi mai bine sã îþi cauþi o altã jumatate.Tipul din America,ar trebui sã vinã în þarã ºi sã vã cunoaºteþi ºi mai bine.Sunt convinsã cã v-au scãpat muuulte amãnunte.Cred cã e doar o iluzie cã îl iubeºti.Mult noroc!

Postat pe 21 Septembrie 2008 04:47
Deci... el este angajat la cazinoul respectiv de cateva luni si nu poate sa-si ia concediu pana in Martie anul viitor deci " escapada " nu o sa fie prea curand. Pana atunci mai vedem...
Acum ce sa zic ?!... consiliere psihologica? Sotul me se enerveaza daca insist sa vorbim despre ce a facut peste zi si zboara intrerupatoarele din pereti dar sa-l mai duc la consiliere...
Parintii mei ar fi devastati sa afle ca vreau sa divortez, tocmai de aceea si sunt asa debusolata, si sa mai stie ca vreau un negru! Tata ar face criza !
Si da geo32, sunt dispusa sa fac si un imprumut...Avem bani in banca dar nu pot sa retrag o asemenea suma fara sa afle sotul meu asa ca trebuie sa strang banii necesari si daca e nevoie apelez si la un imprumut
Ok vad ca toti sunteti destul de sceptici cand vine vorba de americanul meu. Astept idei serioase pe care as putea sa le folosesc si sa-i testez sinceritatea. Poate cine stie...voi vedeti lucrurile altfel eu vad doar partea frumoasa
rain
Postat pe 21 Septembrie 2008 11:24
nu te-ai gandit totusi k "americanul" nu e decat un refugiu sa te ascunzi d adevarul dureros k acum platesti pt graba din tinerete? cred k ar trebui mai intai d toate sa mai dai o sansa acelui "necunoscut" cu care ai hotarat sa iti imparti viata....poate ai sa iti aduci aminte d ceea c te-a facut sa renunti la atatea acum ceva timp in urma...sper s anu te superi p me, nu te cunosc, dar din cate imi spui, cred k esti putin imatura sentimental. nu am spus-o cu rautate. hai s aiti explic dc... prima oara ai hotarat sa te casatoresti prea devreme k sa poti face alegerea corecta, acum incerci sa figi d realitate implicandu-te intr-o relatie virtuala. nu il cunosti atat d bn, nu ai d unde sa fii sigura k este cu certitudine omul care spune k este. trebuie sa te redescoperi p u, sa iesi, sa iti faci poate alt stil d viata, sa capeti mai multa incredere. apoi incearca o ultima sansa cu sotul, spune-i k vrei o noua incercare, dar fara reprosuri, spune-i k e o provocare pt aman2, si incercati sa va amintiti d ceea c v-a unit canvda. da-i un time out americanului, si vezi c iese.
miky77
Postat pe 21 Septembrie 2008 13:23
Nu conteaza ca e negru ,galben sau albastru tipul ,de ce sunteti rasisti acum ? si nici oceanul care le sta in calea fericirii nu este atat de mare ,pana la urma distanta si culoarea nu are de-a face cu iubirea.

Miky77 are dreptate , eu sunt convinsa ca daca te uiti mai atenta la colegul tau de serviciu sau la nenea care sta la coada cu tine la magazin vei descoperi aceasi ,,chimie'' care te leaga de american.

Ti-ai dat liber asa ziselor sentimente care te leaga de el pentru ca te stiai acoperita intr-un fel , acoperita de catre virtualul asta care fara suparare ....se pare ca ti-a cam luat mintile.

Nu sunt rea si nici ironica acum ,sper sa nu ma intelegi gresit.
Spre deosebire de sotul tau care se face ca nu te observa americanul iti acorda atentie,iti face complimente , te face sa te simti dorita ....acealasi lucru se poate intampla si cu un roman daca ii acorzi timp.

Tu esti sigura ca-l iubesti pe tipul asta si nu incurci dorinta de aventura cu dragostea ?
Dorinta de nou , de a fi dorita ...nu stiu , ia-o cum vrei .

P.S. daca te deranjeaza ca sotul tau da vanturi de fata cu tine ma intreb cum vei reactiona in prezenta americanilor care o fac de fata cu toata lumea
La ei este ceva normal sa stea la masa cu 10 persoane si barbatii sa dea vanturi care cum ii apuca
iris_4_ever
Postat pe 21 Septembrie 2008 13:42
De la: syenna, la data 2008-09-21 04:47:10Ai putea sã mergi la o consiliere psihologicã de cuplu(românii dau repede fuga la avocaþi pt divorþ)ºi dupã ce discuþi cu psihologul despre ce e vorba îl poþi aduce ºi pe soþ(dacã ai noroc sã dai peste un psiholog bun,nu doar sã-þi ia banii ºi sã te trimitã acasã), ar mai fi biserica, sã te rogi,acastiste de 40 de zile,etc.ªi dacã nici aºa nu merge poate ar fi mai bine sã îþi cauþi o altã jumatate.Tipul din America,ar trebui sã vinã în þarã ºi sã vã cunoaºteþi ºi mai bine.Sunt convinsã cã v-au scãpat muuulte amãnunte.Cred cã e doar o iluzie cã îl iubeºti.Mult noroc!

Nu stiu ce sa zic la "consilierea de cuplu" ....Eu am ajuns pana la renumitul dr. Cristian Andrei. Surpriza a fost destul de nelpacuta cand i-mi lua 2 mil de sedinta in care nu zicea nimic. Undeva pe la a treia sedinta a inceput sa-si adune date despre "situatia" mea (eram intr-o relatie cu un om casatorit [pe atunci) La putin timp dupa destainuirile mele dr. a scris si o carte despre" amante". Omul facea cercetare pt carte din problewmele mele si ale altora ca mine....bine ca nu a dat si nume ....la ce comercial este nu ma mai mira nimic.
Concluzie: dupa fffff multi bani cheltuti cu el....(ca vezi doamne el este o vedeta) nu m-am mai dus si am realizat ca cele mai bune sfaturi ti le poti da numai tu
"prietenia pe bani " nu suna bine.
Cu "doamne doamne"...nici in povestea asta nu cred ca vei gasi explicatii sau rezolvari la prblema ta. Daca nu te credea capabila sa duci ce OFERA EL nu cred ca mai erai in situatia asta."nu-i da omului cat poate duce" sau " Dumnezeu nu da biscuiti oamenilor cu dinti
kcrisu2005
Postat pe 21 Septembrie 2008 14:48
De la: rain, la data 2008-09-21 11:24:121. Deci... el este angajat la cazinoul respectiv de cateva luni si nu poate sa-si ia concediu pana in Martie anul viitor deci " escapada " nu o sa fie prea curand. Pana atunci mai vedem...
2. Acum ce sa zic ?!... consiliere psihologica? Sotul me se enerveaza daca insist sa vorbim despre ce a facut peste zi si zboara intrerupatoarele din pereti dar sa-l mai duc la consiliere...
Parintii mei ar fi devastati sa afle ca vreau sa divortez, tocmai de aceea si sunt asa debusolata, si sa mai stie ca vreau un negru! Tata ar face criza !
3. Si da geo32, sunt dispusa sa fac si un imprumut...Avem bani in banca dar nu pot sa retrag o asemenea suma fara sa afle sotul meu asa ca trebuie sa strang banii necesari si daca e nevoie apelez si la un imprumut
4.Ok vad ca toti sunteti destul de sceptici cand vine vorba de americanul meu. Astept idei serioase pe care as putea sa le folosesc si sa-i testez sinceritatea. Poate cine stie...voi vedeti lucrurile altfel eu vad doar partea frumoasa

1.Pina atunci iesi afara cu colegi de servici. Nu exista in romania after work party? Du-te la sala de sport. Iesi in pauza cu colegi la o cafea... Deschideti ochi la viata reala din împrejurul tau.
2. Consiliera merge daca esti pregatit sufleteste pentru asta. Daca amîndoi sunteti deacord. In rest daca tu vrei sa mergi pentru linistea sufletului tau, atunci mergi acolo. La o adica tu stai intr-o colivie de aur si esti lipsita de anumite calitati de baza ale vietii pe plan sentimental si sexual. Iti lipseste gingasie, dragoste, respect, sex ...Ei daca sotul incapabil de ati oferi ce-ti doresti-orcit de urit suna- exista altii care ar face-trebuie numai sa-l gasesti ;-)Deschide ochii si o sa vezi.

Love see no color- practic este un no go mai ales pentru o societate care nu este nevoita si obisnuita sa convietuiasca cu 30% de populatie migranta. Sigur ca o sa crape toti. Si o sa faca crize.
Ce religie are? sa vedem daca numai crapa sau se demoleaza de tot;-)

3. Pe mine chestia cu banii nu ma deranjeaza. Dar nu i-as trimite pe nevazute. Biletul sa-l cumpere, iar bani i-as da daca vine ca partaj....
4. eu vad chestia positiv ca te-a sculat din letargia de linga sotul tau. sunt sigura ca acum vezi partile negative ale relatiei si ai invat pentru urmatorul ce comportament îti doresti de la el. Prin el ai descoperit sentimentele adormite din tine. Acum stii din nou ce inseamna bucurie, fluturasi si ce stiu eu ce. Chiar daca sansele relatiei sunt spre zero-macar te-a facut din nou sa ai vise, sa ai sperante sau sa fii in momentul de fata fericita...ti-a trezit semnimente, pe care nu le-ai avut de mult... Sa stii ce vrei de la un partener.

Full_Metal_Jacket
Postat pe 21 Septembrie 2008 15:45
cel mai important este sa te redescoperi p u. vad k te-ai resemnat in ceea c priveste situatia. fa ceva! u doar speri k fericirea va veni d peste ocean. te-ai gandit c o sa faci dak odata fata in fata cu "americanul" vei descoperi alt om decat p cel p care credeai k il cunosti? simte-te bn in pielea ta, bucura-te pt ceea c ai si ceea c esti, nu deveni un strain pt u insati. viata ta este alcatuita din job si "visul american".
miky77
Postat pe 21 Septembrie 2008 16:34
Eu cred ca ar treb :
1.sa te duci la un psiholog daor u nu de cuplu cu sotul tau. Nu am vrut sa te fac nebuna sau sa te jignesc... ci doar ca ai nevoie de ajutor specializat si nu numai.
2.Ar tre sa-ti faci o prietena mai mare , mai mica sau de aceeasi varsta NU CONTEAZA. Incearca sa faci niste cursuri pentru a putea interactiona cu alti oameni. Fi deschisa. iesi la suc , la cafea dupa acele cursuri.
3.U ce studiii ai? Americanu' nu cred ca are aceeasi cultura ca tine ( ai spus : castig binisor => ptr. romania sa zici asa ceva inseamna mult in comparatie cu altii ). El te face sa te simti bine... e un inceput ca te ajuta sa te puna sa te intrebi : Eu merit mai mult de la un barbat?

dafffne
Postat pe 21 Septembrie 2008 16:35
Americanu' iti e inferior!!!!!!!! Doar te complaci....... parerea mea
dafffne
Postat pe 21 Septembrie 2008 16:37
nu,nu rid de tine!am o buna prietena care s-a intors recent din canada pt ca nu a putut sa se acomodeze!cind am spus ca te-a luat valul ma refeream strict la relatia virtuala!in rest,ce sa-ti spun?!sa faci cum iti dicteaza inima!si daca ai mai tine cont putin si de ratiune,ar fi si mai bine!
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 21 Septembrie 2008 19:01
Copile,eu am vechime cu o viata la fel de,,dulce"ca a ta!Ramai cu el doar pt.ca parintii tai n-ar fi de acord sa divortezi?! Nimeni pe lume nu traieste ln locul tau,nici macar cei care ti-au dat viata! Eu nu cred ca un parinte si-ar dori sa-si stie copilul nefericit.Divorteaza si fa-ti viata asa cum meriti,nu trai pt.altii! Cu iubitul tau virtual,transformat in real,sau cu un altul,dar sa fie ce vrei tu,mai ales ca nu ai copii,care sa sufere din cauza divortului! Eu am ramas cu el pt.copii,dar acum stiu ca nici asa n-ar fi trebuit.E tarziu insa...
allien
Postat pe 21 Septembrie 2008 19:52
Eu cunosc un psiholog bun ºi nu ia atâþia banii, aþi putea vb cu ea.O sunaþi.E în Bucureºti cabinetul. Vã spun cã e foarte buna pe domeniu, am întrebat-o dacã face ºi consiliere de cuplu. Eu am apelat la serviciile ei. Dacã sunteþi interesatã lãsaþi-mi mesaj.

Postat pe 21 Septembrie 2008 20:24
Parerea mea e ca nu-i nimic rau in faptul ca-l inviti in Romania, dar pe banii lui. Ce barbat ii ala care ar accepta ca tu sa-i platesti cheltuielile aici si biletul si tot?
c0r1nu7z4
Postat pe 22 Septembrie 2008 18:59
Hai sa va povestesc ceva despre cum era si cum este...
Asa cum am mai spus eu aveam 15 ani cand l-am cunoscut pe sotul meu, dar, si acum sa va aud WHAT!!, nu eram la primul meu prieten. Deci faza cu, micuta si inocenta, cade.Dar pot spune ca m-a "educat" dupa bunul plac. La vremea respectiva eram foarte preocupata de orice ar putea sa-i scoata pe ai mei parinti din minti. Era ca o placere personala de a le multumi pt dragostea parinteasca ,notabil mai mare pt sora mea..., ei frustrari copilaresti. Chiar si relatia cu sotul meu a fost blamata si sortita esecului, dar acum il vad ca pe cel mai bun ginere de pe planeta.
Am avut ceva extraordinar, unde s-a pierdut si de ce nu pot sa-mi dau seama. Nici nu va imaginati ce scrisori imi trimitea, cat erau de frumoase erau si cata dragoste exista in niste randuri... venea aproape in fiecare weekend doar sa ma vada, imi aduc aminte cu mare placere de intalnirile noastre, pe ascuns, ce vacante am avut, amintiri care au reusit sa ma hraneasca 6 ani...Totul s-a spulberat intr-o secunda in clipa in care am spus "da". Am crezut ca este de datoria mea sa-mi fac sotul fericit... Si acum imi rasuna in minte vorbele mamei, cum imi spunea sa mu plec, sa nu ma marit cu el pentru ca nu este bine... Obisnuiam sa-l alint asa cum stiam eu mai bine, ii lasam biletele de dragoste, ii gateam doar felurile preferate de mancare, faceam cate un tort inimioara doar pentru a sarbatori inca o zi de iubire, daca isi dorea la 12 noaptea ceva dulce, eram ca un titirez sa-i fac pe plac...Pana intr-o zi cand a venit acasa si a dat cu mana peste tocul usii " e praf ", iar eu il asteptam stralucitoare, cu o cina perfecta, puteai sa juri ca e din filme, era aniversarea noastra de 1 an de la casatorie...Apoi au aparut si scenele de gelozie, ma punea sa scriu pe factura de la telefon numele persoanei sunate si verifica prin sondaj daca e adevarat sau nu. Atunci am inceput sa ma schimb, am incercat sa -i arat ca ma poate pierde daca nu se schimba. Am inceput sa ies cu colegii la cafea dupa program, am abonament la sala ( asa cum imi spuneati sa fac), nu mai cer voie sa cumpar ceva cu banii mei, toate sunt facute! Iar el, ca si raspuns, daca ma vede ca pun pe mine o fusta mai eleganta ( jobul cere office) ma intreaba daca am intalnire, daca vede ca imi este rau se simte si el atat de obosit incat eu trebuie sa duc cainele afara, daca tot pot sa stau in picioare , de ce nu. Pote ma repet, ma scuzati, nu ma consider o femeie fatala, dar cred ca sunt destul de draguta pentru a suci capul barbatior pe strada. Am colegi de birou , fosti colegi de facultate care fac criza can isi aduc aminte ca sunt maritata.Am clienti care vin la banca zilnic doar pentru a-mi aduce un buchet de flori " pentru domnisoara""Nu vreti sa mergeti la o cafea? Mai discutam in liniste despre ce produse noi aveti" Ei bine nu ! Nu exista barbat in jurul meu care sa ma faca sa tresar asa cum o fac cand aud sunetul de mesaj al telefonului...Asta incerc sa-mi explic. Cum se poate ca un om aflat pe alt continent sa ma faca sa rad, sa visez, sa plang de dor si de emotie,doar printr-o camera web sau un mesaj pe telefon, iar omul cu care imi impart patul ma face fericita doar atunci cand iese pe usa. Nu cred ca aveti cum sa ma intelegeti, dar simt ca daca nu-l vad nu mai am aer sa respir iar cand apare, toata tristetea mea dispare ca prin minune. O sa radeti, dar am avut si certuri insa a reusit intr-o secunda sa ma faca sa rad si sa uit si sa iert. Poate sa fie cel mai rau om din lume, poate sa aiba doar doua clase, in clipa asta chiar nu imi pasa!
Si sa si rad putin, sotul meu dadea si inainte bombe, dar macar era mai finut si nu o facea chiar cand incercam eu sa-l iau in brate ...
rain
Postat pe 23 Septembrie 2008 21:20
Ma scuzati dar din graba am uitat sa corectez greselile
rain
Postat pe 23 Septembrie 2008 21:23
De la: rain, la data 2008-09-19 00:31:011.Relatie pt mine inseamna sa nu simti ca locuiesti cu colegul de camera! Ca macar aparitia ta de dupa dus sa-l faca putin sa vibreze, nu sa tipe " am ratat reluarea golului!" Sa ai o dorinta extraordinara de a ajunge acasa si sa-ti tresara inima cand vezi persoana iubita nu garaielile din gat si aerele din...
2. Cred ca stiu care sunt diferentele culturale. Si te rog sa ma crezi ca sunt dispusa sa aflu mai multe daca asta inseamna sa fiu fericita


Pai, in primul rand, cred ca trebuie sa divortezi. Sa te gandesti bine, sa fii sigura pe ceea ce iti apartine legal, sa nu te trezesti pe drumuri, ca fostul tau print, fiind si aproape cu 10 ani mai mare, ma gandesc ca este si el destul de... interesat de anumite aspecte ale divortului. Si imediat ce se stabileste ce e al tau, ti-am zis, sa nu ramai pe drumuri ca asta chiar ar fi o lovitura pentru parintii tai, vezi si tu cu americanul tau ce faceti.... nu te grabi sa te casatoresti... omul poate chiar e dispus sa vina in romania...puteti sta o vreme impreuna, daca sustii ca e asa o dragoste mare... dar ai grija sa nu te grabesti sa te mariti iar sau sa fugi intr-o tara straina, ca e riscant... si nu te invinui pentru esecul casniciei tale, nu e vina ta ca oamenii se schimba atat de mult si ca , la dracu, sunt atatea programe de stiri sportive prin cablu...

Postat pe 24 Septembrie 2008 10:20
Am citit cu interes aproape toate posturile legate de ce ai spus ca ai nevoie: ajutor si sfaturi!
Imi lacrimeaza ochii de la atatea caractere :)) dar e un gest frumos din partea fiacarei persoane care a scris aici!
Am 10 ani diferenta intre mine si iubita mea ...si e frumos acum chiar daca mai sunt mici probleme, trecem peste ele destul de usor.
Am fost divortat si am avut nevoie de aproape 1 an sa uit si sa ma REGASESC pe mine insumi.
Relatia de acum a inceput pe mess si ciudat ...si eu credeam ca mess e pt copii :)))
Fi tu insuti, rezolva-ti problemele pana cand vine americanul sa va vedeti si o sa vezi ca va conta f mult ca atunci cand intalnesti aceea persoana sa fi impacata cu tine si sa sti ce iti doresti de la viata si de la tine....de la altii.
Acum toate pot parea bune si frumoase cand vine vorba de el, dar eu cred ca e doar nevoia de afectiune care te face sa te simti asa ...esti atat de receptiva la modul in care comunicati si dai alte dimensiuni fiecarui cuvant spus de el.
Altceva: nu plati nimic...vei avea ocazia sa faci asta atunci cand ajunge aici ca o surpriza placuta daca consideri tu ca merita.
Daca si el considera ca merita, va face un efort sa gaseasca mijl. materiale necesare unui bilet de avion.E barbat! si tu iti doresti un barbat care sa se descurce..un invingator! gandeste-te la asta.

Postat pe 24 Septembrie 2008 11:27
Ok. Fara bani! Dar cum sa fac acum ? Deja am avut discutia legata de bani si de faptul ca eu am sa suport o parte din cheltuieli. Cum sa fac acum, sa zic ... aaa stii ca de fapt eu nu mai am bani... Cred ca ar fi destul de aiurea ...
rain
Postat pe 24 Septembrie 2008 18:43
poti si tu sa inventezi ceva in legatura cu banii!poti spune ca a vazut sotul tau convorbirile pe mes si nu mai ai acces la cont s-au gasesti tu ceva!un barbat care accepta bani de la o femeie este un mic jeg!se imprumuta daca vrea si vine. nu asteapta bani de la o femeie!cred ca asta vrea sa scape de cotidian si a gasit o fraiera sa plateasca vacanta!vezi ca este internetul plin de astfel de cazuri :barbati care se dau loviti de soarta si apoi cuceresc femeile iar ele in naivitatea lor platesc tot!era un tip care avea cinci victime cucerite si fiecare la adus in tara ei pe banii lor bineinteles!el te vrajeste cu vorbe dulci si tu esti vulnerabila ,nefericita ,adica o victima cu potential!mult succes si intra pe calea cea buna ca gresesti!daca tu consideri ca sotul tau nu merita renunta si lasa dezamagirea parintilor ca nu traiesc ei in locul tau!doar daca esti dependenta financiar asculti de mama si de tata!te iubesc si cu timpul vor intelege!

Postat pe 24 Septembrie 2008 18:56
daca totusi se gandeste si el ca s-ar putea sa fie o himera? americanii sunt pragmatici, nu le place sa arunce banii aiurea, s-ar putea sa fie un test, sa vada ca esti decisa.
pana la urma ce pierzi? niste bani, nu-i putin, dar nici o avere
googoodoll
Postat pe 24 Septembrie 2008 19:07
Off nici nu mai stiu ce sa fac... O fi nu o fi ! Adica nu sunt nici chiar asa proasta!( cred eu ) Asa cum am spus, banii astia nu pot sa-i iau din economiile familiei asa pur si simplu ( chiar daca majoritatea sunt bani stransi de mine) deci intra in joc varianta economiilor fara stirea sotului + credit
Sotul meu stie exact cati bani aduc eu acasa, deci economiile se vor face din mici cheltuieli " imaginare ". Iar despre credit, pot obtine unul cu usurinta ca si angajat, dar pentru o perioada de 5 ani !!!!
rain
Postat pe 24 Septembrie 2008 20:00
eu cred ca niciunul dintre ei nu e bun pt tine. din cate am inteles esti o femeie cu stil, cu un job respectabil si care stie sa se mentina frumoasa si atragatoare. tu nu crezi ca meriti ceva care sa se poata mula pe firea ta? daca as fi fost in locul tau, divortam daca nu era un copil la mijloc si sub nicio forma nu ma avantam in dicutii cu un barbat de peste hotare. sentimentele apar precut melcii dupa ploaie. ori esti cumpatata si verticala ori stai cat mai mult in banca ta si speculezi momentu oportul care sa iti aduca persoana potrivita.

ceea ce nu inteleg la tine este frica de a afla parintii tai de situatia asta. esti majora, ai invatat si ca atare ai o cariera......ce treaba mai au parintii??? iti mai dau de mancare si la varsta asta??? sper ca nu! da dovada de mai multa intelepciune si realism!!!

sa auzim numai de bine despre tine
bangla_soul
Postat pe 24 Septembrie 2008 22:34
De la: googoodoll, la data 2008-09-24 19:07:58daca totusi se gandeste si el ca s-ar putea sa fie o himera? americanii sunt pragmatici, nu le place sa arunce banii aiurea, s-ar putea sa fie un test, sa vada ca esti decisa.
pana la urma ce pierzi? niste bani, nu-i putin, dar nici o avere


tu inca n-ai inteles ca decizia de a-l intalni/invita fu luata de mult timp si s-a folosit de forum sa-si descarce off-ul!?
acu' asteapta doar sfaturi de cum sa faca rost de bani si sa-l intalneasca in mare secret!

Postat pe 25 Septembrie 2008 00:15
geo?? dar esti rasist? ce are daca e negru? :D

oricum...nici eu nu cred ca e o idee asa buna sa continui acest vis. realitatea s-ar putea sa doara!

ca statea cu tn pe mess 4-5h pe zi nu inseamna nimic. si nu inteleg cum poti spune ca-l iubesti?! .... asta e iubire la tine????

fa-o, daca vrei sa arunci banii pe fereastra. nu te opreste nimic. numai sa nu te intrebi "de ce" pe urma!
morticia_adams
Postat pe 25 Septembrie 2008 00:49
Nu. Gresit. Banii stiu de unde si cum sa ii iau.Stiu si ce sa-i spun sotului ca sa pot sa plec de acasa. Am nevoie de voi pentru a ma asculta si pentru a-mi spune daca ce fac e bine sau nu. Este pentru prima data cand ma gandesc in asa fel la alt barbat. Incerc sa aleg intre ce este moral si" fluturasii" din stomac. Incerc, cu ajutorul vostru, sa fac ordine in minte si in inima. Ma gandeam ca daca va spun voua ce simt si ce traiesc, voi, ne fiind implicati emotional in toata povestea asta, vedeti si ganditi lucrurile "la rece".
Decizia de a ne intalni a fost luata, problema mea e ... luna Martie cand poate el sa-si ia concediu platit. Eu daca eram in locul lui eram in stare sa-mi iau medical si sa ma urc in primul avion. Eu, cu mintea mea bolnava, gandesc ca nici un sacrificiu nu este prea mare pentru fericire si in acelasi timp ma las condusa de " vai ce o sa zica lumea"
Trebuie sa intelegeti ca am reusit sa creez o imagine perfecta a sotului meu in fata familiei si a cunoscutilor. Foarte putini au fost martori fara voie la scenele lui de nebunie, iar eu sa vin acum si sa spun stiti eu divortez... de barbatul "perfect" Ma lupt cu ce am creat ! Cu un sot perfect de ochii lumii si o iubire virtuala care imi macina incet sufletul. Ieri ( seara la noi, dimineata la el) i-am trimis un mesaj iubitului meu american, am asteptat toata noaptea sa-mi raspunda, si nimic, am asteptat dimineata, nimic, in seara asta la fel... si chiar cand eram pe punctul de a o lua razna ( mai mult de cat sunt) am primt mesaj " Te rog sa ma ierti ca nu am intrat pe mess si pt ca nu am trimis nici un mesaj pe telefon, dar nu am avut cum.Iti explic mai tarziu. Te iubesc si imi este dor de tine. Am sa te astept online cand te trezesti" !!!
De asta am nevoie de voi! Pentru ca daca nu vorbesc cu nimeni cred ca ma gasiti la spitalul 9.
rain
Postat pe 25 Septembrie 2008 01:04
de la dana_lacatusu Data: 2008-09-24 10:20:27


Pai, in primul rand, cred ca trebuie sa divortezi. Sa te gandesti bine, sa fii sigura pe ceea ce iti apartine legal, sa nu te trezesti pe drumuri, ca fostul tau print, fiind si aproape cu 10 ani mai mare, ma gandesc ca este si el destul de... interesat de anumite aspecte ale divortului. Si imediat ce se stabileste ce e al tau, ti-am zis, sa nu ramai pe drumuri ca asta chiar ar fi o lovitura pentru parintii tai, vezi si tu cu americanul tau ce faceti.... nu te grabi sa te casatoresti... omul poate chiar e dispus sa vina in romania...puteti sta o vreme impreuna, daca sustii ca e asa o dragoste mare... dar ai grija sa nu te grabesti sa te mariti iar sau sa fugi intr-o tara straina, ca e riscant... si nu te invinui pentru esecul casniciei tale, nu e vina ta ca oamenii se schimba atat de mult si ca , la dracu, sunt atatea programe de stiri sportive prin cablu...

aaaa... fiind mica si proasta, am acceptat ca apartamentul sa fie cumparat pe numele mamei lui ( el lucreaza in armata si daca nu avea proprietati putea primi o locuinta de la stat), masina e in leasing, pe numele lui, contul din banca e facut pe numele lui pt ca eu asteptam sa vina mama soacra sa-mi faca buletin si nu au acceptat buletinul meu vechi... deci teoretic eu am fost nu prea am mare lucru
Nu ma puneti la zid !!! Toate astea s-au intamplat cand toate rau roze si frumoase, cand nu ma gandeam ca se poate ajunge la divort
rain
Postat pe 25 Septembrie 2008 01:22
"Incerc sa aleg intre ce este moral si" fluturasii" din stomac "" dupa cum ai spus si tu ....care din astea 2 optiuni crezi ca e mai bine sa o alegi ? Mai citeste si alte iubiri imposibile...si vezi ce sa intamplat daca sa ales prima optiune si unde sa ajuns daca sa ales a 2-a optiune. Sa nu cumva sa faci o greseala pe care poate o vi regreta tot restul vietii...poate sotul tau are nevoie de ceva...duce lipsa de anumite lucruri ( nu te gandi la prosti ).....poate trece printro perioada grea....poate...cine stie cei in sufletul lui:) . bafta oricum
remus22
Postat pe 25 Septembrie 2008 04:06
nu te gandi la bani acum...nici la prietenul tau american...gandeste-te te rog la faptul ca, daca sotul tau s-a schimbat nu este numai vina lui.Te-ai intrebat asta?Ai facut tot ce sa poate pentru a-l pastra?
Sau dupa casatorie nu ai mai fost atat de preocupata de aspectul tau in casa, e micile dragalasenii care ne fac viata frumoasa?Inainte sa iei o decizie pripita mai incearca sa-l trezesti pe sotul tau.Nu este un fleac sa divortezi...daca intr-adevar l-ai iubit asa cum spui , ce s-a intamplat cu iubirea TA???????????
nu sari din lac in put ! nu-i da lui toata vina, te rog ! Daca intr-adevar doresti sa-ti salvezi casnicia, o vei face !Depinde numai de tine.Dar poate tu vrei ceva nou!Poate TU ai determinat comportamentul lui, pentru ca te-ai plictisit si vrei o schimbare !
Gandeste-te !

Postat pe 25 Septembrie 2008 09:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Eu 21..el 33 19 De la: Valy90 2 Aprilie 2011 13:14
o intrebare 20 De la: cleoafrica 14 Iulie 2009 10:58
relatiile la distanta 70 De la: denissblidariu 16 Ianuarie 2011 12:37
TABU 23 De la: Rradmila 13 Aprilie 2014 14:30
iubire imposibila 21 De la: MaraDonna 23 Septembrie 2009 23:17