Setari Cookie-uri

PRO sau CONTRA legalizarii prostitutiei?

Draga mea, ai citit Shogun? Ai vazut filmul "Memoriile unei gheise"? Vezi ca filmul e sambata viitoare pe Prina, parca. So, ia iubita carti, citeste, documenteaza-te si invata ce inseamna prostitutia ridicata la rang de arta.[/quote]

Cred ca nu e cazu sa ma iei cu apelative de genu...iubita...cat despre carti stai tu calma ca am citit mai multe carti decat poti tu crede. Daca ai fi citit cartea cu adevarat ...si nu te-ai fi uitat DOAR la film...care e o tampenie apropo...ai fi vazut CA sayuri nu s-a culcat in toata viata ei decat cu:dr crab...care i-a cumparat virginitatea si ca atare a fost obligata sa faca asta...in rest a mai fost presedintele...cu care a si ramas pana cand el a murit. iar cand s-a culcat cu bogatanu ala ..nu mai stiu cum il chema a facut-o nu de placere ci pentru a scapa de nobu...deoarece chiar daca ii era bun prieten nu il vroia ca danna. Deci daca pentru tine o femeie care se culca in toata viata cu maxim 5 barbati e c..va ..tu ce esti calugarita????Ok eu am facut-o recunosc cu unu singur...si am 21 de ani si inca sunt cu el dar, nu m-as fi considerat c..va daca ajungeam la 60 de ani si m-as fi culcat cu 5 sau 6...in fine...ideea de baza e nu mai trage tu concluzii de genu asta fiindca nu ai de ce..eu cand zic ceva ma bazez pe un lucru nu vb doar ca sa ma aflu in treaba. Surprinzator nu???Si cred ca nu sunt eu nebuna din moment ce toti au sustinut ca gheisele nu erau c..ve...cel putin la inceputul istoriei lor. Si chiar erau desconsiderate daca faceau asa ceva...Plus ca ele chiar MUNCEAU ca sa ajung acolo adik mergeau la cursuri etc...majoritatea c..elor nici nu stiu sa citeasca...
BERBEACA
Postat pe 10 Februarie 2009 08:06
O gheisa in Japonia e considerata o artista….are o pregatire in diverse arte……..dans,
cantat,are menirea de a distra invitatii unei petreceri…..
Gheisa trebuie sa isi faca fericiti clientii…..ea nu se implica sexual………
portitza_Maria
Postat pe 10 Februarie 2009 08:20
De la: iubesc_urasc_traiesc, la data 2009-02-09 15:57:15Domnisoara BERBEACA sau Oaie cum iti e mai usor sa intelegi..foarte dragut raspunusul tau....dar uite care-i problema...cum ai zis-o chiar tu alea din mall-uri se culca cu mai putini barbati..da?Nu tot prostitutie se numeste?????hahhaa macar alea se vad scump...da..inteleg ideea alea din mall-uri au o scuza un tarif mai mare pt.posete,extensii si unghiute..nu???Oare alea de pe strada nu merita macar sa lucreze intr-un mediu organizat si cu analizele la zi???Nu alea nu merita ca sunt proste etc..asa cum ai zis tu...dar alea din mall-uri nu sunt tot proaste???Din cate imi amintesc eu traim intr-o lume libera..si se presupune ca nu ar trebui sa ne intereseze ce face x sau y...dar deh.....inca ceva de unde sti tu ca femeile alea nu au idealuri??ai impresia ca doar daca ai o facultate sau un job intr-un birou ai idealuri??poate idealul lor este sa-si creasca copiii sau unele chiar sa-si ajute parintii...nu le poti judeca pt metoda lor de a castiga bani...Inca ceva.."astea de genul meu"....draga mea eu nu mi-am permis sa te cataloghez ,sa te bag in oala "celor de genul tau"...si sti de ce??pentru ca mie nu-mi plac frustratele....si sa nu uit.."astea de genul meu" spunem ce gandmt si mai presus de orice nu judecam,nu vream sa impuscam prostituatele,luam luamea asta asa cum e...fara sa punem etichete..acum ai inteles diferenta dintr "astea de genul meu"si "alea de genul tau"???
Si acum ca m-am racorit...tin sa le multumesc ,oamenilor ce sustin aceasta idee ...celor ca gandesc..si oamenilor fara idei preconcepute si fara frustrari....aa si sa nu uit..si celor din "genul meu"


Eu ti-am zis nu le scuz cu nimik pentru ce fac pe alea din malluri doar ca alea se opresc cand dau de bani...desi eu una nu as suporta sa fiu intretinuta...eu si alora tot c..ve le zic:)) stai tu calma. Si nu ma intereseaza ce face x sau y atata timp cat nu ma afecteaza dar in momentul in care barbatii din romania ajung sa aiba o impresie generala despre femei...e nasol ..adik nu mi se pare corect ca eu sa fiu privita ca ...un obiect sexual doar pentru ca majoritatea de varsta mea sunt asa ceva...sincer. Adik daca refuzi un avans iti iei injuraturi etc DE CE???Pentru ca ei sunt obisnuiti ca femeile sa fie usuratice...din cauza CUI??????Si in momentu ala nu am cum sa fiu de acord cu ele.Si nu cred ca sunt eu frustrata...voi ati pierdut pe drum sensul acestui cuvant....A si am uitat ca ziceai de idealuri cand vrei sa iti faci o familie sau sa iti ajuti parintii...nu inseamna ca trebuie sa te umilesti. Sincer acu daca prin absurd s-ar da o lege stricta cu pedeapsa cu moartea sa ziceam si ele nu s-ar mai risca ...ce ar face ar muri de foame???Ar sti sa sa descurce altfel??Ce ar face s-ar topi s-ar evapora???Si tu cum te-ai simti sa te intrebe intr-o zi copilul tau sau parintii tai....maica da tu cum faci bani??A pai mama sau....mai mama eu sunt c..va ...asa iti aduc tie ajutor....Frustrati sunt cei ca tine care ....nu sh din ce motiv ajung sa sustina ceva ce e la moda doar ...ca e la moda...Acu toate femeile considera ceva normal sa iti inseli barbatul sau considera normal sa stie ca sotu o insala da deh o iubeste si ii aduce bani...considera normal sa o fac cu n barbati...chipurile sa il gasesti pe ala potrivit etc...sau mai nou considera normal sa iti incepi viata sexuala ca fata la 15 ani ...Si apropo eu sunt berbec de aia si nick-u meu...tu presupun ca esti peste daca tot iei atata apararea fetitelor...... ca fecioara sigur nu/...
BERBEACA
Postat pe 10 Februarie 2009 08:31
De la: BERBEACA, la data 2009-02-10 08:06:27Draga mea, ai citit Shogun? Ai vazut filmul "Memoriile unei gheise"? Vezi ca filmul e sambata viitoare pe Prina, parca. So, ia iubita carti, citeste, documenteaza-te si invata ce inseamna prostitutia ridicata la rang de arta.


Cred ca nu e cazu sa ma iei cu apelative de genu...iubita...cat despre carti stai tu calma ca am citit mai multe carti decat poti tu crede. Daca ai fi citit cartea cu adevarat ...si nu te-ai fi uitat DOAR la film...care e o tampenie apropo...ai fi vazut CA sayuri nu s-a culcat in toata viata ei decat cu:dr crab...care i-a cumparat virginitatea si ca atare a fost obligata sa faca asta...in rest a mai fost presedintele...cu care a si ramas pana cand el a murit. iar cand s-a culcat cu bogatanu ala ..nu mai stiu cum il chema a facut-o nu de placere ci pentru a scapa de nobu...deoarece chiar daca ii era bun prieten nu il vroia ca danna. Deci daca pentru tine o femeie care se culca in toata viata cu maxim 5 barbati e c..va ..tu ce esti calugarita????Ok eu am facut-o recunosc cu unu singur...si am 21 de ani si inca sunt cu el dar, nu m-as fi considerat c..va daca ajungeam la 60 de ani si m-as fi culcat cu 5 sau 6...in fine...ideea de baza e nu mai trage tu concluzii de genu asta fiindca nu ai de ce..eu cand zic ceva ma bazez pe un lucru nu vb doar ca sa ma aflu in treaba. Surprinzator nu???Si cred ca nu sunt eu nebuna din moment ce toti au sustinut ca gheisele nu erau c..ve...cel putin la inceputul istoriei lor. Si chiar erau desconsiderate daca faceau asa ceva...Plus ca ele chiar MUNCEAU ca sa ajung acolo adik mergeau la cursuri etc...majoritatea c..elor nici nu stiu sa citeasca...[/quote]
Bravo tie, fata inteleapta!
Lucia1971
Postat pe 10 Februarie 2009 09:03
lucia......nu are rost sa iti bati capul.......e ca si cum
am face diferenta intre animatoare si streaptease........care e o mare diferenta
cam asa cu prostitutia fem sau masc........damele de companie sau gheisele........cititi,documentati-va..si apoi postati........
portitza_Maria
Postat pe 10 Februarie 2009 09:07
Stai draga mea ca nu s-a postat ce am raspuns eu. Mesajul meu era asta:
Berbeaco, bravo tie, fata inteleapta!
Lucia1971
Postat pe 10 Februarie 2009 09:12
De la: Roco, la data 2009-02-09 20:28:51
De la: Lucia1971, la data 2009-02-09 19:50:02ok. Pentru ca am coloana vertebrala si imi place sa lamuresc lucrurile

Asa procedeaza de obicei un domn, uneori mai rasare si o doamna.

Multumesc pentru apreciere.
Lucia1971
Postat pe 10 Februarie 2009 09:13
De la: inocent, la data 2009-02-09 16:19:37gheisele erau mai destepte,cultivate sau kum vreti sa le ziceti decat multe dintre noi astea care ne maimutarim ca avem facultate ...........

gheisele, erau de cele mai multe ori, produsul unei societati in care oamenii saraci isi vindeau copiii ca sclavi.deveneau gheise fiindca nu aveau de ales.bineinteles ca erau si exceptii, cele din familii cu mame gheise.era o viata de semisclavie.in ziua de azi copiii pot avea o viata mai buna....nu le invidiati si nu doriti sa fiti ca ele!viata lor nu era asa frumoasa precum credeti.
mkdisk
Postat pe 10 Februarie 2009 14:35


fratilor....ca sa nu ne mai ascunde "dupe dejte"
pro sau contra legalizarii ????
ca pana la urma fie ca esti gheisha fie ca esti curtezana cam acelasi lucru il faci... favoruri(sexuale sau mai putin sexuale) pe bani....

deci pro sau contra?????

dandanaua_reloaded
Postat pe 10 Februarie 2009 14:43
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-09 16:41:58
De la: mkdisk, la data 2009-02-09 16:13:15

sunt de acord cu tine.scopul lor principal este arta, sunt dansatoare, cantarete, etc.unele sunt intretinute, de obicei de unul sau doi barbati.o gheisa care se respecta si cu prestigiu nu va avea foarte multi barbati in viata ei.


scopul lor ... pana la urma se reduce la a fi intretinute....pt diverse servicii printre care si relatii sexuale( in principal pt asta) contra cost....
cum am spus mai sus daca in diversele constitutii ale tarilor expresia "favoruri sexuale contra cost" nu inseamna "p r o s t i t u t i e" inseamna ca nu mai am eu ochi sa citesc....

o definitie egala cu a gheiselor in limba romana ar fi curtezanele...

CURTEZÁN//Ã ~e f. Femeie elegantã ºi spiritualã, dar de moravuri uºoare, care trãia la curtea unui suveran sau a unui nobil.


imi pare rau sa te contrazic, dar nu toate erau intretinute....cele cu familie buna-mama gheisa sau tata actor.....In cartea Memoriile unei gheise, Sayuri are danna fiindca ea este proprietatea Mamei.Ii apartine, la fel ca un sclav.Erau intretinute cele sarace.Sunt si persoane casatorite care practica meseria de gheisa!Termenul gheisa inseamna persoana dedicata artei.si acum, cate cantarete si dansatoare nu sunt intretinute?foarte multe!!!!!!sunt numite ele prostituate?NU.
mkdisk
Postat pe 10 Februarie 2009 14:44
De la: iris_4_ever, la data 2009-02-09 15:44:15
De la: wolfy, la data 2009-02-09 14:34:44
De la: iris_4_ever, la data 2009-02-09 11:57:40Gheisa este o c* va intretinuta de unul ( de preferat ) sau cel mult 2 parteneri.
Ca sa devina gheisa fetele erau ,,antrenate'' de mici ....e adevarat ca ele au ridicat prostitutia la rang de arta dar ofera aceleasi servicii pe care le ofera si o prostituata din coltul strazi ....satisfactie barbatului

Lucia ,nu am vazut memoriile unei gheise in schimb am citit toata seria James Clavell


Gheisele NU sunt prostituate. Asta e o prejudecata comuna in Europa, insa nu pot sa-mi dau seama de unde vine. Daca vrei sa stii cu ce se ocupa gheisele, citeste Mineko Iwasaki, cea mai importanta gheisa a secolului 20 si te vei lamuri.

2. Daca o femeie e intretinuta de un barbat sau de doi, se numeste ca e femeie intretinuta, nu c*va. E o contradictie in termeni. Imi pare rau ca trebuie sa repet o replica pe care ai auzit-o de multe ori, dar nu ma pot abtine: ce ti-e si cu logica asta dom'le!

Auzi, au ridicat prostitutia la rang de arta! Ei nu mai spune!



Draga mea , gheisele nu sunt prostituate in schimb isi vand virginitatea pe bani right ?
Un spectacol in privat terminat cu o partida de amor nu se considera prostitutie si nici c_vie ci se numeste .....zi tu cum se numeste ca io nu stiu




Gheisele nu isi vand virginitatea. E o informatie cat se poate de falsa. Gheisele nu fac sex pe bani.
Iata ce spune Wikipedia despre subiectul asta:

Geisha and prostitution
There remains some confusion, even within Japan, about the nature of the geisha profession. Geisha are portrayed as prostitutes in much Western popular culture. However, geisha do not engage in paid sex with clients. Their purpose being to entertain their customer, be it by reciting verse, playing musical instruments, or engaging in light conversation. Geisha engagements may include flirting with men and playful innuendos; however, clients know that nothing more can be expected. In a social style that is uniquely Japanese, men are amused by the illusion of that which is never to be.[1]



Si oricum mesajul tau spunea ca gheisele sunt prostituate si femei intretinute in acelasi timp, ceea ce este o aberatie din punct de vedere logic. Gandeste inainte sa scrii!
beyonce_indragostita
Postat pe 10 Februarie 2009 14:55
Gheisa este o c* va intretinuta de unul ( de preferat ) sau cel mult 2 parteneri.
Ca sa devina gheisa fetele erau ,,antrenate'' de mici ....e adevarat ca ele au ridicat prostitutia la rang de arta dar ofera aceleasi servicii pe care le ofera si o prostituata din coltul strazi ....satisfactie barbatului

Gheisele nu sunt prostituate sunt fete frumoase unele mai destepte care invata mai mult, altele sunt axate doar pe un singur domeniu. Cei cu bani vin la gheise sa se destinda si sa schimbe cateva vorbe in timp ce gheisa ii trateaza cu un ceai si le canta la koto instrumentul lor national sau danseaza
sunny59
Postat pe 10 Februarie 2009 15:06
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-09 16:38:43mdea....

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ghei%C5%9F%C4%83

Conform tradiþiei, gheiºele îºi începeau instruirea la o vârstã foarte fragedã. Unele fete erau vândute la casele de gheiºe ("okiya") copii fiind, ºi începeau aproape imediat studiul în diferite arte tradiþionale.

....

San san kudo este numele unui alt ritual prin care gheiºa este legatã de un bãrbat, ce va fi numit "danna". Cei doi vor bea împreunã din trei cupe umplute cu sake, într-un ritual asemãnãtor cu misedashi. "Danna" devine patronul gheiºei ºi este obligat sã o suporte financiar în schimbul unei relaþii de lungã duratã cu ea.




da ,da ... si asta nu se numeste a fi o "p r o s t i t u a t a" ...de profesie ce-i drept...mie imi pare tare a semana cu vechile curtezane dar deh... a intretine relatii "s e x u a l e" pe bani probabil ca si-a schimbat conotatia in "codul penal" ....


Tu habar nu ai despre ce vorbesti ca de obicei, dar incultura si lipsa ta de inteligenta sunt deja cunoscute, cel putin pentru mine.

Repet, prostitutia presupune intretinerea de raporturi sexuale contra unor sume de bani, on a regular basis. Adica fetele in cauza fac sex pe bani de multe ori pe zi, cu multi barbati. Relatiile lor exclud other type of intercourse.

Statutul de femeie intretinuta - cum ajungeau cele mai bune si mai frumoase dintre gheise - presupune intretinerea de raporturi sexule cu UN SINGUR BARBAT, iar banii pe care ii primeste de la el nu sunt pentru sex. Intre noi fie vorba, treaba asta ar fi o mare jignire pentru o gheisa.

Din nou, apelez la Wikipedia:

Personal relationships and danna
Geisha are expected to be single women; those who choose to marry must retire from the profession.

It was traditional in the past for established geisha to take a danna, or patron. A danna was typically a wealthy man, sometimes married, who had the means to support the very large expenses related to a geisha's traditional training and other costs. This sometimes occurs today as well, but very rarely.

A geisha and her danna may or may not be in love, but intimacy is never viewed as a reward for the danna's financial support. The traditional conventions and values within such a relationship are very intricate and not well understood, even by many Japanese.

While it is true that a geisha is free to pursue personal relationships with men she meets through her work, such relationships are carefully chosen and unlikely to be casual. A hanamachi tends to be a very tight-knit community and a geisha's good reputation is not taken lightly.

Sa retinem, pentru cei care nu inteleg engleza, fraza principala de aici: @O gheisa si dana al sau s-ar putea sa fie sau sa nu fie indragostiti, insa intretinerea de raporturi sexuale nu este NICIODATA vazuta ca o recompensa pentru suportul financiar al lui danna."


Apoi, daca un barbat care intretine o femeie o transforma in prostituata, inseamna ca toate musulmanele care respecta Coranul word by word(nu lucreaza, ci au grija de gospodarie si de copii), sunt tot prostituate.
beyonce_indragostita
Postat pe 10 Februarie 2009 15:09
depinde de la caz la caznu intotdeauna erau intretinute!si deveneau dansatoare cele mai frumoase si talentate!si nu toate erau frumoase!
chestia cu intretinuta era vina mai mult a societatii.si chestia cu virginitatea, mizuage cum o numeau ele era cu bani pt ca doar asa puteau deveni oameni liberi si isi cumparau contractul si erau pe cont propriu
mkdisk
Postat pe 10 Februarie 2009 15:14
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-09 16:41:58
De la: mkdisk, la data 2009-02-09 16:13:15

sunt de acord cu tine.scopul lor principal este arta, sunt dansatoare, cantarete, etc.unele sunt intretinute, de obicei de unul sau doi barbati.o gheisa care se respecta si cu prestigiu nu va avea foarte multi barbati in viata ei.


scopul lor ... pana la urma se reduce la a fi intretinute....pt diverse servicii printre care si relatii sexuale( in principal pt asta) contra cost....
cum am spus mai sus daca in diversele constitutii ale tarilor expresia "favoruri sexuale contra cost" nu inseamna "p r o s t i t u t i e" inseamna ca nu mai am eu ochi sa citesc....

o definitie egala cu a gheiselor in limba romana ar fi curtezanele...

CURTEZÁN//Ã ~e f. Femeie elegantã ºi spiritualã, dar de moravuri uºoare, care trãia la curtea unui suveran sau a unui nobil.



Postul tau denota prostie. Repet, una e prostituata, si alta e femeia intretinuta.Una face sex cu multi barbati, pe bani, alta face sex cu un singur barbat, iar banii pe care ii primeste nu au nicio legatura cu sexul. De asemenea, mi se pare ca inante sa spui asemenea aberatii si sa induci in eroare alti cititori kudika, ai putea sa te informezi. Gheisele nu primesc NICIODATA bani pentru sex. Femeile astea au niste reguli foarte stricte. In alta ordine de idei, ele sunt foarte educate, mult mai educate decat tine de exemplu.

A, si a propos, o femeie de moravuri usoare nu este acelasi lucru cu o prostituata. Femeie de moravuri usoare e cea care se culca cu mai multi barbati fiindca ii face ei placere, insa nu cere bani pentru asta, pe cand o prostituata face sex numai pe bani(nu ma refer la ce face ea in timpul ei liber).
beyonce_indragostita
Postat pe 10 Februarie 2009 15:16
erau ca niste sclave, apartineau unei patroane sau Mama care avea drept de viata si moarte asupra lor.prin mizuage, daca pretul era mare, puteau deveni oameni liberi.asa cel putin scrie in carte....acum gheisele sunt pe cale de disparitie.
mkdisk
Postat pe 10 Februarie 2009 15:17
De la: iris_4_ever, la data 2009-02-09 16:45:31
De la: mkdisk, la data 2009-02-09 16:13:15
sunt de acord cu tine.scopul lor principal este arta, sunt dansatoare, cantarete, etc.unele sunt intretinute, de obicei de unul sau doi barbati.o gheisa care se respecta si cu prestigiu nu va avea foarte multi barbati in viata ei.


Si eu sunt de acord cu tine , dar cate femei beneficiaza de prezenta unei gheise ?

Scopul unei gheise este arta dar arta asta se limiteaza la satisfactia barbatului ceea ce ...nu stiu cat de nobila poate fi o ocupatie de genul asta

De aici se trage si ,,confuzia'' lor cu prostituatele


Prostituatele de inalta clasa se numesc oiran. Urmasele lor se numesc maiko.
Una dintre treptele pe care trebuie sa o urmeze o fata pentru a deveni gheisa se numeste maiko. De aici confuzia.

Arta gheislor nu se limiteaza la a-i face pe barbati sa simta bine. Ele sunt experte in ceremonia ceaiului de exemplu, iar asta nu se face numai in prezenta barbatilor. La fel, dansul lor nu este exclusiv pentru barbati.
beyonce_indragostita
Postat pe 10 Februarie 2009 15:19
banii pe care ii primeau de la danna erau pentru cheltuielile profesionale, pt taxa anuala pe care o plateau la sindicatul gheiselor, pt spectacole, toalete, etc.NU ERAU PENTRU SEX.nu oricine isi permitea sa intretina o gheisa!erau INTRETINUTE, nu PROSTITUATE!
mkdisk
Postat pe 10 Februarie 2009 15:21
De la: mkdisk, la data 2009-02-10 15:17:18erau ca niste sclave, apartineau unei patroane sau Mama care avea drept de viata si moarte asupra lor.prin mizuage, daca pretul era mare, puteau deveni oameni liberi.asa cel putin scrie in carte....acum gheisele sunt pe cale de disparitie.


@Memoriile unei gheise@ este fictiune. E o carte bine documentata, insa repet, este fictiune. Si pentru cele care spuneti ca ati citit cartea sau ca ati vazut filmul, cum puteti sa sustineti ca fi gheisa este acelasi lucru cu a fi prostituata? Nu stiti ca erau doua fete, dintre care una a fost menita a deveni prostituata, iar cealalta gheisa? Nu va amintiti ca in carte se pomeneste la un moment dat despre o gheisa care din cauza razboiului a fost nevoita sa devina prostituata, adica sa intretina raporturi sexuale cu mai multi barbati, contra unor sume de bani?
beyonce_indragostita
Postat pe 10 Februarie 2009 15:22
si nu toate erau intretinute!!!!!cele cu familie buna nu!si sunt si persoane casatorite care sunt gheise.sunt animatoare la petreceri, dansatoare, cantarete, etc.
mkdisk
Postat pe 10 Februarie 2009 15:23
De la: mkdisk, la data 2009-02-10 15:21:39banii pe care ii primeau de la danna erau pentru cheltuielile profesionale, pt taxa anuala pe care o plateau la sindicatul gheiselor, pt spectacole, toalete, etc.NU ERAU PENTRU SEX.nu oricine isi permitea sa intretina o gheisa!erau INTRETINUTE, nu PROSTITUATE!


Corect. Ma bucur sa vad ca mai exista si oameni informati pe aici.

De la: mkdisk, la data 2009-02-10 15:23:09si nu toate erau intretinute!!!!!cele cu familie buna nu!si sunt si persoane casatorite care sunt gheise.sunt animatoare la petreceri, dansatoare, cantarete, etc.


Ai dreptate, cele de familia buna nu erau intretinute. Mineko Iwasaki nu a fost intretinuta.

Nu, daca se casatoresc nu au voie sa mai fie gheise.
beyonce_indragostita
Postat pe 10 Februarie 2009 15:23
De la: geo_sh, la data 2009-02-09 19:26:13
De la: liza24_84, la data 2009-02-09 16:51:37sunt de acord cu tine.scopul lor principal este arta, sunt dansatoare, cantarete, etc.unele sunt intretinute, de obicei de unul sau doi barbati.o gheisa care se respecta si cu prestigiu nu va avea foarte multi barbati in viata ei.

Sau poate ca scopul lor principal in viata este acela de a fi niste intretinute si poate a se face cunoscute cat de cat in inalta societate...cred...


prostitutia poate lua diferite forme!
pentru ca nu cunoastem stilul si traditiile japoneze , noi europeni putem vedea gheisele ca niste prostituate.
consideratia lor,a japonezilor, pentru ele este mult mai mare si ultimul lucru care ar spune despre ele, este ca sunt prostituate!
da' pentru mine , care taiesc in alte traditii, sunt prostituate!
faptul ca-si gasesc un mod de viata din a face pe plac in mai multe forme(arte , distractie , sex) barbatului in schimbul unor intretineri lunare, este echivalent cu prostitutia!



Gheisele nu au voie sa faca sex cu clientii lor, si prin urmare nu primesc bani pentru sex.

Si de cand se numeste a face pe plac in arte prostitutie?
beyonce_indragostita
Postat pe 10 Februarie 2009 15:26
De la: wolfy, la data 2009-02-10 15:22:57
De la: mkdisk, la data 2009-02-10 15:17:18erau ca niste sclave, apartineau unei patroane sau Mama care avea drept de viata si moarte asupra lor.prin mizuage, daca pretul era mare, puteau deveni oameni liberi.asa cel putin scrie in carte....acum gheisele sunt pe cale de disparitie.


@Memoriile unei gheise@ este fictiune. E o carte bine documentata, insa repet, este fictiune. Si pentru cele care spuneti ca ati citit cartea sau ca ati vazut filmul, cum puteti sa sustineti ca fi gheisa este acelasi lucru cu a fi prostituata? Nu stiti ca erau doua fete, dintre care una a fost menita a deveni prostituata, iar cealalta gheisa? Nu va amintiti ca in carte se pomeneste la un moment dat despre o gheisa care din cauza razboiului a fost nevoita sa devina prostituata, adica sa intretina raporturi sexuale cu mai multi barbati, contra unor sume de bani?

am citit mai multe carti despre gheise.....multe documentare.....STIU ca e o fictiune.dar porneste de la ceva real.iar eu nu am afirmat ca gheisa e prostituata.
mkdisk
Postat pe 10 Februarie 2009 15:28
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-09 21:20:01aaaha roco... imi permiti sa te intreb si eu o "chestiune"????
chestiunile de mai jos..... iti spun ceva???

Proxenetism si trafic de persoane - sexul si Codul Penal

Proxenetismul nu are nimic de a face, in mod direct, cu sexul. Dar este direct legat de prostitutie fiindca poate "converti" spre comportamente sexuale anormale. Pentru "pesti" sau "codoase" exista in Codul penal, Capitolul X - Crime si delicte contra bunelor moravuri, articolul despre proxenetism.

Art. 235. - (1) Indemnul sau inlesnirea practicarii prostitutiei ori tragerea de foloase de pe urma practicarii prostitutiei de catre o persoana se pedepseste cu inchisoare stricta de la 2 la 7 ani si interzicerea unor drepturi.

(2) Recrutarea unei persoane pentru prostitutie sau constrangerea la prostitutie se pedepseste cu inchisoare stricta de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.

(3) Daca fapta prevazuta in alin. (1) sau (2) este savarsita fata de un minor sau prezinta un alt caracter grav, pedeapsa este detentiunea severa de la 15 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi.

Sanctionarea tentativei Art. 241. - Tentativa la delictele prevazute in art. 235 alin. (1) si (2), art. 237 si art. 238 se pedepseste.

Sanctionarea persoanei juridice Art. 242. - Persoana juridica se sanctioneaza pentru infractiunile prevazute in art. 235 - 238 si art. 240.

Precizari :


• Proxenetismul este incriminat datorita multiplelor aspecte negative pe care le are aceasta activitate : instigarea la comportamen sexual anormal, constrangerea, traficul de persoane, prostitutia infantila.

• Sub aspectul legii, infractiunea de proxenetism poate fi savarsita de orice persoana.

• Perticiparea, instigarea si complicitatea sunt pedepsite.

Nici traficul de persoane nu are nimic de a face, in mod direct cu sexul, dar exista traficul de persoane in scopul prostitutiei.


recunosti cateva marunte amanunte in definirea unegi"gheishe" de pe wikipedia????

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ghei%C5%9F%C4%83

Conform tradiþiei, gheiºele îºi începeau instruirea la o vârstã foarte fragedã. Unele fete erau vândute la casele de gheiºe ("okiya") copii fiind, ºi începeau aproape imediat studiul în diferite arte tradiþionale.

....

San san kudo este numele unui alt ritual prin care gheiºa este legatã de un bãrbat, ce va fi numit "danna". Cei doi vor bea împreunã din trei cupe umplute cu sake, într-un ritual asemãnãtor cu misedashi. "Danna" devine patronul gheiºei ºi este obligat sã o suporte financiar în schimbul unei relaþii de lungã duratã cu ea.



inca o chestiune... scurta asa.... traiesc in Romania si ma supun legilor societatii romanesti nu japoneze... asa ca poti sa imi descri tu mie ceea ce face o gheisha ca pe o "arta" pt mine tot "p r o s t i t u t i e" se numeste....in virtutea aceluiasi fapt pt care japonezilor nu li se pare a fi asa ceva.


A, deci dupa tine a sti cateva limbi straine, a stapani arta dansului, a conversatiei, a aranjarii florilor, se numeste prostitutie? Nu de alta, dar asta fac gheisele. Oricum mie imi convine ca spui chestia asta. Nu faci decat sa-ti demostrezi incultura si lipsa de inteligenta once more.
beyonce_indragostita
Postat pe 10 Februarie 2009 15:29
De la: mkdisk, la data 2009-02-10 15:28:57
De la: wolfy, la data 2009-02-10 15:22:57
De la: mkdisk, la data 2009-02-10 15:17:18erau ca niste sclave, apartineau unei patroane sau Mama care avea drept de viata si moarte asupra lor.prin mizuage, daca pretul era mare, puteau deveni oameni liberi.asa cel putin scrie in carte....acum gheisele sunt pe cale de disparitie.


@Memoriile unei gheise@ este fictiune. E o carte bine documentata, insa repet, este fictiune. Si pentru cele care spuneti ca ati citit cartea sau ca ati vazut filmul, cum puteti sa sustineti ca fi gheisa este acelasi lucru cu a fi prostituata? Nu stiti ca erau doua fete, dintre care una a fost menita a deveni prostituata, iar cealalta gheisa? Nu va amintiti ca in carte se pomeneste la un moment dat despre o gheisa care din cauza razboiului a fost nevoita sa devina prostituata, adica sa intretina raporturi sexuale cu mai multi barbati, contra unor sume de bani?

am citit mai multe carti despre gheise.....multe documentare.....STIU ca e o fictiune.dar porneste de la ceva real.iar eu nu am afirmat ca gheisa e prostituata.


Stiu ca nu ai afirmat asta. Ma refeream la cele care spun ca au citit cartea si sustin ca a fi gheisa este acelasi lucru a fi prostituata. Am scris treaba asta in mesajul catre tine numai fiindca a venit vorba de carte. Sorry!
beyonce_indragostita
Postat pe 10 Februarie 2009 15:30
oricum, in legatura cu subiectul pro/contra prostitutiei, eu sunt de acord ca cine doreste cu adevarat sa practice aceasta meserie e liber sa o faca, nu-l opreste nimeni.numai sa nu existe constrangere sau atragerea tinerelor fete in asta, pacalirea lor, etc, au fost atatea cazuri.poate daca se legalizeaza va fi mai mic traficul asta de persoane.nimeni nu trebuie obligat sa faca ceea ce nu vrea.
mkdisk
Postat pe 10 Februarie 2009 15:32
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-10 14:43:03

fratilor....ca sa nu ne mai ascunde "dupe dejte"
pro sau contra legalizarii ????
ca pana la urma fie ca esti gheisha fie ca esti curtezana cam acelasi lucru il faci... favoruri(sexuale sau mai putin sexuale) pe bani....

deci pro sau contra?????



Sincer, devii penibila! Opreste-te pana nu spui prostii si mai mari! Gheisele nu ofereau favoruri sexuale, nici cu bani, nici fara bani.
beyonce_indragostita
Postat pe 10 Februarie 2009 15:37
De la: wolfy, la data 2009-02-10 15:23:32
De la: mkdisk, la data 2009-02-10 15:21:39banii pe care ii primeau de la danna erau pentru cheltuielile profesionale, pt taxa anuala pe care o plateau la sindicatul gheiselor, pt spectacole, toalete, etc.NU ERAU PENTRU SEX.nu oricine isi permitea sa intretina o gheisa!erau INTRETINUTE, nu PROSTITUATE!


Corect. Ma bucur sa vad ca mai exista si oameni informati pe aici.

De la: mkdisk, la data 2009-02-10 15:23:09si nu toate erau intretinute!!!!!cele cu familie buna nu!si sunt si persoane casatorite care sunt gheise.sunt animatoare la petreceri, dansatoare, cantarete, etc.


Ai dreptate, cele de familia buna nu erau intretinute. Mineko Iwasaki nu a fost intretinuta.

Nu, daca se casatoresc nu au voie sa mai fie gheise.

asa era atunci.dar ACUM, in perioada actuala AU VOIE.
mkdisk
Postat pe 10 Februarie 2009 15:38
De la: mkdisk, la data 2009-02-10 15:38:56
De la: wolfy, la data 2009-02-10 15:23:32
De la: mkdisk, la data 2009-02-10 15:21:39banii pe care ii primeau de la danna erau pentru cheltuielile profesionale, pt taxa anuala pe care o plateau la sindicatul gheiselor, pt spectacole, toalete, etc.NU ERAU PENTRU SEX.nu oricine isi permitea sa intretina o gheisa!erau INTRETINUTE, nu PROSTITUATE!


Corect. Ma bucur sa vad ca mai exista si oameni informati pe aici.

De la: mkdisk, la data 2009-02-10 15:23:09si nu toate erau intretinute!!!!!cele cu familie buna nu!si sunt si persoane casatorite care sunt gheise.sunt animatoare la petreceri, dansatoare, cantarete, etc.


Ai dreptate, cele de familia buna nu erau intretinute. Mineko Iwasaki nu a fost intretinuta.

Nu, daca se casatoresc nu au voie sa mai fie gheise.

asa era atunci.dar ACUM, in perioada actuala AU VOIE.


Ok, daca spui tu.
Se poate. Insemana ca s-au mai relaxat regulile lor foarte stricte.
beyonce_indragostita
Postat pe 10 Februarie 2009 15:44
si mai ales sigur nu o ia de nevasta.....
sunny59
Postat pe 10 Februarie 2009 16:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Balanta ,iubesc un barbat Pesti .help pls 73 De la: rox81 23 Martie 2015 01:23
cum slabesc la brate??? 4 De la: tump 8 August 2009 10:56
eu 8 De la: miss_darine 21 Octombrie 2009 20:05
Relatii-compatibilitati 12 De la: kudika050391 16 Septembrie 2009 12:19
Eu sagetator...el rac...exista compatibilitate buna? 8 De la: ioana_paula2003 4 Iunie 2009 23:42