Setari Cookie-uri

PRO sau CONTRA legalizarii prostitutiei?

De la: wolfy, la data 2009-02-10 15:44:39
De la: mkdisk, la data 2009-02-10 15:38:56
De la: wolfy, la data 2009-02-10 15:23:32
De la: mkdisk, la data 2009-02-10 15:21:39banii pe care ii primeau de la danna erau pentru cheltuielile profesionale, pt taxa anuala pe care o plateau la sindicatul gheiselor, pt spectacole, toalete, etc.NU ERAU PENTRU SEX.nu oricine isi permitea sa intretina o gheisa!erau INTRETINUTE, nu PROSTITUATE!


Corect. Ma bucur sa vad ca mai exista si oameni informati pe aici.

De la: mkdisk, la data 2009-02-10 15:23:09si nu toate erau intretinute!!!!!cele cu familie buna nu!si sunt si persoane casatorite care sunt gheise.sunt animatoare la petreceri, dansatoare, cantarete, etc.


Ai dreptate, cele de familia buna nu erau intretinute. Mineko Iwasaki nu a fost intretinuta.

Nu, daca se casatoresc nu au voie sa mai fie gheise.

asa era atunci.dar ACUM, in perioada actuala AU VOIE.


Ok, daca spui tu.
CEL PUTIN ASA AM VAZUT EU INTR-UN DOCUMENTAR DESPRE JAPONIA LA TV.acum sunt o specie pe cale de disparitie......mai mult pt turisti mai exista.asa spunea in acel documentar, dar.....numai ELE stiu mai bine
mkdisk
Postat pe 10 Februarie 2009 16:18
Un ochi ride, unul plinge...
Cel dintii constata ca lumea tinara este destupata. Al doilea plinge deoarece pina una-alta friiele societatii noastre sint detinute de persoane prafuite, intre care multi din invidie nu ar da drumul la case de toleranta - pentru ca ar avea mici probleme acolo...
Mircea_O
Postat pe 10 Februarie 2009 23:32
De la: wolfy, la data 2009-02-10 15:37:37
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-10 14:43:03

fratilor....ca sa nu ne mai ascunde "dupe dejte"
pro sau contra legalizarii ????
ca pana la urma fie ca esti gheisha fie ca esti curtezana cam acelasi lucru il faci... favoruri(sexuale sau mai putin sexuale) pe bani....

deci pro sau contra?????



Sincer, devii penibila! Opreste-te pana nu spui prostii si mai mari! Gheisele nu ofereau favoruri sexuale, nici cu bani, nici fara bani.


zi sa mori tu...!!!!

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ghei%C5%9F%C4%83

Conform tradiþiei, gheiºele îºi începeau instruirea la o vârstã foarte fragedã. Unele fete erau vândute la casele de gheiºe ("okiya") copii fiind, ºi începeau aproape imediat studiul în diferite arte tradiþionale.

....

San san kudo este numele unui alt ritual prin care gheiºa este legatã de un bãrbat, ce va fi numit "danna". Cei doi vor bea împreunã din trei cupe umplute cu sake, într-un ritual asemãnãtor cu misedashi. "Danna" devine patronul gheiºei ºi este obligat sã o suporte financiar în schimbul unei relaþii de lungã duratã cu ea.


pai fata draga...cred ca tu nu ai citit prea multe dar vorbesti ca de obicei sa te afli in treaba... cum era chestia aia ca virginitatea unei gheise era "vanduta" unui domn care avea o relatie de lunga durata cu ea si avea de asemenea obligatia de a o intretine?????
fi serioasa si taci cand nu ai ce spune....

dandanaua_reloaded
Postat pe 10 Februarie 2009 23:36
app de acest topik..stiu un caz in care unul a luat o pe una de sotie care se prostitua prin nush ce tara si el era pestele ei...si a adus o acasa,i a luat masina,haine,bani cu gramada,au facut copil si acum aia e o mare doamna... isi conduce mandra de ea mercedes-ul... deh...
SweetHappyButterfly
Postat pe 10 Februarie 2009 23:39
De la: ciquy, la data 2009-02-10 23:39:15 app de acest topik..stiu un caz in care unul a luat o pe una de sotie care se prostitua prin nush ce tara si el era pestele ei...si a adus o acasa,i a luat masina,haine,bani cu gramada,au facut copil si acum aia e o mare doamna... isi conduce mandra de ea mercedes-ul... deh...


mai ciqui ...cum am spus eu sunt pro legalizarea prostitutie.... si sa moara veta de nu o respect pe femeia aia ca a fost fata desteapta si l-a prins pe gugustiuc in lat sa-i toarne plozi...
da acu sa ne apucam sa spunem ca gheisele sunt ce stiu eu ce cand in fond tot aia fac sunt intretinute de barbati ( si fac si sex cu ei) si la asta sa-i dam nume de arta ... bla bla bla... cred ca unii dintre noi au nevoie sa mai citeasca putin din constitutie sau din legislatie .... ca deh....ori cai laie ori ca-i balaie pan la urma tot beee face...
dandanaua_reloaded
Postat pe 10 Februarie 2009 23:46
De la: geo_sh, la data 2009-02-09 19:26:13
De la: liza24_84, la data 2009-02-09 16:51:37sunt de acord cu tine.scopul lor principal este arta, sunt dansatoare, cantarete, etc.unele sunt intretinute, de obicei de unul sau doi barbati.o gheisa care se respecta si cu prestigiu nu va avea foarte multi barbati in viata ei.

Sau poate ca scopul lor principal in viata este acela de a fi niste intretinute si poate a se face cunoscute cat de cat in inalta societate...cred...


prostitutia poate lua diferite forme!
pentru ca nu cunoastem stilul si traditiile japoneze , noi europeni putem vedea gheisele ca niste prostituate.
consideratia lor,a japonezilor, pentru ele este mult mai mare si ultimul lucru care ar spune despre ele, este ca sunt prostituate!
da' pentru mine , care taiesc in alte traditii, sunt prostituate!
faptul ca-si gasesc un mod de viata din a face pe plac in mai multe forme(arte , distractie , sex) barbatului in schimbul unor intretineri lunare, este echivalent cu prostitutia!


Cam asa,Geo....dar nu cred ca numai cei de alta cultura decat cea japoneza vad asta ca pe prostitutie....cred ca si in Japonia unii oameni vad la fel....nu stiu,practic,de ce mai exista asemenea scoli in Japonia...in secolul XXI..... acum cand femeile se pot intretine singure,nemaifiind nevoie de un barbat de care sa se agate....
liza24_84
Postat pe 10 Februarie 2009 23:50
De la: nickoll4y, la data 2008-09-24 13:55:39 Ce considerati ca ar fi mai bine?Ca barbatii sa mearga la bordeluri unde fetele sunt cu avize medicale la zi sau la cele care sunt pe marginea soselelor si in alte locatii care nici ele nu stiu cate boli au?
Daca partenerul dvs de viata ar apela ;a astfel de servicii care ar fi optiunea mai potrivita?
Chiar si pentru fanteziile erotice ale unui cuplu cred ca cel mai indicat lucru ar fi o dama de companie cu acte in regula.

Ar fi ok sa se legalizeze acest lucru pt ar fi mai multa siguranta in ceea ce pp propagarea de boli cu transmitere sexuala.
si nu in nici un caz nu as dori ca partenerul meu de viata sa se aboneze la o astfel de chestie si mai ales pt fanteziile de cuplu.
flururas
Postat pe 10 Februarie 2009 23:55
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-10 23:46:43
De la: ciquy, la data 2009-02-10 23:39:15 app de acest topik..stiu un caz in care unul a luat o pe una de sotie care se prostitua prin nush ce tara si el era pestele ei...si a adus o acasa,i a luat masina,haine,bani cu gramada,au facut copil si acum aia e o mare doamna... isi conduce mandra de ea mercedes-ul... deh...


mai ciqui ...cum am spus eu sunt pro legalizarea prostitutie.... si sa moara veta de nu o respect pe femeia aia ca a fost fata desteapta si l-a prins pe gugustiuc in lat sa-i toarne plozi...
da acu sa ne apucam sa spunem ca gheisele sunt ce stiu eu ce cand in fond tot aia fac sunt intretinute de barbati ( si fac si sex cu ei) si la asta sa-i dam nume de arta ... bla bla bla... cred ca unii dintre noi au nevoie sa mai citeasca putin din constitutie sau din legislatie .... ca deh....ori cai laie ori ca-i balaie pan la urma tot beee face...


da ai dreptate...eu am vazut cu ochii mei si stiu multe cazuri in care aceste femei usoare au mare noroc atunci knd pun labutza pe cate un fraier din asta cu bani gramada...iar femeile cinstite,cu o cariera,frumoae,nu reuesc sa si gaseasca jumatatea,sau daca o gasesc nu sunt tratate cum merita..iar aceste "doamne"(foste prostituate,sau nu neaparat prostituate dp centura,asa care au avut f multi barbati,nu din dragoste intocmai)sunt tratate cu respect si li se pune pe tava orice... oare asa e drept??
SweetHappyButterfly
Postat pe 11 Februarie 2009 00:01
Si cu legalizare si fara...prostitutia tot exista ,a existat si va exista mereu....
liza24_84
Postat pe 11 Februarie 2009 00:01
De la: luckyyyLuke, la data 2009-02-09 21:23:42
Pai nu glumesc ,tu crezi ca eu vorbesc doar ca sa fac vant ?:))
Pup Roco !

Am o problema...nu am gheisa...Merge si fara?
Te pup si eu LeLe.

Revenind: Eu sunt proprostitutie. Am si un interes tainic. O sa deschid primul un bordel foarte discret pentru femei, se va chema in mod modest Bordel Roco pentru femeile zglobii !

Postat pe 11 Februarie 2009 00:23
De la: Roco, la data 2009-02-11 00:23:12
De la: luckyyyLuke, la data 2009-02-09 21:23:42
Pai nu glumesc ,tu crezi ca eu vorbesc doar ca sa fac vant ?:))
Pup Roco !

Am o problema...nu am gheisa...Merge si fara?
Te pup si eu LeLe.

Revenind: Eu sunt proprostitutie. Am si un interes tainic. O sa deschid primul un bordel foarte discret pentru femei, se va chema in mod modest Bordel Roco pentru femeile zglobii !


o sa fie cam gol....
dandanaua_reloaded
Postat pe 11 Februarie 2009 01:02
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-11 01:02:41
De la: Roco, la data 2009-02-11 00:23:12Revenind: Eu sunt proprostitutie. Am si un interes tainic. O sa deschid primul un bordel foarte discret pentru femei, se va chema in mod modest Bordel Roco pentru femeile zglobii !


o sa fie cam gol....

Hai sa facem un pariu !

Postat pe 11 Februarie 2009 07:48
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-11 01:02:41
De la: Roco, la data 2009-02-11 00:23:12
De la: luckyyyLuke, la data 2009-02-09 21:23:42
Pai nu glumesc ,tu crezi ca eu vorbesc doar ca sa fac vant ?:))
Pup Roco !

Am o problema...nu am gheisa...Merge si fara?
Te pup si eu LeLe.

Revenind: Eu sunt proprostitutie. Am si un interes tainic. O sa deschid primul un bordel foarte discret pentru femei, se va chema in mod modest Bordel Roco pentru femeile zglobii !


o sa fie cam gol....


Nu o sa fie clienti...sau nu o sa fie "forta de munca"?
Cum adica gol...mai bine goala.

PS..Off..e un pic cam dimineata sa vorbesc despre bordel :))))
Iradiatu_
Postat pe 11 Februarie 2009 07:51
Fiind pentru femei, e vorba de cliente (nu de clienti...).

Postat pe 11 Februarie 2009 07:55
Ma intreb cum ar fi sa fie si un sindicat, care sa mearga la negocieri cu guvernul cand se discuta bugetul :)))
Iradiatu_
Postat pe 11 Februarie 2009 08:00
De la: mkdisk, la data 2009-02-10 14:35:39
De la: inocent, la data 2009-02-09 16:19:37gheisele erau mai destepte,cultivate sau kum vreti sa le ziceti decat multe dintre noi astea care ne maimutarim ca avem facultate ...........

gheisele, erau de cele mai multe ori, produsul unei societati in care oamenii saraci isi vindeau copiii ca sclavi.deveneau gheise fiindca nu aveau de ales.bineinteles ca erau si exceptii, cele din familii cu mame gheise.era o viata de semisclavie.in ziua de azi copiii pot avea o viata mai buna....nu le invidiati si nu doriti sa fiti ca ele!viata lor nu era asa frumoasa precum credeti.


E stai ca nu le invidiaza nimeni...mie mi se pare un fel de tortura sa astepti sa vezi cine iti cumpara virginitatea si apoi sa fii obligata sa te culci cu un necunoscut care te detine pentru o noapte...sau 5 minute...depinde:)) Si la fel mi se pare oribil sa nu ai alta optiune de a castiga bani...sau de a face o cariera...
BERBEACA
Postat pe 11 Februarie 2009 08:09
De la: Lucia1971, la data 2009-02-10 09:12:50Stai draga mea ca nu s-a postat ce am raspuns eu. Mesajul meu era asta:
Berbeaco, bravo tie, fata inteleapta!


Mai nu ma consider inteleapta neaparat ...doar ca eu dau argumente..nu mi se pare normal sa fiu luata peste picior atunci cand nu ma cunoaste cineva...si cand zic ceva mi se pare normal sa explic si de ce zic lucrul ala...:) oricum mersi
BERBEACA
Postat pe 11 Februarie 2009 08:11
De la: mkdisk, la data 2009-02-10 15:14:13depinde de la caz la caznu intotdeauna erau intretinute!si deveneau dansatoare cele mai frumoase si talentate!si nu toate erau frumoase!
chestia cu intretinuta era vina mai mult a societatii.si chestia cu virginitatea, mizuage cum o numeau ele era cu bani pt ca doar asa puteau deveni oameni liberi si isi cumparau contractul si erau pe cont propriu


Da si nici asa nu aveau libertate deplina...adik 'datoria' fata de stapana casei...nu era platita imediat dupa cumpararea virginitati....ca deh pana ajungeau acolo tot mai stricau cate ceva mai greseau si ele si se nota la caiet pana reuseau sa faca rost de bani...
BERBEACA
Postat pe 11 Februarie 2009 08:16
De la: mkdisk, la data 2009-02-10 15:17:18erau ca niste sclave, apartineau unei patroane sau Mama care avea drept de viata si moarte asupra lor.prin mizuage, daca pretul era mare, puteau deveni oameni liberi.asa cel putin scrie in carte....acum gheisele sunt pe cale de disparitie.


Aa cred ca deja au disparut...adik modul propriu zis de viata nu cred ca mai exista ...probabil s-a pastrat ca traditie imaginea in sine...dar in rest....A si stapana nu avea chiar drept de moarte...dar putea sa le distruga...cum ar fi sa le vanda unei case de prostitutie...
BERBEACA
Postat pe 11 Februarie 2009 08:18
De la: wolfy, la data 2009-02-10 15:22:57
De la: mkdisk, la data 2009-02-10 15:17:18erau ca niste sclave, apartineau unei patroane sau Mama care avea drept de viata si moarte asupra lor.prin mizuage, daca pretul era mare, puteau deveni oameni liberi.asa cel putin scrie in carte....acum gheisele sunt pe cale de disparitie.


@Memoriile unei gheise@ este fictiune. E o carte bine documentata, insa repet, este fictiune. Si pentru cele care spuneti ca ati citit cartea sau ca ati vazut filmul, cum puteti sa sustineti ca fi gheisa este acelasi lucru cu a fi prostituata? Nu stiti ca erau doua fete, dintre care una a fost menita a deveni prostituata, iar cealalta gheisa? Nu va amintiti ca in carte se pomeneste la un moment dat despre o gheisa care din cauza razboiului a fost nevoita sa devina prostituata, adica sa intretina raporturi sexuale cu mai multi barbati, contra unor sume de bani?


PAi asta ziceam si eu don'soarei ..sau ce o fi care ma facu inculta mai pe scurt..in fine ca in carte sor-sa ajunge prostituata deoarece era mai uratica....etc ma rog probabil si pentru ca nu a corespuns anumitor ...standarde...Dar macar a fugit si nu a ramas la casa respectiva....Si nu conteaza ca e fictiune pana la urma conteaza obiceiurile care sunt reale...ca acu nu stiu daca a crezut cineva ca personajele au fost reale neaparat...nu???
BERBEACA
Postat pe 11 Februarie 2009 08:21


Ai dreptate, cele de familia buna nu erau intretinute. Mineko Iwasaki nu a fost intretinuta.

Nu, daca se casatoresc nu au voie sa mai fie gheise. [/quote]
Da asta asa e :) dar deh daca aveau noroc de unu cu bani...si singur...de ce sa nu renunte
BERBEACA
Postat pe 11 Februarie 2009 08:22
De la: wolfy, la data 2009-02-10 15:37:37
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-10 14:43:03

fratilor....ca sa nu ne mai ascunde "dupe dejte"
pro sau contra legalizarii ????
ca pana la urma fie ca esti gheisha fie ca esti curtezana cam acelasi lucru il faci... favoruri(sexuale sau mai putin sexuale) pe bani....

deci pro sau contra?????



Sincer, devii penibila! Opreste-te pana nu spui prostii si mai mari! Gheisele nu ofereau favoruri sexuale, nici cu bani, nici fara bani.



Io zic sa o lasi balta ...e fara speranta...
BERBEACA
Postat pe 11 Februarie 2009 08:23
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-10 23:36:43
De la: wolfy, la data 2009-02-10 15:37:37
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-10 14:43:03

fratilor....ca sa nu ne mai ascunde "dupe dejte"
pro sau contra legalizarii ????
ca pana la urma fie ca esti gheisha fie ca esti curtezana cam acelasi lucru il faci... favoruri(sexuale sau mai putin sexuale) pe bani....

deci pro sau contra?????



Sincer, devii penibila! Opreste-te pana nu spui prostii si mai mari! Gheisele nu ofereau favoruri sexuale, nici cu bani, nici fara bani.


zi sa mori tu...!!!!

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ghei%C5%9F%C4%83

Conform tradiþiei, gheiºele îºi începeau instruirea la o vârstã foarte fragedã. Unele fete erau vândute la casele de gheiºe ("okiya") copii fiind, ºi începeau aproape imediat studiul în diferite arte tradiþionale.

....

San san kudo este numele unui alt ritual prin care gheiºa este legatã de un bãrbat, ce va fi numit "danna". Cei doi vor bea împreunã din trei cupe umplute cu sake, într-un ritual asemãnãtor cu misedashi. "Danna" devine patronul gheiºei ºi este obligat sã o suporte financiar în schimbul unei relaþii de lungã duratã cu ea.


pai fata draga...cred ca tu nu ai citit prea multe dar vorbesti ca de obicei sa te afli in treaba... cum era chestia aia ca virginitatea unei gheise era "vanduta" unui domn care avea o relatie de lunga durata cu ea si avea de asemenea obligatia de a o intretine?????
fi serioasa si taci cand nu ai ce spune....




NU CA MA STRESEZI FRATE PE CE LUME TRAIESTI ....de fapt banuiesc eu da nu conteaza ...ELE ERAU OBLIGATE SI NU AVEAU DE ALES SA ISI VANDA VIRGINITATEA AI INTELES??????ERAU UN FEL DE SCLAVE POFTIM NU AVEAU ALTERNATIVE!!! APARTINEAU UNEI CASE!!! STII EXPLICATIA CUVANTULUI A APARTINE?????PROSTITUATELE DE LA NOI AU DE ALES SI DEGEABA PLUS CA IN LOC SA O FACA CU UNU SINGUR O FAC CU 20 PE ZI SI PENTRU BANI EXCLUSIV >..DACA TU NU VEZI DIFERENTA EU CRED CA ESTI FARA SPERANTA>>>.
BERBEACA
Postat pe 11 Februarie 2009 08:28
De la: ciquy, la data 2009-02-10 23:39:15 app de acest topik..stiu un caz in care unul a luat o pe una de sotie care se prostitua prin nush ce tara si el era pestele ei...si a adus o acasa,i a luat masina,haine,bani cu gramada,au facut copil si acum aia e o mare doamna... isi conduce mandra de ea mercedes-ul... deh...



Pe dinafara ca pe dinauntru tot stricata e....si cine stie poate isi educa fetita ca sa ii mosteneasca traiul...ca deh a ajuns ea sa aiba mertz??a ajuns asa ca de ce nu?Poate chiar ta-su o invata cum sta treaba prin bordel....ii da exemple asa da ...asa nu ca nu are bani destui ...etc///
BERBEACA
Postat pe 11 Februarie 2009 08:30
De la: liza24_84, la data 2009-02-10 23:50:09
De la: geo_sh, la data 2009-02-09 19:26:13
De la: liza24_84, la data 2009-02-09 16:51:37sunt de acord cu tine.scopul lor principal este arta, sunt dansatoare, cantarete, etc.unele sunt intretinute, de obicei de unul sau doi barbati.o gheisa care se respecta si cu prestigiu nu va avea foarte multi barbati in viata ei.

Sau poate ca scopul lor principal in viata este acela de a fi niste intretinute si poate a se face cunoscute cat de cat in inalta societate...cred...


prostitutia poate lua diferite forme!
pentru ca nu cunoastem stilul si traditiile japoneze , noi europeni putem vedea gheisele ca niste prostituate.
consideratia lor,a japonezilor, pentru ele este mult mai mare si ultimul lucru care ar spune despre ele, este ca sunt prostituate!
da' pentru mine , care taiesc in alte traditii, sunt prostituate!
faptul ca-si gasesc un mod de viata din a face pe plac in mai multe forme(arte , distractie , sex) barbatului in schimbul unor intretineri lunare, este echivalent cu prostitutia!


Cam asa,Geo....dar nu cred ca numai cei de alta cultura decat cea japoneza vad asta ca pe prostitutie....cred ca si in Japonia unii oameni vad la fel....nu stiu,practic,de ce mai exista asemenea scoli in Japonia...in secolul XXI..... acum cand femeile se pot intretine singure,nemaifiind nevoie de un barbat de care sa se agate....



Pai o fi la fel ca la noi cu calusarii te pomeni....E O TRADITIE.....in fine ideea importanta e ca...poate mai sunt femei care prefera sa faca asta nu??Dar nu mai am incredere in gheisele de azi adik astora da le-as spune prostituate fiindca nu stiu daca mai exista acel respect....de fapt cu siguranta...Dar alor a din trcut nu le=as spune asa fiindca nu puteau alege alta cale
BERBEACA
Postat pe 11 Februarie 2009 08:32
De la: flururas, la data 2009-02-10 23:55:19
De la: nickoll4y, la data 2008-09-24 13:55:39 Ce considerati ca ar fi mai bine?Ca barbatii sa mearga la bordeluri unde fetele sunt cu avize medicale la zi sau la cele care sunt pe marginea soselelor si in alte locatii care nici ele nu stiu cate boli au?
Daca partenerul dvs de viata ar apela ;a astfel de servicii care ar fi optiunea mai potrivita?
Chiar si pentru fanteziile erotice ale unui cuplu cred ca cel mai indicat lucru ar fi o dama de companie cu acte in regula.

Ar fi ok sa se legalizeze acest lucru pt ar fi mai multa siguranta in ceea ce pp propagarea de boli cu transmitere sexuala.
si nu in nici un caz nu as dori ca partenerul meu de viata sa se aboneze la o astfel de chestie si mai ales pt fanteziile de cuplu.


E inseamna ca esti incuiata draga meaaa ceee e ceva anormal sa vina acasa cu una din aia intr-o seara si sa iti zica SURPRIZAAAA la MULTI AAANIII stiu ca asta ti-ai dorit dintotdeaunaaa ieeeei ...aaa si in pluus e si diseases free...asta e bonus...am ales una fara sifilis sau sida...nu ca sunt barbatu perfect....Si peste o luna sa plece de acasa pentru ea fiindca ...deh aia nu are obligatii...hai recunoaste e visu oricarei femei...cu siguranta al unei femei ca aceea care a deschis topicul si militeaza atata pentru ele...
BERBEACA
Postat pe 11 Februarie 2009 08:35
De la: wolfy, la data 2009-02-10 15:26:58
De la: geo_sh, la data 2009-02-09 19:26:13
De la: liza24_84, la data 2009-02-09 16:51:37sunt de acord cu tine.scopul lor principal este arta, sunt dansatoare, cantarete, etc.unele sunt intretinute, de obicei de unul sau doi barbati.o gheisa care se respecta si cu prestigiu nu va avea foarte multi barbati in viata ei.

Sau poate ca scopul lor principal in viata este acela de a fi niste intretinute si poate a se face cunoscute cat de cat in inalta societate...cred...


prostitutia poate lua diferite forme!
pentru ca nu cunoastem stilul si traditiile japoneze , noi europeni putem vedea gheisele ca niste prostituate.
consideratia lor,a japonezilor, pentru ele este mult mai mare si ultimul lucru care ar spune despre ele, este ca sunt prostituate!
da' pentru mine , care taiesc in alte traditii, sunt prostituate!
faptul ca-si gasesc un mod de viata din a face pe plac in mai multe forme(arte , distractie , sex) barbatului in schimbul unor intretineri lunare, este echivalent cu prostitutia!



Gheisele nu au voie sa faca sex cu clientii lor, si prin urmare nu primesc bani pentru sex.

Si de cand se numeste a face pe plac in arte prostitutie?


presupun ca dupa ce-i aranja floarea din ghiveci si-i canta in struna, il gadila doar la orgoliu.
chiar crezi ca se stiu toate din spatele usilor inchise?

Postat pe 11 Februarie 2009 08:35
De la: ciquy, la data 2009-02-11 00:01:20
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-02-10 23:46:43
De la: ciquy, la data 2009-02-10 23:39:15 app de acest topik..stiu un caz in care unul a luat o pe una de sotie care se prostitua prin nush ce tara si el era pestele ei...si a adus o acasa,i a luat masina,haine,bani cu gramada,au facut copil si acum aia e o mare doamna... isi conduce mandra de ea mercedes-ul... deh...


mai ciqui ...cum am spus eu sunt pro legalizarea prostitutie.... si sa moara veta de nu o respect pe femeia aia ca a fost fata desteapta si l-a prins pe gugustiuc in lat sa-i toarne plozi...
da acu sa ne apucam sa spunem ca gheisele sunt ce stiu eu ce cand in fond tot aia fac sunt intretinute de barbati ( si fac si sex cu ei) si la asta sa-i dam nume de arta ... bla bla bla... cred ca unii dintre noi au nevoie sa mai citeasca putin din constitutie sau din legislatie .... ca deh....ori cai laie ori ca-i balaie pan la urma tot beee face...


da ai dreptate...eu am vazut cu ochii mei si stiu multe cazuri in care aceste femei usoare au mare noroc atunci knd pun labutza pe cate un fraier din asta cu bani gramada...iar femeile cinstite,cu o cariera,frumoae,nu reuesc sa si gaseasca jumatatea,sau daca o gasesc nu sunt tratate cum merita..iar aceste "doamne"(foste prostituate,sau nu neaparat prostituate dp centura,asa care au avut f multi barbati,nu din dragoste intocmai)sunt tratate cu respect si li se pune pe tava orice... oare asa e drept??


Stai tu calma ca ala care ia una din aia cu siguranta nu o va iubi pentru ...suflet=)) sa fim sinceri ...si chiar daca ar fi atat de fraier...dupa o perioada lunga de timp tot va iesi la suprafata ceva ce a stat ascuns...probleme unde ii va reprosa ca a fost ce a fost...etc...so...nu cred eu ca duc o viata chiaaar atat de buna...Si in plus aia care fac asa ceva nu sh de ce da parca nu ii vad ca pe niste oameni prea iubitori ci mai degraba ca pe niste bogatani din aia cu paru dat pe spate cu muschiuleti cu o vila maaare cu piscina maaare cu sala de sport etc....
BERBEACA
Postat pe 11 Februarie 2009 08:38
De la: BERBEACA, la data 2009-02-11 08:32:37
De la: liza24_84, la data 2009-02-10 23:50:09
De la: geo_sh, la data 2009-02-09 19:26:13
De la: liza24_84, la data 2009-02-09 16:51:37sunt de acord cu tine.scopul lor principal este arta, sunt dansatoare, cantarete, etc.unele sunt intretinute, de obicei de unul sau doi barbati.o gheisa care se respecta si cu prestigiu nu va avea foarte multi barbati in viata ei.

Sau poate ca scopul lor principal in viata este acela de a fi niste intretinute si poate a se face cunoscute cat de cat in inalta societate...cred...


prostitutia poate lua diferite forme!
pentru ca nu cunoastem stilul si traditiile japoneze , noi europeni putem vedea gheisele ca niste prostituate.
consideratia lor,a japonezilor, pentru ele este mult mai mare si ultimul lucru care ar spune despre ele, este ca sunt prostituate!
da' pentru mine , care taiesc in alte traditii, sunt prostituate!
faptul ca-si gasesc un mod de viata din a face pe plac in mai multe forme(arte , distractie , sex) barbatului in schimbul unor intretineri lunare, este echivalent cu prostitutia!


Cam asa,Geo....dar nu cred ca numai cei de alta cultura decat cea japoneza vad asta ca pe prostitutie....cred ca si in Japonia unii oameni vad la fel....nu stiu,practic,de ce mai exista asemenea scoli in Japonia...in secolul XXI..... acum cand femeile se pot intretine singure,nemaifiind nevoie de un barbat de care sa se agate....



Pai o fi la fel ca la noi cu calusarii te pomeni....E O TRADITIE.....in fine ideea importanta e ca...poate mai sunt femei care prefera sa faca asta nu??Dar nu mai am incredere in gheisele de azi adik astora da le-as spune prostituate fiindca nu stiu daca mai exista acel respect....de fapt cu siguranta...Dar alor a din trcut nu le=as spune asa fiindca nu puteau alege alta cale



te pomeni ca japonezi nici n-au auzit de calusari! ce nesimtiti!!
cata indolenta din partea lor sa-i doara-n ciur de traditiie noastre.
s-asa se uita ca curca-n valurile inspumate ale raului de purpura, cand vad cate o frumusaca de-a noastra imbracata in port popular de duminica!.
fac cishpe fotografii si se intreaba daca a gresit avionu' aeroportu'.

Postat pe 11 Februarie 2009 08:40
De la: geo_sh, la data 2009-02-11 08:35:47
De la: wolfy, la data 2009-02-10 15:26:58
De la: geo_sh, la data 2009-02-09 19:26:13
De la: liza24_84, la data 2009-02-09 16:51:37sunt de acord cu tine.scopul lor principal este arta, sunt dansatoare, cantarete, etc.unele sunt intretinute, de obicei de unul sau doi barbati.o gheisa care se respecta si cu prestigiu nu va avea foarte multi barbati in viata ei.

Sau poate ca scopul lor principal in viata este acela de a fi niste intretinute si poate a se face cunoscute cat de cat in inalta societate...cred...


prostitutia poate lua diferite forme!
pentru ca nu cunoastem stilul si traditiile japoneze , noi europeni putem vedea gheisele ca niste prostituate.
consideratia lor,a japonezilor, pentru ele este mult mai mare si ultimul lucru care ar spune despre ele, este ca sunt prostituate!
da' pentru mine , care taiesc in alte traditii, sunt prostituate!
faptul ca-si gasesc un mod de viata din a face pe plac in mai multe forme(arte , distractie , sex) barbatului in schimbul unor intretineri lunare, este echivalent cu prostitutia!



Gheisele nu au voie sa faca sex cu clientii lor, si prin urmare nu primesc bani pentru sex.

Si de cand se numeste a face pe plac in arte prostitutie?


presupun ca dupa ce-i aranja floarea din ghiveci si-i canta in struna, il gadila doar la orgoliu.
chiar crezi ca se stiu toate din spatele usilor inchise?



Asa si de ce o femeie de 100 de ani ''sau aproape ar minti pe tema asta?????Crezi ca totusi toata istoria asta a lor e minciuna....e cam multa totusi nu crezi???Io zic sa nu mai comentezi ca degeaba....asa cum se stie despre o c...va ce face asa se stie si despre o gheisa nu??nu cred ca daca erau ele maaari experte sexuale nu se afla in tot timpul asta care a trecut sincer...e cam aiurea sa crezi asa ceva...
BERBEACA
Postat pe 11 Februarie 2009 08:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 2 De la: kudika036906 24 August 2010 08:48
compatibilitate zodii 447 De la: angelene41 9 August 2010 18:07
BUNA 7 De la: deelisha 29 Aprilie 2009 16:00
sal 9 De la: deelisha 1 Mai 2009 16:46
Femeia Sagetator 38 De la: stalia 27 Iunie 2010 20:02