Setari Cookie-uri

PRO sau CONTRA legalizarii prostitutiei?

De la: Roco, la data 2009-02-09 12:07:51
De la: Lucia1971, la data 2009-02-09 11:14:13Da' am o nelamurire. Gheisele, pentru tine, ce sunt? Nu tot prostituate de lux care au stiut sa ridice sexul la rang de arta?

Esti in totala eroare ! N-ai inteles nici cartea, nici filmul pomenite mai sus. Iar un om intelept de obicei recunoaste cand greseste un lucru...
Gheisele sunt femei educate sa-i faca pe barbati sa se simta bine, sa-i relaxeze, sa le schimbe gandurile, sa-i stimuleze, sa-i inurajeze, etc - totul fara sex! Pentru asta au o anumita cultura, educatie muzicala, dans, oratorie, drama etc.
Asta e conceptul de gheisa.



Pro prostitutie !
Iar subiectul cu gheisele este total aberant ...mai ales in Romania , cand o sa intalniti o gheisa in Romania, sau ma rog, o femeie care sa se apropie de conceptul asta sa-i dati numarul meu de tel.sa o cunosc si eu!:P
Roco, asa-i ca ai vrea sa o cunosti si tu ?Punem de o intalnire, ce zici ?
__LL__
Postat pe 9 Februarie 2009 12:24
De la: luckyyyLuke, la data 2009-02-09 12:24:11
De la: Roco, la data 2009-02-09 12:07:51
De la: Lucia1971, la data 2009-02-09 11:14:13Da' am o nelamurire. Gheisele, pentru tine, ce sunt? Nu tot prostituate de lux care au stiut sa ridice sexul la rang de arta?

Esti in totala eroare ! N-ai inteles nici cartea, nici filmul pomenite mai sus. Iar un om intelept de obicei recunoaste cand greseste un lucru...
Gheisele sunt femei educate sa-i faca pe barbati sa se simta bine, sa-i relaxeze, sa le schimbe gandurile, sa-i stimuleze, sa-i inurajeze, etc - totul fara sex! Pentru asta au o anumita cultura, educatie muzicala, dans, oratorie, drama etc.
Asta e conceptul de gheisa.



Pro prostitutie !
Iar subiectul cu gheisele este total aberant ...mai ales in Romania , cand o sa intalniti o gheisa in Romania, sau ma rog, o femeie care sa se apropie de conceptul asta sa-i dati numarul meu de tel.sa o cunosc si eu!:P
Roco, asa-i ca ai vrea sa o cunosti si tu ?Punem de o intalnire, ce zici ?


pai lasa-ne numarul tau de tel
sa il putem da
_fantoma_
Postat pe 9 Februarie 2009 12:28
De la: Roco, la data 2009-02-09 12:07:51
De la: Lucia1971, la data 2009-02-09 11:14:13Da' am o nelamurire. Gheisele, pentru tine, ce sunt? Nu tot prostituate de lux care au stiut sa ridice sexul la rang de arta?

Esti in totala eroare ! N-ai inteles nici cartea, nici filmul pomenite mai sus. Iar un om intelept de obicei recunoaste cand greseste un lucru...
Gheisele sunt femei educate sa-i faca pe barbati sa se simta bine, sa-i relaxeze, sa le schimbe gandurile, sa-i stimuleze, sa-i inurajeze, etc - totul fara sex! Pentru asta au o anumita cultura, educatie muzicala, dans, oratorie, drama etc.
Asta e conceptul de gheisa.



corect!!!
portitza_Maria
Postat pe 9 Februarie 2009 12:28
De la: sci_fi_ro, la data 2009-01-29 08:28:32 Vad ca toata lumea alege calea complicata in aceasta tara!
State dezvoltate au ales sa combata prostitutia prin pedepsirea nu a prostituatelor, ci a celor care recurg la "serviciile" prestate de catre acestea, si functioneaza.
Sunt cat se poate de consternat sa vad ca FEMEILE, care infiereaza duplicitatea barbatilor, sunt gata sa ii trimita la prostituate pentru a salva finantele Patriei.
Cati barbati credeti ca vor renunta la aventurile cu vecinele sau fetele de prin discoteci ori colegele de serviciu pentru a merge la o prostituata, unde mai trebuie sa dea si bani la ora?!
Pune-ti-va neuronul la contributie!!!
Apropos, in tarile unde s-a legalizat prostitutia cu cat a scazut rata imbolnavirilor cu HIV si alte boli venerice si cu cat a scazut numarul de violuri si alte infractiuni complementare (sau credeti ca la S.C. "BORDEL" S.R.L. nu se va constata evaziune fiscala?)?!

ideea era ca intotdeauna va exista prostitutie, atat masculina, cat si feminina.Daca o scoti in afara legii nu rezolvi nimic.Iti aduci aminte de perioada prohibitiei in America?Tot ce este interzis este placut.Daca devine legal, va scadea numarul celor care practica meseria asta.
mkdisk
Postat pe 9 Februarie 2009 13:30
sexul cu prostituata sau cu gigolo inseamna fara obligatii si protejat daca este intr-un cadru legal.chiar daca zici ca sunt multi care au aventuri cu fetele din discoteci, etc, vecine, cine iti ggaranteaza ca dupa 9 luni respectivul nu va avea o mica surpriza sub forma unui bebe sau alte surprize......de tratat la doctor.nu trimitem pe nimeni la prostituate, nu e nevoie de asta.treaba cui se duce, problema lor. e vina lor ca se duc. e vina noastra ca astia se duc?nici o solutie nu e perfecta.
mkdisk
Postat pe 9 Februarie 2009 13:37
normal ca va exista evaziune si atunci.asa fac mai toti patronii din Romania din cauza ca statul roman RUPE la impozite.dar va fi MAI MICA.
mkdisk
Postat pe 9 Februarie 2009 13:39
De la: iris_4_ever, la data 2009-02-09 11:57:40Gheisa este o c* va intretinuta de unul ( de preferat ) sau cel mult 2 parteneri.
Ca sa devina gheisa fetele erau ,,antrenate'' de mici ....e adevarat ca ele au ridicat prostitutia la rang de arta dar ofera aceleasi servicii pe care le ofera si o prostituata din coltul strazi ....satisfactie barbatului

Lucia ,nu am vazut memoriile unei gheise in schimb am citit toata seria James Clavell


Gheisele NU sunt prostituate. Asta e o prejudecata comuna in Europa, insa nu pot sa-mi dau seama de unde vine. Daca vrei sa stii cu ce se ocupa gheisele, citeste Mineko Iwasaki, cea mai importanta gheisa a secolului 20 si te vei lamuri.

2. Daca o femeie e intretinuta de un barbat sau de doi, se numeste ca e femeie intretinuta, nu c*va. E o contradictie in termeni. Imi pare rau ca trebuie sa repet o replica pe care ai auzit-o de multe ori, dar nu ma pot abtine: ce ti-e si cu logica asta dom'le!

Auzi, au ridicat prostitutia la rang de arta! Ei nu mai spune!

beyonce_indragostita
Postat pe 9 Februarie 2009 14:34
De la: Lucia1971, la data 2009-02-09 09:52:36De ce se vorbeste aici numai despre prostituata aia de doi bani de la coltul strazii? De ce nu se vorbeste si despre damele de lux pe care le vezi numai in hoteluri de 5 stele, imbracate de firma si cosmetizate de nota 10? De ce nu amintim aici si de gheise care fac din asta o arta?


Alta persoana care nu stie ce sunt gheisele.

Dar eu am alta intrebare: DE CE NU SE VORBESTE DESPRE PROSTITUTIA MASCULINA? Ce, numai barbatii au nevoi?
beyonce_indragostita
Postat pe 9 Februarie 2009 14:38
De la: Lucia1971, la data 2009-02-09 10:31:20
De la: BERBEACA, la data 2009-02-09 10:23:18
De la: Lucia1971, la data 2009-02-09 09:52:36De ce se vorbeste aici numai despre prostituata aia de doi bani de la coltul strazii? De ce nu se vorbeste si despre damele de lux pe care le vezi numai in hoteluri de 5 stele, imbracate de firma si cosmetizate de nota 10? De ce nu amintim aici si de gheise care fac din asta o arta?


Mama draga mai informeaza-te gheisele nu erau c..ve....a cam degenerat ideea despre gheise...sincer...din pacate...bine nu ca cu ele as fi fost de acord tinand cont ca faceau din barbat un fel de zeu dar c..ve nu erau...sau ma rog alea clasice ca ce s-o fi ales odata cu noile generatii de gheise...e partea a doua...Iar alea de la hoteluri..sincer nu cred ca au boli fiindca nu isi permit ca deh banu greu conteaza mult la ele...da cu alea nu am treaba ca macar nu le vad si sincer...ma dezgusta dar nu la fel de tare ca alea de centura...

Draga mea, ai citit Shogun? Ai vazut filmul "Memoriile unei gheise"? Vezi ca filmul e sambata viitoare pe Prina, parca. So, ia iubita carti, citeste, documenteaza-te si invata ce inseamna prostitutia ridicata la rang de arta.


Mama, daca tu ai vazut memoriile unei gheise si ai tras concluzia ca gheisele sunt prostituate e grav rau de tot. Nu era vorba de prostitutie ridicata la rang de arta, ci de arta in sine. Gheisa in cauza era dansatoare.

Cat de penibil mi se pare sa spui cuiva sa se informeze cand tu esti persoana care are nevoie de procesul de informare si de rezultatul lui, informatia!
beyonce_indragostita
Postat pe 9 Februarie 2009 14:41
De la: Lucia1971, la data 2009-02-09 11:14:13
De la: Roco, la data 2009-02-09 10:41:14
De la: Lucia1971, la data 2009-02-09 09:52:36De ce se vorbeste aici numai despre prostituata aia de doi bani de la coltul strazii? De ce nu se vorbeste si despre damele de lux pe care le vezi numai in hoteluri de 5 stele, imbracate de firma si cosmetizate de nota 10?
De ce nu amintim aici si de gheise care fac din asta o arta?

Alea de 5 stele, da, jos palaria.

Vezi ca gheisele nu sunt cu*rve deloc, din pacate. Ar fi fabulos sa le reuneasca pe toate.
(vad ca Kudica tuseste daca se scrie acel cuvant, de ce oare?!)

Mai, pentru mine nicio prostituata nu se numeste c...va. Nici macar nenorocita aia care accepta sa si-o traga cu un barbat insurat!
Da' am o nelamurire. Gheisele, pentru tine, ce sunt? Nu tot prostituate de lux care au stiut sa ridice sexul la rang de arta?


Nenorocita care accepta sa si-o traga cu un barbat insurat e imorala poate, insa in niciun caz prostituata. A fi prostituata presupune a face sex pe bani cu mai multi barbati in acelasi timp. Nu numai ca nu stii ce inseamna gheisa, dar nu stii nici macar ce inseamna prostituata.

Si nenorocitul ala insurat care-i propune unei alte femei sa faca sex cu el, cum se numeste? Mielusel?
beyonce_indragostita
Postat pe 9 Februarie 2009 14:43
De la: wolfy, la data 2009-02-09 14:34:44
De la: iris_4_ever, la data 2009-02-09 11:57:40Gheisa este o c* va intretinuta de unul ( de preferat ) sau cel mult 2 parteneri.
Ca sa devina gheisa fetele erau ,,antrenate'' de mici ....e adevarat ca ele au ridicat prostitutia la rang de arta dar ofera aceleasi servicii pe care le ofera si o prostituata din coltul strazi ....satisfactie barbatului

Lucia ,nu am vazut memoriile unei gheise in schimb am citit toata seria James Clavell


Gheisele NU sunt prostituate. Asta e o prejudecata comuna in Europa, insa nu pot sa-mi dau seama de unde vine. Daca vrei sa stii cu ce se ocupa gheisele, citeste Mineko Iwasaki, cea mai importanta gheisa a secolului 20 si te vei lamuri.

2. Daca o femeie e intretinuta de un barbat sau de doi, se numeste ca e femeie intretinuta, nu c*va. E o contradictie in termeni. Imi pare rau ca trebuie sa repet o replica pe care ai auzit-o de multe ori, dar nu ma pot abtine: ce ti-e si cu logica asta dom'le!

Auzi, au ridicat prostitutia la rang de arta! Ei nu mai spune!



Draga mea , gheisele nu sunt prostituate in schimb isi vand virginitatea pe bani right ?
Un spectacol in privat terminat cu o partida de amor nu se considera prostitutie si nici c_vie ci se numeste .....zi tu cum se numeste ca io nu stiu


iris_4_ever
Postat pe 9 Februarie 2009 15:44
Domnisoara BERBEACA sau Oaie cum iti e mai usor sa intelegi..foarte dragut raspunusul tau....dar uite care-i problema...cum ai zis-o chiar tu alea din mall-uri se culca cu mai putini barbati..da?Nu tot prostitutie se numeste?????hahhaa macar alea se vad scump...da..inteleg ideea alea din mall-uri au o scuza un tarif mai mare pt.posete,extensii si unghiute..nu???Oare alea de pe strada nu merita macar sa lucreze intr-un mediu organizat si cu analizele la zi???Nu alea nu merita ca sunt proste etc..asa cum ai zis tu...dar alea din mall-uri nu sunt tot proaste???Din cate imi amintesc eu traim intr-o lume libera..si se presupune ca nu ar trebui sa ne intereseze ce face x sau y...dar deh.....inca ceva de unde sti tu ca femeile alea nu au idealuri??ai impresia ca doar daca ai o facultate sau un job intr-un birou ai idealuri??poate idealul lor este sa-si creasca copiii sau unele chiar sa-si ajute parintii...nu le poti judeca pt metoda lor de a castiga bani...Inca ceva.."astea de genul meu"....draga mea eu nu mi-am permis sa te cataloghez ,sa te bag in oala "celor de genul tau"...si sti de ce??pentru ca mie nu-mi plac frustratele....si sa nu uit.."astea de genul meu" spunem ce gandmt si mai presus de orice nu judecam,nu vream sa impuscam prostituatele,luam luamea asta asa cum e...fara sa punem etichete..acum ai inteles diferenta dintr "astea de genul meu"si "alea de genul tau"???
Si acum ca m-am racorit...tin sa le multumesc ,oamenilor ce sustin aceasta idee ...celor ca gandesc..si oamenilor fara idei preconcepute si fara frustrari....aa si sa nu uit..si celor din "genul meu"
iubesc_urasc_traiesc
Postat pe 9 Februarie 2009 15:57
De la: wolfy, la data 2009-02-09 14:34:44
De la: iris_4_ever, la data 2009-02-09 11:57:40Gheisa este o c* va intretinuta de unul ( de preferat ) sau cel mult 2 parteneri.
Ca sa devina gheisa fetele erau ,,antrenate'' de mici ....e adevarat ca ele au ridicat prostitutia la rang de arta dar ofera aceleasi servicii pe care le ofera si o prostituata din coltul strazi ....satisfactie barbatului

Lucia ,nu am vazut memoriile unei gheise in schimb am citit toata seria James Clavell


Gheisele NU sunt prostituate. Asta e o prejudecata comuna in Europa, insa nu pot sa-mi dau seama de unde vine. Daca vrei sa stii cu ce se ocupa gheisele, citeste Mineko Iwasaki, cea mai importanta gheisa a secolului 20 si te vei lamuri.

2. Daca o femeie e intretinuta de un barbat sau de doi, se numeste ca e femeie intretinuta, nu c*va. E o contradictie in termeni. Imi pare rau ca trebuie sa repet o replica pe care ai auzit-o de multe ori, dar nu ma pot abtine: ce ti-e si cu logica asta dom'le!

Auzi, au ridicat prostitutia la rang de arta! Ei nu mai spune!


sunt de acord cu tine.scopul lor principal este arta, sunt dansatoare, cantarete, etc.unele sunt intretinute, de obicei de unul sau doi barbati.o gheisa care se respecta si cu prestigiu nu va avea foarte multi barbati in viata ei.
mkdisk
Postat pe 9 Februarie 2009 16:13
gheisele erau mai destepte,cultivate sau kum vreti sa le ziceti decat multe dintre noi astea care ne maimutarim ca avem facultate ...........

Postat pe 9 Februarie 2009 16:19
Hmmm....am vazut acum cateva saptamani un documentar in care era prezentata viata la Scoala de Gheise din Japonia.Acolo fetele cele noi erau un fel de ucenice pe langa cele vechi,ajutandu-le cu machiajul,vestimentatia etc...invatand de la ele arta seductiei....
Nu aveau voie sa primeasca vizite de la familie si nici sa ina legatura cu ei,erau complet "rupte" de realitate,de viata de pana atunci.Mi se pare ca se puteau inscrie aici de la 13-14 ani parca...
Nu inteleg de ce exista asemenea scoli unde niste copile sa poata invata arta seductiei..?????
Si ce e in capul parintilor de le inscriu la astfel de scoli ..? Nu-mi pot da seama...
Scoala se ghida dupa un program stravechi,trebuiau sa faca curatenie in fiecare zi in baie,dormitor..peste tot..era un program strict.

"Pregatirea unei gheise pentru a iesi din casa era un adevarat ritual, imbracarea, coafarea si machiajul durau cateva ore. Primul pas era aplicarea machiajului, pentru a nu murdari kimonoul. Fata, gatul, umerii, pieptul erau acoperite cu o substanta uleioasa peste care se aplica un fel de fond de ten realizat dintr-o pasta din pudra de orez si apa. Aceasta era intinsa cat mai uniform cu o pensula, pentru ca albul sa aiba aceeasi consistenta. Ceafa era lasata neacoperita de alb pentru a sublinia erotismul zonei respective si pentru a lasa impresia de masca".

Ce meserie mai e asta in secolul XXI...?? Si de ce trebuie ca NISTE COPILE sa o invete si sa o practice mai tarziu in viata? De ce este impusa...?
liza24_84
Postat pe 9 Februarie 2009 16:28
mdea....

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ghei%C5%9F%C4%83

Conform tradiþiei, gheiºele îºi începeau instruirea la o vârstã foarte fragedã. Unele fete erau vândute la casele de gheiºe ("okiya") copii fiind, ºi începeau aproape imediat studiul în diferite arte tradiþionale.

....

San san kudo este numele unui alt ritual prin care gheiºa este legatã de un bãrbat, ce va fi numit "danna". Cei doi vor bea împreunã din trei cupe umplute cu sake, într-un ritual asemãnãtor cu misedashi. "Danna" devine patronul gheiºei ºi este obligat sã o suporte financiar în schimbul unei relaþii de lungã duratã cu ea.




da ,da ... si asta nu se numeste a fi o "p r o s t i t u a t a" ...de profesie ce-i drept...mie imi pare tare a semana cu vechile curtezane dar deh... a intretine relatii "s e x u a l e" pe bani probabil ca si-a schimbat conotatia in "codul penal" ....
dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Februarie 2009 16:38
De la: mkdisk, la data 2009-02-09 16:13:15

sunt de acord cu tine.scopul lor principal este arta, sunt dansatoare, cantarete, etc.unele sunt intretinute, de obicei de unul sau doi barbati.o gheisa care se respecta si cu prestigiu nu va avea foarte multi barbati in viata ei.


scopul lor ... pana la urma se reduce la a fi intretinute....pt diverse servicii printre care si relatii sexuale( in principal pt asta) contra cost....
cum am spus mai sus daca in diversele constitutii ale tarilor expresia "favoruri sexuale contra cost" nu inseamna "p r o s t i t u t i e" inseamna ca nu mai am eu ochi sa citesc....

o definitie egala cu a gheiselor in limba romana ar fi curtezanele...

CURTEZÁN//Ã ~e f. Femeie elegantã ºi spiritualã, dar de moravuri uºoare, care trãia la curtea unui suveran sau a unui nobil.

dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Februarie 2009 16:41
De la: 3n1gma, la data 2009-02-09 16:19:37gheisele erau mai destepte,cultivate sau kum vreti sa le ziceti decat multe dintre noi astea care ne maimutarim ca avem facultate ...........


cata dreptate poti sa ai
_fantoma_
Postat pe 9 Februarie 2009 16:43
De la: mkdisk, la data 2009-02-09 16:13:15
sunt de acord cu tine.scopul lor principal este arta, sunt dansatoare, cantarete, etc.unele sunt intretinute, de obicei de unul sau doi barbati.o gheisa care se respecta si cu prestigiu nu va avea foarte multi barbati in viata ei.


Si eu sunt de acord cu tine , dar cate femei beneficiaza de prezenta unei gheise ?

Scopul unei gheise este arta dar arta asta se limiteaza la satisfactia barbatului ceea ce ...nu stiu cat de nobila poate fi o ocupatie de genul asta

De aici se trage si ,,confuzia'' lor cu prostituatele
iris_4_ever
Postat pe 9 Februarie 2009 16:45
sunt de acord cu tine.scopul lor principal este arta, sunt dansatoare, cantarete, etc.unele sunt intretinute, de obicei de unul sau doi barbati.o gheisa care se respecta si cu prestigiu nu va avea foarte multi barbati in viata ei.

Sau poate ca scopul lor principal in viata este acela de a fi niste intretinute si poate a se face cunoscute cat de cat in inalta societate...cred...
liza24_84
Postat pe 9 Februarie 2009 16:51
Cititi cartea ,,Memoriile unei gheise''

Postat pe 9 Februarie 2009 16:52
DA! Pentru ca oricum se practica. Si nu doar la coltul strazii unde tarifele sunt mai mici. Ci si in cercurile selecte unde se invart sume mari de bani.
blinkinsyl
Postat pe 9 Februarie 2009 16:53
De la: Roco, la data 2009-02-09 12:07:51
De la: Lucia1971, la data 2009-02-09 11:14:13Da' am o nelamurire. Gheisele, pentru tine, ce sunt? Nu tot prostituate de lux care au stiut sa ridice sexul la rang de arta?

Esti in totala eroare ! N-ai inteles nici cartea, nici filmul pomenite mai sus. Iar un om intelept de obicei recunoaste cand greseste un lucru...
Gheisele sunt femei educate sa-i faca pe barbati sa se simta bine, sa-i relaxeze, sa le schimbe gandurile, sa-i stimuleze, sa-i inurajeze, etc - totul fara sex! Pentru asta au o anumita cultura, educatie muzicala, dans, oratorie, drama etc.
Asta e conceptul de gheisa.

THANK YOUUUU!!!
BERBEACA
Postat pe 9 Februarie 2009 18:08
De la: nickoll4y, la data 2008-09-24 13:55:39 Ce considerati ca ar fi mai bine?Ca barbatii sa mearga la bordeluri unde fetele sunt cu avize medicale la zi sau la cele care sunt pe marginea soselelor si in alte locatii care nici ele nu stiu cate boli au?
Daca partenerul dvs de viata ar apela ;a astfel de servicii care ar fi optiunea mai potrivita?
Chiar si pentru fanteziile erotice ale unui cuplu cred ca cel mai indicat lucru ar fi o dama de companie cu acte in regula.


Cel mai oki ar fi sa ne captati interesul ... sa nu inselam .
johnny_blaze
Postat pe 9 Februarie 2009 18:12
De la: liza24_84, la data 2009-02-09 16:51:37sunt de acord cu tine.scopul lor principal este arta, sunt dansatoare, cantarete, etc.unele sunt intretinute, de obicei de unul sau doi barbati.o gheisa care se respecta si cu prestigiu nu va avea foarte multi barbati in viata ei.

Sau poate ca scopul lor principal in viata este acela de a fi niste intretinute si poate a se face cunoscute cat de cat in inalta societate...cred...


prostitutia poate lua diferite forme!
pentru ca nu cunoastem stilul si traditiile japoneze , noi europeni putem vedea gheisele ca niste prostituate.
consideratia lor,a japonezilor, pentru ele este mult mai mare si ultimul lucru care ar spune despre ele, este ca sunt prostituate!
da' pentru mine , care taiesc in alte traditii, sunt prostituate!
faptul ca-si gasesc un mod de viata din a face pe plac in mai multe forme(arte , distractie , sex) barbatului in schimbul unor intretineri lunare, este echivalent cu prostitutia!

Postat pe 9 Februarie 2009 19:26
ok. Pentru ca am coloana vertebrala si imi place sa lamuresc lucrurile, am sa recunosc ca m-am documentat consultand foruri competente in acest sens si tin sa-mi fac mea culpa pe acest topic. A avut dreptate cel care m-a corectat in legatura cu "misiunea" unei gheise.
Dar tot raman la parerea mea: sunt PRO legalizarii prostitutiei.
Lucia1971
Postat pe 9 Februarie 2009 19:50
De la: Lucia1971, la data 2009-02-09 19:50:02ok. Pentru ca am coloana vertebrala si imi place sa lamuresc lucrurile

Asa procedeaza de obicei un domn, uneori mai rasare si o doamna.

Postat pe 9 Februarie 2009 20:28
De la: luckyyyLuke, la data 2009-02-09 12:24:11Roco, asa-i ca ai vrea sa o cunosti si tu ?Punem de o intalnire, ce zici ?

Cum sa ratez asemenea ocazii !!!??? Si pe tine, si pe ea !!?? Nu glumesti ?

Postat pe 9 Februarie 2009 20:51
aaaha roco... imi permiti sa te intreb si eu o "chestiune"????
chestiunile de mai jos..... iti spun ceva???

Proxenetism si trafic de persoane - sexul si Codul Penal

Proxenetismul nu are nimic de a face, in mod direct, cu sexul. Dar este direct legat de prostitutie fiindca poate "converti" spre comportamente sexuale anormale. Pentru "pesti" sau "codoase" exista in Codul penal, Capitolul X - Crime si delicte contra bunelor moravuri, articolul despre proxenetism.

Art. 235. - (1) Indemnul sau inlesnirea practicarii prostitutiei ori tragerea de foloase de pe urma practicarii prostitutiei de catre o persoana se pedepseste cu inchisoare stricta de la 2 la 7 ani si interzicerea unor drepturi.

(2) Recrutarea unei persoane pentru prostitutie sau constrangerea la prostitutie se pedepseste cu inchisoare stricta de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi.

(3) Daca fapta prevazuta in alin. (1) sau (2) este savarsita fata de un minor sau prezinta un alt caracter grav, pedeapsa este detentiunea severa de la 15 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi.

Sanctionarea tentativei Art. 241. - Tentativa la delictele prevazute in art. 235 alin. (1) si (2), art. 237 si art. 238 se pedepseste.

Sanctionarea persoanei juridice Art. 242. - Persoana juridica se sanctioneaza pentru infractiunile prevazute in art. 235 - 238 si art. 240.

Precizari :


• Proxenetismul este incriminat datorita multiplelor aspecte negative pe care le are aceasta activitate : instigarea la comportamen sexual anormal, constrangerea, traficul de persoane, prostitutia infantila.

• Sub aspectul legii, infractiunea de proxenetism poate fi savarsita de orice persoana.

• Perticiparea, instigarea si complicitatea sunt pedepsite.

Nici traficul de persoane nu are nimic de a face, in mod direct cu sexul, dar exista traficul de persoane in scopul prostitutiei.


recunosti cateva marunte amanunte in definirea unegi"gheishe" de pe wikipedia????

http://ro.wikipedia.org/wiki/Ghei%C5%9F%C4%83

Conform tradiþiei, gheiºele îºi începeau instruirea la o vârstã foarte fragedã. Unele fete erau vândute la casele de gheiºe ("okiya") copii fiind, ºi începeau aproape imediat studiul în diferite arte tradiþionale.

....

San san kudo este numele unui alt ritual prin care gheiºa este legatã de un bãrbat, ce va fi numit "danna". Cei doi vor bea împreunã din trei cupe umplute cu sake, într-un ritual asemãnãtor cu misedashi. "Danna" devine patronul gheiºei ºi este obligat sã o suporte financiar în schimbul unei relaþii de lungã duratã cu ea.



inca o chestiune... scurta asa.... traiesc in Romania si ma supun legilor societatii romanesti nu japoneze... asa ca poti sa imi descri tu mie ceea ce face o gheisha ca pe o "arta" pt mine tot "p r o s t i t u t i e" se numeste....in virtutea aceluiasi fapt pt care japonezilor nu li se pare a fi asa ceva.
dandanaua_reloaded
Postat pe 9 Februarie 2009 21:20
De la: Roco, la data 2009-02-09 20:51:27
De la: luckyyyLuke, la data 2009-02-09 12:24:11Roco, asa-i ca ai vrea sa o cunosti si tu ?Punem de o intalnire, ce zici ?

Cum sa ratez asemenea ocazii !!!??? Si pe tine, si pe ea !!?? Nu glumesti ?


Pai nu glumesc ,tu crezi ca eu vorbesc doar ca sa fac vant ?:))
Pup Roco !
__LL__
Postat pe 9 Februarie 2009 21:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dar barbatii din zodia leu ? 69 De la: ioana_blondyna89 12 Martie 2011 22:12
Am nevoie de un sfat, va roog 9 De la: Bandy 2 Mai 2009 23:05
pt. Minerva 4 De la: marco918 26 Septembrie 2010 16:28
hello 11 De la: yumalai 17 Noiembrie 2009 09:09
tu, sagetatorule, cu cine te potrivesti? 17 De la: ioana_blondyna89 13 Martie 2011 10:55