Setari Cookie-uri

merita un barbat sa ii oferi totul?

Sunt cu iubitul meu de 4 ani.Era perfect pana acum 2 ani.Facem totul impreuna ,ne iubeam ca intr-o poveste.Am stiut de atunci ca e prea frumos sa fie adevarat.Intre timp lucrurile s-au schimbat.Dupa 2 ani mi-a spus:"stii? eu am renuntat la tot pentru tine ,la prieteni la iesit cu baietii si vreau sa fac asta din nou"Sincer mi_a cazut o bomba in cap.M-a luat prin surprindere.Si eu vroiam sa mai ies cu fetele la un suc ,la un pahar de vorba,dar ma abtineam sa nu il fac sa sufere.In schim in din noiembrie anul trecut mi s-a parut ca in relatia noastra s-a schimbat ceva.Era mai rece ,mai distant,in fine am simtit ca se intampla ceva.Nu am luat nici o masura atunci.Eram studenta la 2 facultati si aveam si serviciu si el statea toata ziua la calculator sa se joace dom'le "counter strike".In iunie anul acesta m-am hotarat sa il pun la incercare.Mi-am facut un alt id de mess si am incercat sa il fac sa se intalneasca cu mine.La inceput a inceput sa imi spuna ca de ce s-ar intalni cu mine ,ca nici nu ne cunoastem ,etc dar in nici un caz sa spuna ca are iubita ,desi l-am intrebat.Am mai facut ceva ca sa fie si mai credibil.Planul meu nu avea cum sa dea gres, si nici nu a dat.Am pus o prietena sa se dea drept pers care eram eu pe mess si am mers la el.Cand am intrat in camera a inchis brusc mess-ul.L-a pus sa imi arate pe cine are in lista si cu cine vorbea.A am uitat sa spun ca in noiembrie venea la mine si primea beep-uri de la cineva si imi spunea ca e o colega de facultate.Am zis bn in fine.Si nu a vrut sa imi arate cu cine vb pe mess,desi stiam f bn cine e.Asta m-a facut sa intru la banuieli.M-am pus pe treaba.Trebuia sa ii aflu parola de mess.Dupa o zi intreaga de cautat am gasit solutia.Am aflat parola ,m-am uitat in lista de mess ,nimic suspect.Si nu stiu ce gand m-a batut ,D-zeu cred,sa ma uit si in mail.Si acolo ,a cazut cerul peste mine.El ii scria ei ca "m-am indragostit de tine ,ii dadea exemple ca are nu stiu ce prieteni care s-au casatorit la o luna dupa ce s-au cunoscut ,ca dragostea poate fi imprevizibila apare cand nu te astepti.Ea ii spunea lui ca ii e dor sa o tina in brate etcEra sfarsitul meu.(in aceste momente retraiesc toate acele sentimente)A 2 a zi l-am chemat la mine sa bem o cafea si l-am intrebat:"AI ceva sa imi spui?"imi ascunzi ceva?
el zicea razand"nu ce sa iti ascund?
si cand i-am aratat de fapt nu l-am lasat sa vada,pt ca l-am si plesnit si l-am dat afara.Stia ca e sfarsitul relatiei.Si cu o seara inainte m-a sunat un fost prieten sa iesim la un suc sa vb si el ipocritul mi-a rupt cartela.Am plecat disperata sa imi plang durerea.Apoi l-am sunat.Vroiam sa stiu de ce a afcut asta .II oferisem totul.Nu l-am inselat nici cu un gand,o privire nimic.Si mi-a spus ca e vina mea.Ca ii spuneam"am impresia ca relatia s-a racit ,ma inseli?".I-am spus de la inceputul relatiei ca vreau sa fim deschisi si in mom in care vrea altceva sa imi spuna.Nu era nici o problema,daca asta vroia nu il puteam obligat sa stea langa mine nu?Dar m-a injunghiat miseleste.L-am batut(daca se poate spune asa) cu picioarele cu pumnii cu sticle cu scaune.... dar nu m-am simtit mai bn .Am zis ca oricum s-a terminat ,ce mai conteaza?Dupa un lung chin si dupa tentativa lui de sinucidere si dupa atata ura m-am hotarat sa ii dau o a 2a sansa nu stiu de ce.Si acum suntem din nou impreuna.Am iertat dar nu am uitat si inca ma mai chinuie gandul asta.Mai ales frca de a nu o face din nou.Caci stiti cum e.Prima data a fost prins dar a 2a va fii mult mai precaut.Am discutat i-am spus ca daca nu ma mai iubeste sa imi spuna ,sau daca vrea o alta .Dar sa nu ma mai faca sa sufar atat .Nu merit.Am suferit prea mult pt o singura viata. De atunci am inceput sa fac crize de spasmofilie si le fac tot mai des. Dar el e tot la fel ,nu e deschis fata de mine ,dar isi face griji pt mine si simt ca ma iubeste.In schim in mine s-a rupt ceva in momentul ala si nu mai pot fi aceeasi niciodata.Sper ca nu v-am plictisit prea tare .Dar de aia ma intreb,merita un barbat sa ii oferi totul?
unghiuta48
Postat pe 14 Decembrie 2008 18:04
draga mea nony...am citit cu sufletul la gura ce ai postat aici...asta-i viata reala,astia suntem noi oamenii...oferim o a doua sansa,sperand in mai bine...dar,nu uitam ,iertam,trecem peste,incercam...dar nu UITAM!,ramane intiparita durerea undeva in suflet si nu mai poti fi ce ai fost odata.
TOCMAI DE ACEEA ITI RASPUND SCURT SI LA OBIECT: nici un barbat nu merita sa-i oferi totul!!!!!!!
hai ,te tzuc dulce si fii optimista,viata chiar merita traita!!!

Postat pe 14 Decembrie 2008 18:38
gandeste te k in viitor te asteapta lucruri frumoase...incheie orice legatura cu trecutul si priveste in fata!totul are o rezolvare...mai devreme sau mai tarziu va iesi soarele si pe stradutza ta!
angel_in_disguise
Postat pe 14 Decembrie 2008 18:40
am uitat sa spun ca pe respectiva fata a cunoscut-o pe neogen la table cica...si a strabatut 200 de km ca sa se intalneasca cu ea.Uneori simt un mare dezgust si o ura profunda fata de el.Ce sa zic pe ea nu o invinuiesc cu nimic,ipocritu nici nu i-a spus ca are o iubita si ca e cu ea de 3 ani.
unghiuta48
Postat pe 14 Decembrie 2008 18:59
nony09, cred ti-ai ales un iubit caruia nu ii place sa fie stabil in relatie... azi asa, maine asa, si tot acolo o sa ajungi. Dupa suferinta pe care ti-a provocat-o tu simti ca te iubeste? "frumos" mod de a iubi pe cineva . Da, e foarte bine sa oferi totul unui barbat dar cu conditia sa MERITE! Dupa spusele tale al tau iubit nu merita dar in schimb primeste oricum, deci te chinui singura, asta e parerea mea.
metal
Postat pe 16 Decembrie 2008 15:50
Sunt implicata intr-o relatie de 2 ani jumatate... acum 1 an jumatate ne-am si mutat impreuna... dar acum relatia merge din ce in ce mai prost ... si nu inteleg totusi cu ce am gresit eu!... Mai nou am fost anuntata ca ne vom muta fiecare acasa la el pentru ca nu ne intelegem...si iar nu-mi dau seama de ce! Ce imi este cel mai clar este ca si-a gasit sigur pe cineva .. si trebuie sa scape de una dintre ele ... si probabil eu fiind cea mai veche achizitie a renuntat. Dar acum imi dau seama ca am pierdut atata timp degeaba.. si puteam sa fac multe alte lucruri de care sa fiu mandra! Intradevar au fost si lucruri frumoase ... dar imi aduc aminte ca ajunsesem sa ma faca proasta la fiecare 2 cuvinte si nu puteam spune nimic pentru ca ne certam mai rau ..si-mi era frica de asta pentru ca-l iubeam .. In concluzie pot spune ca nu exista pe lumea asta barbat care sa merite dragostea noastra... nu sunt toti la fel ... dar fiecare are o parte proasta care ne deranjeaza la un moment dat si cand incercam s-o schimbam ne dam seama ca l-am acceptat asa de la inceput si acum e prea tarziu ...
gabytzuk
Postat pe 16 Decembrie 2008 18:06
zic cu PROMPTITUDINE ca NU!!!! am avut si eu o relatie de 4 ani... si acum am alta, dar pot spune cu siguranta k nu merita niciunul!
Pinna
Postat pe 29 Decembrie 2008 10:41
nu
nor_pufos
Postat pe 29 Decembrie 2008 11:14
sunt ft multe povesti triste...si nu intotdeauna se rezuma totul la a merita sau nu...nu inteleg de ce mai esti cu el daca oricum suferi...ca sa ce? sa fim sincere, si noi vrem totul, si daca vrem acest tot de ce sa nu vrea si barbatii? noi meritam de fiecare data?

Postat pe 29 Decembrie 2008 11:58
eu si iubitul meu suntem impreuna d 4 ani si locuim impreuna d un an in alt oras departe de familiile noastre. suntem amandoi studenti muncim amandoi ne intretinem amandoi.daca v-as povesti prin cate greutati am trecut impreuna v-as plictisi insa asta ne-a tinut legati unul d celalat faptul k ne-am sprijinit si completat mereu si cum e vb aia "nu a tras numai unul la caruta".avem si noi ca toate cuplurile si momente bune si rele dar am stiu mereu ce vrem d la viata si lucrul cel mai sigur e k vrem sa o petrecem impreuna.dupa furtuna iese mereu soare. sunt o fire opimista si cred k orice problema are solutii important e sa ai ambitia sa o rezolvi cu rabdare si calm.dar ca sa iti raspund la intrebare nu nu cred k merita cineva sa ii oferi totul e ca si cum renunti la tine fiecare avem dreptul la putin libertate important e sa nu ne-o luam in cap. tu decizi daca vrei sa ramai cu el sau nu insa nu lua nicio decizie fara sa gandesti d 1000 ori inainte pt k decizia asta o vei tine minte si nu cred k vrei ca mai tarziu sa o regreti daca il iubesti atat d mult discutati amandoi cu calm si analizati-va relatia unde va aflati in momentul d fata si vedeti daca merita sa va pierdeti iubirea d 4 ani.nu zic k ceea ce a facut el a fost frumos dar pune-ti intrebarea nu cumva l-ai impins si tu putin la gestul asta?? sper sa nu fiu interpretata gresit si sa va fie d folos ceea ce am spus.fiti puternice fetelor si nu va lasati intimidate!!!
andreea_andreea
Postat pe 29 Decembrie 2008 12:49
De la: karinna27, la data 2008-12-14 18:38:40draga mea nony...am citit cu sufletul la gura ce ai postat aici...asta-i viata reala,astia suntem noi oamenii...oferim o a doua sansa,sperand in mai bine...dar,nu uitam ,iertam,trecem peste,incercam...dar nu UITAM!,ramane intiparita durerea undeva in suflet si nu mai poti fi ce ai fost odata.
TOCMAI DE ACEEA ITI RASPUND SCURT SI LA OBIECT: nici un barbat nu merita sa-i oferi totul!!!!!!!
hai ,te tzuc dulce si fii optimista,viata chiar merita traita!!!
pacat ca esti frumoasa
numai
Postat pe 29 Decembrie 2008 15:11
De la: angel_in_disguise, la data 2008-12-14 18:40:42gandeste te k in viitor te asteapta lucruri frumoase...incheie orice legatura cu trecutul si priveste in fata!totul are o rezolvare...mai devreme sau mai tarziu va iesi soarele si pe stradutza ta!
felicitari!Ai dreptate.Uite o olteanca care gandeste bine.Bravo!
numai
Postat pe 29 Decembrie 2008 15:13
Cu siguranta prietenul tau nu merita sa ii oferi nimic, dupa tot ceea ce ti-a facut, si eu tare cred ca asta e o dovada clara ca nu te iubeste. Imi pare rau ca trebuie sa ti-o spun, imi dau seama ca e greu sa accepti, dar asta e adevarul.
Cand iubesti pe cineva vrei sa fii in preajma lui, ii vrei binele, vrei sa il vezi fericit, nu iti mai trebuie nimeni altcineva. Asta e iubirea adevarata.
Si faptul ca da vina pe tine e o dovada de LASITATE!!! Un barbat adevarat, ar fi vrut sa vorbeasca cu tine despre ceea ce il nemultumeste, ar fi fost mai atent la dorintele tale, ar fi incercat sa salveze cumva relatia, nu s-ar fi dus sa insele, ce vina poti avea tu ca el e un las???
Nici macar nu e in stare sa isi asume raspunderea pentru ce a facut...
Cu siguranta vei intalnii omul care sa merite sa ii dai totul, si care sa stie sa aprecieze ce faci pentru el...
my_melody
Postat pe 29 Decembrie 2008 22:42
Cel care poate merita tot ce ii oferi tu este acela care te respecta,pentru care esti pe primul loc,care te iubeste cu totul si care face tot in asa fel incat tie sa-ti fie bine si sa fii fericita...
liza24_84
Postat pe 29 Decembrie 2008 22:46
Niciodata nu e bine sa dai totul, putina independenta nu strica.

Poate ar fi trebuit sa nu petreceti chiar tot timpul impreuna fara sa ii dai voie sa aiba si timpul lui cu baietii, mai ales ca si tu simteai nevoia sa iesi si singura, cu fetele. Prea multa dependenta si sufocare poate face rau unei relatii si se ajunge la suprasaturare. Mai ales din partea barbatilor.

Dar daca s-a ajuns acolo si a facut ce a facut, acum nu mai merita. Capul sus si mergi mai departe, iti doresc numai bine.
DayC
Postat pe 30 Decembrie 2008 00:43
Probabil ca raspunsul la aceasta intrebare, precum la oricare alta, se afla in fiecare dintre noi.

Eu, poate, am daruit de fiecare data TOT ceea ce am crezut de cuvinta la momentul respectiv. NU este usor! Cel mai adesea rezultatul nu este usor de suportat! Dar intr-un fel MERITA; altfel DE CE TRAIM???

Daca NU am oferi TOTUL, practic NU am iubi.
Iar daca NU iubim, atunci ... DE CE TRAIM???

Oricat te-ar minti, orice ti-ar face, oricat de ranita te-ai simti ... presupun totusi ca in afara de a darui pur si simplu, tu ca om trebuie insa sa mai ai si alt tel. Ei? Care e scopul tau in viata?

Vezi, nu oferi totusi chiar TOTUL! Mai ramane totdeauna CEVA si pentru tine! Si mai ales satisfactia ca TU ai fost, esti si vei ramane OM!

EU una va spun ca am oferit chiar TOTUL.
Alti ar putea spune ca AM PIERDUT!
Eu una pot spune ca AM PIERDUT FOARTE MULT, dar oricat am pierdut, NIMIC - absolut nimic - NU SE COMPARA CU CEEA CE AM REUSIT SA REALIZEZ si inca DUBLU am castigat, fata de ceea ce speram!

Dumnezeu ne ofera, NU noi suntem cei care realizam ceva, noi doar CULEGEM roadele dupa al nostru suflet; fara parere foarte mare de rau va destainuiesc.


Daruiti atunci cand iubiti, si nu pentru a vi se va da voua insiva ceva inapoi.
Aceste ''lucruri'' sunt LIBERE. Restul poate se cumpara, sau se negociaza, ...

''Merita un barbat sa-i oferi totul?''
Merita o femeie sa-i oferi TOTUL?

TOT SUFLETUL TAU, atunci cand tu crezi, si el/ea are nevoie.
''... si-nvata de la flacari/Ce-avem de ars in noi ...''
''Si-nvata de la vantul ce-adie pe poteci/Cum poti frumos prin lume de linistit sa treci ...''

La Cat Mai Multi Ani Cu Fericire!
agoldfish
Postat pe 30 Decembrie 2008 01:32
Va urez un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 30 Decembrie 2008 12:39
Nu stiu de ce l-ai mai iertat. Tot timpul te va framanta faptul ca te-a inselat si ca ar putea sa o faca din nou.
criss003
Postat pe 30 Decembrie 2008 18:27
De la: criss003, la data 2008-12-30 18:27:12Nu stiu de ce l-ai mai iertat. Tot timpul te va framanta faptul ca te-a inselat si ca ar putea sa o faca din nou.
asa e
nor_pufos
Postat pe 30 Decembrie 2008 18:30
De la: criss003, la data 2008-12-30 18:27:12Nu stiu de ce l-ai mai iertat. Tot timpul te va framanta faptul ca te-a inselat si ca ar putea sa o faca din nou.
dar se poate si intoarce roata

Postat pe 30 Decembrie 2008 18:33
Un An Nou Fericit! La Multi Ani, tuturor!
Cassey_Tarot
Postat pe 1 Ianuarie 2009 17:40
Tu apreciezi daca merita totul.In orice caz daca esti fericita este pacat sa nu simta si el si si pentru ca tu sa- nu-ti pierzi fericirea neimpartasind-o si lui.
numai
Postat pe 2 Ianuarie 2009 11:48
in viatza asta trebuie sa stii sa pierzi si sa stii cand pierzi.
Sa o faci cu demnitate si sa mergi inainte....orice sut in fund e un pas inainte.
Si da,eu cred ca sunt barbatzi in lumea asta care chiar merita sa li se ofere totul....doar ca nu ii stim noi........
matracucu
Postat pe 4 Ianuarie 2009 21:04
De la: numai, la data 2008-12-29 15:11:30
De la: karinna27, la data 2008-12-14 18:38:40draga mea nony...am citit cu sufletul la gura ce ai postat aici...asta-i viata reala,astia suntem noi oamenii...oferim o a doua sansa,sperand in mai bine...dar,nu uitam ,iertam,trecem peste,incercam...dar nu UITAM!,ramane intiparita durerea undeva in suflet si nu mai poti fi ce ai fost odata.
TOCMAI DE ACEEA ITI RASPUND SCURT SI LA OBIECT: nici un barbat nu merita sa-i oferi totul!!!!!!!
hai ,te tzuc dulce si fii optimista,viata chiar merita traita!!!
pacat ca esti frumoasa

pls explica-te ....chiar nu inteleg postul tau

Postat pe 4 Ianuarie 2009 21:13
karinna27, ce nu ai inteles? pacat ca gandesti asa = "nici un barbat nu merita sa-i oferi totul". Acum ma intreb daca tu ai merita ceva ca sa dam din gura/scris e usor
metal
Postat pe 4 Ianuarie 2009 21:22
De la: metal, la data 2009-01-04 21:22:06karinna27, ce nu ai inteles? pacat ca gandesti asa = "nici un barbat nu merita sa-i oferi totul". Acum ma intreb daca tu ai merita ceva ca sa dam din gura/scris e usor

draga metal,eu nu-ti ceream tie o ''traducere libera''...iar ce am scris am scris din proprie experienta,nu ca sa-mi racesc gura...sa-mi tocesc degetele pe tastatura degeaba!....sau,te simti ofensat din cauza raspunsului meu?

Postat pe 4 Ianuarie 2009 21:26
In plus ,daca odata ai oferit totul si increderea ti-a fost calcata in picioare,incepi sa deschizi mai bine ochii,sa devii mai sceptic(a)...asa ca..tragi tu concluziile

Postat pe 4 Ianuarie 2009 21:31
draga karinna27, stiu ca nu imi cereai nimic! trebuia sa apreciezi efortul meu de a raspunde la intrebarea/nelamurirea ta. Eu zic ca mai bine sa inveti ceva din experienta aia si sa oferi totul doar celor care merita, in caz contrar iar vei scrie aici peste cativa ani . Ofesata pari sa fi fost tu, te rog nu te enerva
metal
Postat pe 4 Ianuarie 2009 21:41
De la: metal, la data 2009-01-04 21:41:15draga karinna27, stiu ca nu imi cereai nimic! trebuia sa apreciezi efortul meu de a raspunde la intrebarea/nelamurirea ta. Eu zic ca mai bine sa inveti ceva din experienta aia si sa oferi totul doar celor care merita, in caz contrar iar vei scrie aici peste cativa ani . Ofesata pari sa fi fost tu, te rog nu te enerva

glumesti? Ptr. ce sa ma enervez...eu sunt pregatita sa ofer totul sotului meu,asa ca sunt in ''recuperare'' , vorbeam de o relatie trecuta in care chiar nu se merita sa ofer totul!
Iar dupa postul lui nony, ptr ea sfatul meu e acelasi ,trebuie sa fii pregatit mental,sufleteste...ca sa oferi totul!...celui care merita,cum ai spus si tu!

Postat pe 4 Ianuarie 2009 21:56
Buna seara!

Daca un barbat merita sau nu asta depinde de fiecare femeie cum se simte alaturi de persoana respectiva, la fel este si in cazul barbatilor. Cei drept daca ai avut experiente neplacute in relatiile anteriore esti mai precaut(a) si astfel numai investesti asa de mult ,dar asta nu inseamna ca persoana nu merita sau merita mai putin , poate chiar te iubeste din toata inima. Iar ca sa revin la problema ta ,parerea mea este ca ,daca alegi sa ii mai dai o sansa iti spun ca iti va fi mai greu la inceput dupa tot ce s-a intamplat , cum ai spus si tu te vei gandii si il vei banuii mai mereu ca face ceva ,practic s-a cam dus increderea asta ... si decat sa treaca timpul si sa fi mereu in aceasta stare, mai bine fiecare isi vede de drumul lui .. asa a fost sa fie. Iti doresc numai bine.

Bogdan
G_Bogdan
Postat pe 4 Ianuarie 2009 22:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despartire=o viata noua si frumoasa 22 De la: kristinaristea 2 Decembrie 2009 17:56
ce insemna a insela ? 96 De la: creatzacreatza 13 Octombrie 2009 20:53
hello 47 De la: pickard 3 Mai 2011 21:44
Barbati scorpioni sunt niste nemernici....voi ce parere aveti?..am fost dezamagita de prea multe ori de ei..... 47 De la: driver 17 August 2011 12:59
Mi-e imposibil de greu si nu stiu ce sa fac 32 De la: mara_andrei 5 Iunie 2011 04:02