Setari Cookie-uri

barbatul gemeni

VAG SADOMASOKISTA ! PE BUNE !
kudika093264
Postat pe 14 Aprilie 2010 22:41
De la: brad71, la data 2010-04-14 16:31:10aaa...apropo...Da, copilul il iubeste...f mult..Asta e cel mai mare impediment :( . Dk nu era copilul...stateam d mult impreuna..



In cazul asta pregateste-te sufleteste sa fii mereu cealalta femeie.
Cu ei isi va petrece concediile, revelioanele, Pastele.
Tu vei avea parte doar de ceva sex pe furate si de amagirea ca poate cind va creste copilul ii va parasi si va veni la tine.
Ceea ce nu se va intimpla niciodata.
Si eu sint geaman, si inca unu de ala veritabil si vorbesc din proprie experienta cum gindeste un geaman-barbat in situatia asta.
Crede-ma ca cel mai bine pentru tine ar fi sa incerci sa te rupi de el, si sa-ti cauti pe cineva singur care sa te merite.
Succes.


Sex pe furate??!! nuuu....,cu sotia lui nu mai are absolut nimic de app 2 luni!! sunt sigura de asta! Ea ainceput sa si banuiasca ceva....dar lui nu ii pasa..I-a zis k nu are nici o dovada sa afirme asta ! Nu ii pasa dk afla ea....Pe o parte chiar vrea asta! Omul asta chiar vrea sa fim impreuna, si eu vreau.... Da, cu sarbatorile stiu...S-a intamplat acum de Paste..stiu cum e....Nu imi place,normal, dar momentan nu pot sa zic nimic. Mult timp nu o sa rezist asa pt k ma stiu si pe mn..... Crezi k nu am incercat sa rupem leg asta???!!! Am incercat amandoi...constienti k nu e bn ce facem. Dar nu am putut!!! Am avut cateva zeci de tentative de a nu ne mai cauta unul pe altul! Dar mai mult de 1 zi si ceva nu am putut. E greu...e ff greu. Deja s-a ajuns intr-o sit in care nu prea mai putem renunta unul la altul! Nush ce sa zic...ce sa fac....
bombonik81
Postat pe 15 Aprilie 2010 12:20
Zici tu ca tu esti Aleasa....
Cu Aleasa doarme noaptea, cu Aleasa isi maninca micul dejun si cina, cu Aleasa se bucura de orice nazbitie a copilului ;)
Zici ca nu mai are nimic cu sotia lui...
Ti-a zis el asta? Sau ai dedus tu din faptul ca face sex fenomenal?
Crezi ca la 30 si ceva de ani un barbat nu e in stare sa aiba 2 contacte pe zi, unu dimineata cu sotia, si unu dupa-masa cu amanta? Te inseli amarnic. Poate si a 3-a oara, seara cu sotia.
Daca te-ar iubi asa fenomenal cum crezi, ar renunta la confortul de acasa, si ar lua totul de la 0.
Ceea ce un geaman foarte rar face ;)

Cind o sa afle sotia lui, si o sa afle, o sa iasa o cearta monstruoasa, in care tu vei fi FUFA, iar el ii va linge picioarele ca sa-l primeasca linga ea.
Iar tu vei ramine singura.

Iarta-ma ca sint dur.
Dar nu vorbesc din carti.
brad71
Postat pe 15 Aprilie 2010 12:50
Fata asta nu stie in ce se baga...Viata in doi nu inseamna doar sex!Marea majoritate a barbatilor inseala di plictiseala,pt ca (inca)pot,pt ca au ocazia,etc,etc.Oare amantele nu realizeaza ca nu sunt poate primele cu care respectivii inseala?De ce nu gandesc pt ca de asta exista creierul,ca indragosteala asta e foc de paie pt barbatii destepti si ca dupa ea sau in tp ce e cu ea respectivul mai flirteaza si cu altele?Au o parere atat de buna despre ele oare?Intrebare-De ce sa-si lase omul sotia si copilul pt alta cand pretentiile tipei sunt atat de scazute incat accepta orice compromis,inclusiv sa se incurce cu cineva casatorit?Un barbat e prost sa se ataseze de cineva care accepta orice minciuna debiteaza el?Dimpotriva,cred ca sotia lui e o femeie asezata,cuminte,mai ales dc vbim de sotia unui geaman.Omul vrea sare si piper!Femeile din pesti sunt f credule,din ce am cunoscut(si am cunoscut multe) si au si marea problema de a fi f insistente,de obicei interesat.Sunt recunoscute ca neavand scrupule si chiar toate pe care le stiu au o doza mare de frivolitate.Au ajuns sa se laude diverse individe cu faptul ca se f.t cu unul insurat!De unul neinsurat nu sunt capabile?
ramo22gd
Postat pe 15 Aprilie 2010 17:57
De la: brad71, la data 2010-04-15 12:50:15Zici tu ca tu esti Aleasa....
Cu Aleasa doarme noaptea, cu Aleasa isi maninca micul dejun si cina, cu Aleasa se bucura de orice nazbitie a copilului ;)
Zici ca nu mai are nimic cu sotia lui...
Ti-a zis el asta? Sau ai dedus tu din faptul ca face sex fenomenal?
Crezi ca la 30 si ceva de ani un barbat nu e in stare sa aiba 2 contacte pe zi, unu dimineata cu sotia, si unu dupa-masa cu amanta? Te inseli amarnic. Poate si a 3-a oara, seara cu sotia.
Daca te-ar iubi asa fenomenal cum crezi, ar renunta la confortul de acasa, si ar lua totul de la 0.
Ceea ce un geaman foarte rar face ;)

Cind o sa afle sotia lui, si o sa afle, o sa iasa o cearta monstruoasa, in care tu vei fi FUFA, iar el ii va linge picioarele ca sa-l primeasca linga ea.
Iar tu vei ramine singura.

Iarta-ma ca sint dur.
Dar nu vorbesc din carti.


Hmm....mda, cam dur...Pe o parte adevarat. Dar ..... lucru car enu il stii: el in mom de fatza chiar face in asa fel inkt sa afle ea, sa-i dea de inteles usor,usor..... Ell de decis, s-a decis : vrea sa fim impreuna. Doar k e mai greu si o sa dureze ceva ..asta k sa fie lucrurile facute kt de kt cu cap.... Deci : dam da, ma iubeste fenomenal, si vrea sa renunte la confortul de aksa....
bombonik81
Postat pe 15 Aprilie 2010 22:47
Din experienta , sunt cele mai mari gunoaie existente .
Mint de rup , duali .... se joaca cu mintile si emotiile tale ....manipulatori pana la cer si inapoi.
Dc intalnesti vreunul care nu e asa , ai mare noroc .
Eu am avut un imens ghinion sa intalnesc unul ... si mi-a facut ani praf cu hartuirea ...si in tot timpul asta a jucat-o pe nevinovatul ... incercand sa ma aduca sa cred ca sunt nebuna si ca locul meu e in un spital psihiatric .
Ma voi feri toata existenta mea de asa chestii . Sunt mizerii cu M mare .
Si scria poezii pe net si pe partea cealalta despre relatia victima agresor.... mi-a convins oameni din viata ca eu sunt nebuna si pe partea celalalta el se muncea sa obtina asta .

Nu voi face greseala de a baga pe toti in aceesi oala, dar eu una voi fugi de gemeni toata existenta mea .
_Alexa_
Postat pe 16 Aprilie 2010 00:20
De la: clau23_kudika, la data 2010-04-15 22:47:50
Hmm....mda, cam dur...Pe o parte adevarat. Dar ..... lucru car enu il stii: el in mom de fatza chiar face in asa fel inkt sa afle ea, sa-i dea de inteles usor,usor..... Ell de decis, s-a decis : vrea sa fim impreuna. Doar k e mai greu si o sa dureze ceva ..asta k sa fie lucrurile facute kt de kt cu cap.... Deci : dam da, ma iubeste fenomenal, si vrea sa renunte la confortul de aksa....

Sa fie asa cum zici tu, dar din proprie experienta iti spun ca va lungi pelteaua cit va putea de mult, te va minti si pe tine si pe sotia lui, iar cind nu se va mai putea si va fi nevoit sa aleaga pe ce drum merge, va cintari foarte bine daca o va lua de la 0 cu tine. Si 99% iti dau putine sanse.
Poate ma insel si doar eu sint asa. Familist.

Pentru colega care ii uraste visceral pe gemeni, sa stii ca majoritatea nu sint asa. Chiar daca ai impresia ca sint duali, in realitate isi doresc linga ei acea femeie care este cu adevarat jumatatea lor, si sexual si mental si paranormal, si alaturi de care vor sa imbatrineasca. Imi pare rau ca nu ai fost tu aceea pentru cel pe care l-ai cunoscut.
Nu cred ca zodia e de vina, ci personalitatea fiecaruia ;)
brad71
Postat pe 16 Aprilie 2010 09:20
nimic mai adevarat din pacate....si se baga pe sub pielea femeilor...se fac placuti...iubiti...dupa care pleaca la alta...dupa care iar revin...nici ei nu stiu ce vor...gresesc...mint...si cand le spui tot pe tine incearca sa te scoata de vinovata si ei nu ar recunoaste nimic pt nimic in lume...dar ca simpli amici pot fi foarte buni....eu sunt ultima zi d gemeni...in unele horoscoape prima zi d rac care mi se si potriveste mai bine...am fost 2 ani si 2 luni intr„o relatie ca in basme, filme, vise etc cu un geaman ...la care nu a contat buna educatie...ci se pare ca zodia a invins....si nu ma pot rupe de el de tot din cauza faptului ca ne intelegem de minune in continuarea+sentimentele care orice ar face nu trec sau nu s transforma in ura/dispret...si asa as putea continua ore intregi sa vb despre un geaman al carui definitii sunt majoritatea horoscoapelor....


De la: alexa1234, la data 2010-04-16 00:20:39Din experienta , sunt cele mai mari gunoaie existente .
Mint de rup , duali .... se joaca cu mintile si emotiile tale ....manipulatori pana la cer si inapoi.
Dc intalnesti vreunul care nu e asa , ai mare noroc .
Eu am avut un imens ghinion sa intalnesc unul ... si mi-a facut ani praf cu hartuirea ...si in tot timpul asta a jucat-o pe nevinovatul ... incercand sa ma aduca sa cred ca sunt nebuna si ca locul meu e in un spital psihiatric .
Ma voi feri toata existenta mea de asa chestii . Sunt mizerii cu M mare .
Si scria poezii pe net si pe partea cealalta despre relatia victima agresor.... mi-a convins oameni din viata ca eu sunt nebuna si pe partea celalalta el se muncea sa obtina asta .

Nu voi face greseala de a baga pe toti in aceesi oala, dar eu una voi fugi de gemeni toata existenta mea .
kudika167674
Postat pe 16 Aprilie 2010 16:30
De la: brad71, la data 2010-04-16 09:20:47
De la: clau23_kudika, la data 2010-04-15 22:47:50
Hmm....mda, cam dur...Pe o parte adevarat. Dar ..... lucru car enu il stii: el in mom de fatza chiar face in asa fel inkt sa afle ea, sa-i dea de inteles usor,usor..... Ell de decis, s-a decis : vrea sa fim impreuna. Doar k e mai greu si o sa dureze ceva ..asta k sa fie lucrurile facute kt de kt cu cap.... Deci : dam da, ma iubeste fenomenal, si vrea sa renunte la confortul de aksa....

Sa fie asa cum zici tu, dar din proprie experienta iti spun ca va lungi pelteaua cit va putea de mult, te va minti si pe tine si pe sotia lui, iar cind nu se va mai putea si va fi nevoit sa aleaga pe ce drum merge, va cintari foarte bine daca o va lua de la 0 cu tine. Si 99% iti dau putine sanse.
Poate ma insel si doar eu sint asa. Familist.

Pentru colega care ii uraste visceral pe gemeni, sa stii ca majoritatea nu sint asa. Chiar daca ai impresia ca sint duali, in realitate isi doresc linga ei acea femeie care este cu adevarat jumatatea lor, si sexual si mental si paranormal, si alaturi de care vor sa imbatrineasca. Imi pare rau ca nu ai fost tu aceea pentru cel pe care l-ai cunoscut.
Nu cred ca zodia e de vina, ci personalitatea fiecaruia ;)
kudika091198
Postat pe 17 Aprilie 2010 15:37
nu sunt de acod cu tine intr-o privinta, un geaman poate sa o ia de la capat, daca este foarte stresat, ma dau pe mine drept ,, exemplu'' . M-am insurat la 25 de ani cu o fata mai mare ca mine cu 2 ani, dupa un si un pic am intentat divortul deoarece am avut un socru de cosmar, care culmea nu era asa cand l-am cunoscut si am stat destul cu aceasta fata ( 1 an si jumate inainte de a ma insura).
Cat in privinta stimatei noastra colege de pe forum care are ceva cu barbatii din zodia gemeni, ma repet ai nimerit un geaman de prost gust, nu trebuie sa generalizezi.
In privinta colegei noastre care are o relatie cu un geaman insurat nu prea te vad bine, deoarece nu cred ca se va despartii de sotia lui deoarece este un copil la mjiloc.
kudika091198
Postat pe 17 Aprilie 2010 15:43
Buna
Nu generalizez ci vb doar din punctul meu de vedere!Eu sunt leoaica,cea mai buna prietena a mea,sau prietena mea de cea mai lunga durata e in Gemeni.Logodnicul meu tot in Gemeni.
Prietena mea,hm ne-a luat mult timp si multe compromisuri din partea mandourura sa facem relatia noastra sa mearga.Daca o intrebi pe ea o sa zica ca ea a facut cele mai multe compromisuri.Poate asa e. Leoaicele de august sunt dificile,recunosc.Singura zodie care m-a temperat unde si cand era de temperat a fost Gemenii.In cazul prietenei mele ,in urma unei altercatii cu o persoana,am vazut-o pe prietena mea total total schimbata.Geamanul urat a iesit la suprafata!Am ramas perplexa!nu mai recunoasteam nimic:nici expresia fetei,nici gesticulatia,nici expesiile folosite nu mai erau aceleasi.Uimitor!Dupa ce incidentul s-a stins a devenit ca prin minune ,scumpa mea care o stiam de ani multi.In rest ,ce sa zic e o fata super:ne apreciem reciproc pentru calitati ne criticam sincer pentru defecte si radem impreuna la greu.
Despre logodnicul meu,poate suna prea fastuos dar e barbatul visurilor mele.Fiecare femeie isi face un ideal masculin.Cand ne-am intalnit,a fost ca si cum piesele unui puzzle cu imaginea barbatului perfect incepeau sa se aseze ordonat.
La inceput am locuit in tari diferite.Desi distanta mare,venea la o saptamana,doua mereu.Dupa un an,ne-am asezat intr-o singura locatie.Pana in prezent:fidel!
Trasaturile generale pe care eu le-am remarcat la gemenii mei:o rabdare dumnezeiasca(mai mult la barbati decat la femei),nu suporta monotonul si rutina,sunt oameni de viata, glumeti ,activi,foarte afectivi ,romantici,inteligenti si perspicace,intuitivi,le place sa le fie managaiat orgoliul atunci cand cred ei ca trebuie si meritele recunoscute,capriciosi,familisti(ai mei),saritori cu toata lumea,foarte comunicativi si prietenosi.Nu se conformeaza unei situatii de dragul nici unei etichete(ca de ex:o cina la care nu vor sa fie dar trebuie sa merga ,o piesa de teatru sau petreceri in familie la care nu vor sa ia parte).Nu vor,nu fac!si vor fi sinceri in privinta asta.Foarte curiosi si despica firul in patru pentru orice lucru infim ptr tine dar important pentru ei.Adora surprizele si sa le fie aratat atunci cand sunt apreciati si iubiti.La randul lor te vor rasplati inmiit!!!!!Pentru mine ,cei doi gemeni ai mei sunt singurii care imi rapesc ultimul cuvant fara ca aceasta sa fie sub forma de insulta.Vorbesc despre experienta mea cu aceasta zodie pana in prezent si numai din punctul meu de vedere!De ce repet?pentru a se putea abtine unii inocenti de la afronturi inutile!
Am citit si alte pareri ale forumistilor si am laut aminte!just in case!:)
abbeyonce
Postat pe 17 Aprilie 2010 22:12
Nu fiti necajiti pe Alexa 1.....2...3..4,ca el e fan Capricorn !Si in rest e nervos(a) pe toataaaaaaaaaaa lumea!
abbeyonce
Postat pe 17 Aprilie 2010 22:24
Mai fata, ai probleme majore ! Nu am avut nici o problema cu tine, te ataci din pom .... si te rog sa iti vezi de treaba ta ca nu te-a bagat nimeni in mod deosebit in seama .
_Alexa_
Postat pe 18 Aprilie 2010 01:18
Nu e nimeni obligat sa gandeasca precum tine .
Si cred ca acesti oameni au si ei capacitatea de a decide ce sa faca si ce nu, nu e nevoie sa le spui tu cum sa gandeasca si sa actioneze .
In rest , VOI ALEGE sa te ignor ... orice altceva vei comenta . Nu se merita sa imi consum energia ...
_Alexa_
Postat pe 18 Aprilie 2010 01:26
De la: alexa1234, la data 2010-04-18 01:26:48Nu e nimeni obligat sa gandeasca precum tine .
Si cred ca acesti oameni au si ei capacitatea de a decide ce sa faca si ce nu, nu e nevoie sa le spui tu cum sa gandeasca si sa actioneze .
In rest , VOI ALEGE sa te ignor ... orice altceva vei comenta . Nu se merita sa imi consum energia ...
De la: alexa1234, la data 2010-04-16 19:19:29
Mai , dc ai intalnit pe unul asa , nu sunt toti . Cine stie cum nu te-a suportat pe tine unul ... si ti-ai facut aceasta minunata parere ... ca sa fie vazut asa , trebuie sa ii fi pasat de parerea ta despre el destul de putin cat sa te lase sa crezi cele mai oribile lucruri . Sincer , este o metoda de a isi manifesta lipsa se apreciere si ... cam tot ce e negativ referitor la ce crede el despre x sau y .

Mai Alexa 1234...(ca probabil atat stii s anumeri sau atatea zile ai petrecut tu sa inveti sa scrii mesajul)
Tine-ti te rog parerile inutile si gratuite pentru tine pe viitor.Mesajul era o parere personala ,pe un iste public si nu un afont asa cum numai mintile simpliste ca a ta o pot interpreta.Du-te inapoi la periferia societatii de unde apartii si scuteste-ne te rog de laturile tale lingvistice.
Tu imi confirmi ca prostia si in special cea tipica unor romani nu e suficienta daca nu e publica.Nu te mai obosi inca 1,2,3,sau chiar 4 zile sa mai incerci patetic si inutil sa ma insulti,ca daca ti-am facut acum onoarea de a-ti raspunde e prima si ultima data cand irosesc cuvinte pe tine.Nu ma cert cu un inocent,pentru ca recunosc ca ma vei aduce la nivelul tau si ma vei bate cu experienta.Iti doresc...ca viata sa fie blanda cu tine!

abbeyonce
Postat pe 18 Aprilie 2010 10:38
de relatia gemeni (el)-fecioara(ea) ce spuneti?va merge oare?
kudika083163
Postat pe 18 Aprilie 2010 11:09
GEMENI


Cum sã recunosti un nativ din Gemeni

Dacã uneori o persoanã din Gemeni iti dã impresia cã vezi dublu, nu da fuga la oculist ca sã-ti schimbi dioptriile. Adu-ti aminte cã semnul Gemenilor e un semn dublu si cã existã douã laturi distincte ale personalitãtii lui schimbãtoare. Uite-l, nu e! Iubire a fost oare licãrirea aceea pe care ti s-a pãrut cã o vezi trecand intr-o clipã peste trãsãturile lui mobile? Sau a fost urã? Extaz? Inteligentã? Regret? Bucurie? Schimbãrile de expresie ale Gemenilor sunt la fel de fascinante de urmãrit ca luminile psihedelice dintr-o discotecã.
E greu sã-ti dai seama unde se terminã realitatea si unde incepe iluzia. La ei acestea se amestecã, apoi se separã. Ca sã stii unde poti da peste aceastã creaturã versatilã trebuie sã fii aproape clarvãzãtor. Ea poate fi azi aici, iar maine in cu totul altã parte. Asa, dintr-o datã. Un Geamãn isi poate schimba hainele, slujba, viata amoroasã sau locuinta tot atat de repede pe cat ii ia sã se rãzgindeascã. Adicã foarte repede. E greu sã gãsesti un exemplar pe care sã-l studiezi. Incearcã la o librãrie. El e genul care rãsfoieste cãrtile, pentru cã isi dã seama de esenta unei cãrti dintr-o simplã frunzãrire a paginilor. (Nu e o simplã intamplare cã John F. Kennedy era proverbial pentru viteza cu care citea.) Oamenii aflati sub influenta lui Mercur mai au si enervantul obicei de a citi mai intai ultima paginã a unei cãrti. Dacã stii vreun Geamãn care sã fi citit vreodatã o carte de la cap la coadã fãrã sã se fi plictisit la jumãtate, trimite-l pachet la Antipa, sectia Ciudãtenii ale naturii, sau verificã-i harta astralã.
Sigur vei gãsi influente din Taur, Capricorn sau alt semn perseverent. Cu sigurantã vei gãsi un Geamãn sau doi schimband replici inteligente cu diverse persoane pe culoarele unui post de radio, ale unei firme de relatii cu publicul, la o editurã, un salon auto sau o agentie de publicitate. Cand ai gãsit acest argint viu studiazã-l cu atentie, chiar dacã vei fi sleit de puteri dupã ce il vei urmãri peste tot. Primul lucru pe care-l vei observa va fi cã emanã o energie nervoasã atat de puternicã, incat aerul din jurul lui pur si simplu trosneste si pocneste de scantei electrice. Sunt si cativa Gemeni care vorbesc rar, dar majoritatea turuie, iar absolut toti prind din zbor ceea ce vrei sã le comunici. Fie cã e bãrbat sau femeie, Geamãnul nu are rãbdare cu capetele pãtrate conservatoare sau cu cei care nu sunt in stare sã ia o decizie cu privire la pozitia pe care se situeazã in anumite probleme. Geamãnul stie exact pe ce picior danseazã, cel putin in clipa respectivã. Cu exceptia cazurilor in care ascendentul sãu e in conflict cu tendintele mercuriene, Geamãnul e in general subtire, agil si mai inalt decat media. Multi au trãsãturi mici, tãioase, ca figurile dintr-o camee. Existã si unii cu ochi cãprui inchis, dar majoritatea au frumosi ochi verzi, albastri, aurii sau cenusii, cu formã bine conturatã, jucãusi si sclipitori.
Gemenii nu isi lasã privirea asupra unui obiect pentru mai mult de cateva secunde. Ba chiar privirea lor alertã, fugarã, e deseori cel mai usor mod de a-i recunoaste. Tenul e mai mult palid, dar se bronzeazã usor - un alt mod de a-i depista vara. Debordeazã de nerãbdare, sunt prietenosi fãrãezitare si au miscãri neobisnuit de rapide si de gratioase. Pãrul lor poate fi inchis la culoare, deschis sau ambele, cu suvite combinate, care exprimã caracterul lor dual. Nasul le e drept si lung sau delicat, dar in orice caz bine marcat. Bãrbatii sunt predispusi la chelie si ambele sexe tind sã aibã frunti inalte. Indiferent de varsta lor, ei par mai tineri decat sunt de fapt, cãci au o infãtisare fãrã varstã. De obicei e o gresealã sã incerci sã legi Geamãnul de un singur loc sau de o singurã idee.
O gresealã si mai mare este sã il provoci la o infruntare a inteligentelor, cãci e in stare sã se bage si sã se scoatã cu vorba din situatii dificile cu cea mai mare usurintã. Mintea ii merge cu viteza luminii, are simtul ironiei tãioase si e mai destept decat aproape oricine. Unii dintre mercurieni au o plãcere rãutãcioasã sã buimãceascã mintile mai incete cu procesele lor mentale fulgerãtoare. O astfel de persoanã poate sã aparã din pãmant langã tine, sã cuprindã curios cu privirea imprejurimile si apoi sã disparã intr-o cu totul altã directie inainte sã apuci sã-i zici "Salut!". Un cunoscut din Gemeni s-a logodit recent cu o minunatã fatã din Vãrsãtor (dacã e cineva in stare sã se descurce cu alunecosul geamãn, aceia sunt Vãrsãtorii) si, cu o sãptãmanã inainte de nuntã, toti cunoscutii puneau pariuri cã mirele va gãsi o modalitate de a aluneca din lat, cã, intr-un fel sau altul, nu va ajunge la timp la bisericã.
Dar a ajuns. Gemenii sunt plini de surprize. Mai ales cand sunt indrãgostiti. Secretul aparentei lor ubicuitãti, al uluitorului lor talent de a face mai multe lucruri intr-un timp mai scurt decat toti ceilalti oameni se aflã in dualitatea lor. Ei pot face douã lucruri deodatã cu mai putin efort decat ne ia nouã sã facem unul singur. Deseori, femeile mercuriene calcã rufe, hrãnesc copilul si vorbesc la telefon in acelasi timp. Unii jurã cã Gemenii se nasc cu cate un telefon in fiecare manã. Rutina de orice fel il face pe Geamãn sã se simtã ca o pasãre cu aripile tãiate tinutã in colivie. Acesti oameni urãsc cu ferocitate monotonia si platitudinea. In mod normal nu sunt cei mai punctuali oameni din lume - in afarã de cazul in care au ascendent in Fecioarã, caz in care devin adevãrate orologii umane.
Insã Geamãnul tipic intarzie intotdeauna, nu pentru cã nu are notiunea timpului, ci pentru cã ceva i-a captat interesul pe drum. Dacã ai un prieten mercurian, probabil cã ai simtit deja pe pielea ta un obicei tipic Gemenilor, care poate fi atat de enervant incat sã-ti provoace un ulcer. Iti sugereazã o activitate, de exemplu sã treci pe la el pe-acasã (de obicei un apartament, cãci o casã ar insemna ceva prea permanent pentru el), sã mergeti la un film vechi impreunã, sã jucati un baschet sau sã mergeti sã beti ceva. Tu ii multumesti, dar ii spui cã rãmane pe altãdatã. Geamãnul insistã. E convingãtor. Te priveste cu ochisori rugãtori si tese un cocon de farmec in jurul tãu.
Vorbeste atat de repede si zambeste atat de cuceritor incat, dupã un timp, cedezi. Are de fãcut cateva comisioane, asa cã iti dã intalnire la coltul strãzii cam intr-o orã. La asta nu te asteptai, asa cã incerci din nou sã dai inapoi, dar el va recurge din nou la tehnicile mai sus mentionate si te va face sã accepti intalnirea. Te apucã toatã plictiseala din lume incercand sã gãsesti ceva de fãcut in ora respectivã, te mai dor si picioarele, dar reusesti sã supravietuiesti si te prezinti la colt la ora stabilitã. Bunul tãu amic apare gifiind jumãtate de orã mai tarziu. Ei bine, s-a rãzgindit. E frant de obosealã. S-a hotãrat sã plece acasã, sã se bage in pat si sã iasã in oras maine. Nu te superi, nu? Doar un Geamãn ar putea evita un pumn in falcã intr-un astfel de moment. Dar el reuseste. Il ierti, iar partea cea mai ridicolã e cã in seara urmãtoare te duci la intalnire de parcã ai avea bun simt, sau ce-o fi in capul tãu! Numai tu esti vinovat cã ai cedat tacticilor de convingere ale Geamãnului. Dacã te lasã cu ochii in soare si a doua zi, asa-ti trebuie! Toti oamenii din semnul lui Mercur simt nevoia profundã de a ascunde adevãratele motive ale faptelor lor. Ca si Pestii, simt impulsul irezistibil de a se comporta exact pe dos fatã de propriile lor dorinte. Dar aceastã versatilitate si usurintã a discursului ii face excelenti politicieni si experti in domeniul relatiilor interumane.

Un Geamãn stie cum sã te abatã de la cele mai bine inrãdãcinate convingeri ale tale. Te poate suci ca pe un covrigel cu karate-ul lui mintal, te face sã fii de acord cu el, iar tu o sã-l mai si iubesti pentru ce ti-a fãcut. Dar la primul semn de probleme, el stie instinctiv care-ti sunt punctele nevralgice si isi foloseste inteligenta si limba bine exersatã ca sã te reducã la tãcere prin insinuãri amenintãtoare. Intre mercurieni si scris e o relatie ciudatã. Fiecare dintre ei poate insira cu inteligentã vorbe pe hirtie si poate face intorsãturi destepte de frazã. Vei gãsi o grãmadã dintre ei scriind discursuri, reclame, documentare, piese de teatru si cãrti. Dar acestea vor fi romane, manuale, nonfictiune sau biografii si aproape niciodatã autobiografii. Extrem de rar vei gãsi unul cãruia ii place sã scrie scrisori personale.
Geamãnul tipic detestã corespondenta. Se vor codi sãptãmani in sir inainte sã rãspundã unei scrisori. Motivul e clar, avand in vedere cã nu le place deloc sã fie legati de vreo opinie: ezitã sã-si punã gindurile pe hirtie, cãci isi dau seama instinctiv cã maine s-ar putea sã nu mai creadã ce cred azi si nu vor sã-si ia un angajament scris fatã de o pãrere sau o idee. Sunt nãscuti cu acest mecanism de apãrare. Existã un numãr uluitor de mare de scriitori din Gemeni care preferã sã foloseascã un pseudonim.

Aproape toti mercurienii vorbesc, inteleg sau pot citi in mai mult de o singurã limbã, iar favorita lor e franceza. Intr-un fel sau altul, ei vor triumfa cu ajutorul cuvintelor. Gemenii pot vinde cuburi de gheatã eschimosilor si vise pesimistilor. Chiar dacã reusesti sã prinzi un nativ intr-un colt, va schimba subiectul atat de repede si va abate conversatia de la persoana lui cu atata abilitate, incat tot tu te vei trezi la podea. Uneori, tendinta mercurianã de a pãcãli oamenii poate duce la necinste sau activitãti infractionale, dar nu atat de des pe cat ai putea crede. Desi talentele lor ii pot duce pe unii Gemeni spre o viatã de minciunã si inselãtorii, majoritatea sunt prea idealisti ca sã ducã o viatã de infractori.
Totusi, trebuie sã recunoastem cã Mercur le oferã "ustensilele" cele mai bune pentru a obtine succesul in acest domeniu si pot fi escroci sclipitori dacã vor asta. Cu dexteritatea lor, dacã furã un portofel, falsificã un cec sau bani, sunt - cel putin - extrem de indemanatici si rareori sunt prinsi. Insã majoritatea Gemenilor sunt onesti, iar unii chiar atat de sinceri incat ii rãnesc pe cei din jur. Ei par sã treacã dintr-o extremã in alta.
Dar toti - hoti de buzunare, escroci sau cetãteni onesti - vor fi incapabili sã reziste impulsului de a adãuga oarece inflorituri povestilor lor din cand in cand. Dar asta nu inseamnã cã mint, nu? Asta inseamnã cã au imaginatie! Mercurienii au nevoie sã-si odihneascã creierele dormind de douã ori mai mult decat ceilalti. Din nefericire, fiind predispusi la insomnie, rareori se odihnesc cum trebuie. Totusi, trebuie sã incerce sã se odihneascã cat mai mult, ca sã-si refacã celulele cerebrale, cãci epuizarea nervoasã constituie un pericol permanent pentru ei. Ca sã nu ajungã prin spitale au nevoie de mult aer proaspãt si soare. Lipsa acestora si o activitate fizicã redusã ii fac susceptibili la accidente si infectii la umeri, brate, maini, degete. Cei care-si neglijeazã sãnãtatea mai sunt predispusi la migrene, reumatism, artritã, probleme cu spatele, plãmanii, labele picioarelor si intestinele.

Ciudat e faptul cã Gemenii pot suferi o cãdere nervoasã mai degrabã din cauza plictiselii si a inchiderii intre patru pereti decat de la activitatea excesivã. In adancurile firii lui nerãbdãtoare si cercetãtoare Geamãnul cautã un ideal, iar principala lui problemã este identificarea acestuia. Ar putea fi orice, cãci imaginatia lui nu cunoaste limite. Banii, faima, iubirea si cariera nu sunt niciodatã de ajuns. Pentru el, iarba e intotdeauna mai verde in curtea vecinului. Ce anume cautã? Poate un continent ascuns adanc in sine insusi, cãci Geamãnul e exploratorul mintal prin excelentã. In ciuda faptului cã e mereu inconjurat de multi oameni, el nu-si impãrtãseste sentimentele cele mai adanci decat cu unicul lui companion constant: geamãnul din sine.


Bãrbatul din zodia Gemenilor

Cand esti indrãgostitã ai un plãcut si cald sentiment de securitate. E acea minunatã seninãtate pe care ti-o dã constiinta faptului cã cineva iti va fi mereu alãturi cand vei avea nevoie de el, cã nu mai esti singurã pe drumul vietii. Toate indoielile pe care le aveai inainte se topesc. Asta doar in cazul in care nu esti implicatã intr-o relatie cu un bãrbat influentat de Mercur, cãci acest lucru ti-ar cam tãia acel "cald sentiment de securitate". De fapt, te vei adapta mult mai bine relatiei cu un Geamãn dacã-l vei trimite la paine luni si nu te vei astepta sã aparã panã joi. Nu-l astepta niciodatã decat cand il vezi apãrand la coltul strãzii si nu te agãta de el cand vrea sã plece.

O datã ce te-ai obisnuit cu incapacitatea lui de a sta intr-un loc si cu spiritul lui imprevizibil, ai sanse sã faci relatia sã meargã. Nu conta pe el sã-ti fie alãturi, cãci probabil nu vei sti niciodatã cand si unde va fi, ceea ce iti va sãdi in suflet o parte dintre acele indoieli pe care o idilã le indepãrteazã in mod normal. E adevãrat cã atunci cand esti indrãgostitã de un mercurian nu esti niciodatã singurã. Ai tot timpul in preajmã cel putin douã persoane... si amandouã sunt el, cãci -dupã cum stii - e nãscut in zodia Gemenilor, iar acestia nu sunt niciodatã identici.
Natura dualã a Gemenilor combinã douã personailtãti complet distincte. S-ar putea sã fii indrãgostitã chiar de unul dintre acei mercurieni care sunt tripleti sau cvintupleti, asa cã ai o multime de persoane care sã-ti tinã de urat, chiar si atunci cand esti singurã cu el. Geamãnul tipic e favoritul fiecãrei gazde, pentru cã ii plac oamenii. Cu cat mai multi, cu atat mai bine. Rareori vei gãsi un bãrbat din acest semn care sã nu stãpaneascã perfect arta conversatiei. Are un bun gust desãvarsit, e plin de remarci spirituale, iar complimentele lui sunt adevãrate capodopere de sinceritate caldã. Maestru al manierelor impecabile si al simtului social, va fi sufletul petrecerilor.
Dacã il vezi pentru prima datã la o reuniune, unde isi desfãsoarã uluitoarea personalitate multiplã, n-ai nici o sansã sã scapi. Vei fi convinsã cã e cel mai fascinant, interesant si inteligent bãrbat pe care l-ai vãzut in viata ta si nimeni nu poate nega asta. E firesc sã fii emotionatã si impresionatã. Dar, inainte sã te gindesti deja la cãsãtorie, asigurã-te cã esti in stare sã faci fatã unui viitor nesigur alãturi de un bãrbat ale cãrui stãri de spirit se schimbã la fel de usor ca directia vantului si ale cãrui scopuri in viatã se pot modifica drastic inainte sã se termine luna de miere. Intr-o zi, bãrbatul tãu din Gemeni poate trece pe la tine cu o maimutã pe umãr ca sã te ia la balci. Iti va aduce flori, parfum, un disc vechi sau cateva cãrti, una poate chiar scrisã de el.

Orele vor trece pe nesimtite cand te vei scãlda in lumina solarã a bunei lui dispozitii, vei rade la glumele lui inteligente si te vei topi sub influenta farmecului lui galant. Iti va spune "te iubesc" in o sutã de feluri, asa cum nimeni altcineva nu ar fi in stare. A doua zi te va suna si va anula o intalnire fãrã nici un motiv, fãcandu-te sã-ti imaginezi tot felul de nenorociri. Glumea oare cand ti-a spus cã te iubeste? Are pe altcineva? Are necazuri? Temerile tale pot fi intemeiate. Sau nu. Dupã o sãptãmanã va reapãrea, plin de remarci sarcastice, prost dispus si iritabil. Va fi nervos, critic si meschin. S-ar putea sã-ti critice pantofii, rujul sau gustul literar si sã-si exprime niste indoieli destul de pertinente cu privire la viitorul vostru impreunã. Dacã nu va fi asa, va fi posac, ginditor, absent, distant si rece. N-are rost sã-l intrebi de ce se poartã asa, nu vei obtine un rãspuns coerent.

Dacã vei supravietui acestei experiente, peste cateva zile vei fi intr-o galerie de artã, la teatru, la operã sau intr-un muzeu cu Geamãnul tãu, absolut hipnotizatã de vastele lui cunostinte si numeroasele lui subiecte de interes. Va fi neobisnuit de tandru si va deborda de vise fragile si colorate despre viitorul vostru comun. Apoi iti va cere mana. Din senin. Fulgerãtor. Vei uita toate furtunile si norii negri si vei spune "Da" inainte sã se rãzgindeascã. Si iatã-te logoditã cu o enigmã. Dacã vrei un bãrbat stabil si rãbdãtor, alãturi de care viata si iubirea vor curge lin ca o gondolã pe canalele venetiene, dacã esti o romanticã incurabilã si cauti armonia perfectã, esti in mare pericol. Asa cã dã inapoi cat mai repede, inainte sã fie prea tarziu. Indiferent ce ar spune restul hãrtii lui stelare, dacã Soarele se afla in Gemeni cand s-a nãscut iubitul tãu, el nu va fi maine unde este azi si nici nu va pãstra prea mult in minte amintirea zilei de ieri. Intr-un fel sau altul, se va schimba. Sigur, schimbãrile pot fi pozitive si el isi poate fixa teluri tot mai inalte, dar riscul e permanent prezent. Dacã iti plac jocurile de noroc s-ar putea sã dai lovitura cu el si vei avea sanse sã sãrbãtoresti alãturi de el cincizeci de ani de compatibilitate mintalã si emotionalã. Dar toti pariorii buni stiu care sunt riscurile cand isi pun banii pe un numãr la ruletã sau pe un cal de curse. Asigurã-te cã si tu cunosti toate riscurile inainte sã ti le asumi.
Gemenii simt o nevoie inconstientã de a-si ascunde adevãratele intentii, de a se duela mintal cu cei din jur si de a-si camufla motivele sub actiuni duale. Asa cã, dacã suferi ca un caine din cauza rãcelii cu care te trateazã un Geamãn sau chiar din cauza rãutãtilor pe care ti le aruncã si te intrebi ce i-ai fãcut de se poartã asa cu tine, aflã cã probabil e indrãgostit lulea de tine. Aceasta e prima lui reactie fatã de sentimentul pe care i l-ai starnit in suflet. In general, Gemenii vor sã te bulverseze. Apoi, cu nestatornicie tipic mercurianã, vor schimba foaia si vor fi atat de directi, incat iti vor tãia respiratia cu sinceritatea lor. E usor si plãcut sã iubesti un bãrbat din acest semn, cu conditia sã nu incerci sã te apropii prea mult de el. Esenta lui cea mai profundã ii apartine doar lui si n-o va impãrtãsi cu nimeni, nici mãcar cu tine. Ai grijã ca relatia sã aibã un aer relaxat, chiar superficial, si nu fi prea pasionalã sau dramaticã. Nu-l plictisi, starneste-i mereu interesul si idila ta cu Geamãnul poate fi deosebitã. Nu te rãscula impotriva caracterului lui schimbãtor. Schimbã-te o datã cu el.

Fii la fel de agerã si interesatã de viatã ca el, altfel legãtura voastrã va fi trecãtoare. Mai presus de orice, el cautã un partener intelectual. O femeie care sã aibã o inteligentã comparabilã cu a lui si care sã-l si intreacã uneori, cãci nu e egoist. E un realist, iar un mediu care sã-l provoace intelectual il stimuleazã mai mult ca orice. Ultimul lucru pe care si-l doreste e un soricel prostut sau o femeie-carpã. Lasã-ti inteligenta sã strãluceascã.
Nu-l va speria ca pe alti bãrbati, ci il va atrage irezistibil. Gemenii au tendinta sã-si dea uitãrii vechii prieteni in favoarea celor noi, dar nu din cauzã cã sunt nesimtitori. Propriile lor personalitãti fluctueazã si evolueazã neincetat, asa incat e firesc ca ei sã caute compania unor persoane care sã le impãrtãseascã interesele din momentul respectiv. Geamãnul se simte ca acasã oriunde. Rareori simte vreun atasament profund si durabil fatã de amintiri, locuri, oameni sau lucruri. In timpul unor lungi perioade de singurãtate poate vãrsa o lacrimã-douã, dar din cauza singurãtãtii, nu din nostalgie pentru ziua de ieri. E un personaj gregar si detestã, ba chiar ii e groazã sã fie singur prea mult timp. Dacã reusesti sã-l faci sã inteleagã cã ii vei fi partenerã, tot timpul langã el, fãrã sã contezi pe el in vreun fel si fãrã sã te astepti din partea lui sã conteze pe tine, probabil cã se va gindi in mod serios sã "semneze contractul". Insã nu uita de riscurile pe care ti le asumi.
Multi Gemeni se cãsãtoresc de mai multe ori, dar e mai probabil ca acest lucru sã se intample atunci cand se insoarã la o varstã prea fragedã si nu asteaptã sã se maturizeze. Nu toti Gemenii vor avea douã neveste, dar aproape sigur vor avea alte lucruri in dublu exemplar, asa cum le place lor: douã case, douã masini, douã diplome de facultate, douã aparate de ras, douã hobby-uri, douã slujbe, douã ambitii. In chestiunile financiare vei observa din nou dualitatea naturii mercuriene. Un astfel de bãrbat poate fi la inceput extraordinar de generos, ca apoi sã devinã ingrozitor de zgircit. Dar, dacã vei pune in balantã cele douã tendinte opuse, fãrã indoialã cã preponderentã va fi generozitatea. Gemenii nu-si doresc foarte mult sã acumuleze bani sau cunostinte. El e comunicatorul a cãrui functie e sã aducã mereu idei noi, originale si sã-i slujeascã pe altii cu ajutorul versatilitãtii proceselor lui mintale rapide, sclipitoare. Iti va fi credincios? In felul lui, da. Ii place sã facã conversatie, sã cunoascã oameni noi. In plus, atractia pe care o exercitã asupra femeilor e de-a dreptul stranie, asa cã s-ar putea sã dea ocazia aparitiei susotelilor si suspiciunilor. Dar poti sã contezi pe un lucru: sunt extrem de rare cazurile in care simtul corectitudinii, innãscut la fiecare bãrbat Geamãn, ii va permite sã intreprindã actiuni neloiale dacã ai incredere in el. Vreau sã spun, incredere adevãratã, deplinã, nu din cea subminatã de indoieli secrete.

El va simti intotdeauna aceste indoieli. Mintile mercuriene intercepteazã intotdeauna gindurile tale cele mai intime, la fel de clar ca si cum le-ai transmite la radio. Totusi, nu e bine sã ai pretentia de la un sot din Gemeni sã le trateze cu rãcealã pe toate femeile doar pentru cã poartã verighetã. Femeile fac parte din societate, iar Gemenii trebuie sã farmece toatã societatea in care se invart. Va vorbi cu ele, va rade cu ele, poate va sta la un pahar cu ele, cãci e firesc pentru mercurieni sã comunice, indiferent de sexul ascultãtorului, dar asta nu inseamnã cã le va seduce. E adevãrat cã existã multi Gemeni care trãiesc in purã promiscuitate dar, indiferent ce ai auzit despre ei, existã intotdeauna o cauzã. A fi suspectat de ceva rãu sau a fi nedreptãtit in orice domeniu provoacã o profundã nefericire in bãrbatul mercurian. Il frustreazã si il deprimã, iar un Geamãn atat de nefericit zboarã din floare in floare incercand sã scape de emotiile complexe pe care le incearcã.
O femeie care se aflã in armonie mintalã perfectã cu Geamãnul nu are de ce sã se teamã vreodatã cã-i va fi necredincios fizic sau emotional. Pentru acesti bãrbati, aceasta e aproape o regulã de fier. Insã nu se va lãsa inlãntuit in mod irational. Firea lui veselã, prietenoasã, cautã permanent companie, fie cã aceasta ii e oferitã de conductorul de pe trenul cu care cãlãtoreste sau de chelnerita de la cafeneaua de langã biroul lui. Nu incerca sã-i inãbusi spiritul, cãci va deveni alunecos si imprevizibil ca vantul. Cu cei mici va fi prieten, dar nu va putea sã ii disciplineze. Ii va invãta foarte multe, chiar inainte ca ei sã intre la grãdinitã. Probabil cã le va face mare plãcere sã i se confeseze, cãci rareori va fi socat si nici nu ii va judeca cu asprime. Stie sã iubeascã fãrã a sufoca. Relatia dintre bãrbatul Geamãn si copiii sãi e, de obicei, foarte apropiatã, doar poate putin prea relaxatã.

Oricat ar fi de afectuos, vesel si vivace cand e cu cei mici, nu va insista prea mult ca ei sã respecte regulile, sau anumite rutine, cãci el insusi detestã aceste lucruri. Mai mult, are tendinta de a le critica purtarea intr-o zi si de a le-o aproba in ziua urmãtoare, ceea ce poate crea confuzii in mintea copiilor. Desi va reusi sã le facã din cand in cand moralã, asteaptã-te ca pedepsele mai severe sã cadã in sarcina ta, cãci tatii din zodia Gemenilor tind sã-si rãsfete copiii. Un avertisment, totusi: desi rareori ii va aplica progeniturii sale pedepse fizice, pãrintele din aceastã zodie are, ca orice Geamãn, un talent special pentru emiterea de remarci usturãtoare, sarcastice, care pot provoca rãni adanci intr-o inimioarã micã, uneori rãni pe care copilul si le va aminti o viatã intreagã. In plus, tatãl mercurian s-ar putea sã aibã retineri cand vine vorba sã-si manifeste dragostea prin sãrutãri si imbrãtisãri, de aceea trebuie sã facã un efort constient pentru a-si depãsi rãceala tipicã zodiei.

Totusi, am cunoscut astfel de tati care par sã reverse asupra odraslelor toatã cãldura pe care nu se simt in stare s-o manifeste fatã de adulti. Ai grijã ca cei mici sã nu-i dea impresia cã e legat de maini si de picioare, sã nu-l impiedice de la activitãtile lui, nu-i cere sã stea cu ei in lipsa ta decat dacã ti-e clar cã doreste asta si va accepta cu dragã inimã sã fie tatã, fie pentru un copil, fie pentru o duzinã. Cateodatã se va lãsa dus de valul imaginatiei si va face declaratii pe care nu le va putea sprijini cu fapte. Va trebui sã-ti faci iubitul mercurian sã inteleagã cat de important e sã se tinã de cuvant. In ciuda intentiilor lui bune, va mai incãlca din cand in cand promisiuni fãcute impulsiv. Gelozia e un lucru pentru care nu va trebui sã-ti faci griji cu sotul tãu din Gemeni, pentru cã posesivitatea nu e una dintre trãsãturile tipice zodiei. Va inlãtura zvonurile care-i vor ajunge la ureche cu o fluturare din manã.
Va avea o dozã de gelozie, ca orice om, dar nimic exagerat. Cu un asemenea bãrbat iubirea nu e o relatie strict fizicã. El aude mai multe, vede mai multe si simte mai multe decat altii, iar Mercur il ajutã sã inregistreze cu fidelitate cele mai delicate impresii. Iubirea lui pare atat de aerianã si intangibilã, incat Geamãnul iti poate da impresia cã ii lipseste pasiunea teluricã a altor zodii. Dar, dacã nu vrei un om al pesterilor care sã te tarascã de pãr in pãdure, acest bãrbat e un amant mai mult decat satisfãcãtor. El trebuie sã simtã o contopire totalã, mintalã si spiritualã, inainte ca pasiunea lui fizicã sã prindã aripi. Vei auzi atat de des cã un Geamãn are nevoie de douã iubiri in acelasi timp, incat aceastã prejudecatã iti poate sãdi in suflet nelinisti nefondate. De fapt, bãrbatul Geamãn are nevoie de douã iubiri, nu neapãrat de douã femei. Pare o ghicitoare. Dacã il intelegi cu adevãrat, vei sti dezlegarea ei.

Femeia din zodia Gemenilor

Dacã ai fost intotdeauna convins in secret cã inventatorii poligamiei au avut o idee senzationalã, aflã cã nu e nevoie sã te resemnezi la vise. Tot ce trebuie sã faci e sã te cãsãtoresti cu o fatã din zodia Gemenilor. Astfel, vei avea garantat cel putin douã neveste, iar in unele weekend-uri mai speciale, chiar trei sau patru. Bineinteles, existã o micã problemã. Diferenta dintre o fatã nãscutã sub semnul Gemenilor si un harem e aparenta ei lipsã de interes fatã de pasiunea teluricã. E greu sã o convingi sã stea locului suficient de mult timp ca sã ia in serios pasiunea - sau orice altceva.
Mintea ei zburdã mereu la mari depãrtãri, insã ai rãbdare si priveste cu atentie in sufletul ei. Undeva acolo, ascunsã printre cele cateva personalitãti diferite care caracterizeazã o femeie din Gemeni, se aflã si o romanticã. O femeie capabilã de pasiuni intense, dacã reusesti sã duci la bun sfirsit contopirea dintre latura mentalã, cea spiritualã si cea fizicã. E adevãrat, va fi extrem de dificil sã o scoti la ivealã si sã o cultivi pe aceastã romanticã, dar si sã te bucuri de toate celelalte fatete ale femeii mercuriene. Asta e, de acum, problema ta! Situatia diferã de la un caz la altul. Varsta ei iti poate oferi indicii importante cu privire la ce te poti astepta de la ea, pentru cã, panã se maturizeazã, iubirea e doar un joc pentru aceastã fatã. Poate fi incredibil de nestatornicã si imprevizibilã.

La inceput se va extazia in fata zambetului, vocii si chiar mersului tãu, apoi se va intoarce la 180 de grade si va critica totul, de la sosetele la tunsoarea ta, de obicei cu atata sarcasm inteligent si tãios, incat iti va trebui niste iod sã pui pe rãni. Dar nu te lãsa descurajat! Nu uita cã in cazul femeii Geamãn faci o afacere bunã, cãci te alegi cu douã la pret de una, ca sã spun asa. Mercurienele nu sunt chiar asa lipsite de inimã cum par uneori. Imaginatia lor debordantã creeazã nenumãrate fantezii. Viata sentimentalã e cel mai propice mediu pentru exprimarea lor. Un bãrbat din Gemeni poate fi producãtor, cantãret, marinar, avocat, actor, comis voiajor si presedintele mai multor comisii, toate o datã. Dar o femeie nu poate jongla cu toate aceste ocupatii, cãci ar arãta ingrozitor de bizar. Nu cã fetele mercuriene nu au cariere, cãci au aproape toate. Dar, in actualul context social, o carierã nu le oferã tot atatea conditii ca o legãturã romanticã pentru a-si pune in practicã miile de teorii si a-si face gimnatica emotionalã caracteristicã zodiei. Fata din semnul Gemenilor are nevoie de compasiunea, nu de furia ta. Pentru ea e dureros de greu sã se dedice unei singure persoane. Pe de o parte impresionatã de capacitatea mintalã a unui bãrbat si de spiritul lui, nu se poate abtine sã nu remarce antipatia lui fatã de arte sau lipsa lui de reactie la muzicã si poezie. Cand gãseste pe cineva care are capacitãti creatoare, care e ca la el acasã in lumea baletului sau cea literarã, dualitatea ei se iveste din nou. Taman in toiul unei plimbãri prin muzeu, ea va incepe sã se intrebe dacã e destul de practic pentru a fi in stare sã se intretinã financiar sau dacã are destul bun simt pentru a sti in ce directie vrea sã se indrepte viata lui. Cred cã acum incepi sã ai mai multã intelegere si compasiune pentru conflictele care ii sfisie pe cei nãscuti la inceputul lui iunie.
Trebuie insã sã recunoastem cã, de obicei, femeia din Gemeni reuseste sã pãstreze pentru ea confuzia pe care i-o provoacã propriul caracter complex si nu te va impovãra si pe tine cu ea. E o companie veselã si vivace. In cea mai mare parte a timpului (cand starea sa de spirit e pozitivã) ea va fi de o vioiciune scanteietoare, te va amuza cu remarcile ei spirituale, inteligente, si va conversa cu competentã despre orice subiect din lume. O bucurã toate gesturile sentimentale care vin o datã cu o idilã si nu are nici o dificultate sã cucereascã un bãrbat. Nici o altã femeie pe care o vei intalni vreodatã nu te va incanta cu modalitãti mai pline de imaginatie de a-si arãta dragostea pentru tine si cu un asemenea farmec fascinant. Aceastã femeie isi poate flutura genele cu feminitate delicatã, dar nu e deloc neajutoratã cand e vorba sã-si castige existenta. Geamãna poate juca perfect rolul petrecãretei superficiale, flatand un biet mascul neajutorat, prins in plasã, panã cand acesta isi pierde si mintile si carnetul de cecuri.

Dar poate trece pe nesimtite la rolul casnicei ascultãtoare si pline de adoratie, de la care poate ajunge intr-o clipitã la intelectuala gravã, care studiazã marii filozofi si vorbeste sclipitor despre politicã si poezie, dupã care se poate intampla sã devinã un ghem de emotii vii, sfisietoare, plinã de nervi, lacrimi si temeri. Un lucru e sigur: femeia asta nu e monotonã! Fata mercurianã isi doreste din suflet sã fie "cu adevãrat indrãgostitã", dar aceastã emotie pare sã-i scape mereu printre degete. Tanjeste sã fie mamã, dar deseori aceastã dorintã nu ii este indeplinitã. Gãseste un alt fel de perfectiune in fiecare bãrbat pe care il intalneste, in timp ce il cautã in tainã pe acel bãrbat unic care sã aibã toate calitãtile de care are ea nevoie pentru a fi fericitã. Vei constata cã e o prietenã grozavã. Femeia din Gemeni va participa alãturi de tine la orice, de la scufundãri la curse de masini, ciclism sau badminton. Va fi interesatã de toate sporturile in aer liber si totusi va reusi sã arate la fel de moale si femininã ca un puf pentru pudrã, cu o minte iute ca un bici. Inteligenta ascutitã a Gemenilor iese la ivealã in mod pregnant cand curiozitatea acestei femei e starnitã de un nou subiect.

Mintea ei ii va permite sã vadã toate aspectele complexe ale ideilor tale creatoare si probabil cã va contribui si ea cu cateva planuri proprii de promovare a acestor idei. Atata timp cat nu ai pretentia sã fie constantã in gindire si actiuni, ea va fi cu desãvarsire fascinantã. Ar fi cinstit sã te previn cã Geamãna poate crede sincer cã e indrãgostitã, iar in acelasi timp sã observe cat de atrãgãtori sunt alti bãrbati. Dacã nu e langã tine tot timpul, te poate uita mai repede decat orice altã femeie, din oricare altã zodie. Ii este in fire nu numai sã accepte schimbarea, dar sã o si caute. Panã invatã sã-si controleze dorinta nestãpanitã de a face noi cuceriri, de a aborda activitãti mereu noi, neglijand sã-si cultive rãbdarea si stabilitatea, femeia din aceastã zodie poate sã facã un dezastru din viata ei... si a ta. Din fericire pentru bãrbatii indrãgostiti de ele, Gemenele reusesc sã ajungã la o intelegere mai profundã a naturii proprii si sã se potoleascã inainte de a fi prea tarziu. O datã ce ai cerut-o de sotie si ea a acceptat, poti sã le plangi de milã tuturor celorlalti bãrbati, condamnati la o viatã monogamã. Cãci tu vei avea mai multe sotii cand te vei insura cu Geamãna ta. Sotia Numãrul Unu va fi capabilã sã se adapteze tuturor cerintelor tale. Dacã ii ceri sã-ti fie credincioasã poate fi in stare si de asa ceva, cu conditia sã fii destul de interesant ca sã-i fi castigat cu adevãrat iubirea. Mã refer la acea contopire de compatibilitate intelectualã, spiritualã si fizicã. Aceastã sotie nu se va supãra niciodatã cand vei accepta o slujbã care presupune mutarea in alt oras. Cu ingeniozitatea, bunul gust si simtul culorii care ii sunt proprii, va face o nouã locuintã sã arate adorabil. In plus, ii va plãcea la nebunie aventura si nu te va sacai cu reprosuri cum cã te joci cu securitatea si viitorul familiei voastre. O entuziasmeazã mai mult ideea unor noi orizonturi. S-ar putea sã dea dovadã de o minte surprinzãtor de bunã pentru afaceri si-ti va sprijini toate ideile originale. Dacã veti avea nevoie de venituri suplimentare nu va avea nici o problemã sã isi caute de lucru si va cheltui banii cu destul de mult simt practic. In ciuda impresiei de superficialitate pe care o lasã, e o ginditoare profundã. Sotia Numãrul Doi va fi plinã de toane si ai face bine sã fii pregãtit pentru asta. Va avea momente in care va fi sarcasticã si chiar cinicã. Iti va pune la indoialã felul in care gindesti. Dar un bãrbat are nevoie sã fie stimulat, nu? Asa cã nu te da inapoi sã o infrunti si sã o invingi intr-o disputã intelectualã - oricum, asta isi doreste in secret. Aceastã sotie nu va fi usor de socat de anumite aspecte ale vietii si nici nu va avea prejudecãti. S-ar putea decide sã participe la un mars de protest sau la o grevã si sã uite sã vinã acasã panã la miezul noptii. Dar dacã tu te duci cu bãietii la o bere in timp ce ea tine un discurs pe undeva sau se duce la cursuri seara? Probabil cã nu te va pisa cu intrebãri nesfirsite ca sã afle unde ai fost, cu cine si ce ati fãcut. Nici tu sã nu-i faci asta. Relatia voastrã e bazatã pe onoare. Aceastã femeie e o individualistã extrem de independentã. Sotia Numãrul Trei va fi plictisitã si deprimatã de treburile casnice. Paturile vor rãmane nefãcute, iar vasele murdare vor sta in chiuvetã in timp ce ea viseazã cu ochii deschisi, citeste sau scrie un inceput de piesã. S-ar putea sã iti serveascã la cinã o conservã de fasole fãrã sã se oboseascã mãcar sã deschidã cutia. Dar poti purta conversatii dintre cele mai interesante cu ea panã aproape in zori. Te va compãtimi pentru frustrãrile acumulate din cuza nedreptãtilor pe care ti le-a fãcut viata, va fi interesatã de opiniile tale privind budismul si entuziasmatã dacã vei incerca sã scrii un cantec. Va fi si foarte afectuoasã, din moment ce n-ai bãtut-o la cap sã steargã praful, sã gãteascã si alte prostii din astea. Aceastã femeie poate face uneori ravagii in economiile familiei, dar dacã ii sugerezi brusc o expeditie pe munte sau o cãlãtorie in alt oras isi va face incantatã bagajele fãrã sã ridice obiectii ridicole, cum ar fi "nu ne putem permite" sau "cine o sã hrãneascã pisica?". Sotia Numãrul Patru va fi o mamã veselã, care va rade mult. Nu le va permite copiilor sã-i impunã restrictii si va avea suficiente proiecte in desfãsurare ca sã nu-i sufoce cu dragostea ei. Micutii ii vor imita independenta si vor avea de castigat din asta. Ei nu prea o vor asculta, cãci tinde sã fie severã intr-o zi, pentru ca a doua zi sã se inmoaie si sã cedeze cererilor lor, dar vor adora plimbãrile lungi fãcute cu mama lor. Imaginatia ei va fi la fel de bogatã ca a lor si se vor amuza unii pe altii. Va fi o mamã ingãduitoare, dar isi va face griji din cauza mediilor de la scoalã si va insista ca odraslele ei sã ia note bune. Nu vor scãpa usor dacã nu-si vor face temele, dar ea le va trece cu vederea faptul cã isi aruncã hainele prin toate colturile camerei. Sotia Numãrul Cinci e o gazdã superbã, o expertã in arta aranjãrii lumanãrilor, florilor si tacamurilor. Poti veni la cinã cu oricine, de la seful tãu panã la presedinte si ea va fi atat de amabilã si fermecãtoare incat oaspetelui nu-i va mai veni sã plece. Isi va organiza viata eficient si fãrã efort, se va imbrãca precum un manechin si va adora teatrul. Poti sã o duci la vernisaje si concerte, se va simti ca acasã oriunde. Toatã lumea te va privi cu invidie si se va intreba cine e femeia aceea splendidã care te tine de brat cu atata gingãsie. Aceastã sotie e romanticã, ultrafemininã si probabil cã-ti va scrie chiar si o poezie de ziua ta. Vei dori sã-i cumperi rochii de catifea si parfumuri scumpe, cãci stilul ei gratios te va face sã te simti ca un nobil cu domenii intinse. E o femeie sofisticatã. Femeia ta din Gemeni nu va lua niciodatã trenul dacã va putea lua avionul, nu va tãcea niciodatã dacã va avea ceva de spus, nu va intoarce niciodatã spatele cuiva care poate fi ajutat. Mintea ei e atat de plinã de ginduri si inima ei de sperante, incat poate pãrea cã are nevoie de un computer ca sã le organizeze pe toate. De fapt, are nevoie doar de un bãrbat care sã alerge alãturi de ea si sã-i impãrtãseascã visele. Dacã tu esti acela, nu va indrãzni sã se uite peste umãr dupã tine ca sã vadã dacã o ajungi din urmã. O ciudatã teamã adanc inrãdãcinatã in ea o impiedicã sã se uite vreodatã in urmã. Cand - in sfirsit - ajungi alãturi de ea, fã-o sã incetineascã panã la ritmul tãu. Vei reusi dacã o vei tine strans de manã si nu-i vei da drumul niciodatã. Desi o imping din spate vanturile nordice ale lui Mercur, s-ar putea ca ea sã tanjeascã dupã odihnã mai mult decat crezi. Grãbeste-te sã o ajungi din urmã. Are nevoie de tine.
_Alexa_
Postat pe 18 Aprilie 2010 12:12
Gemeni (22.05-21.06)
Planeta dominantã: Mercur, planeta trãncãnelii ºi nevricalelor.
Animalul sacru: papagalul
Personalitate: Gemenii sunt isteþi ºi foarte adaptabili, cu alte cuvinte niºte oportuniºti lipsiþi de scrupule. Stãpânesc perfect arta comunicãrii ºi pot sã te mintã în faþã fãrã sã clipeascã. Sunt drãgãlãºenia întruchipatã când vor sã obþinã ceva ºi de-a dreptul sadici când au chef sã se joace cu nervii altora. Sprinteni ºi îndemânatici, dispar când þi-e lumea mai dragã ºi pot face nevãzute diverse obiecte care li se par interesante. κi scot din minþi ºefii ºi consorþii, dar nici unii nu-i dau afarã, din cauzã cã se pricep sã le spunã bancuri. În dragoste, sunt deschiºi tuturor posibilitãþilor ºi ar fi primii care ar subscrie la legalizarea poligamiei. Cu toate astea, în clipele romantice au tendinþa de a-ºi exprima pasiunea, uitându-se pe pereþi.
Meseria potrivitã: agent de vânzãri, scamator, chelner, escroc.
Pizza magicã: Calzone.
Medicamentul norocos: gargara.

ªi bãrbaþii ºi femeile confundã tinereþea spiritului cu imaturitatea, uºurinþa cu superficialitatea, curiozitatea cu ingerinþa. Gemenii sau fraþii cei falºi nu se gândesc decât sã se distreze, sã îºi dea peste cap munca….sunt adevãrate limbi de viperã. Facultãþile lor intelectuale sunt în totalitate deturnate spre ipocrizie, ºiretenie, minciunã, într-un aºa hal, încât de multe ori sunt aproape de o mitomanie bolnãvicioasã. Adesea, Gemenii au o viaþã dublã, una respectabilã ºi alta condamnabilã (viciatã de joc, scandaluri sau afabulaþii). Falºii fraþi, aºa cum probabil aþi ghicit, sunt ºi falºi prieteni, falºi soþi sau falºi taþi… în sensul cã nu se pot împiedica sã nu recurgã la duplicitate, sã mintã ºi sã vadã peste tot numai propriul lor interes. În acest caz, inima Gemenilor este seacã: ei sunt în întregime raþionali, chiar logici, ºi pentru ei scopul scuzã mijloacele, pentru cã etica personalã este aproape inexistentã. În general, banii îi ard degetele ºi, dacã Gemenii fac totul pentru a-i avea rapid (adicã fraudulos), sunt incapabili sã-i pãstreze, cãci sunt gestionari jalnici ºi cheltuiesc ostentativ. Gemenii vor sã cunoascã o mulþime de lucruri mici, fãrã interes, ca sã le dea în schimb, ca sã strãluceascã în societate ºi sã arunce praf în ochi, dar dacã îi luaþi la bani mãrunþi, vã veþi da repede seama cã nu au nici o bazã solidã. Evident, falºii fraþi se plictisesc repede ºi lasã totul baltã, ºi nu trebuie sã vã mire deloc infidelitatea ºi dispariþia lor bruscã.”

Mai n’am zice chiar asa rau…desi sunt si specimene dastea de gemeni. Nu sunt mereu imaturi, superficiali cam da, curiosi da. Stau binisor cu intelectul, mai ales barbatii. Sa recunoastem, cativa sunt supradotati. Sunt falsi da. Pe cat de falsi sunt adesea spun lucruri neplacute celor din jur. Sunt sireti intr-adevar. Mint adesea dar nu si cu chestiile foarte importante caci sunt fricosi. Viata dubla ?…n-am auzit. Isi vad numai de propriul interes…corect. Io zic ca si inmultesc banii, sunt uneori zgarciti. Cum si tu ai spus ca sunt rationali nu au cum sa gestioneze banii prost. Cheltuiesc ostentativ, poate dar apoi dramuiesc la sange. Vor sa cunoasca lucruri pe care poate altii le considera marunte, asculta mereu stirile; dar nu neaparat ca sa straluceasca in sociate, ci pentru ca simt nevoia. Si apoi cui nu’i place sa straluceasca ? Etica personala usor inexistenta sau muuuuuuuuuuult mai laxa, isi gasesc mereu scuze. “Dacã îi luaþi la bani mãrunþi, vã veþi da repede seama cã nu au nici o bazã solidã.” Cam asa e…Nu as spune ca sunt foarte infideli… cel putin in casnicie devin usor dependenti si in felul acesta devotati.



Primisem o rugaminte (d la Alina) sa facem un top asemanator cu cel de la varsator cu femeile care plac barbatului gemeni. Asa cum am tot repetat-o la leu, varsator, berbec treburile sunt foarte clare in legatura cu ce le place. Asta inseamna ca sunt si mai putini conjuncturali si mai verticali. Gemenii sunt conjuncturali si oportunisti. Dar sa incercam sa schitam si pentru ei un top.

Foarte multi barbati gemeni se casatoresc cu femei taur. Asta pentru ca barbatul gemeni tre sa fie 2 ca sa shimbe becu iar taurita de obicei trage alaturi de partener cu simt de raspundere. In acelasi timp ea se simte foarte asigurata de banii geamanului (foarte multi barbati de afaceri cu bani sunt gemeni ex: Donald Trump). Taurita are si un stil placut care e pe placul geamanului si fiind o persoana stabila geamanul o vede ca p colacul de salvare al ratacirilor lui de tot felul. Atentie el nu recunoaste ca este ratacit si in mai multe luntri deodata. Si nu ne referim aici la rataciri extraconjugale caci geamanul acorda o mare importanta familiei si partenera lui va avea mereu un loc privilegiat. Aceasta mai mult prin forta lucrurilor, caci la un moment data nu mai e in stare nici sa bata un cui fara ea. Si combinatia inversa el-taur ea-gemeni e foarte valabila, caci taurului ii curg balele la vederea femeii gemeni gen Marlyn Monroe.

P locul 2 ar fi chiar femeie gemeni. Destul de des am intalnit gemeni-gemeni. Nu prea stim ce sa comentam aici. Este ok, se sprijina mult unul pe altul, foarte interesati in general, fara sa fie o explozie de iubire profunda, dar veseli si jucausi.

Pe locurile 3 si 4 pentru barbatul gemeni credeam ca ar urma femeile scorpion si capricorn. Mai ales cea scorpion este foarte atrasa fizic de tipul barbatului gemeni bine, inalt, brunet si solid, gen Aurelian Temisan. Vezi Vivien Leigh cu Laurence Olivier. Ambele il atrag prin inteligenta, si hotarare. Gemanaul are nevoie de cineva care nu e dual in viata lui, care nu e mai multe personaje pentru ca la asta s pricepe el cel mai bine. Geamanul le poate parazita in liniste caci si femeia scorpion si cea capricorn asa cum am mai spus-o de nenumarate ori, pot munta si muntii din loc pentru cine considera ele ca fiind barbatul lor. Cele capricorn sunt nistel mai interesate, da’ le iertam asta…

Si pe 5 si 6 ar fi fecioarele si balantele. Fecioara e putin ca femeia gemeni (ambele dominate de Mercur) si pot face echipa buna iar cu femeia balanta e faza ca e aer cu aer si merge. Balanta ar putea starni chiar niste sentimente romantice in barbatul gemeni daca gemanaul e nitel mai evoluat caci ea prin structura ei nu ar putea da impresia ca si-ar sufleca manecile pana la cot ca sa munceasca alaturi de gemeni (precum taur, scorpion, capricorn, fecioara) asa ca tre sa suplineasca prin altceva lipsa ei de harnicie.

Cand geamanul face ceva, tre sa fie asistat. Si daca ti-l doresti atunci asta sa faci.

Cam asta…speram ca sunteti multumite. Nu putem sa nu remarcam ca avem din ce in ce mai multe comentarii iar in weekend statisticile pe site explodeaza. Noi, l00natik si martziana va multumim (miki, maria, adina, byanka, monalisa, etc, etc…scuze celor pe care nu le-am citat) si scriem si noi cat de clar putem si cu multe greseli de ortografie… Daca mai aveti si voi intrebari va raspundem cand avem timp.




Gemenii – primul lucru care este absolute evident este acela ca numele e clar facut pt ei, pentru ca e izbitor faptul ca sunt 2 persoane total opuse in acelasi om, cu aceeasi infatisare. Adica are doua fete. Ori este amabil si de ajutor ori…Prima intrebare ar fi dupa ce regula iese una sau cealalta la iveala. Asa cum am mai spus si la femeia gemeni, raspunsul este: in functie de mediu. In functie de tine, cel care vorbesti si interactionezi cu un geaman. In functie de cum il faci sa se simta si cum il privesti, mai ales.

Dar sa incepem totusi cu o descriere fizica a barbatului gemeni: clasic – brunetul cu un par grozav, negru des si frumos, de inaltime medie sau inalt cu un corp destul de bine facut. Ce sa mai vorbim, poate fi masculul perfect… depinde pentru cine, insa! Acum sa nu o luam ca litera de lege, caci am intalnit si gemeni blonzi. Insa caracteristicile lor nu prea depind de culoarea parului :P De regula este brunet si inalt si arata bine (gen Cornel Ilie de la Vank). Dar nu putem face o regula caci la gemeni am intalnit pana acum cele mai diverse infatisari.

Geamanul este genul care care pare a-si lua responsabilitati asupra lui, genul de stalp al familiei (asemanare leu), insa la o privire mai atenta nu poate face asta decat in 2, deci obligatoriu paraziteaza mai direct sau indirect o a doua persoana. Este destul de gospodar, se preocupa de gospodarie mult, sa fie lucrurile bine facute. Ceea ce trebuie totusi mentionat este faptul ca pentru a face geamanul ceva in stilul lui – bine facut, domne – are nevoie neaparata de alte 10 persoane care sa-l sprijine, sau de una singura. Sa-i tina becul, sa-i dea surubelnita, sa-i termine treaba. Intr un final va interveni si el dupa multe masuratori si pregatiri, astfel ca totul sa fie pe gustul lui. O casa de barbat gemeni va fi in general una zdravana, una in care se vede clar mana de barbat acolo.

Vbeste mult sau in orice caz se pricep la comunicare. Un geaman nu are nevoie sa isi pregateasca un discurs oral sau o prezentare, caci fara sa spuna multe concret, spune multe si foarte bine. Este istet si se informeaza despre multe. Te poate ameti intr-o discutie cu foarte multe subiecte, sa ramai impresionata de vastul lui bagaj de cunostiinte dar daca dai peste un subiect care il cunosti si tu la sange, vei vedea ca el nu merge in profunzime. Se pricepe sa atraga bani si ii merge mintea fara probleme.

Oricum o dai e foarte simpatic si o prezenta placuta chiar daca e de fapt instabil si agitat. Ai sa vezi ca daca il prinzi in momentele lui de angoasa e foarte agitat. Se pricepe la oameni si stie cum sa-i ia. E prietenos. Ca prieten mai mult da impresia ca e acolo si sare in caz de nevoie decat o face de-a dreptul, caci daca ajungi sa-l cunosti cu adevarat vei vedea ca de fapt este foarte egoist si centrat pe proria persoana si o face intr-un mod extrem de convingator.

Ii plac fetele un pic mai copilaroase, care se imbraca in roz eventual si care vbesc mult cu el sau il asculta mult. Foarte multe mariaje el gemeni-ea taur, durabile. In casnicie, desi in tinerete nu este statornicia in persoana, este devotat familiei, mai mult pentru ca intr-un fel ajunge sa fie dependent de ea. Gemenii, daca conjunctura este favorabila ajung sa faca tot ,de la cele mai mici pana la cele mai importante lucruri cu partenerul de viata, inclusiv luatul de benzina de la pompa de benzina. De fapt cam in felul asta puteti sa-l prindeti : oferindu-i stabilitate si devenindu-i indispensabil, adica sa-i fie mai greu sa intreprinda ceva singur decat impreuna, sa ii fie mai greu sa se distreze, sa se simte bine fara cea de alaturi. Asta poate fi o regula pentru majoritatea semnelor de aer. Orice s-ar spune in fapt ,semnele de aer (gemeni, balanta, varsator) deorece sunt un pic sau mai mult instabile, nehotarate, ezitante, se razgandesc de o mie de ori, isi aleg drept partenere pe cineva care li se pare de baza si care pot sa le ofere stabilitate, care ii ajuta sa-si croiasca drumul si ii ajuta in alegeri prin hotarare.



_Alexa_
Postat pe 18 Aprilie 2010 12:19
Eu una am o parere proasta despre gemeni, sunt prietena cu un cuplu el- gemeni, ea- pesti si casatoriti pe deasupra. Cunoscandu-i de aproape pot afirma ca relatia lor e dezastruoasa!!!!! El face parte din cercul de prieteni al prietenului meu, scuze repetitia, asa ca era inevitabil sa nu ajung sa-l cunosc. Din prima mi-a facut o impresie proasta, iar cu timpul mi-am intarit aceasta parere. De ce spun asta? Felul cum se poarta cu sotia lui, stilul de viata iresponsabil si mai ales egoismul de care nici nu-si da seama macar. Totul se invarte doar in jurul lui ca doar nimeni nu-i ca el, nu? Un continuu compromis asta a devenit viata ei. Si cu un copil lucrurile se complica. Enorm, mai ales cand doar ea se ocupa de copil, el fiind absent chiar si cand e prezent. Tebuie sa-l asculte, sa nu iasa din vorba lui, sa-i faca toate mofturile indiferent de ora sau daca e obosita. Cu alte cuvinte, one hell of a guy!!!! Diferenta de varsta e chiar un motiv de a-i da cu tifla, ea avand doar 22, iar el 26. Cica are o experienta de viata mai mare. Da, zic si eu, ca doar a mai fost casatorit o data, numai ca tipa respectiva il trata asa cum o trateaza el pe actuala sotie.
Nu zic ca zodia e de vina, dar o influenta trebuie sa fie, altfel nu-mi explic.
Toate urarile de bine, ne mai auzim
Dedusk
Postat pe 18 Aprilie 2010 12:59
Buna!! Sunt si eu intr-o relatie cu un tip care e in zodia Gemeni,de 2 ani si... E adevarat ca sunt foarte orgoliosi, dar in prezenta lor gemenilor te distrezi de minune, au simtul umorului.
Trebuie sa mai recunosc ca ma inselat de 2 ori , dar de fiecare data si-a asumat raspunderea, era in stare sa faca orice pt a ma recupera.La fel am zis si eu: el gemeni , eu rac....cu siguranta nu o sa mearga.Dar am incercat si merge .In fond nu conteaza zodia ci caracterul tipului...
kudika082003
Postat pe 18 Aprilie 2010 20:32
De la: kudika083163, la data 2010-04-18 11:09:52de relatia gemeni (el)-fecioara(ea) ce spuneti?va merge oare?

DA


Desi multi iti vor spune ca NU, eu spun DA.
Eu sint geaman, si inca unu de ala cum scrie Alexa in horoscoapele alea imense in loc sa dea link . Dar ma regasesc in orice spuneti rau sa bine despre gemeni, Asa e.
DAR.
Sotia mea e Fecioara, si inca una de aia de iti vine uneori sa turbezi cit de PERFECT vrea sa fie totul in jurul ei, Dar cum sa nu o iubesti tocmai pentru asta.
Si sintem impreuna de 18 ani, si avem si un baiat de 12 ani, tot fecioara si el, ca sa ma linisteasca definitiv.
Si totusi eu ramin acelasi geaman imposibil, dar care nici unu din ei nu ar concepe sa fie altfel decit asa: nebun, iresponsabil, vesnic indragostit, curios mai ceva ca o femeie, sadic uneori (mai ales cind e vorba de pisici), ce sa mai.... GEAMANUL.

Faza misto cu gemenii e ca pe masura ce imbatrinesc devin tot mai buni pentru cei din jur.
Tata e tot gemeni, si pot sa spun ca e cel mai bun tata si sot din lume.

Asa ca, iubiti-ne, sintem The Best!
brad71
Postat pe 18 Aprilie 2010 20:34
De la: brad71, la data 2010-04-18 20:34:53
De la: kudika083163, la data 2010-04-18 11:09:52de relatia gemeni (el)-fecioara(ea) ce spuneti?va merge oare?

DA


Desi multi iti vor spune ca NU, eu spun DA.
Eu sint geaman, si inca unu de ala cum scrie Alexa in horoscoapele alea imense in loc sa dea link . Dar ma regasesc in orice spuneti rau sa bine despre gemeni, Asa e.
DAR.
Sotia mea e Fecioara, si inca una de aia de iti vine uneori sa turbezi cit de PERFECT vrea sa fie totul in jurul ei, Dar cum sa nu o iubesti tocmai pentru asta.
Si sintem impreuna de 18 ani, si avem si un baiat de 12 ani, tot fecioara si el, ca sa ma linisteasca definitiv.
Si totusi eu ramin acelasi geaman imposibil, dar care nici unu din ei nu ar concepe sa fie altfel decit asa: nebun, iresponsabil, vesnic indragostit, curios mai ceva ca o femeie, sadic uneori (mai ales cind e vorba de pisici), ce sa mai.... GEAMANUL.

Faza misto cu gemenii e ca pe masura ce imbatrinesc devin tot mai buni pentru cei din jur.
Tata e tot gemeni, si pot sa spun ca e cel mai bun tata si sot din lume.

Asa ca, iubiti-ne, sintem The Best!
Frumos expus si cu o briza invioratoare de umor!
abbeyonce
Postat pe 18 Aprilie 2010 21:22
buna. iubitul meu cu care am o relatie de 3 ani este in zodia gemeni, ca sa nu mai spun ca cea mai buna prietena, sora, cumnatul si tatal sunt in zodia gemeni.
atitudinea difera de la persoana la persoana si de la caracter la caracter. spre exemplu iubitul meu este total opsului la ce am citit aici...el este cel care ma suna mai mult decat eu si atunci cand greseste isi recunoaste vina, ba mai mult chiar el vine si imi spune daca a facut ceva gresit. este adevarat ca au o personalitate dubla si de multe ori actioneaza in feluri neintelese dar cum am zis zodia nu este o caracterista de baza a unei persoane. si nu o spun numai referindu-ma la el cat si la ceilalti gemeni care ma inconjoara. pup
dyannaa
Postat pe 18 Aprilie 2010 22:17
buna eu sunt in gemeni imi place de o fata in rac dar sincer nu stiu emotivitatea si lipsa increderi in foertele proprii ma fac sa o las moale i na cere cel putin si acceptul ei.desi sunt gemeni raa ma regasesc intr-un tipar al zodiei
sincer am incercat sa fiu unic prin tot ceea ce fac dar nu reusesc de cate ori fac ceva esuez intr-adevar ma ridic repede practic cei din zodia gemeni sunt in zodiacul egiptean sum semnul lu seth
trebuie amintit ca acesta este zeul haosului practic de aceeea noi gemenii renastem ca pasarea phoenix din propria cenusa trecem de la ostare sufleteasca la alata de place noul dar in acelasi timp vechiul .bine eu in permanenta ma aflu in contradictie cu toata lumea indiferent de zodie probabil nu ma fac inteles sau pur si simplunu vreau sa fiu inteles sa lucrezi cu jnul ca mine itit trebuie calm deoarece ascendetul meu spune multe asa ca gemenii nu sunt facuti sa aiba familie sau daca da foarte rar
kudika037385
Postat pe 18 Aprilie 2010 23:48
De la: kudika091198, la data 2010-04-17 15:43:01nu sunt de acod cu tine intr-o privinta, un geaman poate sa o ia de la capat, daca este foarte stresat, ma dau pe mine drept ,, exemplu'' . M-am insurat la 25 de ani cu o fata mai mare ca mine cu 2 ani, dupa un si un pic am intentat divortul deoarece am avut un socru de cosmar, care culmea nu era asa cand l-am cunoscut si am stat destul cu aceasta fata ( 1 an si jumate inainte de a ma insura).
Cat in privinta stimatei noastra colege de pe forum care are ceva cu barbatii din zodia gemeni, ma repet ai nimerit un geaman de prost gust, nu trebuie sa generalizezi.
In privinta colegei noastre care are o relatie cu un geaman insurat nu prea te vad bine, deoarece nu cred ca se va despartii de sotia lui deoarece este un copil la mjiloc.


Mda.....poate ai drepatate. Nu stiu, nici eu bu stiu ce va fi! El zice k asta vrea sa faca, sa divorteze....dar nu stiu ce va urma. Bn nu pot sa spun k sunt....dar... vom trai si vom vedea! Ms pt sfat, oricum.
bombonik81
Postat pe 19 Aprilie 2010 11:14
De ce nu treci la fapte? Pune-l sa aleaga, ori la bal ori la spital. Vezi ce reactie are.
kudika091198
Postat pe 19 Aprilie 2010 21:50
De la: kudika091198, la data 2010-04-19 21:50:43De ce nu treci la fapte? Pune-l sa aleaga, ori la bal ori la spital. Vezi ce reactie are.


Pff....pai el a ales deja. Hotararea lui e k vrea sa fie cu mn. Problema e ca tre sa faca lucrurile incet si cu cap. Nu poate sa plece maine pur si simplu. E un copil la mijloc...... Mai acum ceva timp ....knd am inceput sa vedem ce simtim de fapt....eu am tot incercat sa rup rel asta...pt k stiam k o sa fie f greu. Si atunci i-am zis k eu niciodata nu o sa pot sa-l pun sa aleaga. Pt k nu pot sa fac eu asta......ma pun in locul sotiei lui...si ma gandesc la copilul ala... Dk e sa faca ceva...sa faca pt k vrea el, nu pt k ii cer eu, sau il pun eu sa aleaga. Intre timp...s-a decis. PT k a vazut de fapt ce simtim...si k nu putem sta unul fara celalalt. A ajuns rel intr-un punct in care nu prea putem sa mai dam inapoi.
bombonik81
Postat pe 20 Aprilie 2010 10:38
multumesc:-) m ai linistit...eu fecioara sunt intr o relatie cu un geaman si am hotarat sa ne casatorim...e tot ce mi doresc,e barbatul ideal...dar citind tot ce se spune despre zodia gemenilor am inceput sa mi pun semne de intrebare desi el nu mi a dat vreodata motive...
kudika083163
Postat pe 20 Aprilie 2010 12:54
De la: kudika083163, la data 2010-04-20 12:54:34multumesc:-) m ai linistit...eu fecioara sunt intr o relatie cu un geaman si am hotarat sa ne casatorim...e tot ce mi doresc,e barbatul ideal...dar citind tot ce se spune despre zodia gemenilor am inceput sa mi pun semne de intrebare desi el nu mi a dat vreodata motive...

Banuiesc ca pentru mine era mesajul :)
Eu zic sa incerci, nu ai nimic de pierdut
Un singur sfat, fii naturala, si mai ales fii spontana, asta apreciem cel mai mult. Si nu uita sa rizi.
brad71
Postat pe 20 Aprilie 2010 16:13
De la: kudika083163, la data 2010-04-20 12:54:34multumesc:-) m ai linistit...eu fecioara sunt intr o relatie cu un geaman si am hotarat sa ne casatorim...e tot ce mi doresc,e barbatul ideal...dar citind tot ce se spune despre zodia gemenilor am inceput sa mi pun semne de intrebare desi el nu mi a dat vreodata motive...


Draga mea, n-am o experienta de viata vasta ( am doar 27) dar eu stiu un singur lucru, ca sa poti intemeia o familie , trebuie sa fi sincera, deschisa si sa nu minti, sa nu te ascunzi cu nimic, ceea ce conteaza este sa fi tu insuti. Nimic mai mult.
Iti spun asta din experienta mea, n-am apucat sa o cunosc bine pe persoana cu care am ales sa-mi petrec restul vietii si mi-am luat o sapuneala de la viata un pic cam dura.


In rest iti urez casa de piatra.
kudika091198
Postat pe 20 Aprilie 2010 21:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Barbatii Leu!!! 141 De la: jeanpierre 17 Decembrie 2012 22:10
Multumesc anticipat! 5 De la: Miuriel 30 Iulie 2011 23:59
salut. 1 De la: kudika176059 1 Mai 2010 10:34
eu scorpion ea fecioara 2 De la: kudika_948873 5 Ianuarie 2014 07:01
ajutor 2 De la: kudika390562 4 Mai 2011 09:30