Setari Cookie-uri

avortul este o crima groaznica

nu ai nici cele mai elementare notiuni de bun-simt si
respect fata de cei din jur....
nu sti decat sa blamezi
esti trimisul lui d-zeu pe pamant cumva?
ai fost trimisa sa judeci si sa blamezi?
altceva in afara de improscat cu noroi si venin mai sti?
marina_pascu
Postat pe 15 August 2009 12:31
imi cer mii de scuze celorlelti utilizatori pt limbajul meu
inadecvat dar mi-a sarit mustarul
marina_pascu
Postat pe 15 August 2009 12:32
De la: lourdess, la data 2009-08-15 08:54:20
De la: marina_pascu, la data 2009-08-14 09:50:02
astia doi sunt obsedati frate
au deschis o gramada de topicuri
cred ca sunt poca(n)iti

de ce fa zdrentoi imputit,daca nu suntem de acord cu crima suntem neaparat "pocaiti" jeg imputit ,nebuna curveta bine ca voi ucigasele de copii sunte-ti tare ortodoxe , si daca chiar te F_ _ E grija afla FA ca sunt 100% ortodoxa , a nu fi deacord cu omuciderile si cu crimele nu trebuie sa ai o religie anume ci trebuie sa fii OM cu suflet lucru nestiut de o ucigasa ca tine pana acum ,una din cele 10 porunci este sa nu ucizi ,nu stia crimoaso???????

cred ca tu ai fost avortata..altfel nu inteleg de unde nebunia din capul tau!
si fii amabila si nu imi mai scrie private nu ma intereseaza deloc ce crezi despre tine!
poti sa mergi linistita sa te spanzuri! nimeni nu o sa iti simta lipsa!
redline
Postat pe 16 August 2009 18:15
De la: redline, la data 2009-08-16 18:15:00
De la: lourdess, la data 2009-08-15 08:54:20
De la: marina_pascu, la data 2009-08-14 09:50:02
astia doi sunt obsedati frate
au deschis o gramada de topicuri
cred ca sunt poca(n)iti

de ce fa zdrentoi imputit,daca nu suntem de acord cu crima suntem neaparat "pocaiti" jeg imputit ,nebuna curveta bine ca voi ucigasele de copii sunte-ti tare ortodoxe , si daca chiar te F_ _ E grija afla FA ca sunt 100% ortodoxa , a nu fi deacord cu omuciderile si cu crimele nu trebuie sa ai o religie anume ci trebuie sa fii OM cu suflet lucru nestiut de o ucigasa ca tine pana acum ,una din cele 10 porunci este sa nu ucizi ,nu stia crimoaso???????

cred ca tu ai fost avortata..altfel nu inteleg de unde nebunia din capul tau!
si fii amabila si nu imi mai scrie private nu ma intereseaza deloc ce crezi despre tine!
poti sa mergi linistita sa te spanzuri! nimeni nu o sa iti simta lipsa!


dar daca nu are funie?ii dam noi?

red pupici
Andre_Ioana
Postat pe 18 August 2009 16:52
De la: marina_pascu, la data 2009-08-15 12:31:58nu ai nici cele mai elementare notiuni de bun-simt si
respect fata de cei din jur....
nu sti decat sa blamezi
esti trimisul lui d-zeu pe pamant cumva?
ai fost trimisa sa judeci si sa blamezi?
altceva in afara de improscat cu noroi si venin mai sti?




... eeee, o alta ''indignata'' ... mamaita, DUMNEATA JUDECI ... intelege asta ... de cite ori faci un avort sau sfatuiesti pe cineva sa il faca ... atunci JUDECI viata altuia ... ceea ce face Lourdes se numeste COMENTARIU ... oricine are dreptul sa comenteze si mai ales daca apara o cauza CORECTA si MORALA ... ceea ce fac femeile cind avorteaza se numeste JUDECATA ... atunci judeca PROPRII COPII si ii condamna la MOARTE ... ce e greu de inteles ... explicatii aveti destule - prea tinara, prea batrina, tatal ales pentru o noapte, parintii rai, lipsa de bani (sau de minte) ... milioane de explicatii si o singura solutie - EXTERMINAREA PROPRIILOR COPII ... asta e adevarul si nimic mai mult ... sint statistici, analize, evaluari, comentarii exact ca ale lui Lourdes ... ce mai vreti ? ... INCHIZITIA era mult mai blinda si mai obiectiva decit voi, judeca si condamna in functie de educatia acelor timpuri ... DAR VOI ? ... va credeti educate, civilizate, morale, crestine si bla,bla,bla ... pur si simplu faceti lumea sa rida ... zau asa ...
marco918
Postat pe 30 August 2009 02:46
De la: Andre_Ioana, la data 2009-08-18 16:52:44
De la: redline, la data 2009-08-16 18:15:00
De la: lourdess, la data 2009-08-15 08:54:20
De la: marina_pascu, la data 2009-08-14 09:50:02
astia doi sunt obsedati frate
au deschis o gramada de topicuri
cred ca sunt poca(n)iti

de ce fa zdrentoi imputit,daca nu suntem de acord cu crima suntem neaparat "pocaiti" jeg imputit ,nebuna curveta bine ca voi ucigasele de copii sunte-ti tare ortodoxe , si daca chiar te F_ _ E grija afla FA ca sunt 100% ortodoxa , a nu fi deacord cu omuciderile si cu crimele nu trebuie sa ai o religie anume ci trebuie sa fii OM cu suflet lucru nestiut de o ucigasa ca tine pana acum ,una din cele 10 porunci este sa nu ucizi ,nu stia crimoaso???????

cred ca tu ai fost avortata..altfel nu inteleg de unde nebunia din capul tau!
si fii amabila si nu imi mai scrie private nu ma intereseaza deloc ce crezi despre tine!
poti sa mergi linistita sa te spanzuri! nimeni nu o sa iti simta lipsa!


dar daca nu are funie?ii dam noi?

red pupici





... dar de ce nu o EXTERMINATI SI PE EA ? ... in fond se pare ca este inamicul vostru numarul unu (iar eu nr. 2) ... ce diferenta este intre voi si violatorii, pedofilii, gerontofilii ? ... nici una ... si ei ca si voi traiesc doar pentru placerea lor personala ...
marco918
Postat pe 30 August 2009 02:50
super versurile, s-a ridicat parul pe mine, dar...din pacate exista si ...va exista
drogtare
Postat pe 30 August 2009 08:00
De la: lourdess, la data 2009-05-03 12:51:14
De la: Aladiah, la data 2009-05-03 12:38:07
De la: ionia, la data 2009-05-03 12:32:10
De la: Kathara, la data 2009-05-03 12:20:48Here we go again!

Haide atunci sa fatam precum catelele prin santuri, macar unul pe an. Avem, nu avem cu ce sa-i crestem, nu conteaza, da-i dracului, noi ne-am facut datoria crestienasca, am plodit!



Dar poti evita avortul ,nu ? Daca nu ai bani sau altele sa -l cresti pe "plod " ,cum il numesti tu ,n-ar fi mai bine sa te asiguri ca nu ajungi acolo?


Si voi suntetzi luptatoarele luminii, care s-au pazit si nu au facut avort, deci au dreptul sa posteze "poezele" ..mai fetelor, dar laudatzi-va cu faptul ca ati infiat un copil abandonat la casa de copii , si atunci veti fi admirate, nu pentru faptul ca spunetzi "huooooooo!" celor care au facut avort...dar cum voi nu veti fi niciodata in stare cu adevarat sa faceti ceva bun, vreti sa aratati ca sunteti "perfecte" "indumnezeite" prin faptul ca nu au incalcat aceasta porunca, nu au facut avort...


cum ziceam?


PENIBILEEEE!

esti un pic rea,incearca sa intelegi ca nimeni nu incearca sa se dea vreo Sfanta ci doar sa incerce sa arate si sa faca lumea sa inteleaga ca mai bine aduci un copil pe lume decat sa il lasi pe un doctor sa il omoare mai bine te bucuri de acel copilas care poate ar fi ajuns,un medic renumit un presedinte sau un preot clarvazator care ar fi salvat multe suflete,s-ar fi casatorit ar fi avut copii copii lui copii la randul lor etc dar acum trupul lui zace undeva taiat bucatii iar sufletul lui se chinuie asteptand-o cu nerabdare pe "mamica lui" care i-a facut asta sa ii ceara socoteala si sa isi razbune sangele lui nevinovat, "mamica lui" in loc sa il iubeasca sa il invete sa mearga ,sa il fereasca de oamenii rai,"mamica lui" a lasat un necunoscut un strain sa ii taie trupusorul lui nevinovat in bucati el neavand cum sa spuna "mama" de ce ma omori si nu ma lasi sa traiesc si eu,ce ti-am facut mamico"
multe femei profita de asta ca ei sunt lipsiti de aparare si fac ce vor din ei fara sa aibe suflet
serapis_hell_yahoo_com
Postat pe 30 August 2009 11:08
De la: lourdess, la data 2009-05-03 11:44:33N-AI VRUT SA FI MAMA

Ce-am gresit eu, mama,VIATA sa mi-o iei?
Ma alungi din tine, de ce nu ma vrei?
N-am cum sa ma apar, sa strig... n-am putere.
Te iubesc,mamico,cat nu poti tu cere.

Unde mi-e mormantul, in care cimitir?
N-ai vrut sa gust,mama,al VIETII SFANT POTIR.
Iti voi zice "mama"chiar de nu esti mama.
Striga-ma pe nume... nu stiu cum ma cheama!

Mi-ai pus capat,mama, zilelor de vis,
Te iubesc, mamico, chiar de m-ai ucis.
Nu-mi cunosti tu chipul ca sa-l pui in rama,
Desi mi-ai luat VIATA, tot mi-esti draga, mama.

Glasul constiintei l-ai lasat deoparte.
Tocmai tu, IUBIRE ma trimiti la moarte!?
Tu din necredinta te-ai iubit pe sine,
Eu cu atat mai tare te iubeam pe tine.

Iar la Judecata cum sa te prezinti?
Nu va fi scapare, n-ai sa poti sa minti
Ucigasa fapta tu n-o poti ascunde,
N-o sa ai cuvinte pentru a raspunde.

Sunt atatea mame ce-si doresc copii,
Dati-ne o sansa sa ramanem vii.
Cin'sa planga, Doamne;noaptea-atator drame
Cine sa trezeasca ZECI DE MII DE MAME



Tot aud vorbindu-se despre Dumnezeu, despre razbunare, despre trecutul care te bantuie etc. Nu am citit in poezia-compusa de un preot parca-despre iertare, iubire, si eu credeam ca tocmai asta e esenta crestinismului: oricine poate fi iertat, oricine poate primi o noua sansa si nimeni nu trebuie judecat. M-am cam saturat de "sfaturi" date sub amenintarea focurilor vesnice ale iadului de catre reprezentantii unei biserici care au uitat ce e compasiunea si umanitatea. Oricum am intalnit prea putini preoti care sa se implice in actiuni sociale, umanitare, care sa lupte sa ajute si sa ii sprijine pe cei care au nevoie in mod real. De fapt nu am intalnit niciunul, desi poate pe undeva exista. Dar mult prea putini. Cate orfelinate sunt sprijinite de biserica? Cati copii nescolarizati beneficiaza de un asemenea ajutor? Pe mine ma intereseaza prea putin viziunea unei biserici care arunca cu pietre inaintea tututor, care incurajeaza intoleranta, bigotismul si ipocrizia. Cei care posteaza asemenea poezii ar putea sa scrie mai degraba despre riscurile unor traume fizice si psihice pe care avortul le presupune...despre cum pot fi depasite aceste probleme. Si chiar daca in opinia personala avortul e o greseala, a fi un bun crestin include in primul rand toleranta si compasiunea...poezia care a deschis acest topic este un mod aparent subtil si extrem de crud de a arunca cu pietre...
elberethgilthoniel
Postat pe 30 August 2009 12:07
Am descoperit pe-aici un limbaj foarte "delicat" venit de la "ortodocsi 100/%" :) intr-adevar religia nu are nicio importanta- in orice religie poti sa-ti exprimi opiniile in mod civilizat. Si eu sunt ortodoxa, dar nu sunt oarba. Intre atatea diferente de nuanta si prejudecati se pare ca uitam uneori sa fim oameni.
elberethgilthoniel
Postat pe 30 August 2009 12:08
De la: andra_05, la data 2009-05-26 09:53:48fetelor nu va suparati pe mine dar eu nu inteleg de ce trebuie sa va jigniti,pana la urma aici are oricine voie sa deschida ce subiect vrea si daca il si deschide asculta si parerile celorlalti chiar daca sunt sau nu bune...nu e nimeni perfect,cu totii avem greseli,de ce trebuie sa ii judecam pe ceilalti?in legatura cu avortul nici eu nu st de acord pt ca st o gramada de metode prin care poti sa previi o sarcina dar...exista un dar! exista si posibilitatea prin toate acele metode totusi sa ramai insarcinata si atunci daca viitoarea mama nu-si permite sa-i ofere un viitor acelui suflet,de ce sa-l chinuiasca?nu poti sti la ce anume se gandeste acea femeie in momentul cand decide sa faca un avort,nu stiu eu prea multe...dar trebuie sa privim din toate partile,este adevarat ca este pacat dar cine este fara de pacat?sper ca nu am suparat pe nimeni k punctul meu de vedere.numai bine!


de acord:)
elberethgilthoniel
Postat pe 30 August 2009 12:35
Te admir pentru curajul tau de a vorbi despre acest lucru. Bravo! Nu asculta jignirile celorlalte. Si eu consider avortul ca fiind cea mai oribila crima, sa-ti ucizi propriul copil, e groaznic....
me_adnana
Postat pe 30 August 2009 12:57
N-ai vrut sa fi mama

Ideea sublim exprimata. Cat despre ce crede umanitatea? Ne mai pasa? Nu, fiecare suntem singuri in fata infinitului si a divinitatii. Fiecare judeca pentru el si daca ceva din cuvintele poemului reuseste sa schimbe un pic in ceilalti, deopotriva femei sau barbati, atunci inseamna ca functia scriiturii si-a atins scopul. Este urat si meschin cum ne injuram si cum ne jignim intre noi pe forumuri, cum ne dam lectii si cum coboram sub nivelul educatiei si a culturii din care facem parte. Este trist, dar nu putem gandi la singular si nici nu putem avea pretentia ca toti cei din jurul nostru sa ne inteleaga. Poate cel care a ripostat are o frustrare, poate cel care s-a alaturat gandurilor poemului are un sentiment sinonim cu acela al autoarei. Suntem diferiti atat ca forma cat si ca fond. In ceea ce priveste crima organizata? Am raspuns mai sus. Fiecare judeca pentru sine.
Felicitari autoarei pentru forma versului si pentru modul de a exprima durerea pruncului nenascut. Ai avut curaj sau nu ai stiut ce trebuie sa infrunti. Mai schiteaza versuri, iti ies frumos.
kudika002141
Postat pe 30 August 2009 13:58
De la: lourdess, la data 2009-05-03 11:44:33N-AI VRUT SA FI MAMA

Ce-am gresit eu, mama,VIATA sa mi-o iei?
Ma alungi din tine, de ce nu ma vrei?
N-am cum sa ma apar, sa strig... n-am putere.
Te iubesc,mamico,cat nu poti tu cere.

Unde mi-e mormantul, in care cimitir?
N-ai vrut sa gust,mama,al VIETII SFANT POTIR.
Iti voi zice "mama"chiar de nu esti mama.
Striga-ma pe nume... nu stiu cum ma cheama!

Mi-ai pus capat,mama, zilelor de vis,
Te iubesc, mamico, chiar de m-ai ucis.
Nu-mi cunosti tu chipul ca sa-l pui in rama,
Desi mi-ai luat VIATA, tot mi-esti draga, mama.

Glasul constiintei l-ai lasat deoparte.


Vai de mine, Lourdess, ca mai mai sa ma bufneasca plansul.... iti intra la inima poezioara asta, parca si vad bebele cum se "milogeste" de mamica sa nu il omoare... Doamne, dar de unde ai scos poezia asta???
daca ar sensibiliza macar pe cineva, ce bine ar fi.............
Tocmai tu, IUBIRE ma trimiti la moarte!?
Tu din necredinta te-ai iubit pe sine,
Eu cu atat mai tare te iubeam pe tine.

Iar la Judecata cum sa te prezinti?
Nu va fi scapare, n-ai sa poti sa minti
Ucigasa fapta tu n-o poti ascunde,
N-o sa ai cuvinte pentru a raspunde.

Sunt atatea mame ce-si doresc copii,
Dati-ne o sansa sa ramanem vii.
Cin'sa planga, Doamne;noaptea-atator drame
Cine sa trezeasca ZECI DE MII DE MAME
Lacra___
Postat pe 30 August 2009 15:08
auziti ma loudres si marco eu propun sa mereti la OTV cred ca diaconescu abia asteapta asemenea "senzatii" la el in emisiune va dati seama ca veti fi vedete nationale, nu numai pe kudika??? imi si imaginez titulul emisiunii: "SENZATIONAL 2 TUTE DORNICE DE POPULARITATE LUPTA IMPOTRIVA AVORTULUI MAI RAU CA CEAUSESCU" chiar sunteti senzatie
bruneagra25
Postat pe 30 August 2009 19:14
Pt.Loudress care are veleitati de vedeta-Unde ai invatat tu limba romana?la BUDAPESTA SAU CHISINAU?SUNTETI SE SCRIE LEGAT SI NU SUNTE-TI DRAGUTO!!!Mai fa o data cladele primare si apoi incearca sa devii veteta.Poate asa iti iese.
panteraaroz
Postat pe 30 August 2009 20:19
De la: serapis_hell_yahoo_com, la data 2009-08-30 11:08:22
De la: lourdess, la data 2009-05-03 12:51:14
De la: Aladiah, la data 2009-05-03 12:38:07
De la: ionia, la data 2009-05-03 12:32:10
De la: Kathara, la data 2009-05-03 12:20:48Here we go again!

Haide atunci sa fatam precum catelele prin santuri, macar unul pe an. Avem, nu avem cu ce sa-i crestem, nu conteaza, da-i dracului, noi ne-am facut datoria crestienasca, am plodit!



Dar poti evita avortul ,nu ? Daca nu ai bani sau altele sa -l cresti pe "plod " ,cum il numesti tu ,n-ar fi mai bine sa te asiguri ca nu ajungi acolo?


Si voi suntetzi luptatoarele luminii, care s-au pazit si nu au facut avort, deci au dreptul sa posteze "poezele" ..mai fetelor, dar laudatzi-va cu faptul ca ati infiat un copil abandonat la casa de copii , si atunci veti fi admirate, nu pentru faptul ca spunetzi "huooooooo!" celor care au facut avort...dar cum voi nu veti fi niciodata in stare cu adevarat sa faceti ceva bun, vreti sa aratati ca sunteti "perfecte" "indumnezeite" prin faptul ca nu au incalcat aceasta porunca, nu au facut avort...


cum ziceam?


PENIBILEEEE!

esti un pic rea,incearca sa intelegi ca nimeni nu incearca sa se dea vreo Sfanta ci doar sa incerce sa arate si sa faca lumea sa inteleaga ca mai bine aduci un copil pe lume decat sa il lasi pe un doctor sa il omoare mai bine te bucuri de acel copilas care poate ar fi ajuns,un medic renumit un presedinte sau un preot clarvazator care ar fi salvat multe suflete,s-ar fi casatorit ar fi avut copii copii lui copii la randul lor etc dar acum trupul lui zace undeva taiat bucatii iar sufletul lui se chinuie asteptand-o cu nerabdare pe "mamica lui" care i-a facut asta sa ii ceara socoteala si sa isi razbune sangele lui nevinovat, "mamica lui" in loc sa il iubeasca sa il invete sa mearga ,sa il fereasca de oamenii rai,"mamica lui" a lasat un necunoscut un strain sa ii taie trupusorul lui nevinovat in bucati el neavand cum sa spuna "mama" de ce ma omori si nu ma lasi sa traiesc si eu,ce ti-am facut mamico"
multe femei profita de asta ca ei sunt lipsiti de aparare si fac ce vor din ei fara sa aibe suflet


Sau la fel de bine ai putea da nastere unui criminal, violator, psihopat, retard mintal....... unui nou Hitler, Stalin, etc...... Sau copilul tau ar putea avea o viata mizerabila si sa ajunga sa te blesteme ca ai decis sa-l aduci pe lume....... Deci ce e mai bine? Sa nasti sau sa renunti la a mai avea copii vreodata?
Felicitari, denis_3d25 ! Vroiam si eu sa le zic ceva de genu asta, da nu-mi gaseam cuvintele.
serapis_hell_yahoo_com
Postat pe 31 August 2009 18:23
De la: elberethgilthoniel, la data 2009-08-30 12:08:35Am descoperit pe-aici un limbaj foarte "delicat" venit de la "ortodocsi 100/%" :) intr-adevar religia nu are nicio importanta- in orice religie poti sa-ti exprimi opiniile in mod civilizat. Si eu sunt ortodoxa, dar nu sunt oarba. Intre atatea diferente de nuanta si prejudecati se pare ca uitam uneori sa fim oameni.






... tu ORTODOXA ??? .... ... cind ? ... de craciun, de paste, de sfinta maria, de sfintul ... ... ce RUSIIIIINEEEEE ... dar cred ca confunzi termenii ... ortodox nu inseamna un nume ... e o TRADITIE, poate si datorita careia stramosii tai nu si-a permis sa intrerupa un lant genealogic a carei ultima( si putin degenerata) urmasa esti tu ... frateee, dar ati denaturat totul ... ... esti numai buna de intrat intr-o secta ... ...
marco918
Postat pe 31 August 2009 23:15
De la: serapis_hell_yahoo_com, la data 2009-08-31 18:23:36
De la: serapis_hell_yahoo_com, la data 2009-08-30 11:08:22
De la: lourdess, la data 2009-05-03 12:51:14
De la: Aladiah, la data 2009-05-03 12:38:07
De la: ionia, la data 2009-05-03 12:32:10
De la: Kathara, la data 2009-05-03 12:20:48Here we go again!

Haide atunci sa fatam precum catelele prin santuri, macar unul pe an. Avem, nu avem cu ce sa-i crestem, nu conteaza, da-i dracului, noi ne-am facut datoria crestienasca, am plodit!



Dar poti evita avortul ,nu ? Daca nu ai bani sau altele sa -l cresti pe "plod " ,cum il numesti tu ,n-ar fi mai bine sa te asiguri ca nu ajungi acolo?


Si voi suntetzi luptatoarele luminii, care s-au pazit si nu au facut avort, deci au dreptul sa posteze "poezele" ..mai fetelor, dar laudatzi-va cu faptul ca ati infiat un copil abandonat la casa de copii , si atunci veti fi admirate, nu pentru faptul ca spunetzi "huooooooo!" celor care au facut avort...dar cum voi nu veti fi niciodata in stare cu adevarat sa faceti ceva bun, vreti sa aratati ca sunteti "perfecte" "indumnezeite" prin faptul ca nu au incalcat aceasta porunca, nu au facut avort...


cum ziceam?


PENIBILEEEE!

esti un pic rea,incearca sa intelegi ca nimeni nu incearca sa se dea vreo Sfanta ci doar sa incerce sa arate si sa faca lumea sa inteleaga ca mai bine aduci un copil pe lume decat sa il lasi pe un doctor sa il omoare mai bine te bucuri de acel copilas care poate ar fi ajuns,un medic renumit un presedinte sau un preot clarvazator care ar fi salvat multe suflete,s-ar fi casatorit ar fi avut copii copii lui copii la randul lor etc dar acum trupul lui zace undeva taiat bucatii iar sufletul lui se chinuie asteptand-o cu nerabdare pe "mamica lui" care i-a facut asta sa ii ceara socoteala si sa isi razbune sangele lui nevinovat, "mamica lui" in loc sa il iubeasca sa il invete sa mearga ,sa il fereasca de oamenii rai,"mamica lui" a lasat un necunoscut un strain sa ii taie trupusorul lui nevinovat in bucati el neavand cum sa spuna "mama" de ce ma omori si nu ma lasi sa traiesc si eu,ce ti-am facut mamico"
multe femei profita de asta ca ei sunt lipsiti de aparare si fac ce vor din ei fara sa aibe suflet


Sau la fel de bine ai putea da nastere unui criminal, violator, psihopat, retard mintal....... unui nou Hitler, Stalin, etc...... Sau copilul tau ar putea avea o viata mizerabila si sa ajunga sa te blesteme ca ai decis sa-l aduci pe lume....... Deci ce e mai bine? Sa nasti sau sa renunti la a mai avea copii vreodata?
Felicitari, denis_3d25 ! Vroiam si eu sa le zic ceva de genu asta, da nu-mi gaseam cuvintele.







.... din 16 milioane de copii AVORTATI din '89 pina astazi ma INDOIESC ca toti ar fi ajuns un fel de Hitler, Stalin, violatori sau retardati mintali ... daca ''selectionati'' ca tine la intimplare nu au ajuns (inca) de ce ar fi ajuns acesti copii ? ... minte de gaina ...
... fetitza, copii crescuti cu BUN SIMT nu te-ar fi acuzat niciodata de nimic ... si daca TU iti inchipui ca stii ce viata vei avea te inseli ... si tu poti avea o viata MIZERABILA, poti fi inselata de sot, poti fi calcata de masina, sau sa iti pierzi serviciul, ORICE SE POATE, dar pina nu o TRAIESTI pina la capat nu poti spune idiotenii de genul asta ... sau sa inteleg ca EGOISUML tau iti permite sa ai o viata extraordinara chiar daca nu te-ai nascut Onasis ... dar si ala care are prea multe nu e prea relaxat, in permanenta e in alerta sa nu ii fure cineva ciolanul ... asa ca vezi tu, nu ciocolatele, hainele de firma fac fericiti copii ... sint atitea lucruri simple de care MILIOANE de oameni se bucura zilnic incit nu trebuie sa iti IMBICSESTI mintea cu prostii ... atita timp cit nu stii ce va fi miine, nu te plinge ... poate fi mai bine sau mai rau ... copii te pot ajta sa traiesti mai bine ...
... tu traiesti cu spaima ca vei fi acuzat de copii ca nu le-ai luat ciocolate, masinute, si faine de firma !!! ... esti normala !!! ... WHO CARE's ? ... tu suferi ca nu ai avut aceste lucruri sau te bucuri ca nu ai fost AVORTATA ? ... fii sincera si obiectiva ... e vorba de SANATATEA TA si de VIATA COPIILOR TAI ... gindeste LOGIC si POZITIV ...
marco918
Postat pe 1 Septembrie 2009 00:06
CITAT DIN COMENTARIUL LUI denis 3d25 :

......................................................................................
'''' EU SINT TOTUL TAU ... nebunul tau si intzeleptul tau


iubirea ta si ura ta tu alegi, iar eu fac voia ta...''''
......................................................................................








... aloooo ... denis 3D25 ... fetitza, TU ai discernamint ... esti cumva dintr-o secta ? ... crezi ca ''el'' te puna sa te calaresti alandala ... ''el'' va obliga sa va incolonati la cabinetele de avorturi ? ... ''el'' iti sterge orice urma de CONSTIINTA ? ... ''el'' te obliga sa te SCHILODESTI si sa iti traiesti viata dezordonat si sa iti EXTERMINI COPII ? ... ai o dezordine cam mare in creierash ... ce treaba are ''el'' cu actiunile tale INTENTIONATE, PREMEDITATE sI CONSTIENTE ? ...
... mdaaaaa, fanatismul si dezechilibrul mintal poate provoca deliruri de genul asta ... cred ca e mai bine sa il lasati pe ''el'' in pace ca o luati rau razna ... ''el'' da dar nu baga si in traista ...
... ma intreb ... daca ai fi violata (sau copilul tau) tot ''lui'' ai multumi si ai lasa de la tine ? ... ... zicea cineva - mare e gradina domnului ...
marco918
Postat pe 1 Septembrie 2009 00:19
De la: bruneagra25, la data 2009-08-30 19:14:34auziti ma loudres si marco eu propun sa mereti la OTV cred ca diaconescu abia asteapta asemenea "senzatii" la el in emisiune va dati seama ca veti fi vedete nationale, nu numai pe kudika??? imi si imaginez titulul emisiunii: "SENZATIONAL 2 TUTE DORNICE DE POPULARITATE LUPTA IMPOTRIVA AVORTULUI MAI RAU CA CEAUSESCU" chiar sunteti senzatie






... ... ce distractie ... dar ma tem ca nu as avea ce spune ... mai senzational ar fi sa ajungi sa te duci tu si sa te ''bati'' cu ''nebunii'' ca noi ... sa povestesti ce bine te simti cind te ajezi pe ''calul balan'' la scobeala ... cum te adoarme ca pe ... cum iti da o sampanie si un biscuite ... si cum la sfirsti iei singura galeata cu ramasitele copilului tau si le arunci la gunoi ... dupa care tragi apa si spui - ti-am facut jigodie ... ... si fara indoiala ca ametita de formolul anesteziei ai lua si cartea doctorului de vizita ca doar ti-a placut cum ''te-a lucrat'' si ai prezenta-o pe post ... asta da senzational ... la otv ai avea ce spune ... ai fi si mai convingatoare daca ai spune si cite avorturi ai facut in totul, dar incearca sa fii convingatoare ... si sa nu te mire, ca ''el'' (vorba altei ''iluminate'') o sa intre in legatura cu tine in direct ... ...
... aveam o curiozitate, pe tatal copiilor TAI ia interesat vreodata ce faci ? ... ... sau ti-a respectat ''drepturile'' si ti-a lasat ''responsabilitatea'' AUTO-SCHILODIRII FIZICE SI PSIHICE ? ... ... as ride, dar citeodata sinteti atit de jalnice ... oare atit de GOALE si USCATE INTERIOR au ajuns romanicele (citeva realizeaza ce s-a intimplat dar majoritatea traieste intr-o utopie ireala in care isi transforma proprii lor copii in niste dusmani IMAGINARI) ... groaznic ... cine o sa va plateasca maimuticilor, pensiile peste 15-20 de ani ... stiti ca ati avortat atitia copii incit veti fi nevoite sa MUNCITI pina la 65-70 de ani ... si asta cit de curind ... sa va vad eu atunci ce or sa faca copii vostri pe care ii selectionati atunci cind vor trebui sa va care in spate SINGURI ... atunci cred ca veti fi mai blestemate (indirect dar veti fi) ... ... asa cum injurati acum ''sistemul'' (care e creat de parintii vostri) asa va vor gratula si copii vostri ...
marco918
Postat pe 1 Septembrie 2009 00:33
De la: panteraaroz, la data 2009-08-30 20:19:05Pt.Loudress care are veleitati de vedeta-Unde ai invatat tu limba romana?la BUDAPESTA SAU CHISINAU?SUNTETI SE SCRIE LEGAT SI NU SUNTE-TI DRAGUTO!!!Mai fa o data cladele primare si apoi incearca sa devii veteta.Poate asa iti iese.






... hopaaaa ... o alta ''doamna'' ... dar ce draga, nu intelegi mesajul ? ... cred ca Lourdes stia exact ca se va gasi vreuna care a facut n-spemii de ani de scoala sa ii atraga atentia ... ... apropo, in afara de gramatica MAI STII CEVA ? ... asa e la romanica, cind ''telectualii'' vor sa spuna ceva important se leaga de ... gramatica ... mdaaa, metoda limbii de lemn ... tanase ... ... da ideii nu ai fetitza ? ... sa o combati cu argumente, cu ceva concret ? ... ceva de genul dominisoarei de mai sus putin(cu derapaze mistice) ... o poezioara sau un discurs mistico-religios ... macar niste injuraturi ''elegante'' si din suflet ... ceva cu care sa te aliniezi la discursul celorlalte OTV-iste ... sau numai gainarii gramaticale ai gasit ca sa te justifici ... ... cam JALNIC ... ca de obicei de fapt ...
marco918
Postat pe 1 Septembrie 2009 00:39
De la: marco918, la data 2009-09-01 00:06:01
De la: serapis_hell_yahoo_com, la data 2009-08-31 18:23:36
De la: serapis_hell_yahoo_com, la data 2009-08-30 11:08:22
De la: lourdess, la data 2009-05-03 12:51:14
De la: Aladiah, la data 2009-05-03 12:38:07
De la: ionia, la data 2009-05-03 12:32:10
De la: Kathara, la data 2009-05-03 12:20:48Here we go again!

Haide atunci sa fatam precum catelele prin santuri, macar unul pe an. Avem, nu avem cu ce sa-i crestem, nu conteaza, da-i dracului, noi ne-am facut datoria crestienasca, am plodit!



Dar poti evita avortul ,nu ? Daca nu ai bani sau altele sa -l cresti pe "plod " ,cum il numesti tu ,n-ar fi mai bine sa te asiguri ca nu ajungi acolo?


Si voi suntetzi luptatoarele luminii, care s-au pazit si nu au facut avort, deci au dreptul sa posteze "poezele" ..mai fetelor, dar laudatzi-va cu faptul ca ati infiat un copil abandonat la casa de copii , si atunci veti fi admirate, nu pentru faptul ca spunetzi "huooooooo!" celor care au facut avort...dar cum voi nu veti fi niciodata in stare cu adevarat sa faceti ceva bun, vreti sa aratati ca sunteti "perfecte" "indumnezeite" prin faptul ca nu au incalcat aceasta porunca, nu au facut avort...


cum ziceam?


PENIBILEEEE!

esti un pic rea,incearca sa intelegi ca nimeni nu incearca sa se dea vreo Sfanta ci doar sa incerce sa arate si sa faca lumea sa inteleaga ca mai bine aduci un copil pe lume decat sa il lasi pe un doctor sa il omoare mai bine te bucuri de acel copilas care poate ar fi ajuns,un medic renumit un presedinte sau un preot clarvazator care ar fi salvat multe suflete,s-ar fi casatorit ar fi avut copii copii lui copii la randul lor etc dar acum trupul lui zace undeva taiat bucatii iar sufletul lui se chinuie asteptand-o cu nerabdare pe "mamica lui" care i-a facut asta sa ii ceara socoteala si sa isi razbune sangele lui nevinovat, "mamica lui" in loc sa il iubeasca sa il invete sa mearga ,sa il fereasca de oamenii rai,"mamica lui" a lasat un necunoscut un strain sa ii taie trupusorul lui nevinovat in bucati el neavand cum sa spuna "mama" de ce ma omori si nu ma lasi sa traiesc si eu,ce ti-am facut mamico"
multe femei profita de asta ca ei sunt lipsiti de aparare si fac ce vor din ei fara sa aibe suflet


Sau la fel de bine ai putea da nastere unui criminal, violator, psihopat, retard mintal....... unui nou Hitler, Stalin, etc...... Sau copilul tau ar putea avea o viata mizerabila si sa ajunga sa te blesteme ca ai decis sa-l aduci pe lume....... Deci ce e mai bine? Sa nasti sau sa renunti la a mai avea copii vreodata?
Felicitari, denis_3d25 ! Vroiam si eu sa le zic ceva de genu asta, da nu-mi gaseam cuvintele.







.... din 16 milioane de copii AVORTATI din '89 pina astazi ma INDOIESC ca toti ar fi ajuns un fel de Hitler, Stalin, violatori sau retardati mintali ... daca ''selectionati'' ca tine la intimplare nu au ajuns (inca) de ce ar fi ajuns acesti copii ? ... minte de gaina ...
... fetitza, copii crescuti cu BUN SIMT nu te-ar fi acuzat niciodata de nimic ... si daca TU iti inchipui ca stii ce viata vei avea te inseli ... si tu poti avea o viata MIZERABILA, poti fi inselata de sot, poti fi calcata de masina, sau sa iti pierzi serviciul, ORICE SE POATE, dar pina nu o TRAIESTI pina la capat nu poti spune idiotenii de genul asta ... sau sa inteleg ca EGOISUML tau iti permite sa ai o viata extraordinara chiar daca nu te-ai nascut Onasis ... dar si ala care are prea multe nu e prea relaxat, in permanenta e in alerta sa nu ii fure cineva ciolanul ... asa ca vezi tu, nu ciocolatele, hainele de firma fac fericiti copii ... sint atitea lucruri simple de care MILIOANE de oameni se bucura zilnic incit nu trebuie sa iti IMBICSESTI mintea cu prostii ... atita timp cit nu stii ce va fi miine, nu te plinge ... poate fi mai bine sau mai rau ... copii te pot ajta sa traiesti mai bine ...
... tu traiesti cu spaima ca vei fi acuzat de copii ca nu le-ai luat ciocolate, masinute, si faine de firma !!! ... esti normala !!! ... WHO CARE's ? ... tu suferi ca nu ai avut aceste lucruri sau te bucuri ca nu ai fost AVORTATA ? ... fii sincera si obiectiva ... e vorba de SANATATEA TA si de VIATA COPIILOR TAI ... gindeste LOGIC si POZITIV ...


Regret daca iti dezamagesc asteptarile, dar eu chiar NU ma bucur ca nu am fost avortata, chiar AM o viata MIZERABILA.... Nu zic, sunt si altii care poate au vietii mai mizerabile decat a mea......si NU, nu e vorba de lipsurile materiale...... nu ca nu as avea si de alea...... Ferice de cei care gasesc ceva de care sa se bucure in viata! Eu mi-am pierdut visele, sperantele..... adica dupa toate standardele pot fi numit un zombi..... Nu doresc nimanui sa ajunga asa..... sa-si doreasca sa treaca viata cat mai repede..... si sa spere ca nu va fi nimic dupa..... Si tocmai de asta ma plang.... ca nu-mi plac surprizele..... mai ales cele proaste..... ca astea sunt cele mai multe.
Si nu am copii ai mei. Inca....
serapis_hell_yahoo_com
Postat pe 1 Septembrie 2009 16:34
Da...nu ma pun eu cu voi(louderss si marco). Auzi la mine,pretentii ce am pt. oameni trecuti de 30 de ani!Chiar asa,de inteles intelege lumea si daca zici "este bomboane multe "si daca ai scris "dragut-o".Si ca sa asculti manele chiar nu-i nevoie sa sa stii treaba asta.Problema e alta insa(fiecare cu cat se multumeste).PROBLEMA este ca voi sunteti cele care ati ajuns sa detineti adevarul absolut,asta in urma unor studii aprofundate.Numai ca ati tinut cartile cu susul in jos si ...de-aia n-ati reusit de fapt sa aflati cum se scrie(apoi de ce scrie nici nu poate fi vorba).Da.Ai dreptate marco.Nu m-a dus capul.Abia acum am inteles ca poti fi vedeta si chiar primar(la vreun sector in Bucuresti)fara sa stii sa conjugi verbul "a fi" la indicativ prezent.Deci se poate.Chiar ca-s toanta.
Da ...pana una-alta,mai treceti voi pe la medicul psihiatru si spuneti-i ca v-a trimis D-zeu sa opriti toate avorturile si sa omorati toate "curvele".care au facut asta.Daca va grabiti,s-ar putea sa mai aveti sane.Daca nu...cazare placuta la Balaeanca sau Socola(care v-o fi mai aproape).
panteraaroz
Postat pe 3 Septembrie 2009 14:28
P.S. SI APROPOS, SA NU MA TRIMITETI IN IAD LA JUDECATA DE APOI.VA ROG FRUMOS.SI VA MAI ROG SA AVETI MILA SI DE FETELE CARE AU FACUT AVORTURI.
panteraaroz
Postat pe 3 Septembrie 2009 14:31
De la: marco918, la data 2009-09-01 00:33:40
De la: bruneagra25, la data 2009-08-30 19:14:34auziti ma loudres si marco eu propun sa mereti la OTV cred ca diaconescu abia asteapta asemenea "senzatii" la el in emisiune va dati seama ca veti fi vedete nationale, nu numai pe kudika??? imi si imaginez titulul emisiunii: "SENZATIONAL 2 TUTE DORNICE DE POPULARITATE LUPTA IMPOTRIVA AVORTULUI MAI RAU CA CEAUSESCU" chiar sunteti senzatie






... ... ce distractie ... dar ma tem ca nu as avea ce spune ... mai senzational ar fi sa ajungi sa te duci tu si sa te ''bati'' cu ''nebunii'' ca noi ... sa povestesti ce bine te simti cind te ajezi pe ''calul balan'' la scobeala ... cum te adoarme ca pe ... cum iti da o sampanie si un biscuite ... si cum la sfirsti iei singura galeata cu ramasitele copilului tau si le arunci la gunoi ... dupa care tragi apa si spui - ti-am facut jigodie ... ... si fara indoiala ca ametita de formolul anesteziei ai lua si cartea doctorului de vizita ca doar ti-a placut cum ''te-a lucrat'' si ai prezenta-o pe post ... asta da senzational ... la otv ai avea ce spune ... ai fi si mai convingatoare daca ai spune si cite avorturi ai facut in totul, dar incearca sa fii convingatoare ... si sa nu te mire, ca ''el'' (vorba altei ''iluminate'') o sa intre in legatura cu tine in direct ... ...
... aveam o curiozitate, pe tatal copiilor TAI ia interesat vreodata ce faci ? ... ... sau ti-a respectat ''drepturile'' si ti-a lasat ''responsabilitatea'' AUTO-SCHILODIRII FIZICE SI PSIHICE ? ... ... as ride, dar citeodata sinteti atit de jalnice ... oare atit de GOALE si USCATE INTERIOR au ajuns romanicele (citeva realizeaza ce s-a intimplat dar majoritatea traieste intr-o utopie ireala in care isi transforma proprii lor copii in niste dusmani IMAGINARI) ... groaznic ... cine o sa va plateasca maimuticilor, pensiile peste 15-20 de ani ... stiti ca ati avortat atitia copii incit veti fi nevoite sa MUNCITI pina la 65-70 de ani ... si asta cit de curind ... sa va vad eu atunci ce or sa faca copii vostri pe care ii selectionati atunci cind vor trebui sa va care in spate SINGURI ... atunci cred ca veti fi mai blestemate (indirect dar veti fi) ... ... asa cum injurati acum ''sistemul'' (care e creat de parintii vostri) asa va vor gratula si copii vostri ...


marco cata nebunie este pe fiecare mmp din capul tau?
si nu te mai crede dumnezeul nimanui..apropo si asta este un pacat..asa ca nu le mai judeca tu pe altele si nu le mai purta de grija..ca toti avem un dumnezeu si ghinion ala nu esti tu!
si ia vezi tu credincioaso ce zice porunca 9 daca stii care este..daca nu uite ti-o spun eu
"Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau."
este exact ceea ce faci tu!
si nu mai crede ca toate femeile fac avort!
si apropo aici nimeni nu isi poate spune punctu de vedere ca veniti voi 2 si atacati..nici nu cunoasteti persoana si sariti cu gura!
mai bine ati pune mana pe o carte si ati avea grija de proprii vostri copii!
ironia
Postat pe 3 Septembrie 2009 15:03
Fetelor, cand veti intelge ca marco e barbat.. poate nu veti mai pierde din timpul vostru sa-i raspundeti pentru fiecare "cugetare". Cand domnul marco va ramane insarcinat... (sa zicem in urma unui viol) il asteptam cu impresii. Pana atunci...
rashela
Postat pe 3 Septembrie 2009 15:30
pãreri pro ºi contra avortului



"În „Declaraþia drepturilor copilului”, proclamatã de Adunarea Generalã a ONU, se afirmã: “Datoritã lipsei sale de maturitate fizicã ºi mentalã, copilul are nevoie de îngrijiri ºi protecþii speciale, inclusiv de o asistenþã juridicã adecvatã, atât înainte cât ºi dupã naºtere”.
Curtea Supremã a statului Missouri din S.U.A., în octombrie 1972, afirma: “Copiii nenãscuþi au toate calitãþile ºi toate atributele adulþilor, de care se deosebesc numai prin vârstã ºi maturitate; din punct de vedere medical, viaþa umanã este un fenomen continuu de la concepþie pânã la moarte.”
Protecþia copilului este asiguratã ºi de alte documente ºi organizaþii : „Declaraþia cu privire la drepturile copilului” (Geneva), „Declaraþia Universalã a drepturilor omului”, UNICEF ºi altele.

Pro ºi Contra

Problema întreruperii voluntare de sarcinã a fost întotdeuna una controversatã. Contestat de Bisericã ºi considerat a fi un pãcat care sfideazã deopotrivã religia, morala, etica medicalã ºi ale cãrui efecte influenþeazã îmbãtrânirea populaþiei, avortul continuã sã fie folosit ca o metodã de contracepþie. Existã cateva “argumente” în favoarea avortului, este vorba nu despre ce este “bine” sau “rãu”, ci despre concepþiile oamenilor cu privire la acest aspect. În urma unui sondaj efectuat pe un eºantion de 15 persoane, cu vârsta cuprinsã între 19 ºi 24 de ani, dintre care 5 fete, pãrerile sunt împãrþite astfel :

• Trei din cinci fete sunt împotriva avortului, considerându-l o crimã, dar admit posibilitatea sã îºi schimbe opinia dacã ar rãmâne însãrcinate, din greºealã. Un sfert dintre cei zece bãieþi au declarat cã, în principiu, femeile au dreptul sã decidã asupra vieþii lor ºi cred cã au motive întemeiate pentru a recurge la un chiuretaj.

• Fiecare dintre fete are o cunoºtinþã care a recurs la o întrerupere de sarcinã. ªase bãieþi au trecut deja printr-o experienþã de acest gen cu prietenele lor stabile ºi cred cã au facut alegerea bunã la acel moment. Pe viitor, într-o situaþie similarã, patru dintre aceºtia ar recunoaºte copilul ºi ºi-ar dori sã se cãsãtoreascã.

• Un bãiat ºi douã fete mai degrabã ar pãstra copilul ºi l-ar da spre adopþie unei familii care nu poate avea copii decât sã nu îi dea sansa de a se naºte.

• Toþi participanþii la sondaj cred cã un copil trebuie sã fie dorit de ambii sãi pãrinþi, care trebuie sã îi ofere atât dragoste ºi sprijin afectiv, cât ºi confort material pentru ca micuþul sã poatã avea o viaþã fericitã.

• Jumãtate dintre baieþi ºi trei fete considerã cã o femeie nu trebuie sã facã avort decât dacã apar probleme în timpul sarcinii.

• O cincime dintre bãieþi cred cã fetele minore care rãmân însãrcinate ar trebui sã dea copilul în grija unei rude apropiate pânã ce ele devin majore sau au un serviciu stabil. Fetele au declarat, în unanimitate, ca pãrinþii sunt cei vinovaþi în aceste cazuri. Aceºtia din urmã ar trebui sã le comunice ºi sã le explice fiicelor adolescente în legãturã cu schimbãrile fizice ºi psihice care li se întâmplã, cu scopul de a le face sa devinã con ºtiente ºi responsabile de gesturile pe care le fac."

Postat pe 3 Septembrie 2009 15:33
Si inca ceva marco.nu ma numi pe mine doamna.Pe un alt topic in viziunea ta,,care loudress care injura si foloseste apleative de genul 'fa',care scrie 'sunte-ti'si 'jegoas-o'e numita de catre tine DOAMNA.Asa ca, te rog frumos,cu sau fara ghilimele ,nu ma ridica pe mine la nivelul asta.Pe aici, se pare ca voi sunteti singurele' doamne' de genul asta.
panteraaroz
Postat pe 3 Septembrie 2009 17:08
Si la Balaceanca veti fi sigur 'doamne de doamne.'De fapt cele mai doamne.Deci si prin urmare...daca Diaconescu n-a auzit inca de voi si ati pierdut sansa de-a va face'doamne vedete'veti fi doar 'doamne' la Balaceanca.Eu zic sa nu dispertai.E bine si-asa pana la urma.
panteraaroz
Postat pe 3 Septembrie 2009 17:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
avort 224 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:15
Caut catel Beagle :x 3 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:24
http://www.yuppy.ro/comunitate/forum/view_topic/10455/http-aghinita-ro-e2-80-9c-de-lege-ferenda-e2-80-9c-e2-80-93-o-noua-lege-a-avortului.html 5 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 20:19
O dilema ingrozitoare 25 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 19:39
am si eu nevoie de un sfat... 296 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 20:46