Setari Cookie-uri

ce ne facem cu soacrele?????

dragelor am si eu nevoie de sfatul vostru . am o casnicie perfecta, un sot bun si iubitor singurul lui defect este maica-sa si singurul ei merit ca l-a facut pe el. in rest .....
probabil ca ati cunoscut si voi persoane care orice le-ai face nu scapi de ele.asa este ea.daca te porti frumos cu ea isi ia nasul la purtare si iti acapareaza tot spatiul(intimitate zero), daca nu o bagi in seama sta pe capul tau sa afle ce ai. invatati-ma si pe mine ce sa fac ca nu mai am aerrrrr...sunt disperata si nu as vrea sa am probleme cu sotul meu din cauza ei.vrea sa fie socra perfecta si nu-i iese decat contrariul.
PS. sa nu uit ne intreaba in fiecare zi dc nu-i facem nepoti dar de cate ori intram si noi in camera noastra inventeaza cate un motiv sa bata la usa sa vada ce facem.intentionez sa-mi fac un blog anti-soacre in curand.va tin la curent pe cele interesante ca nu-mi ajunge aici spatiul sa-mi spun toate ofurile.
pupicei dragi nurori
karma123
Postat pe 9 Mai 2009 14:54
salut.sfatul meu este sa va mutati undeva unde sunteti doar voi ,cucat o sa il vada mai rar cu ata mai bine.Stiu este greu sa stai in chirie,dar e mai bine pt relatia voastra,pt casnicie.Si eu m-am mutat de curand cu prietenul meu ,stam intr-o garsoniera platim chirie ,dar e perfect doar noi 2.
Bafta in continuare si sa ne ti la curent.
soryanca
Postat pe 9 Mai 2009 15:44
la inceput asa sunt,mai stresante,insa cu anii,o sa le treaca pt ca realizeaza locul lor....si raman acolo.
nu itzi face probleme
matracucu
Postat pe 9 Mai 2009 15:46
De la: karma123, la data 2009-05-09 14:54:35dragelor am si eu nevoie de sfatul vostru . am o casnicie perfecta, un sot bun si iubitor singurul lui defect este maica-sa si singurul ei merit ca l-a facut pe el. in rest .....
probabil ca ati cunoscut si voi persoane care orice le-ai face nu scapi de ele.asa este ea.daca te porti frumos cu ea isi ia nasul la purtare si iti acapareaza tot spatiul(intimitate zero), daca nu o bagi in seama sta pe capul tau sa afle ce ai. invatati-ma si pe mine ce sa fac ca nu mai am aerrrrr...sunt disperata si nu as vrea sa am probleme cu sotul meu din cauza ei.vrea sa fie socra perfecta si nu-i iese decat contrariul.
PS. sa nu uit ne intreaba in fiecare zi dc nu-i facem nepoti dar de cate ori intram si noi in camera noastra inventeaza cate un motiv sa bata la usa sa vada ce facem.intentionez sa-mi fac un blog anti-soacre in curand.va tin la curent pe cele interesante ca nu-mi ajunge aici spatiul sa-mi spun toate ofurile.
pupicei dragi nurori


soacra soacra poama acra
de te'ai coace un an si'o vara esti tot acra si amara
de te'ai coace toata toamna esti mai acra decat coarna


scorpyoW
Postat pe 9 Mai 2009 15:50
SI EU SUSTIN SA FITI DOAR VOI 2...........eu am stat la inceputul casniciei,la mama mea......unde traiam ca in rai...........DAR TOT MAI BINE A FOST LA CASUTA NOASTRA....cu toate lipsurile de inceput(desi nu au fost prea multe,orice ti se pare greu la inceput !!!).........dar eram doar noi doi si iubirea noastra !!!.......si proprii nostrii stapani !!!......

daca totusi nu e modalitate de separare.......n-ai decat sa-ti convingi sotul ca mama lui depaseste anumite limite ale intimitatii voastre........si sa poarte o discutie cu ea !!!.....SERIOASA !!!.........in care sa o faca sa inteleaga ca tot fiul ei va fii ...si tu fiica ei.....insa acum voi sunteti o familie,care primeaza inaintea statutului dumneaei de mama !!!........si daca va fi o femeie carea SA VREA sa inteleaga asta...va fi de bine......caci uneori soacrele INTELEG situatia....dar NU VOR sa o accepte !!!......... ..........succes.........
etta
Postat pe 9 Mai 2009 15:55
Draga, a ta macar incearca, zici tu: "vrea sa fie socra perfecta si nu-i iese decat contrariul". A mea mi s-a declarat dusman pe fata pentru ca la o saptamana dupa ce m-am mutat in casa ei mi-a zis ca ea mie mama n-o sa-mi fie niciodata. Nu facusem nimic rau, prietenul meu de atunci (si actualul meu sot acum) nu era acasa si m-am trezit cu ea in camera noastra ca sa-mi zica tampenia asta. Si tot ce a facut in anii trecuti a fost sa se tot bage intre noi, sa ma acuze de toate tampeniile, sa ma scoata din minti. Ce mai, a fost o soacra de telenovela, nu vreau sa ma prostdispun acum amintindu-mi. Tu vad ca esti la polul opus dar si la tine e rau ca ce e prea mult strica.
Jasmine10
Postat pe 9 Mai 2009 15:58
nu mi se pare deloc straina povestea ta... dar spre bucuria mea.......am gasit solutia, am plecat de langa ea, asa ca te sfatui sa pleci si tu cu al tau sot......cat se poate de departe, spre a va continua fericirea, ca dak ramai.........
mult succes!!
Kristyn
Postat pe 9 Mai 2009 16:54
E destul de greu de dat un sfat,atitudinea pe care trebuie sa o adopti fata de soacra tine de personalitatea ei.Eu una iti zic ca incerci sa fii smechera si sa nu rabufnesti pentru ca poate ca asta asteapta , fii rabdatoare , calma , zambeste-i chiar daca iti vine in sinea ta sa ii dai cu ceva in cap Incearca sa ii spui ce vrea sa auda fara sa ii dai totusi toate detaliile din relatia cu sotul tau.Banuiesc ca nu va dura situatia asta la infinit si o sa va mutati ca sa nu o mai ai pe cap Asa sunt majoritatea mamelor de baieti , mai ales cele care nu au nici o fiica,ce vrei, simt ca ii pierd dupa ce se casatoresc!
Amora
Postat pe 9 Mai 2009 20:11
sfatul meu este sa pleci, nu o sa poti scapa de ea atat timp cat stai in casa ei, de obicei tre sa joci cum zice ea, iar dupa ce apar copii, poate te trezesti ca o sa vrea sa-i spuna copilul mama, cum am patit eu

Postat pe 9 Mai 2009 21:01
stiu ca ideal ar fi sa stam singuri, din pacate in momentul de fatza nu prea putem, am incercat cu un apartament prin ANL, de asemenea nu ne-a iesit (cea mai mare teapa ever...), iar ce spui tu sa vorbim serios cu ea sincer am incercat si eu si sotul meu de mii de ori, de a ajuns sa ni se ia, dar suntem constansi de situatie. de cate ori incercam sa avem o discutie serioasa cum spui ori se isterizeaza si nu te mai intelegi cu ea ori plange de zici ca e cea mai amarata femeie de pe fatza pamantului...si se pare ca acest santaj emotional ii iese de minune ca vine sotul meu scump cu coada intre picioare si foarte impaciuitor sa o las in pace ca e si ea batrana si stresata. intrebarea mea de bun simt este :cat timp va mai trebui noi sa fim dragutzi si sa zambim frumos ca sa le fie altora bine, oare fericirea copiilor lor nu coonteaza deloc???????
karma123
Postat pe 11 Mai 2009 17:44
stiu ca ideal ar fi sa stam singuri, din pacate in momentul de fatza nu prea putem, am incercat cu un apartament prin ANL, de asemenea nu ne-a iesit (cea mai mare teapa ever...), iar ce spui tu sa vorbim serios cu ea sincer am incercat si eu si sotul meu de mii de ori, de a ajuns sa ni se ia, dar suntem constansi de situatie. de cate ori incercam sa avem o discutie serioasa cum spui ori se isterizeaza si nu te mai intelegi cu ea ori plange de zici ca e cea mai amarata femeie de pe fatza pamantului...si se pare ca acest santaj emotional ii iese de minune ca vine sotul meu scump cu coada intre picioare si foarte impaciuitor sa o las in pace ca e si ea batrana si stresata. intrebarea mea de bun simt este :cat timp va mai trebui noi sa fim dragutzi si sa zambim frumos ca sa le fie altora bine, oare fericirea copiilor lor nu coonteaza deloc???????
karma123
Postat pe 11 Mai 2009 17:44
De la: katwoman, la data 2009-05-09 21:01:40sfatul meu este sa pleci, nu o sa poti scapa de ea atat timp cat stai in casa ei, de obicei tre sa joci cum zice ea, iar dupa ce apar copii, poate te trezesti ca o sa vrea sa-i spuna copilul mama, cum am patit eu



interesant ce spui tu....o cunosti cumva pe soacra mea sau soacrele noastre or fi prietene?? :D era o gluma sper sa nu mi-o iei in nume de rau... dar ce imi spui tu vis-a-vis de copiii chiar mi-a sugerat de cateva ori ca de abia asteapta SA-I FAC UN COPIL(era vb de soacra, ati inteles voi...), ca sa-l ia la ea la tara si sa-l creasca cum stie ea mai bine, nu sclifosit si numai cu ochii in calculatoare toata ziua, ci in picioarele goale prin pamant si cu ...ma scuzati de exprimare ...mucii in gura....la faza asta chiar am simtit ca pica cerul pe mine si i-am zis ca daca vrea sa chinuie un copil in halul asta sa-si mai faca ea unu...ca suntem si noi destul de responsabili si cand ne vom hotari sa facem acest pasil vom creste cum vrem noi ..chiar si cu nasu in calculatoare si sclifosit.
si mai ma roade ceva daca tot vrea sa-mi duca viitorul copil la tara care ii este atat de draga dc nu pleaca ea de acum si sa astepte pana raman eu insarcinata, nasc si creste copilu acolo la tara ei si sa ne lase pe noi sa ne traim viatza cum vrem?????? voi ce ziceti??
karma123
Postat pe 11 Mai 2009 17:55
buna la toata lumea
kudika001643
Postat pe 11 Mai 2009 17:58
iar vace bine daca ar lua o vacanta
kudika001643
Postat pe 11 Mai 2009 18:00
De la: Amora, la data 2009-05-09 20:11:33E destul de greu de dat un sfat,atitudinea pe care trebuie sa o adopti fata de soacra tine de personalitatea ei.Eu una iti zic ca incerci sa fii smechera si sa nu rabufnesti pentru ca poate ca asta asteapta , fii rabdatoare , calma , zambeste-i chiar daca iti vine in sinea ta sa ii dai cu ceva in cap Incearca sa ii spui ce vrea sa auda fara sa ii dai totusi toate detaliile din relatia cu sotul tau.Banuiesc ca nu va dura situatia asta la infinit si o sa va mutati ca sa nu o mai ai pe cap Asa sunt majoritatea mamelor de baieti , mai ales cele care nu au nici o fiica,ce vrei, simt ca ii pierd dupa ce se casatoresc!


de un an de cand stau cu ea tot asta fac, zambesc sunt amabila, calma deja simt ca imi vine rau de atata amabilitate, tot in ideea ca sa nu aiba ce sa mai comenteze si sa nu ma cert cu sotul meu din cauza ei...chiar nu-i voi da satisfactia asta. sunt constienta ca nu ma considera demna pentru fiul ei, cum nici celelalte prietene ale lui nu au fost, nici una nu era suficient de buna pentru el (inainte chiar credeam ca astea sunt povesti...acum ma confrunt cu ele..ironia sortii). dar in ultimul timp am aplicat o alta tactica daca am vazut ca oricat de dragutza as fi tot nu pot sa respir de ea...am ingrosat si eu obrazul si o tin ocupata...adica eu am serviciu vin foarte obosita si stresata, na ca orice tanar in ziua de azi, cateodata cand chiar nu am chef de fatza ei ma si imbolnavesc subit, prin urmare ea calca, spala, face de mancare (ca oricum nimeni nu face ca ea, ea se considera bucatareasa suprema) si tot ce mai e de facut prin casa. nu ca m-as fi omorat eu pana acum, ca nu sunt maniaca sa bag aspiratorul in fiecare zi, dar acum chiar nu mai fac nimik..in ritmul acesta e obosita mai mereu si eu am totul facut cand vin de la servici sa am timp sa ies si eu cu fetele in oras sau sa stau cu calculatorul in brate sa va mai povestesc voua pataniile mele.
vreau sa stiu si parerea voastra ..considerati ca procedez gresit tinand-o ocupata toata ziua.. nu e mai diplomat decat sa fac circ si mai usor si pentru mine ca nu mai am nimik de facut???? :::D
karma123
Postat pe 11 Mai 2009 18:06
multumesc de incurajari, dar sper sa nu fiu fortata de imprejurari sa o mai suport pana vor trece anii si ea isi va invata locul ei..chiar nu cred ca am gresit cu nimik asa grav pe lumea asta ca sa platesc atat de scump... sa fiu nevoita sa o suport mult si bine de acum in colo.pupici
karma123
Postat pe 11 Mai 2009 18:24
De la: Jasmine10, la data 2009-05-09 15:58:46Draga, a ta macar incearca, zici tu: "vrea sa fie socra perfecta si nu-i iese decat contrariul". A mea mi s-a declarat dusman pe fata pentru ca la o saptamana dupa ce m-am mutat in casa ei mi-a zis ca ea mie mama n-o sa-mi fie niciodata. Nu facusem nimic rau, prietenul meu de atunci (si actualul meu sot acum) nu era acasa si m-am trezit cu ea in camera noastra ca sa-mi zica tampenia asta. Si tot ce a facut in anii trecuti a fost sa se tot bage intre noi, sa ma acuze de toate tampeniile, sa ma scoata din minti. Ce mai, a fost o soacra de telenovela, nu vreau sa ma prostdispun acum amintindu-mi. Tu vad ca esti la polul opus dar si la tine e rau ca ce e prea mult strica.


sunt convinsa ca se poate si mai rau decat am eu dar macar tu de la a ta stii la ce sa te astepti, ti-a declarat razboi te duci la razboi, darce te faci cu cea care iti zambeste si iti baga cutitul in spate???la prima noastra intalnire oficiala cu familia lui, minunata doamna care acum imi este soacra m-a scos afara la o "discutie ca intre fete" si a tinut sa-mi inoculeze foarte bine sa nu incerc vreodata sa ii iau COPILU* (precizez ca la acea perioada copilu' avea 26 ani) de langa ea. orice ar fi sa il fac sa nu plece de acasa. ulterior am aflat povestea despartirii de tipa de dinaintea mea,ca aia a fost mult mai desteapta decat mine si a tinut mortis sa scape de ei si l-a luat si s-au mutat in regie intr-un camin.iti dai seama in ce hal a putut sa-si bage coada ca dupa vreo 2 luni a lasat-o pe aia si s-a intors acasa la mamica lui care murea in fiecare zi fara el.
oare ar fi posibil ca in cazul meu sa se intample la fel ? .....desi sunt convinsa ca de data asta nu ar alege-o pe ea :P
karma123
Postat pe 11 Mai 2009 18:42
le sugrumam
ralu_zar
Postat pe 11 Mai 2009 18:43
Karma, pe mine tot distanta m-a scapat acum de soacra. S-a mutat in alt oras acum 4-5 anisori. Sa-ti mai zic ca relatia mea cu sotul s-a imbunatatit simtitor? Ca abia dupa plecarea ei am reusit sa-l educ sa mai spele si el o farfurie, sa mai curate si el un cartof? Soacra mea isi imagina ca sunt femeia in casa pentru ei, mai facea si ea curatenie, nu zic nu, dar avea pretentia ca eu cand veneam de la munca sa nu stau o clipa si sa lustruiesc tot in jur pana cadeam lata in pat de somn. In timp ce ea isi petrecea seara cu fiul ei iubit discutand politica si altele... Care in mod normal ar fi trebuit sa fie timpul meu cu el si nu al ei. Cand a plecat din casa mi-a zis in usa ca am castigat (razboiul de care vorbesti) si m-a rugat sa am grija de el. Mi-a zis in fata ca oricate a facut ea sa ma desparta, nu a reusit. Iarasi m-a socat desi credeam ca nu putea sa ma mai mire nimic din partea ei. Repet, timp de 6 ani am indurat multe mizerii din partea ei iar el nu prea ma ajuta cu nimic, nici macar nu avea puterea sa o tempereze. La un moment dat ne controla si banii din moment ce ea avea timp de cumparaturi si noi si crede-ma ca atunci cand venea vorba de mancare cumpara numai alimente care mie nu imi placeau. Sau gatea numai pentru ei, eu daca doream sa mananc nu aveam decat sa-mi gatesc. Pe banii mei. Asta nu a durat foarte mult pentru ca am vazut si am pus piciorul in prag. si oridecate ori ma luam la harta cu ea o aopucau crizele de plans, ii venea rau subit, etc. Cunosc tot repertoriul. Pana si nunta a incercat sa mi-o strice luandu-se la harta cu neamurile mele. Acum, ca ne vedem de doua ori pe an si nu stam decat maxim un sfert de ora, face si ea eforturi sa isi mai tina gura si parerile. Acum sotul meu cam uita sa o mai sune, tot eu sunt aia care o sun mai des ca el sa o mai intreb de sanatate.
Jasmine10
Postat pe 13 Mai 2009 11:59
Raspund la intrebarea din topic. Sa incercam sa le tinem la distanta, pe cele care merita asta. Distanta poate fi atat fizica cat si psihica, tinandu-va prietenii/barbatii ocupati cu diverse. O sa va dau acum o listuta cu lucruri pe care le-am facut pentru a reusi asta. Ma astept al controverse, luati numai ce credeti ca va ajuta din ideile mele:

1. Consolidati-va pozitia in partea lui de neam. Sunati surorile/fratii soacrei voastre sa le spuneti "La multi ani!", "Paste Fericit!" sau sa-i intrebati de sanatate daca ati aflat cumva ca au fost internati la spital, etc. dar atentie, fara ca soacra sa stie. Ea va afla oricum cand mai discuta cu ei ca "Ce nora draguta are, hai mai X-a ca nu e chiar asa cum zici tu, pare o fata tare de treaba". O va pune pe ganduri, o va irita, o s-o luati prin surprindere. Asteptati-va la reactii de genul "dar ce treaba ai tu cu sora mea?" etc.

2. Cand rudele din partea ei va vin in casa, fiti numai lapte si miere, luati parte la discutii, mergeti cu ei in plimbari ori de cate ori e posibil, fiti vesele, radeti mult. In prezenta lor laudati-va prietenul/sotul si soacra, priviti-i zambind fara sa va plangeti la ei ca lucrurile merg prost in casa sau ce v-a mai facut soacra. Identificati motivele pe care le gaseste aceasta sa se planga la neamuri de voi. De exemplu daca zice ca sunteti lenese, cand vin neamurile puneti voi masa, spalati voi farfuriile, puneti cafeaua la fiert, faceti in asa fel incat sa dezmintiti ceea ce zice ea fara cuvinte. Si totul cu buna dispozitie.

3. In prezenta sotului/prietenului rugati-o sa faca anumite lucruri pentru voi, exact cand iesiti pe usa spre serviciu pentru ca nu mai aveti timp, de genul sa puna ea rufele la spalat, sa le intinda pe sarma, etc. Sau sa faca ea salata de vinete ca ti-e asa o pofta si in plus vinetele le-ai cumparat deja ieri, plus ca ea face o salata atat de buna.....
Extra sfat la exemplul cu vinetele: Intalneste-te cu partenerul in oras mai ales daca lui nu ii e prea foame si intarziati acasa pana i se face. Va puteti plimba in acest timp. Ajungeti acasa. Surpriza, nu a preparat vinetele. Atunci tu te apuci de ele si PARTENERUL TAIE CEAPA in timp ce tu pregatesti castronasul, uleiul, etc... Nici o mama nu va suporta sa-si vada baiatul taind ceapa asa ca ori va lua cutitul din mana lui ca sa o faca ea ori va face o scena. Sau va va oferi altceva numai ca tie ti-e prea pofta de vinete si lui oricum nu ii e asa de foame, ti-a zis pe drum asta si deci poate sa astepte, nu?

Acum a venit cineva la mine in vizita, continuam cand vin inapoi. Astept reactii.
Jasmine10
Postat pe 13 Mai 2009 12:34
Amora,,, permite-mi sa te contrazic!! Daca sunt cateva persoane care se poarta rau cu nurorile, nu inseamna sa generalizati,,bagandu-le pe toate in aceeasi ,oala,!! Sunt si soacre bune si nurori ,needucate, care nu stiu sa respecte! Depinde asta de la caz la caz!! Parerea mea este sa existe ,,comunicare, intre cele 2 parti!! Dar,,,,,ceea mai buna solutie este,,separarea!! Nu uitati un lucru! Ve-ti avea copii"! Peste ani ve-ti fi si voi ,,Soacre ,soacre poame poate mai acre ,ca si cele de azi si atunci??!! V-ati pus intebarea asta??! Trebuie sa le respectati pt, ca atunci cand va casatoriti va luati si socrii ((fiecare)) la pachet!1
kudika017520
Postat pe 14 Mai 2009 01:00
De la: kudika017520, la data 2009-05-14 01:00:18 Amora,,, permite-mi sa te contrazic!! Daca sunt cateva persoane care se poarta rau cu nurorile, nu inseamna sa generalizati,,bagandu-le pe toate in aceeasi ,oala,!! Sunt si soacre bune si nurori ,needucate, care nu stiu sa respecte! Depinde asta de la caz la caz!! Parerea mea este sa existe ,,comunicare, intre cele 2 parti!! Dar,,,,,ceea mai buna solutie este,,separarea!! Nu uitati un lucru! Ve-ti avea copii"! Peste ani ve-ti fi si voi ,,Soacre ,soacre poame poate mai acre ,ca si cele de azi si atunci??!! V-ati pus intebarea asta??! Trebuie sa le respectati pt, ca atunci cand va casatoriti va luati si socrii ((fiecare)) la pachet!1


te contrazic, a mea intotdeauna a avut respectul meu!!!!! si m-a calcat in picioare....

Postat pe 14 Mai 2009 23:04
De la: karma123, la data 2009-05-11 17:55:02
De la: katwoman, la data 2009-05-09 21:01:40sfatul meu este sa pleci, nu o sa poti scapa de ea atat timp cat stai in casa ei, de obicei tre sa joci cum zice ea, iar dupa ce apar copii, poate te trezesti ca o sa vrea sa-i spuna copilul mama, cum am patit eu



interesant ce spui tu....o cunosti cumva pe soacra mea sau soacrele noastre or fi prietene?? :D era o gluma sper sa nu mi-o iei in nume de rau... dar ce imi spui tu vis-a-vis de copiii chiar mi-a sugerat de cateva ori ca de abia asteapta SA-I FAC UN COPIL(era vb de soacra, ati inteles voi...), ca sa-l ia la ea la tara si sa-l creasca cum stie ea mai bine, nu sclifosit si numai cu ochii in calculatoare toata ziua, ci in picioarele goale prin pamant si cu ...ma scuzati de exprimare ...mucii in gura....la faza asta chiar am simtit ca pica cerul pe mine si i-am zis ca daca vrea sa chinuie un copil in halul asta sa-si mai faca ea unu...ca suntem si noi destul de responsabili si cand ne vom hotari sa facem acest pasil vom creste cum vrem noi ..chiar si cu nasu in calculatoare si sclifosit.
si mai ma roade ceva daca tot vrea sa-mi duca viitorul copil la tara care ii este atat de draga dc nu pleaca ea de acum si sa astepte pana raman eu insarcinata, nasc si creste copilu acolo la tara ei si sa ne lase pe noi sa ne traim viatza cum vrem?????? voi ce ziceti??


sa nu faci greseala asta never, niciodata!!!
il cresti tu si il duci in vizita....
il invata pe copil sa-i spuna mama iar mie timea, pe nume, si cate si mai cate
de asta zic , orice ar fi, si oricat ar trebui sa trageti, oricat v-ar fi de greu nu stati cu ea...
cand am cunoscut-o am zis, mai femeia asta e mai buna ca mama, iar cand am vazut realitatea...
am respectat-o si o respect, dar asta nu inseamna ca trebuie sa o las sa ma calce in picioare, sa-mi comande mie familia, si sa fac cum zice ea!!!! de fapt ea este cea care nu-mi respecta mie deciziile

Postat pe 14 Mai 2009 23:12
De la: katwoman, la data 2009-05-14 23:04:34
De la: kudika017520, la data 2009-05-14 01:00:18 Amora,,, permite-mi sa te contrazic!! Daca sunt cateva persoane care se poarta rau cu nurorile, nu inseamna sa generalizati,,bagandu-le pe toate in aceeasi ,oala,!! Sunt si soacre bune si nurori ,needucate, care nu stiu sa respecte! Depinde asta de la caz la caz!! Parerea mea este sa existe ,,comunicare, intre cele 2 parti!! Dar,,,,,ceea mai buna solutie este,,separarea!! Nu uitati un lucru! Ve-ti avea copii"! Peste ani ve-ti fi si voi ,,Soacre ,soacre poame poate mai acre ,ca si cele de azi si atunci??!! V-ati pus intebarea asta??! Trebuie sa le respectati pt, ca atunci cand va casatoriti va luati si socrii ((fiecare)) la pachet!1


te contrazic, a mea intotdeauna a avut respectul meu!!!!! si m-a calcat in picioare....[/quote,,,,,,,,,,,,,,, Scuze! Barbatii vostri ar trebui sa nu le permita ,,mamelor, sa le dirijeze viata! Eu mama de baieti, soacra nu mi bag nasul in nimic in familia lor! Eu nu mi-am bagat nasul niciodata! Nepotii,ne spun buni,iar parintii sunt ,,mami tati,,mama, papy,,nu le spun pe nume desi traiesc in ,,Occident,!! Ar trebui sa fie tolerante soacrele vs! Trebuiau sa-i invete cat de cat ceva din munca femeii, nu sa creasca mari,,trantori! Eu neavand fete,i-am invatat sa munceasca,in casa,eram la serviciu 2 schimburi,, ei aveau lista cu ce trebuiau sa faca zilnic! Le-am imprimat in cap ,niste obligatii,ca nevasta nu-i slujnica lor! Uneori femeia munceste mai mult si mai greu,,la serviciu,vine acasa franta de oboseala si are ,,obligatii,,! De ce numai ea si el nu??! Le-am spus ca n-a muncit mai mult Dumnezeu pe el ,,,decat pe ea!!
kudika017520
Postat pe 15 Mai 2009 23:33
De la: kudika017520, la data 2009-05-15 23:33:40
De la: katwoman, la data 2009-05-14 23:04:34
De la: kudika017520, la data 2009-05-14 01:00:18 Amora,,, permite-mi sa te contrazic!! Daca sunt cateva persoane care se poarta rau cu nurorile, nu inseamna sa generalizati,,bagandu-le pe toate in aceeasi ,oala,!! Sunt si soacre bune si nurori ,needucate, care nu stiu sa respecte! Depinde asta de la caz la caz!! Parerea mea este sa existe ,,comunicare, intre cele 2 parti!! Dar,,,,,ceea mai buna solutie este,,separarea!! Nu uitati un lucru! Ve-ti avea copii"! Peste ani ve-ti fi si voi ,,Soacre ,soacre poame poate mai acre ,ca si cele de azi si atunci??!! V-ati pus intebarea asta??! Trebuie sa le respectati pt, ca atunci cand va casatoriti va luati si socrii ((fiecare)) la pachet!1


te contrazic, a mea intotdeauna a avut respectul meu!!!!! si m-a calcat in picioare....[/quote,,,,,,,,,,,,,,, Scuze! Barbatii vostri ar trebui sa nu le permita ,,mamelor, sa le dirijeze viata! Eu mama de baieti, soacra nu mi bag nasul in nimic in familia lor! Eu nu mi-am bagat nasul niciodata! Nepotii,ne spun buni,iar parintii sunt ,,mami tati,,mama, papy,,nu le spun pe nume desi traiesc in ,,Occident,!! Ar trebui sa fie tolerante soacrele vs! Trebuiau sa-i invete cat de cat ceva din munca femeii, nu sa creasca mari,,trantori! Eu neavand fete,i-am invatat sa munceasca,in casa,eram la serviciu 2 schimburi,, ei aveau lista cu ce trebuiau sa faca zilnic! Le-am imprimat in cap ,niste obligatii,ca nevasta nu-i slujnica lor! Uneori femeia munceste mai mult si mai greu,,la serviciu,vine acasa franta de oboseala si are ,,obligatii,,! De ce numai ea si el nu??! Le-am spus ca n-a muncit mai mult Dumnezeu pe el ,,,decat pe ea!![/quote,,,,,,,,,,,,,,,,,,,El sa stea in fotolui si ,,nevasta((muta))roboteste!,,Fiii mei isi ajuta nevestele ,noi suntem in concediu,,din decembrie la ei,,maine ne-intoarcem acasa!! Cat am stat la amandoi,, am gatit prima data ce le place lor,,apoi ce ne place noua! Am spalat,am cusut,,am calcat,,pt, ei am facut casa luna, cand veneau acasa de la munca,, ei mancau si se odihneau! Daca; ne iubim fiecare,,barbatul acesta,,mama ca i este fiu,,tu ca ti este sot,,mama si nora trebuie sa si dea mana pt, linistea si fericirea fam,fiului ei! NU??!!
kudika017520
Postat pe 15 Mai 2009 23:41
buna
Cassey
Postat pe 15 Mai 2009 23:43
De la: Jasmine10, la data 2009-05-13 12:34:26Raspund la intrebarea din topic. Sa incercam sa le tinem la distanta, pe cele care merita asta. Distanta poate fi atat fizica cat si psihica, tinandu-va prietenii/barbatii ocupati cu diverse. O sa va dau acum o listuta cu lucruri pe care le-am facut pentru a reusi asta. Ma astept al controverse, luati numai ce credeti ca va ajuta din ideile mele:

1. Consolidati-va pozitia in partea lui de neam. Sunati surorile/fratii soacrei voastre sa le spuneti "La multi ani!", "Paste Fericit!" sau sa-i intrebati de sanatate daca ati aflat cumva ca au fost internati la spital, etc. dar atentie, fara ca soacra sa stie. Ea va afla oricum cand mai discuta cu ei ca "Ce nora draguta are, hai mai X-a ca nu e chiar asa cum zici tu, pare o fata tare de treaba". O va pune pe ganduri, o va irita, o s-o luati prin surprindere. Asteptati-va la reactii de genul "dar ce treaba ai tu cu sora mea?" etc.

2. Cand rudele din partea ei va vin in casa, fiti numai lapte si miere, luati parte la discutii, mergeti cu ei in plimbari ori de cate ori e posibil, fiti vesele, radeti mult. In prezenta lor laudati-va prietenul/sotul si soacra, priviti-i zambind fara sa va plangeti la ei ca lucrurile merg prost in casa sau ce v-a mai facut soacra. Identificati motivele pe care le gaseste aceasta sa se planga la neamuri de voi. De exemplu daca zice ca sunteti lenese, cand vin neamurile puneti voi masa, spalati voi farfuriile, puneti cafeaua la fiert, faceti in asa fel incat sa dezmintiti ceea ce zice ea fara cuvinte. Si totul cu buna dispozitie.

3. In prezenta sotului/prietenului rugati-o sa faca anumite lucruri pentru voi, exact cand iesiti pe usa spre serviciu pentru ca nu mai aveti timp, de genul sa puna ea rufele la spalat, sa le intinda pe sarma, etc. Sau sa faca ea salata de vinete ca ti-e asa o pofta si in plus vinetele le-ai cumparat deja ieri, plus ca ea face o salata atat de buna.....
Extra sfat la exemplul cu vinetele: Intalneste-te cu partenerul in oras mai ales daca lui nu ii e prea foame si intarziati acasa pana i se face. Va puteti plimba in acest timp. Ajungeti acasa. Surpriza, nu a preparat vinetele. Atunci tu te apuci de ele si PARTENERUL TAIE CEAPA in timp ce tu pregatesti castronasul, uleiul, etc... Nici o mama nu va suporta sa-si vada baiatul taind ceapa asa ca ori va lua cutitul din mana lui ca sa o faca ea ori va face o scena. Sau va va oferi altceva numai ca tie ti-e prea pofta de vinete si lui oricum nu ii e asa de foame, ti-a zis pe drum asta si deci poate sa astepte, nu?

Acum a venit cineva la mine in vizita, continuam cand vin inapoi. Astept reactii.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,NU!!!!!!!!!! SUNT DE ACORD CU ASA CEVA! TI-O SPUNE O SOACRA! Nu lasa pe nimeni sa-ti dirijeze viata! De ce trebuie sa fii buna pt,,,X...Y..SAU..Z.???!! pt, neamuri, vecini,, prieteni??! Cu ce te incalzeste pe tine acest lucru??! Ca esti buna rea sau nebuna!
kudika017520
Postat pe 15 Mai 2009 23:48
buna
Cassey
Postat pe 15 Mai 2009 23:52
De la: kudika017520, la data 2009-05-15 23:48:17
De la: Jasmine10, la data 2009-05-13 12:34:26Raspund la intrebarea din topic. Sa incercam sa le tinem la distanta, pe cele care merita asta. Distanta poate fi atat fizica cat si psihica, tinandu-va prietenii/barbatii ocupati cu diverse. O sa va dau acum o listuta cu lucruri pe care le-am facut pentru a reusi asta. Ma astept al controverse, luati numai ce credeti ca va ajuta din ideile mele:

1. Consolidati-va pozitia in partea lui de neam. Sunati surorile/fratii soacrei voastre sa le spuneti "La multi ani!", "Paste Fericit!" sau sa-i intrebati de sanatate daca ati aflat cumva ca au fost internati la spital, etc. dar atentie, fara ca soacra sa stie. Ea va afla oricum cand mai discuta cu ei ca "Ce nora draguta are, hai mai X-a ca nu e chiar asa cum zici tu, pare o fata tare de treaba". O va pune pe ganduri, o va irita, o s-o luati prin surprindere. Asteptati-va la reactii de genul "dar ce treaba ai tu cu sora mea?" etc.

2. Cand rudele din partea ei va vin in casa, fiti numai lapte si miere, luati parte la discutii, mergeti cu ei in plimbari ori de cate ori e posibil, fiti vesele, radeti mult. In prezenta lor laudati-va prietenul/sotul si soacra, priviti-i zambind fara sa va plangeti la ei ca lucrurile merg prost in casa sau ce v-a mai facut soacra. Identificati motivele pe care le gaseste aceasta sa se planga la neamuri de voi. De exemplu daca zice ca sunteti lenese, cand vin neamurile puneti voi masa, spalati voi farfuriile, puneti cafeaua la fiert, faceti in asa fel incat sa dezmintiti ceea ce zice ea fara cuvinte. Si totul cu buna dispozitie.

3. In prezenta sotului/prietenului rugati-o sa faca anumite lucruri pentru voi, exact cand iesiti pe usa spre serviciu pentru ca nu mai aveti timp, de genul sa puna ea rufele la spalat, sa le intinda pe sarma, etc. Sau sa faca ea salata de vinete ca ti-e asa o pofta si in plus vinetele le-ai cumparat deja ieri, plus ca ea face o salata atat de buna.....
Extra sfat la exemplul cu vinetele: Intalneste-te cu partenerul in oras mai ales daca lui nu ii e prea foame si intarziati acasa pana i se face. Va puteti plimba in acest timp. Ajungeti acasa. Surpriza, nu a preparat vinetele. Atunci tu te apuci de ele si PARTENERUL TAIE CEAPA in timp ce tu pregatesti castronasul, uleiul, etc... Nici o mama nu va suporta sa-si vada baiatul taind ceapa asa ca ori va lua cutitul din mana lui ca sa o faca ea ori va face o scena. Sau va va oferi altceva numai ca tie ti-e prea pofta de vinete si lui oricum nu ii e asa de foame, ti-a zis pe drum asta si deci poate sa astepte, nu?

Acum a venit cineva la mine in vizita, continuam cand vin inapoi. Astept reactii.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,NU!!!!!!!!!! SUNT DE ACORD CU ASA CEVA! TI-O SPUNE O SOACRA! Nu lasa pe nimeni sa-ti dirijeze viata! De ce trebuie sa fii buna pt,,,X...Y..SAU..Z.???!! pt, neamuri, vecini,, prieteni??! Cu ce te incalzeste pe tine acest lucru??! Ca esti buna rea sau nebuna!
,,,,,,,,,,,,,Eu m-am casatorit peste vointa parintilor,,scandauri, circ ,am locuit la tara ,cu socru recasatorit,soacra murise,dar n-am permis nimanui sa m-i se bage in oale! Asa ca,, la randul meu,nu imi bag ,nasul,unde nu mi fierbe oala si este,fff,bine! Parerea mea eeste ca viata singuri in casnicie este ideala, dar cum nu mai este ,comunizm, sa primiti o casa,dupa casatorie,trebuie sa ,innebuniti, stand cu parintii! Pacat! Stand impreuna fara sa vreti se ivesc ,uneori discutii! Intotdeauna te doare mai mult pt, al tau decat pt, celalalt!
kudika017520
Postat pe 15 Mai 2009 23:56
De la: kudika017520, la data 2009-05-15 23:33:40
De la: katwoman, la data 2009-05-14 23:04:34
De la: kudika017520, la data 2009-05-14 01:00:18 Amora,,, permite-mi sa te contrazic!! Daca sunt cateva persoane care se poarta rau cu nurorile, nu inseamna sa generalizati,,bagandu-le pe toate in aceeasi ,oala,!! Sunt si soacre bune si nurori ,needucate, care nu stiu sa respecte! Depinde asta de la caz la caz!! Parerea mea este sa existe ,,comunicare, intre cele 2 parti!! Dar,,,,,ceea mai buna solutie este,,separarea!! Nu uitati un lucru! Ve-ti avea copii"! Peste ani ve-ti fi si voi ,,Soacre ,soacre poame poate mai acre ,ca si cele de azi si atunci??!! V-ati pus intebarea asta??! Trebuie sa le respectati pt, ca atunci cand va casatoriti va luati si socrii ((fiecare)) la pachet!1


te contrazic, a mea intotdeauna a avut respectul meu!!!!! si m-a calcat in picioare....[/quote,,,,,,,,,,,,,,, Scuze! Barbatii vostri ar trebui sa nu le permita ,,mamelor, sa le dirijeze viata! Eu mama de baieti, soacra nu mi bag nasul in nimic in familia lor! Eu nu mi-am bagat nasul niciodata! Nepotii,ne spun buni,iar parintii sunt ,,mami tati,,mama, papy,,nu le spun pe nume desi traiesc in ,,Occident,!! Ar trebui sa fie tolerante soacrele vs! Trebuiau sa-i invete cat de cat ceva din munca femeii, nu sa creasca mari,,trantori! Eu neavand fete,i-am invatat sa munceasca,in casa,eram la serviciu 2 schimburi,, ei aveau lista cu ce trebuiau sa faca zilnic! Le-am imprimat in cap ,niste obligatii,ca nevasta nu-i slujnica lor! Uneori femeia munceste mai mult si mai greu,,la serviciu,vine acasa franta de oboseala si are ,,obligatii,,! De ce numai ea si el nu??! Le-am spus ca n-a muncit mai mult Dumnezeu pe el ,,,decat pe ea!!


stiul, dar el nu indrazneste sa-si caste gura ca se teme ca-l dezmosteneste...

Postat pe 16 Mai 2009 17:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce face asta? 12 De la: carabincatalinmanuel 12 Octombrie 2010 08:01
Cum se transforma dragostea in ura?? 74 De la: Eva32 2 Iulie 2011 02:53
ce sa cred 8 De la: fante_de_dorobanti 4 Octombrie 2010 11:18
o poveste normala 40 De la: cami_goanga10 26 Martie 2010 19:46
Cum reusiti sa va reinventati relatia? 16 De la: simonycik 28 Septembrie 2009 12:17