Setari Cookie-uri

Se merita ca "din iubire" sa te culci cu EL

De la: Iacinta, la data 2009-07-15 10:31:11Hello..am si eu o mica dilema!
Tocmai m-am despartit de un tip(sincera sa fiu..nu stiu de ce ...pur si simplu nu mi-a mai raspuns la telefon, iar eu i-am zis "Pa" dupa ce m-a lasat sa-l astept..din nou)...il iubesc inca, imi este greu..dar voi trece peste..sper.
Eu cred k ne-am despartit deoarece eu nu vroiam sa ma culc cu el.E genul de tip care o face des,si se lauda cu asta. Prietenii lui mai ... hmm... directi ..au ras atunci cand au auzit ca vreau sa astept pana ma casatoresc. Sincer, nu ma deranja deoarece stiam ca sunt ferma si nu as fi renuntat doar pentru ca zice nu stiu care...
Ma doare totusi faptul ca unii baietii inteleg prin " te iubesc " = "fac tot ce vrei tu numai nu ma parasi!!!".
Am prietene care "din iubire" sau culcat cu iubitii lor.. unele inca mai sunt cu acei tipi...altele nu.
Dar, daca nu vrem ambi acest lucru..nu ar trebui s-o facem ...nu??
Uffff... ma doare sufletul gandindu-ma ca l-am pierdut..multi imi spun ca nu am merita... dar....
:(


Daca el se lauda cu cuceririle lui inseamna ca pentru el nu conteaza calitatea conteaza cantitatea si
sa aiba ce povesti prietenilor la o bere.
Nu cred ca vrei sa fi doar un nou nume pe lista lui de cuceriri.
Eu zic ca ai facut bine
lilianagr
Postat pe 19 Iulie 2009 20:21
De la: morticia_adams, la data 2009-07-19 16:21:11
De la: AndreiD, la data 2009-07-19 14:21:01
De la: koryne_2007, la data 2009-07-19 14:10:05Te iubeste, te asteapta.
Vrea sex, isi gaseste el...sunt muuuulte.
Ma alatur si eu fetelor virgine , care asteapta.
Daca acum te framanti si nu stii daca ai luat decizia corecta, mai tarziu vei stii ca ai luat-o pe cea mai buna. Sa nu uitam ca noi actionam pe baza sentimentelor, ei nu actioneaza asa.Stiu ca la varsta de 17 ani, toate prietenele iti povestesc cum a fost si in cazul lor, si usor usor te fac si pe tine sa-ti doresti sa vezi cum ar fii, daca.... , dar nu trebuie sa te iei dupa spusele lor...
Eu am trecut de varsta ta, si crede-ma ca nu regret deloc ca mi-am pastrat virginitatea. John Cena, wrestler, spune pe un tricou: VIRGINIA IS FOR LOVERS...so....
In plus:
Ralph Waldo Emerson spunea:"Persoanele destinate sa se intalneasca, se vor intalni, aparent intamplator, dar exact cand trebuie."
Doreste-ti mult, cere mult de la viata, fii pretentioasa. Meriti cei mai bun, iar tu stii asta. Nu te multumi cu putin.





Este si nu este asa.

Se poate intampla sa astepti pana la 40 de ani si tot sa nu apara omul potrivit.
Se poate intampla sa descoperi sexul mai incolo si sa iti para rau ca nu ai vrut sa il descoperi mai devreme.
Se poate ca lipsa lui sa iti produca in subconstient niste mecanisme care sa te impiedice sa te bucuri de el cu adevarat atunci cand il vei face.

Te-ai gandit si la posibilitatile astea? :)


dar tu te-ai gandit ca s-ar putea sa fie totul aproape cum isi doreste?! ..


koryne_2007
Postat pe 20 Iulie 2009 09:32
De la: morticia_adams, la data 2009-07-19 16:21:11
De la: AndreiD, la data 2009-07-19 14:21:01
De la: koryne_2007, la data 2009-07-19 14:10:05Te iubeste, te asteapta.
Vrea sex, isi gaseste el...sunt muuuulte.
Ma alatur si eu fetelor virgine , care asteapta.
Daca acum te framanti si nu stii daca ai luat decizia corecta, mai tarziu vei stii ca ai luat-o pe cea mai buna. Sa nu uitam ca noi actionam pe baza sentimentelor, ei nu actioneaza asa.Stiu ca la varsta de 17 ani, toate prietenele iti povestesc cum a fost si in cazul lor, si usor usor te fac si pe tine sa-ti doresti sa vezi cum ar fii, daca.... , dar nu trebuie sa te iei dupa spusele lor...
Eu am trecut de varsta ta, si crede-ma ca nu regret deloc ca mi-am pastrat virginitatea. John Cena, wrestler, spune pe un tricou: VIRGINIA IS FOR LOVERS...so....
In plus:
Ralph Waldo Emerson spunea:"Persoanele destinate sa se intalneasca, se vor intalni, aparent intamplator, dar exact cand trebuie."
Doreste-ti mult, cere mult de la viata, fii pretentioasa. Meriti cei mai bun, iar tu stii asta. Nu te multumi cu putin.





Este si nu este asa.

Se poate intampla sa astepti pana la 40 de ani si tot sa nu apara omul potrivit.
Se poate intampla sa descoperi sexul mai incolo si sa iti para rau ca nu ai vrut sa il descoperi mai devreme.
Se poate ca lipsa lui sa iti produca in subconstient niste mecanisme care sa te impiedice sa te bucuri de el cu adevarat atunci cand il vei face.

Te-ai gandit si la posibilitatile astea? :)


dar tu te-ai gandit ca s-ar putea sa fie totul aproape cum isi doreste?! ..


pai...hai sa-ti spun cum e cu persoana potrivita, omul potrivit.
Nu trebuie ca sa astepti de la celalalt sa fie potrivit si sa te vrea pe tine, ci tu trebuie mai degraba sa fii persoana potrivita pentru el.
Daca as merge pe sinteza ta :descoper sexul mai incolo si ma voi gandi de ce nu l-am inceput mai devreme, asta ar insemna sa ma arunc in bratele oricarui baiat, fara sa mai tin cont de principiile mele, IAR EU SUNT FEMEIA UNUI SINGUR BARBAT,BARBAT CARE-MI V-A DUCE COPII LA SCOALA:)

koryne_2007
Postat pe 20 Iulie 2009 09:47


Se poate intampla sa astepti pana la 40 de ani si tot sa nu apara omul potrivit.
Se poate intampla sa descoperi sexul mai incolo si sa iti para rau ca nu ai vrut sa il descoperi mai devreme.
Se poate ca lipsa lui sa iti produca in subconstient niste mecanisme care sa te impiedice sa te bucuri de el cu adevarat atunci cand il vei face.

Te-ai gandit si la posibilitatile astea? :)[/quote]

Vorbesti exact ca si "cel in cauza".Si sincer chiar cred ca nu ai dreptate absolut deloc.
Daca vrei sa stii voi astepta si pana la 80 daca este nevoie.
De ce? Am principii mult prea solide, o educatie mult prea buna si (o spun cu cea mai mare mandrie) sunt si o catolica practicanta.
Deci, multumesc ca mi-ai amintit ca trebuie sa raman pe pozitii(chiar daca tu nu ai spus/incercat asta).
Viata merita traita, dar distractiile perverse si autodestructive sunt exagerate.

iacinta
Postat pe 20 Iulie 2009 10:26
Bravo Lacinta...
Ipochimenul e un patetic, dealtfel, nici macar nu merita deranjul unui raspuns. Unde mai pui ca pe "cel in cauza" si el ii despart probabil vreo 20 de anishori... Adica "al tau" are macar scuza ca e tanar si mai are timp sa faca ceva in viata...
Cat despre asteptare... Crede-ma, "el" o sa vina. Stii cat de multi "ei" SI educati, SI gentlemani SI aratosi SI sensibili sunt acolo, "afara"? Multi, crede-ma! Multi! De ei chiar merita sa te indragostesti. De ei meriti sa fii iubita.
Doar ca-s prea multe femeile disperate care se multumesc cu scursuri si chiar le asculta cand le spun chestiile pe care tocmai le-ai citit mai sus... Pana la urma, se merita unii pe altii.
Felicitari ca ai decis sa nu faci parte din tagma lor.
Dor_a
Postat pe 20 Iulie 2009 10:36

iacinta
Postat pe 20 Iulie 2009 10:37
eu cred k dak se lauda k se culca cu fetele e putin km imatur....crede-ma nu te-as sfatui sa faci pasul asta ,,o sa-ti para rau.....asteapta baiatul care o sa merite cu adevarat sa te culci cu el.....poate ca tu il iubesti dar nu poti sti dak el simte cu adevarat cv pt tn,sau doar te vrea in patul lui..........asteapta..e cel mai bn ,baieti mai sunt multi......
dudu1992
Postat pe 20 Iulie 2009 10:39
Fetelor, de ce va complicati atit? Faceti dragoste din placere, de ajuns e ca persoana sa va atraga fizic destul de mult si sa se dovedeasca destul de inteligenta pentru a nu epuiza subiectele dupa actul in sine. Pentru a uita o persoana sau doar a o pedepsi cea mai buna metoda e sa o inlocuiesti cu alta. Practic aceasta metoda de ani de zile si niciodata nu a dat gres, chiar daca am fost indragostita pina peste urechi. Chiar daca faci dragoste cu baietii nu numaidecit din iubire, ei stiu sa aprecieze acest lucru si respectul fata de fata creste, important e sa stii cu cine, cind si maniera in care ii oferi ce ai mai de pret. Prima data poate si e greu, dar cu timpul savurezi viata la maxim. Vrei cu colegul de liceu sau univarsitate, poftim , vrei cu antrenorul personal, nici o problema, iti place un tip la discoteca si il doresti, nu ai decit sa-l incerci la gust, principalul ca dinsii sa nu se cunoasca intre ei pentru a nu te birfi. Viata e atit de frumoasa, iar sexul e un dar ce trebuie exploatat la maxim. Baietii nu sunt nici toti totuna, nici nemernici sau alte criterii cu care ii caracterizeaza fetele. Chestia e ca ce fel de baieti meriti de aceea ai parte. Nu trebuie cautata problema mereu in partenerul de sex opus, caci daca nu a mers o relatie, noi, femeile suntem de vina, caci ei sunt niste bebelusi in miinile noastre astfel incit sta in competenta noastra sa ne cream relatia de vis. Mult succes tuturor!
Youlliah
Postat pe 20 Iulie 2009 11:33
Buna va zic tuturor lancintelor,

Si tuturor celorlalte... Caci din cate am citit toate ne plangem ca avem probleme , dar nici una ce solutie a incercat nu spune... Oare de ce ? Sper ca in curand sa citesc si mesaje de la persoane cu experiente care au reusit sa gaseaca vreo solutie acceptabila la aceste probleme majore care le dezbatem aici... Ce frumos ar fi ! Si ce usurare .....!!!!
ElainaD
Postat pe 20 Iulie 2009 17:38
Buna kudika 051664,

Ii multumesc lui Dumnezeu si pentru ca am ocazia de afla si de la tine cum ai procedat in viata ca solutie a norocului. Nu pot sa zic decat ca ai avut sansa sa nu faci din sex o problema care sa te stagneze in viata... Bravo! Cate nu ar fi incercat sa-si solutioneze problemele din viata astfel decat sa sufere de stresul unor umiliri ale gandirii altora ?!.. Multe , iti spun eu. Cand voi gasi si eu ocazia voi incerca sa procedez cu tot atat curaj , mai ales ca zici ca inseamna succesul si sanatatea noastra actuala...
ElainaD
Postat pe 20 Iulie 2009 17:45
De la: Iacinta, la data 2009-07-15 10:31:11Hello..am si eu o mica dilema!
Tocmai m-am despartit de un tip(sincera sa fiu..nu stiu de ce ...pur si simplu nu mi-a mai raspuns la telefon, iar eu i-am zis "Pa" dupa ce m-a lasat sa-l astept..din nou)...il iubesc inca, imi este greu..dar voi trece peste..sper.
Eu cred k ne-am despartit deoarece eu nu vroiam sa ma culc cu el.E genul de tip care o face des,si se lauda cu asta. Prietenii lui mai ... hmm... directi ..au ras atunci cand au auzit ca vreau sa astept pana ma casatoresc. Sincer, nu ma deranja deoarece stiam ca sunt ferma si nu as fi renuntat doar pentru ca zice nu stiu care...
Ma doare totusi faptul ca unii baietii inteleg prin " te iubesc " = "fac tot ce vrei tu numai nu ma parasi!!!".
Am prietene care "din iubire" sau culcat cu iubitii lor.. unele inca mai sunt cu acei tipi...altele nu.
Dar, daca nu vrem ambi acest lucru..nu ar trebui s-o facem ...nu??
Uffff... ma doare sufletul gandindu-ma ca l-am pierdut..multi imi spun ca nu am merita... dar....
:(

Nu mai e ca pe timpuri fetele sa ramna virgine si sa faca sex in noapte nuntii Acum unele pustoaie d 14 ani stie mai mult ca una d 18 ani.Ji mergi mai departe lasa trecutu in urma.Unde ar fi farmecul cautarilor,al incercarilor daca am gasi din prima adevarata iubire?Vei intalni diferite forme de iubire ,Diferite forme de exprimare a iubirii la oameni diferiti sau chiar la acelasi omCeea c ar fi bine sa poti sa faci,este sa'ti dai voie sa simti iubirea,sa te lasi iubita si sa iubesti la randul tau.A te "culca" cu cineva poate fii cel mai tandru lucru din lume,cel mai erotic si mai fericit moment,nu'i musai sa faci sex cu cel care te culci in acelasi pat>Si daca isi doreste sa faca dragoste q tne sunt lucruri firesti intr'o relatie Este bine sa stii ca nu trebuie sa'i satisfaci toate dorintele.Acestea se poate implini si in vis,in imaginatie,lasal sa isi imagineze cum ar fi daca ati face dragoste,asta il va face sa te iubeasca si mai mult.Accepta sa faci numai ceea ce'ti doresti si spune'i sincer ce nu'ti doresti
AndrEEA515
Postat pe 22 Iulie 2009 22:39
De la: Iacinta, la data 2009-07-15 10:31:11Hello..am si eu o mica dilema!
Tocmai m-am despartit de un tip(sincera sa fiu..nu stiu de ce ...pur si simplu nu mi-a mai raspuns la telefon, iar eu i-am zis "Pa" dupa ce m-a lasat sa-l astept..din nou)...il iubesc inca, imi este greu..dar voi trece peste..sper.
Eu cred k ne-am despartit deoarece eu nu vroiam sa ma culc cu el.E genul de tip care o face des,si se lauda cu asta. Prietenii lui mai ... hmm... directi ..au ras atunci cand au auzit ca vreau sa astept pana ma casatoresc. Sincer, nu ma deranja deoarece stiam ca sunt ferma si nu as fi renuntat doar pentru ca zice nu stiu care...
Ma doare totusi faptul ca unii baietii inteleg prin " te iubesc " = "fac tot ce vrei tu numai nu ma parasi!!!".
Am prietene care "din iubire" sau culcat cu iubitii lor.. unele inca mai sunt cu acei tipi...altele nu.
Dar, daca nu vrem ambi acest lucru..nu ar trebui s-o facem ...nu??
Uffff... ma doare sufletul gandindu-ma ca l-am pierdut..multi imi spun ca nu am merita... dar....
:(

pai astea sunt prejudecati.doar nu era sa te culci cu el fiindca prietenii lui voiau asta!!!!cred ca ai ales bine. esti tanara, ai toata viata in fata si ai timp sa astepti.va aparea si persoana potrivita.de ce sa treci prin patul a 1001 de persoane? poate mai tarziu va aparea cineva asa cum iti doresti. oricum, la varsta ta, prioritare sunt invatatura, drumul in viata. dupa aia tre sa te gandesti si la relatii.
mkdisk
Postat pe 23 Iulie 2009 08:29
De la: mkdisk, la data 2009-07-23 08:29:18
De la: Iacinta, la data 2009-07-15 10:31:11Hello..am si eu o mica dilema!
Tocmai m-am despartit de un tip(sincera sa fiu..nu stiu de ce ...pur si simplu nu mi-a mai raspuns la telefon, iar eu i-am zis "Pa" dupa ce m-a lasat sa-l astept..din nou)...il iubesc inca, imi este greu..dar voi trece peste..sper.
Eu cred k ne-am despartit deoarece eu nu vroiam sa ma culc cu el.E genul de tip care o face des,si se lauda cu asta. Prietenii lui mai ... hmm... directi ..au ras atunci cand au auzit ca vreau sa astept pana ma casatoresc. Sincer, nu ma deranja deoarece stiam ca sunt ferma si nu as fi renuntat doar pentru ca zice nu stiu care...
Ma doare totusi faptul ca unii baietii inteleg prin " te iubesc " = "fac tot ce vrei tu numai nu ma parasi!!!".
Am prietene care "din iubire" sau culcat cu iubitii lor.. unele inca mai sunt cu acei tipi...altele nu.
Dar, daca nu vrem ambi acest lucru..nu ar trebui s-o facem ...nu??
Uffff... ma doare sufletul gandindu-ma ca l-am pierdut..multi imi spun ca nu am merita... dar....
:(

pai astea sunt prejudecati.doar nu era sa te culci cu el fiindca prietenii lui voiau asta!!!!cred ca ai ales bine. esti tanara, ai toata viata in fata si ai timp sa astepti.va aparea si persoana potrivita.de ce sa treci prin patul a 1001 de persoane? poate mai tarziu va aparea cineva asa cum iti doresti. oricum, la varsta ta, prioritare sunt invatatura, drumul in viata. dupa aia tre sa te gandesti si la relatii.

Poi cum sa treaca prin patul a 1001 de persoane dak ea vrea sa se pastreze pentru barbatul care i'ar fi sot.
Ji daca nu o sa te mariti delok
Ai sa ramai tot virgina ptr ca te pastrezi prt asa zisul sot?
AndrEEA515
Postat pe 23 Iulie 2009 13:45
stiu multe cazuri in care fetele care aleg sa se pastreze pentru casatorie in privinta sexului isi iau o tzeapa pe toata viata. multe tipe isi fac sperante si iluzii la o iubire ca-m basme, cu fat frumos, in palat, fericiti pan' la adanci batraneti. si hop...dezamagirea. si stiu la fel de multe fete care au incercat si cu altii inainte de casatorie si, la fel, maaaare dezamagire. alegerea persoanei cu care presupui ca vrei sa traiesti tot restul vietii nu tine neaparat de ce se intampla in pat, poate sa mearga o bucata de timp iar apoi dezastru.

inca o data...daca tu vrei asta cu adevarat, fara sa-ti fi spus parintii/prietenii, noi(cele de pe forum), oricine altcineva, ca asa este cel mai bine, atunci continua asa.

decat sa traiesti cu dezamagirea ca ai ascultat niste sfaturi proaste mai bine pe barba ta tragi ponoasele. vei fi, cel putin, impacata cu tine insuti.

te admir pentru hotararea cu care iti pastrezi decizia, foarte multi oameni renunta la ce credeau initial, doar pentru ca au auzit de la un om care se exprima mai frumos si mai cu tupeu ca este mai bine altfel.

mult noroc
sycorax
Postat pe 23 Iulie 2009 22:25
De la: AndrEEA515, la data 2009-07-23 13:45:08
De la: mkdisk, la data 2009-07-23 08:29:18
De la: Iacinta, la data 2009-07-15 10:31:11Hello..am si eu o mica dilema!
Tocmai m-am despartit de un tip(sincera sa fiu..nu stiu de ce ...pur si simplu nu mi-a mai raspuns la telefon, iar eu i-am zis "Pa" dupa ce m-a lasat sa-l astept..din nou)...il iubesc inca, imi este greu..dar voi trece peste..sper.
Eu cred k ne-am despartit deoarece eu nu vroiam sa ma culc cu el.E genul de tip care o face des,si se lauda cu asta. Prietenii lui mai ... hmm... directi ..au ras atunci cand au auzit ca vreau sa astept pana ma casatoresc. Sincer, nu ma deranja deoarece stiam ca sunt ferma si nu as fi renuntat doar pentru ca zice nu stiu care...
Ma doare totusi faptul ca unii baietii inteleg prin " te iubesc " = "fac tot ce vrei tu numai nu ma parasi!!!".
Am prietene care "din iubire" sau culcat cu iubitii lor.. unele inca mai sunt cu acei tipi...altele nu.
Dar, daca nu vrem ambi acest lucru..nu ar trebui s-o facem ...nu??
Uffff... ma doare sufletul gandindu-ma ca l-am pierdut..multi imi spun ca nu am merita... dar....
:(

pai astea sunt prejudecati.doar nu era sa te culci cu el fiindca prietenii lui voiau asta!!!!cred ca ai ales bine. esti tanara, ai toata viata in fata si ai timp sa astepti.va aparea si persoana potrivita.de ce sa treci prin patul a 1001 de persoane? poate mai tarziu va aparea cineva asa cum iti doresti. oricum, la varsta ta, prioritare sunt invatatura, drumul in viata. dupa aia tre sa te gandesti si la relatii.

Poi cum sa treaca prin patul a 1001 de persoane dak ea vrea sa se pastreze pentru barbatul care i'ar fi sot.
Ji daca nu o sa te mariti delok
Ai sa ramai tot virgina ptr ca te pastrezi prt asa zisul sot?



Uite..Multi au mai scris asta, intr-un fel sau altul.
Sa stii, nu sunt nici absurda si nici nu am ochelari de cal.
Totusi..eu cred k viatza este mai mult dekt...ATAT.
Nu cred k dak nu ma culc cu cineva pana in 20.. 25 sau chiar..40 imi va creste par alb sau in cel mai rau caz voi muri.
Am postat intrebare aceasta pe forum deoarece vroiam sa vad ce parere au altii.
Ai pus o intrebare fireasca, iar raspunsul meu este ca nu pot citi in viitor, dar cred k da.
O zi faina!
iacinta
Postat pe 24 Iulie 2009 12:01
pai eu spun ca nuai pierdut mare lucru..........in cel mai fericit caz ajungeai un nume pe o lista.....cred ca sunt putine fete care gandesc ca si tine as vrea sa fie si fica mea asa ca tine.multi barbati confunda iubirea cu sexul ..e grav cind cel care pretinde ca te iubeste conditioneaza,NU TE MERITA E GENUL DE TIP LA CARE TREBUIE SA-I CAUTI UN NEURON CU LUPA PT CA RESTUL CREIERULUI E INTRE PICIOARE......cred ca a digerat greu refuzul tau.bravo!
tesy_ali
Postat pe 30 Iulie 2009 09:56
fata, fi atenta aici..lasa fraierii sa rada cat vor..daca v-ati desp pt asta, inseamna ca nu punea mult pret pe relatia voastra. orice, citeste bine: ORICE baiat care vrea ceva serios isi doreste ca prietena/logodnica/sotia lui sa fie pt prima oara cu el sau sa nu fi avut multi inaintea lui. cine zice ca e demodata chestia face asa de prost. crede-ma. daca ai amici baieti intreaba-i si ai sa vezi. nu iti bate capul.tine de ce-i al tau si fa-o cand te simti dezinhibata in preajma prietenului tau, cand simti ca e o conxiune intre voi doi, cand vrei tu! succes!
d33_me
Postat pe 1 August 2009 23:47
Felicitari pentru fermitatea de care dai dovada!

Asa este cum a spus cineva mai sus, ca orice barbat isi doreste ca femeia cu care isi va imparti toata viata sa fi fost numai al lui. Dar, trebuie sa fii foarte foarte atenta cu cine decizi tu sa iti imparti viata! Stiu cazuri in care ea s-a maritat virgina si dupa multi ani de casatorie, el ii spune ca faptul ca ea a fost virgina nu inseamna decat ca niciun barbat nu a vrut-o! Daca n-o lua el, n-o lua nimeni! Deci sunt si astfel de indivizi fara principii sanatoase, dar care isi doresc o femeie numai a lor. Eu zic ca astfel de specimene nu merita sa iti bati capul cu ei.

Apoi la varsta ta, nu te poti gandi inca la o relatie serioasa. Baietii sunt in faza de explorare, vor sa cucereasca o multime de fete pentru ca asta le satisface orgoliul lor de macho. Dar tu nu trebuie sa cedezi unor astfel de baieti.

La 17 ani, iesi in oras cu prietenii tai, mergi la petreceri, razi, amuza-te, invata sa cunosti oamenii, mergi in excursii, citeste, asculta muzica, mergi la mare. Si nu uita ca un barbat de orice varsta ar fi el, din orice mediu social ar proveni, oricat de multa sau putina educatie ar avea, apreciaza si respecta femeia care se poarta in orice situatie ca o lady! Daca vrei sa fii respectata, oriunde ai merge chiar si intr-un club/discoteca/scoala/biblioteca/restaurant/bar, poarta-te ca o lady! Si vei vedea efect!

Prieten vei avea, dar trebuie sa inveti sa-l cunosti, sa-i descoperi caracterul, intentiile, etc. Atunci cand vei intalni un barbat de nota 10, care te va trata de nota 10, atunci procedeaza cum te indeamna inima.
Caroline25
Postat pe 2 August 2009 06:35
ah,cate "iubiri" de astea au trecut prin viata mea.si la moment ma gandeam disperata ca ar fi trebuit sa o fac.timpul vindeca tot.imi aduceam aminte de ei si ma prindea un ras gandidu-ma la cat de gasca eram pentru ca sufeream.de cate ori am crezut ca e cel potrivit....:)insa acum ma felicit ca nu am cazut.sa o faci numai cand esti pregatita.eu nu sunt o moralista,nu ma doare capul ce zice lumea,si totusi am asteptat.nu pentru altii,dar pentru mine.asteapta ca o sa-ti vina si tie fatul frumos.o zi buna
tina_bt
Postat pe 2 August 2009 07:39
De la: iacinta, la data 2009-07-15 10:31:11Hello..am si eu o mica dilema!
Tocmai m-am despartit de un tip(sincera sa fiu..nu stiu de ce ...pur si simplu nu mi-a mai raspuns la telefon, iar eu i-am zis "Pa" dupa ce m-a lasat sa-l astept..din nou)...il iubesc inca, imi este greu..dar voi trece peste..sper.
Eu cred k ne-am despartit deoarece eu nu vroiam sa ma culc cu el.E genul de tip care o face des,si se lauda cu asta. Prietenii lui mai ... hmm... directi ..au ras atunci cand au auzit ca vreau sa astept pana ma casatoresc. Sincer, nu ma deranja deoarece stiam ca sunt ferma si nu as fi renuntat doar pentru ca zice nu stiu care...
Ma doare totusi faptul ca unii baietii inteleg prin " te iubesc " = "fac tot ce vrei tu numai nu ma parasi!!!".
Am prietene care "din iubire" sau culcat cu iubitii lor.. unele inca mai sunt cu acei tipi...altele nu.
Dar, daca nu vrem ambi acest lucru..nu ar trebui s-o facem ...nu??
Uffff... ma doare sufletul gandindu-ma ca l-am pierdut..multi imi spun ca nu am merita... dar....
:(


Iubita...uite sfatul unei femei cu experienta, cat de cat.
Dragostea e ceva aparte. Sa te deprinzi cu mare rabdare a analiza cine te iubeste in viata si cine nu.
Majoritatea barbatiilor vor intr-adevar sa intre doar in chilotii tai, nu si-n inima ta. De aceea cei care iti dau viteza pentrui ca nu fac dragoste cu tine, sunt doar ticalosi care vaneaza. Adevaratii indragostiti de tine, vor avea si rabdarea sa astepte. Un sentiment de dragoste autentica, nu se clinteste cu una doua.
E tot asa de adevarat din pacate ca barbatii (chiar daca fac pe durii de multe ori), se indragostesc mai des dupa ce fac dragoste cu noi. E ceva legat de cat de mult le place ceea ce facem. Desi asta e mai probabil sa se intample la o varsta mai mare si mai ales datorita experientei, ceea ce la tine nu prea e cazul acum.
Ma gandesc la dilema a fi sau a nu fi virgina la casatorie...
Sunt argumente pro si contra. De aceea e mult de discutat pe tema asta si n-o s-o facem noi aici. (La un moment dat, parca deschisese cineva si un topic pe tema asta. Era util de urmarit ca sa mai iei pulsul vremurilor d.p.d.v. statistic - asa, sa mai afli cam cum mai gandesc baietii despre asta).
Ma tem ca singura care va decide daca va merita sa fie virgina la casatorie sau nu, esti doar si doar tu.
Parerile noastre nu vor face la un moment dat decat sa te bulverseze. Dar tot asa de adevarat este ca barbatii, desi mult mai conservatori decat femeile in general (prin asta as spune mai degraba ticalosi decat conservatori la propriu, fiindca ar vrea sa isi faca de cap la greu cu zeci de femei pana la casatorie, dar in schimb au pretentia la virgine la casatorie) incep si ei incet -incet sa-si mai deschida oaleaca mintea. Vei intalni din ce in ce mai des barbati care nu mai pun asa de mare pret pe virginitate. Ba din contra, le-ar face mare placere sa nu trebuiasca a te initia ei. Exista si acest risc sa te intalnesti cu unul de care sa te indragostesti....si el sa gandeasca astfel.
Acum pe de alta parte, din toata experienta mea de viata si ce-am auzit mai de peste tot, prea des noi femeile facem cadoul virginitatii unor in divizi care nu merita. Imi povestea un fost iubit de-al meu (acum intr-o alta relatie - dar mai vb asa pe mess) ca e bulversat ca nu-si intelege actuala iubita, asupra modului cum si-a pierdut ea virginitatea. A avut mai multi parteneri cu care facea petting inainte sa-si piarda virginitatea, putea sa o faca la un moment dat cu oricare, sau sa astepte unul care o iubea cu adevarat, dar a facut-o prima data cu un profesor universitar de 42 de ani (un smecher fustangiu, bineinteles aratos si curtat) ea fiind fireste cam de 23 si caruia de fapt se dusese la el sa ii solicite sprijinul, datorita faptului ca nu prea se descurca la scoala si ii era frica sa nu pice examenele. Normal ca ala nu era fraier sa nu exploateze asa ceva, doar fata intrase de bunavoie in capcana. (Si eu am o dilema vizavi de caz, a te duce asa la un profesor barbat, echivaleaza cu a o cauta cu lumanarea - comportament tipic de zdreanta...dar sa presupunem ca nu de vreme ce era inca virgina...). Insa...sunt ceva invataminte de tras. In viata exista riscul ca sub efectul a fel de fel de dezamagiri, sa profite si sa ia virginitatea ta, cine stie ce neispravit. Si virginitatea, fata mea....e un cadoul care se merita facut clar numai unuia pe care il iubesti si care te si iubeste ...dac e posibil. Fii convinsa ca de acest gest, va trebui sa-ti aduci aminte cu placere peste ani. Pe urma....din folcror am tot auzit de fel de fel de cazuri de pierdere in mod stupid a virginitatii, prin viol, sau in mod cretin pur si simplu (doamne fereste!) asa ca e de preferat sa o faci tu cand ai sa decizi tu ca e cazul. Doar cumpaneste cu intelepciune.
Nu am sa-ti mai spun decat ca mai sunt ceva impedimente cu virginitatea.
Oamenii sunt stupizi si cred ei ca dragostea tine vesnic. Nimic mai neadevarat! Ca sa ai sansa sa ai o casnicie indelungata si cat de cat fericita, de pilda, e nevoie evident de un bagaj de experienta erotica deloc de neglijat. Din pacate, multe familii pleaca la drum fdara acest bagaj si pe drum se cam distrug fara sa inteleaga nimeni de ce. E frustrant sa observi de pilda ca partenerul tau e neexperimentat si stangaci...si asta mult dupa casatorie. La fel si in cazul partenerului tau. De ce sa fiti nevoiti a cauza ,,pe de alaturi" ceea ce ar trebui sa va oferiti voi?
De asta se duc naibii un numar asa de mare de casnicii de nu pot sa numar. Asa ca e recomandat zic eu, sa iti incepi viata sexuala inaintea casatoriei, ba mai mult, sa ai cativa parteneri concret inaintea momentului cand faci gestul. Cati?...asta nu stiu.Dar evident macar cativa sigur cat sa poti discerne asupra performantei lor si nu indeajuns de multi, cat sa inceapa a-ti place sa-ti faci de cap. Nu e semn de stricaciune morala, ci de intelepciune. Daca nu va veti potrivi la pat, relatia din pacate nu va tine mult si toata lumea, fara ezitare iti va spune asta.
Nu te casatori vreodata cu un barbat, decat daca te face sa te simti in al noulea cer. Din pacate asta, o fac doar barbatii ,,mai umblati''.
Draga mea, sper ca toate astea sa te poata lamuri un pic. Sa te limpezeasca la suflet oarecum.
cristinarudi
Postat pe 2 August 2009 08:09
Buna!
tocmai am citit mesajul tau referitor la acel baiat si la faptul ca tu inca suferi dupa aceasta despartire..si eu am trecut prin asa ceva..la mine insa un pic diferit..respectivul dupa ce a aflat ca sunt ,,altfel" decat pipitele cu care el era obisnuit sa fie in fiecare zi,m-a parasit fara nicio remuscare,lasandu-mi un mesaj pe unul din profilele mele..cea mai penibila si mai lipsita de maturitate atitudine din partea lui..sfatul meu este sa nu incerci niciodata sa faci un lucru pe care tu nu-l vrei doar pentru a-i demonstra ca tii la el,cu atat mai putin sa te culci cu el...din pacate,barbatii nu prea fac diferenta intre iubire si sex..asta este realitatea si tre sa te conformezi..si crede-ma ,e mai bine asa..macar dupa toate astea,.....da ...ramai fara prieten sau iubit, cum vrei sa ii zici......dar ramai cu satisfactia ca nu ai fost inca o bifa in agenda lui de cuceriri..o sa imi dai dreptate..si asta iti spun deoarece in cazul meu, respectivul baiat ,dupa ce a mai frunzarit asa un pic si-a dat seama ce a pierdut si evident ca a incercat o impacare..ceea ce normal eu nu am acceptat..tre sa avem si noi mandria noastra..pupici si o zi buna!!mult succes in continuare : :
roxana_florina_83
Postat pe 2 August 2009 16:33
Salut din nou! Nu se merita sa suferi din cauza lui, fii sigura! Eu cred ca tie iti este greu ca nu mai ai prieten, nu ca exact el nu mai este prietenul tau. In curand vei intalni un alt baiat, stai linistita!

Si eu am intalnit o multime de astfel de baieti, niciunul serios pana acum. Si tu vei mai intalni multi de genul asta. Dar nu trebuie sa lasi pe nimeni sa se foloseasca de tine, de corpul tau...Cand vei intalni un baiat care va putea sa astepte pana cand te simti tu pregatita, care te va iubi sincer, si tu il vei iubi, atunci procedeaza cum iti dicteaza inima. Nu e bai. Daca apoi si de el te vei desparti, asta e, vei gasi altul mai bun, dar cel putin vei sti ca te-ai daruit lui din dragoste, nefortata, fara sa iti impuna el conditii si fara amenintari de genul ca te va parasi daca nu accepti.

Nu te darui oricarui baiat care doreste aventuri, care iti declara ca te iubeste dupa ce v-ati vazut de doua ori, samd...Acestia nu vor decat sa aiba un palmares cat mai larg, nu vor relatii stabile. Si cred ca tu nu iti doresti o aventura.

Oricum intotdeauna tot raul e spre bine!
Caroline25
Postat pe 3 August 2009 07:39
in cazul tau ai fact foart bine..nu merita...insa kteodata se merita...de exemplu eu...am fact acest pas la doar 14 ani ... desi kteodata regretam chetia asta in primul an cel putin nu ma puteam obisnui cu ideea iar atunci cand el avea zile mai proaste si nu mai era la fel de tandru ma simteam total dezamagita...dar uite..k el a fost primu si singurul barbat din viata mea...si akus akus ne casatorim...deci se merita sa faci si pasul acesta dar doar dak esti sigura pe tn de ce simti si esti pregatita....ah..si cu baiatul potrivit....succes
mona18deea
Postat pe 3 August 2009 12:44
la fel k celelalte fete care au postat aici gandesc si eu

si eu fac parte din categoria fetelor virgine...cele care vor sa se dedice alesului vietii

e mai bine asa

decat sa`mi para mie rau k m`am lasat pe mana lui

mai bn sa`i para lui rau k n`am fost ink una din asa zisele lui cuceriri

asteptam fete in noul fan`club
Georgiana____
Postat pe 4 August 2009 22:19
De la: mona18deea, la data 2009-08-03 12:44:50in cazul tau ai fact foart bine..nu merita...insa kteodata se merita...de exemplu eu...am fact acest pas la doar 14 ani ... desi kteodata regretam chetia asta in primul an cel putin nu ma puteam obisnui cu ideea iar atunci cand el avea zile mai proaste si nu mai era la fel de tandru ma simteam total dezamagita...dar uite..k el a fost primu si singurul barbat din viata mea...si akus akus ne casatorim...deci se merita sa faci si pasul acesta dar doar dak esti sigura pe tn de ce simti si esti pregatita....ah..si cu baiatul potrivit....succes

Te deranjeaza daca te intreb ce varsta ai?
iacinta
Postat pe 7 August 2009 10:00
De la: 0oByThA, la data 2009-08-04 22:19:25la fel k celelalte fete care au postat aici gandesc si eu

si eu fac parte din categoria fetelor virgine...cele care vor sa se dedice alesului vietii

e mai bine asa

decat sa`mi para mie rau k m`am lasat pe mana lui

mai bn sa`i para lui rau k n`am fost ink una din asa zisele lui cuceriri

asteptam fete in noul fan`club

Hehe... dap..un fan club misto..poate chiar am putea sa ne gasim o cafenea virtuala numai a noastra
iacinta
Postat pe 7 August 2009 10:02
De la: cristinarudi, la data 2009-08-02 08:09:18
De la: iacinta, la data 2009-07-15 10:31:11Hello..am si eu o mica dilema!
Tocmai m-am despartit de un tip(sincera sa fiu..nu stiu de ce ...pur si simplu nu mi-a mai raspuns la telefon, iar eu i-am zis "Pa" dupa ce m-a lasat sa-l astept..din nou)...il iubesc inca, imi este greu..dar voi trece peste..sper.
Eu cred k ne-am despartit deoarece eu nu vroiam sa ma culc cu el.E genul de tip care o face des,si se lauda cu asta. Prietenii lui mai ... hmm... directi ..au ras atunci cand au auzit ca vreau sa astept pana ma casatoresc. Sincer, nu ma deranja deoarece stiam ca sunt ferma si nu as fi renuntat doar pentru ca zice nu stiu care...
Ma doare totusi faptul ca unii baietii inteleg prin " te iubesc " = "fac tot ce vrei tu numai nu ma parasi!!!".
Am prietene care "din iubire" sau culcat cu iubitii lor.. unele inca mai sunt cu acei tipi...altele nu.
Dar, daca nu vrem ambi acest lucru..nu ar trebui s-o facem ...nu??
Uffff... ma doare sufletul gandindu-ma ca l-am pierdut..multi imi spun ca nu am merita... dar....
:(


Iubita...uite sfatul unei femei cu experienta, cat de cat.
Dragostea e ceva aparte. Sa te deprinzi cu mare rabdare a analiza cine te iubeste in viata si cine nu.
Majoritatea barbatiilor vor intr-adevar sa intre doar in chilotii tai, nu si-n inima ta. De aceea cei care iti dau viteza pentrui ca nu fac dragoste cu tine, sunt doar ticalosi care vaneaza. Adevaratii indragostiti de tine, vor avea si rabdarea sa astepte. Un sentiment de dragoste autentica, nu se clinteste cu una doua.
E tot asa de adevarat din pacate ca barbatii (chiar daca fac pe durii de multe ori), se indragostesc mai des dupa ce fac dragoste cu noi. E ceva legat de cat de mult le place ceea ce facem. Desi asta e mai probabil sa se intample la o varsta mai mare si mai ales datorita experientei, ceea ce la tine nu prea e cazul acum.
Ma gandesc la dilema a fi sau a nu fi virgina la casatorie...
Sunt argumente pro si contra. De aceea e mult de discutat pe tema asta si n-o s-o facem noi aici. (La un moment dat, parca deschisese cineva si un topic pe tema asta. Era util de urmarit ca sa mai iei pulsul vremurilor d.p.d.v. statistic - asa, sa mai afli cam cum mai gandesc baietii despre asta).
Ma tem ca singura care va decide daca va merita sa fie virgina la casatorie sau nu, esti doar si doar tu.
Parerile noastre nu vor face la un moment dat decat sa te bulverseze. Dar tot asa de adevarat este ca barbatii, desi mult mai conservatori decat femeile in general (prin asta as spune mai degraba ticalosi decat conservatori la propriu, fiindca ar vrea sa isi faca de cap la greu cu zeci de femei pana la casatorie, dar in schimb au pretentia la virgine la casatorie) incep si ei incet -incet sa-si mai deschida oaleaca mintea. Vei intalni din ce in ce mai des barbati care nu mai pun asa de mare pret pe virginitate. Ba din contra, le-ar face mare placere sa nu trebuiasca a te initia ei. Exista si acest risc sa te intalnesti cu unul de care sa te indragostesti....si el sa gandeasca astfel.
Acum pe de alta parte, din toata experienta mea de viata si ce-am auzit mai de peste tot, prea des noi femeile facem cadoul virginitatii unor in divizi care nu merita. Imi povestea un fost iubit de-al meu (acum intr-o alta relatie - dar mai vb asa pe mess) ca e bulversat ca nu-si intelege actuala iubita, asupra modului cum si-a pierdut ea virginitatea. A avut mai multi parteneri cu care facea petting inainte sa-si piarda virginitatea, putea sa o faca la un moment dat cu oricare, sau sa astepte unul care o iubea cu adevarat, dar a facut-o prima data cu un profesor universitar de 42 de ani (un smecher fustangiu, bineinteles aratos si curtat) ea fiind fireste cam de 23 si caruia de fapt se dusese la el sa ii solicite sprijinul, datorita faptului ca nu prea se descurca la scoala si ii era frica sa nu pice examenele. Normal ca ala nu era fraier sa nu exploateze asa ceva, doar fata intrase de bunavoie in capcana. (Si eu am o dilema vizavi de caz, a te duce asa la un profesor barbat, echivaleaza cu a o cauta cu lumanarea - comportament tipic de zdreanta...dar sa presupunem ca nu de vreme ce era inca virgina...). Insa...sunt ceva invataminte de tras. In viata exista riscul ca sub efectul a fel de fel de dezamagiri, sa profite si sa ia virginitatea ta, cine stie ce neispravit. Si virginitatea, fata mea....e un cadoul care se merita facut clar numai unuia pe care il iubesti si care te si iubeste ...dac e posibil. Fii convinsa ca de acest gest, va trebui sa-ti aduci aminte cu placere peste ani. Pe urma....din folcror am tot auzit de fel de fel de cazuri de pierdere in mod stupid a virginitatii, prin viol, sau in mod cretin pur si simplu (doamne fereste!) asa ca e de preferat sa o faci tu cand ai sa decizi tu ca e cazul. Doar cumpaneste cu intelepciune.
Nu am sa-ti mai spun decat ca mai sunt ceva impedimente cu virginitatea.
Oamenii sunt stupizi si cred ei ca dragostea tine vesnic. Nimic mai neadevarat! Ca sa ai sansa sa ai o casnicie indelungata si cat de cat fericita, de pilda, e nevoie evident de un bagaj de experienta erotica deloc de neglijat. Din pacate, multe familii pleaca la drum fdara acest bagaj si pe drum se cam distrug fara sa inteleaga nimeni de ce. E frustrant sa observi de pilda ca partenerul tau e neexperimentat si stangaci...si asta mult dupa casatorie. La fel si in cazul partenerului tau. De ce sa fiti nevoiti a cauza ,,pe de alaturi" ceea ce ar trebui sa va oferiti voi?
De asta se duc naibii un numar asa de mare de casnicii de nu pot sa numar. Asa ca e recomandat zic eu, sa iti incepi viata sexuala inaintea casatoriei, ba mai mult, sa ai cativa parteneri concret inaintea momentului cand faci gestul. Cati?...asta nu stiu.Dar evident macar cativa sigur cat sa poti discerne asupra performantei lor si nu indeajuns de multi, cat sa inceapa a-ti place sa-ti faci de cap. Nu e semn de stricaciune morala, ci de intelepciune. Daca nu va veti potrivi la pat, relatia din pacate nu va tine mult si toata lumea, fara ezitare iti va spune asta.
Nu te casatori vreodata cu un barbat, decat daca te face sa te simti in al noulea cer. Din pacate asta, o fac doar barbatii ,,mai umblati''.
Draga mea, sper ca toate astea sa te poata lamuri un pic. Sa te limpezeasca la suflet oarecum.


Recunosc ca mi-a luat ceva sa citesc tot ...dar sa stii ca poate ai dreptate!
Nu stiu ce se va intampla in viitor, dar prefer sa mai astept!
NU cred in "fat frumos pe un cal alb" dar totusi am sperantza ca exista si cineva ptr mine:)
Merci de sfaturi
iacinta
Postat pe 7 August 2009 10:04
Ma iubita, parerile, ai vazut, sunt pro si contra... nu poti zice, din postarile de aici, ca uite, cineva are dreptate, cealalta nu... fiindca, fiecare vede viata si " dilema" ta din perspectiva sa, si fiecare are dreptate in felul sau... La varsta ta, am avut mai mult sau mai putin aceleasi dileme... La fel cum spunea cristinarudi, nimeni nu'ti poate garanta fericirea, indiferent daca alegi sa faci dragoste la varsta pe care o ai acum, sau mai tarziu ... Dar stii, sufletul tau merita toata atentia si dragostea de pe lume, asa cum merita de fapt orice femeie; numai tu esti in masura sa decizi pe cine si cand iubesti... Crede'ma, sufletelul tau iti va ramane recunoscator...Un singur lucru e clar: nimeni nu are dreptul sa te oblige ! Un barbat care te iubeste pt ceea ce esti, te doreste si te asteapta, va fii langa tine, nu numai pana cand vei fi tu pregatita sa'i oferi dragostea ta, dar si dupa... Iar modul in care veti evolua, depinde numai si numai de voi, de cat de multa intelepciune veti da dovada... Asa ca, sfatul meu e sa nu apleci urechea "la ce zice lumea", tu asculta'ti sufletul, si atunci vei stii ca ai luat cea mai buna decizie! Zi frumoasa!
Lioness
Postat pe 7 August 2009 10:48
Nu are de ce sa iti para rau, nu ai pierdut nimic, din contra.....
Era evident ce isi dorea sa obtina de la tine
bad_witch
Postat pe 8 August 2009 00:16
De la: iacinta, la data 2009-08-07 10:00:39
De la: mona18deea, la data 2009-08-03 12:44:50in cazul tau ai fact foart bine..nu merita...insa kteodata se merita...de exemplu eu...am fact acest pas la doar 14 ani ... desi kteodata regretam chetia asta in primul an cel putin nu ma puteam obisnui cu ideea iar atunci cand el avea zile mai proaste si nu mai era la fel de tandru ma simteam total dezamagita...dar uite..k el a fost primu si singurul barbat din viata mea...si akus akus ne casatorim...deci se merita sa faci si pasul acesta dar doar dak esti sigura pe tn de ce simti si esti pregatita....ah..si cu baiatul potrivit....succes

Te deranjeaza daca te intreb ce varsta ai?




akum am 24:D...nu nu ma deranjeaza...si luna viitoare pe 4septembrie am nunta:D
mona18deea
Postat pe 8 August 2009 14:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de un sfat!!! 9 De la: cristiana_cris 10 Noiembrie 2009 12:37
Decizie majora in doar 2 zile. Help :( 19 De la: kudika_9329 25 Iunie 2012 16:48
Ce e cu mine? 27 De la: valutza_healthy 12 Septembrie 2010 01:25
am nevoie de pareri in cazuldespartirii mele 48 De la: 27 Noiembrie 2014 16:36
depresie... 205 De la: Barbie30_ 11 Decembrie 2010 03:50