Setari Cookie-uri

Concurs de Craciun: Castiga un costum de Craciunita!

Cel mai frumos Craciun din viata mea a fost inainte de 1990. Desi atunci primeam daruri de la "Mos Gerila" si nu de la Mos Craciun, acelea erau mai reale decat cele din prezent. Imi aduc aminte ca eu chiar credeam in Mos Gerila, pentru care pregatisem poezii ca sa-i arat ce copil cuminte sunt. Si mosul chiar venea. Era unchiul meu, deghizat, si despre care am aflat abia cand am crescut mare ca el era " Mos Craciun-ul " copilariei mele.
Acasa, in familie, cu toti cei dragi aproape, acolo sunt cele mai frumoase Craciunuri.
mihaelamazilu1
Postat pe 3 Decembrie 2009 12:36
Craciunul este sarbatoarea mea preferata. Mi se pare ca este o noapte plina de poveste si magie , in care cerul se deschide pentru sufletele noastre care sunt mai linistite, mai curate, sunt suflete de copil. Ador mirosul portocalelor, al scortisoarei, a cozonacului facut de mama mea, al bradului si al iernii, al zapezii.... si nu in ultimul rand ador sa imi petrec fiecare Craciun alaturi de familie si prieteni.
Craciunul cel mai frumos a fost cand aveam 6 ani , eu si sora mea inca mai credeam in" Mosul cel batran "care ne aducea cadouri an de an , cand a venit mosul ( care bineteles ca nu era mosul ,ci vecinul nostru costumat), ne-a speriat asa de tare incat am inceput sa plangem amandoua, atat de frica ce ne inspira mosul , saracul de el......dupa care au aparut parintii nostrii care ne-au linistit ,spunandu-ne ca odata cu mosul a sosit si ninsoarea . Intradevar atunci am inteles ca mosul vine odata cu ninsoarea si multe , multe cadouri mai mult sau mai putin frumos ambalate, mai mult sau mai putin pretentioase dar cu siguranta in fiecare cadou caut sa pun iubire, grija, multumire, dragoste, liniste, speranta...

Sper ca acest Craciun, sa va gasesca pe toti mai buni si iertatori.
Craciun fericit alaturi de cei dragi voua
kudika077027
Postat pe 3 Decembrie 2009 12:41
pentru mine cel mai frumos craciun a fost cel de anut trecut cand l-am prezentat parintilor pe iubitul meu, care m-a cerut de sotie. A fost un craciun la bunica, in sanul familiei, printre colindatori si traditii. Am preparat bunatati cum numai in copilarie gustam, am mers cu colinda, ne-am dat cu sania, am facut un om mareee de zapada si intr-o bomboana de ciocolata am gasit un inel de logodna. atunci am simtit cu adevarat implinirea si a fost primul craciun in care simteam ca imi pot face propria mea familie.
claudiaaz86
Postat pe 3 Decembrie 2009 12:45
Sa stiti ca de mica am avut Craciunul frumos! In limita bunului simt...:)
Dar cel mai si cel mai frumos CRACIUN va fi anul astaaaaa!!!
Pentru ca am un barbatel de 11 luni cu 2 ochi superbi albastri,si abia astept sa impodobesc bradul cand el va dormi ,ca apoi a doua zi sa ii vad ochii mari a mirare si sa il aud cum spune: "Ooo" !
Asta-i cel mai frumos CRACIUN ever!
Mor ,mor de emotie si nerabdare!:):X
Golden_tulip
Postat pe 3 Decembrie 2009 12:52
Fiecare Craciun ar trebui sa fie din ce in ce mai frumos in conditiile in care avem in suflet spiritul sarbatorilor de iarna. De aceea cel mai frumos Craciun pentru mine a fost cel de anul trecut dar sunt sigura ca si mai frumos o sa fie cel din acest an. Sarbatorile le petrec mereu alaturi de oamenii cei mai dragi mie: parintii si prietenul meu. Sunt sigura ca o sa fie un craciun superb pentru ca inca din acest week-end o sa incep sa impodobesc casa de sarbatoare. In ajunul Craciunului o sa ma trezesc de dimineata pentru a da PITARAII ( mere, nuci, colaci, covrigi, turta dulce) colindatorilor care trec pe strada noastra desii stam in oras. Apoi o sa mancam dovlete copt pentru a fi sanatosi tot anul care vine si bem un paharel de tuica fiarta. Facem bucatele de traditionale de sarbatoare iar in seara de ajun impodobim pomul de iarna. Dupa ce parintii si prietenul meu merg la somn, eu pun cadourile frumos impachetate sub brad sau in ciorapeii atarnati. Dimineata fiecare dintre noi trece pe la bradut ca sa vada ce i-a adus Mosu'. Fiecare persoana care trece pe la noi de sarbatori gaseste cate o mica atentie simbolica sub pom. Nu cred ca este om care sa nu se bucure de o mica atentie pe care o primeste in aceasta perioada feerica a anului. Imi doresc ca fiecare om din lumea asta sa simta catusi de putin spiritul sarbatorilor de iarna.
SARBATORI FERICITE TUTUROR!!!!
elutza24
Postat pe 3 Decembrie 2009 13:01
Cu siguranta toata lumea este de acord: Craciunul este cea mai importanta sarbatoare pentru toti crestinii. Intampinam Craciunul cu cateva luni inainte, pregatim cadourile pentru cei dragi, globulete si beteala pentru pomul de Craciun, intram in febra cumparaturilor cu ceva timp inainte pentru a ne asigura ca totul o sa fie ca la carte in noaptea magica: cadouri pentru invitati, bradutul impodobit si bineinteles ornamentele pentru a imbraca toata casa in sarbatoare. Obisnuiam sa petrec Craciunul in familie, alaturi de cei dragi,unde simteam cu adevarat aroma sarbatorilor de iarna, presarata cu traditii si voie buna.
Adoram sa fac Craciunul acasa cu ai mei.Totul era ca intr-un basm, impodobeam bradul cu ai mei, cantam colinde, si cea mai frumoasa parte era cadoul de a doua zi. Abia asteptam sa ma trezesc sa descopar daca si anul acesta Mosu a ghicit ce imi doresc.Anul trecut am ales sa petrec Craciunul la munte, cu prietenii si a fost de departe cel mai frumos Craciun petrecut vreodata. Am pus la cale o adevarata petrecere in noaptea de Craciun, cu mancaruri alese si voie buna, cu scurte reprize de sanius si harjoneli in zapada. Pentru mine a fost un Craciun de neuitat: multa distractie si voie buna, emotia despachetarii cadourilor, zapada din belsug, toate acestea au contribuit la buna noastra dispozitie.
extasy_girl31
Postat pe 3 Decembrie 2009 13:01
Cel mai frumos Craciun pentru mine a fost Craciunul trecut, primul Craciun petrecut cu actualul meu iubit, iubirea vietii mele. Nu voi uita niciodata acel Craciun pentru ca a fost cea mai speciala si mai frumoasa seara din viata mea. Am baut sampanie, am dansat...o seara cu adevarat romantica si plina de pasiune.
emmma
Postat pe 3 Decembrie 2009 13:10
De la: pescarul_sa, la data 2009-12-01 20:53:49Cel mai frumos craciun a fost si va cel cel petrecut cu cei dragi,adica familia mea.Pentu mine Craciunul inseamna: mic dejun cu miros de brad, cafea cu paine prajita, globuri, venirea Mosului, bucurie, cadouri, emotii, relaxare, odihna, semne de iubire.Atata timp cat ii am pe ei alaturi nimic nu-mi mai trebuie petrec cu ei un craciun minunat.Eu asa imi petrec craciunul:in familie.
Sarbatori fericite la toata lumea!
kudika077761
Postat pe 3 Decembrie 2009 13:19
Pot spune ca toate au fost minunate in felul lor dar cel mai frumos craciun a fost cel de anul trecut unde l-am petrecut la munte alaturi de toti prietenii mei dragi.A fost un craciun superb chiar in acea zi ninsese destul de mult,totul era imbracat in alb,o atmosfera desprinsa din basme.am incins in acea zi de craciun o petrecere de neuitat,cu tot felul de bauturi si de mancaruri,si batai cu zapada,cu sanius,ski si multa muzica si dans.Un craciun de neuitat.
puiut05
Postat pe 3 Decembrie 2009 13:21
cel mai frumos Craciun a fost acum 3 ani, cand am devenit parinti pentru prima data si nu am mai facut sarbatorile doar noi 2. A fost frumos, cu multe cadouri, chiar daca bebe pe vremea aia nu stia nimic. Acum insa il asteapta cu drag pe Mos Craciun si sper ca va fi si mai frumos Craciunul de anul acesta
la_ank
Postat pe 3 Decembrie 2009 13:22
Craciunul, asa cum ar fi si normal il petrec in familie.Ne adunam cu totii, parinti, bunici, nepoti si chiar si stranepoti sa sarbatorim minunatul CRACIUN.Masa este imbelsugata cu bucate traditionale...respectand de altfel si traditia..langa i sa alaturat faimosul brad verde si impdobit de gala, cadourile sub dansul ce asteapta nerabdatoare mici curiosii....ne incalzeste sufletul glasurile
colindatorilor si ne bucuram de spiritul craciunului. Doar ca anul acesta Craciunul va fi altfel..il voi petrece in calitate de doamna..alaturi de sot si familie :))))

alexuta25
Postat pe 3 Decembrie 2009 13:23
Cel mai frumos Craciun a fost anul trecut cand l-am petrecut alaturi de parintii nostri si fiul nostru. A fost pentru prima data, dupa mai multi ani, ne-am adunat cu totii in jurul mesei si am uitat de neintelegeri, ne-am bucurat de nazdraveniile facute de strengarul nostru si am facut o seara de Craciun minunata. Este atat de adevarat cand se spune ca nasterea unui copil si Spiritul Craciunului apropie oamenii si ii uneste, ii face mai buni si mai altruisti.
m3rlinetza
Postat pe 3 Decembrie 2009 13:25
PENTRU MINE TOATE CRACIUNURILE SINT FRUMOASE SI MAI ALES LINISTITE.IN SEARA DE 24 DECEMBRIE SOTUL ,BAIATUL SI CU MINE STAM LINGA BRAD SI NE DESFACEM CADOURILE. CEL MAI MULT MA BUCURA SA-I VAD CUM CAUTA PRIN PUNGI SI CUTII SI EXCLAMA BUCUROSI LA VEDEREA CADOURILOR.SI ANUL ACESTA ABIA ASTEPT CRACIUNUL MAI ALES CA EU DEJA LE-AM LUAT CADOURI ALOR MEI SI LE-AM ASCUNS PRIN CASA. SPER SA NU LE GASERASCA BAIATUL MAI ALES CA EL E UN MAAAARE 'SCOBICI' SINGURUL MEU REGRET E CA ACEASTA SARBATOARE MAGICA NU DUREAZA DECIT 3 ZILE!CRACIUN FERICIT LA TOATA LUMEA!
kudika078376
Postat pe 3 Decembrie 2009 13:34
Craciunul nu inseamna doar distractie ci si Nasterea Domnului Iisus Hristos.Trebuie sa ne bucuram de aceasta sarbatoare pentru ca avem toate motivele.Cel mai frumos craciun a fost cand aveam 5 ani pentru ca atunci Mos Craciun m-a vizitat:)). Era verisorul meu imbracat in mos, am stat pe genunchiul lui langa brad si i-am recitat poezii.Bucuria de atunci mi-o amintesc si acum.Insa atunci cand esti cu familia, cu prietenii si cu toate persoanele iubite din viata ta nu-ti mai doresti nimic.Inca de mica obisnuiesc sa merg in prima zi de craciun la Biserica cu familia, venim acasa, asezam masa cu toate bunatatile, apoi mergem in vizita la toti prietenii. Craciunul este sarbatoarea iubirii. a armoniei,momentul in care toate dorintele se implinesc.
kudika020915
Postat pe 3 Decembrie 2009 13:36
orice Craciun e frumos atata timp cat il petreci cu cine trebuie...adica prieteni familie...si faci surprize placute tuturor..
h0atza
Postat pe 3 Decembrie 2009 13:41
Una dintre cele mai frumoase zile de Craciun a fost cea din anul 2001
Aveam 16 ani pe atunci si eram singura cuc. Tin minte ca de Revelion, la trecerea din 2000 in 2001 am imbracat o lenjerie rosie si mi-am pus ca dorinta sa am si eu un iubit pe care sa-l plac cu adevarat si care sa ma placa si el la randul lui.
Deja imi luasem gandul de la acel iubit mult asteptat, vanzand ca trecuse aproape anul si eu tot singura eram. Se pare insa ca cineva acolo sus a avut grija de mine ca sa-mi implineasca dorinta tocmai intr-o zi atat de speciala cum e ziua de Craciun.
Vecinele mele au venit la mine la usa intr-un suflet sa imi spuna ca trebuie sa ma fac frumoasa si sa cobor imediat jos pentru ca Alex, baiatul pe care pusese ochii de mai bine de 2 ani, le-a spus ca vrea sa fie cu mine si ca le-a rugat pe ele sa il ajute. Eram in culmea fericirii!!!!!
M-am aranjat, am pus ceva rosu si sexy pe mine si am iesit intr-un suflet afara. Acolo era el, asteptandu-ma cu un trandafir alb. M-a invitat la petrecerea tinuta de un prieten de-al lui si de atunci am fost de nedespartiti.
Relatia a durat un an, un an in care m-am bucurat de un confident, de un iubit, de un umar pe care sa plang si de o persoana cu care puteam sa fac tot ce imi trecea prin cap. Iar intr-un final, dupa ce s-a terminat povestea noastra de dragoste, am castigat un prieten!
pupisori
Postat pe 3 Decembrie 2009 13:48
Cel mai frumos Craciun ..e mereu Craciunul petrecut alaturi de familie, in casa plina de miros de brad , portocale , cicolata si vin fiert cu scortisoara aromata. Anul trecut a fost un Craciun superb, am mers cu prietenul meu la ai mei, am avut musafiri niste prieteni din Galati si ne am simtit super impreuna. Am decorat bradul, am mers in oras , am mers pe munte , era zapada si frumos, a nins toata saptamana cat am stat acasa. Am primit si oferit cadouri, am mers in vizita la prietena mea cea mai buna din copilarie etc.
Mereu ma incanta sarbatorile in familie , sentimentul de apropiere ,pace , iubire , caldura , zambete si bucurie!
Craciun Fericit va doresc tuturor!:)
claire23
Postat pe 3 Decembrie 2009 13:55
Cel mai frumos craciun a fost si va cel cel petrecut cu cei dragi,adica familia mea.Pentu mine Craciunul inseamna: mic dejun cu miros de brad, cafea cu paine prajita, globuri, venirea Mosului, bucurie, cadouri, emotii, relaxare, odihna, semne de iubire.Atata timp cat ii am pe ei alaturi nimic nu-mi mai trebuie petrec cu ei un craciun minunat.Eu asa imi petrec craciunul:in familie.
Sarbatori fericite la toata lumea!
pescarul_sa
Postat pe 3 Decembrie 2009 13:56
Cel mai frumos Craciun,as putea spune ca este acela pe care ti-l petreci cu familia.Craciunul inseamna in primul rand familie,dar si mic dejun cu miros de brad, cafea cu paine prajita, globuri, venirea Mosului,bucurie, cadouri, emotii.
Pt mine sincer, cel mai frumos Craciun a fost de acum 2 ani...am avut norocul de a fi in spania cu mama mea,dar acolo mi`am facut o multime de prieteni.bine inteles ziua am stat cu parintii,dar noapte Craciun mi-am petrecuto cu prietenii.A fost foarte frumos,atunci m-am distrat cel mai tare.Cu siguranta acela a fost cel mai tare Craciun!
pisy_sweety
Postat pe 3 Decembrie 2009 13:58
Hmm..cel mai frumos Craciun? Cred ca fiecare Craciun are ceva special...cand eram copil imi placea sa merg cu prietenii in colindat. Mergeam la familile noastre, la profesori, si fiecare dintre ei ne primeau cu bucurie in suflete si cu o oarecare nostalgie..dar mai presus de toate..ne primeau cu bomboane de pom, pajituri si ciocolata calda..fericirea noastra. Cu toate acestea timpul trece si ne aduce noi amintiri. Cred ca cea mai frumoasa seara de ajun a fost cea de anul trecut. A fost primul Craciun petrecut alaturi de iubitul meu. Am iesit cu prietenii la un vin fiert dupa care ne-am intors acasa. Am stat in fata semineului...am baut o ciocolata calda si ne-am uitat la un film..pe la ora 2(noaptea) am iesit afara si ne-am batut cu zapada (numai ce incepuse sa ninga) dupa care obositi ne-am intors in casa si am stat in lumina bradului...a fost o seara foarte romantica in care am simtit profund spiritul Craciunului..sper ca si anul acesta sa am parte de un Craciun la fel de frumos...asta va doresc si voua...Craciun fericit!!!
dianadyana
Postat pe 3 Decembrie 2009 14:00
pentru mine cel mai frumos craciun a fost cand iubitul meu ma cerut de sotie,eram la o petrcere si el sa pus in genunchii si ma cerut de sotie,a fost cel mai frumos craciun si parca de atunci nu ma mai trezesc din vis,anul acesta nu stiu ce surpriza imi mai face,dar sper sa fie la fel de frumos ca cel de anul trecut sau mai frumos,orcum eu am o surpriza ptr el pe care am sa io zic atunci si cred ca o sa fie cel mai fericit
sufletista
Postat pe 3 Decembrie 2009 14:01
Daca stai sa te gandesti bine fiecare Craciun este cel mai frumos in felul lui.Eu una am avut parte in fiecare de fericire si bucurie alaturi de cei dragi.Sa zicem ca atunci cand eram mica eram foarte nerabdatoare savina Craciunul pentru ca asteptam cadouri ...Acum pot spune ca astept pentru a ma simti bine si mai apropiata de cei dragi decat in restul anului..As putea totusi sa va povestesc un Craciun ..Trebuia sa ajung acasa la familie ,ma intorceam de la Ploiesti si datorita vremii am ramas blocata pe drumul.Initial am inceput sa plang sa fac ca toate cele dar iubitul meu era langa mine si mi a spus niste lucruri asa dragutse si m a fct sa ma simt asa bine si iubita si cu toate ca ore intregi am stat blocatsi pe drum am fst cu persoana cea m importanta pt me si asta e tot ce conteaza . Mosul mi l a adus pe el in viata mea si ii multumesc :D
okinky
Postat pe 3 Decembrie 2009 14:06
Nu stiu daca este corect sa spun ca am trait cel mai frumos sau special Craciun din viata mea.Fiecare Craciun a avut ceva special,numai gandul ca se apropie aceasta mare sarbatoare imi umple sufletul de bucurie si de nerabdare.Daca stau sa privesc in urma,in perioada copilariei mele,amintirile de atunci ma fac sa tanjesc dupa acele vremuri.Parintii mei sunt niste oameni simpli,muncitori care nu aveau prea multe posibilitati sa ne rasfete su cine stie ce jucarii moderne sau prea multe dulciuri dar caldura sufleteasca cu care ne-au crescut si pacea si linistea care era in casa noastra de sarbatori ne-au facut sa fim oamenii de acum si ne-au invatat sa apreciem mai mult valorile morale decat cele sufletesti.Imi aduc aminte cum cu cateva zile inainte de Nasterea Domnului la noi in casa era o adevarata agitatie.In primul rand se taia purcelul,un eveniment foarte important pentru toata lumea in afara de mine care eram foarte trista....eu il cunosteam pe 'Ghita' inca de cand il adusese bunicul din targ si putea intra intr-o tava de aragaz cu marul in gura:).Imi trecea repede...ma pacaleau ai mei ca luam altul mic,mic si o sa pot sa ma joc cu el.Apoi aveam onoarea sa il "calaresc",dupa ce se parlea porcul se punea un tol pe el sa se mai raceasca si eu aveam onoarea sa fiu stapana lui.Nu mai zic ca eu eram prima care gusta din soricul fraged.
loricica83
Postat pe 3 Decembrie 2009 14:10
Iarna...cel mai frumos anotimp!!!Perioada Cracinului ma duce cu gandul la copilaria mea...cand totul era pur,inocent,prin ochii de copil vedeam lumea altfel...
Era in luna decembrie,in vacanta de iarna,la bunicii mei cei dragi,la tara...
Afara ningea neincetat,mergeam agale sa ma plimb,descoperind o lume captivanta,in mintea mea se contura tabloul iernii,o iarna in care izvoarele spun povesti...
Zapada s-a asternut ca o mantie alba si stralucitoare...din vazduh alunecau fulgi moi ca de vata,copacii erau de zahar,crengutele gatite cu beteala...
Pe ulita din sat copii iesisera la sanius,sirag de saniute aluneacau la vale,totul era de vis...
In noaptea de 24 decembrie,la noi in familie era prilej de bucurie,imbodobiseram bradul si decorasem casa,cantam colinde,mama cu bunica pregateau cele mai alese bunatati,iar noi copii,ii pregateam scrisoarea lui Mos Craciun...in noaptea aceea am visat numai ingeri,cadouri,venirea Mosului,era un vis prea frumos ca sa ma trezesc din el...
In dimineata urmatoare clinchete de clopotei se auzeau la fereastra mea...erau colindatorii,cu glasul lor duios,ajungeau si in cea mai inghetata inima...alergam zburdalnica prin casa,sa descopar magia Craciunului si cadourile de la Mos Craciun...apoi imi faceam timp si pentru sanius,afara ningea ca-n povesti,era asa frumos!Ningea neincetat...fulgii lucitori gatesc pamantul!
Cu obrajii imbujorati alerg spre casa pentru a intampina colindatorii si bucurandu-ma de colinda pe care o aduceau in casa noastra...stiam ca aceasta perioada va trece si ma intristam cumplit...trebuia sa despodobim bradul,un moment trist,deoarece eu imi doream ca Sfintele Sarbatori sa nu treaca prea curand...asadar bradutul cel dezbodobit,l-am luat si l-am asezat in gradina,unde am inceput sa il decorez cu maruntisuri,cu beteala sclipitoare...de-ti lua ochii...alaturi am facut si un om de zapada care sa aibe grija cand noaptea cea violeta se lasa peste casele oamenilor,in jurul lui am aranjat turturi cristalini,iar in mijlocul acestui peisaj eu ma simteam o adevarata Craiasa a Zapezii!
Timpul a trecut,iar ori de cate ori am ocazia ma intorc la copilaria mea,prin amintiri...aceea perioada minunata,pura,in care totul era plin de candoare!Eu ador iarna,iubesc acest anotimp,probabil deoarece sunt nascuta in acesata perioada superba...In fiecare an astept sarbatoarea Nasterii Domnului,dar nu mai este acelasi sentiment ca atunci...in fiecare am acelasi suflet de copil care asteapta cu bucurie venirea Mosului si primirea cadourilor...
Aceasta amintire mi-a ramas intiparita in mintea si sufletul meu,care traieste prin amintirea copilariei mele...
Rosallinda
Postat pe 3 Decembrie 2009 14:15
cel mai frumos Craciun din viata mea a fost am 2 ani unde eram toti stransi la masa in seara de Craciun,si fiekre a inceput sa spuna kte o intamplare din viata lui fie haioasa,fie mai putin haioasa sau chiar trista.Totul s-a desfasurat asa de frumos incat chiar se simtea un adevarat Craciun.Unul dintre prietenii mei a spus o intamplare oarte haioasa kre ne-a facut pe toti sa ne prabusim de ras...va vine a crede faptul k atunci knd el a trebuit s taie porcul inainte de craciun cu 3 zile s-a chinuit sa taie saracul porc kre fugea prin toata curtea iar el nu utea sa-l prinda sa-l taie.Doamneee knd am auzit lucrul acesta m-am prabusit de ras.A fost ce-l mai frumos Craciun la kre am ras enorm si m-am simtit extraordinar alaturi de cei dragi...sper k v-a placut intamplarea mea si v-a facut sa va simtiti bine atunci knd a-ti citit-o.Sa aveti sarbatori fericite alaturi de cei dragi.Va pup.
dany_ghita_celin
Postat pe 3 Decembrie 2009 14:15
cel mai frumos Craciun al meu a fost in 2007 cand mi-am pierdut virginitatea,frumos fiind faptul k cel care mi-a "rapito"e actualul meu sot.Mi-am dorit din totdeauna ca primul sa fie si ultimul,stiu par o fata cam modesta,nu?
kudika022610
Postat pe 3 Decembrie 2009 14:20
Cele mai frumoase zile de Craciun le petreceam mereu la tara alaturi de bunicii mei.. rudele mele si toti prietenii mei care se adunau atunci acolo din toate colturile tarii !! Era superr .. traditii.. colindele cantate cu pasiune.. prajiturile simple si cozonacii de casa deliciosi ... mirosul de sarmalutze :X ... si nu in ultimul rand distractia care urma la ultimul colindat!!!! pt mine acela era un Craciun minunat! Mi-aduc aminte ca toti cantam frumos colindele.. si bietii batrani cand ne vedeau le dadeau lacrimile.. simteai ca s-a nascut Isus... si ca nu e o sarbatoare comerciala!
i0nutza
Postat pe 3 Decembrie 2009 14:21
craciunul intotdeauna am considerat k trebuie sarbatorit in familie. cel mai frumos...toate au fost frumoase in felul lor si au o poveste aparte. anul trecut insa, a fost primul craciun petrecut dupa nunta impreuna k sotul meu. am fost la o matusa si a fost f. amuzant, deoarece, matusa mea s-a deghizat in mos craciun si noi, nepoatele, in spiridusi fara sa stie nimeni.reactia a fost pe masura asteptarilor...
puiutz20
Postat pe 3 Decembrie 2009 14:24
Parerea mea e ca fiecare Craciun are magia sa,insa tind sa cred ca cel mai frumos a fost acum 3 ani.Au fost primele sarbatori petrecute alaturi de prietenul meu..Imi aduc aminte ca afara ningea foarte frumos iar noi impodobeam bradutul cu foarte mare placere,orele zburand ca niciodata, cand deodata am sesizat ca trebuie sa iesim din camera ca sa il asteptam pe Mos Craciun.Asa a si fost,am stat cumintei,pana am zarit o multime de cadouri sub brad.Am fugit toata familia sa ne cautam cadoul bine meritat,toti eram entuziasmati ,pana cand am sesizat ca pe mine ma sarise Mosu'..dar deodata sora mea mi-a indrumat privirea catre brad,spunandu-mi ca pe mine m-a pus la treaba Mosul(daca imi vroiam cadoul ,trebuia sa "muncesc" pentru el) ..asa am inceput eu sa "verific" fiecare ramurica de brad..si nimic..cadoul meu parca era inexistent.Toata familia fiind entuziasmata de cadouri s-a retras in bucatarie ,fosnaind de zori la ambalaje,si m-au lasat alaturi de prietenul meu sa-mi caut cadoul.Intr-un final ,dupa aproximativ 10 -15 minute in sfarsit gasisem si eu o parte din cadou: era o bratara minunata,cu zale in forma de inimioare.Dar cadoul,nu era complet asa ca,a trebuit sa ma pun din nou pe treaba..am gasit si a doua parte a cadoului..era un inel ca din filme luat.A fost minunat sa-l am pe Mos langa mine ,sa-l pup ,si sa-l trag de urechi pentru ca m-a facut sa muncesc si in ajunul Craciunului.Bineinteles ca am primit cate ceva si de la Mosul din partea familiei,dar nimic nu se compara cu setul primit de la iubitul meu.
bobita
Postat pe 3 Decembrie 2009 14:28
De mica am fost crescuta cu Spiritul Craciunului in suflet. Pentru mine Craciunul este cea mai frumoasa sarbatoare din tot anul...si il astept inca de prin Septembrie!:)) Asept cu nerabdare data de 15 noiembrie ca sa ascult colinde, sa-mi impodobesc prin casa cu beculete care parca ma linistesc cand ajung acasa dupa o zi grea, doar bradutul il las pe ziua de Ajun.:D Cand eram mai tinerica...asa pe la 10 ani aveam si eu in mintea mea o obsesie: aceea de a avea cel mai frumos penar din clasa. Si au aparut pe atunci penarele acelea frumoase care le cumparai direct incarcate cu creioane colorate, pixuri, radiera, liniar, compas si toate cele necesare unui copil la scoala. Imi doream un astfel de penar mai mult ca orice pe lume, dar nu credeam ca o sa am vreodata asa ceva! In seara de Ajun era lege sa merg la colindat cu prietenii mei de pe strada si in timp ce eu eram la colindat sa vina Mosu'. La fel se intampla si in acel an. Asa ca m-am imbracat gros,mi-am luat cizmulitele, m-am intalnit in poarta cu "gasca":-P si am pornit la drum. Faceam concurs, evident, care face mai multi bani si ne faceam planuri ce o ne cumparam din banii aia...nu aveam noi prea multe idei, decat fantezii ca o sa mancam o luna numai ciocolata.:))
Dupa ce am terminat toate strazile din imprejurimi de colindat, dupa ce am mers pe la toate neamurile ne-am intors acasa. Primul lucru cand intram in curte ma uitam pe geam sa vad dak e plin sub brad. Am intrat in casa si impreuna cu fratele meu si cu sora mea(mai mari amn2) am sarit repede sa ne vedem cadourile. Am luat cadoul pe care scria Diana si printre dulciuri si fructe oare ce gasesc? Un penar mare si frumos, plin cu tot ceea ce visasem eu, un penar care imi umplea ghiozdanelul meu mic, dar nu conta, eram cea mai fericita ca o sa am cel mai frumos penar, mai frumos(si mai mare) ca a tuturor colegilor mei. Cred ca nu a existat pentru mine o surpriza mai placuta ca acea sa gasesc penarul sub brad. Tatal meu era un om foarte inspirat si care ar fi facut orice ca sa vada zambetul pe fata copiilor lui si a reusit de fiecare data. De atunci am invatat ca e mai frumos sa oferi cadouri celor dragi decat sa primesti si incerc ca in fiecare ani sa imi inveselesc familia si prietenii cu lucruri marunte, dar care conteaza mult pt ei!:D
Tzushpi
Postat pe 3 Decembrie 2009 14:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Castiga un abonament pe 6 luni la revista Casa Mea! 594 De la: ad__83 12 Iulie 2011 17:21
Concurs Tarot 839 De la: ryana4cutty 22 Martie 2010 16:44
Concurs Bioderma 891 De la: kudika118228 16 Februarie 2010 23:28
Castiga unul dintre cele 6 cursuri de dans oferite de Moty Dance School! 34 De la: kudika436511 19 Septembrie 2011 05:04
Castiga tratamente de vis in cadrul centrelor Cellulem Block Bellezza! 211 De la: concursKudika 13 Iunie 2013 10:44