Setari Cookie-uri

Sunt indragostita de doctorul meu si nu stiu cum sa afle asta!

buna ! si eu sunt in aceeasi situatie ! iti dai seama k si eu as vrea sa stie ce simt, dar mi se pare putin ridicol ! ! nici eu nu stiu ce sa fac ! incerc sa nu ma mai gandesc ...si o sa uit ! este decat o perioada din viata noastra ! te pup si astept vesti ! sa imi spui ce ai facut ! ok? te tog !!.. ori imi dai un mesaj privat , ori scrii pe forum ...pupici...:
andreea_gaby
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:16
De la: Paloma85, la data 2010-01-10 21:55:47 Sa incep cu "inceputul",dupa examenul de licenta am ramas cu o mare problema de insomnie si sunt nevoita sa merg lunar la psihiatrie dupa reteta cu somniferul respectiv,deci trebuie sa spun ca nu am probleme cu "mansarda".Toata problema este ca m-am indragostit nebuneste de doctorul respectiv.Am nevoie de un sfat,cum sa ridic problema cu el despre acest sentiment,l-as vrea in viatza mea ,el tine mult la etica profesionala si tocmai de aceea nu stiu cum sa abordez subiectul acesta.Din cate am vazut nu poarta verigheta dar altceva nu stiu despre el.Help.astept un sfat despre cum as putea sa ridic problema ca de fapt sunt foarte interesata de el in plan personal si as vrea mai mult decat clasica relatie doctor-pacient


Singura legatura cu el a fost ca ti-a prescris niste retete sau a fost mai mult?
In psihologie,de exemplu,lucrul asta e perfect normal intre subiect si psiholog,se numeste transfer afectiv si in cele din urma aceasta iubire se stinge de la sine si cu ajutorul psihoterapeutului care ajuta la constientizarea acestor trairi afective.
heaven2007
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:43
Era o vorba mare,ca fiecare ar trebui sa joace la categoria lui.Stiu multi dri insurati care nu-si poarta verigheta,stiu cativa psihiatri ticniti bine :destui,chiar.Pe ansamblu ,tagma de dr nu merita efortul .Cui ii trebuie un obosit,afemeiat (doar nu crezi ca esti singura pacienta !!!!),ocupat,arogant....Daca se respecta etica medicala,n-ai cum sa aflii informatii despre viata lui,nimeni nu ti le-ar da.Orice echipa are modul ei de aparare.
nicossia
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:57
parerea mea este sa incerci sa cauti alt medic sa te trateze
ca pentru cel pe care-l ai ai facut o obsesie
si asta nu te ajuta la tratament (din contra acum o sa ai mai multe nopti nedormite)
eu zic sa te gandesti bine ca tine pot fi multe (paciente indragostite) dar cate au seansa sa li se raspunda cum va inchipuiti?asa ca parerea mea este ...NU MAI DORMI ZIUA SA NU MAI VISEZI...ar fi bine sa visezi doar noaptea
kudika099277
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:58
De cele mai multe ori cand ne deschidem inima in fata cuiva, care de altfel este si receptiv la problemele noastre...avem senzatia ca ne-am indragostit de aceea persoana. Exista aceea apropiere sufleteasca , care se creeaza si ne face sa confundam anumite sentimente. In cazul tau...este acest medic, care prin natura meseriei lui s-a apropiat de sufletul tau. Ar trebui intai sa-ti dai seama daca sentimentul pe care il ai este intr-adevar dragoste, sau doar cauti un refugiu pt tot ce ai acumulat. Daca ajungi la concluzia ca esti intr-adevar indragostita....atunci pur si simplu o spui. Ai doua alternative sa te simti penibil, in cazul in care te refuza sau iti spune ca are o relatie serioasa, sau sa ai surpriza ca nutreste sentimente apropiate , iar atunci totul e ok.
E medic...e psiholog..deci cred ca va intelege foarte bine ce se intampla si in nici un caz nu va incepe sa rada.
Probabil ca prima sedinta ar fi trebuit sa o inceapa cu "arta comunicarii" si sa iti spuna ca pt a te simti bine trebuie sa ai curajul de a spune totdeauna lucrurilor pe nume.
69lil
Postat pe 16 Ianuarie 2010 11:04
Nu cred ca ai nevoie de sfaturi, doar de putin curaj... cunosti prea putine despre el, sa afli de la altii despre persoana lui nu e indicat...ia-ti inima in dinti si vorbeste cu el....poate o sa ai rezultatele dorite...dar nu te apleca pe o ureche poate sa fie si de rau....atata timp cat stai si te tot intrebi oare ce crede el despre tine, vei inebunii de tot. Spune-i ceea ce simti sau ce-ti doresti..sune-i adevarul....nu cred ca nu va sta fara sa te asculte macar....da ce-i drept doctorii tin la etica profesionala dar crede-ma ca pot fi, daca nu iubiti desavarsiti, niste prieteni pe viata.Incearca sa-l prinzi in afara orelor de munca sau cabinet,undeva in natura sau inr-un loc placut....de obicei doctorii adora locurile pline de viata si zambete, atmosfera linistita si calduroasa......doar au parte de galagie toata ziua...nu mai sta pe ganduri vorbeste cu el, nu ai ce sa pierzi, asa vei afla unde te afli la el...! Succes!
ely_lyzy
Postat pe 16 Ianuarie 2010 11:09
FOARTE SIMPLU !!!!!
SOUNE-I !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ORICUM EL STIE CA AI PROBLEME CU MANSARDA !!!!
SI DACA ESTE SI PROFESIONIST CUM SPUI, EL STIE DEJA CA TU NE-AI SPUS NOUA LUCRUL ACESTA !!!
INCEARCA SA RAMAI SERIOASA !!!!!!
TREBUIE MAI INTII SA TE VINDECI !!!!
SI DACA NU TI SE VA INTIMPLA ASTA, EL NU ESTE UN PROFESIONIST !!!!
SI CU SIGURANTA EL POATE SA TE IA CHIAR SI DE NEVASTA !!!
o doctorita,
elenav
Postat pe 16 Ianuarie 2010 11:36

FOARTE SIMPLU !!!!!
SOUNE-I !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ORICUM EL STIE CA AI PROBLEME CU MANSARDA !!!!
SI DACA ESTE SI PROFESIONIST CUM SPUI, EL STIE DEJA CA TU NE-AI SPUS NOUA LUCRUL ACESTA !!!
INCEARCA SA RAMAI SERIOASA !!!!!!
TREBUIE MAI INTII SA TE VINDECI !!!!
SI DACA NU TI SE VA INTIMPLA ASTA, EL NU ESTE UN PROFESIONIST !!!!
SI CU SIGURANTA EL POATE SA TE IA CHIAR SI DE NEVASTA !!!
o doctorita,
elenav
Postat pe 16 Ianuarie 2010 11:41
pas 1. schimba medicul
pas 2. spune-i
pas 3. gata

poti sa ramai la pasul 1.
v_ioana
Postat pe 16 Ianuarie 2010 11:59
nu ai sanse,el vede in tine un caz,iti spune un asistent la psihiatrie.
vstefi
Postat pe 16 Ianuarie 2010 12:09
Si eu am patit asta cu stomatologul meu :)) Inca nu mi-am adunat destul tupeu sa-i zic, dar o voi face!
Chiar daca va fi un total esec, macar stiu ca mi-am exprimat sentimentele si asta va fi eliberarea !
Asa ca, spune-i ce simti indiferent de raspunsul lui. Macar scapi de povara asta care nu te lasa in pace :) Bafta
Andrutza
Postat pe 16 Ianuarie 2010 12:20
doctorul,d-ra stie ca esti indragostita de el,pt ca e psihistru si are f.bine pusa la pct psihologia pacientului.Problemma e ca te lasa ,sa descoperi singura cauza care a produs efectul acesta asupra ta.dc esti maritata e rau pt sentimentele tale.
kudika098904
Postat pe 16 Ianuarie 2010 12:26
De la: kudika098904, la data 2010-01-16 12:26:39 doctorul,d-ra stie ca esti indragostita de el,pt ca e psihistru si are f.bine pusa la pct psihologia pacientului.Problemma e ca te lasa ,sa descoperi singura cauza care a produs efectul acesta asupra ta.dc esti maritata e rau pt sentimentele tale.


corect
valivieru96
Postat pe 16 Ianuarie 2010 12:29
nu cunva ti0a trecut dar vizitezi cabinetul special pentru el?daca e asa ar fi bine sa te opresti daca nu spune-i dupa ce termini terapia...
iulia069834
Postat pe 16 Ianuarie 2010 12:33
esti frumoasa...nu cred ca te ar refuza(cu tot cu etica profesionala),mai ales ca stie ca nu ai probleme la mansarda
spune-i ca n-ai mai suferi de insomnii daca l-ai lua asa vreo 40 de ani imprumut(precizezi ca dupa perioada respectiva il inapoiezi parintilor,profesiei,lumii lui)
lalinaina
Postat pe 16 Ianuarie 2010 12:47
Iti dai seama ca probabil nu esti singura pacinta in situatia asta. Si daca e doctor asa de bun...cred ca te'a citit deja.
ayyryynn
Postat pe 16 Ianuarie 2010 12:47
aaaaa...uitasem..ai incredere in tine..be yourself si o sa vezi ca rezultatele n-o sa intarzie sa apara
lalinaina
Postat pe 16 Ianuarie 2010 12:49
De la: elenav, la data 2010-01-16 11:41:35
FOARTE SIMPLU !!!!!
SOUNE-I !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ORICUM EL STIE CA AI PROBLEME CU MANSARDA !!!!
SI DACA ESTE SI PROFESIONIST CUM SPUI, EL STIE DEJA CA TU NE-AI SPUS NOUA LUCRUL ACESTA !!!
INCEARCA SA RAMAI SERIOASA !!!!!!
TREBUIE MAI INTII SA TE VINDECI !!!!
SI DACA NU TI SE VA INTIMPLA ASTA, EL NU ESTE UN PROFESIONIST !!!!
SI CU SIGURANTA EL POATE SA TE IA CHIAR SI DE NEVASTA !!!
o doctorita,


ayyryynn
Postat pe 16 Ianuarie 2010 12:50
Actioneaza. Insa cu prudenta. Nu toti barbatii casatoriti poarta verigheta. tatoneaza cu discretie situatia apoi.....mingea este in terenul tau. Insa , ai mare grija cum actionezi. Sti si de relatia doctor-pacient ca nu prea este ok. Iti urez bafta
maria_doina
Postat pe 16 Ianuarie 2010 12:58
uuuuooofffff!!! toata lumea se complica pe aici cu sfaturi care mai de care si cu raspunsuri complicate si psihologie si bla bla...

iti trebuie doar putin curaj sa ii spui si sa il inviti la o cafea, daca raspunsul lui e negativ, asta e..macar ai incercat, o sa scapi de el din mintea ta si gata si ..next..si sunt sigura ca nu o sa te trateze urat sau sa fie arogant....si daca nu ai acest curaj, sa mergi la alt doctor cred ca ar fi cel mai bine
si inca ceva: poate nu esti singura pacienta indragostita de el, dar ai putea fi singura pacienta care are tupeul sa il invite la o cafea si pe care, eventual, sa o placa si el(daca nu e insurat sau daca nu are vreo relatie)
sa ne spui ce ai facut!
xsAna
Postat pe 16 Ianuarie 2010 13:04
Buna! Si eu am fost in aceeasi situatie cu dr. meu stomatolg. Dupa 5 luni de vizite la cabinetl lui m-a invitat in oras si acum suntem impreuna. Deci, curaj orice e posibil
allessia3
Postat pe 16 Ianuarie 2010 13:05
Nu trebuie sa-i spui, doar arata-i... da-i de inteles... fii provocatoare, nebuna, dar nu disperata!
Kitty_the_cat
Postat pe 16 Ianuarie 2010 13:06
Eu zic sa il inviti la o cafeluta...nu cred k te va refuza.apoi vezi u km se comporta ,iti dai seama daca e atractie si din partea lui sau nu;)
IULIA_IULIA_
Postat pe 16 Ianuarie 2010 13:09
Parerea mea este ca acum, cand vei merge la urmatoarea intalnire cu dl. doctor, ar trebui sa-i relatezi faptul ca s-a mai adaugat o cauza a insomniei,sa-i relatezi cu lux de amanunte faptul ca eshti indragostita si sa-i ceri ajutorul in privintza asta. Asha ai putea observa shi reactzia lui cu privire la ceea ce tzi se intampla shi la persoana ta, vei putea observa catushi de putzin daca shi el simte sau vrea ceva mai mult de la tine. Imi pare rau, poate am gresit cu ceea ce tzi-am spus, nu sunt psiholog insa chiar mi-ash dori sa itzi fie bine. Parerea mea este ca trebuie sa luptzi pt ceea ce iubesti si mai ales sa nu renuntzi cu una cu doua.. Fiecare situatzie este unik in felul ei si atunci nu prea putem da sfaturi din experientza proprie. Itzi doresc mult succesc shi te sfatuiesc sa nu renuntzi pt k incercarea moarte n-are!
deu4787
Postat pe 16 Ianuarie 2010 13:11
iubita,raspunde-ti la aceasta intrebare:crezi k el k psihiatru nu constientizeaza k il iubesti? in facultate el a studiat atat psihiatria cat si psihologia omului,deci eu cred k el stie k il iubesti dar din cauza eticii ast sa faci u primul pas poate e prea mandru.Succes
kudika067708
Postat pe 16 Ianuarie 2010 13:16
si inca ceva,nu i te oferi pe tava chiar daca iubesti,fa in asa fel incat sa-l atragi spre tn fara sa-i spui de sentimentele tale
kudika067708
Postat pe 16 Ianuarie 2010 13:18
avand in vedere ca este doctorul tau etica medicala ii interzice o relatie cu o pacienta, si cum el tine sa respecte acest lucru.. iti poti schimba doctorul si apoi il poti aborda altfel.
Psycho_CupCake
Postat pe 16 Ianuarie 2010 13:19
Frerrara,sunt intru totul de acord cu tine.Sunt sigura ca medicul respectiv si-a dat deja seama despre ce e vorba,dar din retinere profesionala nu a spus nimic.Acest transfer e foarte des in intalnit,oricare ar fi specialitatea medicala si dispare de regula dupa incheierea tratamentului,cand pacientul/pacienta nu mai are contact cu "salvatorul".Sunt rare cazurile cand psihiatrul se incurca cu pacienta...nici un medic nu-si risca licenta si anii de pregatire pentru asa ceva.
Cu respect,
Un medic
Sellenna
Postat pe 16 Ianuarie 2010 13:28
De la: Paloma85, la data 2010-01-10 21:55:47 Sa incep cu "inceputul",dupa examenul de licenta am ramas cu o mare problema de insomnie si sunt nevoita sa merg lunar la psihiatrie dupa reteta cu somniferul respectiv,deci trebuie sa spun ca nu am probleme cu "mansarda".Toata problema este ca m-am indragostit nebuneste de doctorul respectiv.Am nevoie de un sfat,cum sa ridic problema cu el despre acest sentiment,l-as vrea in viatza mea ,el tine mult la etica profesionala si tocmai de aceea nu stiu cum sa abordez subiectul acesta.Din cate am vazut nu poarta verigheta dar altceva nu stiu despre el.Help.astept un sfat despre cum as putea sa ridic problema ca de fapt sunt foarte interesata de el in plan personal si as vrea mai mult decat clasica relatie doctor-pacient


Intreaba-l daca iti poate oferi la nevoie,de urgenta,si consultatii la domiciliu.....???
sorinsen
Postat pe 16 Ianuarie 2010 13:32
Draga mea, stiu ca ai vrea sa-ti spun ca totul e in regula si ca nu ai altceva de facut decat sa-i spui ceea ce simti pentru el. Din pacate nu e asa simplu cum crezi mai ales ca din cauza eticii profesionale refuzul lui s-ar putea sa te doara mult mai rau decat ai putea crede. Chiar daca nu poarta verigheta nu inseamna ca nu e casatorit sau ca nu e implicat intr-o relatie stabila. Multi barbati aleg sa nu poarte verigheta pentru ca asa au senzatia ca sunt inca liberi si pot calca stramb ori de cate ori au chef sau din motive profesionale, atunci cand ii incomodeaza. Nu stiu ce specialitate are medicul tau, dar s-ar putea sa-l incomodeze pur si simplu. Nu sunt eu cea mai in masura sa-ti dau sfaturi, dar pentru ca ai intrebat, nu cred ca este o idee buna sa-i spui ce simti pentru el. Doar ai si tu orgoliul tau, nu? Mai bine incearca sa cunosti alti barbati care sa te faca sa uiti de aceasta himera care nu-ti da pace si nu te lasa sa dormi... Incearca sa te simti bine cu tine, sa iesi cat mai mult in lume pentru ca intre patru pereti, cu gandul la cel pentru care nu esti decat o pacienta, nu vei reusi sa-ti gasesti acea jumatate pe care o cauti. Nu pierde timp pretios intrebandu-te cum sa-i spui, ce sa-i spui, etc... Daca era interesat, crede-ma, ar fi observat pana acum... Ai curajul sa mergi mai departe! Succes!
ar111
Postat pe 16 Ianuarie 2010 13:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce zodie esti? 57 De la: kudika456951 23 Octombrie 2011 19:01
2 berbeci au sanse la o relatie de durata ? ce credeti 10 De la: kudika085193 21 Noiembrie 2009 10:55
eu taur el fecioara 18 De la: doi_ochi_caprui 20 Decembrie 2011 17:59
eu rac el balanta.... 11 De la: kudika345462 29 Decembrie 2010 16:32
Lipsa ciclului 14 De la: Diavolyta_ 28 Mai 2009 02:40