Setari Cookie-uri

CE INSEAMNA INSELATORIE IN IUBIRE?

va rog sa ma lamuriti CE ESTE INSELATORIA INTR-O RELATIE?
am o relatie de dragoste de 8 luni cu un tip pe care il iubesc,si mai tot timpul sint cu el,in afara de timpul cind e la servici...in ianuarie m-a gasit cu un altul vorbind la net(dar imi pusese ceva de urmarit in calculator) si spuneam ca il iubesc(virtualului ce era un turc)dar doar la atita se reducea dialogul nostru(si doar atunci m-a gasit vorbind),nu ma vedeam cu el,dar iubitul meu,considera ca am ceva cu el,si ca il cunosc si ca nu ai cum sa i spui cuiva ce nu il stii ca il iubesti."virtualul"ca sa i zic asa nici nu traia in romania macar.Si legat de iubitul meu...nu primeam noaptea sau ziua telefoane de la cineva ca sa aiba motiv de ingrijorare,nu m-am ascuns in alta camera cind vorbeam cu cineva la telefon,si astea niciodata...si nici nu am mintit ca sint undeva dar de fapt eram in alta parte...
el sustine ca l-am inselat cu acel om si gata...
si a plecat si m-a parasit,si...a si suferit enorm,si eu ca a fost convins de inselatorie...acum a inceput sa vorbeasca cite putin cu mine,dar sustine ca l-am inselat si nu mai are incredere in mine...i-am explicat ca daca aveam sentimente pt.virtual nu aveam de ce sa mai stau cu el(prietenul)si il preferam pe celalalt..dar nu ma crede...zice k l-am inselat...voi ce credeti?asta e inselatorie?ca dormi mereu noaptea linga iubit si nu pleci fara sa stie unde?ziceti si voi?
dar cei ce sint prinsi fizic in fapt atunci aia ce mai este?
el stia ca stau la net,pt.ca el insusi ma logase la niste siteuri de prietenie,sa mai imi treaca timpul,si stia ca am acelasi comportament nocturn cum il aveam si inainte fata de el pina sa fie intimplarea cu netul,ca sa zici ca i dam ceva de banuit,dar aveam aceiasi purtare ca asa simteam,nu k ma prefaceam...
danna23
Postat pe 19 Februarie 2010 19:27
Hai, sa o luam putin invers!..
Tu isi gasesti ubitul .. in fata calculatorului si citesti cum spune unei alte femei "te iubesc". El motiveaza: e doar o gluma, pierd timpul pe net. Primul tau gand ar fi: "daca spune cu atata usurinta te iubesc, de ce l-as crede cand imi spune mie, ca e adevarat?"
Cel putin in teorie "te iubesc" ar fi o declaratie care formeaza, intretine si sudeaza o relatie. O spui in gluma, relatia devine o gluma. Nu te joci cu sentimentele nimanui. Esti intr-o relatie.. ai grija de ea. Orice greseala de genul asta.. te costa.

Sigur, nu l-ai inselat. Pentru ca nu ai avut ocazia.. -fizica-.
Adevarul este ca, avand un iubit acasa... ce Dumnezeu cauti pe net facand declaratii de dragoste altui barbat?
rashela
Postat pe 19 Februarie 2010 19:36
corect!
nicossia
Postat pe 19 Februarie 2010 19:40
AriaNnA_Raissa
Postat pe 19 Februarie 2010 19:42
nimeni nu sufera pentru nimeni ca il pierde...e vorba doar de orgoliul ranit...
danna23
Postat pe 22 Februarie 2010 16:24
danna23
Postat pe 22 Februarie 2010 16:32
atata timp cat spui unui alt barbat ca il iubesti (fie si pe net), se cheama inselat din punctul meu de vedere.
Ok, nu ai facut sex cu el, dar i-ai inselat increderea partenerului tau in tine, ceea ce e la fel de grav.
kitty_krieger
Postat pe 22 Februarie 2010 23:23
http://www.e-joculet.ro/punctaj.php?user=michelline&id_user=5668
michelline_bv
Postat pe 25 Februarie 2010 09:26
Nu l-ai inselat fizic, dar i-ai inselat asteptarile
oana84onutza
Postat pe 26 Februarie 2010 17:28
De la: danna23, la data 2010-02-22 16:24:55 nimeni nu sufera pentru nimeni ca il pierde...e vorba doar de orgoliul ranit...


asa spun si narcisistii

dupa mintea mea,inselatoria e una si inselatul e alta
aly_b
Postat pe 27 Februarie 2010 18:01
De la: danna23, la data 2010-02-19 19:27:09va rog sa ma lamuriti CE ESTE INSELATORIA INTR-O RELATIE?
am o relatie de dragoste de 8 luni cu un tip pe care il iubesc,si mai tot timpul sint cu el,in afara de timpul cind e la servici...in ianuarie m-a gasit cu un altul vorbind la net(dar imi pusese ceva de urmarit in calculator) si spuneam ca il iubesc(virtualului ce era un turc)dar doar la atita se reducea dialogul nostru(si doar atunci m-a gasit vorbind),nu ma vedeam cu el,dar iubitul meu,considera ca am ceva cu el,si ca il cunosc si ca nu ai cum sa i spui cuiva ce nu il stii ca il iubesti."virtualul"ca sa i zic asa nici nu traia in romania macar.Si legat de iubitul meu...nu primeam noaptea sau ziua telefoane de la cineva ca sa aiba motiv de ingrijorare,nu m-am ascuns in alta camera cind vorbeam cu cineva la telefon,si astea niciodata...si nici nu am mintit ca sint undeva dar de fapt eram in alta parte...
el sustine ca l-am inselat cu acel om si gata...
si a plecat si m-a parasit,si...a si suferit enorm,si eu ca a fost convins de inselatorie...acum a inceput sa vorbeasca cite putin cu mine,dar sustine ca l-am inselat si nu mai are incredere in mine...i-am explicat ca daca aveam sentimente pt.virtual nu aveam de ce sa mai stau cu el(prietenul)si il preferam pe celalalt..dar nu ma crede...zice k l-am inselat...voi ce credeti?asta e inselatorie?ca dormi mereu noaptea linga iubit si nu pleci fara sa stie unde?ziceti si voi?
dar cei ce sint prinsi fizic in fapt atunci aia ce mai este?
el stia ca stau la net,pt.ca el insusi ma logase la niste siteuri de prietenie,sa mai imi treaca timpul,si stia ca am acelasi comportament nocturn cum il aveam si inainte fata de el pina sa fie intimplarea cu netul,ca sa zici ca i dam ceva de banuit,dar aveam aceiasi purtare ca asa simteam,nu k ma prefaceam...



ÎNȘELÃTORÍE s. 1. v. înșelare. 2. v. escrocherie. 3. înșelãciune, (rar) mistificare, (înv. și reg.) marghiolie. (Un act grosolan de ~.) 4. înșelãciu-ne, pãcãlealã, (fam.) cacealma. (A suferit o ~.)


RELÁȚIE s. 1. conexiune, corelație, înlãnțuire, legãturã, raport, (livr.) consecuție, (rar) conexitate. (Stabilește o ~ între fenomene.) 2. (FIZ.) relații de imprecizie = relații de nedeterminare; relații de nedeterminare v. relații de imprecizie.


combina tu cele 2 cuvinte si vezi ce iese ca mie mi-e lene sa-ti repet ce ti-a scris rashela....

ai gresit si acum faci pe victima... rusinica, nu-i frumos
"c a c a "....cah.... nope ...etc etc etc
dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Februarie 2010 19:00
Si eu mai stau pe net si chiar mai vorbesc cu diferiti barbati , dar nu consider ca este o inselatorie. Sunt casatorita de 10 ani , am copii si vad toata treaba asta ca pe o distractie , un mod mai diferit , e adevarat , dar placut de a-ti petrece uneori timpul.
tedy
Postat pe 27 Februarie 2010 19:07
De la: tedy, la data 2010-02-27 19:07:17Si eu mai stau pe net si chiar mai vorbesc cu diferiti barbati , dar nu consider ca este o inselatorie. Sunt casatorita de 10 ani , am copii si vad toata treaba asta ca pe o distractie , un mod mai diferit , e adevarat , dar placut de a-ti petrece uneori timpul.


auzi dar tie sotul ti-a gasit mesaje in care ii spuneai altui barbat ca il iubesti????

sa fim seriosi si eu stau de vorba cu tot felul de barbati , colegi de munca sau prieteni dar nu prea imi amintesc sa fii spus altuia decat iubitului ca il iubesc.... si cu asta punct.

dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Februarie 2010 19:10
Nu cred sa fi zis asa ceva. Am spus ca vorbesc , dar nu am spus altcuiva in afara de sotul meu ca il iubesc . Si nu mi-a gasit nici un fel de mesaj pentru ca sunt cu un minut mai desteapta decat el .

Si in rest , parerea mea , ma repet , nu o consider inselatorie.
tedy
Postat pe 27 Februarie 2010 19:16
De la: tedy, la data 2010-02-27 19:16:02Nu cred sa fi zis asa ceva. Am spus ca vorbesc , dar nu am spus altcuiva in afara de sotul meu ca il iubesc . Si nu mi-a gasit nici un fel de mesaj pentru ca sunt cu un minut mai desteapta decat el .

Si in rest , parerea mea , ma repet , nu o consider inselatorie.


pai corect , la asta se reduce chestiunea , fatuca a fost prinsa "iubind virtual" un turc dupa propriile ei sciituri, si s-a umflat in dos ca orezu' ca i-a dat papucii iubitul.

concluzie, fie in viata reala fie in cea virtuala, unui singur om ii spui "te iubesc" si acela trebuie sa o si simta. altfel.... pa pa , ura si la gara.
dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Februarie 2010 19:18
treaba asta cu inshelatul e o chestie...pe cat de clara in ochii unora...pe atat de discutabila in ochii altora....depinde fiecare ce intzelege prin asta....
....cred ca adevarul e pe undeva pe la mijloc....
....eu zic ca avand o relatzie serioasa cu cineva...sau fiind casatorit(A)...si stand pe net de vb. cu altcineva...pe marginea unei situatzii de genul asta...aproape intotdeauna vor exista suspiciuni ....din partea partenerului sau a partenerei...daca nu cumva se sta de vorba si altfel...sau si in alt scop
andreea_n_x
Postat pe 27 Februarie 2010 19:19
unii considera ca...nu conteaza cui i se mai spune....celebra declaratzie...de dragoste...atata vreme cat partenerul sau partenera nu pleaca nicaieri la nici o intalnire cu nimeni...
...altzii considera exact invers...ca atata vreme cat acolo nu s/a ajuns...respectivul si sau respectiva se poate duce unde vrea...
....parerea mea e ca din ambele categorii...acele genuri de persoane se pot pacali
andreea_n_x
Postat pe 27 Februarie 2010 19:23
De la: andreea_n_x, la data 2010-02-27 19:19:56treaba asta cu inshelatul e o chestie...pe cat de clara in ochii unora...pe atat de discutabila in ochii altora....depinde fiecare ce intzelege prin asta....
....cred ca adevarul e pe undeva pe la mijloc....
....eu zic ca avand o relatzie serioasa cu cineva...sau fiind casatorit(A)...si stand pe net de vb. cu altcineva...pe marginea unei situatzii de genul asta...aproape intotdeauna vor exista suspiciuni ....din partea partenerului sau a partenerei...daca nu cumva se sta de vorba si altfel...sau si in alt scop


ooof Doamne poti fi mai vaga de atat???
scuze dar am citit cteva din comentariile tale si mi se par absolut .... inutile ,nu spun nimic si nici macar nu sunt clare.
o opinie se argumenteaza fie ai o idee clara despre subiect fie o lasi balta.
fata a fost prinsa de iubit ca ii spunea altuia ca il iubeste in timp ce avea o relatie stabila de ceva vreme....
no acum tu concluzionezi daca are de ce sa se supere sau nu. punct
dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Februarie 2010 19:24
shi cand spun toate astea...ma bazez pe ideea ca nu se poate patrunde cu adevarat in mintea altei persoane...pentru astfel de asigurari
andreea_n_x
Postat pe 27 Februarie 2010 19:24
pai corect , la asta se reduce chestiunea , fatuca a fost prinsa "iubind virtual" un turc dupa propriile ei sciituri, si s-a umflat in dos ca orezu' ca i-a dat papucii iubitul.

concluzie, fie in viata reala fie in cea virtuala, unui singur om ii spui "te iubesc" si acela trebuie sa o si simta. altfel.... pa pa , ura si la gara.[/quote]

Aici dreptatea e de partea ta : chiar daca virtual nu-ti declari dragostea pe la toate gardurile . Ori ca treb sa fie mai discreta , ori sa-l aleaga pe turc , ori.....Chestia e ca acum fapta e comisa . Ramane de vazut ce putere de "convingere" are , poate se intoarce Fat-Frumos...
tedy
Postat pe 27 Februarie 2010 19:25
ei da shi eu vreau sa vorbesc asha...la modul general...nu pot sa particularizez...
...da...se vorbeshte de flagrant aici....care spune totul in ochii multora....mie mi/ar fi frica daca ash face de astea sa fiu prinsa in flagrant....e motivul pentru care unii ishi ucid partenerii in bataie
andreea_n_x
Postat pe 27 Februarie 2010 19:27
De la: andreea_n_x, la data 2010-02-27 19:24:51shi cand spun toate astea...ma bazez pe ideea ca nu se poate patrunde cu adevarat in mintea altei persoane...pentru astfel de asigurari

dragutad de tine ai gasit solutiile de crescut si educat copii acu trecusi la inselat si ...ce urmeaza
GYPSI
Postat pe 27 Februarie 2010 19:28
ideea mea e ca nu shtiu daca e bine sa te iei dupa flagrant....ca shi acolo te potzi pacali...fiecare ishi shtie cel mai bine asigurarea de iubire....si ce valoare are
andreea_n_x
Postat pe 27 Februarie 2010 19:30
dar nu shtiu ce treaba avetzi voi cu ce scriu eu pe forum...pot sa scriu despre ce vreau eu....sunt parerile mele si consider ca pot sa mi le exprim liber
andreea_n_x
Postat pe 27 Februarie 2010 19:32
De la: andreea_n_x, la data 2010-02-27 19:24:51shi cand spun toate astea...ma bazez pe ideea ca nu se poate patrunde cu adevarat in mintea altei persoane...pentru astfel de asigurari


andreea mami... aici se discuta un caz strict, real(sau poate nu) al unei fete care are un iubit cu care are o relatie de o oarecare vreme si caruia ii spune ca il iubeste... buuun acelesi iubit al susnumitei o prinde pe aceasta in fapt discutand cu un turc pe oarece site-uri si ca ii spune si turcului ca il iubeste. ea sustine ca nu poate compara cele 2 iubiri , una fiind virtuala cealalta fiind reala, cert este ca domnita face jocul la " doua maini" daca intelegi ce vreau sa spun. adica joaca pe 2 fronturi sau se joaca intr-un mod "obscen" cu cuvintele "te iubesc".
aceeasi fatuca se ofusca si se victimizeaza tot ea cand o paraseste iubitul real motivandu-si neancrederea fata de faptul ca domnita spune te iubesc altuia fie doar in scris pe calculator sau messenger etc etc etc.

deci mai clara de atat nu pot sa fiu, fata asta a gresit sau nu?????

dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Februarie 2010 19:33
pana la urma aia a fost prinsa stand l;a taclale prin intermediul internetului cu...se presupune o alta persoana...dar nu a fost prinsa in pat cu persoana aia
andreea_n_x
Postat pe 27 Februarie 2010 19:34
De la: tedy, la data 2010-02-27 19:25:24pai corect , la asta se reduce chestiunea , fatuca a fost prinsa "iubind virtual" un turc dupa propriile ei sciituri, si s-a umflat in dos ca orezu' ca i-a dat papucii iubitul.

concluzie, fie in viata reala fie in cea virtuala, unui singur om ii spui "te iubesc" si acela trebuie sa o si simta. altfel.... pa pa , ura si la gara.


Aici dreptatea e de partea ta : chiar daca virtual nu-ti declari dragostea pe la toate gardurile . Ori ca treb sa fie mai discreta , ori sa-l aleaga pe turc , ori.....Chestia e ca acum fapta e comisa . Ramane de vazut ce putere de "convingere" are , poate se intoarce Fat-Frumos...[/quote]

asta asa e, daca are sau nu putere de convingere e una sa vedem cum il "traduce" pe turc....
acolo-i baiul.... cand nu i-o mai spune aluia ca il iubeste.....

ma amuza teribil "greselile" astea de incepatoare ale unora, pur si simplu nu pot sa inteleaga faptul ca pot rani enorm persoana de langa ele. egoismul asta bata-l vina....
dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Februarie 2010 19:37
De la: andreea_n_x, la data 2010-02-27 19:34:58pana la urma aia a fost prinsa stand l;a taclale prin intermediul internetului cu...se presupune o alta persoana...dar nu a fost prinsa in pat cu persoana aia


pai daca tu ai avea un iubit si l-ai prinde ca ii spune pe mess alteia ca o iubeste cam cum ai reactiona???
ai astepta sa-l vezi cu aia in pat sau te-ar deranja si ai trece peste ca doar nu a facut nimic rau doar i-a spus uneia ca o iubeste pe mess....????

dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Februarie 2010 19:39
De la: andreea_n_x, la data 2010-02-27 19:32:29dar nu shtiu ce treaba avetzi voi cu ce scriu eu pe forum...pot sa scriu despre ce vreau eu....sunt parerile mele si consider ca pot sa mi le exprim liber


mami.. si reciproca este adevarata, si eu pot sa-mi exprim parerile..... la fel ca si tine ca deh am si eu net acasa... unde mai pui ca m-am procopsit cu un guturai si nici nu pot sa ies pe afara la vreun film ceva.....deci ma plictisesc ingrozitor.
dandanaua_reloaded
Postat pe 27 Februarie 2010 19:40
daca a greshit sau nu...nu suntem in masura sa o judecam noi...ca forumul asta nu e unul de judecata...judecam...dam sentintza...si trecem shi la fapte....ne dam cu parerea....fiecare ce gandeshte....si cine a deschis topicul...citind mai multe pareri...de mai multe feluri....poa sa ajunga la nishte concluzii!!..care???...e treba ei daca vrea sa ni le impartaseasca shi noua sau nu....eu una....hai sa nu vorbesc in numele tuturor....ca nu m/am facut purtatorul de cuvant al nimanui....asta consider....ca nu ma obliga nimeni nici pe mine sa imi dau cu parerea in legatura cu problemele altora...fac asta daca vreau...shi pentru ca asha consider
andreea_n_x
Postat pe 27 Februarie 2010 19:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
barbatul varsator????pareri.... 20 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:54
Noua lucruri pe care femeile le fac mai bine decat barbatii 329 De la: _oktober_ 19 Ianuarie 2011 16:25
ce sa fac daca mam indragostit de cel mai bun prieten si el e logodit? 53 De la: banalulanonim 13 Iulie 2010 17:40
Concurs NOKIA 5 De la: viv_baby23 15 Septembrie 2009 18:05
cum sa o inteleg si pe asta 39 De la: pacifista 8 Septembrie 2009 13:54