Setari Cookie-uri

ma ameninta ca se omoara

De la: Sonya77, la data 2010-06-27 18:30:58m-am despartit de 2 saptamani de iubit, am fost impreuna 3 ani si acum ma ameninta ca se omoara..ma chinuie tot timpul,psihic , plange, ma suna, stiu ca sufera dar si pe mine ma distruge viata asta..nu-l mai iubesc si nu pot sta cu cineva de mila..dar nici asa nu pot sa-l las sa faca asa o idiotenie..nu mai stiu ce sa fac..cum sa-l "consiliez"..am incercat de toate, plansete, juraminti, etc..nu se poate, i-a intrat ideea-n cap si nu mai pot s-o scot..ar trebui sa ma intorc la el dar nu-i corect fata de mine, de viata mea, de fericirea mea.


Fostul meu prieten ma santaja ca se sinucide daca il parasesc...ne-am despartit de 6 luni si nu s-a sinucis...i-am spus ca daca intr-adevar e scris sa fim impreuna vom fi impreuna si peste 20 de ani.....si surpriza: a inteles.....in schimb am avut un vecin la tara care la varsta de 19 ani s-a sinucis din cauza ca parintii iubitei lui nu mai erau de acord cu relatia lor iar ea s-a gandit sa puna capat.... astfel el s-a sinucis dupa alte 2 sau 3 tentative.... si-a distrus mama, sora, tatal si iubita... ce vreau sa spun cu aceste povestiri este ca daca intr-adevar vrea sa se sinucida, o face fara sa te ameninte si fara sa te santajeze.....totusi daca nu te lasa sa iti vezi de viata linistita.....spune-i ca daca te iubeste cu adevarat sa te lase sa fi fericita..... [ parerea mea]
pyssycutza_divina
Postat pe 13 Iulie 2010 17:01
da, asa e, imi face viata un iad
Sonya77
Postat pe 13 Iulie 2010 17:06
da, asa e, imi face viata un iad
Sonya77
Postat pe 13 Iulie 2010 17:06
De la: alina_constantin88, la data 2010-06-29 19:16:31cine ameninta nu face...sinucigasii adevarati sunt acum in morminte!!!
asa e..nu s-a sinucis pana acum, imi face mie viata un iad
Sonya77
Postat pe 13 Iulie 2010 17:08
fostul meu sot a reusit sa ma tina langa el un an amenintand k se sinucide daca eu am sa plec... pana nu am ajuns eu in situatia de a nu ma mai suporta delocl nu am plecat... au continuat amenintarile se prefacea k el moare daca nu ma intorc... am decis sa plec cat mai departe de el si de familia lui... si pot sa iti spun k dupa 4 ani el inca e viu si am inteles k cine ameninta in general nu ajunge sa se sinucida cine vrea sa o faca se duce si o face fara sa stie nimeni...
anna_mariya
Postat pe 13 Iulie 2010 17:08
De la: opalsky, la data 2010-07-11 16:20:45Nu vreau sa par rea, dar mi se par foarte amuzante fazele astea :)) categoria rasu` plansu`. Stiu si eu un tip care a zis ca el se omoara ca-l parasise zana zorilor. Tipa binenteles ca nu a mai suportat la un moment dat si i-a povestit totul varului ei. El (varul) s-a enervat si mai tare si s-a dus cu un prieten la micul sinucigas (care intre timp chiar ajunsese pe linia ferata) si i-au servit o bataie sora cu moartea. La sfarsit l-au intrebat frumos: "Mai vrei sa te omori?" raspuns: "Nu!" si dupa aceea l-au mai internat si la nebuni pentru tentativa de suicid. Asa ca: n-ai vreun frate/var/tata/bunic &CO mai impulsiv din fire? Sau o varianta mai pasnica, suni la politie, le povestesti si au aia grija sa il duca pe baietas la un doctor psihiatru...just in case :P
Ai grija de tine si pe viitor nu-ti mai face de lucru cu nebuni!
da..asa e dar cine sa-si dea seama ca face asa, ca 3 ani nu am avut vreo problema de-asta
Sonya77
Postat pe 13 Iulie 2010 17:32
De la: anna_mariya, la data 2010-07-13 17:08:58fostul meu sot a reusit sa ma tina langa el un an amenintand k se sinucide daca eu am sa plec... pana nu am ajuns eu in situatia de a nu ma mai suporta delocl nu am plecat... au continuat amenintarile se prefacea k el moare daca nu ma intorc... am decis sa plec cat mai departe de el si de familia lui... si pot sa iti spun k dupa 4 ani el inca e viu si am inteles k cine ameninta in general nu ajunge sa se sinucida cine vrea sa o faca se duce si o face fara sa stie nimeni...
asa e, nu s-a sinucis, am fost plecata din tara, nu i-am raspuns la tel, m-a cautat la lucru, acasa...suna noaptea pe fix la parinti..cand m-am intors, a venit si mi-a luat masina, cadou de la el de ziua mea ( o dacie de 400 euro), telefonul si cartela..pana si de benzina mi+a spus ca a bagat de 100 lei si ca+i raman datoare..uite si tu de cine -mi era mie mila..
Sonya77
Postat pe 13 Iulie 2010 17:38

lasa-l in pace , incearca sa te manipuleze , cel cere vrea sa se sinucida nu ameninta ci doar o fac , vezi-ti de viata si drumul tau.
banalulanonim
Postat pe 16 Iulie 2010 11:38
Dragutza de cele mai multe ori crede-ma cel mai bine este sa nu ii raspunzi si cand totusi nu ai sorti de izbanda parerea mea este chiar sa ii spui "faci cxe vrei dar eu una nu as fii dispusa sa fac asta pt nimeni iar tu in momentul asta in fata mea ai decazut " simplu
emilia_homoc
Postat pe 16 Iulie 2010 17:48
Buna!Un vechi proverb spune asa"cainele care latra nu musca"te santajeaza sentimental,am sa iti povestesc o intamplare cu umor englezesc.Un tanar vrea sa se sinucida,merge la farmacie si cumpara un tub de tetraciclina,se intoarce acasa, ia pastilele apoi isi suna mama(care era plecata la o vecina)si spune"mama vino sa ma vezi cum mor"mama baiatului vine intr-un suflet acasa,cheama salvarea care il duce la spital.......e bine mersi baiatul,merge la sv,are prietena,se distreaza.L-am intrebat de ce a facut gestul acela si la raspunsul lui am ramas la propiu cu gura cascata"pai nu voiam sa mor,voiam sa nu ma paraseasca prietena si voiam ceva palpitant".Asa ca fii putin mai ferma in ceea ce vrei sa faci,ori te desparti si spui gata ori te impaci.
doinitaeda
Postat pe 17 Iulie 2010 07:47
De la: doinitaeda, la data 2010-07-17 07:47:12Buna!Un vechi proverb spune asa"cainele care latra nu musca"te santajeaza sentimental,am sa iti povestesc o intamplare cu umor englezesc.Un tanar vrea sa se sinucida,merge la farmacie si cumpara un tub de tetraciclina,se intoarce acasa, ia pastilele apoi isi suna mama(care era plecata la o vecina)si spune"mama vino sa ma vezi cum mor"mama baiatului vine intr-un suflet acasa,cheama salvarea care il duce la spital.......e bine mersi baiatul,merge la sv,are prietena,se distreaza.L-am intrebat de ce a facut gestul acela si la raspunsul lui am ramas la propiu cu gura cascata"pai nu voiam sa mor,voiam sa nu ma paraseasca prietena si voiam ceva palpitant".Asa ca fii putin mai ferma in ceea ce vrei sa faci,ori te desparti si spui gata ori te impaci.

nu stiu de ce dar toata lumea a innebunit cu sinuciderea asta cumva curentul emo ne cuprinde po toti sub o alta forma , cred ca toti ne dorim sa murim ca sa scapam de unele necazuri, probleme suferinte dar totusi cred ca daca vom cauta gasim suficienta motive sa traim trebuie doar sa le gasim
yumy
Postat pe 17 Iulie 2010 07:52
Din cate stiu eu, la spitalul psihiatric se interneaza doar cu acordul pacientului.(suntem in Romania, normal)
Cei care intr-adevar vor sa se sinucide, nu se lauda cu asta.
Sfatul meu, schimba-ti numarul de telefon,nu-i mai raspunde in nici un fel si nu ii da sperante."Sperantele "il atata mai tare.Ceea ce ti se intampla este tot un fel de agresiune.Daca iti schimbi numarul de telefon si el tot mai continua sa te urmareasca si mai ales sa te agreseze psihic, mergi la politie si fa plangere.Incearca sa vorbesti cu cineva care se pricepe, sa faci plangerea corect, la cata birocratie pe la noi s-ar putea sa constati ca nu ai scris randul care trebuia.
Pentru tine un FAPT: NU ESTI RESPONSABILA IN NICI UN FEL DE VIATA LUI, de ceea ce vrea sa faca cu ea.Nu te simti vinovata de atitudinea lui si incearca sa transmiti lucrul acesta.Cand v-a constata ca pe tine nu te face sa suferi daca....., va inceta.Pentru sufletul tau vorbeste cu un psihiatru impartial.
Toate cele bune!
angelica74nicu
Postat pe 17 Iulie 2010 08:39
Am uitat ceva!
De obicei mai, sunt "sinucigasi"care exact cand ajungi tu atunci incep lucrul(iau pastile, isi taie venele, pregatesc spanzuratoarea etc)Chiar nu-l lua in seama.E pur teatru sa te sperie.Daca veneai dupa 10 ore tot in stadiul acela il gaseai(abia isi lua pastilele, abia isi taia venele, isi pregatea spanzuratoare etc)
Tipul acesta de oameni sunt mai periculosi pentru cei din jur si nu pentru persoana lor.Daca vor muri vreodata sinucigandu-se a fost doar din greseala, au facut calculele gresit.
Vorbesc din experienta nu cu un iubit , ci cu mama mea.
Iti inteleg foarte bine iadul.Mie psihiatrul mamei mi-a spus sa nu iau nimic personal nici din ce spune nici din ce face .Riscul este de a ajunge tu sa te sinucizi pentru a scapa.De aceea te-am sfatuit sa vorbesti cu cineva de specialitate, si pentru tine si pentru cum sa te comporti cu el.
Toate cele bune!
angelica74nicu
Postat pe 17 Iulie 2010 08:49
Buna Sonya eu zic asa sa vb cu cineva din fam lui sa stie ce are da gand sa faca si eventual sa ii pui in garda.
Cat priveste el incearca sa il eviti "elegant" .Nu e de joaca cu astfel de persoane :( din pacate.Eu am renuntat la iubirea mea acum ceva ani...because of smt like that...but this is other story...
kudika_ralu12
Postat pe 17 Iulie 2010 09:19
un om slab ajunge sa recurga la asa ceva, am patit si eu faze triste de genul "am cutitul la gat si ma omor" sau "blestemat fie cutitul asta ca nu taie" asta a fost geniala lasa omul sa se chinuie, daca e vb cu parintii lui ca sa ii traga o tura de bataie poate se calmeaza dar nu uita nu esti carpa nimanui si nu te'au adus ai tai pe lume ca sa te chinuie un parameci din asta lipsit de orice notiune de demnitate.
felixcat
Postat pe 17 Iulie 2010 10:29
Te santajeaza emotional...incearca poate ai alta data i-a mers, poate a mai facut asta. Poti sa-i spui ceva de genul STIU CA MA SANTAJEZI EMOTIONAL SI ASTA NU ITI PERMIT, ESTE VIATA TA SI FACI CE DORESTI CU EA. Nu te poate obliga cineva sa te intorci la el, doar pentru ca el sufera. Poate ti se pare lipsit de mila, insa daca stam sa ne uitam la cei care ne santajeaza, nu mai plecam de langa ei. Mila, stai d emila cu el, te intorci la el din mila, vrei o relatie di mila? Nu este bine pentru tine si nici pentru el. Face tot ce poate sa se agate de tine. Stie ca iti este teama. Fii categorica cu el si nu-i permite sa faca asta. Eu m-am inors la un fost iubit pentru ca plangea si facea acelasi circ si tii ce mi-a facut dupa 6 ani? M-a inselat si a fost foarte durereos. Esti stapana vietii tale, tu decizi pentru a ta si el pentru a lui. Viata lui nu este responsabilitatea ta, el trebuie sa inteleaga asta.

Citeste relatiidecuplu.roblog
kudika109274
Postat pe 17 Iulie 2010 11:18
De ce nu ii raspunzi si tu cu aceeasi moneda? :)

Poti incepe sa plangi la telefon, sa-i spui ca ti-e frica de el, ca nu mai poti rezista stresului, ca ai cosmaruri noaptea din cauza lui etc. Ba chiar dupa cateva zile in care faci lucrurile astea, trimite-i un mesaj de adio, in care ii dai de inteles ca nu ai mai rezistat presiunii si ca te vei sinucide. In momentul asta el e agresorul iar tu cea agresata-schimba rolurile si o sa vezi cum se calmeaza. Psihologia inversa functioneaza intotdeauna cu oameni de genul asta. :)
celeste_i
Postat pe 17 Iulie 2010 12:20
De la: Sonya77, la data 2010-06-27 18:30:58m-am despartit de 2 saptamani de iubit, am fost impreuna 3 ani si acum ma ameninta ca se omoara..ma chinuie tot timpul,psihic , plange, ma suna, stiu ca sufera dar si pe mine ma distruge viata asta..nu-l mai iubesc si nu pot sta cu cineva de mila..dar nici asa nu pot sa-l las sa faca asa o idiotenie..nu mai stiu ce sa fac..cum sa-l "consiliez"..am incercat de toate, plansete, juraminti, etc..nu se poate, i-a intrat ideea-n cap si nu mai pot s-o scot..ar trebui sa ma intorc la el dar nu-i corect fata de mine, de viata mea, de fericirea mea.


Stai linistita, si fostul meu prieten dupa o relatie de 1 an zicea ca se omoara, ca-i pare rau dar el nu mai are pt ce trai si nu l-am bagat in seama. Nu a incetat imediat, dar cand vede ca tu ignori o sa se plictiseasca la un moment dat.
kudilik
Postat pe 17 Iulie 2010 12:48
felicital pentru alegerea facuta...si eu am avut o asemenea experienta....am avut o relatie de 3 ani si cand am spus ajunge m-a amenintat ca se omoara...bineanteles ca i-am spus ca ma bucur ca asa stiu ca scap de el...a venit la mine la poarta cu un pumn de pastile...a inceput sa inghita din ele in fata mea si nu m-am panicat deloc...radeam...ba mai mult am mers in casa si i-am adus un pahar de apa ca aveam impresia ca nu aluneca destul de bine...dupa ce le-a servit am intrat in casa...:))) nu se va sinucide fugi de asa oameni sunt fff periculosi,si totodata nu isi dau seama cat sunt de penibili ca vor sa tina pe cineva cu "forta" prin amenintari de genu...nu suntem in filme :))) o facea deja si tin sa te anunt ca acel baiat traieste si acum:)) a stat doar putin in spital de la acele medicamente :))) nu te lasa manipulata
kudika226209
Postat pe 17 Iulie 2010 14:59
SI EU TREC PRIN ACEEASI SITUATIE,SANTEM DE 2 ANI JUMATE SI NU MERGE RELATIA BINE.STAU DIN MILA SI INCET INCET MA INBOLNAVESC,BA DE TENSIUNE BA DE DIBET.DE 1 AN TOT CU ASTA MA TORTUREZA,SI AM ZIS CA IL AJUT SA-SI IA ZILELE,EU II TRAG SCAUNULDE SUB EL.ZICAND CA SE SPANZURA,DAR CAND AM ZIS ASA A RAS!!!!
NU ARE CURAJ.NUMAI CINE II BOLNAV CU CAPU ATUNCI O V-A FACE ORICUM .A PRINS SLABICIUNEA TA SI ASA TE ARE LA MANA. DACA AI SCAPAT 2 SAPTAMANI DACA NUL IUBESTI,NU ARE ROST SA TE ICURCI DIN NOU.ASTA E PAREREA MEA.TU FACI CE VREI,NIMENI NU POTES A SE PUNA IN LOCUL TAU PANA NU TRECE PRIN ASA CEVA.
ALESIA
NU TE LASA INTIMIDATA
healthy016516
Postat pe 17 Iulie 2010 22:37
maine o sa ma vezi la stirile alea de la 5. asta a fost amentinatrea lui . stii ce face acum?? e la o . au mai trecut nshpe femei pe la el si eui stau linistita cu psihicul relaxat.
louiza
Postat pe 17 Iulie 2010 22:48
De la: Sonya77, la data 2010-06-27 18:30:58m-am despartit de 2 saptamani de iubit, am fost impreuna 3 ani si acum ma ameninta ca se omoara..ma chinuie tot timpul,psihic , plange, ma suna, stiu ca sufera dar si pe mine ma distruge viata asta..nu-l mai iubesc si nu pot sta cu cineva de mila..dar nici asa nu pot sa-l las sa faca asa o idiotenie..nu mai stiu ce sa fac..cum sa-l "consiliez"..am incercat de toate, plansete, juraminti, etc..nu se poate, i-a intrat ideea-n cap si nu mai pot s-o scot..ar trebui sa ma intorc la el dar nu-i corect fata de mine, de viata mea, de fericirea mea.



Asta este santaj si in plus este un las vrea doar sa-ti atraga atentia Un sinucigaj nu-si spune intentile dinainte.O face si gata,uite un exemlu MADALINA MANOLE.A TACUT SI A FACUT ASA SE PROCEDEAZA.
gianyn
Postat pe 18 Iulie 2010 09:37
De la: celeste_i, la data 2010-07-17 12:20:59De ce nu ii raspunzi si tu cu aceeasi moneda? :)

Poti incepe sa plangi la telefon, sa-i spui ca ti-e frica de el, ca nu mai poti rezista stresului, ca ai cosmaruri noaptea din cauza lui etc. Ba chiar dupa cateva zile in care faci lucrurile astea, trimite-i un mesaj de adio, in care ii dai de inteles ca nu ai mai rezistat presiunii si ca te vei sinucide. In momentul asta el e agresorul iar tu cea agresata-schimba rolurile si o sa vezi cum se calmeaza. Psihologia inversa functioneaza intotdeauna cu oameni de genul asta. :)


BRAVO FOARTE ADEVARAT.
gianyn
Postat pe 18 Iulie 2010 09:40
gandeste-te daca rolurile ar fi fost invers ce ar fi facut el te-ar fi sustinut moral sau te-ar fi lasat sa te omori?.............si lasal tu ca nu se omoara daca a ajuns sa spuna asta atunci e nebun sigur.
healthy004356
Postat pe 18 Iulie 2010 11:01
MERGI PE DRUMUL TAU...DACA TE MAI INTORCI LA EL DOAR PENTRU CA SIMTI MILA NU E CORECT FATA DE TINE,CIND TE-AI DESPARTIT SUNT SIGURA CA TE-AI GINDIT MULT INAINTE....CEL MAI BUN SFAT E SA NU-L MAI VEZI ,SA NU MAI VORBESTI CU EL,2-3 LUNI.....IMPLICA-TE SERIOS IN MUNCA TA ,CITESTE O CARTE,CHEAMA-TI PRIETENII,DISTREAZA-TE,SCHIMBA-TI CULOAREA LA PAR,PLIMBA-TE MULT PRIN PARCURI,PRIN MAGAZINE,..O SA-L UITI,SI EL PE TINE ...MERGI MAI DEPARTE!
kudika227120
Postat pe 18 Iulie 2010 11:06
buna

acelasi lucru am patit si eu dupa o relatie de 1 an....ma suna la 12-1 noaptea si plangea si ma implora sa ma intorc la el....ma cauta acasa....ma urmarea prin oras....tot ce trebuie sa faci e sa te intalnesti cu parintii lui sa'i pui la curent cu ceea ce se intampla, sa nu ii raspunzi la tel si sa fii tare. nu isi va lua viata.....nu va face el lucrul acesta pt ca e prea moale, e prea dureros pt el in momentul asta....dar intr'o luna ii va trece.
tot ce am facut eu a fost sa o sun pe mama lui odata la 2 zile sa ma asigur ca e totul ok.
fii tare, nu lasa ca amentintarile lui sa'ti distruga si tie viata....urmeaza cursul vietii tale...succes
ellaella23
Postat pe 18 Iulie 2010 12:05
De la: Symona1989, la data 2010-07-13 15:34:45Daca vrei intradevar sa nu mai ai de a face cu el nu ii mai raspunde la telefon.. Daca te cauta acasa , sau daca va intalniti pe strada spune-i scurt si la obiect sa te lase in pace .. nu te mai lasa inmuiata de santajurile lui emotionale .. ca se sinucide.. sa fim seriosi !!! .. Nu are rost sa iti irosesti viata pt cineva la care nu mai tii ... o viata ai si daca tu consideri ca nu vrei sa ti-o traiesti alaturi de el LASA-L ! da-i ignore total ... si nu fi o victima la amenintarile lui !!!

asta am spus si eu
dragon_fly88
Postat pe 18 Iulie 2010 12:11
Pur si simplu nu-i mai raspunde la telefon, evita cat poti sa va intalniti si o sa se plictiseasca/ obisnuiasca si fara tine..
sau cel putin n-o sa mai fie asa de "imposibil de trait".
Stiu ce simti, ca si pe mine asa m-a "terorizat" un fost prieten dupa 2 ani..chiar te oboseste psihic si e clar ca nu poti trai in ritmul asta prea mult..ca ajungi s-o iei pe "calea" lui :))
Stiu ca eu ii ziceam la un moment dat, ca sa se mai calmeze ca nu e neaparat ceva permanent, despartirea asta..dar vreau sa pauza.. sa ma gandesc mai bine.. sa fiu sigura de ce simt si asa..tampenii din alea..
(dupa ce ii spusesem deja de o gramada de ori ca nu mai simt nimic, in fine :)) )..
Mult succes si fii foarte puternica! ;)
kudika076304
Postat pe 18 Iulie 2010 12:43
buna....prin ce treci tu am trecut acum 2 ani....tot dupa o relatie de 3 ani...ne-am despartit din cauza geloziei lui si alte motive.....ma ameninta ca se omoara daca nu ma impac cu el.....nu m-am impacat si inca e viu :)) doar ca depinde de persoana....depinde cat e de slab.....depinde cat de intensa a fost dragostea intre voi....depinde ce prieteni are alaturi daca ii are in momentele astea.....oricum....parerea mea e ca acest tip de persoane nu stau bn cu capsoru.......te-am pupat
ANDRENALINA
Postat pe 18 Iulie 2010 12:57
nu te lasa impresionata nici de tel lui,nici de plansetele lui.daca nu l mai iubesti,renunta si gata.nu i mai rasp la tel,la nimic.probabil o sa te astepte in fata casei sau la serviciu,daca ai.nici asta nu conteaza.ia l cu lugu lugu,calm,daca vine,pana o sa se plictiseasca.nu e o solutie sa te intorci la el de mila.nu e corect pt tine.si fericirea ta?multumirea ta sufleteasca unde ar fi?????????????????????
dulgheru
Postat pe 18 Iulie 2010 13:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatia cu un barbat la aflat andropauza 77 De la: kudika_205 15 Octombrie 2018 12:50
CUM PROCEDEZI CAND AFLI CA FIUL TAU SE DROGHEAZA? 33 De la: bee_bee 12 Noiembrie 2017 12:06
help!!! 22 De la: tigra2412 15 Octombrie 2014 16:59
penibilul :( 12 De la: Summer_ 2 Septembrie 2009 18:50
sa il astept... 32 De la: nuante_de_gri 1 Mai 2011 11:56