Setari Cookie-uri

As vrea sa merg in Corfu...dar nu stiu prea multe, cum se ajunge, unde se poate sta?

Am inteles de la niste prieteni ca insula Corfu e superba...si ma bate un gand...dar nu stiu cum se ajunge acolo, exista avion, sau trebuie sa merg cu masina? Care sunt posibilitatile de cazare pe acolo, conditiile si ce se poate vedea mai interesant? Apreciez orice fel de sfaturi si sugestii
denisse_adc_healthy
Postat pe 17 Martie 2009 23:26
Am fost in Corfu si pot sa iti spun ca este superb acolo ,
cat despre transport depinde de tine ce alegi...Da exista aeroport,cu autocarul sau cu masina personala este destul de obositor...nu cred ca ai vrea sa calatoresti 20 de ore fara oprire , dar pt cazare te sfatuiesc sa iti faci o rezervare printr-o agentie.
ionutm
Postat pe 1 Aprilie 2009 11:20
noi am fost in corfu si vrem sa mergem din nou in iunie.
Am stat in statiunile Moraitika Mesonghi. Poate veniti cu noi pe 08.06.2009
Mirela
mirelastoenescu
Postat pe 1 Aprilie 2009 18:40
noi mergem cu autocarul
cu agentia ONIRO din Ploiesti.
Accesati www.oniro.ro
Mirela
mirelastoenescu
Postat pe 1 Aprilie 2009 18:41
am fost in corfu si mergem din nou pe 08.06.
Ne-a placut mult
mergem cu autocarul cu agentia ONIRO din Ploiesti, conditii f buna
Puteti accesa www.oniro.ro
O seara buna
Mirela Stoenescu
mirelastoenescu
Postat pe 4 Aprilie 2009 23:31
s-a mai vorbit de corfu de vreo 2-3 ori, ultima data luna trecuta.
cauta aici pe forum
eu am fost cu masina mea in conditii minunate
si ia-ti neaparat o harta a greciei si un ghid turistic
pe insula gasesti harta ei gratis prin hoteluri succes
calator
Postat pe 6 Aprilie 2009 08:21
mergi fara rezervare, fara griji (cu masina,avionul). iti recomand sa negociezi direct la oniro@otenet.gr cu Themis;nu vei avea nici o grija.Vila lui este pe http://www.oniro-villas.gr/.Am fost acolo,este superb
enescu_c
Postat pe 9 Aprilie 2009 08:30
este intradevar o insula superba, eu locuiesc aici de ceva timp si nu sunt prea multe lucruri de car ma pot plange...
din cate stiu eu poti ajunge cu avionul, din bucuresti, cu excala in atena (de aproximativ 6 ore) si nu sunt sigur, daca, in sezon sunt si zboruri directe...a doua varianta este cu autocarul 80eur return sau asa cum ati spus cu masina (16 ore a fost recordul meu)
cazarea incepe de la 60 de eur pe saptamana, in functie de luna in care va hotarati sa veniti.
nu ezitati sa ma contactati via email, daca doritii cateva oferte!
compania pentru care lucrez, se numeste "yourholidays", ne puteti vizita pe www.yourholidays.com
astept emailul dvs. in cazul in care sunteti interesata,
gc.dinu@yourholidays.com
georgio
Postat pe 9 Aprilie 2009 14:31
Multumesc mult de sfaturi si propuneri. M-am hotarat sa merg totusi cu masina proprie, ca sa am libertate de miscare. Am primit o oferta foarte avantajoasa de la o agentie de turism din Bucuresti si cred ca o sa fac rezervare cu ei. Mi-au recomandat cu caldura hotelul Delfinia. A fost careva din voi la el, e ok?
denisse_adc_healthy
Postat pe 9 Aprilie 2009 16:24
cu placere, si eu iti recomand, cu caldura, sa alegi hotelul care ti se potriveste cel mai bine...enjoy!
georgio
Postat pe 9 Aprilie 2009 22:24
am mai fost in corfu si mergem din nou la inceputul lui iunie. NOI mergem cu agentia ONIRO din Ploiesti. Am fost f multumiti de ei. Mergem cu autocarul. Este f frumos acolo. Acceseaza www.oniro.ro.
Poate mergi si tu.
Mirela Stoenescu
mirelastoenescu
Postat pe 7 Mai 2009 23:21
Astept oferta pentru apart pe costa de V sau Nv a insulei Corfu, pentru luna iulie, 3 persoane. Multumesc!
sepia
Postat pe 14 Mai 2009 20:39
de la sepia:
Scuze, am uitat ce era mai important, adresa mea de mail.
mrl_cristiana@yahoo.com
sepia
Postat pe 14 Mai 2009 20:41
Am fost cu masina in Corfu verile trecute, pe traseul Bucuresti/Giurgiu// Ruse/Sofia/ Platamonas-Grecia. Partea asta a durat vreo 8/10 ore cu cateva pauze de benzina, cafea, sucuri odihna etx.
Va recomand sa va opriti in Grecia si nu in Bulgaria, acolo veti gasi orice fel de cazare vreti fara nicio rezervare, pe alese, gusturi, preturi.Si cu mic dejun inclus.
Apoi traseul merge pe langa Thessaloniki/Salonic, un oras foarte frumos dar mai scump, e bine sa mancat si sa dormiti langa orasele mari, dar ele merita vizitate oricum. Salonicul e foarte frumos dar aglomerat, va trebuie cam o jumatate de zi ca sa il strabateti sau ca sa faceti acolo o oprire. DAca nu ocoliti/l pe autostrada si mergeti spre Katerini si Larissa. Langa Larissa drumul spre Corfu face la dreapta/pe harta la stanga, spre vest.
Pana aici aveti autostrada sau sosea nationala foarte buna, la greci adica. De aici drumul e mai frumos, treceti prin Valea Tempi, unde se zice ca este izvorul Afroditei, am oprit undeva in parcare si l/am vazut, e un ochi de apa sub un mal de stanca, se zice ca cine se spala pe fata devine frumos, iubit etc. legende...
Apoi drumul va duce spre Meteore, urmatorul oras mare este TRikala, unde se poate gasi iar cazare si masa pe alese, sau daca nu chiar la Meteore se poate dormi si manca.
Opriti si vedeti Meterorele, macar 1 sau 2 manastiri, sunt foarte interesante.
Atentie, de aici drumul este mult mai greu, sunt serpentine, acum 3 ani cand am fost eu lucrau la autostrada, poate o fi gata, soseaua veche este buna dar nu se poate merge repede, e ca traseul Predeal/Brasov.
De la Meteore cautati drumul spre Ioannina si apoi la Igoumenitza, pe malul marii, de unde aveti vapoare spre Corfu la fiecare 30 minute, dar asta pana pe la ora 6 seara,
Odata ajunsi in Corfu va recomand sa faceti pauzele de pranz la drum prin insula, sunt locuri foarte frumoase, o puteti ocoli intr/o singura zi.
Vizitati Paleokastrita, Sarti, Glifada, Gialiscari, si desigur capitala, Kerkira, cum o denumesc grecii.
Si tot acolo veti gasi minunate plaje, pe alese, de nisip, piatra, stanca, orice.
Drum bun si vacanta placuta.
calator
Postat pe 12 Iunie 2009 13:09
Am fost vara trecuta, este avion direct de la Bucuresti, de pe aeroportul Baneasa. Am stat la Hotel Delfinia. Singurul inconvenient la acest hotel este ca au camerele foarte mici,am stat la parter iar camera era cumplit de mica- dar au terase frumoase. In rest este foarte frumos, din strada principala se intra pe o intrare foarte frumoasa, gradina cu trandafiri, este foarte bine.
adrianalazarescu
Postat pe 1 Iulie 2009 09:24
am fost in Corfu de 2 ori cu agentia ONIRO din Ploiesti A fost f bine
Am stat la Benites
Acolo amm inchiriat o masina si am vizitat aproape tot
Mirela Stoenescu
mirelastoenescu
Postat pe 1 Iulie 2009 23:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Festivalul Cetatilor Dacice 6 De la: andraoltean 1 Iulie 2009 09:42
El Mundo Tours SRL 1 De la: domidoc 10 Februarie 2010 14:50
Limenaria 13 De la: Felixya 13 August 2009 16:37
Am fost in Grecia in Neos Marmara in harkidiki 11 De la: bobby 8 Iunie 2010 11:48
Asprovalta 6 De la: sorintat 26 Ianuarie 2010 08:49