Setari Cookie-uri

Ce muzica face nunta perfecta?

eu doar o intrebare iti un....ce melodie o satzi cante lautarii la valsul mirilor???chef de chef...sau dulcei vinu ghirghiuliu???

Postat pe 23 Iulie 2008 21:40
ca sa sti ce muzica sa alegi pentru nunta (lautari sau DJ) in primul rand trebuie sa iti studiezi nuntasi care vin (in mare ca nu putem sti exact)si dupa alegi.Ce inseamna pentru voi lautari? doar cei care canta manele? eu am ales lautari si vreau sa va spun ca au oameni specializati sa cante orice gen. valsul de ce instrument este interpretat? nu cumva de vioara im mare parte? asa ca daca nu sti ce lautari sa alegi mai bine alge DJ si o sa te simti ca intr-o discoteca sau la aniversarea cuiva. Din experienta mea, si credeti-ma ca stiu ce spun majoritatea oamenilor se distreaza de minune pe manele si muzica populara (nici mie nu imi plac manelele, dar este o muzica de petrecere asta e). casa de piatra celor care fac nunta si o nunta de vis
nec_simi
Postat pe 24 Iulie 2008 08:41
De la: fantome, la data 2008-07-23 09:15:05Eu nu vreau DJ la nunta. Am fost la nuntu reusite la care au pus muzica DJ, dar cele mai frumosse au fost cele cu formatie. Noi avem nunta in septembrie si am angajat o formatie cu 3 persoane (un profesor de muzica care va canta la saxofon si orga, celelalt care va canta la clape si acordeon are scoala populara de arte si o solista). I-am ascultat live inainte de a semna contractul cu ei. Ne-au atras atentia ca ei nu canta manele si ne-am bucurat. Am stabilit ca in pauze unul din ei sa fie DJ, muzica sa nu se opreasca nici o clipa. I-am auzit, mi-au placut si sper sa nu ma dezamageasca. Pretul, 1000 euro... cu mult mai putin decat altii, mai exact intre 1400 si 2600 de euro.

citeam mesajul tau si aveam impresia ca l-am scris eu... ....si la mine o sa cante tot o formatie 4 pers...profesori etc....numai ca ma costa 5000 RON
rocsanyk3
Postat pe 27 Iulie 2008 01:53
scuze...nu au c-am exagerat cu pretun...nuj ce sa zic...da...5000 e f mult pentru niste bietzi lautari...sa fim serioshi...faci cum vrei insa...de ce nu ai mai discutat..poate mai scadeau din pretz...

Postat pe 27 Iulie 2008 20:58
De la: k3ntutza, la data 2008-07-27 20:58:33scuze...nu au c-am exagerat cu pretun...nuj ce sa zic...da...5000 e f mult pentru niste bietzi lautari...sa fim serioshi...faci cum vrei insa...de ce nu ai mai discutat..poate mai scadeau din pretz...

ai mei nu-s lautari....canta manele doar daca insista invitatii....e o formatie canta foarte fain...is cei mai tari din zona mea de asta is si mai scumpi....daca fac atmosfera si canta frumos prefer sa dau cu 500€-600€ mai mult si sa nu-mi falseze un incepator....am vazut diferenta cand am luat cd-urile de la mai multe nunti.....sper sa nu fie afonici chiar la nunta mea
rocsanyk3
Postat pe 29 Iulie 2008 02:50
eu sunt de parere ca la o nunta obisnuita la care vin rudele...prietenii parintilor....prietenii nostri...trebuie sa fie 40% muzica populara...30%manele...29.9%dedicatii si alte genuri... 0.1%valsul miresei incat sa multumesti pe toata lumea .......
chiar daca nu suntem toti manelisti trebuie sa recunosc ca oricat de hip-hop´er e barbatamiu,,,nu ar putea pune 50cent la nunta.....tot pe populara si manele se simt cei mai multi bine si daca vezi ca invitatii se distreaza..sigur esti fericita nu mai tii cont ca e piesa lui Guta sau a lui Irina Loghin....
rocsanyk3
Postat pe 29 Iulie 2008 03:13
sunt absolut de acord cu roksanika,scuze pentru distorsionare numelui.romanii tot cel mai bine se simt pe manele.nu sunt manelista si nu ascult acasa in mod deosebit.
dar la o petrecere si cu atat mai mult la nunta merg f bine.La fel si populara.chiar si cei tineri danseaza,mai ales la hore.pana la urma asta e nunta!!!normal k pui si alte genuri,insa nu poti pune house toata noapte
iulik_flore
Postat pe 29 Iulie 2008 15:03
eu sunt de acord cu toate genurile de muzica...nu sunt de acord cu lautarii...da cu muzica lor(ascultata la un pc)daaa....normal ca nu potzi face nunta cu andreea balan si bryney spears insa nus de acord cu malaiul si pretentziile lautarilor...

Postat pe 29 Iulie 2008 16:46
loollll...scuze..britney spears

Postat pe 29 Iulie 2008 16:47
lautarii oricum sunt scumpi
si mai mult de atat aproape ca te si constrang sa le dai bani
insistand cu dedicatii si plimbandu-se pe la mese
asta este rolul lor,sa te jecmaneasca de bani
iulik_flore
Postat pe 30 Iulie 2008 10:22
draguta mea, nu vor canta lautarii melodia de deschidere, valsul...pt asta exista calculator...ce ironicii sunteti...

Postat pe 30 Iulie 2008 14:50
scuze nu am inteles exact la ce te referi
nu am nimic impotriva lautarilor la nunta si eu as vrea
spuneam doar k sunt foarte scumpi si au niste tehnici cam agresive de a scoate bani
iulik_flore
Postat pe 31 Iulie 2008 17:47
iulik_flore
Postat pe 31 Iulie 2008 17:47
Vaaals! Pai blues dansezi in orice ocazie, valsul ramane dansul mirilor!
marisilvia
Postat pe 4 August 2008 09:20
da...normal si eu sunt pentru!!!! vaaals
iulik_flore
Postat pe 4 August 2008 15:20
pai dragutza daca te scot banii afara din casa potzi sa optezi pentru lautari,dj si chiar potzi sazti aduci o formatzie cunoscuta vreo 2 ore....am bani...insa nu vreau sa dau faliment dupa nunta...gandeste-te ca sunt multrzi care nu tzin neaparat sa dea 3 sferturi din banii de nunta pe muzica

Postat pe 5 August 2008 21:37
sal! fetelor in ultimul timp lumea a inceput sa renunte in a mai pune lautari la nunta ,pt ca sunt f scumpi.parerea mea e ca nunta fara lautarii este discoteca . hai ca tineretul e k dar ce te faci cu cei batranii?eu am facut nunta in 2006 la restaurantul "izvorul rece" din bucuresti si am arvunit lautarii localului care erau 3 la numar si mi-au luat 1500 ron mi-au cantat populara,romante latino si disco puneau in pauzele lor,la manele nu erau f.priceputii, adik erau dar nu le stiau pe aste noi aparute asa ca l-am arvunit pe un tip MICHAEL care canta la "pui de urs"i-am dat 100 de euro si a venit in doua reprize.tin sa va spun ca toata lumea dansa cand vene tipul ala.deci:manaelele sunt f importante chiar dak nu ne plak noua trb sa le suportam de dragul invitatiilor. va pup
mikidutzza16_grace
Postat pe 6 August 2008 09:24
asta cu manelele cam asa e...
cine nu vrea sa puna manele la nunta sunt fotzosi...
iulik_flore
Postat pe 6 August 2008 09:55
fitzosi...eu am fost la nunta fara manele si nu dansa nimeni...pe cand la cea cu manele toti se ridicau in mom cand incepea...oamenilor le trebuie distractie.....asa ca........ stiti voi vb aia "da-i poporului paine si circ"
iulik_flore
Postat pe 6 August 2008 09:57
Interesanta aceasta tema de discutie ,a mai ales pt cei ca mine care se confruntra cu o mare dilema: DJ sau lautari? Ei bine eu am fost la nunti si cu Dj si la altele cu lautari, spre surprinderea mea insa( care eram sceptica in privinta DJ-ului) nunta a iesit cu mult superior celei cu lautari. Explicatia pe care am gasit-o e ca lautarii erau cat se poate de amatori, dar cand e vb de nunta ta trebuie sa fii foarte critic si pretentios. Eu mi-am propus sa aleg la sange repertoriul, dar voi accepta si sugestiile cantaretilor(fie DJ fie lautari, in functie de ce voi decide mai tarziu).
Asadar, ganditi-ve din timp la un playlist, si mai ales alegeti melodii care sa fie foarte ritmate! Pur si simplu sa ridice omu de pe scaun, indiferent ca se canta brasoveanca sau emeneito;)(sper ca am scris corect)
Mult succes tuturor!
oda_tzac
Postat pe 12 August 2008 13:26
Si era sa uit...in legatura cu dansul mirilor, vals sau blues...fetelor, asta depinde nmult si de partener, degeaba ne dorim un vals daac ei au doua picioare stangi ...alegeti , spre exemplu melodia pe care ati dansat prima oara, la mine as ava fi, intrucat e suficient de lenta si mai ales e din muzica usoara romaneasca, preferata mea...
oda_tzac
Postat pe 12 August 2008 13:28
Cert este ca fiecare alege ce vrea. Faceti cum credeti ca e mai bine pentru voi si nuntasii vostri.
Eu raman in continuare de parere ca am facut o alegere buna cu formatia.
fantome
Postat pe 12 August 2008 14:06
PERSONAL...AS TINDE MAI MULT SPRE DJ, DEOARECE POATE PUNE CE MUZICA VREA FIECARE(ORICE GEN), LAUTARUL NU ITI POATE CANTA CHIAR ORICE.iNSA PE DE O ALTA PARTE...UNII OAMENI AR SPUNE CA NUNTA FARA LAUTARI NU E NUNTA.ACUM PAREREA MEA ESTE CA...SI DC AI NISTE LAUTARI SAU FORMATIE E MULT SPUS LAUTARI, PRICEPUTI E SUPER
EU AM FOST LA O NUNTA SI UN BOTEZ UNDE FORMATIA CANTA ABSOLUT ORICE.DE LA ROMANTE ROMANESTI,MUZICA ITALIANA, SPANIOLA, MICHAEL BOLTON, RICKY MARTIN.ERAU SUPER!!!!!AVEAU O VOCE!!!!
iulik_flore
Postat pe 14 August 2008 10:41
lasand la o parte muzica...ce antreneaza lumea la dans sunt mirii...si depinde de persoanlele care predomina acolo... daca mirii stau toata noaptea jos la masa...si nuntasii vor face la fel...insa daca iau la dans pe toata lumea...ii scoate de la masa...sa se pune putina muzica de grup...hore...de ex...se va incinge petrecerea ca altceva...apoi sa se odihneasca..poa sa se puna putina muzica mai lenta...si apoi revenim in forma cu muzica populara...

deci mirii sunt cei ce trebuie sa ridice lumea la dans...noi v-om sta putin calmi la inceput(de eticheta )iar apoi...petrecereee v-om dansa cu toata lumea de mama focului

Postat pe 14 August 2008 23:02
Eu sper sa ma tina picioarele de la primul dans si pana la ultimul pentru ca nu am de gand sa stau jos. Vreau sa dansez cu toti de la nunta, sa fac atmosfera, sa-l fac pe fiecare in parte sa se simta bine. Vreau o nunta vesela la care lumea sa danseze, sa se distreze, sa manance, bea, etc.
fantome
Postat pe 15 August 2008 15:19
bravo fetelor sunt de aceeasi parare
iulik_flore
Postat pe 15 August 2008 17:15
Ieri am fost la o nunta si sincer nu am fost incantata. Mirii nu au facut tot ce le statea in putinta sa aduca lumea pe ringul de dans iar d.j.-ul cred ca a pus muzica dupa ureche, nu a stiut sa faca deloc atmosfera.
In sala mare a restaurantului era o alta nunta de aprox 300 de persoane. Au avut lautari care i-au facut sa cante impreuna cu ei, lumea a dansat fara incetare. Sunt constienta ca au costat enorm (Cristi Rizescu a cantat cateva ore fara oprire) dar si-au meritat toti banii. Si inca ceva, au cantat muzica populara, muzica romaneasca de petrecere si nu mai mult de 2-3 manele.
fantome
Postat pe 18 August 2008 09:03
mda...asta cam asa...si eu am fost la o nunta cu lautari...si mi s-a parut criminali...bine nu erau lautari lautari...mai mult formatie
iulik_flore
Postat pe 18 August 2008 15:09
am fost la nunti unde au fost si dj si formatii. sunt formatii mai bune si mai proaste . sunt dj mai buni sau mai tampi care kiar nu stiu ce muzica sa puna . la nunta mea la anu o sa am un dj care a fost la niste prieteni si care a impacat si caprele si varzele...cu dedicatii si tot tacamul . sincer mi-ar place sa-mi cante florin salam vreo 2 melodii de suflet numai pt mine...dar mai bine pun cd-ul...o sa fie toate genurile ca sa nu se supere nimeni .

Postat pe 20 August 2008 23:33
Probabil ca tocmai ai spus cea mai mare prostie din viata ta, sau poate nu este prima, nu am de unde sa stiu. Ma lasati cu vrajeala asta cu lautarii? Ce poate sa-ti ruineze nunta in mod sigur? O formatie!!!!! Depinde ce gusturi au mirii si ce cultura muzicala. Daca ei doar atat stiu inseamna ca si nuntasii tot asta stiu si se vor bucura impreuna, cu alte cuvinte fie la ei acolo!!!Cea mai buna alegere este un dj iar daca cineva a avut "bafta" de unul prost este doar vina celui care l-a angajat, poate ar trebui sa mai studiati un pik persoana inainte de a va duce cu capul inainte.
alexa_ctin
Postat pe 21 August 2008 08:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand rochie de mireasa 1 De la: grace007224 19 Ianuarie 2010 22:42
Ce sa fac? 7 De la: cristiana84 13 Martie 2011 22:32
cred ca sunt inselat.... 130 De la: aysel 11 August 2011 21:54
taxa la biserica 20 De la: Cassey 24 August 2009 14:45
MARTURII LA COMANA 24 De la: cj25har 4 Iunie 2010 12:54