Setari Cookie-uri

Ce muzica face nunta perfecta?

eu zic ca nunta fara manele nu_i nunta.fiecare dupa buget
xxxxxxxxxx_grace
Postat pe 28 August 2008 23:04
De la: doralina, la data 2008-08-27 08:56:45sa-ti fie rusine...ai uitat de unde ai plecat?mureati de foame pe aici prin tara si ati ajuns toti in apania sau italia...suferiti de dorul familiei?eu stau in rapa desteapto?asa e la noi la bucuresti, unde terminam o facultate si unde iti gasesti un job decent si bine platit, fara sa mai fie nevoie de compromisuri ...esti o aroganta si iei pe toata lumea peste picior...

off topic....daca te-ar baga in seama toti romanii plecati in spania si italia.....ar fi vai si-amar de capul tau.....daca ai ceva personal cu kentutza da-i un mesaj privat sau ceva dar nu incepe discutii jignitoare pe forum......si eu sunt moldoveanca si muncesc in spania....si crede-ma nu muream de foame acasa...dar faci banii mult mai repede decat cu salariul tau decent care-ti ajunge sa te descurci luna de luna .....daca n-ai idee de cum e strainatatea mai bine taci si vezi-ti de treaba ta...

rocsanyk3
Postat pe 29 August 2008 01:59
Voi incepe nunta cu Strauss, cu "Valurile Dunarii". Mi se pare un vals extraordinar. Am vorbit cu formatia si vor interpreta toate genurile de muzica, in functie si de ceea ce cer cei de la mese. Au pregatit si tangouri, si romante si muzica populara, si muzica usoara. 2 dintre ei vor veni de dimineata pentru a insoti mirele in pelerinaj la nasi si apoi la mine. Restul formatiei ne va astepta la sala.
fantome
Postat pe 29 August 2008 08:52
Provincialii sunt de fapt o formatie.e un tip care canta si orchestra.Talisman din cate stiu nu mai exista ca si formatie,s-au despartit si canta separat.
http://www.provincialii.ro/ - uite aici siteul lor.cauta si asculta cateva melodii...din cate am auzit au fost si la nunta andrei cu maruta si au cantat....
toXicuta
Postat pe 30 August 2008 13:45
De la: rocsanyk3, la data 2008-08-29 01:59:36
De la: doralina, la data 2008-08-27 08:56:45sa-ti fie rusine...ai uitat de unde ai plecat?mureati de foame pe aici prin tara si ati ajuns toti in apania sau italia...suferiti de dorul familiei?eu stau in rapa desteapto?asa e la noi la bucuresti, unde terminam o facultate si unde iti gasesti un job decent si bine platit, fara sa mai fie nevoie de compromisuri ...esti o aroganta si iei pe toata lumea peste picior...

off topic....daca te-ar baga in seama toti romanii plecati in spania si italia.....ar fi vai si-amar de capul tau.....daca ai ceva personal cu kentutza da-i un mesaj privat sau ceva dar nu incepe discutii jignitoare pe forum......si eu sunt moldoveanca si muncesc in spania....si crede-ma nu muream de foame acasa...dar faci banii mult mai repede decat cu salariul tau decent care-ti ajunge sa te descurci luna de luna .....daca n-ai idee de cum e strainatatea mai bine taci si vezi-ti de treaba ta...




ms pt ce ai zis...eh...asa sunt fetitzele lui taticu...habar nu au ce inseamna sa ajungi undeva unde nu cunosti pe nimeni si sa te ridici prin fortze proprii...banuiesc...ca...la faza cu salariul decent...se referea ca noi cine stie ce facem...ehhh...uite...ca pentru faptul ca nu ma suporta a trebuit sa facem un intreg circ...banuies ca si tu daca esti afara esti satula sa tot taci si inghitzi porcariile tuturor...eu una sunt satula...poopicei la fetitza..

Postat pe 31 August 2008 21:18
stai linistita kentutza k am o viitoare cumnata casatorita si sta in italia de aproape 4 ani . are un baietel de 1 an jumate . de 4 ani numai in poze si la telefon s-a tinut legatura . nu au vila cu piscina si ferrari nou la scara dar duc un trai mult mai bun decat daca ar fi fost aici in romania . am fosta colega de liceu de 5 ani in spania si nu vrea sa se mai intoarca niciodata . a avut acum nunta apoi pleaca iar . matusa cu copii si nepoti in canada de ani de zile . au casa lor , loc de munca foarte bun , ....alea care fac trotuaru nu cred k stiu sa scrie macar . stai linistita k invidioase de astea tot sunt si o sa mai fie...sanatate sa ai !

Postat pe 1 Septembrie 2008 12:22
sarumana

Postat pe 2 Septembrie 2008 01:42
Dupa nunta o sa incerc sa pun clipuri cu momente din nunta sa auziti formatia cantand, sa-i vedeti la lucru.
fantome
Postat pe 3 Septembrie 2008 15:30
Salut.Eu pentru nunta mea am angajat lautari,Intr-adevar costa mai mult, dar fac toti banii.Lautarii pe care i-am angajat au 2 solistii vocali,dar si Dj.Mie mi se pare foarte convenabil.
mirelosa
Postat pe 4 Septembrie 2008 16:10
eu mi-am c-am schimbat parerea intre timp...o sa luam un dj pentru toata seara nuntzii insa...o sa angajam si niste lautari(cum li se spune)...pentru vreo 3 ore...incare vreau sa cante toata populara care o stiu...asa impacam si capra si varza...

Postat pe 6 Septembrie 2008 21:50
salut!eu nu-mi schimb parerea ,cred ca nunta fara lautari nu e nunta.aseara am fost la o nunta la golden blitzsi au avut dj ,mirele ne-a spus ca la costat 400 de euro, si ca i-ar fi spus ce de la local ca a luat o firma unde sunt cei mai buni dj,tris ptr ca nu a placut deloc lumea statea pe scaun,a mai adus-o si pe betty de la "etnic" pentru o ora , si pe cei de la autentic tot ptr o ora in total 1700 de euro toata muzica ,mai bn dadea 800 de euro la lautari si facea nunta nu discoteca. au avut numai populare ,disco si vals,nu ma omor dupa manele chiar m-am saturat de ele dar la o nunta e necesar dac nu ai muzica si bautura restul nu face 2 banii... asa ca ave-ti grija ce muzica pune-ti.apropo dj ala care am inteles ca venea de la cea mai buna firma de dj din bucurestia dat-o din vals in sarbe,brusc fara sa lase valsul sa se termine a fost f .urat
mikidutzza16_grace
Postat pe 7 Septembrie 2008 19:17
hmmm urat....
dar asa e...ai dreptate
iulik_flore
Postat pe 8 Septembrie 2008 11:02
eu am sai dau toata muzica dj nostru...daca lumea va sta pe scaun va fi vina mea...desi nu cred-...acum ne facem playlistul....o sa fie super...bagam cat mai multa populara si muzica de grup....nu vreau sa taie populara pe la mijloc sa-mi bage Chris De Burgh ....trebuie sa faci o trecere cand vrei sa schimbi genul de muzica...in schimb noua ne place populara...nu prea stiu sa dansez da invatz eu pana la anu

Postat pe 8 Septembrie 2008 21:59
Ce muzica face nunta perfecta?Valsul,tangoul,Chopin si muzica de suflet a fiecaruia.In nici un caz muzica taraneasca romaneasca si excluse total manelele.
Mi-ar place ca nunta mea de aur sa fie ceva intim, fara invitati,doar noi doi,muntele si valsul.Ultima intalnire romantica,dupa aceea raman amintirile unei vieti traite frumos,unei vieti care din iubire a nascut iubirea si fericirea altor femei,nurorile mele.

Postat pe 10 Septembrie 2008 08:42
Asta inseamna ca vei face nunta la tara, printre tarani si cu tarani.Am participat acum o luna la nunta fiicei unei bune prietene.Soacra mare vine cu o surpriza care i-a alungat pe cei mai multi dintre invitati,aduce un grahaitopr de muzica populara care a produs greata multor invitati.singurii care chiuiau ca apucatii erau invitatii soacrei mari.A fost o nunta ratata,oamenii erau obositi si nervosi.
In aceiasi ordine de idei ,o colega de birou aa ales calea cea mai buna sa-i impace si pe taranii din satul sau si pe invitatii mirelui.A facut doua nunti ,una la tara cu muzica taraneasac si obiceiuri taranesti,oamenii s-au distrat dupa preferintele lor si alta la un restaurant select unde muzica a fost pe masura preferintelor celor invitati.
Muzica taraneasca ,in exces oboseste,astfel ca la finalul nuntii in loc ca invitatii sa fie fericiti si bine dispusi devin nervosi si grabiti sa plece acasa.Va intreb,cine pierde?

Postat pe 10 Septembrie 2008 08:51
Poti sa imbini toate genurile muzicale si sa multumesti pe toata lumea. Cea mai frumoasa calitate a oamenilor este toleranta.
fantome
Postat pe 10 Septembrie 2008 09:22
pot sa stiu si io ce inseamna muzica taraneasca?????

asa ptr cultura mea generala



cumva muzica populara sau manelele???
sau muzica usoara romaneasca ???
muzica dupa care se danseaza???

din cate stiu eu, dupa muzica simfonica sau claseica nu se poate dansa.isi are si ea rostul ei, de exemplu cand se manaca dar in rest....


hai inteleg ce inseamna sa ai obiceiuri taranesti

dar muzica taraneasca sincer nu am mai auzit

pai atunci inseamna k poporul roman este taran prin natura lui??

sau a te ditra insemna a avea un "obicei taranesc"???

hmmm....tare suferim de snobism...unii dintre noi

in fine m-a cam depasit

chestia cu doua nunti mi se pare aberanta.as face poate decat dc eu as fi de o religie si sotul de alta...da! atunci ar fi de inteles, ca sa o facem dupa ambele obiceiuri...dar asa sa fac nunta ptr "culti" si nunta ptr "tarani" mi se pare de prost gust, lispit de bun simt si imoral...fata de ceilati invitati si de familia celuilalt

ce sa mai incolo si incoace, roamanului ii place la nunta maneua, bautura, hora... mancarea...stiti voi vb aceea" da-i poprului paine si circ"....

sa aveti o nunta asa cum ati visat cu toti
iulik_flore
Postat pe 10 Septembrie 2008 15:28
ai dreptate poporul are nevoie sa se distreze nu sa asculte muzica simfonika,imi place muzica simfonika dar la nunta cred ca trebuie cat mai putina ,nu toata lumea se descurca la tango,vals etc....pe cand o muzica care ridika omul in picioare nici nu are nevoie de un stil anume majoritatea se misca dupa ritm si se simt bine.in legatura cu doua nuntii, pai pentru asta iti trebuie buget dublu,multa lume din cauza bugetului nu-si angajeaza o formatie si isi pun dj ca este mai ieftin si voi vorbiti de doua?aiurea!v-am mai spus la nunta de la golden blitz au pus muzica si lumea a intepenit pe scaune si vreau sa zic ca 80%erau oamenii culti dar chiar si lor le trebuie o muzica care sa-i faca sa ridice fundul de pe scaun.am mai auzit eu de oamenii culti care spun"manelele sunt pentru oamenii inculti!si acasa o rup pe manele si in special mireasa si ginerika la care am fost , asta a fost motivul pentru care chiar nu am inteles de ce nu au luat formatie si au pus un dj, pe Betty de la" etnic" si pe cei de la" autentic",cand ei sunt clienti fideli la "pui de urs" si acolo se canta doar manele
mikidutzza16_grace
Postat pe 10 Septembrie 2008 17:13
ce tare fantome...si eu am crescut pe aceeasi muzica...noua ne-a cantat un prieten la pian in deskidere...a fo super...kurt forever!!!!!!1
caurea_grace
Postat pe 11 Septembrie 2008 13:02
baaa..ce m-am saturat de fazele cu moldovenii.....eu locuiesc in bucuresti si kiar daca ar fi sa stau aici pana mor tot moldoveanca am sa fiu....si mandra de asta..de ce nu? fiecare reprezentam ceea ce suntem si nu o zona a tarii..
caurea_grace
Postat pe 11 Septembrie 2008 13:06
eu am avut dj. si nu am pus manele deloc. nu=mi plac deloc iar daca as fi pus manele, jumatate din invitatii mei s-ar fi inbolnavit pe loc.
caurea_grace
Postat pe 11 Septembrie 2008 13:09
De la: iulika_flore, la data 2008-09-10 15:28:52pot sa stiu si io ce inseamna muzica taraneasca?????

asa ptr cultura mea generala



cumva muzica populara sau manelele???
sau muzica usoara romaneasca ???
muzica dupa care se danseaza???

din cate stiu eu, dupa muzica simfonica sau claseica nu se poate dansa.isi are si ea rostul ei, de exemplu cand se manaca dar in rest....


hai inteleg ce inseamna sa ai obiceiuri taranesti

dar muzica taraneasca sincer nu am mai auzit

pai atunci inseamna k poporul roman este taran prin natura lui??

sau a te ditra insemna a avea un "obicei taranesc"???

hmmm....tare suferim de snobism...unii dintre noi

in fine m-a cam depasit

chestia cu doua nunti mi se pare aberanta.as face poate decat dc eu as fi de o religie si sotul de alta...da! atunci ar fi de inteles, ca sa o facem dupa ambele obiceiuri...dar asa sa fac nunta ptr "culti" si nunta ptr "tarani" mi se pare de prost gust, lispit de bun simt si imoral...fata de ceilati invitati si de familia celuilalt

ce sa mai incolo si incoace, roamanului ii place la nunta maneua, bautura, hora... mancarea...stiti voi vb aceea" da-i poprului paine si circ"....

sa aveti o nunta asa cum ati visat cu toti



asa-i,unii sufera de snobism

poti foarte bine impaca toate gusturile
aly_b
Postat pe 11 Septembrie 2008 19:40
De la: ursu_livia, la data 2008-09-10 08:51:42Asta inseamna ca vei face nunta la tara, printre tarani si cu tarani.Am participat acum o luna la nunta fiicei unei bune prietene.Soacra mare vine cu o surpriza care i-a alungat pe cei mai multi dintre invitati,aduce un grahaitopr de muzica populara care a produs greata multor invitati.singurii care chiuiau ca apucatii erau invitatii soacrei mari.A fost o nunta ratata,oamenii erau obositi si nervosi.
In aceiasi ordine de idei ,o colega de birou aa ales calea cea mai buna sa-i impace si pe taranii din satul sau si pe invitatii mirelui.A facut doua nunti ,una la tara cu muzica taraneasac si obiceiuri taranesti,oamenii s-au distrat dupa preferintele lor si alta la un restaurant select unde muzica a fost pe masura preferintelor celor invitati.
Muzica taraneasca ,in exces oboseste,astfel ca la finalul nuntii in loc ca invitatii sa fie fericiti si bine dispusi devin nervosi si grabiti sa plece acasa.Va intreb,cine pierde?




cum n-am idee din ce motiv nu mia aparut celalalt mesaj de aseara...voi pune acum altul..si cum sunt satula de doamnele de oras ca tine...iti spun un singur lucru...romanul e taran intradevar insa e una din cele mai curate si ospitaliere rase pe care le-am cunoscut...si am cunoscut multe...lasane pe noi sa fim taranci si ramai tu cu simfonia ta...mie imi place populara moldoveneasca...SI SUNT F MANDRA CA SUNT MOLDOVEANCA...sarmalele..mamaligutza...nu sunt genu care spun ca ascult simfonie si opera dar rup peretzii vecinilor de ritmurile lui gutza si adrian minune...cred ca stim cu totii acele persoane care o fac pe cultii....stai in banca ta...poate noi suntem prea simple si umile pentru nivelul tau...sper sa ai o viata dulce avand in vedere cat venin inghiti cand deschizi gura...papa...

Postat pe 11 Septembrie 2008 21:31
De la: caurea, la data 2008-09-11 13:06:11baaa..ce m-am saturat de fazele cu moldovenii.....eu locuiesc in bucuresti si kiar daca ar fi sa stau aici pana mor tot moldoveanca am sa fiu....si mandra de asta..de ce nu? fiecare reprezentam ceea ce suntem si nu o zona a tarii..



hei si eu sunt moldoveanca....jejjejeje...esti de a mea...popicei la fetitza

Postat pe 11 Septembrie 2008 21:33
aiurea....oameni culti ptr care nu se pun manele la nunta...

aham....vb cuiva de pe aici....

si acasa o rupi de gutiza si adi minune

hai sa fim seriosi

ok am inteles nu iti plac manelele nu iti plac

dar muzica de petrecere, populara, hore, sarbe...latino muzica orientala greceasca

chiar si cei mai "culti" oameni se vor ridica in picioare pe aceste ritmuri.......
iulik_flore
Postat pe 12 Septembrie 2008 10:29
eu sunt convinsa ca pe o muzica ritmata va dansa tot romanul.hai sa nu mai facem pe destepti ca nu are rost, cate ore se pate dansa pe vals si tango,ca adoarme invitatul in picioare?astea-s bune dupa ce mananca omul ca sa nu-i-se amestece mancarea in stomac si sa verse.10 min poate dansa vals si tango dar nu o noapte intreaga.si eu ascult Vivaldi ca ma linisteste pana adorm ,dar la nunta vreau sa stau treaza nu sa ma ia somnul pe mese.eu sunt bucuresteanca dar nu mi-e rusine cu moldoveni,nu-s toti rai,vorba aceea'FIECARE PADURE CU USCATURILE EI'
mikidutzza16_grace
Postat pe 12 Septembrie 2008 20:25
foarte serios vorbesc ca la mine pe cd-uri si nici in calculator nu exista manele..eu ascult si dansez orice muzica mai putin manele..asta e...nu le suport...nici eu, nici sotul meu, nici familia mea, nici prietenii mei...muzica noastra de suflet este rock-ul...cred ca sunt 2 stiluri care sa bat cap in cap...nu critic..fiecare este liber sa aleaga ce vrea, dar sincer nu mi-am pus sa ascult in viata mea o manea..atunci: daca eu si dan nu suportam manelele, cum sa punem la nunta noastra? ca eu sunt de parere ca cei mai importanti sunt mirii, ci nu invitatii, cum (treaba lor)cred altii...
caurea_grace
Postat pe 23 Septembrie 2008 14:41
De la: caurea, la data 2008-09-23 14:41:16foarte serios vorbesc ca la mine pe cd-uri si nici in calculator nu exista manele..eu ascult si dansez orice muzica mai putin manele..asta e...nu le suport...nici eu, nici sotul meu, nici familia mea, nici prietenii mei...muzica noastra de suflet este rock-ul...cred ca sunt 2 stiluri care sa bat cap in cap...nu critic..fiecare este liber sa aleaga ce vrea, dar sincer nu mi-am pus sa ascult in viata mea o manea..atunci: daca eu si dan nu suportam manelele, cum sa punem la nunta noastra? ca eu sunt de parere ca cei mai importanti sunt mirii, ci nu invitatii, cum (treaba lor)cred altii...



presupun ca populara ati pus la nunta...:))))

Postat pe 24 Septembrie 2008 21:57
Am avut rabdarea sa citesc tot ce s-a scris aici...Pot sa va impartasesc din experienta nuntii mele (recenta), care fara falsa modestie a fost un succes, dupa toate comentariile ulterioare ale invitatilor. Mirii, adica noi, am fost sufletul petrecerii, am dansat cat am putut de mult, cu toata lumea, am zambit, am glumit, am creat atmosfera de petrecere. Mancarea a fost din belsug, f buna si proaspata. Melodia de deschidere a fost "Second Valsz" si am dansat-o cu sotul meu destul de bine, desi nu suntem mari dansatori, dar ne-am pregatit putin inainte, acasa, si a iesit frumos pana la urma. Am ales un Dj care a avut un play list cu absolut orice gen de muzica, punand in proportii egale si muzica populara, latino, rock-and-roll, muzica de dans romaneasca, chiar si manele (pt.ca s-au cerut, dar manele de bun simt care sa distreze lumea, nu sa enerveze), nelipsitele "meneito" sau "give me hope, joana", "zorba grecul" si alte melodii grecesti, intr-un cuvant s-a dansat la greu (nu ca la discoteca), iar lumea s-a distrat in totalitate. Va mai spun ca au fost invitati de toate categoriile sociale si de toate varstele si de prin toate zonele tarii. Asa ca nu e o regula ca "nunta e nunta doar daca ai formatie", depinde f mult de cei pe care ii alegi sa-ti asigure muzica.
marisilvia
Postat pe 25 Septembrie 2008 09:28
De la: Piuta, la data 2007-11-22 21:05:03Rochie superba, un mire pus la punct, un decor superb al localului, mancare de calitate...toate se pot rezolva le poti incerca, gusta...DAR CUM RAMANE CU MUZICA???sincer consider ca muzica conteaza 90%!!!acest aspect ma framanta cel mai tare...sa fie in mare R&B preferata mea, de petrecere, dance romanesc???stiu!! se zice cate putin din toate...dar cum ???!!! aveti ideei de playlist???
la un aspect sunt sigur decisa si multumita de alegerea facuta: primul dans va fi o melodie ffff celebra in SUA la nunti!!!
succes la alegrea pieselor pe care la nunta noastra invitati TREBUIE sa se simta bine!!


AM CITIT DOUA PAGINI SI NU AM GASIT MELODIA MINUNE: SPUNE-NE, CARE ESTE? NU NE MAI CHINUI!!! Si, as avea o intrebare? Aveti idee ce melodie ar fi mai potrivita pentru primirea invitatilor? As vrea ceva mai special, de bun-gust. Sa aveti o nunta asa cum ati visat!!!
vero4new
Postat pe 25 Septembrie 2008 12:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hi 2 De la: Diamond 24 Iulie 2010 22:13
sa ii lasam la petrecerea burlacilor? 77 De la: Jannine 3 Iulie 2010 18:20
culoarea... 19 De la: myssnatacha 26 Iulie 2010 11:59
urgent 3 De la: Diamond 24 Iulie 2010 21:25
VAND ROCHIE DE NASA ERSA ATELIER 2 De la: cassey_tarot 18 Mai 2010 14:33