Setari Cookie-uri

credeti ca un barbat si-ar lasa sotia pt amanta?

Nu stiu cine esti in ce mediu ai trait etc.
Eu stiu doar ca parintii mei sunt casatoriti de 25 de ani si au trecut impreuna peste greutati si probleme dar si peste clipele frumoase(desi tatal meu a fost bolna-de 8 ani are hemipareza)mama a fost mentorul meu si m-a invatat sa nu despart familii si mi-a dat un exemplu de sacrificiu imens(desi nu a mai avut relatii sexuale cu tatal meu de ani de ani de zile l-a respectat)
in afra de asta exemplu cel mai evident au fost bunicii mei-care au implinit 50 de ani de casnicie impreuna,eu nu pot visa decat la asa ceva din moment ce mediul in acre am trait si eu si sotul meu (parintii lui sunt de 25 de ani impreuna-casatoriti)
In alta ordine de ideei cred ca casnicia nus e rezuma numai la acel fior,ci este mult mai mult decat atat.Tocmai asta este o provocare,trebuie sa rezisti in permanenta sa te lupti cu tine sa iti respecti sotul,sa il iubesti,sa il apreciezi chiar daca poate el nu mai este cum era inainte.Casnicia este o adevarata provocare,insa nu este de netrecut(desigru daca nu apare una care vrea sa strice,iar aici depinde de barbat sau de femeie)cat de important este sotzul sau sootiza pentru el sau ea.
Da cred ca taina cununiei si nu ma intereseaz cine o oficiaza ci faptul in sine si verigheta care este un simbol ca aparitii cuiva(unii nici nu mai poarta verighetele)

Astept raspunsul la intrebarea aceea,abia astept sa vad cum le-ati considera voi pe viitoarele pretendente la sotzul dumneavoastra si cum ati reactiona la aflarea unei asemenea vesti ......
elenutza666
Postat pe 5 Decembrie 2008 13:36
Exista cazuri in care sotul isi paraseste familia pentru amanta, am fost casatorita 11 ani, si am trecut printr-un divort tocmai din aceasta cauza, sotul meu s-a "combinat" cu invatatoarea fiicei noastre.
carrie32_grace
Postat pe 5 Decembrie 2008 16:22
Normal ca exista cazuri,din pacate.
Ele sunt de vina pentru ca accepta sa strice casele alora....eu ce tot spun aici.!!!
Sa lase barbatii care sunt casatoriti deja,in pace!
elenutza666
Postat pe 5 Decembrie 2008 17:00
sa lase barbatii casatoriti in pace?
daca ai o casnicie care e varza din toate punctele de vedere te complaci doar pt ca ai fost invatata ca daca ai facut o alegere cu aia mergi pana la sfarsit?!
repet: nu mai judeca daca nu cunosti toate datele problemei. si nu e vorba numai de acel fior...acel fior implica foarte multe, nu am detaliat pt ca am crezut ca te prinzi, dar se pare ca trebuie specificat fiecare detaliu in parte...lucru pe care nu il voi face!
atat am de zis: DA, UN BARBAT SI-AR LASA SOTIA PT AMANTA!
si eu si el, uitandu-ne la copiii nostri, suntem fericiti cu alegerea facuta, chiar daca asta a insemnat nefericirea altora!
Eiutza
Postat pe 5 Decembrie 2008 23:21
am spus ca nu mai intervin in aceasta discutie, dar...cuvintele voastre nu ma lasa. Andreea nu este cazul sa ma avertizezi tu cu nimic ca nu esti Isus pe pamant, avertizarile le-am citit si chiar le-am studiat eu din Biblie (ca da mai citesc si altele nu numai Dex-ul). Nu stiu ce pregatire ai, care nu cred ca este medicala (probabil ca esti psiholog) si sincer nu ma intereseaza absolut de loc, asa cum banuiesc ca nu te intereseaza nici pe tine pregatirea mea medicala, ca a mea este medicala, dar cred a te compara cu niste sfinti din Biblie cred ca este aberant, Frustrarile mele persoanle nu sunt deloc problema ta, cum nu este nici problema ta cum voi fi pedepsita de catre D-zeu, aici sau sus in ceruri. Nu am nevoie de cuvinte de incurajare si nici ca cele care intra pe acest forum sa-mi dea dreptate sau sa fie de acord cu ceea ce spun eu. Vrei sa-ti amintesc o situatie destul de mediatizata? Pacientul dr-lui Ciomu care a fost mutilat. De ce nu a mai stat sotia lui langa el? Cu toate ca poate erau casatoriti si religios, si poate era primul barbat din viata ei si invers? Crezi ca vei putea raspunde la aceste intrebari? Bineanteles ca o vei blama pe acea femeie. Si cred ca asta nu este singurul caz, s-ar putea intampla si invers. Dar eu consider ca in cazul in care, Doamne fereste, te loveste vreo boala si consideri ca nu mai ai nici o sansa, atunci cand il iubesti pe omul de langa tine, incerci sa-l eliberezi de povara de a avea grija de tine. Daca el considera insa ca asta este menirea lui sa stea langa tine pt ca te iubeste atat de mult incat nici in momentele ale nu te-ar parasi, atunci ai gasit ceea ce poate multi cauta si nu gasesc in toata viata lor, iubirea adevarata. Elenutza draga ca sa-ti satisfac dorinta de a ti se raspunde la intrebarea ta, si daca nu ma insel lucrul asta l-am mai spus, daca din postura de amanta as deveni sotie si dupa cativa ani as deveni una inselata, nu am decat sa-i ofer placerea de a se duce acolo unde considera el ca ii este mai bine, dragoste cu sila nu se poate si sa ti un om legat langa tine doar pt ca mai exista doar din partea ta sentimente, nu are rost, deci sa se duca. Din cate am inteles eu, si tu si sotul tau ati fost la prima experienta, eu zic sa te pregatesti sufleteste, pt ca femei care sa stea cu barbatul cu care s-au culcat pt prima oara am mai auzit, dar invers nu am auzit nici un caz. Ei au un instinct animalic pe care poate ai sa-l intelegi candva si curiozitatea de a vedea cum este si in afara gardului. Eu zic sa nu te bucuri prea tare, nu pt ca mi-as dori sa ti se intample asa ceva, departe de mine gandul asta, sa dea D-zeu sa ai parte exact de ceea ce ti-ai dorit. Fetelor cred ca intram in polemica absolut degeaba, asta este un razboi mut care exista de veacuri si nu se va sfarsi niciodata. Exista si barbati inselati si femei inselate de cand este lumea, nu vom schimba cu nimic situatia chiar daca ne aruncam cuvinte ironice. Ceea ce doresc eu, este sa nu fiu judecata in nici un fel de nimeni, asa cum si eu incerc sa nu judec pe nimeni. Fiecare isi face viata mai frumoasa asa cum considera de cuviinta. Ca fiecare dintre noi a gresit cu ceva la un moment dat, isi va da seama mai devreme sau mai tarziu si va suporta consecintele, dar fiecare in dreptul lui.
vioxx_grace
Postat pe 6 Decembrie 2008 11:48
Raspunsul este categoric, nu ! Doar daca intre timp, sotia isi gaseste pe altul.
ILA
Postat pe 7 Decembrie 2008 02:32
Le-am facut pe toate !!! Si surpriza: S-a intors la mine !!!
ILA
Postat pe 7 Decembrie 2008 02:34
D-na psiholog, sau ce sunteti dvs., eu nu am spus ca sunt medic, daca asta ati inteles, atunci, ati gresit. In primul rand nu am intrat pe acest forum sa ma razboiesc cu nimeni, mai ales cu tine, si nu facem nici un studiu de caz, doar iti relatez unul. Casatoriti de 12-13 ani, el a inselat-o pe ea pe unde a putut, el foarte gelos probabil sa-si ascunda faptele, sau cine stie poate pt ca o iubeste. Ea, a aflat de aventurile lui extraconjugale si la final, sa scurtam pt a nu plictisi cititorii, se trateaza amandoi la psihiatrie, unul pt psihoza iar celalat pt sindrom depresiv. Ce casnicie frumoasa! Si sa-ti mai spun unul, de data asta cel inselat a fost el (25 ani, studii superioare, insa boala nu tine cont de asta) si se trateaza in prezent cu Zyprexa, Depakine si Xanax. Frumos cocktail! Nu am nevoie de nici un studiu de caz si nici sa am cu tine discutii pe teme medicale, pt ca ma depasesc anumite probleme si nu-mi este rusine sa recunosc. De aceea ma voi opri aici. Inca ceva, daca esti psiholog, tot respectul pt acesti oameni, am mers si eu la unul (femeie) care m-a ajutat sa trec peste niste probleme destul de serioase. La revedere!
vioxx_grace
Postat pe 7 Decembrie 2008 15:35
De la: vioxx, la data 2008-12-01 20:07:53daraga printesuca, aceasta beatriz se referea la mine, dar cum mahalagioacele trebuie ignorate, asta voi face si eu, iar tu cea care spui ca ti-ai lasa copilul pentru cat? 8 luni? Inseamna ca nu sti despre ce vorbesti. O adevarata mama nu-si lasa copilul in grija altcuiva doar pt razbunare nici macar 1 zi. Eu am avut copilul plecat la tatal lui in Italia 2 saptamani si pt ca asta si-a dorit el (copilul) si nici nu-ti poti imagina ce a fost in sufletul meu si cat mi-a venit factura de telefon. Asa ca nu mai vb tu din postura de mama, ca vb prost. Iar daca vrei sa te razbuni in felul acesta cred ca ai da gres, cel putin in cazul meu. Eu consider ca acolo unde a crescut copilul meu mai poate creste inca unul si nu oricare, al omului pe care il iubesc. Si daca as ajunge in situatia sotiei inselate asa cum o tot dati voi, as avea demnitatea si mandria sa-l las sa-si traiasca viata, asa cum considera el mai bine. Zece copii daca as avea, nu as accepta sa traiesc langa un asemenea om. Dar atata timp cat voi depindeti de acesti barbati, meritati sa va calce in picioare, iar scuza cu copilul este de mult rasuflata si cu stricatul caselor de asemenea. In general cand apare o a treia persoana intr-o casatorie, temelia acelei case era de mult daramata. Asa ca ganditi bine inainte de a improsca cu noroi si cautati la voi de ce barbatii care va sunt soti, cauta linistea in bratele altora.
MAI DRAGA...N-AI INTELES NIMIC!!!! >>NUMAI ,ATUNCI, CAND ,SOTIA ,IL DORESTE "INAPOI "PE HAHALERA ..PROCEDEAZA ASA>>II LASA COPII ~8 LUNI !!! ITI DAU NR. COLEGII MELE SI-TI VA EXPLICA EA ,CA CU AJUTORUL NOSTRU>>CARE AM FACUT FRONT COMUN>HAHALERA S-A INTORS IN.....5 LUNI >>DINTRE CARE 2 LUNI A FACUT O CURTE CA PANA SI NOI AM INVIDIAT-O ...LA ASA CURTE!!!! TOT TACAMUL....PUPAT PIATA INDEPENDENTEI...ETC.... SI UITE CA AU TRECUT MULTI ANI SI HAHALERA S-A INVATAT MINTE!!! >>IAR SUFLETUL TE-A DURUT ...pentru factura de la telefon DOAR!!!!!!!!!!

Postat pe 7 Decembrie 2008 16:24
da si eu sunt de acord cu majoritatea dintre voi ca un barbat isi lasa fam si copii
ana_obreja1986
Postat pe 7 Decembrie 2008 21:31
De la: printesuca, la data 2008-12-01 09:50:27 o MAMA adevarata nu si lasa copii niciodata cu atat mai putin intr un razboi cu sotul. cand vei fi mama vei afla si vei simti k nimic din luma asta, nici macar un divort, nu te va determina sa renunti la copii tai. in fiecare "amanta" ca sa vb pe limba ta se afla o sotie si o mama buna.


Mai mama, mai printesuca mica, daca nu ai avut onestitatea de a discuta cu femeia lui, de a afla cu adevarat ce e in casa aceea, tot ce stii tu cu: deciziile luate de unul singur, greutati, lipsa suportului afectiv s.a.m.d. le stii tot de la el? Nu te mai minti singura ca iti spune ce vrei tu ca sa primeasca ce vrea el.Nu are si ceva mai multi ani decat tine? Nu-l intrebi pe ea cum o alinta, sau poti crede ca numai cu tine face asta? Daca e sa alinte, sa dragalaseasca o face si acasa. Fii cuminte si deschide ochisorii pana nu pune femeia lui manuta pe tine ca umbli cu tinicheaua de coada toata viata. Hai sa fii fericita!
Agape
Postat pe 7 Decembrie 2008 22:22
Si eu sunt de acord ca un barbat isi lasa familia si copii pentru amanta.
....1..... amantele sa lase casniciile alora in pace atat am avut de spus.Daca cei doi casatoriti ,au probleme in casnicie sa si le descurce siguri.
Apropo voua nu va este rusine sa iesiti cu oameni insurati la cafele sa ii agatati?Sau cum i-ati cunoscut?
Ati filtrat cu ei apoi cand ati aflat ca este casatorit v-ati intalnit in continuare ca niste nesimtite cu el....corect nu?

.... 2.... cine se casatoreste trebuie sa stie din start cu cine se incurca adica un om cu caracter nu jigodii,mai bine singura decat asa.
Daca este jigodie asa este de la inceput,asta e clar.Caracterul omului ramane intact.

.....3....Eu nu i-as da divortul si nu i-as reda liberatea din contra as lupta pentru dragostea lui pana la capat,m-am casatorit din dragoste asa ca voi lupta pana la capat pentru dragostea lui nu il voi lasa nici unei amante.
Pentru tipa care a raspuns ca il va lasa in pace sa se duca la alta,daca l-ai iubi intr-adevar pe "amant"adica viitorul sot nu cred ca ai mai pune asa problema.In primul rand dragostea presupune si gelozie si nu in ultimul rand lupta,deci nu poti renunta asa pur si simplu la iubirea vietii tale spunand-i da
sigur te las sa ramai cu amanta dragul meu,eu ma descurc singura cu cei 2 copii pe care i-am facut cu tine.
Eu una nu l-as lasa sa ramana cu aia nici in ruptul capului,as incerca orice modalitate sa il fac sa se intoarca la mine.
Iar casnicia sa mearga maid eparte pentru ca da asa am fost crescuta cu gandul sa imi apar familia si barbatul de tarfulitze si cu gandul de a ramane alaturi de el.
Ca doar de asta l-am luat nu?

......4.....Nu mai raspunde nimeni la intrebarea mea?
Amantelor ce ati face daca actualul"amant"v-ar insela cu alra peste ceva timp si v-ati trezi in postura sotziei inselate?

va spun eu cred ca i-ati rupe parul din cap aleia!!!!

eu nu judec pe nimeni dar intreb de ce trebuiau sa se inventeze aceste creaturi pe lume amantele?

Asadar le doresc tuturor amantelor din lume care au facut rau , ca iubitul sau sotzul lor sa isi gaseasca o amanta!!!!
elenutza666
Postat pe 8 Decembrie 2008 13:24
cele care au un sot si se iubesc se inteleg foarte bine , nu trebuie sa fiti sigure atat de mult pe voi ,nu stiti niciodata cand o sa vi se intample aceeasi istorie ,iar cele care ocupa postul de amanta "CREDINCIOAELOR" D-zeu o sa aiba grije si de voi...de suferinta provocata sotiilor...multa bafta la toata lumea si iubitiva mult.
angik_grace
Postat pe 9 Decembrie 2008 12:27
Nu am zis niciodata ca sunt sigura pe mine "Doamne fereste"insa nici nu l-as lasa sa plece cu una cu doua as lupta pana la capat cu presupusa"amanta"pana i-as socte-o din cap
in plus sa stiti voi marea majoritate a barbatilor totusi ma uit in jur si ii vad casatoriti cu femeia de acum 20 de ani nu i-am vazut sa fie despartiti decat pe foarte putini dintre ei.
Ca si sotzie ai o siguranta,pe cand unei"amante"oricand poate sa ii dea cu sutul in fund.
Nu sunt sigura pe mine chiar daca sunt casatorita cu el,doar ca nu imi da motive sa ma ingrijorez,in plus nu vad de ce ar cauta in alta parte ceva din moment ce intre noi totul e ok si ....cel mai important am grija sa se mentina atractia dintre noi!Chiar si dupa 3 ani ne dorim din ce in ce mai mult!
Apropo sa stiti ca si pentru barbati exista"iubirea vietii lui"de asta sunt oarecum sigura pe sentimentele lui pentru ca stiu ce insemn pentru el.Asta nu inseamna ca inteleg siguranta asta ca pe un semn ca pot sa fac ce vreau sau ca nu trebuie sa mai fac nimic ca sa mentin relatia.

Da am ajuns la concluzia ca un barbat isi lasa sotzia numai daca vrea ea!

"Eiuta "ce mai faci nu ti s-a nazarit iar "fiorul "pe vreun alt barbat insurat?

Pe bune acum faza cu fiorul de 7 ori in viata nu este reala ,odata spui ca cel de acum este iubirea vietii tale,odata spui ca e posibil sa se mai intample sa mai simti acel fior de cateva ori in viata asta.Cine sa te mai inteleaga?
elenutza666
Postat pe 9 Decembrie 2008 15:11
......4.....Nu mai raspunde nimeni la intrebarea mea?
Amantelor ce ati face daca actualul"amant"v-ar insela cu alta peste ceva timp si v-ati trezi in postura sotziei inselate?

Eu cerd ca am specificat ca dupa ce a divortat si era cu mine a indraznit sa iasa si cu alta ... am aflat, l-am inselat la randul meu si pe urma i-am spus k am aflat ce a facut el intr-o noapte si ca am procedat la fel.... crede-ma ca nu i-a mai trebuit si nici nu ii mai tebuie nici macar sa intoarca capul dupa altele deoarece nu i-a convenit situatia in care l-am pus.... de atunci suntem un cuplu fericit, suntem casatoriti si suntem in permanenta impreuna.
Sincer doresc tuturor sotiilor o casnnicie ca a mea
droghy89m
Postat pe 10 Decembrie 2008 12:24
Inseamna ca asta ar trebui sa faca si sotiile inselate !!!
elenutza666
Postat pe 10 Decembrie 2008 16:45
Am citit si m-am minunat. Aceasta pagina mi se pare un razboi intre sotii si amante. Eu am o singura intrebare: el? El, cel care inseala nu are nimic de spus? Nimeni nu e zis nimic despre indivisul care inseala, totul s-a redus la sotii si amante. Ca si cum toata vina s-a impartit in 2: o parte sotiei, o parte amantei. Si el? De ce el e cel vrajit, pacalit etc? Este cumva un obiect? El este persoana care a permis ca totul sa se intampe.
fantome
Postat pe 15 Decembrie 2008 15:24
eu sunt sigura ca nu l-as putea ierta daca m-ar insela.... si nu as lupta deloc sa-l recuperez .... poate daca as avea vre-o 50 de ani si zeci de ani de casnicie as gandi altfel..... dar in acest moment ...la 3 luni de la nunta spun cu mana pe inima ca nu as putea trece peste asa ceva.... chiar daca el ar insista ca a gresit... sa-si cera mii de scuze n-as mai putea fi aceeasi.... nu as mai putea avea sentimente frumoase pt el...nu l-as mai putea lasa sa se atinga de mine exclus total sexul si alintarile .... toata dragostea pt el s-ar transforma in ura.... asa sunt eu ..oricat m-ar durea ...sunt prea orgolioasa ca sa pot ierta o inselare...
daca tipa respectiva nu stie ca suntem casatoriti n-am nimic cu ea... dar daca e una care stie ca suntem casatoriti mi-e mila de ea..... daca nu pot sa-l zapacesc pe el ca e de 2 ori mai mare ca mine pe aia o fac sa nu-i mai trebuiasca in viata ei barbat insurat

il las eu pe el ca sotie daca aflu ca m-a inselat inainte sa ma lase el ...... i-l las eu la amanta....n-am de ce sa-mi petrec restul zilelor langa un nesimtit cu 2 fete. Daca nu ne intelegem divort....impartirea bunurilor si mergem mai departe asa greu cum este......in nici un caz n-as sta sa ma rog de el ...hai te rog nu ma mai insela cu tarfa aia si intoarce-te la mine....Daca ma mai iubeste indiferenta mea l-ar durea mai tare si faptul ca nu vreau sa mai stiu nimic de el
rocsanyk3
Postat pe 16 Decembrie 2008 15:50
o intrebare pentru amante
VOUA NU VA ESTE FRICA SA MERGETI SINGURE PE STRADA?....AVETI CURAJ SA IESITI MAI PE SEARA SA VA PLIMBATI SINGURE PE STRADA ?

daca raspunsul este DA cred ca nu stiti de ce este in stare o nevasta inselata...parerea mea e ca nu sunteti constiente
rocsanyk3
Postat pe 16 Decembrie 2008 15:55
Asta spui acum la 3 luni dupa nunta,dar mai discutam dupa ce va instalati in casatorie cu adevarat,acum sunteti la inceput.
Eu una as lupta pentru el nu as divorta,si iti spun sincer de ce.Pnetru ca il iubesc prea mult ,nu pot trai fara el,si chiar daca sa presupunem ca o amanta ar interveni intre noi sunt sigura ca daca nu i-as reda eu libertatea nu ar ramane cu ea.
elenutza666
Postat pe 16 Decembrie 2008 16:56
Asta spui acum la 3 luni dupa nunta,dar mai discutam dupa ce va instalati in casatorie cu adevarat,acum sunteti la inceput.
Eu una as lupta pentru el nu as divorta,si iti spun sincer de ce.Pnetru ca il iubesc prea mult ,nu pot trai fara el,si chiar daca sa presupunem ca o amanta ar interveni intre noi sunt sigura ca daca nu i-as reda eu libertatea nu ar ramane cu ea.
elenutza666
Postat pe 16 Decembrie 2008 16:56
si ai prefera sa stea cu tine cu forta si sa continue sa se vada cu amanta....hmm
angik_grace
Postat pe 17 Decembrie 2008 11:03
sincer tot respectul pentru rocsanyk3. Mai bine suferi un an doi din cauyya lui ddecat sa suferi o viata gandindu-te ca a fost cu alta.
droghy89m
Postat pe 17 Decembrie 2008 11:49
De la: elenutza666, la data 2008-12-16 16:56:33Asta spui acum la 3 luni dupa nunta,dar mai discutam dupa ce va instalati in casatorie cu adevarat,acum sunteti la inceput.
Eu una as lupta pentru el nu as divorta,si iti spun sincer de ce.Pnetru ca il iubesc prea mult ,nu pot trai fara el,si chiar daca sa presupunem ca o amanta ar interveni intre noi sunt sigura ca daca nu i-as reda eu libertatea nu ar ramane cu ea.


Pentru ce sa lupt? pentru un nesimtit care nu a stiut sa ma aprecieze?...Daca eu stiu ca am pus tot sufletul in relatie...si am incercat sa fie totul bine din toate punctele de vedere si lui nu-i ajunge dragostea, grija si respectul meu....vrea sa ¨incerce ceva nou¨????? Eu cum am reusit sa fiu fidela, iubitoare, atenta, gospodina, etc...el e mai cocos si are dreptul sa insele si eu sa ma duc sa-i pup picioarele pt ca-l iubesc...Dar oare el ma iubea la fel de mult cand era in pat cu amanta?
Nu imi voi calca singura orgoliul si respectul fata de mine ... asa cum a gresit ¨o data¨ se poate intampla ¨de x ori¨ dupa ce ne impacam....si decat sa mai pierd din tinerete tot lasand de la mine...o iau frumusel pe dumul meu ...Alaturi de familie si prieteni oricat ar fi de greu treci peste ...

Am mentionat si eu ca poate asa gandesc acum ca avem doar 3 luni dar sper sa ma tina naravul si sa gandesc asa toata viata iar daca doamne fereste il pune pacatul sa-si gaseasca o amanta sa am aceeasi putere si sa nu stau langa o ¨lichea¨ care sa-si bata joc de mine doar pentru ca il iubesc si nu pot trai fara el .....

locuim de 2 ani jumate impreuna si nu s-a schimbat nimic dupa nunta... deci nu suntem atat de ¨neinstalati¨...

Cum spui tu: ¨si chiar daca sa presupunem ca o amanta ar interveni intre noi sunt sigura ca daca nu i-as reda eu libertatea nu ar ramane cu ea.¨
....Nu ar ramane cu ea si daca ,,,,,,dupa un timp isi mai gaseste alta amanta,,,,,iar nu-i redai libertatea pt ca-l iubesti?....
rocsanyk3
Postat pe 18 Decembrie 2008 03:30
foarte bine zis rocsanyk3 , sunt in totalitate de acord cu tine
angik_grace
Postat pe 18 Decembrie 2008 16:08
De la: rocsanyk3, la data 2008-12-18 03:30:34
De la: elenutza666, la data 2008-12-16 16:56:33Asta spui acum la 3 luni dupa nunta,dar mai discutam dupa ce va instalati in casatorie cu adevarat,acum sunteti la inceput.
Eu una as lupta pentru el nu as divorta,si iti spun sincer de ce.Pnetru ca il iubesc prea mult ,nu pot trai fara el,si chiar daca sa presupunem ca o amanta ar interveni intre noi sunt sigura ca daca nu i-as reda eu libertatea nu ar ramane cu ea.


Pentru ce sa lupt? pentru un nesimtit care nu a stiut sa ma aprecieze?...Daca eu stiu ca am pus tot sufletul in relatie...si am incercat sa fie totul bine din toate punctele de vedere si lui nu-i ajunge dragostea, grija si respectul meu....vrea sa ¨incerce ceva nou¨????? Eu cum am reusit sa fiu fidela, iubitoare, atenta, gospodina, etc...el e mai cocos si are dreptul sa insele si eu sa ma duc sa-i pup picioarele pt ca-l iubesc...Dar oare el ma iubea la fel de mult cand era in pat cu amanta?
Nu imi voi calca singura orgoliul si respectul fata de mine ... asa cum a gresit ¨o data¨ se poate intampla ¨de x ori¨ dupa ce ne impacam....si decat sa mai pierd din tinerete tot lasand de la mine...o iau frumusel pe dumul meu ...Alaturi de familie si prieteni oricat ar fi de greu treci peste ...

Am mentionat si eu ca poate asa gandesc acum ca avem doar 3 luni dar sper sa ma tina naravul si sa gandesc asa toata viata iar daca doamne fereste il pune pacatul sa-si gaseasca o amanta sa am aceeasi putere si sa nu stau langa o ¨lichea¨ care sa-si bata joc de mine doar pentru ca il iubesc si nu pot trai fara el .....

locuim de 2 ani jumate impreuna si nu s-a schimbat nimic dupa nunta... deci nu suntem atat de ¨neinstalati¨...

Cum spui tu: ¨si chiar daca sa presupunem ca o amanta ar interveni intre noi sunt sigura ca daca nu i-as reda eu libertatea nu ar ramane cu ea.¨
....Nu ar ramane cu ea si daca ,,,,,,dupa un timp isi mai gaseste alta amanta,,,,,iar nu-i redai libertatea pt ca-l iubesti?....


wow ce te-ai "inervat"! Saracul baiat, stai cuminte ca inca nu a facut nimic,nu? Pastreaza energia pt. cand o fi, daca o fi , doamne fereste.
Agape
Postat pe 18 Decembrie 2008 20:20
Chiar asa....era doar o presupunere deocamdata slava Domnului totul este bine intre noi,insa era doar o presupunere.
Dar eu iti spun ca si noi am locuit impreuna 2 ani inainte de casatorie dar dupa efectuarea casatoriei si dupa ce mai trece un timp.....perioada asta de dupa casatorie primele luni este foarte grea,de acomodare cu ideea,nu stiu se petrece ceva in subconstient nu stiu ce insa e diferit fata de inainte,Spre exemplu sotul meu s-a schimbat foarte mult,multe lucruri in bine ceea ce ma bucura enorm,dar si cateva lucruri la care nu am asteptam inspre rau,insa oricum relatia merge bine si ne iubim mult.
Eu sincer daca m-ar insela,as incerca sa inteleg motivele pentru care a facut acest lucru si as incerca toutsi sa ii dau o sansa ,degeaba te aprinzi.
E ciudat dar dupa ce te obisnuiesti cu ideea de casatorie dupa ce trece timpul te obisnuiesti atat de mult cu persoana iubita incat nu poti concepe viata ta fara el.
e adevarat ca este dureros daca m-ar insela insa nu stiu daca as putea sa il parasesc asa de simplu cum spui tu.Nu mai este vorba doar de un iubit sau de prietenul din adolescenta....este vorba de sotul meu si sincer prefer sa ii mai dau o sansa si sa inteleg ca de fapt e clar ca si eu am gresit undeva.

apropo nu e nici un sot pe aici>?
elenutza666
Postat pe 18 Decembrie 2008 22:18
Fetelor eu fac parte din actegoria celor inselate de sot(sunt la a 2 a casatorie) si sincer doare groaznic tradarea.

Am citit mai sus ca in viata platesti tot ce faci si asa este. Eu am divortat pt k nu am putut sa-l iert, apoi mi-am dat si eu seama ca, casatoria noastra nu mergea in directia corecta si sincer va spun ca sunt mai fericita decat as fi sperat vreodata sa fiu.

Lacrimile si durerea mi-au fost rasplatite cu fericire si iubire. Iar "EI" viata i-a adus numai necazuri de atunci. EA are un copil de 9 ani si a ramas handicapat. Nu vreau sa intrec masura cu afirmatiile mele si nici sa dau loc la insinuatii dar va spun ca fata ei a incetet sa mai progreseze din momentul in care i-am prins eu pe ei 2.

Cine si de ce i-a facut asta sau de ce se intampla asta nu stiu..dar pot sa zic ca "femeia" asta nu este la prima abatere. Copilul ei este facut cu un barbat care avea o relatie stabila de 6 ani cu o fata iar ea era amanta lui stiind foarte bine de existenta relatiei lui oficiale.
caurea_grace
Postat pe 19 Decembrie 2008 13:30
Eu vreau sa spun ca sunt pro divortului, tocmai ca am trecut prin asta si stiu ce inseamna.

Eu sunt pro ideii de a face o pauza pt k fiecare sa isi puna gandurile in ordine.

Sunt total pro comunicarii intre soti. Dupa parerea mea este una dintre cele mai probabile garantii ale unei casatorii fericite.

Si in extraordinar de putine cazuri as fi pro unei aventuri(nu explic pe larg ca ar fi prea mult) dar sunt total in contra unei relatii in paralel. A unei amante.

Ca sa poti dormi linistit noaptea si sa fii o persoana onorabila in continuare divorteaza frate si apoi poti sa te culci cu cine si cat vrei!!!!Sau mergeti la consiliere matrimoniala daca nu puteti ajunge la un rezultat favorabil cu orice incercati dar
NU va aruncati repede intre picioarele "uneia" ca sa va consolati!


Relatiile extraconjugale inseamna tradare, inseamna lipsa de respect inseamna a minti pe sotia/sotul tau si pe tine insati.
caurea_grace
Postat pe 19 Decembrie 2008 13:42
De la: elenutza666, la data 2008-12-16 16:56:33Asta spui acum la 3 luni dupa nunta,dar mai discutam dupa ce va instalati in casatorie cu adevarat,acum sunteti la inceput.
Eu una as lupta pentru el nu as divorta,si iti spun sincer de ce.Pnetru ca il iubesc prea mult ,nu pot trai fara el,si chiar daca sa presupunem ca o amanta ar interveni intre noi sunt sigura ca daca nu i-as reda eu libertatea nu ar ramane cu ea.

Nu te-as sfatui sa-i spui si sotului tau cum gandesti. Iti spun asta sincer si prieteneste.
Eu zic k intr-o astfel de situatie nu merita sa-l mai iubesti, iar asta cu nu poti sa traiesti fara el este o forma prin care tu iti omori singura dinainte toate sansele de a-ti reface viata si de fi din nou fericita intr-un caz de genul asta (Doamne fereste!de asa ceva dar...we never know)
Ca il iubesti acum inteleg si apreciez, dar sa te calce in picioare intr-o totala nepasare si tu zici in continuare k il iubesti si vrei sa stea langa tine....de ce sa stea dak nu te mai iubeste si nu te mai respecta?
PS k ar ramane sau nu cu amanta e un detaliu, important este ce a facut deja nu ce ar face dak te-ai desparti tu de el.Daca gandesti asa trebuie sa-ti asumi faptul k va ramane cu tine dar nu va renunta la ea. Daca v-ati desparti poate ar renunta la ea poate nu, dar dak tu il vrei in continuare clar va ramane si cu ea(pt k este o forma prin care tu ii permiti asta)
bastiuta
Postat pe 19 Decembrie 2008 13:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cat costa sa faci starea civila? 24 De la: Blonda_Sweet 20 Martie 2011 19:27
DJ NUNTA,BOTEZ 1 De la: kudika_5526 20 Aprilie 2012 01:28
Vand Rochie de Mireasa Second Hand 21 De la: VSquall 4 Martie 2016 12:09
Cautam nasi 28 De la: kudika_708 25 Iunie 2012 19:17
nunta in sine 7 De la: cj25har 4 Iunie 2010 12:45