Setari Cookie-uri

cum sa uit?!?

De la: kudika333658, la data 2010-11-29 11:46:37pana acum 1 luna el era foarte gelos desi nu avea motive,nu inteleg schimbarea asta brusca de ce spune ca nu ma mai iubeste ? dar daca stie ca sunt plecata de acasa ma suna si ma intreaba ce fac si unde sunt

pana acum o luna nu o cunoscuse pe aia.
AM FOST IN SITUATIA TA. EXACT IN SITUATIA TA ACUM 4 LUNI.
E greu...stiu ca e foarte greu...si stiu ca te enerveaza ca toata lumea iti da raspunsuri dure...dar nu il mai cauta. Pastreaza macar o farama de demnitate. ...Nu o sa iti para rau mai tarziu.
Oricum...lui nu prea ii mai pasa...
ploidevise
Postat pe 6 Decembrie 2010 16:59
De la: __XXX__, la data 2010-12-04 13:56:49M-am amuzat teribil citind ceea ce ati scris aici... Si eu am facut din nou un dus rece....chiar daca fac mereu cel putin 2 pe zi...de cateva luni incoace...
Si ca sa iti spun ca se poate si mai rau....Alexandra...asculta la mine.....Dupa 4 ani...cu bune si cu rele..(fara mutat impreuna )....cu 2 zile inainte de ziua mea de nastere...si dupa alte 3 cereri...a venit si vestea cea mare: ”Vrei s fii sotia mea???--hai sa cautam inel de logodna!!!” - eu mi-s mai pretentioasa..si noh... Eu...fericire nevoie mare...parca nu imi mai incapeam in ”mine”....El..merge inpoi acasa...La 2wa zile, mai exact de ziua mea....primesc alta veste mare....”el nu ma mai iubeste cum m-a iubit pana acum si gata..ne despartim!!”....ce reactie sa am eu???am crezut ca ii gluma si noh ii trece...tinand cont ca mi-o zis-o la telefon si noh..... Si uite asa au trecut 2 luni de atunci...in care eu inca m mai bag cand imi vine s plang sub un dus cu apa rece (la propriu)...ca s imi treaca....Alt motiv nu o avut....doar ca asa...de-o data ...flacara so stins....Ne-am intalnit o singura data la un ceai....si doar atat...Ce-ar mai fi de facut????ce-ar mai fi de zis???nu mai stiu...si nici nu mai vreau s stiu...pt ca daca ma iubea...si intr-adevar vroia s fac casa cu el....facea ceva....Nu se pot schimba sentimentele asa de pe o zi pe alta.....Dar capul sus..privirea inainte...si...zambetul pe buze....si trecem peste....



nici eu...NU POT SA INTELEG...cum se schimba asa sentimentele de pe o zi pe alta...
ploidevise
Postat pe 6 Decembrie 2010 17:02
Eu am ramas cu foarte multe intrebari fara raspuns...dar de un lucru sunt absolut sigura..ca ma iubeste...(dar ii e rusine pt ceea ce o facut)..si ii greu s recunoasca faptul ca el a gresit...asa sunt barbatii..(el mult mai orgolios si mai incapatanat ca altii - stiu eu ce am avut la casa mea)..... .....

Faza este ca si noi ca femei gresim mult intr-o relatie...numai ca nici noi (ca si ei d altfel)..nu vedem... si de aici incep diverse chestii....Uite eu mi-s 1000%%sigura ca nu mo inselat in astia 4 ani ....si dk tusi a facut-o....bravo lui..ca a facut-o fara ca eu s simt lucrul acesta... ...ce pot s zic ma mult d atat????.....

Discutam cu un psiholog aseara cum pleaca fiecare dintr-o relatie... ...impacat...mai putin impacat...ferict ca a scapat...??? ......si am ajuns la concluzia ca sa se poata trece mai usor peste...trebuie s iti inchei socotelile cu tine insati prima data...apoi cu voi...si apoi cu el.... ...si mai apoi se poate iesi la o cafea....fara strangeri d inima...sau faze d genu ..parerea mea....si a psihologului....Eu una o sa aplic acesta chestie..pt ca dupa cum am mai spus...multe intrebari mi-au ramas fara raspuns...si ca sa pot merge mai departe (chiar dk se poate si fara...dar mai greu)...ii musai sa gasesc acele raspunsuri....

Va pup si ma scuzati petru lungimea textului...
__XXX__
Postat pe 6 Decembrie 2010 21:14
De la: __XXX__, la data 2010-12-06 21:14:02Eu am ramas cu foarte multe intrebari fara raspuns...dar de un lucru sunt absolut sigura..ca ma iubeste...(dar ii e rusine pt ceea ce o facut)..si ii greu s recunoasca faptul ca el a gresit...asa sunt barbatii..(el mult mai orgolios si mai incapatanat ca altii - stiu eu ce am avut la casa mea)..... .....

Faza este ca si noi ca femei gresim mult intr-o relatie...numai ca nici noi (ca si ei d altfel)..nu vedem... si de aici incep diverse chestii....Uite eu mi-s 1000%%sigura ca nu mo inselat in astia 4 ani ....si dk tusi a facut-o....bravo lui..ca a facut-o fara ca eu s simt lucrul acesta... ...ce pot s zic ma mult d atat????.....

Discutam cu un psiholog aseara cum pleaca fiecare dintr-o relatie... ...impacat...mai putin impacat...ferict ca a scapat...??? ......si am ajuns la concluzia ca sa se poata trece mai usor peste...trebuie s iti inchei socotelile cu tine insati prima data...apoi cu voi...si apoi cu el.... ...si mai apoi se poate iesi la o cafea....fara strangeri d inima...sau faze d genu ..parerea mea....si a psihologului....Eu una o sa aplic acesta chestie..pt ca dupa cum am mai spus...multe intrebari mi-au ramas fara raspuns...si ca sa pot merge mai departe (chiar dk se poate si fara...dar mai greu)...ii musai sa gasesc acele raspunsuri....

Va pup si ma scuzati petru lungimea textului...


Nu vreau sa te dezamagesc...dar unele raspunsuri nu ai sa le ai niciodata. Am trecut prin asta ...si sincer inca mai trec desi, dupa cum am spus mai sus au trecut deja 4 luni. Si fostul meu a plecat si si-a gasit pe alta. de fapt era deja cu ea cand s-a despartit de mine printr-un email. Am rupt orice lehatura cu el..nu l-am cautat niciodata iar atunci cand m-a cautat el am fost f rece...
E greu si e aiurea ca situatiile de genul asta te marcheaza dar pana la urma poate asa trebuie sa fie. Sunt situatii din care invatam lectii de viata si e bine sa fim "zguduite" putin ca sa nu le uitam niciodata si sa nu mai repetam experienta.
Raspunsurile ai sa le gasesti in tine...in timp...ai sa capeti (probabil) mai multa inteligenta emotionala. Eu NICIODATA nu am considerat si nici nu consider ca trebuie sa il intreb pe el vreodata. Oricum nu mai am incredere si ce rost ar mai avea sa rastalmacesc la infinit niste minciuni.

E greu...dar ce nu ne ucide ne face mai puternice
oricum...

Un barbat care iubeste cu adevarat si nu vede viata fara tine te cauta ...! deci eu zic sa nu iti continui viata pe ideea ca el te iubeste dar e prea orgolios sa o recunoasca. Iti faci tie rau si la un moment dat s-ar putea sa ramai surprinsa cand afli contrariul. Mai degraba priveste lucrurile la rece si analizeaza faptele lui.
Un barbat care pleaca fara sa se gandeasca f mult la ce simti tu inainte de nunta te iubeste sau se iubeste mai mult pe sigur. Merita sa iti faci o viata cu unul ca el? sa zicem ca va impacati dar de unde stii ca peste 3 ani nu se va razgandi de TOT si te va lasa cu un bebe in fata usii?
ploidevise
Postat pe 7 Decembrie 2010 09:04
Stau cateodata si ma gandesc,oare ei sufera ,se pun in locul nostru?? Lor li se pare normal ca dupa un timp sa se intoarca si noi sa ne purtam ca si cum nimic nu s-a intamplat....
alexandra_alle
Postat pe 7 Decembrie 2010 09:23
de ce te intereseaza ce simte el? Tu crezi ca lui ii pasa de ce simti tu daca patruleaza cu alta pe la masa pe acasa?
NU II PASA PREA MULT!
nu te mai gandi! El o tine pe aia in brate, incearca sa o cucereasca, o scoate in oras, se plimba cu ea, o saruta, o iubeste iar TU, TU stai si te gandesti ce simte el...sau ce crede sau ce gandesti. Eu cred ca pe el in doare fix cat ai tu negru sub unghie...mai ales acum ca e proaspat indragostit

ploidevise
Postat pe 7 Decembrie 2010 11:07
de ce sa te mint ca ai sa-l uiti repede?
ai sa suferi si ai sa plingi de multe ori daca l-ai iubit-de fapt il iubesti inca;trecerea spre uitare sa face lent si greu;cel mai bine e sa ai activitate ,te vei refugia in munca invatatura distractie etc.;creeaza-ti un fel de scut antitrecut,rupe orice contact cu el si nu accepta compromisuri lasa-l pe el sa-si dea seama unde a gresit,trateaza-l cu nonsalanta cind te cauta sau va intilniti intimplator;vei uita trecutul cu el si vei putea sa te regasesti pe tine ca sa mergi mai departe,daca te gindesti tot timpul la el nu vei putea fi fericita cu nimeni repeta-ti mereu ,,acest barbat nu e alesul meu''
utad
Postat pe 7 Decembrie 2010 12:04
De la: ploidevise, la data 2010-12-07 11:07:51de ce te intereseaza ce simte el? Tu crezi ca lui ii pasa de ce simti tu daca patruleaza cu alta pe la masa pe acasa?
NU II PASA PREA MULT!
nu te mai gandi! El o tine pe aia in brate, incearca sa o cucereasca, o scoate in oras, se plimba cu ea, o saruta, o iubeste iar TU, TU stai si te gandesti ce simte el...sau ce crede sau ce gandesti. Eu cred ca pe el in doare fix cat ai tu negru sub unghie...mai ales acum ca e proaspat indragostit




nu am zis ca ma gandesc la el,daca se gandeste ce simt eu ,vb asa la modul general,la baietii.....daca ai citit mai sus eu am zis ca am inceput sa-l uit si ca el este cel care ma cauta acum ...doar ca este prea tarziu
alexandra_alle
Postat pe 7 Decembrie 2010 12:37
Mergi mai departe viata e frumoasa, insa cauta f mult compania prietenelor tale si incearca sa aveti activitati cat mai distractive impreuna deoarece ai nevoie sa-ti distragi f mult gandul de la el. Si eu am treekut de un an aprox prin asa ceva si aproape sunt vindekata total,doar ca eu sunt o fire mai sensibila, insa am vizionat filme comedii, tot ce mi-a plakut mie, in prostie doar sa nu am timp sa ma gandesc la el ce face el sau unde e el....cat de cat m-au ajutat desi cel mai greu moment e noaptea knd ma puneam sa dorm, in skimb in cursul zilei poate fi ok, asa ca sfatul meu e sa-ti asaltezi prietenele prietenii cu iesiri in oras, suc, sau acasa la una din voi sa va distrati, trebuie uitat acest individ. Successsssss
oanabrit
Postat pe 7 Decembrie 2010 18:46
pt ploidevise

Te inteleg si iti multumesc....stiu...stiu prea bine ce si cum ma asteapta....poate ca o sa ma doara mai mult...cand voi afla diverse....dar...atata timp cat el a plecat dintr-o prostie (si tot ceea ce mi-a zis mi-a zis ca sa ma faca s sufar...pt ca si eu la randul meu l-am ranit unde lo durut mai tare - asa suntem noi mai sadici ) cred ca am datoria de a cauta raspunsurile...Stiu ar fi trist si magandesc mereu cu groaza la ideea impacaraii...caci cine stie ce-o s fie peste catva ani (dk o sa fie tot cu el)...dar eu cred ca uneori o despartire e mereu binevenita...asa ca un electrosoc...vede fiecare ce gseste...si dk se poate se poate schimba...si totul ia o alta intorsatura....ciudat..nu-i asa????

Am vazut pe altcineva care dupa un an inca mai are un gust amar in ceea ce priveste o relatie anterioara...si sincera s fiu..nu vreau s ajung asa...d asta imi trebuie raspunsuri..ca sa pot merge mai departe fara ca el s fie altceva decat o amintire.... ...sa nu mai tresar cand vad ca ma suna....sau cand ma intalnesc cu el inima so ia razna....Vreau s pot s pun capul pe perna fara sa ma gandesc ce bn ar fi fost s fie langa mine...si faze de genu...Trebuie sa imi iau ”La revedere” de la el..de la noi...pt ca mai apoi s nu incep s fac comparatii intre el...si diversi...nu vreau s ajung acolo....

VA pup
__XXX__
Postat pe 7 Decembrie 2010 19:14
De la: __XXX__, la data 2010-12-07 19:14:00pt ploidevise

Te inteleg si iti multumesc....stiu...stiu prea bine ce si cum ma asteapta....poate ca o sa ma doara mai mult...cand voi afla diverse....dar...atata timp cat el a plecat dintr-o prostie (si tot ceea ce mi-a zis mi-a zis ca sa ma faca s sufar...pt ca si eu la randul meu l-am ranit unde lo durut mai tare - asa suntem noi mai sadici ) cred ca am datoria de a cauta raspunsurile...Stiu ar fi trist si magandesc mereu cu groaza la ideea impacaraii...caci cine stie ce-o s fie peste catva ani (dk o sa fie tot cu el)...dar eu cred ca uneori o despartire e mereu binevenita...asa ca un electrosoc...vede fiecare ce gseste...si dk se poate se poate schimba...si totul ia o alta intorsatura....ciudat..nu-i asa????

Am vazut pe altcineva care dupa un an inca mai are un gust amar in ceea ce priveste o relatie anterioara...si sincera s fiu..nu vreau s ajung asa...d asta imi trebuie raspunsuri..ca sa pot merge mai departe fara ca el s fie altceva decat o amintire.... ...sa nu mai tresar cand vad ca ma suna....sau cand ma intalnesc cu el inima so ia razna....Vreau s pot s pun capul pe perna fara sa ma gandesc ce bn ar fi fost s fie langa mine...si faze de genu...Trebuie sa imi iau ”La revedere” de la el..de la noi...pt ca mai apoi s nu incep s fac comparatii intre el...si diversi...nu vreau s ajung acolo....

VA pup


Mai fata draga, eu zic sa te duci la biserica si sa aprinzi o lumanare si sa-i multumesti bunului Dumnezeu ca te-a scapat de asa nenorocit. pai cum e posibil sa vrei sa-ti faci viata cu un dezechilibrat care mai e si terorist sa te chinuie asa de ziua ta?! Ce bine, cum sa fi fost bine langa asa ceva? asta e un terorist, un psihopat, cum sa te ceara in casatorie si peste 2 zile ( de ziua ta!!!) sa se desparta de tine?! Inca o dovada de terorism ca te suna, te cauta te dezechilibreaza cu prezenta lui.


Mai fata, nu mai plange dupa un om rau!

mihaelaghet
Postat pe 7 Decembrie 2010 20:54
miha..iarta-ma am uitat s precizez ceva...(un lucru foarte important)....e singur la parinti, numai mama lui traieste si locuieste in aceeasi casa cu el...la 200 de km de mine...iar eu..nu ma inteleg asa bine cu mama lui pentru ca eu i-a zis ca nu vreau dupa casatorie sa stau impreuna cu ea in casa...si s-a sparat p mine..+++alte divergente acumulate pe parcurs...
Si eu am impresia ca el i-a spus mamei ce a facut.(m-a cerut de nevasta - cu toate ca stia ca mai dvreme sau mai tarziu tot se intampla)..si ca sa ii faca p plac...ca doar ii mama...
Acum imi spune ca o gresit si ca mama e mama...si ca nu trebuia sa procedeze asa...dar asa era de suparat...ca noh....

Dumnezeu stie ce-o s fie...eu vreau doar un gram de fericre...
__XXX__
Postat pe 7 Decembrie 2010 21:12
De la: alexandra_alle, la data 2010-11-29 11:39:00Buna ziua numele meu este Alexandra,am 21 de ani si tocmai m-am despartit de prietenul meu cu care am stat 3 ani jumatate,la cateva zile dupa ce ne-am despartit el si-a facut o alta prietena care a dus-o acasa a prezentat-o parintilor lui si au petrecut cateva noptii impreuna.El spune ca nu s-a intamplat nimic intre ei doi doar au dormit impreuna si nimic mai mult ,dar eu nu cred.Eu i-am spus ca sunt dispusa sa ma impac cu el si sa ne mai dam o sansa dar el numai vrea,spune ca numai simte ceea ce a simtit o data pt mine.Mie imi este foarte greu si nu stiu ce sa fac sa trec peste tot,cum sa uit de el si cum sa fac sa numai sufar atat,nu e zi in care sa nu plang si sa nu ma gandesc la el :(


Draga Alexandra,
Este clar ca nu poti sa-l uiti dintr-o data. E firesc. Tu esti un om cu sentimente normale. Tocmai durerea ta reflecta acest lucru. Accepta o perioada de convalescenta sufleteasca in care propune-ti sa-l uiti pentru simplul fapt ca nu merita nimic din toata sinceritatea si delicatetea ta. Ai gasit un baiat care nu te-a meritat din pacate dar, atat. Gestul lui de a le prezenta parintilor sai o alta fata spune totul despre caracterul pe care il are. A facut un singur lucru bun, faptul ca nu a acceptat umilinta ta de a accepta sa fi cu el dupa ce a trecut-o pragul casei pe o alta. Daca ar fi acceptat gestul tau facut din disperare, ai fi suferit si mai mult pentru ca niciodata caracterul lui nu se va schimba. Despre femeile casatorite se spune ca daca accepta prima palma, vor urma altele nenumarate si din ce in ce mai multe. Cred ca acelasi lucru este valabil si in cazul fetelor care accepta sa fie inselate, vor fi din ce in ce mai mult si mai des inselate. Asta pentru ca, la fel ca si in cazul palmei, prima data cand se intampla se creaza precedentul care apoi se multiplica,devenind obisnuinta. Iti doresc sa fii fericita. Acum bucura-te de Sarbatori! Vine Anul Nou! Sarbatori fericite si cat mai multe daruri frumoase de la Mos Craciun!
gigi_oprea
Postat pe 7 Decembrie 2010 22:24
De la: alexandra_alle, la data 2010-12-06 16:24:30am revenit,imi pare rau dar am foarte ocupata zilele astea....am niste vesti ,acum el este cel care ma cauta ,ii pare rau.....dar este prea tarziu


Nimic nou... unii parca sunt batuti in cap si uite ca sa iti dau un exemplu de specie foarte asemenatoare cu masculul tau, ca unii chiar se aseamamana....am suferit si eu acum un an pt un idiot cu care am avut o relatie lunga si nu prea dar atat de profunda incat la despartire sa imi pierd increderea in tot.Am fost exact ca tine o luna plans dimineata la amiaz si seara m-a facut sa cred ca totul era din cauza mea pt niste greseli din trecut timp in care el umbla si cu 3 deodata.Facea exact ca al tau...nici nu te salveaza dar nici nu te lasa sa traiesti ,telefoane peste telefoane,imi spunea ca ii pare rau si totusi ma iubeste da da:)))))) el tot cu aia...pana intr-o zi in care si-a batut joc si de ea..am intrerupt orice fel de relatie cu respctivul pt ca e un gunoi de om si e in stare sa te minta in ochii cu cel mai mare drag..si acum sta si mai da mailuri ca ii e dor de mine si sa vorbim dar cine il baga in seama???:))) nimeni...pt ca e un looser mare care incearca la toate sa vada cine pica...eu nu in nici un caz...Oricum pana nu treci total peste ce ai avut cu el tot asa ai sa fii...afectata de tot ce face tot ce spune..indivizii ca el nu merita atentie si tin sa cred ca meriti mai mult decat unu ca el,increderea odata pierduta nu prea se mai repara.Succes si fa si u un bine omenirii si nu mai plange pt toti ratatii ti-o zic cu cea mai buna intentie
Lady_Gaga9
Postat pe 8 Decembrie 2010 13:48
Buna,

Si eu am avut in liceu o relatie aiurea care a durat vreo 2 ani. Ne potriveam ca nuca-n perete dar nah...adolescenta, prima relatie serioasa (bla,bla,bla). Imi submina increderea in mine si ne tot certam, zilnic, din plictiseala, pana a urmat o cearta maaare de tot si l-am parasit. Timp de 2 sapt. nu a dat nici un semn de viata- era plecat "la munte cu baietii".
Nu stiu daca intr-adevar plecase, stiu ca in prima mea zi fara el, la 18 ani, nu stiam ce sa fac. Era vacanta de vara, prietenele mele erau plecate la bunici, eu nu aveam nimic de facut. Am decis sa imi iau un summer job intr-o piata cu flori, unde lucra o prietena. La 1 sapt. de la marea despartire am cunoscut un baiat frumos in piata cu flori si ne-am indragostit din prima clipa. Fostul s-a intors dar: surpriza! tipa pe care credea ca ar putea-o lua inapoi in orice moment era cu altul. A urmat o luna in care fostul plangea seara de seara sub geamul meu, implorandu-ma sa-l iau inapoi si sa-l iert. Iar eu ma intorceam de la plimbare cu studentul ala frumos si rafinat si ma felicitam pt. decizia luata.
De fostul nu mai stiu nimic de 7 ani. Ultima data cand l-am vazut era de mana cu o tipa ce arata cum aratam eu cand eram cu el (culoarea parului, stil vestimentar).
Eu am absolvit medicina si m-am casatorit cu studentul meu frumos, care acum e inginer. Cu el am petrecut cele mai frumoase clipe din viata mea si am avut cele mai multe impliniri (sentimentale, profesionale). Si nu am regretat nici un moment faptul ca nu m-am intors in relatia nefunctionala pe care am avut-o inainte.
Din povestea mea sper sa se inteleaga ca:
1. cea mai buna modalitate de a uita pe cineva e.. cu altcineva
2. cautand raspunsuri in fosta relatie nu faci decat sa ramai cramponata in ea.
3. daca esti intr-o relatie nefunctionala, iesi cat mai repede daca vrei sa faci ceva cu viata ta.
4. dragostea adevarata apare cand si unde te astepti mai putin.
5. independenta si caracterul puternic atrag barbatii ca un magnet (arata-i fostului ce bine ti-e fara el- fizic, psihic, cariera- si cel mai probabil,se va intoarce ca un mielusel)
Desi fiecare are povestea ei, poate ajuta cu ceva lucrurile pe care le-am invatat eu. Succes, fetelor!
ad_ad
Postat pe 8 Decembrie 2010 17:29
Nu te merita si atat....cine stie cine iti e scris sa iti fie alaturi...acum plangi dar mai tarziu...vei rade..
aiana1985
Postat pe 8 Decembrie 2010 19:59
Buna, stiu ca doare dar nu incerca sa te cufunzi mai mult intr-un compromis de care esti constienta.
Iti recomand din suflet cartea lui Paul Coelho " unsprece minute"...citeste-o ai sa intelegi multe multe...pot sa-ti spun doar atat.."iubesti pentru ca iubesti...nimeni nu este raspunzator pentru ceea ce simti tu...nimeni nu este stapanul nimanui..".
Iti doresc sa ai mintea luminata pentru a lua deciziile cele mai intelepte.
doinaserbanescu
Postat pe 10 Decembrie 2010 09:38
De la: alexandra_alle, la data 2010-11-29 12:30:56oricum vreau sa va multumesc tuturor care au avut ceva de zis,si discutia cu voi mi-a facut ceva bine,un dus rece din cand in cand e bine venit


am vazut ca nu ai avut nici o reactie la parerile celorlalti, multe jignitoare pt tine. pe tine te supara ceva, pe bune? imi inchipui ca fostului iubit, ii acceptai ORICE, nu te afecteaza nimic pe tine. mai multa demnitate
delicacy
Postat pe 10 Decembrie 2010 16:37
De la: delicacy, la data 2010-12-10 16:37:33
De la: alexandra_alle, la data 2010-11-29 12:30:56oricum vreau sa va multumesc tuturor care au avut ceva de zis,si discutia cu voi mi-a facut ceva bine,un dus rece din cand in cand e bine venit


am vazut ca nu ai avut nici o reactie la parerile celorlalti, multe jignitoare pt tine. pe tine te supara ceva, pe bune? imi inchipui ca fostului iubit, ii acceptai ORICE, nu te afecteaza nimic pe tine. mai multa demnitate

mie nu mi s-a parut aproape nimic jignitor...sunt sfaturi sincere si poate mai dure. Oricum uneori (parerea mea cel putin) e nevoie de un cuvant mai aspru ca sa te trezesti din visare. Iar ea e tanara....nu are experienta necesara, poate, sa constientizeze de una singura cum si ce are de facut.
Oricum...sunt sugestii...pana la urma decizia ii apartine
ploidevise
Postat pe 10 Decembrie 2010 17:14
De la: alexandra_alle, la data 2010-11-29 11:39:00Buna ziua numele meu este Alexandra,am 21 de ani si tocmai m-am despartit de prietenul meu cu care am stat 3 ani jumatate,la cateva zile dupa ce ne-am despartit el si-a facut o alta prietena care a dus-o acasa a prezentat-o parintilor lui si au petrecut cateva noptii impreuna.El spune ca nu s-a intamplat nimic intre ei doi doar au dormit impreuna si nimic mai mult ,dar eu nu cred.Eu i-am spus ca sunt dispusa sa ma impac cu el si sa ne mai dam o sansa dar el numai vrea,spune ca numai simte ceea ce a simtit o data pt mine.Mie imi este foarte greu si nu stiu ce sa fac sa trec peste tot,cum sa uit de el si cum sa fac sa numai sufar atat,nu e zi in care sa nu plang si sa nu ma gandesc la el :(


Uf daca ai sti cat te inteleg ! Dar ma tem ca nu iti pot da niciun sfat pt ca nu sunt in masura dar tot ce pot spune e ca capul sus si viata merge inainte..
airedemolino
Postat pe 10 Decembrie 2010 18:43
De la: alexandra_alle, la data 2010-12-07 09:23:11Stau cateodata si ma gandesc,oare ei sufera ,se pun in locul nostru?? Lor li se pare normal ca dupa un timp sa se intoarca si noi sa ne purtam ca si cum nimic nu s-a intamplat....


sunt cioturi uscate in fiecare padure..insa sunt si copaci verzi. am patit ca tine insa eu nu sunt asa credibil ca tine si de asta fetele ma considera unul care preseaza insa ce nu stiu ele eu presez pt adevar si asa iese la iveala. e imposibil sa nu se intampla ce mai ales cateva nopti nu doar una.doar daca aia era virgina si inca mai este atunci da. da si noi suferim.poate si eu in acest moment am pareri de rau.insa eu nu voi putea accepta in acest fel zdruncinat si apoi sa mai stau la discutii fara rost unde tot timpul el sau ea va oincerca sa iti ascunda adevarul...poate ii pare rau dar spune-i sa isi asume greseala astta facem cu totii stim ca gresim si stim ca vom suferi dupa atunci ...daca stim la ce ne astemptam de ce maif acem mofturi si ne plangem cat suferim.doar suferi astepti sa treaca si poate cine stie o raza de lumina se aseaza din nou pe fata ta si de data asta sa profiti sa o tii.
extravagant
Postat pe 11 Decembrie 2010 02:17
Draga Alexandra, numele meu este Vasilica stiu ca este greu si simiti ca nu mai exista unul ca el , dar....... sa iti spun ceva; eu am 43 de ani si doi copii am avut o relatie de 9 ani si cateva luni si ma parasit dupa atatia ani.Pe el il parasise sotia de 4 ani cand lam cunoscut(pleca-se in Italia femeia sa-si traiasca viata) dar a lasat acasa 2 copii de ( 9 si 10 ani) , timp de 10 ani nu a vrut sa stie de nici unul dintre ei(nici de sot si nici de copii). In aprilie ne-am despartit fara motiv ( a plecat pur si simplu fara motiv) cand lam intrebat ,ma gandeam ce vor spune cunoscuti care erau invidiosi pe relatia noastra , el a raspuns " sa le spui ca eram caractere diferite si nu ne potriveam" si gata. Am auzit dupa o luna ca el se impacase cu (fosta) sotie care timp de 9 ani a renegat-o si a facut-o in toate felurile (ITI DAI SEAMA?) Eu acum in situatia mea in care am crescut 4 copii ( si eu aveam 2 ) si pe el si lam iubit din tot sufletul si cu tot sufletul ce pot sa zic? NU MAI POT TRAI FARA EL???? Ca viata mea sa terminat o data cu el? NU !!! Este greu dar mergem inainte ca viata este numai una si in ceace te priveste pe tine esti si tanara si meriti tot ce este mai bun si mai frumos!! Un baiat care stie sa te pretuiasca si sa te iubeasca!!! Si inca ceva ; "" TREBUIE SA TRAIESTI IN FIECATE ZI CA SI CUM AR FI ULTIMA ZI DIN VIATA TA!!!""" Adica din plin!! Te sarut si-ti doresc multa bafta si ai grija de tine!! SARBATORI FERICITE SI CU MULT NOROC!!!
vasilica67
Postat pe 11 Decembrie 2010 09:06
Draga mea...incearca sa iti revii...viata iti va oferi, negresit, o alta iubire..nimeni nu trebuie sa sufere; barbatii sunt diferiti, au gandiri diferite, educatii diferite.....nu merita sa te chinui singura...asculta sfatul unei femei de 39 de ani care stie ce spune!!!mult noroc!
kudika126630
Postat pe 11 Decembrie 2010 11:24
buna..eu sunt mihaela si am 20 de ani.si eu am fost 2 ani jumate cu un baiat,a fost primul si singurul din viata mea,si ne-am despartit,eu am facut totul pt el iar el n-a apreciat,am suferit mult dar toate pe care mi le-a facut mi-au dat putere sa trec peste,mi le reaminteam mereu ca sa-l pot uri...chiar dk sta aproape de mine,am trecut peste....acum imi cere iertare cand a vazut ca m-a pierdut dar nu ma mai intereseaza.cfonteaza sa ai ambitie si sa te straduiesti...iti spun din experienta,chiar dk doare.
kudika075247
Postat pe 11 Decembrie 2010 13:19
eu te inteleg..am patit-o............dar nu sunt de acord sa iti calci demintatea in picioare.eu spun sa iti gasesti ...stiu si eu..un job cv care sa iti ocupe timpul ..evident ceva ce iti place...si poate in felul asta vei incerca sa uiti.si oricum daca te-ar mai iubii inca el sa-r intoarce la tine singur...si daca nu se intoarce nu merita sa plangi dupa el...asa ca bafta!
kudika331737
Postat pe 11 Decembrie 2010 14:08
Draga mea Alexandra...sunt si eu intr-o situatie asemanatoare...dupa 3 ani jumate de relatie cu el in care am avut parte de foarte multe inamplari si probleme totusi vb cu fosta ba chiar au o relatie..practic este si cu mine si cu ea.El nu stie ca am aflat..nu stiu ce sa fac nu stiu cum sa ii spun pt ca am aflat citindu-i arhiva de pe mess si acest lucru el nu suporta...am nevoie de ajutor simt k pana aici a decurs viata mea...totul e negru!! Ce sa fac ajutati-ma va rog din suflet...sper din toata inima ca povestea mea in cateva randuri va ajunge unde trebuie,am nevoie de ajutor ...multumesc!
Dessyre
Postat pe 11 Decembrie 2010 16:19
Sunt Sabina,nu stiu unde sa scriu sper ca este bine aici...problema mea este foarte delicata pt mine,am o relatie de 3 ani jumate si astazi am intrat in arhiva de la messu'l lui si am vazut o conversatie intre el si fosta in care am inteles ca ink mai tin unul la altul ba chiar o si o relatie(pe langa ce-a cu mine).Acum sunt terminata nu stiu cum sa procedez,ce sa fac,cum sa deschid o discutie cu el,nu pot sa imi revin din soc...dak ii voi spune ca am intrat pe messul lui va fi mare scandal pt k detesta acest lucur...in relatia asta am suferit enorm si am avut si parte de momente de neuitat,sentimente pure,sincere,de invidiat...si acum?? Ce pot face acum?? Va rog din toata inima ajutati-ma,va rog citit ceea ce am scris...astept un raspuns va rog...multumesc!!
Dessyre
Postat pe 11 Decembrie 2010 16:35
pfff...cate persoane sufera...si cand ma gandesc cat e de greu..
M-am intrebat de multe ori...De ce unii sufera de atatea ori si altii deloc? Si se intampla de multe ori ca cei care au luptat mai mult, care au iubit mai mult, care au respectat in adevaratul sens al cuvantului si s-au daruit pe ei insisi au fost parasiti. De ce oare? Mi se pare ciudat...adica nu e corect. Ma gandesc ca probabil sunt lectii de viata pe care trebuie sa le invatam si fara suferinta...nu am putea intelege
ploidevise
Postat pe 11 Decembrie 2010 16:47
De la: kudika328749, la data 2010-12-11 16:35:35Sunt Sabina,nu stiu unde sa scriu sper ca este bine aici...problema mea este foarte delicata pt mine,am o relatie de 3 ani jumate si astazi am intrat in arhiva de la messu'l lui si am vazut o conversatie intre el si fosta in care am inteles ca ink mai tin unul la altul ba chiar o si o relatie(pe langa ce-a cu mine).Acum sunt terminata nu stiu cum sa procedez,ce sa fac,cum sa deschid o discutie cu el,nu pot sa imi revin din soc...dak ii voi spune ca am intrat pe messul lui va fi mare scandal pt k detesta acest lucur...in relatia asta am suferit enorm si am avut si parte de momente de neuitat,sentimente pure,sincere,de invidiat...si acum?? Ce pot face acum?? Va rog din toata inima ajutati-ma,va rog citit ceea ce am scris...astept un raspuns va rog...multumesc!!


totusi...intrebare: tu nu ai avut niciodata in 3 ani de zile banuiala ca el ar mai tine la ea????
NU POT SA CRED. Nu stiu...eu cred ca oricat ai fi de indragostit, inconstient sau involuat din punct de vedere emotional, mai ales daca esti femeie, unele chestii le simti. Exista intuitia aia feminina in fiecare dintre noi...
Ca nu le recunosti fata de tine si te minti ca esti paranoica :P ca sa fie totul roz e altceva....

ca sfat nu stiu ce sa iti spun....atitudinea lui s-a schimbat in ceea ce te priveste?
ploidevise
Postat pe 11 Decembrie 2010 16:53
De la: kudika328749, la data 2010-12-11 16:35:35Sunt Sabina,nu stiu unde sa scriu sper ca este bine aici...problema mea este foarte delicata pt mine,am o relatie de 3 ani jumate si astazi am intrat in arhiva de la messu'l lui si am vazut o conversatie intre el si fosta in care am inteles ca ink mai tin unul la altul ba chiar o si o relatie(pe langa ce-a cu mine).Acum sunt terminata nu stiu cum sa procedez,ce sa fac,cum sa deschid o discutie cu el,nu pot sa imi revin din soc...dak ii voi spune ca am intrat pe messul lui va fi mare scandal pt k detesta acest lucur...in relatia asta am suferit enorm si am avut si parte de momente de neuitat,sentimente pure,sincere,de invidiat...si acum?? Ce pot face acum?? Va rog din toata inima ajutati-ma,va rog citit ceea ce am scris...astept un raspuns va rog...multumesc!!


Uneori este mai bine sa nu cauti barbatul in buzunare , in portofel si ...in arhiva de la mess.
De ce oare nu si-a sters conversatia? Hmm...
Poti deschide o discutie cu el, dar exista riscul sa recunoasca si sa te paraseasca imediat, sau poti sa te faci ca ploua si exista acelasi risc dar intr-un viitor apropiat...
Oricum o dai tot nu este bine. De fapt tu ai descoperit ca el iubeste o alta femeie. Daca vrei sa ramai cu el in conditiile acestea cauta sa-i spui ca te-ai prins, nu si cum. Imposibil sa nu scape el un amanunt , ceva.
Nu ai garantia ca duce la ceva bun aceasta discutie , dar macar poti afla cum stai.

_vio_
Postat pe 11 Decembrie 2010 17:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu gemeni el varsator 3 De la: patrizzia 19 Octombrie 2009 13:17
barbat capricorn -femeie capricorn 6 De la: game12 1 Iunie 2009 20:14
cum recuceresc barbatul fecioara? 4 De la: Chrenty 8 August 2010 23:53
Sa faci cum iti dicteaza inima sau ratiunea? 56 De la: hackers_best_cs 20 Februarie 2011 23:47
berbec cu berbec....va rog cine stie sa ma ajute 7 De la: padure_nebuna 8 Mai 2009 10:59