Setari Cookie-uri

voi, cei ce iubiti! help me!

De la: mimi_ca29, la data 2011-03-23 07:42:59
Andy, tocmai pt ca nu poti sa-ti cladesti fericirea peste necazul altuia, trebuie sa-l uiti pe cel casatorit. Imagineaza-ti ca divorteaza si incepeti o relatie serioasa, casatorie. El nu va fi in intregime al tau. Intotdeauna va tine legatura cu familia lui si iti garantez ca nu o sa-ti convina. Intotdeauna va trebui sa se imparta intre tine si copii vostrii si copii lui cu fosta sotie. De ce tii neaparat sa-ti complici viata? De ce nu alegi un drum usor de parcurs in viata? O fi avand el tot ce iti doresti tu dar nu e al tau. Mi se rupe sufletul cand ma gandesc la copilasii lui, chiar si la sotie. Din punctul meu de vedere, amantul tau, daca poate divorta fara remuscari, daca poate sa-si abandoneze sotia si copii cu atata usurinta....e un nemernic, un egoist si nu valoreaza nici cat un gandac scarbos.


da, nu este corect, stiu ce zici. doar ca el, care nu valoreaza nici macar cat un gandac scarbos cum spui, mi-a fost alaturi cand am avut nevoie, fara niciun beneficiu. pur si simplu mi-a fost alaturi cu tot ceea ce a putut el, cu prezenta lui, cu sfaturi... si faza cu familia lui am discutat-o impreuna si crede-ma ca nu este genul de om care sa paraseasca fara remuscari. isi iubeste copii dar relaia cu sotia lui s-a racit; a devenit incolora, inodora, insipida precum relatia mea cu X dar sta cu sotia lui de dragul copiilor. si e indragostit de mine si stiu ca sufera si este dezorientat si din cauza mea. as fi dispusa sa-mi complic viata, sa-i accept micutii nu m-ar deranja asta dar daca eu ma voi intoarce iar la X? aste e intrebarea care ma chinuie, de ce trebuie sa se intample asta de fiecare data? Si nu, nu am gasit pe nimeni altcineva... locuiesc intr-o localiate mica, unde se cunoaste om cu om si sincer, dintre toti, tipul casatorit este cel pe care mi-l doresc, cu mult peste ceilalti din foarte multe puncte de vedere. dar are defectul major ca este casatorit si incerc sa-l pun in fata altor defecte ale celorlalti cu care sa zic m-as putea obisnui. si nu reusesc. eu vreau o relatie stabila, vreau o familie, vreau sa imbatransec langa un om care sa-mi fie pe plac, langa care sa nu ma plictiesc, langa un om alaturi de care sa cldesc ceva. ne-am pus intrebarea amandoi ca daca se va intampla si cu mine ce se intampla acum cu relatia dintre el si sotia lui si am constatat amandoi ca viata are multe surprize si nu toate placute. dar asta este viata si nu e neaparat cum ne-o dorim noi.
citesc aici si vad pareri si toate sunt asa cum gandeste fiecare, fara sa fie o directie clara. stii, acum mi-e bine, sunt linistita si ii voi spune tipului casatorit sa vina la mine. dar el nu vrea sa vina ca amant si eu stiu ca nu-i pot oferi mai mult deocamdata fiindca mi-e frica, chiar si la gandul ca va veni. mi-e frica ca-l voi trimite inapoi. dar am nevoie de el acum. no, ce sa fac?
andyana
Postat pe 24 Martie 2011 11:29
De la: tematoare, la data 2011-03-23 20:20:22[
Topicul asta fie e vrajeala, fie tu esti o proasta fara egal.

se spune ca fiecare "cum isi asterne, asa dorme". viata mi-a dovedit ca nu e chiar asa decat din punct de vedere teoretic. ma gandesc ca nu ai avut ocazia sa simti pe pielea ta decat teoria acestui proverb. nu iti doresc sa simti si practica fiindca atunci nu vei mai spune ce ai afirmat mai sus. sa fii iubita!
andyana
Postat pe 24 Martie 2011 11:34
De la: scorpio67, la data 2011-03-23 20:42:57
Mai inati fuse si se duse tipul cu 8 ani de relatie, pe care o dadusi in vant pentru un neica nimeni X care te face praf asa "inodor, insipid , incolor"cum e el.Dupa care o dadusi mai cu bata in balta cu marlanul insurat.
Pai , mai fata , da este exact ceea ce meriti.Tu te folosesti de ei in diferite scopuri, ei de tine in altele scopuri.Ce e asa de greu sa intelegi.Tu-ti faci viata varza lasand sa tropaie prin ea si X, apoi insuratul si mai stiu eu care.Cand o sa-ti faci curat in "dulapul cu schelete" si o stii ce vrei , atunci n-o sa mai fie nici X-uri, nici casatoriti cu copii, nici alti trecatori, ci doar cineva care sa merite efortul.


observ, din numarul postarilor pe care le ai pe forumuri, ca ai o anumita experienta in a raspunde celor ca mine. da, eu vreau sa-mi fac ordine in dulapul de care-mi spui, numai ca nu pot. sunt putin dezechilibrata, chiar incuiata sentimental de acest iubit irational X. am incecat atatea variante si solutii sa scap de el si nu pot. de fiecare data se intoarce in mintea mea si atunci mi se face dor de el. si ii cedez iar si iar ca de fiecare data de parca el ar fi singurul barbat de pe pamant. stii, intre noi fie vorba e ca un fel de instinct animalic spre matern intre noi, as vrea sa-l stiu in siguranta, as vrea sa-l stiu protejat si ma deranjeaza(sunt geloasa pe) orice persoana care apare in viata lui, daca apare, chiar si atunci cand nu suntem impreuna. as vrea sa plec din localitatea asta dar nu pot sa fac asta fiindca simt ca trebuie sa fiu aici si, chiar daca nu suntem impreuna, vreau sa stiu despre el. e prea complicat si nu ma pot nici eu intelege.
andyana
Postat pe 24 Martie 2011 11:43
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-23 07:42:59... nu poti sa-ti cladesti fericirea peste necazul altuia, trebuie sa-l uiti pe cel casatorit. Imagineaza-ti ca divorteaza si incepeti o relatie serioasa, casatorie. El nu va fi in intregime al tau. Intotdeauna va tine legatura cu familia lui si iti garantez ca nu o sa-ti convina. Intotdeauna va trebui sa se imparta intre tine si copii vostrii si copii lui cu fosta sotie. ... O fi avand el tot ce iti doresti tu dar nu e al tau. Mi se rupe sufletul cand ma gandesc la copilasii lui, chiar si la sotie. Din punctul meu de vedere, amantul tau, daca poate divorta fara remuscari, daca poate sa-si abandoneze sotia si copii cu atata usurinta....e un nemernic, un egoist si nu valoreaza nici cat un gandac scarbos.



zise o "sotie" ingrijorata
battleofwits
Postat pe 24 Martie 2011 11:46
De la: andyana, la data 2011-03-24 11:34:00
De la: tematoare, la data 2011-03-23 20:20:22[
Topicul asta fie e vrajeala, fie tu esti o proasta fara egal.

se spune ca fiecare "cum isi asterne, asa dorme". viata mi-a dovedit ca nu e chiar asa decat din punct de vedere teoretic. ma gandesc ca nu ai avut ocazia sa simti pe pielea ta decat teoria acestui proverb. nu iti doresc sa simti si practica fiindca atunci nu vei mai spune ce ai afirmat mai sus. sa fii iubita!


tu ai revolutionat teoria vietii
eu zic sa te duci la academia romana sa te studieze acolo, cine stie ce miracole gasesc astia la tine



PS. ce misto e viata cand intalnesti persoane neresponsabile de propriile probleme, intotdeauna vinovat e altu/alta/soarta/etc
battleofwits
Postat pe 24 Martie 2011 11:52
De la: battleofwits, la data 2011-03-24 11:52:44
De la: andyana, la data 2011-03-24 11:34:00
De la: tematoare, la data 2011-03-23 20:20:22[
Topicul asta fie e vrajeala, fie tu esti o proasta fara egal.

se spune ca fiecare "cum isi asterne, asa dorme". viata mi-a dovedit ca nu e chiar asa decat din punct de vedere teoretic. ma gandesc ca nu ai avut ocazia sa simti pe pielea ta decat teoria acestui proverb. nu iti doresc sa simti si practica fiindca atunci nu vei mai spune ce ai afirmat mai sus. sa fii iubita!


tu ai revolutionat teoria vietii
eu zic sa te duci la academia romana sa te studieze acolo, cine stie ce miracole gasesc astia la tine



PS. ce misto e viata cand intalnesti persoane neresponsabile de propriile probleme, intotdeauna vinovat e altu/alta/soarta/etc


draga domnule,
nu am cautat alti vinovati in afara mea. eu sunt singura vinovata de tot ceea ce mi se intampla. daca dumneata crezi ca ma poti vindeca de ceea ce am eu, du-ma si la academie sa ma studieze acolo, nu am nimic impotriva.
atata doar ca mi-ar displacea sa nu gases nici macar acolo raspunsul la teoria pe care asa cum zici, am lasat impresia ca o revolutionez.
andyana
Postat pe 24 Martie 2011 11:59
De la: battleofwits, la data 2011-03-24 11:46:49
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-23 07:42:59... nu poti sa-ti cladesti fericirea peste necazul altuia, trebuie sa-l uiti pe cel casatorit. Imagineaza-ti ca divorteaza si incepeti o relatie serioasa, casatorie. El nu va fi in intregime al tau. Intotdeauna va tine legatura cu familia lui si iti garantez ca nu o sa-ti convina. Intotdeauna va trebui sa se imparta intre tine si copii vostrii si copii lui cu fosta sotie. ... O fi avand el tot ce iti doresti tu dar nu e al tau. Mi se rupe sufletul cand ma gandesc la copilasii lui, chiar si la sotie. Din punctul meu de vedere, amantul tau, daca poate divorta fara remuscari, daca poate sa-si abandoneze sotia si copii cu atata usurinta....e un nemernic, un egoist si nu valoreaza nici cat un gandac scarbos.



zise o "sotie" ingrijorata

ce bine de unii ca mama natura v-a "construit" barbati! noi nu avem privilegiul sa judecam femeile dar trebuie sa avem grija sa nu suparam barbatii care se cred buricul pamantuli dar carora le e greu sa-si asume responsabilitatea de a sta langa o femeie, de e cladi o familie, etc. nu spun ca sunt toti asa, exista si exceptii, probabil este si cazul tau dar cei pe care i-am intalnit eu, poate am lipici la d'astia, sunt exact cum ti-am spus.
andyana
Postat pe 24 Martie 2011 12:03
"..... am incecat atatea variante si solutii sa scap de el si nu pot. de fiecare data se intoarce in mintea mea si atunci mi se face dor de el. si ii cedez iar si iar ca de fiecare data de parca el ar fi singurul barbat de pe pamant. stii, intre noi fie vorba e ca un fel de instinct animalic spre matern intre noi, as vrea sa-l stiu in siguranta, as vrea sa-l stiu protejat si ma deranjeaza(sunt geloasa pe) orice persoana care apare in viata lui, daca apare, chiar si atunci cand nu suntem impreuna"....

Andy, ia mai citeste odata ce ai scris aici. Tu il iubesti pe X.
mimi_ca29
Postat pe 24 Martie 2011 12:19
De la: andyana, la data 2011-03-24 12:03:37.. noi nu avem privilegiul sa judecam femeile ...

asta e culmea ... tu chiar crezi asta?



De la: andyana, la data 2011-03-24 12:03:37... trebuie sa avem grija sa nu suparam barbatii ... carora le e greu sa-si asume responsabilitatea de a sta langa o femeie, de e cladi o familie...


de unde pana unde trebuie sa stam langa cineva de care nu ne place?
poate ca au plecat din cauza "problemelor" tale ...nu stiu ce sa zic insa nu cred ca cineva pleaca pentru ca ii e prea bine
battleofwits
Postat pe 24 Martie 2011 12:23
De la: andyana, la data 2011-03-24 11:59:52... eu sunt singura vinovata de tot ceea ce mi se intampla. daca dumneata crezi ca ma poti vindeca de ceea ce am eu, du-ma si la academie sa ma studieze acolo, nu am nimic impotriva.
atata doar ca mi-ar displacea sa nu gases nici macar acolo raspunsul la teoria pe care asa cum zici, am lasat impresia ca o revolutionez.


si pana la urma rezolvarea ta care e? bag de seama ca te cam incurci in ceea ce afirmi ...
battleofwits
Postat pe 24 Martie 2011 12:24
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-24 12:19:40"..... am incecat atatea variante si solutii sa scap de el si nu pot. de fiecare data se intoarce in mintea mea si atunci mi se face dor de el. si ii cedez iar si iar ca de fiecare data de parca el ar fi singurul barbat de pe pamant. stii, intre noi fie vorba e ca un fel de instinct animalic spre matern intre noi, as vrea sa-l stiu in siguranta, as vrea sa-l stiu protejat si ma deranjeaza(sunt geloasa pe) orice persoana care apare in viata lui, daca apare, chiar si atunci cand nu suntem impreuna"....

Andy, ia mai citeste odata ce ai scris aici. Tu il iubesti pe X.

da, iubesc pe X si el nu imi ofera si nu o sa-i ofere nimic din ceea ce am eu nevoie ca sa fiu ok. si niciodata nu mi-a oferit nimic si il iubesc irational si vreau sa scap de chestia asta si nu stiu cum. vreau sa dispara din mintea mea la fel cum a aparut si sa nu mai strice ce incep sa fac cu alti barbati; de fiecare data a stricat totul si nu mi-a oferit nimic. eu mi-am dorit intotdeauna sa avem o familie, i-am fost fidela si nu l-am deranjat prea mult. dar m-am saturat sa stau tot timpul singura fiindca si atunci cand sunt cu el de fapt tot singura sunt. de cate ori l-am rugat cate ceva mi-a raspuns cu nu se poate. in schimb, cand ma suna sunt la dispozitia lui, daca are chef de iesit, de sex, etc... nici la plimbare nu iesim impreuna... a, sa-ti mai spun un aspect: niciodata nu a iesit numai el cu mine, doar noi doi undeva. zice ca se plictiseste ca e prea monoton. iti dai seama, e monoton si nici macar nu locuim impreuna si ne vedem odata la 3-4 zile, dupa serviciu, mai mult pentru a ne descarca hormonal. si cu toate astea, il iubesc si asta se vede din ce zici si tu. atunci... ce-i de facut? ai tu o solutie pentru mine? ;)
andyana
Postat pe 24 Martie 2011 12:32
Da, exista o solutie. Sa-ti musti degetele cand te cauta si sa nu-i mai raspunzi. Dispari definitiv din viata lui. Probabil va exista o perioada in mintea ta, dar daca tu vei incerca sa privesti spre viitor, cu siguranta vei scapa de aceasta dependenta. Suna ciudat, dar totul depinde de tine.
mimi_ca29
Postat pe 24 Martie 2011 12:39
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-24 12:39:25Da, exista o solutie. Sa-ti musti degetele cand te cauta si sa nu-i mai raspunzi. Dispari definitiv din viata lui. Probabil va exista o perioada in mintea ta, dar daca tu vei incerca sa privesti spre viitor, cu siguranta vei scapa de aceasta dependenta. Suna ciudat, dar totul depinde de tine.

da, am incercat asta si tot nu reusesc. lucram in acelasi loc si asta iar e o problema si as fi dispusa sa-mi schimb serviciul dar e greu acum de gasit un serviciu pe praful asta... sti ca toata lumea imi spune ca depide de mine? si eu sunt constienta de asta dar ma simt legata cu un lant din care nu am scapare? si vreau sa nu-i raspund dar imi cunoaste punctele sensibile si ma stie manipula asa cumvrea el ca pana la urma sa-i cedez. are o tactica care trebuie sa recunosc ca imi si place uneori dar alteori. vezi, acum ma contrazic, acum spun una, acum spun alta. sunt atat de varza ca nici eu nu ma mai suport!
andyana
Postat pe 24 Martie 2011 12:59
De la: andyana, la data 2011-03-24 12:32:21
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-24 12:19:40"..... am incecat atatea variante si solutii sa scap de el si nu pot. de fiecare data se intoarce in mintea mea si atunci mi se face dor de el. si ii cedez iar si iar ca de fiecare data de parca el ar fi singurul barbat de pe pamant. stii, intre noi fie vorba e ca un fel de instinct animalic spre matern intre noi, as vrea sa-l stiu in siguranta, as vrea sa-l stiu protejat si ma deranjeaza(sunt geloasa pe) orice persoana care apare in viata lui, daca apare, chiar si atunci cand nu suntem impreuna"....

Andy, ia mai citeste odata ce ai scris aici. Tu il iubesti pe X.

ce-i de facut? ai tu o solutie pentru mine? ;)


Stii bine care-i solutia, dar la ce-ti foloseste daca n-o pui in aplicare?
Inteleg foarte bine prin ce treci pana la un punct. Acela de a accepta la infinit sa ti se faca rau de catre o alta persoana. Cu buna stiinta. Si mai ales de cea careia i te dedici in totalitate. Nu-i firesc cum te comporti. Fiecare aveam in noi instinctul de conservare.
Nu mai esti o copila, iar cei mai frumosi ani din viata, acei ani in care ar trebui sa ne "transformam" in femeie, i-ai petrecut batandu-ti joc de viata ta. Nimeni nu este vinovat pentru ceea ce accepti tu.
Cu siguranta va veni vremea cand X nu va mai fi pentru tine buricul pamantului. Dar niciun regret nu-ti va da anii pierduti inapoi.
Trebuie sa gasesti puterea sa te rupi DACA vrei cu adevarat asta. Pentru ca va fi de o mie de ori mai al dracului cand X nu va mai bate la usa ta, disparand pur si simplu. Cu siguranta el stie ce vrea de la viata, iar tu nu faci parte din dorintele lui.

Cat despre cel insurat, lasa-l in pace. Atata timp cat viata ta n-are niciun drum, asa cum iti face tie X, asa ii faci tu lui si nu-i deloc corect.
rashela
Postat pe 24 Martie 2011 13:02
De la: battleofwits, la data 2011-03-24 12:23:03
De la: andyana, la data 2011-03-24 12:03:37.. noi nu avem privilegiul sa judecam femeile ...

asta e culmea ... tu chiar crezi asta?



De la: andyana, la data 2011-03-24 12:03:37... trebuie sa avem grija sa nu suparam barbatii ... carora le e greu sa-si asume responsabilitatea de a sta langa o femeie, de e cladi o familie...


de unde pana unde trebuie sa stam langa cineva de care nu ne place?
poate ca au plecat din cauza "problemelor" tale ...nu stiu ce sa zic insa nu cred ca cineva pleaca pentru ca ii e prea bine

pai nu vreau sa stau dar ceva mai presus de vointa mea ma tine langa el. il iubesc irational, si de asta nu pot scapa si pace.
da, ceilalti au plecat de langa mine pentru ca eu am fost vinovata fiindca m-am intors de fiecare data la el si am ramas la fel ca de unde am plecat ultima data, fara sa se concretizeze in nimic relatia noastra. asa e, nimeni nu pleaca cand ii este bine. dar uite, in cazul meu, mie nu imi este bine si totusi nu pot sa plec. imi vine sa ma dau cu capul de toti peretii si nu alta numai sa scap de calvarul asta ce ma urmareste clipa de clipa.
andyana
Postat pe 24 Martie 2011 13:05
De la: andyana, la data 2011-03-24 12:59:29
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-24 12:39:25Da, exista o solutie. Sa-ti musti degetele cand te cauta si sa nu-i mai raspunzi. Dispari definitiv din viata lui. Probabil va exista o perioada in mintea ta, dar daca tu vei incerca sa privesti spre viitor, cu siguranta vei scapa de aceasta dependenta. Suna ciudat, dar totul depinde de tine.

da, am incercat asta si tot nu reusesc. lucram in acelasi loc si asta iar e o problema si as fi dispusa sa-mi schimb serviciul dar e greu acum de gasit un serviciu pe praful asta... sti ca toata lumea imi spune ca depide de mine? si eu sunt constienta de asta dar ma simt legata cu un lant din care nu am scapare? si vreau sa nu-i raspund dar imi cunoaste punctele sensibile si ma stie manipula asa cumvrea el ca pana la urma sa-i cedez. are o tactica care trebuie sa recunosc ca imi si place uneori dar alteori. vezi, acum ma contrazic, acum spun una, acum spun alta. sunt atat de varza ca nici eu nu ma mai suport!


Stii Andy, intotdeauna avem senzatia ca cei de langa noi (cu exceptia parintilor, DOAR a parintilor) nu pot trai fara noi, nu-si pot continua viata daca noi disparem (intr-un fel sau altul). Dar stim foarte bine ca cel vaduv se recasatoreste, cel parasit, isi gaseste pe altcineva, prietenii ne inlocuiesc cu alti prieteni, locul gol lasat la job, il ocupa un altul s.a.m.d.
Tu iti cladesti iubirea fata de X pe nevoia lui fata de tine, desi stim foarte bine ca de i-ai inchide usa'n nas, dupa ce ar bate de cateva ori si ar vedea ca nu i se raspunde, ar gasi o alta usa unde sa bata. Sau mai multe. Tu spui ca nu l-ai inselat. Ma indoiesc ca el iti este fidel, de vreme ce isi ocupa timpul cu tine doar din cand in cand. Ii place libertatea si o va pastra cat de mut il tin bracinarii.
rashela
Postat pe 24 Martie 2011 13:09
De la: andyana, la data 2011-03-24 13:05:03...da, ceilalti au plecat de langa mine pentru ca eu am fost vinovata fiindca m-am intors de fiecare data la el si am ramas la fel ca de unde am plecat ultima data, fara sa se concretizeze in nimic relatia noastra. asa e, nimeni nu pleaca cand ii este bine. dar uite, in cazul meu, mie nu imi este bine si totusi nu pot sa plec. imi vine sa ma dau cu capul de toti peretii si nu alta numai sa scap de calvarul asta ce ma urmareste clipa de clipa.


hai recunoaste ca-ti place sa fi compatimita pana la urma e si asta o forma de afectiune
battleofwits
Postat pe 24 Martie 2011 13:13
De la: rashela, la data 2011-03-24 13:02:09
De la: andyana, la data 2011-03-24 12:32:21
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-24 12:19:40"..... am incecat atatea variante si solutii sa scap de el si nu pot. de fiecare data se intoarce in mintea mea si atunci mi se face dor de el. si ii cedez iar si iar ca de fiecare data de parca el ar fi singurul barbat de pe pamant. stii, intre noi fie vorba e ca un fel de instinct animalic spre matern intre noi, as vrea sa-l stiu in siguranta, as vrea sa-l stiu protejat si ma deranjeaza(sunt geloasa pe) orice persoana care apare in viata lui, daca apare, chiar si atunci cand nu suntem impreuna"....

Andy, ia mai citeste odata ce ai scris aici. Tu il iubesti pe X.

ce-i de facut? ai tu o solutie pentru mine? ;)


Stii bine care-i solutia, dar la ce-ti foloseste daca n-o pui in aplicare?
Inteleg foarte bine prin ce treci pana la un punct. Acela de a accepta la infinit sa ti se faca rau de catre o alta persoana. Cu buna stiinta. Si mai ales de cea careia i te dedici in totalitate. Nu-i firesc cum te comporti. Fiecare aveam in noi instinctul de conservare.
Nu mai esti o copila, iar cei mai frumosi ani din viata, acei ani in care ar trebui sa ne "transformam" in femeie, i-ai petrecut batandu-ti joc de viata ta. Nimeni nu este vinovat pentru ceea ce accepti tu.
Cu siguranta va veni vremea cand X nu va mai fi pentru tine buricul pamantului. Dar niciun regret nu-ti va da anii pierduti inapoi.
Trebuie sa gasesti puterea sa te rupi DACA vrei cu adevarat asta. Pentru ca va fi de o mie de ori mai al dracului cand X nu va mai bate la usa ta, disparand pur si simplu. Cu siguranta el stie ce vrea de la viata, iar tu nu faci parte din dorintele lui.

Cat despre cel insurat, lasa-l in pace. Atata timp cat viata ta n-are niciun drum, asa cum iti face tie X, asa ii faci tu lui si nu-i deloc corect.

stiu cum e, ca m-am tot gandit la asta: eu il iubesc pe X si il vreau si nu-l pot avea; cel insuratt ma iubeste pe mine si ma vrea si nu ma poate avea din cauza ca eu il iubesc pe X. celui insurat i-as da pace cu toate ca il iubesc, dar il iubesc rational, il iubesc si m-am indragostit de el pentru ceea ce-mi ofera si pentru clipele cand a fost alaturi de mine fiindca am trecut prin perioade foarte naspa si nu era obligat sa-mi fie alaturi si stiu ca tine foarte mult la mine si mi-as dori sa am o relatie serioasa, chiar si cu acele complicatii ce vin din cealalta relatie a lui, alaturi de el dar inca odata, nu-l pot las sa renunte cand eu inca simt ca-l mai iubesc pe X. da, o sa vina si clipa cand X probabil nu o sa mai bata la usa mea dar nu stiu, parca vreau sa sstept clipa asta, parca vreau sa se termine odata si nu se mai termina. El s-a obisnuit singur si asa cum i-am spus si lui mimi, se plictiseste cu mine... nu iesim impreuna niciodata doar noi doi. trebuie sa avem intotdeauna coada dupa noi caci e prea monoton pentru el.
andyana
Postat pe 24 Martie 2011 13:16
De la: andyana, la data 2011-03-24 13:16:24
De la: rashela, la data 2011-03-24 13:02:09
De la: andyana, la data 2011-03-24 12:32:21
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-24 12:19:40"..... am incecat atatea variante si solutii sa scap de el si nu pot. de fiecare data se intoarce in mintea mea si atunci mi se face dor de el. si ii cedez iar si iar ca de fiecare data de parca el ar fi singurul barbat de pe pamant. stii, intre noi fie vorba e ca un fel de instinct animalic spre matern intre noi, as vrea sa-l stiu in siguranta, as vrea sa-l stiu protejat si ma deranjeaza(sunt geloasa pe) orice persoana care apare in viata lui, daca apare, chiar si atunci cand nu suntem impreuna"....

Andy, ia mai citeste odata ce ai scris aici. Tu il iubesti pe X.

ce-i de facut? ai tu o solutie pentru mine? ;)


Stii bine care-i solutia, dar la ce-ti foloseste daca n-o pui in aplicare?
Inteleg foarte bine prin ce treci pana la un punct. Acela de a accepta la infinit sa ti se faca rau de catre o alta persoana. Cu buna stiinta. Si mai ales de cea careia i te dedici in totalitate. Nu-i firesc cum te comporti. Fiecare aveam in noi instinctul de conservare.
Nu mai esti o copila, iar cei mai frumosi ani din viata, acei ani in care ar trebui sa ne "transformam" in femeie, i-ai petrecut batandu-ti joc de viata ta. Nimeni nu este vinovat pentru ceea ce accepti tu.
Cu siguranta va veni vremea cand X nu va mai fi pentru tine buricul pamantului. Dar niciun regret nu-ti va da anii pierduti inapoi.
Trebuie sa gasesti puterea sa te rupi DACA vrei cu adevarat asta. Pentru ca va fi de o mie de ori mai al dracului cand X nu va mai bate la usa ta, disparand pur si simplu. Cu siguranta el stie ce vrea de la viata, iar tu nu faci parte din dorintele lui.

Cat despre cel insurat, lasa-l in pace. Atata timp cat viata ta n-are niciun drum, asa cum iti face tie X, asa ii faci tu lui si nu-i deloc corect.

stiu cum e, ca m-am tot gandit la asta: eu il iubesc pe X si il vreau si nu-l pot avea; cel insuratt ma iubeste pe mine si ma vrea si nu ma poate avea din cauza ca eu il iubesc pe X. celui insurat i-as da pace cu toate ca il iubesc, dar il iubesc rational, il iubesc si m-am indragostit de el pentru ceea ce-mi ofera si pentru clipele cand a fost alaturi de mine fiindca am trecut prin perioade foarte naspa si nu era obligat sa-mi fie alaturi si stiu ca tine foarte mult la mine si mi-as dori sa am o relatie serioasa, chiar si cu acele complicatii ce vin din cealalta relatie a lui, alaturi de el dar inca odata, nu-l pot las sa renunte cand eu inca simt ca-l mai iubesc pe X. da, o sa vina si clipa cand X probabil nu o sa mai bata la usa mea dar nu stiu, parca vreau sa sstept clipa asta, parca vreau sa se termine odata si nu se mai termina. El s-a obisnuit singur si asa cum i-am spus si lui mimi, se plictiseste cu mine... nu iesim impreuna niciodata doar noi doi. trebuie sa avem intotdeauna coada dupa noi caci e prea monoton pentru el.

asta nu e viata ci corvoada, am fost si eu in situatia ta si cea mai buna decizie ce am luat-o din toata viata mea a fost sa renunt la amdnoi si nici nu am suferit, nici nu m-am dat cu capul de pereti si nici nu mi-a parut rau....tu iti hotarasti viata nimeni altcineva si niste sfaturi chiar nu te vor ajuta pt ca oricum tu stii exact ce vei face si nu vrei tine cont de ele, dar cel mai bun lucru ar fi sa renunti la amandoi ca sunt atatia barbati frumosi, destepti si disponibili dar nu ii vezi tu pt ca nu vrei...viata e prea frumoasa ca sa fii prinsa intre doi barbati care nu lupta pt tine si ala insurat ce garantie ai tu ca daca isi lasa nevasta pt tine nu te va lasa si pe tine pt alta? gandeste putin nu fi naiva sa inghiti toate minciunile
adardna
Postat pe 24 Martie 2011 13:31
Andy, in fiecare post al tau, folosesti expresia "nu pot". L-ai luat pe NU in brate si-ti tine de cald, nu-l dai jos nici batuta.
Eu cred ca nici macar nu ai incercat. Oarecum, in nefericirea ta, esti fericita. Iti place asa, fara doar si poate, altfel terminai de mult timp. Sunt convinsa ca ii deschizi usa, ca-i raspunzi la telefon, ca alergi la cel mai mic semn al lui. Asta nu inseamna "nu pot", asta inseamna "asa vreau", prin urmare, cred ca traiesti exact cum iti place. Restul e doar o melodrama din cauza singuratatii in care te afli (desi tii de ea cu dintii).
Cand o sa VREI sa iesi din nebunia in care traiesti, o sa poti, sunt sigura. Pana atunci accepta ca-i doar vointa ta si mergi mai departe. Unde? Spre dezastru, ca bine nu-ti va fi dac-o mai lalai mult asa. Ai totusi o varsta, traiesti intre oameni, unde mai pui ca traiesti intr-un orasel unde stie toata lumea ce se intampla. Probabil ca vei fi "aia de nu a luat-o nimeni pana la 30+ ani".
Esti personajul tipic pentru "cum iti asterni, asa dormi", ce sa mai vorbim?!
rashela
Postat pe 24 Martie 2011 22:42
De la: andyana, la data 2011-03-24 11:43:40
De la: scorpio67, la data 2011-03-23 20:42:57
Mai inati fuse si se duse tipul cu 8 ani de relatie, pe care o dadusi in vant pentru un neica nimeni X care te face praf asa "inodor, insipid , incolor"cum e el.Dupa care o dadusi mai cu bata in balta cu marlanul insurat.
Pai , mai fata , da este exact ceea ce meriti.Tu te folosesti de ei in diferite scopuri, ei de tine in altele scopuri.Ce e asa de greu sa intelegi.Tu-ti faci viata varza lasand sa tropaie prin ea si X, apoi insuratul si mai stiu eu care.Cand o sa-ti faci curat in "dulapul cu schelete" si o stii ce vrei , atunci n-o sa mai fie nici X-uri, nici casatoriti cu copii, nici alti trecatori, ci doar cineva care sa merite efortul.


observ, din numarul postarilor pe care le ai pe forumuri, ca ai o anumita experienta in a raspunde celor ca mine. da, eu vreau sa-mi fac ordine in dulapul de care-mi spui, numai ca nu pot. sunt putin dezechilibrata, chiar incuiata sentimental de acest iubit irational X. am incecat atatea variante si solutii sa scap de el si nu pot. de fiecare data se intoarce in mintea mea si atunci mi se face dor de el. si ii cedez iar si iar ca de fiecare data de parca el ar fi singurul barbat de pe pamant. stii, intre noi fie vorba e ca un fel de instinct animalic spre matern intre noi, as vrea sa-l stiu in siguranta, as vrea sa-l stiu protejat si ma deranjeaza(sunt geloasa pe) orice persoana care apare in viata lui, daca apare, chiar si atunci cand nu suntem impreuna. as vrea sa plec din localitatea asta dar nu pot sa fac asta fiindca simt ca trebuie sa fiu aici si, chiar daca nu suntem impreuna, vreau sa stiu despre el. e prea complicat si nu ma pot nici eu intelege.



As zice ca nu il iubesti pe X-ul asta, ci ca ai un fel de obsesie pentru el, lucru teribil de nesanatos.
Solutia sa scapi de el o ai chiar tu , nu ti-o poate oferi nimeni pe tava.Se cheama vointa.
Daca instictul si logica iti spun ca nu e bun pentru tine , numai tu poti opri relatia asta .Din cate povestesti tu te cam agati de el , el vine si pleaca dupa cum doreste, profita de slabiciunile tale si atat.Nu mi se pare corect.Tu esti singura in masura sa opreste sarada.se zice ca : "In viata, de multe ori, faci ce trebuie , nu ce vrei."

Postat pe 25 Martie 2011 07:26
De la: andyana, la data 2011-03-24 13:16:24
stiu cum e, ca m-am tot gandit la asta: eu il iubesc pe X si il vreau si nu-l pot avea; cel insuratt ma iubeste pe mine si ma vrea si nu ma poate avea din cauza ca eu il iubesc pe X. celui insurat i-as da pace cu toate ca il iubesc, dar il iubesc rational, il iubesc si m-am indragostit de el pentru ceea ce-mi ofera si pentru clipele cand a fost alaturi de mine fiindca am trecut prin perioade foarte naspa si nu era obligat sa-mi fie alaturi si stiu ca tine foarte mult la mine si mi-as dori sa am o relatie serioasa, chiar si cu acele complicatii ce vin din cealalta relatie a lui, alaturi de el dar inca odata, nu-l pot las sa renunte cand eu inca simt ca-l mai iubesc pe X. da, o sa vina si clipa cand X probabil nu o sa mai bata la usa mea dar nu stiu, parca vreau sa sstept clipa asta, parca vreau sa se termine odata si nu se mai termina. El s-a obisnuit singur si asa cum i-am spus si lui mimi, se plictiseste cu mine... nu iesim impreuna niciodata doar noi doi. trebuie sa avem intotdeauna coada dupa noi caci e prea monoton pentru el.


Sa ne-ntelegem odata: din ce ai scris aici reiese ca ii iubesti pe amandoi, nu-i asa? A se vedea ,,eu il iubesc pe X si il vreau si nu-l pot avea'' si ,,celui insurat i-as da pace cu toate ca il iubesc, dar il iubesc rational, il iubesc si m-am indragostit de el pentru ceea ce-mi ofera''. Trec peste faptul ca nu-mi explic cum poti iubi doi barbati in acelasi timp si iti scriu ca ar fi cel mai bine sa te debarasezi de orice sentimente de iubire atat pentru X, cat si pentru cel insurat. Dupa parerea mea, pentru tine cel mai bine ar fi daca ai gasi un al treilea barbat, necasatorit, care sa te iubeasca, pe care sa-l iubesti si cu care sa-ti intemeiezi o familie. Daca ramai blocata in situatia actuala, pierzi ani frumosi din viata si e pacat. DIn ce ai scris pana acum, eu nu-l vad pe X sa se insoare vreodata cu tine. Pe de alta parte, ce casnicie ai avea cu tipul celalalt(in cazul in care chiar s-ar desparti de sotie pentru tine si nu ar ramane doar vorbe ceea ce ti-a spus pana acum...stiu caz concret cand om insurat a tot dus-o cu vorba pe o fata ca se va desparti de nevasta-sa si pana la urma nu s-a mai despartit de ea, ci a lasat-o balta pe fata), stiind ca si-a lasat nevasta pentru tine? In orice moment te-ar putea lasa si pe tine pentru alta. Personal, nu pot sa-mi explic cum tu la 30 de ani continui o asemenea situatie- de aceea ti-am si scris comentariul anterior.(Multumesc pentru urare) Deci, fa cumva, (nu stiu cum) dar nu-i mai ceda lui X, iar pe cel casatorit lasa-l in pace. Vezi-ti de viata ta si cauta-ti un om liber cu care sa-ti contruiesti un viitor frumos. Mult noroc!
tematoare
Postat pe 25 Martie 2011 18:55
atat de mult uram matematica ca la mine alfabetul se termina la v.
rockk
Postat pe 25 Martie 2011 19:54
Ai descris aceasta "iubire" pentru X in felul urmator..."incolora, inodora si insipida"....Apa este descrisa exact in felul acesta in chimie...Fara apa nu putem supravietui, (mai bem un vin (cel insurat), mai bem o bere (altcineva poate) dar de apa avem nevoie.... asa cum fara sa cerem prea multe detalii , am inteles cu toti ca tu nu poti fara X...
De asemenea din felul in care ai descris relatia ta cu X, se poate lesne intelege ca nu se pune problema despre dragoste nici macar pasiune...ci despre obsesie. Ai facut o obsesie pentru aceasta necunoscuta X ....de ce? asa cum tot ce este interzis ne atrage, tot asa un barbat care ne refuza politicos sau nu cate ceva (viata impreuna), ne omoara dragostea, pe care, in nevoia lui de "autoaparare", creierul o transforma in ...obsesie, obsesia de a-l descoperi pe X...
Treci peste, mergi mai departe, "nu te tot uita inapoi pentru ca intr-o zi ai sa cazi si ai sa-ti rupi gatul "....Gaseste pe cineva care sa te completeze pe tine , sa-ti ofere ceea ce vrei tu, sa te faca fericita pe tine, lasa pe Y insurat , nu-ti construi fericirea calcand pe cadavrele altora ca nu va rezista....sa te gandesti doar atat...viata este frumoasa important este s-o traiesti, n-o lasa sa treaca pe langa tine neobservata, atata timp cat tu ...te mai gandesti la X ....
kiki_33
Postat pe 26 Martie 2011 09:13
te chinui in zadar
maria-ioana
Postat pe 26 Martie 2011 12:52
eu as zice sa renunti la amandoi. cu x al tau nici nu cred ca e iubire, e probabil doar ideea ca aveti multe lucruri neterminate, nerezolvate intre voi. ia-ti viata de la capat. din moment ce ai avut deja 2 cereri in casatorie si x asta se tot intoarce la tine, preupun ca esti o fata frumoasa, sau deosebita din alte puncte de vedere deci n-ar trebui sa fie vreo problema pentru tine. Lasa-i pe amandoi :)
winky_winky42
Postat pe 26 Martie 2011 15:52
ce sa fac? va rog, ajutati-ma cu un sfat!
macaroane
Postat pe 26 Martie 2011 16:35
Uaa, mai dar incurcata viata mai ai, zau asa.Incurcata si plictisitoare cu iubitul din dotare si simpla si draguta cu amorezul numarul 2,din cate am inteles. La 30 de ani nu esti pregatita sa-ti iei viata in propriile-ti maini si sa te bucuri nitel de ea? Ar cam fi timpul sa-ti dai o palma zdravana si sa te trezesti ca viata trece pe langa tine si o sa ajungi la o varsta amintindu-ti ca.... L-ai iubit pe X, l-ai avut amant pe Z si ai fost o mare naiva asteptand sa ploua. Pentru ca daca in 6 ani omul ala nu s-a schimbat,care sunt sansele sa se mai schimbe?
macaroane
Postat pe 26 Martie 2011 16:41
fato, ai mari probleme, sincer..nu pui nici macar o secunda problema ca ai o aventura cu un barbat casatorit...nici o remuscare ca strici o familie..vii si de plangi ca si cum esti cea mai nevinovata..rusine. iti meriti soarta
delicacy
Postat pe 26 Martie 2011 23:57
buna,mai stiu pe cineva care a fost in aceeasi situatie,dar care a ramas cu x si s-au casatorit si au un copil,doar pt. ca ea a crezut ca poate sa-l schimbe si binenteles orice ii facea il ierta,se certau o perioada pe urma venea cu linguseli si ceda,aceeasi situatie.Dar acum cand au o familie?Ea este nefericita si eamplinita din punct de vedere al dragostei,implinirea ei e copilul si atat.Tot nu a reusit sa-l schimbe.
kudika376046
Postat pe 27 Martie 2011 11:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Imi e teama si nu stiu ce sa fac 15 De la: w_a_s_p 14 Iulie 2010 16:56
dragostea nu are varsta 5 De la: Barbie30_ 25 Septembrie 2011 09:16
Un sfat! :( 29 De la: Blondinette 1 Aprilie 2013 23:42
sa lupt?sau sa renut? 30 De la: dee_bee 27 Iulie 2009 20:21
imi dau drumul prea repede uneori ..sfaturi?mc 15 De la: Flamed 26 Decembrie 2012 17:02