Setari Cookie-uri

voi, cei ce iubiti! help me!

tare raspuns.... ...cat despre tine stiu ce simti..am trecut si eu printro situatie asemanatoare...si sincer....eu iam lasat pe toti...si maim cautat pe cineva...disponibil...frumos...destept...destul de instarit si mie mult mai bine..asa ca sfatul meu este sai uiti pe TOTI...iesi din....patrulaterul asta al dragostei;)...te pup ai grija de tine;)
DiavolitzaxD
Postat pe 16 Aprilie 2011 11:38
Draga mea , in primul rand totul depinde de tine ,degeaba ceri un sfat altcuiva cand tu nu esti sigura pe tine sau mai bine zis pe ceea ce simti. Trebuie in primul rand sa te maturizezi, imi pare rau sa-ti spun, eu cred ca tu esti ca un copilas care nu e hotarat ce vrea cand merge cu mama sa la piata si e constient ca mama nu poate sa-i cumpere decat un lucru , cam asa esti si tu , esti constienta de faptul ca nu poti avea 2 barbati odata ,asa ca parerea mea e sa pui in balanta cele doua persoana si sa decizi cu cine iti este mai bine ,cat despre problema cu casatoritul nu cred ca tu esti in masura de a decide ce e mai bine pentru el , este matur si el stie mai bine ce vrea de la viata ,asa ca decizia de a-si distruge familia ii apartine , poate ca relatia lor nu mai merge de mult timp si tocmai de aceea a decis sa se vada cu tine ,daca era multumit de familia lui nu statea cu tine si nu-ti accepte ,,fitele" ca sa zic asa . Cat despre domnul X cred ca si el este un imatur ca si tine ,nu stie ce vrea . Ar trebui sa-l intrebi ce vrea el defapt de la viata ?; care sunt motivele astea de despartire si de impacare ?; pana cand vrea sa va jucati asa ?, si atunci poate vei avea niste raspunsuri care sa te ajute sa te decizi ce vrei tu de la viata si cu cine vrei sa ramai.
Decizia asta nu o poate lua nimeni in locul tau , tu esti singura care te poate ajuta , maturizeaza-te , puneti ordine in ganduri si iti va fi mult mai usor sa decizi ceea ce vrei.
Te rog sa-mi scuzi sinceritatea , nu vreau sa te jignesc sub nici o forma , dar asta e parerea mea personala. Sper sa poti lua decizia corecta si buna pentru a-ti fi bine . Multa bafta , sa auzim numai de bine .
monalisabularca
Postat pe 16 Aprilie 2011 11:40
de scord... ti- o meriti din plin. vrei sa fii fericita si sa scapi de toate cele? apai, ma scuzi atunci renunta la egoismul ce si-a facut culcus in tine si uita-te in jurul tau. mi-ar placea sa cred ca o sa ai o viata lininstita fata de cel casatorit...o nu...nu o sa ai fii sigura. cum spunea cineva mai sus cel casatorit e legat de familia sa si tu nu vei fi niciodata pe primul loc. Iar X? X cauta doar un anume ceva la tine si atat...pe romaneste vrea doar placere fizica si atat...nu te iubeste, se intoarce la tine doar pentru ca tu il primesti cu bratele deschise sii ii oferi cu siguranta tot ce iti cere. Asa ca, lasa prostiile cauta si te concentreaza pe altceva...cum ar fi VIATA TA!!!!!! cauta pe altcineva si nu mai privi inapoi...e greu..dar nu imposibil!!!! ai vrut sfat? Na sfat!!!!
Rhayze
Postat pe 16 Aprilie 2011 11:46
Cel mai bine ar fii sa te gandesti la binele tau nu cred ca ai vrea sa traiesti toata viata cu x asa.Incearca sa-ti gasesti pe cineva care sa te merite, care sa te faca sa fericita ,dar dupa parerea mea nici cu cel insurat nu ai nici un viitor daca era divortat si fara copil era ok.
Dar asa...are copii el tot timpul trebuie sa fie langa ei.
Aduna-te si lasa totul sa vina de la sine nu crede ca o sa ramai singura.
Exista cineva si pt. tine.
Ai curajul sa treci mai departe fara x sau cel casatorit.
Deschide ochii si eliberaza-ti mintea ca de multe ori e mai bn decat iti dicteaza inima...
Ai rabdare vei gasi persoana potrivita!

kudika022474
Postat pe 16 Aprilie 2011 11:46
Du-te la psiholog!De unde atata indragosteala,cu atatia?!
Maramuresanca
Postat pe 16 Aprilie 2011 11:47
Ti-ai facut timp vreodata sa stai de vorba cu tine insati?! Sa-ti asculti vocea interioara, care te avertizeaza, iti da detalii te si asculta...dar nu vrei sa-i dai importanta!
Parerea X-ului tau e foartea importanta, ce spune ce face, ce..., dar a ta conteaza vreodata? Mereu cedezi primul loc altora?!
Eluta_
Postat pe 16 Aprilie 2011 11:50
sincer, nu zic sa te gandesti la nevasta, dar are 2 copii, femeie, si apoi, dupa ce va veti casatori voi te evi gandi mereu ca asa ti se intampla si tie....asta daca nu esti prea narcisista sa crezi ca esti cea mai cea

cat despre X, eu nu inteleg de ce l-ai lasat pe celalalt pentru el, sau tot din plictiseala, ca atunci de asta se invarte roata ca e rotunda.

parerea mea e ca e destul de simplu, aceasta iubire de "cap" pentru x se poate vindeca daca te gandesti la altceva, iar sotul sta bine acolo unde e alaturi de cine il ingrijeste si i-a facut doi copii.
rezolvarea: ALTCINEVA, liber si neplictisit

NUMAI BINE!
metoujours
Postat pe 16 Aprilie 2011 11:54
Singurul sfat pe care ash putea sa tzil dau este sa renuntzi la aceasta relatzie bolnavicioasa care dupa cum shi tu ai spus,nu te face fericita absolut deloc. Daca nu vei reushi sa faci pasul asta va trebui sa te resemnezi shi sa te complaci in respectiva deplorabila situatzie.
mynerva
Postat pe 16 Aprilie 2011 11:59
Totul depinde de tine!!!!!
Trebuie doar sa vrei,sa ai vointa sa-ti schimbi viata ta.Si eu am avut o relatie de 8 ani,care s-a terminat de pe o zi pe alta,fara nici o cearta.Am locuit impreuna,si intr-o zi cand am ajuns acasa apartamentul era jumatate golit(si-a luat lucrurile lui)si mi-a lasat o scrisoare ca asa e mai bine....(Dupa un timp am aflat ca are pe altcineva,o fata cu 10 ani mai tanara.)Dar eu cand m-a parasit am incercat sa termin cu viata mea.....CE PROSTIE MARE AM FACUT.Dar Dumnezeu mi-a mai dat o sansa si nu am murit,am suferit enorm de mult,dar cu vointa,cu ajutorul familiei si a prietenilor am trecut peste.Am avut si alta relatie ca n-a mers,si am plecat in strainatate sa fiu singura.Si acolo am avut un prieten,a fost frumos dar s-a terminat.La vreo 2 ani am venit acasa si intr-o luna mi-am gasit partenerul meu de viata,(pe internet)care acuma mie sot,si suntem foarte fericiti de 4 ani.Vreau sa-ti zic ca in tot acest timp nu am pierdut credinta,m-am rugat mult si Dumnezea m-a ascultat.
Sa nu-ti fie frica sa ramai singura.Decat sa-ti bata joc cineva de tine(cum face X)mai bine stai singura.Si fa ordine in viata ta,iar tu sa fii pe primul loc.
Eu iti doresc numai bine,multa vointa si succes.
mony07
Postat pe 16 Aprilie 2011 11:59
Salut! Nu am mai raspuns pana acum pe forum dar parca simt ca trebuie sa spun ce am de zis chiar daca poate nu o sa aiba nici un efect asupra ta
Ca sa poti trece peste asa si sa iti incepi o viata noua, daca chiar vrei asta, trebuie sa incerci sa fii pe cont propriu pentru cu daca te arunci din bratele unuia in bratele altuia o sa uiti cine esti si cand te desparti de unul, o sa il cauti pe celalalt. Nici una din relatiile tale nu este sanatoasa Daca X te iubea cu adevarat, se muta cu tine fara sa ii spui. cat despre tipul casatorit, deja i-ai stricat casatoria, nu poti spune ca un tip care inseala inca mai are o casnicie. Mie mi se pare ca tu nu vrei sa iti reiei viata, cred ca te complaci, e foarte greu sa o iei de la capat, dar daca te hotarasti sa faci asta trebuie sa o faci pe cont propriu si data viitoare cand incerci sa iti refaci viata si sa iesi la intalnire, pune-ti niste standarde si nu accepta pe oricine in viata ta.
cami_d
Postat pe 16 Aprilie 2011 12:02
Buna,din cate am citit, nu ai primit nici sfat bun.....parerea mea (din experienta pe care o am si pot spune ca am trecut si eu prin ceva similar ca tine) este ca cel mai bine este sa iei o pauza cu amndoi...sa te retragi si sa-ti analizezi sentimentele.....apoi va veni sigur cel care te merita cu adevarat singur la tine....nu forta....gaseste-ti o alta preocupare.....sigur v-a avea rezultat......
kudika355769
Postat pe 16 Aprilie 2011 12:06
Scumpa mea refa-ti viata departe de X,de barbatul casatorit....la cei 30 de ani ai tai incearca sa gandesti ca viata merita traita si altfel.Nu te plafona si lasa totul in urma si i-a decizia corecta.Parerea mea este ca nici unul dintre cei doi nu te vor face niciodata fericita...X pare a fi un om egosit,iar cel casatorit are totusi o familie,nu iti poti cladi fericirea pe ceva care mai tz te v-a face sa iti para rau,zau asa! Incearca sa mergi la sfanta biserica si sa te rogi pt ca Bunul Dumnezeu sa te lumineze si sa iti arate calea dreapta pe care tb sa o urmezi,vb cu un preot,incearca sa te descarci de aceasta povara pe care acum o ai in suflet.Este pacat ca sa suferi dupa ceva care realmente nu merita.Pune-ti ordine in ganduri si gandeste-te ca intr-o buna zi v-a aparea in viata ta acel barbat care iti v-a merita dragostea si atunci vei vd cu alti ochi ce inseamna cu adevarat SA IUBESTI CU TOT SUFLETUL! MULTA BAFTA SI INCEARCA SA LASI DEOPARTE TOT CEEA CE TE FACE NEFERICITA SI NEIMPLINITA!
Yellowrose
Postat pe 16 Aprilie 2011 12:08
De la: andyana, la data 2011-03-22 11:35:19
ce sa fac? va rog, ajutati-ma cu un sfat!


Andyana, dupa 20 de pagini de raspunsuri care de care mai corecte si pline de invataminte , o sa-ti dai seama ca tu nu vrei sa-ti schimbi viata si sa-ti faci curat in ograda. Tie de fapt iti place aglomeratia din viata ta si asteptai o confirmare ca este oarecum normal ceea ce traiesti...
Ei bine, nu e! Pana la urma si tu esti doar un X in viata lor!
_vio_
Postat pe 16 Aprilie 2011 12:10
De la: andyana, la data 2011-03-22 11:35:19la cei aproape 30 de ani ai mei, de 6 ani, de cand l-am cunoscut pe X, viata mi-a devenit un calvar. aveam o relatie de aproape 8 ani cu un tip care m-a cerut de sotie dar pe care l-am refuzat din cauza ca doar ce l-am cunoscut pe X.
relatia cu X este una fara niciun fel de finalitate, inodora, incolora, insipida(asa as putea sa denumesc acum, clipele petrecute alaturi de el) dar cu toate astea il iubesc irational si nu ma pot desprinde de gandul asta, de sentimenul asta.
eu locuiesc cu parintii intr-un orasel micut, lucrez in acelasi loc dar, niciodata in cei 6 ani nu am locuit impreuna cu X fiindca el nu vrea sa-si asume o astfel de responsabilitate.
acum 2 ani, certata fiind cu X, am cunoscut un tip casatorit, cu doi copii, cu 3 ani mai in varsta decat mine, alaturi de care am petrecut 2 concedii minunate si multe alte clipe asemenea. insa distanta dintre noi este de ordinul sutelor de km. si din cauza asta ne vedem foarte rar. El e super indragostit de mine, m-a cerut chiar de sotie dar eu nu pot accepta fiindca simt ca X inca este in gandul si-n inima mea. Cu tipul casatorit ma simt super bine, arata bine, este un om minunat din multe puncte de vedere, ma intelege, ma ajuta cat poate sa trec peste perioadele dificile(ca nu cred ca sunt sanatoasa cu capul) si mi-ar placea sa-mi petrec viata alaturi de el, sa avem o familie a noastra dar... nu pot; traiesc cu sentimentul ca-i stric casnicia, ca el va veni la mine si ca peste ceva vreme, iubirea irationala va pune iar stapanire pe mine... am discutat si cu el toate aceste aspecte si este de acord sa ma ajute sa ma "vindec" dar eu nu cred ca pot...
vreau sa renunt la X si nu pot(el de fiecare data cand depasim 2-3 luni si suntem certati "apare" cu cate o linguseala doua si dupa ceva vreme il iert si renunt la oricine pentru el pentru ca dupa alte 3-4 luni sa raman iar singura! - nu spun ca ma paraseste pentru alta ci pur si simplu, sa zic, parca se plictiseste de mine. iar daca incerc sa am o discutie cu el se "retrage" si ramanem asa!!!). vreau sa-mi reiau viata, si nu pot...
cand sunt cu X, ma gandesc cat de bine imi este langa tipul casatorit, cate imi ofera acel om inlocul lui; cand sunt certata cu X si am o relatie cu tipul casatorit pe care l-am "alungat" sa zic asa, de cateva ori din cauza lui X, imi vine in minte X si mi se face dor si stiu ca el nu imi ofera nimic si totusi nu mi-l pot alunga din minte si suflet.
ce sa fac? va rog, ajutati-ma cu un sfat!
de ce l-ai parasit pe 'x' ,cu care ai stat 8 ani?...ce s-a intamplat////acolo cred ca ai gresit
denis_roxana
Postat pe 16 Aprilie 2011 12:15
saracutu...ce ai avut cu el?
denis_roxana
Postat pe 16 Aprilie 2011 12:16
Am senzatia ca esti iremediabil atrasa de x doar pentru ca nu iti da atentia pe care o doresti. Ai caracterizat relatia cu el ca fiind insipida...cuvantul asta pur si simplu nu are ce cauta in acelasi context cu ,,dragoste,,. Ai renuntat la o relatie de 8 ani pt ca doar ce il cunoscusesi? cu toate ca te ceruse de sotie? din punctul meu de vedere, omul acela a fost inselat de tine, pentru ca nu petreci 8 ani de zile intr-o relatie fara sa fie ceva foarte serios, nu? Mai mult ca sigur l-ai facut sa creada ca ai sentimente profunde pentru el. ACUM , CA AI FOST NEMULTUMITA DE X, AI O RELATIE CU UN BARBAT CASATORIT SI CU COPII?????? Cred ca ai depasit cu mult anumite limite morale. Nu e destul ca ai calcat in picioare dragostea unui barbat, acum esti la un pas de a distruge o familie...culmea..DEGEABA. Nici macar nu simti ca e barbatul vietii tale, nu esti sigura ca vei putea sa ii raspunzi cu aceeasi seriozitate, implicare si dragoste.Nu te judec, nu te cert...nu e dreptul meu sa fac asa ceva...insa e dreptul acelor copii, a caror lume o vei spulbera. Dar ai grija...relatia cu x te va distruge. Ca majoritatea barbatilor, il intereseaza doar vinatoarea...te incolteste, te seduce, pina cand i-ai cedat, dupa care...pauza. Cam la fel cum faci si tu...nu dai 2 bani pe cei ce te doresc in viata lor, ci doar pe cei pe care nu ii poti avea. Degeaba cauti raspunsul pe forum...il vei gasi in inima ta...Un sfat? Cu mare placere. Nu esti suficient de matura pentru o casatorie...sper sa nu fie cu suparare...zboara din floare in floare fara sa distrugi familii. Traieste-ti viata insa nu mai da nimanui impresia ca iti doresti ceva serios, atat timp cat nu o faci. Iar pe forumuri ii vei gasi in general pe cei care arunca cu piatra. Iti spun din proprie experienta ca, pe masura ce lungesti relatia cu x iti va fi tot mai greu sa te desprinzi si vei suferi tot mai mult...iti va lasa sufletul gol, pustiit...si vei ajunge la un moment dat sa simti ca nu iti mai doresti nimic...orice se intimpla iti e indiferent...si atunci va fi cel mai crunt. Nici macar nu iti vei mai dori sa traiesti. Lasa tot ce tine de x la trecut, fa-ti o viata noua, atat cat mai poti. As vrea sa pot spune ca iti va mi mai usor...insa nu va fi. Indiferent ca e iubire sau doar obsesie, disperarea iti va macina sufletul. Dar esti tinara, puternica, si daca ai facut un barbat insurat si cu copii sa isi piarda mintile si sa fie gata sa isi spulbere casnicia pt tn, sigur nu vei duce lipsa uneui barbat in viata ta. Aduna-te...poti avea ceva mai bun decat x. Si tot din experienta personala, vei fi mult mai fericita cu cineva pentru care tu esti tot universul, chiar daca nu il iubesti la fel...decat cu cel care e toata lumea ta, insa pentru care nu reprezinti nimic. Sper sa gasesti puterea sa treci peste toate, mai bine decat am facut-o eu. Sa fi fericita!
pink_kity
Postat pe 16 Aprilie 2011 12:26
Draga mea eu te inteleg prefect prin ce treci....si eu trec printr-o situatie asemanatoare.desi cauti raspunsul la ce te determina sa ramai langa un barbat ca si X nu o sa il afli niciodata.femeia din inconstienta alege calea cea mai grea intoteauna.deageaba astepti sfaturi de la noi decizia finala tot tu o sa iei.sa iti spun ce am facut eu....am racit treptat relatia si intr-un final ne-am despartit.am asteptat de la el sa vad schimbari si sa vad daca lupta pentru mine.daca m-ar fi iubit ar fi luptat.acum sunt fericita cu celalalt barbat si desi uneori mi-e dor de el cred k am facut alegerea cea buna.am ales fericirea si siguranta.tu ai de ales intre un barbat care te ridica pe un piedestal si iti ofera fericire si unul pentru care esti marfa de carne vie.se foloseste de tine pentru a-si satisface nevoile.inima ta se indreapta spre x pentru ca aveti ceva timp impreuna si pentru ca se teme sa isi asume riscurile pe care le implica relatia cu barbatul casatorit.ai curajul si spune-i nu lui X macar odata in viata si devin-o demna,cauta-ti demnitatea si nu te lasa calcata in picioare de nici un barbat.e plina lumea de ei.alege cu cap nu cu sufletul,cu capul gandesti cu sufletul nu.abia astept sa ne spui ce ai facut cu relatia ta...bafta si capul sus
ada_sm
Postat pe 16 Aprilie 2011 12:26
draga andy, hai sa iti servesc eu un posibil scenariu care va urma la situatzia ta, stiu ca nu iti va placea, dar mie exact asa mi s-a intamplat (ce e drept eram ceva mai tanara ca tine).
te dai de ceasu mortzii ca X s-a obisnuit singur, ca ptr el e plictisitor sa iese cu tine etc.....BS....in cateva saptamani/luni/ani va cunoaste una care tie (si la toti) ti se va parea de 10 ori mai naspa ca tine, insa X va crede ca e minunea pe pamant. Si atunci NU va baga toate scuzele ce le baga cu tine, vor iesi numai ei doi bot in bot in vazul lumii si va fi innebunit dupa ea si se vor lua in cateva luni dupa ce pe tine te-a tzinut incurcata atata vreme. EI??? Ce zici? Pai nu iti va veni sa te zgarii pe ochi atunci? Sa iti smulgi parul ca nu mai intzelegi nimic? Nu te vei gandi ca poate singura ta greseala a fost ca ai fost prea slaba si de aia nu te-a vrut? ...Na, nu mai bine iesi tu acuma din situatia asta cat suferi mai putin decat cand se va intampla asa ceva?
DayC
Postat pe 16 Aprilie 2011 12:32
draga doamna ...yo zic sa te trezesti la realitate..un barbat insurat te vrea de nevasta si e perfect constient si informat k tu mai ai o relatie cu acel X...si totusi te mai vrea de nevasta:))..da-mi voie sa spun k dupa ce o sa divorteze..dak o sa se intample si o sa reusiti sa intemeiati o familie nu va dura mult..ptr k nu o sa aiba acea incredere in tine..o sa se indoiask permanent de fidelitatea ta.sinceritatea ta in cazul de fata o sa duca la esec.un sfat..scapa de ambii k doamne ajuta ”balta are destul peste”
andracandya
Postat pe 16 Aprilie 2011 12:45
tu ai o obsesie pentru X, nicidecum nu e vorba despre dragoste. iar cu tipul casatorit...ia pune te in locul sotiei lui. chiar vrei sa ti incarci constiinta cu gandul ca ai lasat acei copii fara tata sau ca ai distrus o familie? ar fi mai bine daca te ai rupe definitiv de amandoi si ai cauta p[e cineva fara obligatii si care sa vrea sa iubeasca.. e doar un sfat. ur call
kudika099447
Postat pe 16 Aprilie 2011 12:52
daca vrei sa te chinui toata viata ramai cu X;pentru ca asta nu cred ca mai e dragoste e obisnuinta sau obsesie din partea amandurora;in schimb daca te hotarasti sa ramai cu cel insurat vei avea liniste sufleteasca si iubire,ce vrei mai mult.eu asta am inteles din ce ai spus tu.mult noroc.
miuta1981
Postat pe 16 Aprilie 2011 12:57
Mie mi se pare ca, de fapt, tu nu ceri ajutor, vrei doar ca cineva sa iti confirme cumva atitudinea fata de cele doua relatii. Daca te simti bine plangandu-ti de mila, e ok, continua. Am inteles ca, de fapt tu stii ca X-ul se plictiseste deseori, te lasa cu fundu-n balta cand nu te astepti, dar... surpriza ! Il iubesti. Imi pare rau sa te dezamagesc, ceea ce simti tu nu este nici pe departe iubire, ci dependenta, care s-a nascut dintr-un orgoliu ranit. Daca i-ai fi dat tu lui papucii, daca l-ai fi dominat intr-un fel sau altul, sa vezi ce ti se vindeca iubirea, de nici nu zici ca a fost pe acolo. Asa, nu. Deci, dependenta se numeste sentimentul care te leaga de X-ul tau.
In legatura cu cel insurat, sa te gandesti ca, asa cum isi lasa nevasta pt tine, asa te va lasa si pe tine pt alta. Fara macar sa se uite inapoi, la copii macar, daca legamintele matrimoniale nu conteaza...
Parerea mea personala este ca ar fi bine sa faci o pauza in viata ta, timp in care sa te apuci cu seriozitate sa iti faci o curatenie generala, sa afli ce iti doresti tu de la viata asta.
Ca poate ai sa fi uimita sa constati ca iti doresti sa fii si tu SOARELE cuiva, sa fi marea iubire a cuiva...
costina_lia
Postat pe 16 Aprilie 2011 13:00
povestea pe care ai descris-o u mai sus imi aduce o minte o veche poveste sufista...
Se spune ca 2 calugari traiau intr-o manastire care era indepartata de lume si doar cei care simteau cu adevarat veneau sa traisca si sa invete tainele iluminarii acolo...numai ca intr-o zi un calugar impreuna cu invatacelul sau au pornit spre cel mai apropiat sat pentru a aproviziona manastirea.Pe drum s-au intalnit cu o femeie care nu putea sa treaca peste o groapa si atunci calugarul ia femeia in brate si o trece groapa, iar apoi pleaca mai departe. Invatacelul este uimit de acest lucru pentru ca una din legile sfinte dupa care se conduceau spunea ca "Nu au voie sa atinga vreo femeie"!....dupa o bucata buna de drum invatacelul il intreaba pe calugar:
Maistre, de ce ai luat femeia in brate...?...noi nu avem voie sa facem asta!
Calugarul ii raspunde...da asa e...eu am luat-o in brate 5 minute...tu de ce inca o porti?
kudika131167
Postat pe 16 Aprilie 2011 13:02
Buna draga mea .Prin ceva asemanator am trecut si eu . Stiu cum este . Cand eram cu x voiam sa fiu cu y si cand eram cu y voiam sa fiu cu x . Cred ca se compensa unul pe celalalt . ce nu avea unu avea celalalt si tot asa . Cel care are 2 copii este casatorit , sau sunt despartiti .Daca este divortat , si tu crezi ca pti face fata unei caznici cu 2 copii deja , sfatul meu este sa te duci la el . Daca este casatorit in continuare cu mama copiilor lui , nui strica familia . Incearca sa-ti gasesti un serviciu si un loc sa locuiesti unde sa nu te gaseasca X . Nu poti trai toata viata asa , 2-3 luni cu el dupa care pleaca si revine cand ii vine lui chef . Gandestete ca ai o varsta , si ar trebui sa gandesti matur , ce este bine pentru tine . Asta nui viata , acum esti cu el , cat esti cu el tejigneste si te face sa te simti ultimul om , dupa care pleaca si revine la cateva luni . Viata e scurta si grea , nu ti-o fa mai grea decat este . Este greu sa renunti la o persoana pe care o iubesti tu ( dar ia in schimb iti provoaca numa suferinta ) E greu dar nu imposibil .Eu acum sunt fericita ca am renuntat la persoana care o iubeam si care nu ma iubea . M-am casatorit si acum am descoperit adevarata dragoste nu cea ce credeam eu ca e cu cel care credeam ca-l iubesc .Acea nu era iubbire era ambitie . Acum e adevarata dragoste . De 2 ani traiesc cu adevarat pentru persoana care mia dovedit ca merita sa investesc sentimente , pentru ca si el a investit .Am un sot minunat si il ador . Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat putere sa renunt la ce nu a fost bine , si sunt cu cine ma face sa traiesc fericita . M-as bucura sa aud ca esti bine . Cineva care a trecut prin ce treci tu acum . Gandestete bine .
kudika173794
Postat pe 16 Aprilie 2011 13:07
Well..poate ar trebui sa faci focus pe ceva , poate la fel de important, cum ar fi cariera, sau nu stiu, persoana ta.
E bine uneori sa cantaresti ce ai intr-o ''palma'' si in cealalta. Vezi ce-ti ofera X si cum se simte sufletul tau in preajma lui, daca e pura atractie carnala, eu zic ca si tipul casatorit iti poate darui asta.. Daca tipul casatorit are o casnicie deja terminata, poate ca n-ar fi rau sa fii mama copiilor lui..

Dar ce stiu eu
whocares23_
Postat pe 16 Aprilie 2011 13:19
dupa ce am citit mesajul, mi-am dat seama ca esti o pers. care nu stie ce vrea.Hai sa o luam cu inceputul: barbatul cu care ai avut o relatie opt ani e clar ca te-a iubit, numai ca tu nu ai avut aceleasi sentimente pt el din moment ce ai ales pe altcineva. Apoi a urmat acel X care e clar ca nu te iubeste din moment ce vine si pleaca cand are el chef si tu il primesti de fiecare data. Iti stie slabiciunea si si probabil cand se plictiseste se intoarce sa te mai amareasca putin, ori un barbat cand iubeste nu se comporta asa (i-ar fi frica, ca te-ar pierde daca ar proceda asa) Iar in legatura cu barbatul casatorit, poate te iubeste dar nu are cum sa te ia de sotie numai daca ce ar divorta, nu? Dar ti-a dovedit vreodata ca ar vrea sa faca pasul asta? pune-l la incercare si ai sa te convingi. Concluzia mea e ca tu nu iubesti pe nici unul din acesti trei barbati din viata ta, pentru ca esti cu unul, te gandesti la altul..... iar cand iubesti pe cineva, acela iti ocupa toate gandurile. incearca sa analizezi totul la rece, si ai sa vezi ca sentimentele vis-a-vis de ei nu e de iubire. pe primul e clar ca nu il iubesti, cu al doilea cred ca a devenit ceva rutina, sa vina sa plece etc.. iar al treilea probabil ca asa iti umpli timpul pana revine x. Iti dau un sfat, daca vrei sa tii cont de el, e treaba ta. Viata e prea scurta si e pacat sa treci prin ea asa. Daca te gandesti la viitor uiti sa traiesti prezentul. Incearca sa-ti faci un prezent si traieste-l la maxim dar numai dupa ce te detasezi de haosul acual din viata ta. iti doresc sa iti gasesti linistea sufleteasca si cel mai important un barbat care sa te merite intr-adevar si chiar sa te iubeasca din toata inima. iubirea e cel mai frumos sentiment numai ca putini stiu sa iubeasca, iar cei care stiu sa iubeasca sant intr-adevar binecuvantati.
kudika379830
Postat pe 16 Aprilie 2011 13:41
Fato! Fa-ti ordine in mintile tale, lasa barbatii casatoriti sa isi vada de familiile lor (tie ti-ar placea ca alta sa iti fure sotul si tatal copiilor tai?) si incearca sa te focusezi pe tine insati: fa-ti un statut al tau in viata si respecta-te pe tine insati in primul rand. Renunta la idiotul ala cu care nu te simti OK si lasa ca viata sa decurga de la sine. Cel care iti este destinat oricum va aparea la un moment dat in viata ta. Dar... inca odata gaseste-ti respectul de sine! E CEL MAI IMPORTANT!
kudika176056
Postat pe 16 Aprilie 2011 13:43
Pacat ca nu se mai difuzeaza french kiss era super emisiunea.Sigur cei de acolo te-ar fi ajutat.Eu nu prea dau sfaturi si nu gandesc bn cand ma pun in situatia lu altu.Deci n-am ce sa-ti zic decat bafta.
kudika384084
Postat pe 16 Aprilie 2011 13:54
Acum am vazut ca sunt cam singuru barbat de pe aici .
kudika384084
Postat pe 16 Aprilie 2011 13:56
De la: andyana, la data 2011-03-22 11:35:19la cei aproape 30 de ani ai mei, de 6 ani, de cand l-am cunoscut pe X, viata mi-a devenit un calvar. aveam o relatie de aproape 8 ani cu un tip care m-a cerut de sotie dar pe care l-am refuzat din cauza ca doar ce l-am cunoscut pe X.
relatia cu X este una fara niciun fel de finalitate, inodora, incolora, insipida(asa as putea sa denumesc acum, clipele petrecute alaturi de el) dar cu toate astea il iubesc irational si nu ma pot desprinde de gandul asta, de sentimenul asta.
eu locuiesc cu parintii intr-un orasel micut, lucrez in acelasi loc dar, niciodata in cei 6 ani nu am locuit impreuna cu X fiindca el nu vrea sa-si asume o astfel de responsabilitate.
acum 2 ani, certata fiind cu X, am cunoscut un tip casatorit, cu doi copii, cu 3 ani mai in varsta decat mine, alaturi de care am petrecut 2 concedii minunate si multe alte clipe asemenea. insa distanta dintre noi este de ordinul sutelor de km. si din cauza asta ne vedem foarte rar. El e super indragostit de mine, m-a cerut chiar de sotie dar eu nu pot accepta fiindca simt ca X inca este in gandul si-n inima mea. Cu tipul casatorit ma simt super bine, arata bine, este un om minunat din multe puncte de vedere, ma intelege, ma ajuta cat poate sa trec peste perioadele dificile(ca nu cred ca sunt sanatoasa cu capul) si mi-ar placea sa-mi petrec viata alaturi de el, sa avem o familie a noastra dar... nu pot; traiesc cu sentimentul ca-i stric casnicia, ca el va veni la mine si ca peste ceva vreme, iubirea irationala va pune iar stapanire pe mine... am discutat si cu el toate aceste aspecte si este de acord sa ma ajute sa ma "vindec" dar eu nu cred ca pot...
vreau sa renunt la X si nu pot(el de fiecare data cand depasim 2-3 luni si suntem certati "apare" cu cate o linguseala doua si dupa ceva vreme il iert si renunt la oricine pentru el pentru ca dupa alte 3-4 luni sa raman iar singura! - nu spun ca ma paraseste pentru alta ci pur si simplu, sa zic, parca se plictiseste de mine. iar daca incerc sa am o discutie cu el se "retrage" si ramanem asa!!!). vreau sa-mi reiau viata, si nu pot...
cand sunt cu X, ma gandesc cat de bine imi este langa tipul casatorit, cate imi ofera acel om inlocul lui; cand sunt certata cu X si am o relatie cu tipul casatorit pe care l-am "alungat" sa zic asa, de cateva ori din cauza lui X, imi vine in minte X si mi se face dor si stiu ca el nu imi ofera nimic si totusi nu mi-l pot alunga din minte si suflet.
ce sa fac? va rog, ajutati-ma cu un sfat!
kudika332239
Postat pe 16 Aprilie 2011 13:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna sunt su eu noua si am nevoie de ajutor 42 De la: alfredodecurtofreco 22 Octombrie 2010 16:05
medicina ortomoleculara 3 De la: isabelle_11 29 Iunie 2011 00:38
buna 7 De la: oxo_White_Rose_oxo 12 Aprilie 2010 17:32
De 7 ani il doresc!!!!! pls help !!! 43 De la: Karbon 24 Noiembrie 2009 22:37
confuza.... 10 De la: yumalai 17 Februarie 2010 08:02