Setari Cookie-uri

destin sau...

draga mea....cred sincer ca ai gresit.daca baiatul s-a comportata atat de bine cu tine ,va iubeati....eu sincer cred ca trebuia sa iti asculti inima si daca(Doamne fereste)se intampla ca din cine stie ce motive sa va certati si sa ajungeti la despartire,macar nu iti parea rau....era hotararaea ta si a lui.acum nu pot sa-ti dau nici un sfat,faci. cum crezi tu ca e mai bine pentru tine.iti urez noroc mult si Dumnezeu sa iti lumineze calea sa poti lua hotarari bune acum si in viitor.
kudika339376
Postat pe 3 Iulie 2011 18:34
in general mamele-nu doar de fete-au un feeling care le avertizeaza ca ceva nu e in regula cu viitorul ginere sau nora,ea nu vrea decit sa te protejeze de o viitoare suferinta,si inca un sfat ptr tine,alege ca sot un barbat care te iubeste mai mult decit tu pe el
utad
Postat pe 3 Iulie 2011 18:35
asta e decizia ta. u sti daca ai putere sa mergi mai departe alaturi de el sau o asculti pe mama ta
Marynet
Postat pe 3 Iulie 2011 18:42
De la: maya_lana, la data 2011-07-03 11:43:44Draga mea sant mama a 6 copii ( 4 fete si 2 baieti)am prima fata de 23 de ani maritata deja si cu un copil de aproape 2 ani si nu am fost de acord cu acest baiat si tot nu m-a convins nici pana acum ca m-am inselat..In fiecare zi ma astept ca am sa ma trezesc cu fata la usa ca a dat divort.Pentru noi parintii e foarte greu sa lasi fata asa aiurea pe mana orcui mai ales ca e si primul clar ca esti foarte indragostita si nu vezi si cele cateva defecte ale lui,nu zic ca ar trebui sa fie perfect dar poate parintii tai au aflat ceva de el sau au vazut ceva cum se comporta cu tine sau poate a zis ceva care la parinti nu le-a picat bine.Eu zic ca la varsta asta trebuie sa te distrezi,sa mergi in excursii,sa mergi in cluburi dar fara nici o obligatie la nimeni(adica fara un prieten stabil)sa fii libera sa cunosti mai multe tipuri de oameni ca sa poti sa faci comparatii sa vezi c-am cu ce fel de om te-ai potrivi,sigur iti spun parinti nu se inseala NICIOODATAA,si el daca era asa hotarat pe tine nu te lasa facea tot posibilul sa fie cu tine.Iar daca parintii sse inseala orcum ce ti-e scris in frunte ti-e pus.Am si baiat de 22 de ani si s-a mmutat de un an la prietena lui cu care eu iar nu sant de acord deloc si degeaba el crede ca e buna pentru el si ne-a lasat pe noi parinti si a plecat la ea.Noi parintii acum nu avem liniste si ne gandim tot timpul poate noi santem de vina poate nu i-am crescut cum trebuie nu i-am educat bine ,tot asa si la baieti sant de parere ca trebuie sa cunoasca mai mullte fete sa vada mai multe variante ca apoi sa nu se ajunga incasatorie la infidelitate.Si daca unul din cei 2 copii ai mei vn inapoi acasa dupa cativa ani tot noua parintilor ne scoate ochii: Bine ma mami si tati dar voi nu ati stiut sa nu ma lasati ?nu ati stiut sa imi dati o palma sa imi deschideti ochii m-ati lasat asa sa-mi irosesc tineretea?ASA CA DISTREAZA-TEEEE CAT INCAPEEEE SA NU REGRETI CAND AI SA FII MARITATA SI AI SA STAI SA CRESTI COPII CANU AI FACUT NIMIC IN TINERETEA TA.ITI SPUN DIN PROPIA EXPERIENTA AM AVUT COPII DE LA 16 ANI TOATA TINERETEA MEA AM CRESCUT COPII ATAT(NU REGRET CA AM COPII)REGRET CA NU A AVUT CINE SA MA INVETE SI PEMINE CUM SA PROCEDEZ.MAI AM C-AM 15ANI CELMULT SA L-E MAI CRESC PE CELE 3 FETE MAI MICI SI DUPA INCEP SI EU SA MA DISTREZ: CLUBURI, CONCEDII IN STRAAINATATE TOT CE NU AM FACUT LA TINERETE



..si daca peste vreo 40 de ani li se destrama relatia celor doi copii ai tai...voi nu veti mai fi...ce vor face? se vor sinucide pt ca nu au pe cine da vina? sa fim seriosi...daca unei mame de fata ii acord oaresce circumstante atenuante(e vb de fata ei..fata'i fata) in privinta baiatului..ce sa zic...cred ca problema e la voi, parintii! mai bine sa faca copilul cum il taie capul, sa iasa prost dar sa fie impacat cu ideea ca a facut CUM A DORIT EL....decat sa faca precum parintii si toata viata sa se intrebe "cum ar fi fost daca...."...si cine stie...in timp...cu eventualele esecuri(de ce ar fi garantata relatia cu un partener agreat de mama? sau tata?) cu parteneri care au avut girul "stapanirii"..sa se acutizeze indoiala si reprosul..."daca atunci faceam ca mine poate era altfel"...

fara sa fiu un iresponsabil sau sa minimalizez rolul parintilor, Doamne fereste! un parinte iti este parinte...TOATA VIATA! asta, clar! insa...pe acest taram fragil al relatiilor sentimentale...uneori e bine sa lasi copilul sa ia propriile decizii! nu zic sa iti iei mana de pe el...dar lasa'l liber...

respect tuturor si inspiratie in luarea deciziilor!
lone_star
Postat pe 3 Iulie 2011 18:47
nu stiu ce a determinat-o pe mama ta sa fie impotriva, dar... destinul il mai facem si noi cateodata. e adevarat ca parintii vor binele copiilor dar nu intotdeauna iau decizii bune pt ei. Asa ca cel mai bine ar fi sa iei propria ta decizie, si ce crezi tu ca te-ar face cu adevarat fericita.
kudika379830
Postat pe 3 Iulie 2011 19:21
eu am o singura intrebare: de ce de la bun inceput parintii ti-au acceptat prietenul (asa ai mentionat tu) apoi pe parcurs au inceput sa il urasca? cum poate admiratia lor fata de prietenul tau sa se transforme pe parcurs in ura si repulsie?cu siguranta ei cunosteau detalii din relatia voastra tot din spusele tale...tu scrii ca toate decurgeau la cel mai inalt nivel (flori,respect.etc etc),cind de fapt nu putea sa nu fi existat vreo divergenta intre voi,vreo cearta in care tu sa nu fi venit acasa sa te fi plins parintilor tai spunind si dind detaliii despre relatia voastra,apoi parintii evident ca se vor impotrivi)
Hm ....si pina la urma,e vb de viata ta pina la urma,nu ai avut forta de convingere necesara pentru a demonstra parintilor tai ca sunteti facuti unul pt celalalt si nu ai stiut sa lupti atit pt dragoste cit si pt viitorul tau alaturi de barbatul pe care ti-l doresti.suporta acum consecintele )
succes mai departe!
Elena_Perpetuu
Postat pe 3 Iulie 2011 19:29
ai facut lucrul cel mai bun....si eu am fost in situatia ta si am ascultat pa4intii ....si mie ffffffffffff bn acum.....daca pierzi vreodata ceva inseamna ca nu ti-a trebuit;P....stiu ca e fff dureros dar timpul le rezolva pe toate...multa rabdare si credinta:*
kudika012211
Postat pe 3 Iulie 2011 19:59
povestea e cam 98%identica cu a mea,doar ca eu l-am ales pe el cu care m-am si maritat iar acum este preferatul mamei mele ca si ginere,asa ca uite ca la mine au trecut 11 ani din care 6 ani de casnicie,daca ar fi sa o mai iau de la capat la fel as proceda
anca11bvro
Postat pe 3 Iulie 2011 20:59
De la: kudika371771, la data 2011-07-03 11:11:37Ai procedat corect !
Parintii tai sunt singurii oameni din viata ta care iti vor da cele mai bune sfaturi...si te iubesc neconditionat !
Ai viitorul in fata, lumea abia acum se deschide in fata ta.
In privinta baiatului, sa nu ai regrete.....Daca nu era o persoana egoista, nu te punea sa alegi ( ca sa zic asa)...

Vei vedea ca totul va fi bine ....lucrurile bune de-abia acum incep sa fie descoperite...

Sa auzim de bine, tanara domnisoara !


Nu m-a pus sa aleg..niciodata. El decat a fost langa mine
kudika410387
Postat pe 3 Iulie 2011 21:52
De la: adora67, la data 2011-07-03 13:06:08Buna ziua,Ana...aici Dora si ti-as putea fi mamica cu varsta pe care o am:) te rog sa te linistesti si sa nu suferi,TU ai decis Asta:) e primul baiat din viata ta,te inteleg,iti inteleg si iubirea,dar esti Copila,Ana,nu ai varsta BUNA pt a incepe sa iti traiesti Viata din plin:) ca acum,nu iti va mai fi Niciodata...primul baiat nu trebuie sa fie si ultimul,vei fi nefericita si nu iti doresc asta:)Ascult-o pe mama,ea trebuie sa fie cea mai buna prietena a ta,nu eu,sau lumea de pe Net:) EA este singura de pe lumea asta,care iti doreste binele adevarat,de asta sa fii convinsa:) Cat priveste acel baiat...baiatul care te vrea LUPTA pt tine,nu renunta asha de usor,doar ca mama ta nu il place:) poate are si ea,motivele ei,de ce nu vb cu ea ca intre prietene?! La 21 de ani ai tai,tu trebuie sa te pregatesti pt o viata Buna...sa inveti zilnic tot ceea ce trebuie sa stii,sa preintampini o eventuala sarcina,de ex...cum sa te feresti de bolile specifice sau nespecifice:) ai multe de adunat in Bagajul tau informational pe teme de Viata:) ca sa ai parte de ROZ,mai tarziu.CEL care te va iubi,va face poteci in fata usii tale...si tot a lui vei fi,stiu exact ceea ce iti spun acum:) dar NU la 21 de ani...ai inceput prea devreme si viata sexuala,sa stii....eu intai invatz TOT ce trebuie sa stiu si apoi fac dragoste,ca sa ramana un impact frumos,prima mea experienta sexuala,de care imi aduc aminte cu drag...si mama mea a fost Tiran:) deoarece am fost singurul lor copil:) iar EA acum,este copilul pe care eu nu il am.....deci cu MAMA TA,vei ramane in legatura vesnica,Ana...Un baiat care sa te iubeasca sau pe care sa il iubesti,vei descoperi in destinul tau in fata lui D-zeu,dar Mama e UNA si nu o poate inlocui Nimeni:) Ai incredere deplina in tot ce ti-am spus...Mi-ar place sa imi raspunzi...si sa ma tii la curent cu momentele tale,derivate din aceasta poveste...O duminica frumoasa in continuare si sa ne auzim cu bine.Dora.


buna seara. In primul rand as vrea sa spun ca niciun moment nu am afirmat ca mi-am inceput viata seta sexuala. Cat despre el,toate lucrurile facute pentru mine nu au termen de comparatie. Pe mama o iubesc,nu o acuz,ea este totu pentru mine si intotdeauna am avut o relatie mai speciala. Singurul lucru pe care il regret este ca nu mi-am ascultat inima nic macar o secunda. Sunt lucruri personale,care nu pot fi spune si din pacate au rolul de a fii intelese decat de mine. Nu sunt o fata disperata, nu ma umilesc, el a inteles lucrul acesta si m-a protejat.Pot sa va spun cu toata sinceritatea ca nu am crezut ca toate acele frumoase lucruri exista si in viata reala. Poate suna copilaresc sau puteti spune ca apartine unei visatoare dar am trait un basm
kudika410387
Postat pe 3 Iulie 2011 22:06
odata cu mama ta a ales si interiorul tau deci mama ta are dreptate si iubirea ta nici ca a fost la maxim daca ai ales ce ai ales. stai linistita iubirile vin si trec...cu siguranta ai bucatica ta undeva pusa de doamne doamne. traieste clipa gurita spre zambet viata e lunga
tugard
Postat pe 3 Iulie 2011 22:34
Lasa Lumina sa-ti conduca pasii, Lasa Iubirea sa-ti conduca inima, Lasa Dragostea sa-ti conduca viata, Lasa-L pe Dumnezeu sa le conduca pe toate !
MIMI1958
Postat pe 3 Iulie 2011 22:39
De la: kudika410387, la data 2011-06-28 10:57:04Buna..ma numesc Ana si am 21 de ani. As vrea sa va spun pe scurt povestea mea si mi-ar placea sa primesc un sfat bun. Totul a inceput acum un an cand am cunoscut un baiat,de care pe parcurs m-am indragostit. El a fost si primul prieten,poate pare ciudat ca la varsta aceasta sa am primul iubit,dar atunci am simtit ca trebuie. La inceput,totul era perfect.Noi ne intelegeam bine,parintii l-au acceptat, pana cand la un anumit moment cand mama mea a inceput sa se impotriveasca total. Toata lumea spunea ca el nu este potrivit pt mine,ca eu sunt cuminte,si el nu a fost. Nu neg ca probabil in trecut a avut greselile lui,dar cu mine s-a comportat extraordinar...flori in fiecare zi, cuv frumoase, cadouri, zambete,respect,ajutor in tot ce se putea,siguranta, protectie,tot ce am visat cand eram mica si traiam din cartile citite. Mama,fiind impotriva,se certa cu mine pe fiecare sapt..eu treb sa disimulez in fata lui,pentru ca nu mi-ar fii placut sa fie pus intr-o situatie stanjanitoare. Au venit si mom astea,cand l-a jignit,el nu a zis nimic,nu a raspuns,nu a vb urat,decat a tacut,dar ma intreba pe mine de ce se comporta asa. in scurt timp,toata fam mea era impotriva si eu imi doream nespus sa lupt pt iubire,dar nimeni nu a stiut sa-mi zica fa-o. El imi cerea ajutorul,imi cerea sa fiu lg el ,sa nu-l las singur,dar de teama am facut-o. Asa ca am plecat de langa el, nemaiputand sa lupt intre el si mama...si stiam ca parintii au un simt mai bun,credeam ca ei vad mai bine. Parintii mei nu sunt oameni rai,au incercat sa-mi ofere totul si cel mai important pt ei este sa-mi fie bine.
Dar eu m-am desparit de baiatul pe care il iubesc,spunandu-mi la sf "multumeste mamei si lumii in care ai crezut"... Ne-am spus Adio si ca niciodata nu ne vom mai impaca. Si acum ma intreb daca am procedat bine sau daca vreodata noi vom mai fii impreuna


Dupa mine eu cred ca tu ai facut o greseala imensa prin faptul ca nu ai ascultat sa te convingi tu singura.Pe ai tai i-ai intrebat? De ce se opuneau asa brusc si dintr-o data lui? Ti-au zis vreodata de ce?
Daca nu ti-au zis de ce,nu vad ce ce ai facut chestia asta.De ce nu ai ascultat de inima ta daca el o fost alaturi de tine cand ai avut nevoie si te-o iubit? Parintii sunt cele mai importante persoane din viata noastra,dar asta nu le da dreptul sa dicteze pe cine iubesti,pentru ca asa vei sfarsi singura singurica asteptand sa vina Fat Frumos perfect din cer. Parintii nu vor vedea nici un baiat ca fiind suficient de bun pentru fata lor pentru ca in general pentru parintii de fete baietii sunt o amenintare,indiferent daca parintii sunt rai sau buni. Trebuia sa porti o discutie serioasa,fara cearta cu mama ta in care sa o constrangi sa-ti zica de ce credea toate alea.Trebuia sa fie un motiv, tu cereai lamuriri din mai multe surse si te convingeai daca e adevarat sau nu ce crede mama ta intrebandu-l inclusiv pe el.Asa poate-i spulberai mania si se mai calma.Daca l-ai lasat sa plece ai facut exact ce vroia mama ta sa faci...te simti mai bine?Ma indoiesc. "Multumeste mamei si lumii in care ai crezut..." mi se pare strigatul de deznadejde al unui suflet ranit. Ai aflat ceva ce sa confirme banuielile alor tai ? Daca da...poate are dreptate,daca nu...fii si tu un pic mai infipta si lupta pentru ceea ce crezi.Parintii te iubesc oricum,si daca aia vrei vor trebui sa accepte.
myriam_paradise
Postat pe 3 Iulie 2011 22:50
Buna Ana. Am citit ce ai postat si raspunsurile celorlalti. De obicei citesc si ma abtin de la comentarii. De data asta este altceva. Este o reala problema de viata pe care o traiesti Parerea mea este ca parintii, din dragoste prea multa, te-au protejat excesiv. In consecinta, la frumosii tai ani nu sti ce sa faci. Din cele ce ai scris reiese ca prietenul tau s-a purtat impecabil si ti-a castigat increderea dar si aprecierea parintilor. Acum totul depinde de tine. Intreaba-ti inima daca tu chiar il iubesti si nu a fost un "foc de paie". Daca il iubesti cu adevarat afla neaparat care este motivul schimbarilor de atitudine a parintilor tai. In functie de asta decizi daca sa repari sau nu ce s-a stricat. Este adevarat ca parintii nu trebuie judecati ci respectati. Uneori insa, iubirea lor este posesiva si dictatoriala: "Stiu eu mai bine ce-i trebuie copilului meu !!!" Intentia este buna dar, cel mai bine iti spune sufletul tau. Daca este numai teama lor de a nu te pierde, vorbeste cu prietenul tau si lupta sa va impacati. Cu parintii ( in special mama) trebuie sa ai o discutie deschisa, sincera, decenta dar ferma, in care sa le explici punctul tau de vedere si decizia ta. Daca te iubesc si sunt sigura de asta, te vor asculta si intelege. Deci draga mea, spera,nu este totul pierdut !!! Daca insa el nu va dori sa se impace, inseamna ca nu este cel pe care il credeai. Si eu mi-am ascultat parintii, la fel ca tine si voi regreta toata viata. Am avut o dragoste adevarata si frumoasa, dar mi-a fost frica sa-mi supar parintii. Iti tin pumnii si sa ai succes !!!
kudika068191
Postat pe 4 Iulie 2011 00:03
bun sfatul...mai mult ca sigur o sa mearga....vb aia intotdeauna ce am lasat in urma parca era mai bun ca ce avem in prezent
kudika387866
Postat pe 4 Iulie 2011 00:05
Draga mea fi mai explicita ,de ce atita inversunare in atitudinea mamei ?presupun ca ti-a explicat de ce nu-l agreeaza si a argumentat cu motive solide,desi mai normal era sa te lase sa-ti faci singura lumina in suflet din experienta vietii tale,sigur ti-ai fi dat seama daca e bine sa mergi mai departe sau nu ,chiar daca ar fi fost greseala naivitatii tale,dar era experienta ta de viata desi faptul ca el nu a luptat pentru dragostea lui si a renuntat cu usurinta da de gindit.Acum nu stiu daca mai e ceva de facut,chiar daca reinodati relatia la prima presiune nodul va ceda,stiu ca ti-e greu prima iubire nu se uita nici odata,dar concluzia e ca trebuie sa-ti faci cunoscuta o relatie familiei atunci cind crezi ca merita asta si ca atunci ai puterea sa impui dorinta ta.Trebuie sa stai deschis de vorba cu mama ta,si daca se impune si nu te lasa sa faci si ce simti tu ,aminteste-i ca poate si mama ei a gresit cindva impunindu-se fara sa tina cont de ea si ca nu e cazul sa repete greseala. Multa bafta si fi barbata ZOE .
kudika091279
Postat pe 4 Iulie 2011 09:15
Imi pare rau pentru voi, stiu ca parintii doresc binele copiilor, dar in dragoste decizia iti apartine, sper sa va impacati daca el nu a gresit cu nimic, mai ales ca ai zis ca e si singurul barbat din viata ta, nici nu stii cat conteaza asta, abia pe parcurs realizezi, dar sfaturi se pot da multe, decizi, cum spuneam iti apartine.
Bafta!
Ro63
Postat pe 4 Iulie 2011 11:28
buna. am o prietena care s-a casatorit,a facut un copil si sotul ei a vrut sa se mute impreuna la ai lui. mama ei a sfatuit-o sa stea acasa langa ea.in timp,s-au despartit.au trecut 10 ani si ea inca regreta decizia luata.parintii ne raman parinti indiferent de ce decizii luam in viata,trebuie sa ne vedem de viata noastra,trebuie sa zburam din cuib.cred ca tb sa pleci cu el
kudika410027
Postat pe 4 Iulie 2011 15:09
ai mare dreptate ;)
sofia_maria
Postat pe 4 Iulie 2011 16:11
AI ALES ORICUM PE MAMA...SI NU PE EL...DRAGOSTEA A FOST...DAR PANA LA UN PUNCT, NIMENI SI NIMIK NU TE VA PUTEA DEZLIPI DE LANGA PERSOANA VENERATA...LUPTI CU DINTII SI SCOTI TOATE ARMELE..IAR TU NU TE-AI IROSIT PREA MULT...TEAMA, FRICA, NESIGURANTA....CU SIGURANTA I-AI FACUT MULT RAU LUI...CUM POTI FACE RAU PERSOANEI PE CARE O IUBESTI, EVIDENT IUBEAI, DAR NIMIK DIN CEEA CE ITI IMAGINAI...TU...ERAI INDRAGOSTITA DE FAPTUL DE A FI INDRAGOSTITA...ZIC SI EU
ramona_delux
Postat pe 4 Iulie 2011 22:42
Buna Ana, am trecut si eu prin aceeasi situatie ca si tine, cu diferenta ca eu nu m-am despartit de prietenul meu. Am fost aproape 6 ani impreuna, am petrecut cele mai frumoase momente din viata mea alaturi de el, si suntem despartiti de 4 ani. Intre timp el s-a insurat si are si un baietel dar nu regret nimic din ceea ce am facut si as face din nou acelasi lucru cu mica diferenta ca as discuta mai mult cu parintii mei si i-as face sa inteleaga ca el este cel care ma face fericita si ma implineste in momentele acelea. Prietenul meu de atunci stia situatia mea si m-a sustinut in totalitate, imi spunea:'' Eu stau cu tine nu cu parintii tai, deci din moment ce tu ai ales sa fii cu mine si ma iubesti nu ma intereseaza ca ei sunt impotriva." Acest lucru a fost foarte important. Eu am fost pusa sa aleg intre parintii mei si prietenul meu si l-am ales pe el, bine-nteles. Din momentul acela eu nu am mai vb cu parintii mei, veneam acasa de la facultate doar sa il vad pe prietenul meu si mi-au fost taiati banii. Aveam doar banii de camin, de tren si de intretinere la camin. Atat. Dar sprijinul prietenului meu m-a facut sa merg mai departe. Cand veneam acasa de la facultate, la noi in casa era o atmosfera atat de apasatoare, mama mea aveam impresia ca se imbolnavise de nervi din cauza situatiei, asa era de urata, situatia, si slabise mult. Dar nu am renuntat niciodata. El este si va fii intotdeauna cel mai important barbat din viata mea. A fost mai mult decat familia mea. A fost tatal meu, mama mea, fratele meu, iubitul meu, profesorul meu, jumatatea mea, sprijinul meu in cele mai grele momete din viata mea. A fost totul pt mine. Daca ma desparteam de el din cauza parintilor nu cred ca mi-as fi iertat asta niciodat si nu cred ca le-as fi iertat-o parintilor niciodata. Toata lumea era impotriva acestei relatii: toate neamurile mele, bunicii mei, toti prietenii mei. Cand a inceput sa fie acceptat de cei din jurul meu, trecusera 5 ani de relatie, si si-au dat seama ca nu mai au ce face, ne-am despartit din motive doar de noi stiute, apoi cei din jur si-au dat seama ca "situatia nu era asa neagra pe cum o vazusera inainte". Si acum mai vb cu fostul meu prieten, si cu parintii mei vb de el, acum se inteleg bine, dar atat. Eu eram ca si tine "fata cuminte" iar el era "baiatul rau". Dar ne-am compkletat si ne-am educat unul pe celalalt asa cum nu cred ca as fi facut cu altcineva si tocmai situatia urata ne-a intarit relatia. Vreau sa iti mai zic ca am avut apoi un prieten care s-a despartit de mine fiindca nu ma acceptau parintii lui(eram mai mare ca el), si mi-am dat seama cat de las a fost acel baiat si ca de fapt nu imi placea de el deloc, fiindca la greu a preferat sa renunte decat sa lupte. Ai dreptate, parintii simt anumite lucruri si poate acel baiat nu este cel cu care iti vei intemeia o familie pe viitor, dar el este acum prezentul tau. Tu trebuie sa iti traiesti prezentul si sa iti dai tie timp sa realizezi ce vrei cu adevarat. Nu fii lasa, nu vei putea sa fii cu adevarat fericita niciodata, fiindca ceilalti au viata lor, si nu traiesc viata ta. Tu iti traiesti viata, asa cum esti fericita si cum vrei. Iti urez multa bafta si poti sa imi mai scrii daca vrei.
Lady_D
Postat pe 4 Iulie 2011 23:39
Tu suferi de fapt din vina ta...tu ai ales asta...deci nu mai prea re rost sa discutam. Cum iti asterni, asa dormi,
Lady_D
Postat pe 4 Iulie 2011 23:53
De la: Lady_D, la data 2011-07-04 23:39:09Buna Ana, am trecut si eu prin aceeasi situatie ca si tine, cu diferenta ca eu nu m-am despartit de prietenul meu. Am fost aproape 6 ani impreuna, am petrecut cele mai frumoase momente din viata mea alaturi de el, si suntem despartiti de 4 ani. Intre timp el s-a insurat si are si un baietel dar nu regret nimic din ceea ce am facut si as face din nou acelasi lucru cu mica diferenta ca as discuta mai mult cu parintii mei si i-as face sa inteleaga ca el este cel care ma face fericita si ma implineste in momentele acelea. Prietenul meu de atunci stia situatia mea si m-a sustinut in totalitate, imi spunea:'' Eu stau cu tine nu cu parintii tai, deci din moment ce tu ai ales sa fii cu mine si ma iubesti nu ma intereseaza ca ei sunt impotriva." Acest lucru a fost foarte important. Eu am fost pusa sa aleg intre parintii mei si prietenul meu si l-am ales pe el, bine-nteles. Din momentul acela eu nu am mai vb cu parintii mei, veneam acasa de la facultate doar sa il vad pe prietenul meu si mi-au fost taiati banii. Aveam doar banii de camin, de tren si de intretinere la camin. Atat. Dar sprijinul prietenului meu m-a facut sa merg mai departe. Cand veneam acasa de la facultate, la noi in casa era o atmosfera atat de apasatoare, mama mea aveam impresia ca se imbolnavise de nervi din cauza situatiei, asa era de urata, situatia, si slabise mult. Dar nu am renuntat niciodata. El este si va fii intotdeauna cel mai important barbat din viata mea. A fost mai mult decat familia mea. A fost tatal meu, mama mea, fratele meu, iubitul meu, profesorul meu, jumatatea mea, sprijinul meu in cele mai grele momete din viata mea. A fost totul pt mine. Daca ma desparteam de el din cauza parintilor nu cred ca mi-as fi iertat asta niciodat si nu cred ca le-as fi iertat-o parintilor niciodata. Toata lumea era impotriva acestei relatii: toate neamurile mele, bunicii mei, toti prietenii mei. Cand a inceput sa fie acceptat de cei din jurul meu, trecusera 5 ani de relatie, si si-au dat seama ca nu mai au ce face, ne-am despartit din motive doar de noi stiute, apoi cei din jur si-au dat seama ca "situatia nu era asa neagra pe cum o vazusera inainte". Si acum mai vb cu fostul meu prieten, si cu parintii mei vb de el, acum se inteleg bine, dar atat. Eu eram ca si tine "fata cuminte" iar el era "baiatul rau". Dar ne-am compkletat si ne-am educat unul pe celalalt asa cum nu cred ca as fi facut cu altcineva si tocmai situatia urata ne-a intarit relatia. Vreau sa iti mai zic ca am avut apoi un prieten care s-a despartit de mine fiindca nu ma acceptau parintii lui(eram mai mare ca el), si mi-am dat seama cat de las a fost acel baiat si ca de fapt nu imi placea de el deloc, fiindca la greu a preferat sa renunte decat sa lupte. Ai dreptate, parintii simt anumite lucruri si poate acel baiat nu este cel cu care iti vei intemeia o familie pe viitor, dar el este acum prezentul tau. Tu trebuie sa iti traiesti prezentul si sa iti dai tie timp sa realizezi ce vrei cu adevarat. Nu fii lasa, nu vei putea sa fii cu adevarat fericita niciodata, fiindca ceilalti au viata lor, si nu traiesc viata ta. Tu iti traiesti viata, asa cum esti fericita si cum vrei. Iti urez multa bafta si poti sa imi mai scrii daca vrei.



Buna...imi pare rau sa aud ca te-ai despartit de cel langa care ai putut fii fericita. Dar am convingerea ca Dumnezeu are pus ceva special pentru fiecare.
La mine decizia este luata si nu voi da inapoi nu pentru ca nu iubesc,sau pentru ca nu mi-e dor. Vroiam sa raman alaturi de el dar poate nu este el pentru mine. Incerc sa ma incurajez pentru a trece mai departe. stand in trecut nu ma ajuta cu nimic. Poate a fost mai bine asa;timpul imi va demonstra adevarul.
kudika410387
Postat pe 5 Iulie 2011 00:03
De la: alerandra, la data 2011-07-03 17:40:45
De la: Voyager, la data 2011-07-03 12:43:13Ai 21 ani, el sa zicem tot atat.La varsta asta deja nu mai spunem "baiat".Ci barbat.Tanar, dar barbat.Baietii sunt la liceu.E o dovada ca nu-l consideri matur.Si uite, acum ai si tu un trecut amoros.Urmatorul poate sa zica despre tine ca nu ai fost "cuminte"...Nu, stai linistita, n-o sa zica asa ceva, ti-am aratat numai un viciu de gandire.Pacat ca nu ti-a spus nimeni pana acum, barbatii nu sunt cuminti.Nu prea stau fara sex mai ales la varsta asta!Cand o sa aiba femei, la 60 ani?E in legea firii.Se mai cumintesc ei cand se indragostesc, cand se casatoresc.O vreme.Daca n-au acasa ce le trebuie dau iama pe la vecine, colege...Religia condamna asta, parintii, majoritatea femeilor la fel.Ok, daca sotul tau te insela esti indreptatita sa-l lasi.Crezi ca e asa de grav ca "umbla"?Ai vazut deja ca defectele mari sunt altele.Uite unde sunt greselile, asta ca sa inveti si sa nu le mai repeti:1) intr-o relatie fiecare are un trecut.Si trecut trebuie sa ramana.Conteaza ce-i acum.2)Parintii iti vor binele dar binele pe care-l considera ei.Nu inteleg ca tu esti ALTA PERSOANA.Care are nevoie la 21 ani de iubire si sprijin moral si ATAT.E CU TOTUL ANORMAL CA LA 21 ANI SA-TI DICTEZE MAMA cu cine te cuplezi.Ca a facut totul pentru tine...asta e normal.Pana la un punct.La noi parintii fac prea multe pentru copii, uita de ei si de nevoile lor ca mai apoi sa reproseze totul copiilor.Fa-i sa inteleaga ca esti deja matura, iei decizii pe cont propriu.Daca nu, pleaca de acasa si vezi-ti de viata ta.Nu-i mai lasa sa se bage in viata ta pentru ca stai cu ei si te mai sustin material.Sincer m-am saturat sa tot aud de mame care-s ca niste gaini fricoase, nu lasa puii mari de sub aripa!3)Parerea mea e ca el a luptat destul.Ce sa mai faca?Normal sa s-a saturat si a sters-o, toate au o limita, mai lipsea sa se tarasca pe jos, ca rama...Avem tendinta sa asteptam prea multe de la ei.Draga, nu suntem printesele din basme, vine Fat-Frumos, se bate cu zmeul, mai ia o cafteala, etc.Si noi ne uitam la el de la balcon.In iubire cei 2 se intalnesc la mijlocul drumului, adica ambii se straduiesc!



Cel mai bun raspuns pe care l-am citit pana acum..
(Este primul comentariu pe care il las pe acest site. Daca inainte preferam doar sa citesc celelalte posturi si sa trec mai departe, acum nu am putut sa nu raspund)
Persoana pe care am citat-o a spus tot ce era de zis, asa ca nu o sa mai reiau, insa am sa-ti dau un exemplu din experienta mea:)
Ai precizat faptul ca ai 21 de ani...bun. Eu la 18 ani am plecat in Canada pentru cel pe care il iubeam, m-am inscris la scoala de acolo si am plecat (nu sunt nici nebuna, nici fara minte si nici aiurita sau mai stiu eu ce, asa cum isi spun acum, probabil, unele persoane in minte). Crezi ca parintii mei au fost de acord cu asta? NU! Mi-a luat cateva luni sa ii conving sa ma lase sa plec si asta dupa ce ma inscrisesem deja la scoala respectiva. Le-am spus ca stiu ce e bine pentru mine si ca sunt convinsa ca o sa reusesc si cu el, dar si cu facultatea (mai ales!). I-am rugat sa imi dea o sansa pentru a le arata ca pot. Eram 100% sigura ca totul va fi bine, poate chiar mai bine, iar ei pana la urma au inteles si m-au lasat sa imi fac damblaua (lucru pentru care le raman vesnic recunoscatoare). Acum pot sa iti spun ca el e procuror, eu sunt notar si urmeaza sa avem un baietel in urmatoarele luni (in concluzie, sunt nespus de fericita - a fost alaturi de mine inca de la inceput si nu m-a dezamagit niciodata).
Am plecat departe de toti prietenii mei si mai ales departe de familie pentru ca stiam ca o sa imi fie si mai bine acolo, alaturi de el. Stiam ca el este pentru mine si eu pentru el. Stiam ca il iubesc si ca el ma iubeste. Aveam incredere in el, incredere oarba (putea oricand sa ma lase balte, singura printre straini, intr-o tara in care abia vorbeam limba, ca na..franceza nu stie tot omul la 18 ani). Parintii mei nu il placeau inainte, iar acum imi repeta mereu ca sunt fericiti pentru deciziile pe care le-am luat. Pai cred si eu ca sunt
Sa nu crezi ca lucrurile cu sotul meu au fost intotdeauna roz. E imposibil asa ceva (mai ales dupa 9 ani). Toate cuplurile se cearta, se impaca, fiecare face compromisuri, atat cat se poate. Sincer, din ce ai povestit mai sus (sper sa nu te jignesc, imi cer scuze daca o sa te simti asa), pari ca o mica printesa, protejata de parinti, care nu cunoaste deloc din greutatile vietii, al carei prieten a tratat-o exact ca si parintii ei (te-a protejat, te-a iubit, ti-a facut pe plac tot timpul- nu cunosc toate detaliile, iti spun impresia pe care mi-ai lasat-o - repet, nu vreau sa te simti jignita). Parerea mea este ca o persoana atinge maturitatea cand invata din greselile pe care le-a facut si nu le mai repeta - asta iti lipseste tie . Nu datorita cartilor ajungi intelept, ci a experientelor pe care le traiesti, experiente care nu sunt intotdeauna placute. O cantareata spunea intr-o melodie "I guess I'd rather hurt than feel nothing at all" si chiar asa si e. In primul rand, daca nu te-ai simtit niciodata ranita, atunci de unde stii cum sa te bucuri cu adevarat de un lucru care te face fericita? De unde stii macar ca el te-a facut pe tine cu adevarat fericita? Doar pentru ca iti facea cadouri? Si era atent cu tine? De unde stii macar ca il iubesti? In al doilea rand, cum poti sa spui ca il iubesti? L-ai parasit si acum il acuzi ca nu a luptat suficient pentru tine. Cine a spus vreodata ca barbatii trebuie sa lupte pentru femei mai mult decat femeile pentru ei? Sunt si ei oameni. Noi, femeile (majoritatea, daca nu toate), suntem destul de capricioase. Doamne, pai ar innebuni sarmanii barbati daca ne-ar face mereu pe plac si noi nimic pentru ei - asa ca nu numai el trebuie sa lupte si sa munceasca pentru relatie. Nu vreau sa te cert, imi dau seama ca esti si asa destul de suparata, trista si derutata in momentul acesta, dar deschide ochii. Ai 21 de ani, nu esti chiar asa micuta!
Spuneau anumite persoane, mai sus sa te distrezi, sa il lasi pe el in pace, sa nu ai obligatii, etc. Aaaa, daca ai iubit nu poti sa te distrezi? Nu poti sa iesi cu fetele in club fara prieten? Sau ce anume? Nu inteleg la ce fel de distractie s-au referit acele persoane, pentru ca sunt multe feluri in care te poti amuza chiar daca ai prieten. Nu te obliga nimeni sa petreci 100% din timpul tau cu el - fiecare are nevoie si de momentul sau, singur, cu gandurile sale - toti suntem constienti de asta, sau cel putin ar trebui sa fim.
Nu iti dau niciun sfat. Cred ca stii si singura ce e de facut. Gandeste-te doar daca merita sau nu sa lupti pentru el. Nu mai sta si cere parerile altora, nu hotaram noi in locul tau. Ia o decizie! Buna sau proasta, macar e a ta si daca ceva nu merge bine, atunci vei stii ca este doar vina ta si nu a altor persoane - sau poate de asta incerci sa scapi
Iar daca mai stai mult pe ganduri s-ar putea sa fie prea tarziu. Mult noroc iti doresc si sper sa ajungi cat mai repede la o concluziei, ai grija de tine.
(scuze ca am scris atat)

A.P.




Mi-a facut placere sa va citesc povestile,parerile si nu in ultimul rand sfaturile. Da aveti dreptate,parintii m-au tratat ca pe o printesa,mi-au dat tot ce am avut nevoie,chiar mai mult(dar fara sa ma transform intr-un om fara sentimente,mincinos,fara scrupule; eu nu le-am cerut nimic,practic,dar si daca nu primeam,simteam lipsa si poate,d fapt nu poate,sigur nu mi-ar fii placut). Baiatul a continuat sa ma trateze la fel ca si familia si mie mi s-a parut normal. fiind si o persoana rezervata in privinta sentimentelor,am evitat sa-i arat ce simt, crezand ca el va fii pentru totdeauna si va trebui sa-mi suporte absolut totul asa cum au facut si parintii. Am gandit copilareste,fara sa-mi spuna cineva asta...dar eu,fiind chiar un "copil" in privinta relatiilor nu am realizat greseala pana in momentul in care am pierdut. Nu vreau sa credeti ca este vina parintilor(ii ador si as face totul pt ei). Stiu ca trebuie sa ma impun si nu sunt niciun om usor de ignorat sau care nu are ce sa spuna,dar am considerat ca ei nu merita. Si efectiv nu mi-am dat seama ce ar trebui sa fac. Lucrurile acestea nu le-a stiut nimeni. Pe baiat il iubesc si am sentimentul ca va fii pentru mult timp in inima mea,pentru ca lucrurile traite au avut o intensitate cu totul speciala. Sunt convinsa ca daca el va fii pentru mine, vom fii impreuna,si daca nu,nu. Nu pot grabi timpul si nici nu sunt lasa,dar asa simt ca va fii mai bine.
kudika410387
Postat pe 5 Iulie 2011 00:22
As vrea Ana, sa raspund celui/celei care a comentat postarea mea spunand ca am dat "bun sfat...intotdeauna ce am avut a fost mai bun ca prezentul". Fac completarea ca dupa ce mi-am ascultat parintii si m-am despartit de acel baiat, m-am casatorit de 2 ori: primul sot era infiorator de gelos si cel de al doilea a trecut in patima bauturii datorita anturajului. Si mama ma sfatuise de fiecare data sa ma casatoresc ca "e baiat bun". Acum recunoaste ca a gresit dar e tarziu iar eu sunt singura. De iubit insa l-am iubit numai pe acel baiat si voi regreta toata viata ca nu am ramas langa el. Poate ar fi fost bine sau nu, dar cel putin, imi urmam inima. Sa fiti fericiti dragii mei. Felicia
kudika068191
Postat pe 5 Iulie 2011 00:30
De la: kudika068191, la data 2011-07-05 00:30:01As vrea Ana, sa raspund celui/celei care a comentat postarea mea spunand ca am dat "bun sfat...intotdeauna ce am avut a fost mai bun ca prezentul". Fac completarea ca dupa ce mi-am ascultat parintii si m-am despartit de acel baiat, m-am casatorit de 2 ori: primul sot era infiorator de gelos si cel de al doilea a trecut in patima bauturii datorita anturajului. Si mama ma sfatuise de fiecare data sa ma casatoresc ca "e baiat bun". Acum recunoaste ca a gresit dar e tarziu iar eu sunt singura. De iubit insa l-am iubit numai pe acel baiat si voi regreta toata viata ca nu am ramas langa el. Poate ar fi fost bine sau nu, dar cel putin, imi urmam inima. Sa fiti fericiti dragii mei. Felicia


Crede in Dumnezeu si in orice zi lucrurile se pot rezolva...in lumea aceasta exista cineva pentru oricine. Si tot intr-o zi,curand,o sa fim fericite!
kudika410387
Postat pe 5 Iulie 2011 00:47
poate este prea tarziu raspunsul meu dar eu cred ca dragostea pe care el ti-o purta era mai presus de toate....in viata trebuie sa stii ce sa alegi cu sufletul si ce sa alegi doar ptr ca trebuie sa alegi....imi pare rau ca s-a sfarsit asa...Viitorii mei socri au fost si sunt impotriva relatiei mele cu viitorul meu sot....asa ca u ai viata ta tu trebuie sa alegi ....
Messalina
Postat pe 5 Iulie 2011 05:58
poate este prea tarziu raspunsul meu dar eu cred ca dragostea pe care el ti-o purta era mai presus de toate....in viata trebuie sa stii ce sa alegi cu sufletul si ce sa alegi doar ptr ca trebuie sa alegi....imi pare rau ca s-a sfarsit asa...Viitorii mei socri au fost si sunt impotriva relatiei mele cu viitorul meu sot....asa ca u ai viata ta tu trebuie sa alegi ....
Messalina
Postat pe 5 Iulie 2011 05:58
"Nu conteaza ce ai in viata ci pe cine ai alaturi cand treci prin viata"
Buna ! Am citit cele de mai sus si sunt imporesionata. Pana acuma toata lumea a zis acelasi lucru. Fa ce simti!
Acesta este si sfatul meu. Facand ce simti singura iti vei da seama ce merita cu adevarat !
Eu am trecut prin aceeasi poveste la 19 ani. Nu numai parintii erau impotriva, ci tot neamul. Motivele lor erau ca ale mamei tale.El era mai mare , era mai trecut prin viata, avusese multe relatii esuate si multe aventuri. In plus nu avea nici el o relatie buna cu parintii lui din alte motive. Dar eu ca si tine nu vroiam sa le accept, sa le aud, eu stiam ca il iubesc si vroiam sa lupt. Am luptat pana la ultima putere dar el a fost cel care a renuntat. Si el a fos cel care a cedat in fata unei alte ispite Adica a facut ce a stiut el mai bine. Si-a dat arama pe fata. Adica nu a fost de ajuns ca imi pusesem toata familia in cap pentru el, a trebuit si el sa invarta cutitul in rana, inselandu-ma, numai ca sa se despararta de mine. Am inteles ca acum ca a facut asta pentru ca nu m-a iubit cum l-am iubit eu si nici nu m-a respectat. Am trecut cu greu de despartirea de el. Nu e usor, dar dupa suferinta aceea mi-am spus ca barbatul care va sta langa mine de acum in colo si pe care eu il voi iubi va trebui sa imi demonstreze ca este cu totul numai pentru mine. Ca va lupta pentru mine, ca ma va iubi mai mult decat il voi iubi eu pe el. Iar destinul mi-a scos in cale acel barbat, care mi-a demonstrat ca pentru o relatie trebuie sa fie doi. Amandoi sa tragem unul pentru celalat indiferent de obstacole si compromisuri. Acum suntem casatoriti si de la povestea de mai sus au trecut 9 ani. Asa ca ai rabdare, incredere in tine si mergi mai departe. Destinul iti va scoate in cale omul potrivit pentru tine! Si parintii chiar vor binele copiilor lor!
anca_paraschiv
Postat pe 5 Iulie 2011 10:11
Ana, scumpa mea, te rog sa lupti pentru iubira ta. Si eu am trecut, cum multi ani in urma, prin aceeasi situatie. Am 53 de ani, sunt jurist, dar pot sa-ti spun, ca nu am fost niciodata fericita cu adevarat, iar acum cred ca e pra tarziu... Te pupa Annhel.
annhel
Postat pe 5 Iulie 2011 11:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare ceea ce ofer eu nu este suficient? 96 De la: kudika_979929 11 Februarie 2015 13:56
nush ce sa fac :( 11 De la: Barbie30 25 August 2010 20:33
Sunt distrusa ! 119 De la: chappy 21 Decembrie 2011 05:34
as putea sa mai fac ceva? 17 De la: speranta18 14 Martie 2009 01:10
retete pt aniversare 8 De la: DON_LUCIANO 11 August 2009 14:26