Setari Cookie-uri

destin sau...

Buna..ma numesc Ana si am 21 de ani. As vrea sa va spun pe scurt povestea mea si mi-ar placea sa primesc un sfat bun. Totul a inceput acum un an cand am cunoscut un baiat,de care pe parcurs m-am indragostit. El a fost si primul prieten,poate pare ciudat ca la varsta aceasta sa am primul iubit,dar atunci am simtit ca trebuie. La inceput,totul era perfect.Noi ne intelegeam bine,parintii l-au acceptat, pana cand la un anumit moment cand mama mea a inceput sa se impotriveasca total. Toata lumea spunea ca el nu este potrivit pt mine,ca eu sunt cuminte,si el nu a fost. Nu neg ca probabil in trecut a avut greselile lui,dar cu mine s-a comportat extraordinar...flori in fiecare zi, cuv frumoase, cadouri, zambete,respect,ajutor in tot ce se putea,siguranta, protectie,tot ce am visat cand eram mica si traiam din cartile citite. Mama,fiind impotriva,se certa cu mine pe fiecare sapt..eu treb sa disimulez in fata lui,pentru ca nu mi-ar fii placut sa fie pus intr-o situatie stanjanitoare. Au venit si mom astea,cand l-a jignit,el nu a zis nimic,nu a raspuns,nu a vb urat,decat a tacut,dar ma intreba pe mine de ce se comporta asa. in scurt timp,toata fam mea era impotriva si eu imi doream nespus sa lupt pt iubire,dar nimeni nu a stiut sa-mi zica fa-o. El imi cerea ajutorul,imi cerea sa fiu lg el ,sa nu-l las singur,dar de teama am facut-o. Asa ca am plecat de langa el, nemaiputand sa lupt intre el si mama...si stiam ca parintii au un simt mai bun,credeam ca ei vad mai bine. Parintii mei nu sunt oameni rai,au incercat sa-mi ofere totul si cel mai important pt ei este sa-mi fie bine.
Dar eu m-am desparit de baiatul pe care il iubesc,spunandu-mi la sf "multumeste mamei si lumii in care ai crezut"... Ne-am spus Adio si ca niciodata nu ne vom mai impaca. Si acum ma intreb daca am procedat bine sau daca vreodata noi vom mai fii impreuna
kudika410387
Postat pe 28 Iunie 2011 10:57
De la: kudika410387, la data 2011-06-28 10:57:04Buna..ma numesc Ana si am 21 de ani. As vrea sa va spun pe scurt povestea mea si mi-ar placea sa primesc un sfat bun. Totul a inceput acum un an cand am cunoscut un baiat,de care pe parcurs m-am indragostit. El a fost si primul prieten,poate pare ciudat ca la varsta aceasta sa am primul iubit,dar atunci am simtit ca trebuie. La inceput,totul era perfect.Noi ne intelegeam bine,parintii l-au acceptat, pana cand la un anumit moment cand mama mea a inceput sa se impotriveasca total. Toata lumea spunea ca el nu este potrivit pt mine,ca eu sunt cuminte,si el nu a fost. Nu neg ca probabil in trecut a avut greselile lui,dar cu mine s-a comportat extraordinar...flori in fiecare zi, cuv frumoase, cadouri, zambete,respect,ajutor in tot ce se putea,siguranta, protectie,tot ce am visat cand eram mica si traiam din cartile citite. Mama,fiind impotriva,se certa cu mine pe fiecare sapt..eu treb sa disimulez in fata lui,pentru ca nu mi-ar fii placut sa fie pus intr-o situatie stanjanitoare. Au venit si mom astea,cand l-a jignit,el nu a zis nimic,nu a raspuns,nu a vb urat,decat a tacut,dar ma intreba pe mine de ce se comporta asa. in scurt timp,toata fam mea era impotriva si eu imi doream nespus sa lupt pt iubire,dar nimeni nu a stiut sa-mi zica fa-o. El imi cerea ajutorul,imi cerea sa fiu lg el ,sa nu-l las singur,dar de teama am facut-o. Asa ca am plecat de langa el, nemaiputand sa lupt intre el si mama...si stiam ca parintii au un simt mai bun,credeam ca ei vad mai bine. Parintii mei nu sunt oameni rai,au incercat sa-mi ofere totul si cel mai important pt ei este sa-mi fie bine.
Dar eu m-am desparit de baiatul pe care il iubesc,spunandu-mi la sf "multumeste mamei si lumii in care ai crezut"... Ne-am spus Adio si ca niciodata nu ne vom mai impaca. Si acum ma intreb daca am procedat bine sau daca vreodata noi vom mai fii impreuna


Cand luam decizii importante, trebuie sa ne gandim bine inainte.
Nu cred ca iti poate spune cineva daca ai procedat bine sau nu caci detaliile referitoare la relatia voastra le stii doar tu.
Impreuna nu cred ca veti mai fi. Mai ales daca e un tip orgolios.
missy_s
Postat pe 28 Iunie 2011 12:16
este si orgolios, dar normal,nu peste masura.daca ne certam,nu eu faceam primul pas,ci mereu el.
dar cred ca daca va fi sa fie,va fi
kudika410387
Postat pe 28 Iunie 2011 12:18
de teama nu am facut-o*
kudika410387
Postat pe 28 Iunie 2011 12:21
dar ai incercat sa vorbesti cu parintii tai sa vezi de ce nu il accepta?de sunt asa de impotriva lui?poate ei stiu lucruri pe care tu nu le stii, trebe sa fie ceva la mijloc deoarece ma indoiesc ca un parinte vrea sa si vada copilul nefericit din ambitie
andrea_m
Postat pe 28 Iunie 2011 12:54
este adevarat ca parintii de obicei nu ne vor raul,insa nu inseamna ca daca ne sunt parinti stiu intotdeauna ce este mai bine pt noi,sau cum ne este mai bine..ei doar isi imagineaza si incearca sa reproduca asta...eu cred ca nu trebuia sa te desparti de el pt parintii tai...la urma urmei intr-o zi te vei desparti de ei,iar daca ei nu vor accepta nici un prieten de al tau?? tu ce vei face? vei ramane singura? eu imi iubesc parintii si ii respect pt ceea ce sunt si tot ce au facut pentru mine,dar nu i-am lasat nicio clipa sa se bage in viata mea,deoarece e mai bine (daca gresesc) sa imi dau singura cu capul de praguil de sus,decat sa regret mai tarziu ca nu am facut...
steffy91
Postat pe 28 Iunie 2011 13:21
Mda, multi parintii au problema asta... Isi inchipuie ca daca sunt supraprotectori, isi ajuta copilul cand lucrurile stau exact invers. Copiii trebuie sa invete singuri, din propriile greseli. In cazul de fata, nu cred ca ai facut bine ca ai cedat. Trebuia sa le explici parintilor clar care e situatia si sa ii rogi sa nu mai intervina. Daca te iubesc, te-ar fi ascultat. Cat despre prietenul tau, mi se pare ca a acceptat foarte usor sa se desparta de tine... De ce trebuia sa lupti TU pt iubire? De ce sa nu lupte el? Nu ai de ce sa regreti... Daca ati fi avut o legatura cu adevarat solida, nimeni nu v-ar fi putut desparti. Dar eu am impresia ca iubitul tau nu s-a prea strofocat. Lasa, mai sunt si alti baieti pe lumea asta...
Micaell
Postat pe 28 Iunie 2011 13:37
De la: kudika410387, la data 2011-06-28 12:18:33este si orgolios, dar normal,nu peste masura.daca ne certam,nu eu faceam primul pas,ci mereu el.
dar cred ca daca va fi sa fie,va fi


Intr`adevar, daca destinul e sa fiti impreuna veti fi indiferent de obstacole! Cunosc un caz real: un el si o ea au divortat (din acelasi motiv, parintii ei nu il vroiau), nu au stiut nimic unul de celalalt vreo 5 ani, el fiind marinar si plecand mai mereu in voiaje, apoi din pura intamplare s-au reintalnit si s-au recasatorit. Dar astea-s cazuri de iubire adevarata, extrem de rare.
Niciodata parintii mei nu mi-au impus cu cine sa fiu; mi se pare o prostie. Chiar daca inca depind de ei din punct de vedere financiar. Incearca sa te impui putin pe viitor caci e vb de viata ta, nu de a lor. Accepta-le sfaturile atunci cand ai probleme, insa deciziile ia-le tu insati.
In ceea ce-l priveste pe fostul tau...daca simti ca intr-adevar il iubesti si esti convinsa ca esti gata sa-ti infrunti parintii pt el, incearca sa-i explici ca ai gresit. Dar repet, gandeste-te bine inainte.
missy_s
Postat pe 28 Iunie 2011 14:05
De la: steffy91, la data 2011-06-28 13:21:52 este adevarat ca parintii de obicei nu ne vor raul,insa nu inseamna ca daca ne sunt parinti stiu intotdeauna ce este mai bine pt noi,sau cum ne este mai bine..ei doar isi imagineaza si incearca sa reproduca asta...eu cred ca nu trebuia sa te desparti de el pt parintii tai...la urma urmei intr-o zi te vei desparti de ei,iar daca ei nu vor accepta nici un prieten de al tau?? tu ce vei face? vei ramane singura? eu imi iubesc parintii si ii respect pt ceea ce sunt si tot ce au facut pentru mine,dar nu i-am lasat nicio clipa sa se bage in viata mea,deoarece e mai bine (daca gresesc) sa imi dau singura cu capul de praguil de sus,decat sa regret mai tarziu ca nu am facut...

bravo..frumos..un om educat cu cei 7 ani de acasa
Fulg-de-nea
Postat pe 28 Iunie 2011 14:12
De la: Flowers, la data 2011-06-28 14:12:08
De la: steffy91, la data 2011-06-28 13:21:52 este adevarat ca parintii de obicei nu ne vor raul,insa nu inseamna ca daca ne sunt parinti stiu intotdeauna ce este mai bine pt noi,sau cum ne este mai bine..ei doar isi imagineaza si incearca sa reproduca asta...eu cred ca nu trebuia sa te desparti de el pt parintii tai...la urma urmei intr-o zi te vei desparti de ei,iar daca ei nu vor accepta nici un prieten de al tau?? tu ce vei face? vei ramane singura? eu imi iubesc parintii si ii respect pt ceea ce sunt si tot ce au facut pentru mine,dar nu i-am lasat nicio clipa sa se bage in viata mea,deoarece e mai bine (daca gresesc) sa imi dau singura cu capul de praguil de sus,decat sa regret mai tarziu ca nu am facut...

bravo..frumos..un om educat cu cei 7 ani de acasa

....
steffy91
Postat pe 28 Iunie 2011 14:17
De la: missy_s, la data 2011-06-28 12:16:21
De la: kudika410387, la data 2011-06-28 10:57:04Buna..ma numesc Ana si am 21 de ani. As vrea sa va spun pe scurt povestea mea si mi-ar placea sa primesc un sfat bun. Totul a inceput acum un an cand am cunoscut un baiat,de care pe parcurs m-am indragostit. El a fost si primul prieten,poate pare ciudat ca la varsta aceasta sa am primul iubit,dar atunci am simtit ca trebuie. La inceput,totul era perfect.Noi ne intelegeam bine,parintii l-au acceptat, pana cand la un anumit moment cand mama mea a inceput sa se impotriveasca total. Toata lumea spunea ca el nu este potrivit pt mine,ca eu sunt cuminte,si el nu a fost. Nu neg ca probabil in trecut a avut greselile lui,dar cu mine s-a comportat extraordinar...flori in fiecare zi, cuv frumoase, cadouri, zambete,respect,ajutor in tot ce se putea,siguranta, protectie,tot ce am visat cand eram mica si traiam din cartile citite. Mama,fiind impotriva,se certa cu mine pe fiecare sapt..eu treb sa disimulez in fata lui,pentru ca nu mi-ar fii placut sa fie pus intr-o situatie stanjanitoare. Au venit si mom astea,cand l-a jignit,el nu a zis nimic,nu a raspuns,nu a vb urat,decat a tacut,dar ma intreba pe mine de ce se comporta asa. in scurt timp,toata fam mea era impotriva si eu imi doream nespus sa lupt pt iubire,dar nimeni nu a stiut sa-mi zica fa-o. El imi cerea ajutorul,imi cerea sa fiu lg el ,sa nu-l las singur,dar de teama am facut-o. Asa ca am plecat de langa el, nemaiputand sa lupt intre el si mama...si stiam ca parintii au un simt mai bun,credeam ca ei vad mai bine. Parintii mei nu sunt oameni rai,au incercat sa-mi ofere totul si cel mai important pt ei este sa-mi fie bine.
Dar eu m-am desparit de baiatul pe care il iubesc,spunandu-mi la sf "multumeste mamei si lumii in care ai crezut"... Ne-am spus Adio si ca niciodata nu ne vom mai impaca. Si acum ma intreb daca am procedat bine sau daca vreodata noi vom mai fii impreuna


Cand luam decizii importante, trebuie sa ne gandim bine inainte.
Nu cred ca iti poate spune cineva daca ai procedat bine sau nu caci detaliile referitoare la relatia voastra le stii doar tu.
Impreuna nu cred ca veti mai fi. Mai ales daca e un tip orgolios.



Eu cred ca tu te sufoci singura...orice sfat ,oricat de bun , este de prisos...tocmai pt ca pana la varsta ta ai acceptat prea mult sprijinul familiei...si ti-ai `croit` dorintele pe seama cartilor citite...dar viata in sine nu este o singura perspectiva...iar educatia aleasa nu te va ajuta sa gasesti fericirea sau pur si simplu propria ta poveste intr-un final cu semnatura altuia...parintii au datoria sa iti creeze posibilitatile de a alege...dar nu sa simta in locul tau....sunt sigur ca din experienta mamei tale sunt multe compromisuri pe care nu ar vrea sa le faci...dar i-ai spus vreodata ce anume te compromite pe tine...stie asta???...nu cred...dar ea are un simt mai bun si dreptul sa aleaga pt tine...si daca a ales sa fie impotriva...ce rost a mai avut sa lupti??...cred ca primul lucru la care te-ai gandit a fost ce ai de pierdut...nestiind nici macar sa spui lucrurilor pe nume..
Atata timp cat tu nu ai decis nimik nu mai inteleg nici destinul la care te referi...eu nu cred in destin, eu cred in capacitatile oamenilor ,indiferent de unde pleaca , de adaptare ,de randament , de decizie sau de oportunism cu care se nasc si pe care si le valorifica mai mult sau mai putin...tu in schimb nu crezi in nimik propriu tie...
Asa e...eu am chef sa te critic desi te inteleg perfect...si iti mai spun ceva...eu nu cred ca pana la varsta asta nu ai mai simtit ca vrei experiente de genul si cu alti oameni...sunt alte detalii la mijloc...cert este ca omul pe care parintii tai s-ar putea sa il iubeasca..sa-ti fie sot si bla bla bla...ala mai tarziu va face armata cu tine de nenumarate ori...da , pt ca in 10 ani de acum inainte tu o sa ai multe sa-i spui mamei tale ca si femeie...si asta fara s-o judeci sau s-o iubesti mai putin...ci pur si simplu pt ca esti altcineva...si daca roadele educatiei se vor vedea , o mama care te iubeste , va accepta asta...incearca sa faci treaba asta mai des fara s-o judeci...si incearca sa iubesti adevarat...cu inima , ca o femeie...nu cu simtul moral, educational sau matern al mamei tale...chiar daca vei fi dezamagita...niciodata nu o sa regreti...
chappy
Postat pe 28 Iunie 2011 15:20
De la: kudika410387, la data 2011-06-28 10:57:04Buna..ma numesc Ana si am 21 de ani. As vrea sa va spun pe scurt povestea mea si mi-ar placea sa primesc un sfat bun. Totul a inceput acum un an cand am cunoscut un baiat,de care pe parcurs m-am indragostit. El a fost si primul prieten,poate pare ciudat ca la varsta aceasta sa am primul iubit,dar atunci am simtit ca trebuie. La inceput,totul era perfect.Noi ne intelegeam bine,parintii l-au acceptat, pana cand la un anumit moment cand mama mea a inceput sa se impotriveasca total. Toata lumea spunea ca el nu este potrivit pt mine,ca eu sunt cuminte,si el nu a fost. Nu neg ca probabil in trecut a avut greselile lui,dar cu mine s-a comportat extraordinar...flori in fiecare zi, cuv frumoase, cadouri, zambete,respect,ajutor in tot ce se putea,siguranta, protectie,tot ce am visat cand eram mica si traiam din cartile citite. Mama,fiind impotriva,se certa cu mine pe fiecare sapt..eu treb sa disimulez in fata lui,pentru ca nu mi-ar fii placut sa fie pus intr-o situatie stanjanitoare. Au venit si mom astea,cand l-a jignit,el nu a zis nimic,nu a raspuns,nu a vb urat,decat a tacut,dar ma intreba pe mine de ce se comporta asa. in scurt timp,toata fam mea era impotriva si eu imi doream nespus sa lupt pt iubire,dar nimeni nu a stiut sa-mi zica fa-o. El imi cerea ajutorul,imi cerea sa fiu lg el ,sa nu-l las singur,dar de teama am facut-o. Asa ca am plecat de langa el, nemaiputand sa lupt intre el si mama...si stiam ca parintii au un simt mai bun,credeam ca ei vad mai bine. Parintii mei nu sunt oameni rai,au incercat sa-mi ofere totul si cel mai important pt ei este sa-mi fie bine.
Dar eu m-am desparit de baiatul pe care il iubesc,spunandu-mi la sf "multumeste mamei si lumii in care ai crezut"... Ne-am spus Adio si ca niciodata nu ne vom mai impaca. Si acum ma intreb daca am procedat bine sau daca vreodata noi vom mai fii impreuna


Ai evitat sa spui de ce nu il plac parintii sau mi-a scapat mie De regula te gandesti daca e bine sau rau inainte sa iei hotararea si nu dupa.Probabil o sa tot suspini in urma lui,tu stii mai bine ce te-a determinat sa alegi asta,poate ca pe undeva ai fost si tu convinsa ca nu e pentru tine...Daca la 21 de ani pe care ii ai nu iei singura deciziile in ceea ce te priveste,atunci probabil ca parintii tai nu te considera capabila sa judeci pentru tine si iti impun ce sa faci sau chiar nu esti capabila sa iei decizii si astepti ca altii sa o faca pentru tine.Indiferent ce am spune noi o sa vezi cu timpul daca ai procedat corect sau nu.
Barbie30_
Postat pe 28 Iunie 2011 16:05
Pentru ca,sa spunem ca inainte nu a fost un baiat exemplar...k fiekre a facut greselile lui.
El a luptat ff mult si mi-a demonstrat ca ma iubeste in fiekre zi...a dormit chiar si pe pres la usa...si multe altele,kre sunt chiar personale si ne implica doar pe noi2.
A incercat sa fie pe plac,sa vb, dar a spus ca daca nu sunt sigura de ceea ce vreau nu poate lupta singur.
parintii mei au incredere in mine,dar uneori mami este mult prea protectiva..vrea totul din toate punctele de vedere.
kudika410387
Postat pe 28 Iunie 2011 18:25
Pe mama mea niciodata nu o s-o judec. O iubesc si o respect
kudika410387
Postat pe 28 Iunie 2011 18:32
De la: kudika410387, la data 2011-06-28 18:32:24Pe mama mea niciodata nu o s-o judec. O iubesc si o respect


Spre deosebire de iubire...respectul ti-l castigi sau ti-l impui...oricum ai lua-o tot respect se numeste...o mama care isi iubeste si respecta fiica nu are de ce sa ia decizii pt ea...doar sa-i ofere sprijin sau nu,sfaturi etc...dar unde lipseste increderea. ..intr-adevar timpul le va rezolva pe toate...dar vis a vis de ce ai spus acum, inteleg ca subiectul este unul retoric...nu-ti cere nimeni sa judeci asa cum nici tu nu poti cere cuiva sa actioneze pt tine...bata-l vina de DESTIN!!!...nu-i asa ca e usor???
chappy
Postat pe 28 Iunie 2011 19:41
De la: Barbie30_, la data 2011-06-28 16:05:24
De la: kudika410387, la data 2011-06-28 10:57:04Buna..ma numesc Ana si am 21 de ani. As vrea sa va spun pe scurt povestea mea si mi-ar placea sa primesc un sfat bun. Totul a inceput acum un an cand am cunoscut un baiat,de care pe parcurs m-am indragostit. El a fost si primul prieten,poate pare ciudat ca la varsta aceasta sa am primul iubit,dar atunci am simtit ca trebuie. La inceput,totul era perfect.Noi ne intelegeam bine,parintii l-au acceptat, pana cand la un anumit moment cand mama mea a inceput sa se impotriveasca total. Toata lumea spunea ca el nu este potrivit pt mine,ca eu sunt cuminte,si el nu a fost. Nu neg ca probabil in trecut a avut greselile lui,dar cu mine s-a comportat extraordinar...flori in fiecare zi, cuv frumoase, cadouri, zambete,respect,ajutor in tot ce se putea,siguranta, protectie,tot ce am visat cand eram mica si traiam din cartile citite. Mama,fiind impotriva,se certa cu mine pe fiecare sapt..eu treb sa disimulez in fata lui,pentru ca nu mi-ar fii placut sa fie pus intr-o situatie stanjanitoare. Au venit si mom astea,cand l-a jignit,el nu a zis nimic,nu a raspuns,nu a vb urat,decat a tacut,dar ma intreba pe mine de ce se comporta asa. in scurt timp,toata fam mea era impotriva si eu imi doream nespus sa lupt pt iubire,dar nimeni nu a stiut sa-mi zica fa-o. El imi cerea ajutorul,imi cerea sa fiu lg el ,sa nu-l las singur,dar de teama am facut-o. Asa ca am plecat de langa el, nemaiputand sa lupt intre el si mama...si stiam ca parintii au un simt mai bun,credeam ca ei vad mai bine. Parintii mei nu sunt oameni rai,au incercat sa-mi ofere totul si cel mai important pt ei este sa-mi fie bine.
Dar eu m-am desparit de baiatul pe care il iubesc,spunandu-mi la sf "multumeste mamei si lumii in care ai crezut"... Ne-am spus Adio si ca niciodata nu ne vom mai impaca. Si acum ma intreb daca am procedat bine sau daca vreodata noi vom mai fii impreuna


Ai evitat sa spui de ce nu il plac parintii sau mi-a scapat mie De regula te gandesti daca e bine sau rau inainte sa iei hotararea si nu dupa.Probabil o sa tot suspini in urma lui,tu stii mai bine ce te-a determinat sa alegi asta,poate ca pe undeva ai fost si tu convinsa ca nu e pentru tine...Daca la 21 de ani pe care ii ai nu iei singura deciziile in ceea ce te priveste,atunci probabil ca parintii tai nu te considera capabila sa judeci pentru tine si iti impun ce sa faci sau chiar nu esti capabila sa iei decizii si astepti ca altii sa o faca pentru tine.Indiferent ce am spune noi o sa vezi cu timpul daca ai procedat corect sau nu.


Sunt total de acord cu Barbie. Pe undeva ai fost si tu convinsa ca nu e pt tine din moment ce ai luat decizia de a te desparti.
missy_s
Postat pe 28 Iunie 2011 21:24
Nu o sa ma mai intreb daca am procedat bine sau nu. Viata merge inainte si baieti sunt multi,daca el va fii "alesul",lucrurile se vor aranja intr-o maniera favorabila,si daca nu,nu. Nu o sa-mi pun intrebari permanent sau sa visez la momente frumoase. Nu sunt nici prima sau ultima care sufera o despartire si stiu ca pana la urma totul va fii bine. trebuie sa fim puternici sa reusim.
kudika410387
Postat pe 28 Iunie 2011 22:34
Draga mea ... am asistat la o poveste asemanatoare, numai ca acolo mama baiatului i-a facut selectie la domnisoare pentru el si niciuna nu era buna pt fiul ei ! Tipul a avut o relatie de 7 ani cu o tanara care la inceput a fost acceptata ca mai tarziu toata familia lui sa ii fie impotriva (exact ca in povestea ta) si el a fost nevoit/obligat sa se desparta. Ei bine...acum fii pe faza la ce s-a intamplat in continuare...el a sarit din "floare in floare" si niciuna nu era potrivita pt fiul mamei posesive pana cand a dat peste una fumatoare (el nu era fumator si nici fostele), una cu gura mare (celelalte fiind mai docile), una strong sa zic asa si atunci marea bomba, eeee decat asta mai bine cealalta (adica cea cu care a avut relatia de 7 ani) !! AAAA nici una nu e buna, doar acea. Sfatul este ca sa ii prezinti mamei tale o persoana TOTAL opusa cu cea pe care o iubesti, tii la ea, vrei sa lupti pentru ea, o intalnire aranjata sau una reala si spune-i clar si cu mana pe inima ca EL e alesul ! Persoana total diferita si negativa si atunci vezi daca e mai bine asa ?!!? O mama adevarata cum e si cea a ta sigur ar sti sa faca diferenta intre doua "rele". Keep in touch ...

Vizitiul_tm.
vizitiul_tm
Postat pe 29 Iunie 2011 10:47
De la: kudika410387, la data 2011-06-28 18:25:37Pentru ca,sa spunem ca inainte nu a fost un baiat exemplar...k fiekre a facut greselile lui.
El a luptat ff mult si mi-a demonstrat ca ma iubeste in fiekre zi...a dormit chiar si pe pres la usa...si multe altele,kre sunt chiar personale si ne implica doar pe noi2.
A incercat sa fie pe plac,sa vb, dar a spus ca daca nu sunt sigura de ceea ce vreau nu poate lupta singur.
parintii mei au incredere in mine,dar uneori mami este mult prea protectiva..vrea totul din toate punctele de vedere.


Eviti in continuare sa spui ce fel de greseli,asta inseamna ca sunt unele de care iti este rusine,dar indiferent cat vrei tu sa le ascunzi stii foarte bine ca ele se pot repeta si poate ca d-asta iti este frica sa mergi mai departe cu el.Nici nu trebuie sa le spui aici ci sa le procesezi tu mai bine.O sa-ti spun povestea de viata a unei prietene si nu vreau sa te superi,doar incerc sa-ti arat cum pot sta lucrurile cand alegi gresit.Tipa l-a cunoscut pe el acum ceva ani (vreo 8-9) si stia ca se drogheaza si sparge masini ca sa-si asigure doza zilnica.Bun.....cica s-a indragostit de el si el de ea si a hotarat sa se lase de combinatii si sa mearga mai departe cu ea.A facut tipa si un copil cu el ca nah....il iubea cica si el i-a promis ca nu o sa mai faca.Acum revin in zilele noastre si ce vad?O femeie care are aceeasi problema si altele pe langa,are un barbat care se drogheaza iar si probabil ca a inceput sa si fure iar,copilul are cam 7 ani si la scoala e cam ultimul si pe langa asta stau cu chirie dar au ramas fara munca amundoi.Si ea a crezut ca a facut alegerea potrivita.....
Barbie30_
Postat pe 29 Iunie 2011 11:13
De la: vizitiul_tm, la data 2011-06-29 10:47:30Draga mea ... am asistat la o poveste asemanatoare, numai ca acolo mama baiatului i-a facut selectie la domnisoare pentru el si niciuna nu era buna pt fiul ei ! Tipul a avut o relatie de 7 ani cu o tanara care la inceput a fost acceptata ca mai tarziu toata familia lui sa ii fie impotriva (exact ca in povestea ta) si el a fost nevoit/obligat sa se desparta. Ei bine...acum fii pe faza la ce s-a intamplat in continuare...el a sarit din "floare in floare" si niciuna nu era potrivita pt fiul mamei posesive pana cand a dat peste una fumatoare (el nu era fumator si nici fostele), una cu gura mare (celelalte fiind mai docile), una strong sa zic asa si atunci marea bomba, eeee decat asta mai bine cealalta (adica cea cu care a avut relatia de 7 ani) !! AAAA nici una nu e buna, doar acea. Sfatul este ca sa ii prezinti mamei tale o persoana TOTAL opusa cu cea pe care o iubesti, tii la ea, vrei sa lupti pentru ea, o intalnire aranjata sau una reala si spune-i clar si cu mana pe inima ca EL e alesul ! Persoana total diferita si negativa si atunci vezi daca e mai bine asa ?!!? O mama adevarata cum e si cea a ta sigur ar sti sa faca diferenta intre doua "rele". Keep in touch ...

Vizitiul_tm.



Nu neg ca mama a avut partea ei de vina pt ca s-a implicat foarte mult,dar a facut toate astea numai din dorinta de a fii fericita. Si avand de abia acum primul prieten(si ea a fost cea care m-a incurajat,ea a vrut sa vad cum este sa iubesc si sa realizez tot ce implica o relatie) a vrut sa ma protejeze. daca el era un barbat adevarat nu ma lasa sa plec si lupta pt mine,demonstra celorlalti ca nu au dreptate pt ca pana la urma relatia o avea cu mine,nu cu mama, tata sau catelul. Nu l-am inselat,nu l-am facut de ras, l-am invatat si sa tina furculita in mana si etc. ca mama,a simtit cum este baiatul si a preferat sa ma indeparteze mai devreme decat mai tarziu. daca si eu am ales calea asta,am simtit ceva,dar probabil,din iubire,nu recunosteam. dar asa cum am mai spus,prefer sa consider aceasta poveste incheiata. A fost o etapa frumoasa,dar prefer sa pastrez amintirea unei iubiri sincere si sa merg mai departe.
kudika410387
Postat pe 29 Iunie 2011 11:16
De la: Barbie30_, la data 2011-06-29 11:13:24
De la: kudika410387, la data 2011-06-28 18:25:37Pentru ca,sa spunem ca inainte nu a fost un baiat exemplar...k fiekre a facut greselile lui.
El a luptat ff mult si mi-a demonstrat ca ma iubeste in fiekre zi...a dormit chiar si pe pres la usa...si multe altele,kre sunt chiar personale si ne implica doar pe noi2.
A incercat sa fie pe plac,sa vb, dar a spus ca daca nu sunt sigura de ceea ce vreau nu poate lupta singur.
parintii mei au incredere in mine,dar uneori mami este mult prea protectiva..vrea totul din toate punctele de vedere.


Eviti in continuare sa spui ce fel de greseli,asta inseamna ca sunt unele de care iti este rusine,dar indiferent cat vrei tu sa le ascunzi stii foarte bine ca ele se pot repeta si poate ca d-asta iti este frica sa mergi mai departe cu el.Nici nu trebuie sa le spui aici ci sa le procesezi tu mai bine.O sa-ti spun povestea de viata a unei prietene si nu vreau sa te superi,doar incerc sa-ti arat cum pot sta lucrurile cand alegi gresit.Tipa l-a cunoscut pe el acum ceva ani (vreo 8-9) si stia ca se drogheaza si sparge masini ca sa-si asigure doza zilnica.Bun.....cica s-a indragostit de el si el de ea si a hotarat sa se lase de combinatii si sa mearga mai departe cu ea.A facut tipa si un copil cu el ca nah....il iubea cica si el i-a promis ca nu o sa mai faca.Acum revin in zilele noastre si ce vad?O femeie care are aceeasi problema si altele pe langa,are un barbat care se drogheaza iar si probabil ca a inceput sa si fure iar,copilul are cam 7 ani si la scoala e cam ultimul si pe langa asta stau cu chirie dar au ramas fara munca amundoi.Si ea a crezut ca a facut alegerea potrivita.....




Oh Doamne nu astfel de greseli...eu ma refeream la faptul ca era un afemeiat. Nu m-as fii apropiat eu niciodata de un tip cu un trecut ca al baiatului de care mi-ai pov tu. Nu sunt tampita si stiu sa fac alegeri destul de bune. Nu-mi vreau raul...
Si sunt anumite lucruri romantice de tip cina sau alte lucruri de acest gen care ne privesc decat pe noi2. Si eu in aceasta relatie,nu am cunoscut jigniri,violenta,ridicari de ton etc. El intotdeauna mi-a vb frumos, m-a respectat, orice am zis el a respectat si mi s-au facut toate poftele. Niciodata nu voi fii "femeia-pres".
kudika410387
Postat pe 29 Iunie 2011 11:22
De la: kudika410387, la data 2011-06-29 11:16:30A fost o etapa frumoasa,dar prefer sa pastrez amintirea unei iubiri sincere si sa merg mai departe.

Deci ai ajuns la concluzia ca ai procedat bine si ca nu veti mai fi impreuna. Sfaturile sunt de prisos
kudika_pudika
Postat pe 29 Iunie 2011 11:26
Nici nu am zis ca el ar fi un drogat ci doar ti-am dat un exemplu referitor la greselile pe care le fac unii.Daca era un afemeiat crezi ca i-a trecut asa brusc?E posibil sa-l lase o perioada dar nu pentru totdeauna.Oare a renuntat atat de usor la tine pentru ca te iubea prea mult? La prima iubire de regula te gandesti ca e cea care iti este sortita,cu timpul constati ca era mai mult iluzie decat iubire si te bufneste rasu`.... Lasa ca nu o sa mori din asta,mergi mai departe si o sa-ti fie bine!
Barbie30_
Postat pe 29 Iunie 2011 11:28
cat a fost cu mine,da. Dar sa nu te gandesti ca era un disperat care nu poate trai fara sex...pur si simplu, a spus ca pana la mine nu a simtit nevoia sa se opreasca..pt ca la un anumit tip de femeie asa treb sa te comporti.
Acum sunt convinsa ca am facut alegerea potrivita.
Si el inca mai incearca,dar pt moment alta sansa nu-i voi acorda...bn,el nu a vrut niciun mom sa ne despartim,dar consider ca nici nu s-a straduit suficient pt cineva ca mine.
nu am niciun motiv sa plang sau sa regret...life goes on and it's wonderful.
kudika410387
Postat pe 29 Iunie 2011 11:37
De la: kudika_pudika, la data 2011-06-29 11:26:54
De la: kudika410387, la data 2011-06-29 11:16:30A fost o etapa frumoasa,dar prefer sa pastrez amintirea unei iubiri sincere si sa merg mai departe.

Deci ai ajuns la concluzia ca ai procedat bine si ca nu veti mai fi impreuna. Sfaturile sunt de prisos


Pudiko,e un citat care mie imi place si care se potriveste pe kudika si nu numai:
"Sfatul e ceea ce cerem atunci cand stim deja raspunsul,dar am vrea sa nu-l fi stiut."
Barbie30_
Postat pe 29 Iunie 2011 11:41
De la: Barbie30_, la data 2011-06-29 11:41:24
De la: kudika_pudika, la data 2011-06-29 11:26:54
De la: kudika410387, la data 2011-06-29 11:16:30A fost o etapa frumoasa,dar prefer sa pastrez amintirea unei iubiri sincere si sa merg mai departe.

Deci ai ajuns la concluzia ca ai procedat bine si ca nu veti mai fi impreuna. Sfaturile sunt de prisos


Pudiko,e un citat care mie imi place si care se potriveste pe kudika si nu numai:
"Sfatul e ceea ce cerem atunci cand stim deja raspunsul,dar am vrea sa nu-l fi stiut."


ffff frumos spus:).
kudika410387
Postat pe 29 Iunie 2011 11:50
nustiu ce sa zic decit sa nu regeti mai tirziu caci prima dragoste nu prea se uita
nelis_pal37
Postat pe 3 Iulie 2011 05:10
cred ca ai gresit,eu as fii plecat cu el,de multe ori din cauza mamelor noastre pierdem prieteni buni,egoismul parintesc nu are limite,de teama sa nu-si piarda copii mamele se laasa inflentate de toate barfitoare din lume.Daca il mai poti gasi undeva,daca mai numarul lui suna-l,vezi ce mai face,daca-ti spune ca s-a insurat lasa-l in pace,daca nu lupta pt el,fii alaturi de el,ca sa nu regretio mai tarziu ca macar nu ai incercat sa faci asta.De multe ori aic nu-i vorba de destin,destinul este cum ni-lfacem noi.
aligator_roz
Postat pe 3 Iulie 2011 05:46
kudika402953
Postat pe 3 Iulie 2011 06:14
buna ma numescANCA si am 22 ani.si vreau sati spun ca si eu am trecut acum cativa ani prin ce treci tu cu parinti si iubitu.eu te sfatuiesc ca nu e bine sa te certi cu parinti pentru iubit deoarece tot la ei ajungi,dar cu iubitu nu sti daca vei mai fi.O zi buna si gandestete bine si vezi care dintre ei au avut dreptate si as vrea sami spui decizia ta
kudika324734
Postat pe 3 Iulie 2011 06:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Diverse.... 10 De la: cristiana_cris 12 Noiembrie 2009 12:17
e complicat 84 De la: maimai_no1 11 Septembrie 2011 00:18
Vrea sa se desparta de mine :( 21 De la: Inobb 23 Noiembrie 2009 15:42
Nu-l mai inteleg! 20 De la: lally2010 3 Ianuarie 2011 02:26
Cum trec peste o despartire sau mai bine zis peste o dezamagire... 11 De la: Operator_CATV 29 Iulie 2009 21:26