Setari Cookie-uri

Copilul amantei

Buna fetelor.
Scriu pe acest forum in ideea de a afla si alte pareri, nu am nevoie de critici sau alte lucruri, pur si simplu vreau sa aflu pareri diferite.
Dupa cum va puteti da seama si din titlu este vorba despre un copil, mai exact copilul amantei sotului meu.
Eu cu sotul meu am avut o relatie de cativa ani, cu suisuri si cobarasuri.Am fost desprartiti o perioada mai mare, vreo 5-6 luni, timp in care el a iesit cu altcineva.Ne-am impacat, pe urma ne-am mutat impreuna, toate bune si frumoase, am inceput sa vorbim si depre nunta, deci totul a fost ok, nu mi-a dat niciodata de inteles ca ceva nu este in regula, tot el a si facut primul pas spre impacare.
Ne-am casatorit, si la exact 3 luni de la nunta primeste maica-mea un telefon cu numar ascuns prin care i se comunica cum ca sotul meu ar avea un copil cu o alta femeie, bineinteles ca l-am intrebat ce este cu acel telefon, dar a negat, a spus ca el nu stie nimic, nu stie cine a sunat.Timp de cateva luni bune nu mi-a spus adevarul, tot a tras de timp, in cele din urma imi iese cum ca intr-adevar, la un moment dat dupa ce noi ne-am impacat el a avut cica o aventura de o noapte cu domnisoara cu care a iesit in timp ce noi am fost departiti si ca da, femeia are un copil, dar nu este foarte sigur ca este al lui.
Toata povestea aceasta este putin incalcita, sau cineva minte si nu imi pot da seamna cine, domna respectiva nu a spus la nimeni nimic cum ca ar fi ramas insarcinata, noi am aflat cand copilul avea un an si cateva luni, si sotul imi spune la fel ca nu a stiut nimic, acum pe el nu stiu daca sa il cred sau nu.
Doare asa de mult sa aflu la un an de la casatorie ca sotul are un copil cu alta femeie,poate din aceasta cauza i-am dat si sotului ultimatumul cum ca ori va uita de copil ori va uita ca are sotie, stiu ca nu este drept deoarece copilul nu are nici o vina, dar eu nu pot suporta aceasta idee.
Voi ce ati face in locul meu? Oare am procedat bine?
cosmaaa
Postat pe 4 Septembrie 2011 12:12
buna si tie , sotul zice a fost "o aventura doar de o noapte" ,ati stat despartiti 5-6luni .....,timp in care el nu ti-a spus nimic despre asta,iar dupa ce copilul implineste 1 an si ceva ,tipa apare si spune ca are un copil cu sotul tau. Treaba asta e destul de dubioasa ,de ce nu ia spus de la inceput sotului tau despre sarcina? ,ce vrea ea acum ...? dar sotul tau ...? doare al dracu' de tare dar daca poti stai de vorba si cu ea ,pana la urma ce doreste ; pensie alimentara ,un tata pt. copil sau doar sa va desparta ?
yssa2010
Postat pe 4 Septembrie 2011 12:42
"am dat si sotului ultimatumul cum ca ori va uita de copil ori va uita ca are sotie"

Ai grija ce-ti doresti...daca ii faci si tu un copil si peste cativa ani va despartiti ai mai vrea sa uite de copil? Cred ca nu....
Barbie30_
Postat pe 4 Septembrie 2011 12:50
copilul acela nu are nicio vina... singurul vinovat este sotul tau...te-ai gandit ca el poate isi va alege copilul si te va lasa pe tine din cauza ca l-ai pus sa aleaga???
steffy91
Postat pe 4 Septembrie 2011 12:56
Cand cineva iti spune in fiecare zi ca te iubeste, tine la tine in consecinta ii pasa de sentimentele tale si nu vrea sa te raneasca, dar uite-asa la un moment dat fuge cu alta, inseamna ca persoana respectiva vorbeste aiurea. Adica ii place sa dea texte ca sa te impresioneze urmarind diverse interese, cel mai adesea interesele rezumandu-se la sex. De aceea el nu se sfiaza sa mai dea pe la cate una o noapte. In aceste cazuri zic eu ca iertare ar trebui sa fie, asa este omeneste, dar nu si impacare. Daca i-a placut asa de mult, ar fi trebuit sa stea cu aia, e foarte simplu.

El in calitate de parinte al copilului, ar cam trebui sa-si asume responsabilitatea. Asta daca intr-adevar copilul este al lui, ceea ce nu-i tocmai dificil de verificat. Trebuie sa se gandeasca cam in ce luna a anului a fost cu aia, daca au facut-o fara cauciuc si cam ce varsta are acum copilul. Daca varsta copilului + 9 luni da acea perioada a anului, lucrurile sunt oarecum evidente, asta in cazul in care tipa nu este vreo persoana de moravuri usoare si intretine la ordinea zilei relatii sexuale cu diversi barbati.
Gelico
Postat pe 4 Septembrie 2011 13:06
http://www.delphitest.org/
Uite asta lamureste lucrurile. Daca e copilul lui, inseamna ca e si mostenitorul lui, cu drepturi egale cu ale celorlalti copii proveniti din casatorii legitime si recunoscuti. Asa ca, urmasii tai vor imparti totul cu acel copil din flori.
Eva32
Postat pe 4 Septembrie 2011 19:19
:))
Hai, sa gandim putin logic!
O partida de sex si ramane gravida? Si mai si pastreaza copilul? Vezi sa nu! Repet, mergand pe ideea ca a agatat o fata si doar au vrut sa se simta bine. Dar culmea, desi e doar o aventura de o noapte ii mai stie si telefonul. Si s-a gandit ea asa ca necunoscutul ala din noaptea aia, merita sa fie tatal copilului ei. Minune!

CINE ti-a spùs tie ca "abia acum a aflat" sotul tau de copil? Vezi sa nu, din nou! Stia de la bun inceput, dar a sperat ca femeia va tacea cand va vedea ca el, cu coada intre picioare, fuge inapoi la fosta (adica la tine) si se insoara fuguta.

O fi sotul tau, o fi asa cum spune el, dar copilul nascut din carnea si sangele tau e la fel, indiferent in ce uter s-a dezvoltat. Esti tata pentru toti daca esti om, daca nu, esti javra pentru toti.

Si ce simplu e sa faci un test de paternitate. Tot daca esti om si daca ai constiinta curata. DACA e copilul lui, n-a fost facut in niciun caz la o betie, pe intuneric.

Cat despre tine, daca o femeie care genetic e facuta sa fie mama, ajunge sa spuna: ori eu, ori un copil, atunci sper sa te lase. Ca nu meriti nimic.
rashela
Postat pe 4 Septembrie 2011 19:56
De la: steffy91, la data 2011-09-04 12:56:22copilul acela nu are nicio vina...

Asta e adevarat, restul nu. Copilul sigur nu are nici o vina, iar tu punandu-l sa renunte la el il fortezi sa devina un tata iresponsabil.
Armain
Postat pe 4 Septembrie 2011 20:10
o ecuatie cu 3 necunoscute....atat de cunoscuteeeeeeeee ...x=amanta care doreste sa puna mana pe y prin intermediul copilului, y= sotul aruncat in bratele alteia si care a ramas repent la sexologie si z=sotia care n-are nicio vina
miss_darine
Postat pe 4 Septembrie 2011 20:25
De la: miss_darine, la data 2011-09-04 20:25:15o ecuatie cu 3 necunoscute....atat de cunoscuteeeeeeeee ...x=amanta care doreste sa puna mana pe y prin intermediul copilului, y= sotul aruncat in bratele alteia si care a ramas repent la sexologie si z=sotia care n-are nicio vina


(x+y)= y-z
Unde z este absolut necunoscuta si nevinovata.
anageo25
Postat pe 4 Septembrie 2011 20:27
De la: anageo25, la data 2011-09-04 20:27:31

(x+y)= y-z
Unde z este absolut necunoscuta si nevinovata.

asa sunt z-urile
miss_darine
Postat pe 4 Septembrie 2011 20:31
Lasati matematica pentru ca n-o sa mai inteleaga nimeni nimic.
Oricum amandoua ati uitat de copil, care n-are nici o vina.
Armain
Postat pe 4 Septembrie 2011 20:34
De la: Armain, la data 2011-09-04 20:34:08Lasati matematica pentru ca n-o sa mai inteleaga nimeni nimic.
Oricum amandoua ati uitat de copil, care n-are nici o vina.

ai nervi d-le pisicholog
steffy91
Postat pe 4 Septembrie 2011 20:46
Voi faceti cu schimbul` la nervi?
Barbie30_
Postat pe 4 Septembrie 2011 20:51
De la: Barbie30_, la data 2011-09-04 20:51:25 Voi faceti cu schimbul` la nervi?

cam asa ceva vreau cu ardoare sa il ajut si el dispare
steffy91
Postat pe 4 Septembrie 2011 20:52
Eu ma intreb daca a aflat concluzia tipului Sau nu era el cu concluzia?
Barbie30_
Postat pe 4 Septembrie 2011 21:04
De la: Armain, la data 2011-09-04 20:34:08Lasati matematica pentru ca n-o sa mai inteleaga nimeni nimic.
Oricum amandoua ati uitat de copil, care n-are nici o vina.

vrei sa trecem la fizica?
n-am uitat de copil...tot ce sper, este sa nu fie fata...cu o asemenea mama, iti dai seama ce educatie va primi
miss_darine
Postat pe 4 Septembrie 2011 21:06
De la: Barbie30_, la data 2011-09-04 21:04:34 Eu ma intreb daca a aflat concluzia tipului Sau nu era el cu concluzia?

chiar conteaza barbie?
miss_darine
Postat pe 4 Septembrie 2011 21:07
De la: miss_darine, la data 2011-09-04 21:07:33
De la: Barbie30_, la data 2011-09-04 21:04:34 Eu ma intreb daca a aflat concluzia tipului Sau nu era el cu concluzia?

chiar conteaza barbie?


Nu,intrebam si eu asa...sa para ca-mi pasa Tzuc Darine
Barbie30_
Postat pe 4 Septembrie 2011 21:11
De la: Barbie30_, la data 2011-09-04 21:04:34 Eu ma intreb daca a aflat concluzia tipului Sau nu era el cu concluzia?

nu a aflat-o nu a vrut sa i-o spuna...o pastreaza bine
steffy91
Postat pe 4 Septembrie 2011 21:12
Sper sa nu-si stearga contul ca asa chiar s-a dus concluzia
Barbie30_
Postat pe 4 Septembrie 2011 21:16
De la: cosmaaa, la data 2011-09-04 12:12:05Buna fetelor.
Scriu pe acest forum in ideea de a afla si alte pareri, nu am nevoie de critici sau alte lucruri, pur si simplu vreau sa aflu pareri diferite.
Dupa cum va puteti da seama si din titlu este vorba despre un copil, mai exact copilul amantei sotului meu.
Eu cu sotul meu am avut o relatie de cativa ani, cu suisuri si cobarasuri.Am fost desprartiti o perioada mai mare, vreo 5-6 luni, timp in care el a iesit cu altcineva.Ne-am impacat, pe urma ne-am mutat impreuna, toate bune si frumoase, am inceput sa vorbim si depre nunta, deci totul a fost ok, nu mi-a dat niciodata de inteles ca ceva nu este in regula, tot el a si facut primul pas spre impacare.
Ne-am casatorit, si la exact 3 luni de la nunta primeste maica-mea un telefon cu numar ascuns prin care i se comunica cum ca sotul meu ar avea un copil cu o alta femeie, bineinteles ca l-am intrebat ce este cu acel telefon, dar a negat, a spus ca el nu stie nimic, nu stie cine a sunat.Timp de cateva luni bune nu mi-a spus adevarul, tot a tras de timp, in cele din urma imi iese cum ca intr-adevar, la un moment dat dupa ce noi ne-am impacat el a avut cica o aventura de o noapte cu domnisoara cu care a iesit in timp ce noi am fost departiti si ca da, femeia are un copil, dar nu este foarte sigur ca este al lui.
Toata povestea aceasta este putin incalcita, sau cineva minte si nu imi pot da seamna cine, domna respectiva nu a spus la nimeni nimic cum ca ar fi ramas insarcinata, noi am aflat cand copilul avea un an si cateva luni, si sotul imi spune la fel ca nu a stiut nimic, acum pe el nu stiu daca sa il cred sau nu.
Doare asa de mult sa aflu la un an de la casatorie ca sotul are un copil cu alta femeie,poate din aceasta cauza i-am dat si sotului ultimatumul cum ca ori va uita de copil ori va uita ca are sotie, stiu ca nu este drept deoarece copilul nu are nici o vina, dar eu nu pot suporta aceasta idee.
Voi ce ati face in locul meu? Oare am procedat bine?


Draga,in primul rand,acel copil este complet nevinovat,indiferent daca este sau nu al sotului tau!Aici ai gresit cu ultimatumul dat barbatului tau.Daca el are dubii in ceea ce priveste paternitatea,poate deschide actiune in instanta si i se va confirma sau infirma paternitatea.Eu l-as intreba altceva pe sotul tau;De ce a fost atat de inconstient in actul sexual ce l-a avut cu acea tanara.daca nu isi dorea un copil?Nu s-a protejat in niciun fel,nu i-a fost teama ca va contracta BTS-uri?Se parea ca a avut foarte mare incredere in femeia respectiva,ceea ce ma determina sa banuiesc ca o cunostea de mai mult timp pe respectiva!Dar asta este doar o supozitie proprie si oricum,acum nu mai conteaza!Ca a avut o aventura in afara legaturii voastre,in conditiile in care erati certati,acest lucru nu i-l poti reprosa pentru ca nu este corect.Barbatii tradeaza si cand au sotii,deci, cu atata mai mult , se culca cu femei cand sunt singuri!Problema reala, este aceea, ca el nu se poarta corect cu acel copil!Iar tu,trebuie sa accepti situatia daca il iubesti pe sotul tau si esti in stare sa faci si sa suporti un compromis!Viata te pune, de multe ori,fata in fata cu situatii dificile,solicitante nervos!Accepti sau nu!In ambele variante,presupun,ca stii ce ai de facut pe viitor!Barbatii sunt niste vesnici cautatori de senzatii,chiar cu riscul de a deveni banali,reziduri umane!Ei,dupa cum ne arata realitatea cotidiana,isi asuma,chiar cu iresponsabilitate orice risc!
RAINBOWLADY
Postat pe 4 Septembrie 2011 21:16
De la: Barbie30_, la data 2011-09-04 21:16:21Sper sa nu-si stearga contul ca asa chiar s-a dus concluzia

nu creeddd...vrea si el sa mai priinda cate ceva de pe aici
steffy91
Postat pe 4 Septembrie 2011 21:18
De la: steffy91, la data 2011-09-04 21:18:05
De la: Barbie30_, la data 2011-09-04 21:16:21Sper sa nu-si stearga contul ca asa chiar s-a dus concluzia

nu creeddd...vrea si el sa mai priinda cate ceva de pe aici


Ahhh da ca ei se duc fiecare pe unde poate da au jurat ca tot timpul sa revina unu la altu...
Barbie30_
Postat pe 4 Septembrie 2011 21:33
yssa cred ca e foarte greu sa accepti ideea asta...dar pune-te in locul copilului...daca tu peste cativa ani..ai afla ca ai fost conceputa in urma unei aventuri si tatalui tau nu ii pasa cum te-ai simti..daca iti iubesti sotul..trb sa accepti ca mai are un copil..pana la urma e vinovat si el dar mai vinovata e femeia respectiva pt ca a tinut secret totul..cel mai bine ar fi sa incerci sa afli daca e intr-adevar copilul sotului tau ca sa poti sa te gandesti la o solutie!
alyceee
Postat pe 5 Septembrie 2011 15:42
Copilul n-are nicio vina... el are nevoie de tata iar sotul tau ar face bine sa-si asume responsabilitatea si sa-i plateasca pensia alimentara, ca un copil nu se creste cu aer. I-a placut harjoneala cu respectiva, acum trebuie sa suporte consecintele, ca un adult. Pt ei e foarte usor sa spuna: nu-i al meu, in speranta ca femeia respectiva va renunta la pretentii. Tu nu ai decat doua variante: ori il accepti cu tot cu copil, ori ii dai papucii...
Micaell
Postat pe 5 Septembrie 2011 18:35
De la: steffy91, la data 2011-09-04 20:52:33
De la: Barbie30_, la data 2011-09-04 20:51:25 Voi faceti cu schimbul` la nervi?

cam asa ceva vreau cu ardoare sa il ajut si el dispare

N-am nervi, dar ajuta-ma, uite am revenit.
Armain
Postat pe 5 Septembrie 2011 21:26
De la: miss_darine, la data 2011-09-04 21:06:22n-am uitat de copil...tot ce sper, este sa nu fie fata...cu o asemenea mama, iti dai seama ce educatie va primi

N-ai de unde sa stii, eu am aflat de mult ca exista cel putin 2 variante pentru aceeasi poveste, iar adevarul e de fapt pe undeva la mijloc.
Oricum, o femeie care ii cere cuiva sa-si abandoneze copilul pentru ea nu prea se bucura de multa simpatie din partea mea.
Si intr-adevar, n-am aflat nici o concluzie, dar cred ca e foarte posibil ca sa nici sa nu fi tras vreuna de fapt.
Armain
Postat pe 5 Septembrie 2011 21:34
De la: cosmaaa, la data 2011-09-04 12:12:05Buna fetelor.
Scriu pe acest forum in ideea de a afla si alte pareri, nu am nevoie de critici sau alte lucruri, pur si simplu vreau sa aflu pareri diferite.
Dupa cum va puteti da seama si din titlu este vorba despre un copil, mai exact copilul amantei sotului meu.
Eu cu sotul meu am avut o relatie de cativa ani, cu suisuri si cobarasuri.Am fost desprartiti o perioada mai mare, vreo 5-6 luni, timp in care el a iesit cu altcineva.Ne-am impacat, pe urma ne-am mutat impreuna, toate bune si frumoase, am inceput sa vorbim si depre nunta, deci totul a fost ok, nu mi-a dat niciodata de inteles ca ceva nu este in regula, tot el a si facut primul pas spre impacare.
Ne-am casatorit, si la exact 3 luni de la nunta primeste maica-mea un telefon cu numar ascuns prin care i se comunica cum ca sotul meu ar avea un copil cu o alta femeie, bineinteles ca l-am intrebat ce este cu acel telefon, dar a negat, a spus ca el nu stie nimic, nu stie cine a sunat.Timp de cateva luni bune nu mi-a spus adevarul, tot a tras de timp, in cele din urma imi iese cum ca intr-adevar, la un moment dat dupa ce noi ne-am impacat el a avut cica o aventura de o noapte cu domnisoara cu care a iesit in timp ce noi am fost departiti si ca da, femeia are un copil, dar nu este foarte sigur ca este al lui.
Toata povestea aceasta este putin incalcita, sau cineva minte si nu imi pot da seamna cine, domna respectiva nu a spus la nimeni nimic cum ca ar fi ramas insarcinata, noi am aflat cand copilul avea un an si cateva luni, si sotul imi spune la fel ca nu a stiut nimic, acum pe el nu stiu daca sa il cred sau nu.
Doare asa de mult sa aflu la un an de la casatorie ca sotul are un copil cu alta femeie,poate din aceasta cauza i-am dat si sotului ultimatumul cum ca ori va uita de copil ori va uita ca are sotie, stiu ca nu este drept deoarece copilul nu are nici o vina, dar eu nu pot suporta aceasta idee.
Voi ce ati face in locul meu? Oare am procedat bine?


Din incalceala relatarii, am dedus ca sotul tau a avut o relatie sexuala cu o alta femeie cat timp voi ati fost despartiti. Copilul insa, nu a fost conceput atunci ci dupa ce voi v-ati impacat!!! Asadar, primul aspect de luat in seama este incapacitatea lui de a fi fidel intr-o relatie! chiar in relatia pentru care s-a zbatut sa o recladeasca...
Al doilea aspect, odata ce i-a fost demascata infidelitatea... el minte si afirma ca ...e cinstit! Chiar si atunci cand e "prins cu ratza-n gura", el afirma ca e o inscenare... E victima conjuncturii.
A trebuit sa faci presiuni de cateva luni - caci de la telefonul primit de mama ta si pana acum s-a scurs aproape un an pana sa admita ca da, a avut o relatie cu femeia ce pretinde ca el este tatal copilului ei.
Ce cred eu, este ca in tot acest timp, cat ea a fost gravida si poate chiar si imediat dupa ce a nascut, el i-a facut promisiuni...oricum, au fost in legatura. Abia cand femeia a vazut ca nu exista nici o sansa ca el sa isi respecte promisiunile facute, ea a sunat-o pe mama ta. Nu discut comportamentul ei...caci e alta poveste.
Acel telefon nu a picat din cer...ci dupa numeroase si aprige amenintari adresate lui direct.
Barbatul pe care tu il iubesti este acum sotul tau. Sotul tau are un copil in afara casatoriei.
Intrebarea este daca il iubesti intr-atat incat sa ramai sotia lui, sa faci si tu copii cu el. Dar indiferent cati copii vei face tu, el va avea cu unul in plus. Si chiar daca tu nu il vei accepta ca membru in familia voastra, copiii tai tot vor avea un frate pe care, mai devreme sau mai tarziu, vor vrea sa il cunoasca, poate chiar sa si-l apropie, sa il recunoasca ei, ca fiind egalul lor, cand e vorba de tata! Iti vor reprosa cu singuranta cruzimea de a-l fi respins pe fratele lor...
Veniturile sotului tau, salariul si alte bunuri patrimoniale sunt subiect de drept succesoral pentru toti copii lui, fie ca sunt din casatorie, fie din afara ei. Partea lui din devalmasia matrimoniala se imparte la toti copii lui, nu doar la ai lui avuti cu tine. Obligatia lui de a contribui financiar la cresterea si educarea acelui copil subzista cel putin pana la majorat, daca nu pana la terminarea facultatii. Cam astea ar fi consecintele legale ale faptului ca sotul tau are un copil din afara casatoriei.
Aceste consecinte se vor naste in momentul in care mama copilului il va chema in instanta pentru declararea paternitatii si stabilirea obligatiilor lui de tata. Daca in instanta se dovedeste ca nu el este tatal biologic, atunci aceste consecinte nu vor exista, pentru ca nu el este tatal copilului!
Problema moralitatii barbatului ramane indiferent ce se va intampla. Indiferent daca acea femeie va sti sa se lupte pentru drepturile copilului ei sau nu. Daca ea nu il va chema in instanta, toata viata ta vei avea sentimentul vinovatiei fata de acel copil pe care tu l-ai respins. El va incerca sa te linisteasca afirmand tot mai tare ca nu el este tatal... dar daca este?!
E greu sa afli adevarul fara sa risti un test de paternitate.
Nu pe el trebuia sa il pui sa aleaga intre copil si tine... Tu trebuie sa alegi! Intre viata alaturi de el si viata fara el. Copilul acelei femei este batalia ei cu viata si... cu sotul tau. Dar daca il alegi sa ramana sotul tau, il iei cu tot ce are, inclusiv copil!
maimai_no1
Postat pe 10 Septembrie 2011 22:19
De la: steffy91, la data 2011-09-04 12:56:22copilul acela nu are nicio vina... singurul vinovat este sotul tau...te-ai gandit ca el poate isi va alege copilul si te va lasa pe tine din cauza ca l-ai pus sa aleaga???
marianavasile
Postat pe 25 Septembrie 2011 04:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
chiar vreau sa mor???chiar nu mai am loc in viatza asta ? 49 De la: babydoll_didy 8 Aprilie 2010 17:34
L-am gonit de langa mine si acum il vreau inapoi 22 De la: sofia_maria 24 Iunie 2010 17:14
:sml-sign0163: OARE VOI ATI PUTE STII...... 8 De la: meekk 5 Februarie 2009 11:17
cand iubirea singura nu mai e de ajuns.. 26 De la: nocturnalia 3 Iunie 2009 11:07
Nu sunt disperata dar am nevoie de sfaturi 48 De la: kudika185400 27 Mai 2010 19:00