Setari Cookie-uri

Copilul amantei

Buna !
E clar ca il iubesti mult ,un copil e un DAR !
Am fost pusa intr-o situatie asemanatoare,eu nu accept minciuna intr-o relatie, ,deci am fost mintita si l-am iertat pentru ca-l iubeam,dupa 6 ani de casatorie (el mai fusese insurat) am aflat ca mai are un copil dar nu din casatoria esuata,copilul avea pe atunci 14 ani,dupa discutii lungi a recunoscut ca a inselat-o pe fosta sotie si avea al 3-lea copil ,al nostru avea atunci 1 an ,i-am spus ca nu pot sa cred ca a fost atat de inconstient incat sa nu-si ajute copilul si nici nu l-a recunoscut,mama celui de al 3 -lea copil s-a casatorit imediat si tatal nu stie ca nu-i copilul lui , deci creste in gradina lui-ATAT ! Acum te intreb : cum poti sa iubesti un barbat care fuge de responsabilitate ? Eu l-am lasat pentru ca nu merita sa lupt langa un barbat care nu se poate numi tata ! Raspunsul poti sa ti-l dai doar tu.............. v-or trece anii si discutii,reprosuri or sa fie ! NU aveti inca copii si atunci nu crezi ca ar trebui sa stea langa copilul care-l are ! Suferi dar suferinta e omeneasca,o sa treaca ca uitarea e scrisa in legile omenirii,te rog sa te gandesti mult...............Dar sincer nu merita o viata irosita langa asa zisul-OM !!!!!!!!!!!!
Ai grija de tine !
Gabitza_Gabriela
Postat pe 25 Septembrie 2011 12:53
Va aduc aminte cu toata dragostea,,,
Omul care a uitat si uita cine e cu adevarat, care uita ce misiune are ca SUFLET pe Planeta Pamant, e foarte dureros.
In cazul de fata va recomand sa va aduceti aminte de Dumnezeul nostru Creator, patrunde-ti mai profund in lumea spirituala, cereti prin rugaciuni mai mult ajutor de la Ingerasii nostri protectori, cereti mai mult ajutor de la Dumnezeul nostru Creator Ceresc si Mama noastra Pamant , ca sa va ilumineze sa va indrume pe calea cea dreapta, sa va calauzeasca drumul alaturi de familia care ati creat-o cu multa iubire.
Deci, e foarte important sa stiti ca Dumnezeul nostru Creator a creeat si creeaza aceasta lume in care traim numai cu IUBIRE si doar cu IUBIRE.
In momentul in care o fiinta umana ( sufletul ) e dominata de acele energii intunecate care se manifesta prin stari sufletesti negative ca gelozie, ura, barfa, cearta, invidie etc . e foarte dureros pentru suflet.
URGENT e necesara o schimbare radicala in interiorul sau in interiorul trupului fizic ,,,,,
Misiunea care o ai pe Planeta Pamant e sa iubesti tot ceea ce-ti ofera viata pe Planeta in special cea ce-ti ofera viata de familie.
Alaturi de sotul tau , vei fi obligata dupa voia ta si a lui sa va carati crucea mai departe toata viata, chiar daca vei refuza sa stai fara el tot NU vei scapa de povara cu care ati coborat impreuna pe Planeta Pamant.
Deci accepta situatia actuala,,, accepta copilul, el nu are nici o vina, copilul a venit special pe Planeta pentru unificarea familiei si a voastra, singura conditie e doar sa acceptati sa primiti acest dar divin.
Prin dezarmonie refuzi acest dar si vor fi mult mai multe neajunsuri la nivel familial si personal.
Dupa spusele tale, el a avut o libertate partiala oferita de tine. De ce trebuie sa te mire acest dar Dumnezeiesc = Un Copil care dupa scrisele sacre chiar si in biblie, reprezinta Infatisarea Divina,,,,,
Aici ai un blog care va poate trezi din somnul cel adanc, daca se pune in practica ceea ce e transmis prin el pentru OM. http://www.lucratorul-in-lumina.com/meniu.htm
Dupa voia ta , a voastra si voia Divina sa va daruiasca Dumnezul nostru Creator o infinita pace sufleteasca si dragoste viata alaturi de cei dragi fara limite. AMIN !
healthy000378
Postat pe 25 Septembrie 2011 12:57
ce nu inteleg eu din povestea asta e de unde a avut femeia respectiva adica mama copilului numarul de telefon al mamei tale?in rest zic la fel ca ceilalti ,gandeste-te ca poate o sa fii mama si nu cred ca iti va placea ca si copilul tau sa fie dat la o parte
IOANAPOP87
Postat pe 25 Septembrie 2011 13:14
Sincer nu ai nici un drept sa ii interzici sa isi vada copilul pt ca el are nevoie de un tata, chiar dc acel tata nu e casatorit cu mama sa, ideal ar fi sa incerci sa vezi copilul si sa il accepti, nu iti cere nimeni sa o accepti si pe mama sa, dar incearca sa afli ambele partii ale povestii, sa vezi cat de vinovata este si ea si sotul tau de ceea ce s-a intamplat, fiindca s-ar putea ca ea sa fie o tipa oki si sotul tau nenorocitul sau invers, dar oricum nu ii poti nega unui copil tatal, fiindca la randul tau nici tie nu ti-ar placea ca dc tu ai avea un copil, tatal sau sa nu fie parte din viata lui.
__Kayla__
Postat pe 25 Septembrie 2011 13:20
E clar ca te-a mintit si te minte in continuare. nu mai sta in dubii si divorteaza. niciodata nu vei avea deplina incredere in el.
alisa_lacatus
Postat pe 25 Septembrie 2011 13:34
Trecem peste fazele cu despartitul, aventura de-o noapte, etc...si ajungem in prezent: tu, casatorita cu el, stiind despre existenta unui copil care este al lui. Adevarul despre cum a aparut copilul pe lume, nici nu mai conteaza. Ca l-a facut atunci cand erati despartiti, ca l-a facut in timp ce era cu tine... nu conteaza. Conteaza de ce te-ai maritat cu el. Il iubesti? Daca raspunsul este da, o sa accepti acest copil si o sa-l respecti. Este fiul sotului tau. Nu o sa-i dai sotului un ultimatum de genu': ori eu ori copilul. Pentru ca , genetic vorbind, copilul ala e sange din sangele lui. Si chemarea sangelui te pune pe tine in dezavantaj. O sa prefere copilul, mai devreme sau mai tarziu. Asa ar fi normal, nu poti sa-ti arunci descendentul la gunoi. Asta daca esti barbat adevarat. Sincer, daca sotul meu mi-ar spune ca are un copil din alta relatie, as face tot posibilul pentru ca acel copil sa mentina o legatura stransa cu tatal lui. Ca asa e normal. Si daca as avea si eu copii cu sotul meu, mi-ar placea sa-si cunoasca si sa-si iubeasca fratele. Asta daca mi-as iubi sotul. Daca nu l-as iubi, l-as parasi. Dar niciodata nu i-as impune, din orgoliu prostesc, sa renunte la copil, indiferent din ce relatie a lui a provenit.
Ionyssa
Postat pe 25 Septembrie 2011 13:43
eu cred k un test de paternitate arrezolva totul... si atunci vei afla raspunsul la intrebarea ta...
eemmyy
Postat pe 25 Septembrie 2011 13:51
draga, nu e o situatie prea placuta, dar este reala. asa ne mai incearca viata din cand in cand cu cate o lovitura sub centura. te cred ca iti este foarte greu in situatia data, dar nu ai incotro. asa ca, nu e un sfat, doar o parere......decat sa te macini cu tot felu de ganduri, mai bine ia taurul de coarne si treci la actiune.... alege sa afli adevaru , apoi procedeaza in consecinta.....in urma unui test de paternitate ai sti cu ce ai de a face. (macar sa cunosti "dusmanu" in fata) apoi, analizeaza-ti sentimentele tale fata de sotul tau si nu gandi prea mult.......daca il iubesti cu adevarat, cauta modalitati de a accepta realitatea.......... ultimatumiri de genu "ori eu, ori copilul" sunt foarte riscante si deloc constructive. mai bine ai incerca sa "rotunjesti"colturile prin atutudine pozitiva si.....MULTA IUBIRE.......
iti urez putere de a accepta orice adevar.
si nu uita, depinde de tine cum iti va fi si ce vei alege. :) ...iar alegerea sa fie cea confortabila ptr tine.

bafta.
LIUDALIUDA24
Postat pe 25 Septembrie 2011 13:58
Am citit mesajele multora si am ramas putin surprinsa. Toti se leaga de saracul copil ca nu are nici o vina. Corect. Dar nu asta a fost intrebarea. Referitor la ultimatum........este legitim. Cate dintre noi am vrea sa avem de a face cu copilul amantei sotului? Va spun eu ca nici o femeie normala nu accepta asa ceva. Suntem construite de natura sa ne aparam propriul cuib si propriile progenituri ( sau relatii in cazul de fata).
Avem deci o dilema, saracul copil sau saraca nevasta? Amandoi sunt niste victime, copilul nu va avea tata ( desi stiu pe propria mea piele ca un tata cand paraseste familia paraseste si copii in egala masura si il doare fix in basca de ei) si nevasta va sta o viata de om cu sabia lui Damocles deasupra capului asteptand ca acest las cu care traieste sa decida.
Solutii exista si barbati exista.
Ce as face eu in cazul de fata? Divort, lacrimi, regrete , etc, apoi mi-as vedea de viata alaturi de un om cu cartile curate ( poate fi si divortat si cu copii atata timp cat este onest), sau raman singura si ma bucur de viata.
Nu as sta in stare de asteptare langa un mitoman.
Viata e scurta si merita traita intens!!!!!!!!!!!!!!!
kudika395360
Postat pe 25 Septembrie 2011 14:06
Teoria ca teoria , practica ne omoara!
Frumos idealismul tau, pacat ca realitatea e cu totul altfel.
Nu ai accepta ideea ca sotul tau sa aibe un copil cu o alta femeie, e greu de acceptat si daca amandoi aveti un divort la activ si fiecare vine in casnicie sau relatie cu un copil, mai ales daca el are fetita. Studiile psihologice arata ca femeile accepta mai greu sau deloc ca partenerii lor sa aibe copii cu alte femei. In cazul in care au fete situatia este si mai complexa ( propria mea experienta). Fetita lui va lupta mai acerb decat fosta sau oricare alta fosta,chiar si in cazul in care barbatul nu si-a parasit familia pentru actuala si chiar si daca divortul s-a produs cu ani buni in urma. Fetele percep partenerele tatalui ca adversarele lor ( vezi complexul Electra).
In cazul meu putin a lipsit sa-i reuseasca fiicei partenerului meu ( 13 ani avea pe atunci) demersurile de a ne desparti,desi eu l-am cunoscut pe tatal ei la 4 ani dupa divort , el avand mai multe relatii de care ea a avut cunostinta.
Habar nu aveti de ce sunt in stare " saracii copii nevinovati"!
Fetelor, va doresc sa aveti parte doar de parteneri onesti si iubitori!
kudika395360
Postat pe 25 Septembrie 2011 14:19
De la: miss_darine, la data 2011-09-04 21:06:22
De la: Armain, la data 2011-09-04 20:34:08Lasati matematica pentru ca n-o sa mai inteleaga nimeni nimic.
Oricum amandoua ati uitat de copil, care n-are nici o vina.

vrei sa trecem la fizica?
n-am uitat de copil...tot ce sper, este sa nu fie fata...cu o asemenea mama, iti dai seama ce educatie va primi


Nu e sigur ca mama copilului e vinovata....
Pana la urma nu stim nimic de comportamentul si reactia tatalui,la aflarea vestii...Si nu stim ce i-a promis el amantei,care pe atunci sa nu uitam,inca nu era amanta ci prietena[ca el pe atunci era despartit de actuala sotie].Si poate nici nu a rupt relatia cu ea,nici cand s-a impacat cu sotia.Poate a pacalit-o si pe aia si a umblat cu amandoua....Sau poate a stiut de sarcina si a pus-o pe aia sa pastreze copilul,promitandu-i ca va ramene cu ea,dar apoi s-a speriat de responsabilitati si a fugit,cand nu se mai putea face nimic....
NU spun ca asa e,dar nestiind adevarul despre el,putem presupune si interpreta cum vrem....


Tais
Postat pe 25 Septembrie 2011 15:01
Din proprie experienta iti spun ca o femeie nu face un copil cu un barbat doar pentru ochii lui frumosi. Femeia aceea, "amanta" , a fost mintita ca si tine. Sotul tau i-a facut multe promisiuni si probabil ii face in continuare. Atunci cand a dat telefonul probabil a avut un moment in care si a dat seama ca sotul tau o minte, dar daca acum nu te mai deranjeaza probabil din nou sotul tau ii promite ca vor fi impreuna si se vor casatorii. Nu pastreaza o femeie un copil daca nu are o promisiune ca acel barbat va fi langa ea, sau o speranta. Doar daca o fi cine stie ce vedeta de Hollywood sau bogatasa de 40 de ani la care ii ticaie ceasul fertilitatii.
Deci daca "amanta" nu mai i-a legatura cu tine sau cu mama ta, sau daca nu intreprinde o actiune legala in privinta pensiei alimentare cat de curand, inseamna ca ori sotul tau o viziteaza des, are grija de ei si ii face promisiuni ori spre norocul tau nu e copilul lui.
cristina_hhh
Postat pe 25 Septembrie 2011 15:07
Urat! Cum s-a mai zis ... chiar crezi ca acel copil a fost conceput din prima noapte, sau ca ea i-a pastrat nr de telefon doar daca s-au atins o noapte? Si ce femeie si-ar deschide cracii unui barbat dupa cateva ore de cand il cunoaste? O prostituata ... poate o fi platit el una, si a uitat de prezervativ. Copilul are sau nu vina, oricum va plati pentru prostiile mamei si sotului tau (daca e copilul lui). Sa te linistesti, fa un test ADN. Si chiar daca sunt contra divortului ... el a fost infidel, si pentru binele tau sa divortezi. Si culmea :)) Dupa 1 an si, vine mamica singura, si iti da cu vestea in cap. Nu putea sa vina cand a aflat ca e gravida, si astfel nu mai sufereai. Ori stia sotul tau de copil, dar nu voia sa recunoasca ca e al lui (cum s-a mai zis pe aici), ori mamica singura a pierdut adevaratul tata si nu mai are, astfel gasindu-l fraier pe sotul tau. Dumnezeu stie. Repet: Un test ADN te-ar mai linisti, si mai bine divortezi, ca oricum infidel ti-a fost si cand era cu tine. Numai bine si ... Dumnezeu sa te ajute!
kudika226325
Postat pe 25 Septembrie 2011 15:12
In primul rand, daca a avut o aventura si sa zicem ca a rezultat un copil, inseamna ca au facut sex neprotejat, deci, daca nu ai facut asta pana acum, ar trebui sa-ti faci niste analize si sa vezi daca nu cumva dragul tau sot te-a fericit cu vreo boala de care tu sa nu ai habar nici pana in ziua de azi...
Sunny1984
Postat pe 25 Septembrie 2011 15:26
De la: kudika395360, la data 2011-09-25 14:06:35Cate dintre noi am vrea sa avem de a face cu copilul amantei sotului? Va spun eu ca nici o femeie normala nu accepta asa ceva. Suntem construite de natura sa ne aparam propriul cuib si propriile progenituri ( sau relatii in cazul de fata).

Ce as face eu in cazul de fata? Divort, lacrimi, regrete , etc, apoi mi-as vedea de viata alaturi de un om cu cartile curate ( poate fi si divortat si cu copii atata timp cat este onest), sau raman singura si ma bucur de viata.
Nu as sta in stare de asteptare langa un mitoman.


Care-i diferenta dintre cei doi copii? Amandoi apartin altor femei. Pe primul nu-l accepti, desi nu ai niciun contact cu el, nu esti obligata sa ai un asemenea contact, dar il accepti pe al doilea de care trebuie sa ai grija ca o adevarata mama. Unde-i logica?
rashela
Postat pe 25 Septembrie 2011 15:37
De la: kudika395360, la data 2011-09-25 14:19:37Teoria ca teoria , practica ne omoara!
Frumos idealismul tau, pacat ca realitatea e cu totul altfel.
Nu ai accepta ideea ca sotul tau sa aibe un copil cu o alta femeie, e greu de acceptat si daca amandoi aveti un divort la activ si fiecare vine in casnicie sau relatie cu un copil, mai ales daca el are fetita. Studiile psihologice arata ca femeile accepta mai greu sau deloc ca partenerii lor sa aibe copii cu alte femei. In cazul in care au fete situatia este si mai complexa ( propria mea experienta). Fetita lui va lupta mai acerb decat fosta sau oricare alta fosta,chiar si in cazul in care barbatul nu si-a parasit familia pentru actuala si chiar si daca divortul s-a produs cu ani buni in urma. Fetele percep partenerele tatalui ca adversarele lor ( vezi complexul Electra).
In cazul meu putin a lipsit sa-i reuseasca fiicei partenerului meu ( 13 ani avea pe atunci) demersurile de a ne desparti,desi eu l-am cunoscut pe tatal ei la 4 ani dupa divort , el avand mai multe relatii de care ea a avut cunostinta.
Habar nu aveti de ce sunt in stare " saracii copii nevinovati"!
Fetelor, va doresc sa aveti parte doar de parteneri onesti si iubitori!


Ca tu esti suparata pe copilul partenerului tau e un lucru,dar nu e frumos sa fii ironica cu acei copii care chiar sunt NEVINOVATI,atunci cand vin pe lume in asemenea situatii sau cand doresc sa-si PASTREZE tatal doar pentru ele....Indiferent de ce sunt in stare acesti copii,ar fi frumos ca pentru un moment sa te pui in situatia lor....Si aici vorbesc concret de fiica partenerului tau,care nu a facut altceva decat sa-si APERE "proprietatea ei"[si anume tatal]. Ca el poate va mai avea alte relatii si va mai avea de-a face cu multe femei,dar indiferent cate vor fi ele,fiicei tot el va fi tata!!!
...Si da,copiii chiar sunt niste nevinovati,indiferent ce experiente ai tu...Ca ei nu sunt vinovati ca au o mama neglijenta sau un tata afemeiat,care lasa familia si pleaca dupa altele.....
Tais
Postat pe 25 Septembrie 2011 15:47
Buna, nasoala situatie, dar din pacate destul de des intalnita. Sotul tau este vinovat oricum. Sa faca un test de paternitate si stie cum sta. In rest, ia pune-te tu in situatia mamei acelui copil. Poate l-a iubit - caci spuneai ca au avut o relatie de citeva luni. POate i-a promis si ei,ca totul va fi bine. POate a fugit la tine cind ea i-a spus ca e insarcinata. Bravo ei ca nu a facut avort. Se intimpla sa faci avort o data apoi sa nu mai poti avea copii. E posibil si ca ea sa fi vrut sa-l prinda cu acest copil. NU vei sti niciodata. Sunt multe variante. Insa NU sotul tau are de ales intre tine si copil. Ci tu trebuie sa cantaresti bine relatia cu sotul tau, sa lasi deoparte gelozia fata de acel copil. Si sa decizi: aveti o casnicie ok? Este sotul tau omul vertical care sa isi asume problemele si sa faca fata in postura de sot al tau si probabil tata al copiilor tai si in acelasi timp sa isi spirjine celalalt copil? Sau casnicia voastra e labila si ideea ca el a gresit te va tulbura mereu. Alege tu femeie buna, nu el. POti accepta situatia o viata intreaga sau poti sa torni apa curata in cana si sa iti refaci viata linga un barbat care stie ce, cind si cum face si apoi isi asuma responsabilitatile.....
dwkudika
Postat pe 25 Septembrie 2011 15:51
Nu cred ca ai procedat bine! Inainte sa treceti la certuri si ultimatumuri, ar trebui sa aflati intr-adevar daca copilul e al lui sau nu. Sau discutand cu mama copilului, facand niste calcule, etc sau prin intermediul unui test de paternitate, care desi costa cam mult, cred ca merita, ca un lucru extrem de important. Indiferent daca mama are sau nu pretentii de la el de a participa in vreun fel la cresterea copilului, el TREBUIE sa se intereseze de acel copil.
TU ESTI CEA CARE TREBUIE SA IA O DECIZIE, NU EL! asa ca renunta la ultimatumuri si chestii de genu'. Daca intr-adevar este copilul lui, este un fapt real, care s-a intamplat si care nu poate fi sters cu buretele si sa va faceti ca ati uitat de el (oricum nu ati reusi). El ARE deja un copil, oricat de greu ti-ar fi sa accepti acest lucru. Tu esti cea care trebuie sa decida daca vrea sa ramana cu el sau nu, daca ii poate ierta asta sau nu. Si odata iertat, gata cu reprosurile pe aceasta tema. Ar fi un lucru ingrozitor din partea ta sa il determini sa se comporte ca si cum acest copil nu ar exista! E o viata, o parte din el. Ar fi imoral si din partea ta si l-ai obliga si pe el sa comita un act cel putin la fel de imoral. Si cred ca e greu de trait cu asa ceva pe constiinta. Comporta-te ca o femeie matura, gandeste-te bine daca poti sa il ierti cu adevarat sau nu, daca doresti sa continui relatia cu el si mergi inainte. Pana la urma, in ziua de azi, in epoca divorturilor, e plin de familii cu copii si de dinafara casniciei. Accepta-l, pt ca dupa cum ai spus si tu, chiar nu are nici o vina. Banuiesc ca tu vrei sa continui relatia cu el, din cate imi dau seama...cred ca ar fi bine sa o faci, daca poti trece peste asta. Oricum, atunci cand ati luat decizia de a lua o pauza, probabil te-ai gandit ca s-ar putea ca fiecare dintre voi sa se intalneasca cu alte persoane.
Asta ca sa nu o dam in telenovelisme si sa ne imaginam cum ar fi daca ati avea la un moment dat o fetita care probabil s-ar intalni cu celalalt fiu al lui si Doamne fereste! Mai bine sa traiti curat, fara aceste minciuni care nu isi au rostul, pt ca oricum copilul asta nu va disparea doar pt ca asa ti-ar pacea tie. si va reveni in viata voastra cand si cum te astepti mai putin.
Gandeste-te bine! Repet, DECIZIA E A TA, NU A LUI! Iti doresc multa bafta si tarie ca sa treci peste asta! imi imaginez cat de dureros poate fi!
gombotica
Postat pe 25 Septembrie 2011 16:09
pa ii lasa l sa si creasca copilul cu sotia lui..... nu crezi ca tu poti sa te mariti cu un om fara copii//
kudika116899
Postat pe 25 Septembrie 2011 16:30
De la: Indiana_Jones, la data 2011-09-25 10:29:17
De la: kudika411091, la data 2011-09-25 10:27:11
De la: cosmaaa, la data 2011-09-04 12:12:05Buna fetelor.
i-am dat si sotului ultimatumul cum ca ori va uita de copil ori va uita ca are sotie,


Te-ai pus in situatzia copilului care va creshte fara tata?


POATE O LASA SI PE ASTA CU COPIL CAND O SA-L PUNA AMANTA SA ALEAGA


Ce? Te-ar mira?! Deja se vede ce caracter are...
kudika411091
Postat pe 25 Septembrie 2011 16:57
Datele problemei tale sunt incomplete si interpretabile.Nu putem sti cu siguranta ca femeia ,la care se referea persoana care a telefonat-o pe mama ta, este chiar femeia cu care sotul tau recunoaste ca a avut o aventura.Dupa umila mea parere POATE (nu e sigur) fi vorba de o a treia femeie in viata lui...........Oricum este dubios faptul ca nu te-a sunat pe tine si a sunat-o pe mama ta...........Deci exista si posibilitatea ca totul sa fie o minciuna...........este posibil si ca mama ta sa vrea sa te desparta de el.......
Atata timp cat nu avem toate detaliile nu putem spune mare lucru!!!!!!!!!!!
Doar tu sti cata incredere poti avea in sotul tau.Iar in cazul in care nu ai avea incredere in el,ai putea trai langa el tot restul vietii?
Doar tu sti cat de mult il iubesti!Poti spune ca il iubesti cand il pui intr-o situatie atat de neplacuta???(sa aleaga intre doua fiinte dragi:tu si asa-zisul copil)
Deci eu cred ca ar trebui:
- sa-ti pui tie intrebari,nu noua!!!!!!!!!!
-sa raspunzi sincer la ele
-iar in functie de raspunsurile TALE sa iei decizii, sa actionezi in consecinta si sa fii responsabila pt ceea ce faci
-sa accepti realitatea asa cum este ea (asta sfat e pt cand vei afla adevarul)
Daca adevarul va durea sa nu uiti ca o parte din vina o ai si tu!!!!!!!!
!!!!!!!!!!! NU UITA !!!!!!!!!!!!!!!
FIECARE OM ,CUM ISI ASTERNE ASA DOARME !!!!!!!!!!!!!!!
AI GRIJA CE FACI CU VIATA TA SI CE SITUATII ITI CREEZI SINGURA!!!!!!!!!
MULTA BAFTA!
corry_kapsunik
Postat pe 25 Septembrie 2011 17:22
Buna, am un raspuns pentru tine:cu mai multe variante: 1. sotul te-a mintita tainuindu-ti ca are un copil. In cazul acesta te-a ales pe tine, nu pe mama copilului. 2. sotul nu a stiut ca are un copil deci nu il are. Mama copilului trebuia sa stie ca a face un copil trebuia sa aiba si acordul barbatului, asa vad eu normal Se poate sa nu fie copilului, aici trebuie sa te interesezi daca l-a recunoscut dindu-i numele sotului. 3. A
avut o amanta , cu care a conceput un copil dar nu l-a dorit si aceasta trebuie sa-si asume responsabilitatea. Indiferent de varianta trebuie sa stii ca tot ce s-a intimplat afost inainte de casatorie, deci el te-a ales pe tine iar tu daca il iubesti trebuie sa-l sustii indiferent de decizia pe care o va lua. Daca este al lui acel copil nu are nici o vina dar va fi o punte de legatura intre tine , sot si fosta !!!!!!1 Cu drag Cornelia Negru energoterapeut si vindecator holistic, !
kudika404856
Postat pe 25 Septembrie 2011 17:28
sotul tau nu stia ca o sa va impacati si asa si-a cautat alta relatie......nu e vinovat foarte tare nici el inafara de faptul ca nu vrea sa raspunda de acel micut....accepta realitatea...nu te implica tu ..e treaba lui...evita discutiile cu privire la acest subiect ca nu iti fac decat rau....orce relatie sexuala se poate lasa cu un copil ..ne miram atat de mult de ceva bine stiut. DECI NU ERA CU TINE CAND A CONCEPUT COPILUL SI NU STIA CA O SA VA IMPACATI...DECI NU E ASA VINOVAT...ACCEPTA-L DACA VA INTELEGETI SI BINE
healthy006849
Postat pe 25 Septembrie 2011 17:56
De la: rashela, la data 2011-09-25 06:21:04
De la: marianavasile, la data 2011-09-25 04:20:41
De la: rashela, la data 2011-09-04 19:56:41:))
Hai, sa gandim putin logic!
O partida de sex si ramane gravida? Si mai si pastreaza copilul? Vezi sa nu! Repet, mergand pe ideea ca a agatat o fata si doar au vrut sa se simta bine. Dar culmea, desi e doar o aventura de o noapte ii mai stie si telefonul. Si s-a gandit ea asa ca necunoscutul ala din noaptea aia, merita sa fie tatal copilului ei. Minune!

CINE ti-a spùs tie ca "abia acum a aflat" sotul tau de copil? Vezi sa nu, din nou! Stia de la bun inceput, dar a sperat ca femeia va tacea cand va vedea ca el, cu coada intre picioare, fuge inapoi la fosta (adica la tine) si se insoara fuguta.

O fi sotul tau, o fi asa cum spune el, dar copilul nascut din carnea si sangele tau e la fel, indiferent in ce uter s-a dezvoltat. Esti tata pentru toti daca esti om, daca nu, esti javra pentru toti.

Si ce simplu e sa faci un test de paternitate. Tot daca esti om si daca ai constiinta curata. DACA e copilul lui, n-a fost facut in niciun caz la o betie, pe intuneric.

Cat despre tine, daca o femeie care genetic e facuta sa fie mama, ajunge sa spuna: ori eu, ori un copil, atunci sper sa te lase. Ca nu meriti nimic.
daca e facuta genetic sa fie mama hai sa-i dam copilul sa-l creasca ea....ea e o victima a placerilor a 2 oameni iresponsabili


Cate situatii ai auzit / cunosti in care sotul aduce acasa copilul facut cu o alta femeie, sa-l creasca sotia, in conditiile in care cealalta femeie e bine mersi, sanatoasa, isi vrea odorul si e capabila sa se descurce singura? Eu n-am auzit de nicio poveste de genul asta (nici macar in filme).
Asadar, a fi genetic construit sa aduci pe lume un copil inseamna a avea instincte materne, in primul rand. Sa intorci capul cand auzi un planset de copil, sa te doara sufletul cand auzi de nenorocirea unui alt copil. Nu sa-i doresti raul doar pentru ca imbecilul cu care te-ai maritat e bun de prasila.
O fi fost victima femeia de a deschis topicul, dar victimizarea ei s-a incheiat cand l-a luat in brate pe "agresor" si a indreptat toata ura spre o fiinta care n-are nicio vina. Sa pui in balanta, sa dai ultimatum de genul celui pe care l-a dat ea, n-o mai face victima demult. Cum e turcu' (adica sotul) si pistolu' (adica ea).
copilul acela se va gandi vreodata la ea? se va gandi femeia aceea si copiii ei merita tot?
marianavasile
Postat pe 25 Septembrie 2011 18:04
sa-ti spun un secret din partea unui barbat:barbatilor le plac femeile hotarite,indiferent daca decizia lor doare sau nu,dar sa fie hotarite.in momentul cind un barbat vede o femeie nehotarita..miroase prada.atitudinea indecisa face din femeie o victima in fata barbatului...sper sa citesti printre randuri..o zi buna tie si tuturor...
manole40iulian
Postat pe 25 Septembrie 2011 18:05
De la: manole40iulian, la data 2011-09-25 18:05:01sa-ti spun un secret din partea unui barbat:barbatilor le plac femeile hotarite,indiferent daca decizia lor doare sau nu,dar sa fie hotarite.in momentul cind un barbat vede o femeie nehotarita..miroase prada.atitudinea indecisa face din femeie o victima in fata barbatului...sper sa citesti printre randuri..o zi buna tie si tuturor...



Minunat raspuns !! De acord cu tine !
GHEISA_ALBA
Postat pe 25 Septembrie 2011 18:06
De la: gabi_4u_ever, la data 2011-09-25 12:53:54Buna !
E clar ca il iubesti mult ,un copil e un DAR !
Am fost pusa intr-o situatie asemanatoare,eu nu accept minciuna intr-o relatie, ,deci am fost mintita si l-am iertat pentru ca-l iubeam,dupa 6 ani de casatorie (el mai fusese insurat) am aflat ca mai are un copil dar nu din casatoria esuata,copilul avea pe atunci 14 ani,dupa discutii lungi a recunoscut ca a inselat-o pe fosta sotie si avea al 3-lea copil ,al nostru avea atunci 1 an ,i-am spus ca nu pot sa cred ca a fost atat de inconstient incat sa nu-si ajute copilul si nici nu l-a recunoscut,mama celui de al 3 -lea copil s-a casatorit imediat si tatal nu stie ca nu-i copilul lui , deci creste in gradina lui-ATAT ! Acum te intreb : cum poti sa iubesti un barbat care fuge de responsabilitate ? Eu l-am lasat pentru ca nu merita sa lupt langa un barbat care nu se poate numi tata ! Raspunsul poti sa ti-l dai doar tu.............. v-or trece anii si discutii,reprosuri or sa fie ! NU aveti inca copii si atunci nu crezi ca ar trebui sa stea langa copilul care-l are ! Suferi dar suferinta e omeneasca,o sa treaca ca uitarea e scrisa in legile omenirii,te rog sa te gandesti mult...............Dar sincer nu merita o viata irosita langa asa zisul-OM !!!!!!!!!!!!
Ai grija de tine !

buna idee! f bine spus
marianavasile
Postat pe 25 Septembrie 2011 18:07
buna...eu sunt noua printre voi...uite eu ma aflu in postura de amanta si am un copil cu sotul altei femei...problema e ca eu nu i-am cerut lui nimic,cu atat mai putin ei...copilul mi l-am dorit eu f.mult si l-am pastrat...nu i-am cerut nici pensie alimentara,nici sa treaca copilul pe numele lui...nici sa divorteze...acum fiecare ma judeca cum vrea...pt mine e important ca am un copil frumos si sanatos,iar daca vreodata...cand va fi mai mare(acum are aproape 4 ani),va dori sa isi cunoasca tatal ii voi spune cine este,doar in cazul in care si cel din urma va dori acest lucru...
callybra
Postat pe 25 Septembrie 2011 18:17
este simplu ,va trebui sa aleaga ,ori tu ori copilul, tu nu ai nici o vina , asa cum alti barbati isi obliga ca partenerile sa faca avort asa va [utea si ell sa uite de acel copil , oricum nu avea ganduri serioase cu aia, deci sa aleaga.
kudika172071
Postat pe 25 Septembrie 2011 18:21
De la: marianavasile, la data 2011-09-25 18:04:07
De la: rashela, la data 2011-09-25 06:21:04
De la: marianavasile, la data 2011-09-25 04:20:41
De la: rashela, la data 2011-09-04 19:56:41:))
Hai, sa gandim putin logic!
O partida de sex si ramane gravida? Si mai si pastreaza copilul? Vezi sa nu! Repet, mergand pe ideea ca a agatat o fata si doar au vrut sa se simta bine. Dar culmea, desi e doar o aventura de o noapte ii mai stie si telefonul. Si s-a gandit ea asa ca necunoscutul ala din noaptea aia, merita sa fie tatal copilului ei. Minune!

CINE ti-a spùs tie ca "abia acum a aflat" sotul tau de copil? Vezi sa nu, din nou! Stia de la bun inceput, dar a sperat ca femeia va tacea cand va vedea ca el, cu coada intre picioare, fuge inapoi la fosta (adica la tine) si se insoara fuguta.

O fi sotul tau, o fi asa cum spune el, dar copilul nascut din carnea si sangele tau e la fel, indiferent in ce uter s-a dezvoltat. Esti tata pentru toti daca esti om, daca nu, esti javra pentru toti.

Si ce simplu e sa faci un test de paternitate. Tot daca esti om si daca ai constiinta curata. DACA e copilul lui, n-a fost facut in niciun caz la o betie, pe intuneric.

Cat despre tine, daca o femeie care genetic e facuta sa fie mama, ajunge sa spuna: ori eu, ori un copil, atunci sper sa te lase. Ca nu meriti nimic.
daca e facuta genetic sa fie mama hai sa-i dam copilul sa-l creasca ea....ea e o victima a placerilor a 2 oameni iresponsabili


Cate situatii ai auzit / cunosti in care sotul aduce acasa copilul facut cu o alta femeie, sa-l creasca sotia, in conditiile in care cealalta femeie e bine mersi, sanatoasa, isi vrea odorul si e capabila sa se descurce singura? Eu n-am auzit de nicio poveste de genul asta (nici macar in filme).
Asadar, a fi genetic construit sa aduci pe lume un copil inseamna a avea instincte materne, in primul rand. Sa intorci capul cand auzi un planset de copil, sa te doara sufletul cand auzi de nenorocirea unui alt copil. Nu sa-i doresti raul doar pentru ca imbecilul cu care te-ai maritat e bun de prasila.
O fi fost victima femeia de a deschis topicul, dar victimizarea ei s-a incheiat cand l-a luat in brate pe "agresor" si a indreptat toata ura spre o fiinta care n-are nicio vina. Sa pui in balanta, sa dai ultimatum de genul celui pe care l-a dat ea, n-o mai face victima demult. Cum e turcu' (adica sotul) si pistolu' (adica ea).
copilul acela se va gandi vreodata la ea? se va gandi femeia aceea si copiii ei merita tot?


Poftim? Copilul strain sa se gandeasca la ea? Asta intrebi?
Cel care trebuie sa poarte intreaga responsabilitate pe umerii lui este tatal. Cele doua femei implicate in povestea asta, nu-si impart copiii, impart (daca vor) dragostea barbatului pentru copiii lor.
In cazul de fata avem un tata care nu-si recunoaste copilul si o femeie care a uitat sa fie femeie.
Singurul suflet nevinovat si care n-are nicio obligatie fata de aceasta femeie, e copilul. Sunt lucruri care trebuie rezolvate intre cei trei adulti implicati. N-are decat sa-si tina prostavanul langa ea. Va avea ce merita. Dar el trebuie, fie si obligat, sa recunoasca si sa intretina acel suflet.
Da, copiii merita totul. Dar nu doar copilul ei (in eventualitatea ca va avea vreodata) ci si copilul oricarei alte femei.

Tu cum "transezi" care-i mai bun si care-i mai slab intre copii? Teoretic, amandoi poarta sangele aceluiasi mascul. Cu ce e mai bun unul sau altul?
rashela
Postat pe 25 Septembrie 2011 18:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Va salut 20 De la: justforfun84 26 Septembrie 2011 10:08
Cum sa il recuceresc ? 8 De la: Empty 16 Februarie 2010 15:29
probleme:((....... 8 De la: Cristinakitty 21 Ianuarie 2010 18:53
as vrea sa stiu si eu cupluri care au trecut prin momente grele in relatie si reusesc sa le depaseasca 21 De la: denis_3d25 29 Noiembrie 2009 08:16
de ce ne place sa fim umilite? 43 De la: pufosica 20 Mai 2010 21:10