Setari Cookie-uri

Relatie cu un iranian..?!

Domle...eu una prefer romanii ... asa cum sunt ei,cu bune, cu rele,asa ca nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi...si inca ceva de-o aventura merge, ia-l in serios nici o problema, dar nu te indragosti de el pana nu vei stii ce si cum.
faith74
Postat pe 29 Octombrie 2011 00:42
De la: Keolis, la data 2011-10-28 22:51:11
De la: kudika_pudika, la data 2011-10-27 23:56:55
Intr-o astfel de tara traiesc si eu si pentru mine cei mai si cei mai sunt catolicii. Tot fara ezitare.

Adica ce vrea sa insemne : -cei mai si cei mai ?

Discutam despre superioritate parca, nu?
Sau ai schimbat subiectul intre timp?
kudika_pudika
Postat pe 29 Octombrie 2011 15:37
De la: faith74, la data 2011-10-29 00:42:51Domle...eu una prefer romanii ... asa cum sunt ei,cu bune, cu rele,asa ca nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi...si inca ceva de-o aventura merge, ia-l in serios nici o problema, dar nu te indragosti de el pana nu vei stii ce si cum.
tu esti gagicatura din poza aia de la tine din cont ?
Indiana_Jones
Postat pe 29 Octombrie 2011 16:06
De la: Adela2222, la data 2011-10-18 23:15:11ce parere aveti despre asta?o relatie dintre o romanca si un iranian?el e stabilit la noi in oras de 3 ani si in Romania de 7 ani...l-am remarcat acum cateva luni, dar nu am inceput sa vorbesc cu el decat de vreo 10 zile...si..si..a iesit cu scantei...povestim foarte mult si e super totul..e frumos, e educat, fermecator totul..dar..e musulman...el sustine ca nu conteaza si ca multe din ce stiu de la tv sau de pe net sunt vorbe spuse aiurea si ca depinde de fiecare familie.....eu stiam ca femeile sunt sclave la ei, ca nu au voie sa spele ca barbatii ca mananca doar carne imputita de oaie:))..el sustine ca nu e asa....sunt multe de spus despre ce am auzit..dar vreau sa va intreb pe voi...stiti vreun caz?ma sfatuiti in vreun fel?ce sa fac...?



azi e 29 oct 2011.tiai scris povestea in data de 18 oct.si-l cunosteai de 10 zile.
distreaza-te mai departe.deci esti cu el de 3 saptamini.ce ai de gind?
te poti distra cit vrei cu el si atit.
daca,te mariti cu el,e ca si cum tiai pune streangu de git.
Titanika
Postat pe 29 Octombrie 2011 22:30
De la: Adela2222, la data 2011-10-18 23:15:11ce parere aveti despre asta?o relatie dintre o romanca si un iranian?el e stabilit la noi in oras de 3 ani si in Romania de 7 ani...l-am remarcat acum cateva luni, dar nu am inceput sa vorbesc cu el decat de vreo 10 zile...si..si..a iesit cu scantei...povestim foarte mult si e super totul..e frumos, e educat, fermecator totul..dar..e musulman...el sustine ca nu conteaza si ca multe din ce stiu de la tv sau de pe net sunt vorbe spuse aiurea si ca depinde de fiecare familie.....eu stiam ca femeile sunt sclave la ei, ca nu au voie sa spele ca barbatii ca mananca doar carne imputita de oaie:))..el sustine ca nu e asa....sunt multe de spus despre ce am auzit..dar vreau sa va intreb pe voi...stiti vreun caz?ma sfatuiti in vreun fel?ce sa fac...?
lizuk37
Postat pe 30 Octombrie 2011 05:42
Cind citesc toate prostiile astea pe aici mi se face greata de lipsa de cultura si educatie a majoritatii oamenilor.
In primul rind, draga mea, nimeni nu iti poate da niciun sfat. Tu singura trebuie sa te gindesti ceea ce ai de facut, nu sa te uiti in gura lumii. Daca vei trai dupa gura lumii, cind va veni timpul sa tragi linie si sa te uiti in urma, te vei intreba, cred, ce am facut cu viata mea.
In al doilea rind, ca sa fiu strict la subiectul postarii...trebuie sa te informezi tu ceea ce inseamna religia musulmana, nu sa asculti ce zice X sau Y. Azi exista net, deci..intra pe google si incepe sa citesti ceea ce reprezinta aceasta religie. Mereu vor fi pareri pro sau contra, de aceea spun ca numai tu esti singura care poate decide , dupa informari si discutii cu partenerul tau.
In al treilea rind, e prea curind, cred eu, sa iei o decizie, ca, banuiesc, nu te mariti maine:)
Chestia cu carnea de oaie e o ineptzie..ei nu maninca porc deloc, nu beau alcool deloc, le interzice Coranul. Trebuie sa se roage de 5 ori pe zi si multe alte reguli din Coran. Categoric ca exista oameni si oameni printre ei, exact ca peste tot. Orice padure are uscaturile ei.
In orice relatie, indiferent de religia fiecaruia, trebuie sa existe cinste, onoare, devotament..si lista poate continua.
In al patrulea rind, problema diferentei de religie este un foarte importanta intr.o relatie, nu numai intre un crestin si un musulman, ci si intre persoanele care sunt crestine deoarece la un moment dat va aparea un copil si va trebui botezat; de aceea trebuie discutata cu seriozitate intre parteneri, asta numai dupa ce amindoi sunteti informati cu adevarat ceea ce reprizinta fiecare religie in parte.
lizuk37
Postat pe 30 Octombrie 2011 05:54
Corect!!!!!! foarte buna observatia!!!! este chiar o ignire pt iranieni sa le spui arabi!
lizuk37
Postat pe 30 Octombrie 2011 05:57
De la: Adela2222, la data 2011-10-19 11:47:16adica carne de oaie care pt noi miroase oribil si e gatita nasol...l-am intrebat si a zis ca la ei se gatesti bine carnea si ca sigur mi-ar place...mie mi se intoarce stomacul cand ma gandesc ca ar trebui sa mananc oaie...

Eu si familia mea mancam carne de oaie de 20 de ani..carnea de oaie este mai sanatoasa decat cea de porc(daca nu stiai) documenteaza-te....referitor la relatie te sfatuiesc SA NU TE BAGI!..acum nu constientizezi prea bine situatia,te lasi purtata de vant,dar mai tarziu vei suporta consecintele...tu si copii tai{stiu eu ce spun}.
bogdana38
Postat pe 30 Octombrie 2011 09:09
felicitari!!! daca nu vrea doar o aventura cu tine inseamna ca esti norocoasa care a castigat dreptul la cratita....pt aventuri se gasesc destule femei dar nu e la fel de usor sa gasesti o servitoare ...eu sunt una dintre cele care au avut curajul sa demisioneze din aceasta functie si ca sa scap de sub urmarirea iranianului a trebuit sa plec in lume doar cu hainele de pe mine si cu 2 copii....multa bafta daca asta e viitorul pe care il doresti
kudika123794
Postat pe 30 Octombrie 2011 09:41
Din pacate tu cauti un raspuns pentru sufletul tau iar in jur se vb numai despre carne de oaie care..by the way este bestiaaaaaaal gatita la ei si nici nu simti gustul de oaie..chiar este super..nu imputita cum spui tu,cat despre faptul ca e musulman..nu ar trebui sa fie o piedica pentru tine.Daca te-ai intoarce la Biblie si ai citi-o cu simt de raspundere ..ai observa k si in Biblie se scrie ca femeile trebuie sa-si acopere capul si ca nu trebuie sa se manance porc...dar...crestinii nu respecta..in principal asta e diferenta intre musulmani si crestini....musulmanii respecta f mult religia..iar din pacate pentru crestini..primeaza altceva inainte de religie.
Cat despre faptul ca femeile musulmane sunt sclave...GRESIIIIIIIIIT....foarte gresit!!!!...toate legile tarilor arabe,implicit musulmane..sunt facute ca sa protejeze femeia...femeia la ei este k un diamant..care trebuie tinut intr-un seif..nu il dai la unu si la altul...(un prieten arab mi-a zis mai de mult o chestie kre m-a durut f mult...cik femeile crestine sunt k o tigara pe kre o fumeaza toti si apoi o stingi calcand-o in picioare)...ei..femeia musulmana este mereu protejata..Cand este la parinti este in grija tatalui,cand se casatoreste este responsabilitatea sotului..ea dak vrea muunceste da nu nu...(nu ca nu ar lasa-o el ci pt ca o protejeaza) Sotul are responsabilitatea de a plati facturi de a se ingriji de toate necesare sotiei,copiilor si ce e nevoie in casa.Cand se casatoreste ea poate sa puna in contractul prenuptial orice vrea..de ex nu accepta o a 2a sotie.De asemenea,obligatorie sotul trebuie sa plateasca Mahr..(zestre) pentru femeie...iar acest Mahr e o suma de bani sau aur sau orice,de care sotul nu se atinge..este intr-un fel garantia ei in caz de divort,iar....in caz de divort el trebuie sa plateasca enorm.Dar foarte rar ai sa vezi divorturi in Islam,si chiar si dupa,ea continua sa fie in responsabilitatea sotului.Dupa divort femeia este in grija fiilor,iar daca nu are fii in grija tatalui sau fratilor,daca nu are,societatea si comunitatea musulmana este obligata sa aiba grija de ea.Deci ea nu ramana niciodata a nimanui.
Si din experienta proprie iti spun k am ramas socata sa vad,in Kuwait,ca femeile acolo stau toata ziua la shopping,cu bona dupa ele...toata ziua la cafele cu prietenele...pline de aur s.a.m.d...deci???...tu nu ti-ai dori o viata plina de lux si sa fii tinuta pe palme..de sot si societate???..sigur...trebuie efort si din partea ta..k dak ai sa fie o razvratita de romanca nu o sa fie prea dragut..nici makr aici nu e,dapoi acolo knd femeile sunt total diferite de ceea ce e aici.
Bafta...eu zic ca merita sa incerci daca tu crezi k el e un barbat bun.
nonohoda
Postat pe 30 Octombrie 2011 10:25
buna ziua , cit stii despre iran? citii romini manaca carne imputita de oaie? cit estii despre religia ta. eu sint roman o iranian
razand
Postat pe 30 Octombrie 2011 10:39
buna ziua , cit stii despre iran? citii romini manaca carne imputita de oaie? cit estii despre religia ta. eu sint roman o iranian
razand
Postat pe 30 Octombrie 2011 10:39
buna ziua , cit stii despre iran? citii romini manaca carne imputita de oaie? cit estii despre religia ta. eu sint roman o iranian
razand
Postat pe 30 Octombrie 2011 10:39
buna ziua , cit stii despre iran? citii romini manaca carne imputita de oaie? cit estii despre religia ta. eu sint roman o iranian
razand
Postat pe 30 Octombrie 2011 10:39
buna ziua , cit stii despre iran? citii romini manaca carne imputita de oaie? cit estii despre religia ta. eu sint roman o iranian
razand
Postat pe 30 Octombrie 2011 10:39
De la: Indiana_Jones, la data 2011-10-29 16:06:19
De la: faith74, la data 2011-10-29 00:42:51Domle...eu una prefer romanii ... asa cum sunt ei,cu bune, cu rele,asa ca nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi...si inca ceva de-o aventura merge, ia-l in serios nici o problema, dar nu te indragosti de el pana nu vei stii ce si cum.
tu esti gagicatura din poza aia de la tine din cont ?


draga indi nu stiu la ce referi:D
faith74
Postat pe 30 Octombrie 2011 11:13
De la: lizuk37, la data 2011-10-30 05:54:13Cind citesc toate prostiile astea pe aici mi se face greata de lipsa de cultura si educatie a majoritatii oamenilor.
In primul rind, draga mea, nimeni nu iti poate da niciun sfat. Tu singura trebuie sa te gindesti ceea ce ai de facut, nu sa te uiti in gura lumii. Daca vei trai dupa gura lumii, cind va veni timpul sa tragi linie si sa te uiti in urma, te vei intreba, cred, ce am facut cu viata mea.
In al doilea rind, ca sa fiu strict la subiectul postarii...trebuie sa te informezi tu ceea ce inseamna religia musulmana, nu sa asculti ce zice X sau Y. Azi exista net, deci..intra pe google si incepe sa citesti ceea ce reprezinta aceasta religie. Mereu vor fi pareri pro sau contra, de aceea spun ca numai tu esti singura care poate decide , dupa informari si discutii cu partenerul tau.
In al treilea rind, e prea curind, cred eu, sa iei o decizie, ca, banuiesc, nu te mariti maine:)
Chestia cu carnea de oaie e o ineptzie..ei nu maninca porc deloc, nu beau alcool deloc, le interzice Coranul. Trebuie sa se roage de 5 ori pe zi si multe alte reguli din Coran. Categoric ca exista oameni si oameni printre ei, exact ca peste tot. Orice padure are uscaturile ei.
In orice relatie, indiferent de religia fiecaruia, trebuie sa existe cinste, onoare, devotament..si lista poate continua.
In al patrulea rind, problema diferentei de religie este un foarte importanta intr.o relatie, nu numai intre un crestin si un musulman, ci si intre persoanele care sunt crestine deoarece la un moment dat va aparea un copil si va trebui botezat; de aceea trebuie discutata cu seriozitate intre parteneri, asta numai dupa ce amindoi sunteti informati cu adevarat ceea ce reprizinta fiecare religie in parte.


Am multe rectificari la ce ai spus...el mananca carne de porc, ba chiar a gatit ceva fff bun cu porc...bea alcool, nu are nici o retinere, ca orice "roman" care iese in club, isi ia ceva de baut sau daca suntem la cina, un vin, sau mai stiu eu ce...nu se roaga de 5 ori pe zi:)..si iti spun sigur asta ca mi-am petrecut cateva zile intregi cu el....a zis ca el se roaga cand simte, ca si mine de altfel...

Stiu ca problema religiei e destul de importanta pt ca primul meu prieten a fost de o religie diferita de a mea si tocmai de-asta ne-am despartit, cand relatia a inceput sa devina serioasa, adica dupa 1 an jumate pt ca parintii lui ii spuneau ca eu vreau sa il duc la ortodoxi...nu era nici vorba de asa ceva..eu nu renuntam la religia mea din anumite motive familiale, iar el la fel..si asta a dus la despartire....in fine..ideea e ca o data m-a despartit religia si m-a durut enorm..numai eu stiu ce greu mi-a fost....

Eu am postat aici in speranta ca gasesc vreo romanca care mai sta cu un musulman, dar se pare ca nu...probabil, cum zicea cineva mai sus, le este frica sa posteze, daca 'or exista...
Adela2222
Postat pe 30 Octombrie 2011 12:30
De la: nonohoda, la data 2011-10-30 10:25:48
Cat despre faptul ca femeile musulmane sunt sclave...GRESIIIIIIIIIT....foarte gresit!!!!.femeia musulmana este mereu protejata..Cand este la parinti este in grija tatalui,cand se casatoreste este responsabilitatea sotului..ea dak vrea muunceste da nu nu...(nu ca nu ar lasa-o el ci pt ca o protejeaza) Sotul are responsabilitatea de a plati facturi de a se ingriji de toate
--- Totala ineptie chestia asta, prima oara cand aud asta. Am si sunat un coleg de servici, musulman, egiptean, si i-am citit ce ai scris aici. Chiar si pe el l-a bufnit rasul. Asa ceva nu a auzit nici el. Femeia protejata, aiurea, daca vrea munceste daca nu nu, incorect, daca nu vrea sa munceasca, a cam incurcat-o, si rau.


Dar foarte rar ai sa vezi divorturi in Islam,si chiar si dupa,ea continua sa fie in responsabilitatea sotului.Dupa divort femeia este in grija fiilor,iar daca nu are fii in grija tatalui sau fratilor,daca nu are,societatea si comunitatea musulmana este obligata sa aiba grija de ea.Deci ea nu ramana niciodata a nimanui.
--- Exact ca un animal, de exemplu un cal, il cumperi de la targ, il pui la lucru, cand nu ti-l mai trebuie il ia altcineva si il pune la lucru, si asa mai departe. Si bineanteles, parerea calului nici nu conteaza. Daca intelegi ce vrea sa insemne asta.


Si din experienta proprie iti spun k am ramas socata sa vad,in Kuwait,ca femeile acolo stau toata ziua la shopping,cu bona dupa ele...toata ziua la cafele cu prietenele...pline de aur s.a.m.d...deci???...tu nu ti-ai dori o viata plina de lux si sa fii tinuta pe palme..de sot si societate???..
--- Da, or fi prin cateva tari pline de petrol si sotii ale unor bogatasi, "inalta societate" etc care umbla toata ziua la shopping sau beau cafele si stau la povesti cu prietenele, dar acestea sant cazuri exceptionale, nu ceva obisnuit. Si oricum, in spate, nu stie nimeni ce viata de cuplu au, ce sant nevoite sa indure si sa accepte, cu capul plecat, ca doar nu sant pe aceeasi treapta cu sotii lor, au fost cumparate, intr-un fel, si acum sant intretinute, nu independente, ca sa aibe voie, sau curajul sa spuna ceva. Asa ca eu zic sa pui in cumpana si sa judeci toate astea, nu sa-ti ia ochii stralucirea aurului de pe ele, caci in spatele acesteia, aproape intotdeauna se ascunde multa suferinta si injosire. Bun, dar in cazul de fata, nu se pune in discutie chestia cu aurul, shoppingurile etc, daca bantuie prin RO iranianul tau, sigur nu este unul din acela cu milioane de dolari in cont.

Si inca ar mai fi multe de spus, dar nu se va ajunge la nici un rezultat, fiecare face cum il duce capul, si apoi suporta consecintele. Sau nu.
Keolis
Postat pe 30 Octombrie 2011 12:31
De la: polin, la data 2011-10-29 22:30:00
De la: Adela2222, la data 2011-10-18 23:15:11c...?



azi e 29 oct 2011.tiai scris povestea in data de 18 oct.si-l cunosteai de 10 zile.
distreaza-te mai departe.deci esti cu el de 3 saptamini.ce ai de gind?
te poti distra cit vrei cu el si atit.
daca,te mariti cu el,e ca si cum tiai pune streangu de git.


Da, suntem de exact 3 sapt impreuna..eu ma distrez, dar el imi cere lucruri mai serioase umpic....i-am si spus ca eu traiesc clipa acum..si s-a suparat...mi-a zis ca el nu mai are timp de pierdut ca are o varsta..si i-am spus ca e culmea, ca eu nu vreau sa ma marit ...si a spus ca nu la asta se referea ci ca s-a saturat de aventuri si ca vrea ceva serios.....eu nu stiu daca vreau ceva serios..dupa 3 sapt inca nu mi-am dat seama....
Adela2222
Postat pe 30 Octombrie 2011 12:34
Cit sint de manierati aici daca ai norocul sa te duci in Iran ti-ai pierdut norocul acolo au legi stricte iar femeiile nu prea au cuvint.Si trebuie sa-ti placa tot ce este oaie.Mai bine numai o relatie aici.Deschide bine ochii sa nu-ti para rau mai tirziu
dodo50
Postat pe 30 Octombrie 2011 13:54
De la: razand, la data 2011-10-30 10:39:16buna ziua , cit stii despre iran? citii romini manaca carne imputita de oaie? cit estii despre religia ta. eu sint roman o iranian


Stim destul de multe domnule. Si despre Iran si despre iranieni. Citim , avem acces la informatie. Stim cat valoreaza o femeie (venita din alta tara, alta religie, cultura, educatie ) la voi in tara.
Probabil asta este motvul pentru care unii dintre noi o sfatuim sa fuga cat mai departe, ori, daca este destul de matura in gandire sa inteleaga ca poate avea fun cu el insa fara sa se lege la cap sau sa o ia prea in serios.
Speram ca pana acum sa ne spuna domnisoara in cauza daca a terminat de citit cartea NUMAI CU FIICA MEA.....
kukla
Postat pe 30 Octombrie 2011 17:54
@ Adela ..
Daca vrei sa ai o relatie cu el in Romania e ok ..dar ai grija la capitolul casatorie.Cineva a scris ca sotiile musulmane sunt niste fericite , bogate , ce mai ..le-a pus Dumnezeu mana in cap. Altcineva a avut o alta parere si eu zic ca a spus adevarul.Nu vorbesc din carti , vorbesc din experienta proprie.
Intamplarea a facut ca primul meu sot sa fie de religie musulmana.Nu iranian . Tot in acea perioada relativ disperata din viata mea am ales sa plec in Iordania , nestiind cum sunt barbatii musulmani.Vedeam in el , arabul barbatul sarmant , cu o extrema doza de cucerire (prea multa ..acum imi dau seama ), complimente.Cand? Cand eram la mine in tara , desigur.
Cum spuneam , am ales sa plec .Eram inscrisa la o facultate particulara , mai aveam 1 luna sa inchei primul an dar din motive pe care n-as vrea sa le comentez acum , a trebuit sa renunt.
N-am plecat cu sacul plin de sperante ca Iordania e raiul pe pamant iar sotul meu Lawrence al Arabiei , ma gandeam ca voi avea un acoperis deasupra capului impreuna cu sotul meu si vom forma o familie.Am ajuns in Iordania si ne-am facut locul nostru prin binevointa familiei lui care ne-a oferit o anexa din curte.Anexa cuprindea doua camarute , un wc si o bucatarie.Goale , complet goale.Nici zugravit nu ea.Am curatat , zugravit, cumparat putina mobila.Era un loc unde sa pui capul ..sa zici ca e al tau. Mentionez ca pentru a primi viza de Iordania a trebuit sa fac o slujba religioasa la moschee unde s-a eliberat un certificat care a avut oarece putere la ambasada.Dar oficial eram necasatorita.Viza a fost pentru 1 luna.Cand s-a terminat luna el a venit sa-mi spuna ca oficial stau ilegal si ca trebuie sa ne casatorim oficial.Eu n-am vrut , banuind ca o casatorie pe teritoriul unui stat unde nu cunosc legile, limba poate implica neplaceri.El a zis ca politia are dreptul sa ma aresteze si lui sa ii faca probleme.Si asa am ajuns intr-un loc in care te casatoresti , divortezi...te certi : la tribunal.
Acolo s-a facut un act , pe care l-am semnat amandoi ..eu habar neavand ce scria acolo.Mi s-a spus a era un certificat de casatorie .Acum realizez ca putea sa fie orice ...chiar si un act in care s-ar fi mentionat ca eu am sa ii dau 1000000 de dolari .
In fine ..stilul de viata nu era deloc asemanator cu cel din Romania iar eu nu sunt defel stilul supus si cu basmaua pe cap .El avea un copil din prima casatorie .Am stiut din capul locului ca are un copil dar am zis ca acel suflet nu e vinovat de despartirea parintilor lui .Dupa 3 luni de sedere am hotarat sa ne intoarcem in Romania.El isi facea tot mai multe vise , lucru care ma mira pentru ca nu cu mult timp plecasem de acolo .Calvarul deja incepea.Ne-am intors si nu singuri. A luat copilul cu el.I-am zis sa lase copilul la fosta sotie ca e mama lui si ca ii va fi greu cu un copil mic .Baiatul avea numai 4 ani. Dupa cateva zile a spus ca il ia pana la granita si de acolo vine unchiul lui sa il ia si sa-l duca inapoi.Dar nu vrea o despartire brusca.N-am crezut , dar n-am avut cui spune pentru ca nu stiam limba araba .Eu cu el vorbeam in romana.A luat copilul cu bagaj cu tot mintind in continuare ca il preda unchiului.Granita dintre Siria si Iordania n-a fost greu de tecut iar el vorbind araba cine dracu a inteles ce a vorbit acolo?!
Cert e ca atunci cand ne-am dat jos din taxi ( erau taxiuri speciale care fac aceste curse ) eram deja in Siria iar de unchi , nici urma.Copil dormea , nestiind ce se intampla.Atunci l-am intrebat unde suntem si cand vine unchiul lui sa-l ia.A zis ca e copilul lui si ca il ia in Romania iar eu sa-mi tin gura si sa nu ma bag in treburile lui.
Am ajuns in Bucuresti si unde sa ne ducem? Am sunat-o pe maica-mea sa o intreb dac pot sta la ea cateva zile.O saptamana am stat dupa care maica mea nu s-a dezmintit si ne-a dat pe usa afara.Nu conta ca era un copil micut acolo.Chiar daca nu era al meu , mi-a fost mila de sufletul ala care habar n-avea ce se intampla iar mie imi spunea mama.Am gasit cu putin noroc un apartament in Dristor .Doua camere, semimobilat.Atunci am incercat sa ma reintorc la facultate si sa reiau semestrul doi.Mi-a fost acceptata cererea si am reinceput scoala.Nu pentru mult timp pentru ca domnul ramasese fara bona la copil( adica eu).Mi-a spus ca lui nu-i convine ca eu merg la facultate , ca fac practica la spital si ca mai tarziu nu va mai fi de nasul meu.Si ca atare sa-mi vad dracului de treaba sa stau acasa ca de-aia sunt nevasta de arab sa am grija de el si de casa.Nu sa-mi umble mintea la facultati.Tot in acea perioada venise acasa cu rugamintea sa mergem la primarie sa legalizam certificatul de casatorie din Iordania.Ca l-a tradus el , a fost la primarie sa intrebe ce si cum ..doar semnatura mea mai lipsea.Ca daca nu i se emite acel certifcat nu poate dovedi autoritatilor romane ca e insurat cu o romanca.Si ca atare trebuia sa plece .Si asa el intrase in Romania ca fiind in tranzit , deoarece prima oara a stat 9 luni peste termenul initial. Am semnat dar cu inima stransa , crezand ca nu s-a insurat cu mine doar pentru nenorocitul ala de certificat de casatorie.La nici doua luni dupa treaba cu primaria sa-l gasesc intr-o bomba de bar cu una pe genunchi.O fata din Tulcea ce studia dreptul la o facultate particulara.Anul I ..si ultimul. Atunci am realizat ca el avea nevoie doar de acel certificat de casatorie si o bona la copil.
Am plecat.Am rugat-o pe mama sa lase sa stau la ea pana gasesc undeva ..stiind riscul ca ma trezesc cu bagajul la usa pe nepusa masa.Dar era acelasi drac , asa ca l-am ales pe cel mai bun .
Ea s-a mutat la el , batea copilul .Intr-o dimineata cand asteptam maxi taxi sa ma duc la servici ( gasisem de lucru ca vanzatoare la un supermarket pe N.Titulescu) il vad pe el cum inghesuia o tipa intr-un taxi.M-am mirat sa-l vad acolo stiind ca el locuia in Dristor.Atunci am recunoscut-o pe tipa din bar.El s-a tinut dupa mine pana la servici iar la nici doua zile a venit cu ea acolo.Baietelul saracul se plangea ca il bate ( invatase putin romaneste ) si ca Flori e rea cu el.Ei au plecat cu putin inainte sa se inchida magazinul si s-au oprit sa manance la Spring time. Cand am plecat spre metrou ei erau la masa afara si el m-a strigat sa ma duc la ei.L-am ignorat si mi-am continuat drumul.Eram cu inca o colega si doi colegi ce aveau acelasi drum. Pentru ca n-am acordat atentie invitatiei , mi-am luat o bataie ce n-am s-o uit toata viata si pentru care inca sper ca Dumnezeu sa aiba grija de el.El cu amanta dupa el .Si ea n-a zis nimic .Am fost la politie dar au spus ca nu se baga atata timp cat suntem casatoriti.Chiar daca locuim separat.
Acum eu nu stiu daca toti musulmanii sunt asa sau nu.Vad ca mai sunt si cazuri fericite .Poate tu vei fi unul dintre cele care pot striga in gura mare: sunt fericita !
Mayyyyana
Postat pe 31 Octombrie 2011 00:12
ADELA ! TU ESTI CRESTINA {BANUIESC},NU SARBATORESTI PASTELE?ATUNCI SE PREGATESTE MIEL SI DE MULTE ORI DACA MIELUL ESTE MAI MATUR ,,,,,POTI FII SIGURA CA ESTE OAIE !ASTA AR FII PRIMA REMARCA LA AFIRMATIA TA . CA ESTI ASA DE INGROZITA SA MANANCI CARNE DE OAIE ! IN ALTA ORDINE DE IDEI PAREREA MEA ,,,,DACA VREI SA INTRI IN ACEASTA RELATIE AR FII BINE SA TE INFORMEZI INAINTE DE CEEA CE INSEAMNA IRAN!FAPTUL CA TE MIRI ASA EXAGERAT ,MI-AI FACUT IMPRESIA CA ORI ESTI TRAITA PE LUNA ,,,,,ORI ESTI NEINFORMATA! BAIATUL ACESTA IRANIAN ARE DREPTATE , BUCATARIA LOR ESTE DELICIOASA SI F DIVERSIFICATA ,,,,IAR DE PRAJITURI NU=TI MAI SPUN ,,,,,SUNT SUPER GUSTOASE! IN CEEA CE PRIVESTE TARA LOR ,,,,,REGIMUL ESTE ADEVARAT O PROBLEMA ,,,,DAR POPORUL ESTE SUPER OK !SUNT OAMENI NORMALI , OSPITALIERI ,SI POT SPUNE CA SUNT F FAMILISTI ! INTRE IRAN SI IRAK SUNT MARI DIFERENTE ,,,,,CITESTE UN PIC DE ISTORIE,,,,,IAR DACA VEI AJUNGE SA VIZITEZI TARA LOR , MI-E TEAMA CA APOI ITI VA FII OARECUM UN PIC DE JENA MACAR DE CEEA CE AI SCRIS AICI ! ,,,,,IN REST BAFTA MULTA !
kudika063773
Postat pe 31 Octombrie 2011 01:35
IRANIENII NU SUNT ARABI ,,,ADEVARAT SUNT MUSULMANI ,,,,,,DAR SUNT DE O MIE DE ORI MAI BUNI CA ROMANII !,,,,IAR TU ESTI DESTUL DE UMBLAT DACA DEJA CUNOSTI VREO 6 ROMANCE CARE TRAIESC RAU CU ARABI ! SUNT CURIOASA CATE ROMANCE CUNOSTI MARITATE CU BULGARI?
kudika063773
Postat pe 31 Octombrie 2011 01:44
De la: MayanMistica, la data 2011-10-31 00:12:01Atunci am realizat ca el avea nevoie doar de acel certificat de casatorie si o bona la copil.

Draga Mistica, imi pare rau pentru povestea nefericita, dar desi faza asta tine de nationalitate, nu tine deloc de religie. Stai sa-i vezi pe indienii de toate religiile (sunt si crestini printre ei) ce vaneaza est-europence pe net sa obtina si ei viza UE... (ma refer strict la o parte din indieni, majoritatea ajung pe unde ajung prin munca, credeti-ma).
A fost favorizat totul de faptul ca el provine dintr-o tara cu o limba necunoscuta noua si cu alte caractere. Cred ca a planuit sa te duca in Iordania cam de cand te-a cunoscut. Probabil stii acum ca ar fi fost bine sa-ti sune alarma de cand ai aflat ca e ilegal in Ro (cand cineva sta peste perioada legala permisa, devine imigrant ilegal).

Din experienta mea sunt musulmani care au ura pe europeni, nu le plac femeile albe de nici o culoare si le considera mult inferioare. Dar sunt si musulmani care nu au nimic de impartit cu nimeni, accepta pe toata lumea asa cum sunt si zau ca-s oameni mai buni decat multi asa-zisi crestini. Cat despre Iran, tot ce stiu de la amica mea de pe net este ca regulile sunt muuult mai relaxate in Iran in ceea ce le priveste pe femei (da, poate inca restrictive pentru noi din alta cultura) si depinde in general din ce familie face parte femeia.
Si da, domnul Keolis, femeia este intr-adevar vazuta ca o faptura ce trebuie protejata (vezi Irak cand au fost rapiti jurnalistii romani - isi mai aduce aminte cineva? - Irak care e mai strict decat Iranul si ce a declarat jurnalista despre tratamentul ei ca femeie). Iar asta nu e singurul caz in care am auzit asa ceva. Poate nu asa poetic cum a spus colega de forum mai sus, dar totusi...
kudika_pudika
Postat pe 31 Octombrie 2011 02:30
De la: kudika063773, la data 2011-10-31 01:44:45SUNT CURIOASA CATE ROMANCE CUNOSTI MARITATE CU BULGARI?

lol
is baieti buni bulgarii, dar zau zici ca au ramas impotmoliti prin secolul XVII - XVIII la mentalitate.
kudika_pudika
Postat pe 31 Octombrie 2011 02:32
De la: kudika063773, la data 2011-10-31 01:44:45IRANIENII NU SUNT ARABI ,,,ADEVARAT SUNT MUSULMANI ,,,,,,DAR SUNT DE O MIE DE ORI MAI BUNI CA ROMANII !,,,,IAR TU ESTI DESTUL DE UMBLAT DACA DEJA CUNOSTI VREO 6 ROMANCE CARE TRAIESC RAU CU ARABI ! SUNT CURIOASA CATE ROMANCE CUNOSTI MARITATE CU BULGARI?



Dupa cate observ eu... si tu esti umblata daca afirmi ca sunt mai buni ca romanii , doamne ati innebunit cu strainii,arabi, bulgari... ma mir ca nu vreti si somalezi, ca de... sunt mai buni ca romanii...
faith74
Postat pe 31 Octombrie 2011 10:03
Stiu si eu un nigerian! Avea piele catifelata,n-avea riduri,...,era-nsurat c-o romanca blonda.Inginer si baiat bun.(Isi rezolva o problema medicala in Ro,unde sarea asigurarile ,ca de,cetatean strain,stia el de ce fugea,pe la altii...)
Cam foarte buzat.Somalez n-am vazut,da' va tin la curent...
nicossia
Postat pe 31 Octombrie 2011 10:13
De la: kukla, la data 2011-10-30 17:54:29
De la: razand, la data 2011-10-30 10:39:16buna ziua , cit stii despre iran? citii romini manaca carne imputita de oaie? cit estii despre religia ta. eu sint roman o iranian


Stim destul de multe domnule. Si despre Iran si despre iranieni. Citim , avem acces la informatie. Stim cat valoreaza o femeie (venita din alta tara, alta religie, cultura, educatie ) la voi in tara.
Probabil asta este motvul pentru care unii dintre noi o sfatuim sa fuga cat mai departe, ori, daca este destul de matura in gandire sa inteleaga ca poate avea fun cu el insa fara sa se lege la cap sau sa o ia prea in serios.
Speram ca pana acum sa ne spuna domnisoara in cauza daca a terminat de citit cartea NUMAI CU FIICA MEA.....


Am reusit aseara sa ma apuc de ea...am un program ff incarcat...cand ajung in pat direct adorm:))...am citit 60 de pag...o chestie care am citit-o e ca ei nu au hartie igienica sau prosoape de bucatarie si ca la ei in loc de suportul de hartie e un furtun cu apa..si asta stiam oarecum pt ca am fost acasa la prietenul meu si nu avea hartie igienica pt ca el a spus ca nu foloseste, ca ei sunt invatati sa se spele..nimic rau in asta..dar totusi, tre sa existe.....asa...am citit ca ei pun in mancare dohmbeh, care ii o punga de grasime care atarna sub coada oii...si ca semn de bogatie toata mancarea trebuie sa inoate in grasime si ulei! povestea tipa ca branza de oaie mirosea acolo a picioare nespalate....mai spunea ca ei i s-a spus ca trebuie sa aiba un batic pe cap(ea si-a dus de acasa ceva), dar cand a ajuns acolo i-au dat aia un batic greu, de lana cica, dar era ceva sintetic si greoi si o haina grea , cu care era obligata sa iasa din casa, desi afara era o caldura inabusitoare....mai spunea ca nimeni nu se spala si ca totul putea ingrozitor desi ea era intr-o fam f buna din Teheran......sunt multe de comentat......
Adela2222
Postat pe 31 Octombrie 2011 11:29
De la: kudika063773, la data 2011-10-31 01:35:18ADELA ! TU ESTI CRESTINA {BANUIESC},NU SARBATORESTI PASTELE?ATUNCI SE PREGATESTE MIEL SI DE MULTE ORI DACA MIELUL ESTE MAI MATUR ,,,,,POTI FII SIGURA CA ESTE OAIE !ASTA AR FII PRIMA REMARCA LA AFIRMATIA TA . CA ESTI ASA DE INGROZITA SA MANANCI CARNE DE OAIE ! IN ALTA ORDINE DE IDEI PAREREA MEA ,,,,DACA VREI SA INTRI IN ACEASTA RELATIE AR FII BINE SA TE INFORMEZI INAINTE DE CEEA CE INSEAMNA IRAN!FAPTUL CA TE MIRI ASA EXAGERAT ,MI-AI FACUT IMPRESIA CA ORI ESTI TRAITA PE LUNA ,,,,,ORI ESTI NEINFORMATA! BAIATUL ACESTA IRANIAN ARE DREPTATE , BUCATARIA LOR ESTE DELICIOASA SI F DIVERSIFICATA ,,,,IAR DE PRAJITURI NU=TI MAI SPUN ,,,,,SUNT SUPER GUSTOASE! IN CEEA CE PRIVESTE TARA LOR ,,,,,REGIMUL ESTE ADEVARAT O PROBLEMA ,,,,DAR POPORUL ESTE SUPER OK !SUNT OAMENI NORMALI , OSPITALIERI ,SI POT SPUNE CA SUNT F FAMILISTI ! INTRE IRAN SI IRAK SUNT MARI DIFERENTE ,,,,,CITESTE UN PIC DE ISTORIE,,,,,IAR DACA VEI AJUNGE SA VIZITEZI TARA LOR , MI-E TEAMA CA APOI ITI VA FII OARECUM UN PIC DE JENA MACAR DE CEEA CE AI SCRIS AICI ! ,,,,,IN REST BAFTA MULTA !


Eu nu mananc carne de miel de Pasti....mancam sarmale din porc de fel:)...am facut o singura data si putea toata casa a miel...si mancarea....bleaaah,,,

Si...nu sunt crescuta pe luna ..in cartea care o citesc acum scrie cum totul e gatit acolo in multa grasime....si am si observat ceva...eu am mancat cateva seri cu baiatul asta..si lui ii placea grasimea in care a fost facuta mancarea la maxim:))..nu zic ca ar fi ceva iesit din comun ca si lui bunica-mea ii place si mai sunt persoane...dar mie nu!ai fost acolo sau de unde stii de mancare ca e buna?

Nu consider ca trebuie sa imi fie jena de ce am scris..e ceea ce am auzit!esti una din putinele persoane care ii lauda.....
Adela2222
Postat pe 31 Octombrie 2011 11:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce iubesc femeile si fac sacrificii indeobste pentru cei care nu merita aceasta? 76 De la: pamela_1 10 Aprilie 2009 13:14
O joaca 64 De la: bya123 26 Ianuarie 2012 18:51
diferenta de inaltime!!!?? 43 De la: ___LL___ 18 Decembrie 2009 23:07
Situatie confuza.... 24 De la: motzko 10 Aprilie 2010 09:43
Este posibil sa iubesti doi barbati in acelasi timp? 315 De la: kudika437209 9 Ianuarie 2012 23:53