Setari Cookie-uri

Relatie cu un iranian..?!

Sa mai scriu din peripetii?!
Ce povestesc acum se intampla in 1993 ..deci cam acum 18 ani.Poate s-au mai schimbat lucrurile si pe acolo si sper ca in bine.
Nu stiu daca e legat de obiceiuri sau religie …Cand am plecat acolo mi-am luat in valiza haine obisnuite : blugi , pantaloni de stofa si fuste.Nu mini , caci stiam cate ceva despre faptul ca in tara lor nu este acceptat faptul ca femeia sa poarte fuste scurte.Dar erau fuste decente , care atingeau genunchiul.Acolo ..oopsss surpriza sa descopar ca erau prea scurte ..in acceptul lor ma refer.Si ca atare am plecat la cumparaturi.Patru seturi noi , bluza/jacheta cu fusta pana la pamant.A doua zi trebuia sa mergem la cineva in vizita.Eu nefiind obisnuita cu fuste foarte lungi , la iesirea din casa gazdei am calcat pe fusta si mi-am julit genunchiul urat de tot.Cum am ajuns acasa am intrebat cumnatele: cine le vrea ca le dau gratis?! De atunci umblam doar in pantaloni chit ca muream de cald.
De imbrobodit nu s-a pus problema .El a zis ca daca eu vreau sa port sal ..e ok .Daca nu , nu.Surorile lui purtau toate si cele maritate si cele care ramasesera acasa.Pe caldura aia de nedescris erau saracele imbricate din cap pana in picioare , basma ..plus un fel de jacheta lunga .Pe cand alte femei erau mai lejer , doar bluze si fuste .Am aflat ca tine de ce vrea tatal sau sotul.Daca tatal era strict ( si socrul meu era ) atunci fetele se comformau fara discutii.Nici cele care se maritasera nu avusesera parte de mai multa lejeritate.Dintre surori vorbesc.
Alta faza …in familia lui si aici nu ma refer doar la cei din casa si rudele celalalte obisnuiau sa manance pe jos.Se punea o musama de plastic in mijlocul camerei iar acolo se rasturna orezul sau cus-cusul.Si fiecare venea cu lipia si isi lua de acolo.Rupea bucata de lipie si o facea ca o lingura .Mai aveau diverse sosuri , falafel , kofta etc. Mancarea era delicioasa nimic de zis dar modul de a manca toti gramada …uhhhh n-am putut intelege niciodata.Si am cerut farfurie , tacam …S-a uitat lumea ciudat la mine dar n-au zis nimic.Probabil ca aveam scuza ca veneam de afara , dintr-o tara europeana unde totusi se mananca la masa si fiecare isi pune in farfurie.
Cu wc-ul …aveau wc-uri turcesti .Din acelea in care stai pe vine.Fara hartie igienica.Aveau in schimb o ulcica pe care o umpleai cu apa de la un robinet infipt in perete.Mi-am luat cutii cu servetele pe care le tineam in permanenta la toaleta.La fel , aveam in geanta ..just in case.
In ceea ce priveste vizitele…Vizitele la prieteni erau ok atata timp cat stiai limba. Daca nu stiai ( cazul meu ) te intelegeai prin semne sau te rugai la Dumnezeu ca femeile sa nu cumva sa rada de tine.Pentru ca astea erau vizitele : femeile intr-o camera , barbatii in alta.Copiii intrau in aceeasi camera cu femeile.Tocmai pentru ca barbatii sa stea nestanjeniti.Intr-o seara am mers la un amic de-al lui si am spus clar ca vreau sa stau cu el pentru ca nu stiu sa vorbesc araba si ca atare sa-mi traduca el.Nu s-a opus nimeni dar am vazut ca au schimbat fete fete.
Nu stiu daca ati citit cartea “Arsa de vie”dar si acolo este explicat foarte amanuntit mentalitatea musulmanilor vis-à-vis de femeie.Si va asigur ca femeia nu e nici diamante, nici rubin …nici macar cea mai ieftina bijuterie.E un rahat.Tratata ca vai de lume.Batuta, umilita , arsa …
Cine a scris cartea n-a facut-o de amorul artei.Si nici pentru ca i-a fost drag sa se victimizeze.Daca nu o aveti la indemana o sa-mi fac eu timp s-o scriu aici pe capitole.
Mayyyyana
Postat pe 31 Octombrie 2011 16:13
De la: MayanMistica, la data 2011-10-31 16:13:20Sa mai scriu din peripetii?!
Ce povestesc acum se intampla in 1993 ..deci cam acum 18 ani.Poate s-au mai schimbat lucrurile si pe acolo si sper ca in bine.
Nu stiu daca e legat de obiceiuri sau religie …Cand am plecat acolo mi-am luat in valiza haine obisnuite : blugi , pantaloni de stofa si fuste.Nu mini , caci stiam cate ceva despre faptul ca in tara lor nu este acceptat faptul ca femeia sa poarte fuste scurte.Dar erau fuste decente , care atingeau genunchiul.Acolo ..oopsss surpriza sa descopar ca erau prea scurte ..in acceptul lor ma refer.Si ca atare am plecat la cumparaturi.Patru seturi noi , bluza/jacheta cu fusta pana la pamant.A doua zi trebuia sa mergem la cineva in vizita.Eu nefiind obisnuita cu fuste foarte lungi , la iesirea din casa gazdei am calcat pe fusta si mi-am julit genunchiul urat de tot.Cum am ajuns acasa am intrebat cumnatele: cine le vrea ca le dau gratis?! De atunci umblam doar in pantaloni chit ca muream de cald.
De imbrobodit nu s-a pus problema .El a zis ca daca eu vreau sa port sal ..e ok .Daca nu , nu.Surorile lui purtau toate si cele maritate si cele care ramasesera acasa.Pe caldura aia de nedescris erau saracele imbricate din cap pana in picioare , basma ..plus un fel de jacheta lunga .Pe cand alte femei erau mai lejer , doar bluze si fuste .Am aflat ca tine de ce vrea tatal sau sotul.Daca tatal era strict ( si socrul meu era ) atunci fetele se comformau fara discutii.Nici cele care se maritasera nu avusesera parte de mai multa lejeritate.Dintre surori vorbesc.
Alta faza …in familia lui si aici nu ma refer doar la cei din casa si rudele celalalte obisnuiau sa manance pe jos.Se punea o musama de plastic in mijlocul camerei iar acolo se rasturna orezul sau cus-cusul.Si fiecare venea cu lipia si isi lua de acolo.Rupea bucata de lipie si o facea ca o lingura .Mai aveau diverse sosuri , falafel , kofta etc. Mancarea era delicioasa nimic de zis dar modul de a manca toti gramada …uhhhh n-am putut intelege niciodata.Si am cerut farfurie , tacam …S-a uitat lumea ciudat la mine dar n-au zis nimic.Probabil ca aveam scuza ca veneam de afara , dintr-o tara europeana unde totusi se mananca la masa si fiecare isi pune in farfurie.
Cu wc-ul …aveau wc-uri turcesti .Din acelea in care stai pe vine.Fara hartie igienica.Aveau in schimb o ulcica pe care o umpleai cu apa de la un robinet infipt in perete.Mi-am luat cutii cu servetele pe care le tineam in permanenta la toaleta.La fel , aveam in geanta ..just in case.
In ceea ce priveste vizitele…Vizitele la prieteni erau ok atata timp cat stiai limba. Daca nu stiai ( cazul meu ) te intelegeai prin semne sau te rugai la Dumnezeu ca femeile sa nu cumva sa rada de tine.Pentru ca astea erau vizitele : femeile intr-o camera , barbatii in alta.Copiii intrau in aceeasi camera cu femeile.Tocmai pentru ca barbatii sa stea nestanjeniti.Intr-o seara am mers la un amic de-al lui si am spus clar ca vreau sa stau cu el pentru ca nu stiu sa vorbesc araba si ca atare sa-mi traduca el.Nu s-a opus nimeni dar am vazut ca au schimbat fete fete.
Nu stiu daca ati citit cartea “Arsa de vie”dar si acolo este explicat foarte amanuntit mentalitatea musulmanilor vis-à-vis de femeie.Si va asigur ca femeia nu e nici diamante, nici rubin …nici macar cea mai ieftina bijuterie.E un rahat.Tratata ca vai de lume.Batuta, umilita , arsa …
Cine a scris cartea n-a facut-o de amorul artei.Si nici pentru ca i-a fost drag sa se victimizeze.Daca nu o aveti la indemana o sa-mi fac eu timp s-o scriu aici pe capitole.


Ma bucur ca te-ai apucat de povestit din experienta personala,,,,acum sunt pe fuga, dar scriu cand ma intorc comentarii...
Adela2222
Postat pe 31 Octombrie 2011 17:17
De la: kudika_pudika, la data 2011-10-31 02:32:20
De la: kudika063773, la data 2011-10-31 01:44:45SUNT CURIOASA CATE ROMANCE CUNOSTI MARITATE CU BULGARI?

lol
is baieti buni bulgarii, dar zau zici ca au ramas impotmoliti prin secolul XVII - XVIII la mentalitate.


ce-ti mai place shaorma pudiko si sa te dai mare pshiholoaga!
ia zi eu in ce secol ma incadrez!
PICCKARD
Postat pe 1 Noiembrie 2011 06:48
Da' postarea mea de aseara cine a sters-o?????
Cine se ocupa cu asa ceva? Dar mai ales de ce?
Keolis
Postat pe 1 Noiembrie 2011 11:41
De la: Keolis, la data 2011-11-01 11:41:43Da' postarea mea de aseara cine a sters-o?????
Cine se ocupa cu asa ceva? Dar mai ales de ce?


din ce am observat, kudika are o politica ce face in asa fel incat sa-si mentina imaginea de site tolerant.
asa ca orice subiect care aduce lezare intereselor ei sau imaginii ei, este sters. orice postare defaimatoare la o anumita adresa, este sters.
bun venit in tara kudicii .
guru_ion
Postat pe 1 Noiembrie 2011 11:47
De la: guru_ion, la data 2011-11-01 11:47:28
De la: Keolis, la data 2011-11-01 11:41:43Da' postarea mea de aseara cine a sters-o?????
Cine se ocupa cu asa ceva? Dar mai ales de ce?


din ce am observat, kudika are o politica ce face in asa fel incat sa-si mentina imaginea de site tolerant.
asa ca orice subiect care aduce lezare intereselor ei sau imaginii ei, este sters. orice postare defaimatoare la o anumita adresa, este sters.
bun venit in tara kudicii .
Aaaaaaaaaaaaa un forum de-ampulea adica. Oricum, in postarea mea nu defaimam ci corectam si dadeam peste nas la o ametita atotstiutoare(parerea ei).
Keolis
Postat pe 1 Noiembrie 2011 12:04
De la: Keolis, la data 2011-11-01 12:04:12
De la: guru_ion, la data 2011-11-01 11:47:28
De la: Keolis, la data 2011-11-01 11:41:43Da' postarea mea de aseara cine a sters-o?????
Cine se ocupa cu asa ceva? Dar mai ales de ce?


din ce am observat, kudika are o politica ce face in asa fel incat sa-si mentina imaginea de site tolerant.
asa ca orice subiect care aduce lezare intereselor ei sau imaginii ei, este sters. orice postare defaimatoare la o anumita adresa, este sters.
bun venit in tara kudicii .
Aaaaaaaaaaaaa un forum de-ampulea adica. Oricum, in postarea mea nu defaimam ci corectam si dadeam peste nas la o ametita atotstiutoare(parerea ei).



am citit postarea ta si crede-ma ca sunt de acord cu tine.
poate kudicii i s-a parut virulenta ta defaimatoare.
nu te astepta la felicitari din partea administratorului forumului. e invizibil.
guru_ion
Postat pe 1 Noiembrie 2011 14:47
De la: Keolis, la data 2011-11-01 12:04:12
De la: guru_ion, la data 2011-11-01 11:47:28
De la: Keolis, la data 2011-11-01 11:41:43Da' postarea mea de aseara cine a sters-o?????
Cine se ocupa cu asa ceva? Dar mai ales de ce?


din ce am observat, kudika are o politica ce face in asa fel incat sa-si mentina imaginea de site tolerant.
asa ca orice subiect care aduce lezare intereselor ei sau imaginii ei, este sters. orice postare defaimatoare la o anumita adresa, este sters.
bun venit in tara kudicii .
Aaaaaaaaaaaaa un forum de-ampulea adica. Oricum, in postarea mea nu defaimam ci corectam si dadeam peste nas la o ametita atotstiutoare(parerea ei).


un forum de-n ce? nu stiu ce inseamna da-mi place cum suna!
kiss_my_ass
Postat pe 1 Noiembrie 2011 14:50
De la: Adela2222, la data 2011-10-30 12:34:17
De la: polin, la data 2011-10-29 22:30:00
De la: Adela2222, la data 2011-10-18 23:15:11c...?



azi e 29 oct 2011.tiai scris povestea in data de 18 oct.si-l cunosteai de 10 zile.
distreaza-te mai departe.deci esti cu el de 3 saptamini.ce ai de gind?
te poti distra cit vrei cu el si atit.
daca,te mariti cu el,e ca si cum tiai pune streangu de git.


Da, suntem de exact 3 sapt impreuna..eu ma distrez, dar el imi cere lucruri mai serioase umpic....i-am si spus ca eu traiesc clipa acum..si s-a suparat...mi-a zis ca el nu mai are timp de pierdut ca are o varsta..si i-am spus ca e culmea, ca eu nu vreau sa ma marit ...si a spus ca nu la asta se referea ci ca s-a saturat de aventuri si ca vrea ceva serios.....eu nu stiu daca vreau ceva serios..dupa 3 sapt inca nu mi-am dat seama....


am inteles ca nu-ti place carnea de oaie.ei maninca foarte multa,pt ca carnea de vita e scumpa.
raminind cu el,te va obliga sa maninci ce vrea si sa folosesti condimentele lor.in felul acesta carnea de oaie isi pierde mirosul urit pe care tu il simti.crezi ca vei rezista?

eu una maninc carne de oaie si-mi place.dar tinindo in bait cu diferite condimente si usturoi apoi in vin rosu si lasat de azi pe miine,...credema ca e foarte gustoasa.cumnata mea e tot asa ca tine.nu maninca nici miel,dar mai oaie ......nici atit.dar snitele mele miroseau atit de bine ca nu s-a putut abtine sa nu guste.
dar numai la mine maninca carne de oaie.bucataria lor e foarte complicata.crezi ca vei putea rezista pretentilor lui?
si cum,ei nu maninca carne imputita de oaie,n-ar vrea nici pe tine sa te piarda............asta ca sa nu te ,,strici nici tu"--------deci te vrea prospatura!!!!
cunoscindu-l mai bine,ii vei afla defectele. mai gindestete!!!
Titanika
Postat pe 1 Noiembrie 2011 19:17
De la: Keolis, la data 2011-11-01 11:41:43Da' postarea mea de aseara cine a sters-o?????
Cine se ocupa cu asa ceva? Dar mai ales de ce?






... da ce crezi ca reprezenta postarea ta ? ... vreo lege noua ? ... o descoperire ? ...
marco918
Postat pe 1 Noiembrie 2011 19:20
De la: marco918, la data 2011-11-01 19:20:55
De la: Keolis, la data 2011-11-01 11:41:43Da' postarea mea de aseara cine a sters-o?????
Cine se ocupa cu asa ceva? Dar mai ales de ce?






... da ce crezi ca reprezenta postarea ta ? ... vreo lege noua ? ... o descoperire ? ...
Pardon? A fost o postare ca si oricare alta, si oricum mult mai pertinenta ca multe de pe aici, care nu se sterg. Atata doar ca dadea peste nas si "discredita" pe cineva care scrie asa, doar ca sa scrie, fara sa cunoasca realitatea, de cele mai multe ori. Cine stie, poate "il face" pe sub masa pe "sefu" cu cenzura, sau mai stiu eu ce. Si oricum, nu-mi aduc aminte sa fi spus ca am facut vreo descoperire, sau vreo lege noua, asa ca nu inteleg sensul ironic al postarii pe care ati facut-o.
Keolis
Postat pe 1 Noiembrie 2011 19:38
De la: Adela2222, la data 2011-10-30 12:30:31
De la: lizuk37, la data 2011-10-30 05:54:13Cind citesc toate prostiile astea pe aici mi se face greata de lipsa de cultura si educatie a majoritatii oamenilor.
In primul rind, draga mea, nimeni nu iti poate da niciun sfat. Tu singura trebuie sa te gindesti ceea ce ai de facut, nu sa te uiti in gura lumii. Daca vei trai dupa gura lumii, cind va veni timpul sa tragi linie si sa te uiti in urma, te vei intreba, cred, ce am facut cu viata mea.
In al doilea rind, ca sa fiu strict la subiectul postarii...trebuie sa te informezi tu ceea ce inseamna religia musulmana, nu sa asculti ce zice X sau Y. Azi exista net, deci..intra pe google si incepe sa citesti ceea ce reprezinta aceasta religie. Mereu vor fi pareri pro sau contra, de aceea spun ca numai tu esti singura care poate decide , dupa informari si discutii cu partenerul tau.
In al treilea rind, e prea curind, cred eu, sa iei o decizie, ca, banuiesc, nu te mariti maine:)
Chestia cu carnea de oaie e o ineptzie..ei nu maninca porc deloc, nu beau alcool deloc, le interzice Coranul. Trebuie sa se roage de 5 ori pe zi si multe alte reguli din Coran. Categoric ca exista oameni si oameni printre ei, exact ca peste tot. Orice padure are uscaturile ei.
In orice relatie, indiferent de religia fiecaruia, trebuie sa existe cinste, onoare, devotament..si lista poate continua.
In al patrulea rind, problema diferentei de religie este un foarte importanta intr.o relatie, nu numai intre un crestin si un musulman, ci si intre persoanele care sunt crestine deoarece la un moment dat va aparea un copil si va trebui botezat; de aceea trebuie discutata cu seriozitate intre parteneri, asta numai dupa ce amindoi sunteti informati cu adevarat ceea ce reprizinta fiecare religie in parte.


Am multe rectificari la ce ai spus...el mananca carne de porc, ba chiar a gatit ceva fff bun cu porc...bea alcool, nu are nici o retinere, ca orice "roman" care iese in club, isi ia ceva de baut sau daca suntem la cina, un vin, sau mai stiu eu ce...nu se roaga de 5 ori pe zi:)..si iti spun sigur asta ca mi-am petrecut cateva zile intregi cu el....a zis ca el se roaga cand simte, ca si mine de altfel...

Stiu ca problema religiei e destul de importanta pt ca primul meu prieten a fost de o religie diferita de a mea si tocmai de-asta ne-am despartit, cand relatia a inceput sa devina serioasa, adica dupa 1 an jumate pt ca parintii lui ii spuneau ca eu vreau sa il duc la ortodoxi...nu era nici vorba de asa ceva..eu nu renuntam la religia mea din anumite motive familiale, iar el la fel..si asta a dus la despartire....in fine..ideea e ca o data m-a despartit religia si m-a durut enorm..numai eu stiu ce greu mi-a fost....

Eu am postat aici in speranta ca gasesc vreo romanca care mai sta cu un musulman, dar se pare ca nu...probabil, cum zicea cineva mai sus, le este frica sa posteze, daca 'or exista...




eu amavut o relatie cu un iranian si este un om deosebit, dar nu despre asta este vorba si nu am vrut sa spun asta pentru ca fiecare om are experientele proprii in viata; adica, daca relatia mea a fost buna , nu inseamna ca si a ta va fi la fel si viceversa, de aceea m.am abtinut sa vb din punctul meu de vedere
lizuk37
Postat pe 3 Noiembrie 2011 17:39
De la: lizuk37, la data 2011-11-03 17:39:58
De la: Adela2222, la data 2011-10-30 12:30:31
De la: lizuk37, la data 2011-10-30 05:54:13Cind citesc toate prostiile astea pe aici mi se face greata de lipsa de cultura si educatie a majoritatii oamenilor.
In primul rind, draga mea, nimeni nu iti poate da niciun sfat. Tu singura trebuie sa te gindesti ceea ce ai de facut, nu sa te uiti in gura lumii. Daca vei trai dupa gura lumii, cind va veni timpul sa tragi linie si sa te uiti in urma, te vei intreba, cred, ce am facut cu viata mea.
In al doilea rind, ca sa fiu strict la subiectul postarii...trebuie sa te informezi tu ceea ce inseamna religia musulmana, nu sa asculti ce zice X sau Y. Azi exista net, deci..intra pe google si incepe sa citesti ceea ce reprezinta aceasta religie. Mereu vor fi pareri pro sau contra, de aceea spun ca numai tu esti singura care poate decide , dupa informari si discutii cu partenerul tau.
In al treilea rind, e prea curind, cred eu, sa iei o decizie, ca, banuiesc, nu te mariti maine:)
Chestia cu carnea de oaie e o ineptzie..ei nu maninca porc deloc, nu beau alcool deloc, le interzice Coranul. Trebuie sa se roage de 5 ori pe zi si multe alte reguli din Coran. Categoric ca exista oameni si oameni printre ei, exact ca peste tot. Orice padure are uscaturile ei.
In orice relatie, indiferent de religia fiecaruia, trebuie sa existe cinste, onoare, devotament..si lista poate continua.
In al patrulea rind, problema diferentei de religie este un foarte importanta intr.o relatie, nu numai intre un crestin si un musulman, ci si intre persoanele care sunt crestine deoarece la un moment dat va aparea un copil si va trebui botezat; de aceea trebuie discutata cu seriozitate intre parteneri, asta numai dupa ce amindoi sunteti informati cu adevarat ceea ce reprizinta fiecare religie in parte.


Am multe rectificari la ce ai spus...el mananca carne de porc, ba chiar a gatit ceva fff bun cu porc...bea alcool, nu are nici o retinere, ca orice "roman" care iese in club, isi ia ceva de baut sau daca suntem la cina, un vin, sau mai stiu eu ce...nu se roaga de 5 ori pe zi:)..si iti spun sigur asta ca mi-am petrecut cateva zile intregi cu el....a zis ca el se roaga cand simte, ca si mine de altfel...

Stiu ca problema religiei e destul de importanta pt ca primul meu prieten a fost de o religie diferita de a mea si tocmai de-asta ne-am despartit, cand relatia a inceput sa devina serioasa, adica dupa 1 an jumate pt ca parintii lui ii spuneau ca eu vreau sa il duc la ortodoxi...nu era nici vorba de asa ceva..eu nu renuntam la religia mea din anumite motive familiale, iar el la fel..si asta a dus la despartire....in fine..ideea e ca o data m-a despartit religia si m-a durut enorm..numai eu stiu ce greu mi-a fost....

Eu am postat aici in speranta ca gasesc vreo romanca care mai sta cu un musulman, dar se pare ca nu...probabil, cum zicea cineva mai sus, le este frica sa posteze, daca 'or exista...




eu amavut o relatie cu un iranian si este un om deosebit, dar nu despre asta este vorba si nu am vrut sa spun asta pentru ca fiecare om are experientele proprii in viata; adica, daca relatia mea a fost buna , nu inseamna ca si a ta va fi la fel si viceversa, de aceea m.am abtinut sa vb din punctul meu de vedere
kudika123794
Postat pe 4 Noiembrie 2011 19:51
De la: polin, la data 2011-11-01 19:17:03
De la: Adela2222, la data 2011-10-30 12:34:17
De la: polin, la data 2011-10-29 22:30:00
De la: Adela2222, la data 2011-10-18 23:15:11c...?



azi e 29 oct 2011.tiai scris povestea in data de 18 oct.si-l cunosteai de 10 zile.
distreaza-te mai departe.deci esti cu el de 3 saptamini.ce ai de gind?
te poti distra cit vrei cu el si atit.
daca,te mariti cu el,e ca si cum tiai pune streangu de git.


Da, suntem de exact 3 sapt impreuna..eu ma distrez, dar el imi cere lucruri mai serioase umpic....i-am si spus ca eu traiesc clipa acum..si s-a suparat...mi-a zis ca el nu mai are timp de pierdut ca are o varsta..si i-am spus ca e culmea, ca eu nu vreau sa ma marit ...si a spus ca nu la asta se referea ci ca s-a saturat de aventuri si ca vrea ceva serios.....eu nu stiu daca vreau ceva serios..dupa 3 sapt inca nu mi-am dat seama....


am inteles ca nu-ti place carnea de oaie.ei maninca foarte multa,pt ca carnea de vita e scumpa.
raminind cu el,te va obliga sa maninci ce vrea si sa folosesti condimentele lor.in felul acesta carnea de oaie isi pierde mirosul urit pe care tu il simti.crezi ca vei rezista?

eu una maninc carne de oaie si-mi place.dar tinindo in bait cu diferite condimente si usturoi apoi in vin rosu si lasat de azi pe miine,...credema ca e foarte gustoasa.cumnata mea e tot asa ca tine.nu maninca nici miel,dar mai oaie ......nici atit.dar snitele mele miroseau atit de bine ca nu s-a putut abtine sa nu guste.
dar numai la mine maninca carne de oaie.bucataria lor e foarte complicata.crezi ca vei putea rezista pretentilor lui?
si cum,ei nu maninca carne imputita de oaie,n-ar vrea nici pe tine sa te piarda............asta ca sa nu te ,,strici nici tu"--------deci te vrea prospatura!!!!
cunoscindu-l mai bine,ii vei afla defectele. mai gindestete!!!
ai intoxicat forumul cu exprimarea ta imputita,ai facut-o iar de oaie,Polin
Indiana_Jones
Postat pe 4 Noiembrie 2011 19:55
Din cate observ domnisoara vrea postari ale romancelor care inca mai traiesc legate la ochi ceea ce inseamna ca asteapta raspunsuri favorabile si nu vrea sa stie nimic despre experientele unor femei care au avut curajul sa spuna stop abuzurilor si umilintelor la care le supune viata alaturi de un musulman.
Stimata domnisoara, in cazul in care efortul depus nu este prea mare incearca sa citesti cateva randuri de la o fosta sotie de iranian....voi incerca sa-ti traduc doar cateva din postarile unor "fericite":
-"sunt mult mai buni decat romanii"- iranienii sunt cei mai buni actori care au existat vreodata asta inseamna ca vei ajunge sa crezi cu tarie lucrul asta insa nu e vorba despre nimic altceva decat ipocrizie
- "femeile sunt protejate in lumea musulmana de catre tati, soti sau fii"- asta inseamna ca femeia trebuie sa fie supusa barbatului indiferent de gradul de rudenie pe care il are cu acesta ceea ce ii ingradeste toate drepturile....imagineaza-ti ziua in care vei avea nevoie de acordul sotului pt a-ti vizita parintii sau de acordul fiului in luarea unei decizii
-"sunt ospitalieri si familisti"- atitudinea lor chiar lasa impresia asta dar ospitalitatea poate sa fie doar fatarnicie iar daca lasa impresia ca familia e importanta si implicit tu ca femeie reprezinti ceva pt el atunci iti pot spune ca tu, ca si persoana, nu reprezinti absolut nimic dar reprezinti enorm ca si obiect...orgoliul lui nu-i v-a permite sa acorde cuiva dreptul de a injosi, manipula sau nedreptati acel bun personal insa in acelasi timp el isi insuseste toate drepturile
-"femeile "musulmane sunt ca niste diamante care trebuie tinute in seif, in timp ce femeile crestine sunt ca niste tigati fumate de toti si apoi stinse cu piciorul"- toata viata vei auzi cat de neprihanite sunt femeile lor si cat de stricate suntem noi, dar ca sa stii adevarul despre puritatea femeilor iraniene lucrurile se prezinta in felul urmator: fata isi traieste viata cu cine vrea si cu cine poate, dupa care merge la doctor si redevine "virgina" apoi o ia un prost drept noua (desigur daca se afla adevarul se poate ajunge cu usurinta la crima) insa un barbat roman te poate iubi chiar daca ai un trecut ca orice alt om....cat despre "diamantul din seif", draga mea esti captiva indiferent ca ai colivia facuta din aur

Am scris toate astea doar pentru cei care vor sa cunoasca realitatea si sunt lucruri constatate la fata locului, am fost in Iran de 4 ori si i-am permis iranianului sa-mi manance jumatate din viata.

Iar acum o intrebare care cel putin trebuie sa dea de gandit: de ce musulmanii pleaca din tarile lor si se casatoresc cu femei crestine impunandu-le acestora sa le accepte religia si cultura si cati musulmani cunoasteti care au incercat sa se adapteze tarilor, culturii si religiei crestine in care singuri au ales sa traiasca?
kudika123794
Postat pe 4 Noiembrie 2011 21:59
De la: kudika123794, la data 2011-11-04 21:59:34
Iar acum o intrebare care cel putin trebuie sa dea de gandit: de ce musulmanii pleaca din tarile lor si se casatoresc cu femei crestine impunandu-le acestora sa le accepte religia si cultura si cati musulmani cunoasteti care au incercat sa se adapteze tarilor, culturii si religiei crestine in care singuri au ales sa traiasca?
Da, buna intrebare.
Keolis
Postat pe 4 Noiembrie 2011 22:22
De la: kudika123794, la data 2011-11-04 21:59:34Din cate observ domnisoara vrea postari ale romancelor care inca mai traiesc legate la ochi ceea ce inseamna ca asteapta raspunsuri favorabile si nu vrea sa stie nimic despre experientele unor femei care au avut curajul sa spuna stop abuzurilor si umilintelor la care le supune viata alaturi de un musulman.
Stimata domnisoara, in cazul in care efortul depus nu este prea mare incearca sa citesti cateva randuri de la o fosta sotie de iranian....voi incerca sa-ti traduc doar cateva din postarile unor "fericite":
-"sunt mult mai buni decat romanii"- iranienii sunt cei mai buni actori care au existat vreodata asta inseamna ca vei ajunge sa crezi cu tarie lucrul asta insa nu e vorba despre nimic altceva decat ipocrizie
- "femeile sunt protejate in lumea musulmana de catre tati, soti sau fii"- asta inseamna ca femeia trebuie sa fie supusa barbatului indiferent de gradul de rudenie pe care il are cu acesta ceea ce ii ingradeste toate drepturile....imagineaza-ti ziua in care vei avea nevoie de acordul sotului pt a-ti vizita parintii sau de acordul fiului in luarea unei decizii
-"sunt ospitalieri si familisti"- atitudinea lor chiar lasa impresia asta dar ospitalitatea poate sa fie doar fatarnicie iar daca lasa impresia ca familia e importanta si implicit tu ca femeie reprezinti ceva pt el atunci iti pot spune ca tu, ca si persoana, nu reprezinti absolut nimic dar reprezinti enorm ca si obiect...orgoliul lui nu-i v-a permite sa acorde cuiva dreptul de a injosi, manipula sau nedreptati acel bun personal insa in acelasi timp el isi insuseste toate drepturile
-"femeile "musulmane sunt ca niste diamante care trebuie tinute in seif, in timp ce femeile crestine sunt ca niste tigati fumate de toti si apoi stinse cu piciorul"- toata viata vei auzi cat de neprihanite sunt femeile lor si cat de stricate suntem noi, dar ca sa stii adevarul despre puritatea femeilor iraniene lucrurile se prezinta in felul urmator: fata isi traieste viata cu cine vrea si cu cine poate, dupa care merge la doctor si redevine "virgina" apoi o ia un prost drept noua (desigur daca se afla adevarul se poate ajunge cu usurinta la crima) insa un barbat roman te poate iubi chiar daca ai un trecut ca orice alt om....cat despre "diamantul din seif", draga mea esti captiva indiferent ca ai colivia facuta din aur

Am scris toate astea doar pentru cei care vor sa cunoasca realitatea si sunt lucruri constatate la fata locului, am fost in Iran de 4 ori si i-am permis iranianului sa-mi manance jumatate din viata.

Iar acum o intrebare care cel putin trebuie sa dea de gandit: de ce musulmanii pleaca din tarile lor si se casatoresc cu femei crestine impunandu-le acestora sa le accepte religia si cultura si cati musulmani cunoasteti care au incercat sa se adapteze tarilor, culturii si religiei crestine in care singuri au ales sa traiasca?

.
In primul rand vreau sa spun ca nu astept doar pareri fericite...astept orice fel de pareri....

Iti dau dreptate in ce ai sus...o chestie care mi-a atras atentia e cu fata care poate sa faca orice apoi merge la doctor si o coase ca sa para iar virgina...mi-a spus de asta si am zis ca e penibil de-a dreptul...dar cu condamnarea la moarte din orice iar e stupid....

am o intrebare...a fos greu sa divortezi de el?

Si ca sa adaug un amanunt important...de miercuri nu am mai vorbit..am zis ca e mai bine asa pt ca eu nu sunt pregatita pentru o relatie serioasa asa cum imi cere el...adica tradus, nu ma duc veci in Iran sa ma acopar toata si sa fiu tratata ca femeile de acolo...stupid!pacat de religie ca el mi s-a parut un om extraordinar....aseara ne-am intalnit intamplator in club, ca am iesit in acelasi loc, ne-am salutat, ne-am pupat pe obraz, am intrebat din politete esti bine?ce faci? si apoi ne-am urat distractie placuta si atat a fost.......partea nasoala si stupida mi s-a parut cand una dansa si se freca de el la 5m de mine si el incerca sa imi faca oarecum in ciuda....mi -a parut copilaresc!am incercat sa il ignor si sa imi vad de ale mele...v-a fi greu o perioada, dar ma dezobisnuiesc!
ufffff..........
Adela2222
Postat pe 5 Noiembrie 2011 13:42
Adela draga carnea de oaie o gatim noi imputita din pacate fiindca nu stim cum sa o gatim bine...am fost acolo in vacanta si crede-ma gatita cum trebuie e o delicatesa...deci sincer e jignitor sa gandesti asa despre o natiune mai ales in secolul 21....sper sa nu te superi pe mine ca spun asta dar chiar e jignire...cu femeile sclave asta depinde de traditia fiecarei familii...e adevarat ca ei sunt mai traditionalisti dar atata timp cat tu vrei un singur barbat si el te iubeste nu vad de ce ar trebui sa mergi cu fuste cat plama sau fara sutien pe strada sa te vada si altii...o imbracaminte ceva mai office e binevenita in astfel de situatii....acuma trebuie sa il anlizezi pe el si daca iti place relatia continui daca va intelegeti bine daca nu asta e ....dat pls nu mai mergeti pe tot felul de prejudecati...nici noi ca romani nu ne simtim bine cand suntem numiti tigani desi unii habar nu au de deodorant prin autobuz....in concluzie fiecare relatie e diferita...plus trebuie facuta o deosebire clara inte musulmanii sunni si fanaticii musulmani...asta deja este altceva...si la noi multe femei sunt sclave si abuzate desi se presupune ca suntem cresitini si civilizati...deci depinde de fiecare barbat in parte
lil_devil_24
Postat pe 5 Noiembrie 2011 18:47
Draga Adela,ma bucur ca ai luat o decizie corecta!!!!!
dupa nori,intotdeauna se ascunde soarele.Cind norii dispar si soarele v-a stralucii,in suflet si pe chipul tau,iti vei da seama ca e fericirea!-ori libertatea de a alege ce-ti doresti.
Titanika
Postat pe 5 Noiembrie 2011 22:05
Divortul a durat 2 ani, timp in care am locuit pe unde am putut fiind obligata sa parasesc domiciliul datorita amenintarilor cu moartea....in cei 2 ani nu m-a intrebat macar o data daca am cu ce sa hranesc copiii si nu le-a permis acestora sa isi ia macar jucariile. Dupa 2 ani simtind ca nu mai am putere sa lupt si ingropata fiind in datorii, mi-am jucat ultima carte si am castigat in final....am trecut la amenintari eu insami si probabil disperarea mea si prietenul lui care a fost de fata in momentul in care imi jucam ultima carte l-au facut sa inteleaga ca joc pe viata si pe moarte si nu are cum sa castige in fata unei mame disperate. A fost prima data cand a consimtit divortul dar a avut o conditie si anume sa faca el partajul. Cred ca a fost cel mai simplu partaj care a existat vreodata...eu iau copiii si el ramane cu bunurile materiale. Divortul si partajul s-au incheiat in final iar pentru a putea sa-mi hranesc copiii si sa scap de umbrele trecutului si implicit de urmaririle lui a trebuit sa parasesc tara impreuna cu cei mici. A fost cea mai buna decizie pe care am luat-o vreodata. Dupa aproape un an pot sa spun ca sunt mandra de alegerea facuta si ca mi-am gasit linistea
kudika123794
Postat pe 6 Noiembrie 2011 00:06
De la: lil_devil_24, la data 2011-11-05 18:47:25Adela draga carnea de oaie o gatim noi imputita din pacate fiindca nu stim cum sa o gatim bine...am fost acolo in vacanta si crede-ma gatita cum trebuie e o delicatesa...deci sincer e jignitor sa gandesti asa despre o natiune mai ales in secolul 21....sper sa nu te superi pe mine ca spun asta dar chiar e jignire...cu femeile sclave asta depinde de traditia fiecarei familii...e adevarat ca ei sunt mai traditionalisti dar atata timp cat tu vrei un singur barbat si el te iubeste nu vad de ce ar trebui sa mergi cu fuste cat plama sau fara sutien pe strada sa te vada si altii...o imbracaminte ceva mai office e binevenita in astfel de situatii....acuma trebuie sa il anlizezi pe el si daca iti place relatia continui daca va intelegeti bine daca nu asta e ....dat pls nu mai mergeti pe tot felul de prejudecati...nici noi ca romani nu ne simtim bine cand suntem numiti tigani desi unii habar nu au de deodorant prin autobuz....in concluzie fiecare relatie e diferita...plus trebuie facuta o deosebire clara inte musulmanii sunni si fanaticii musulmani...asta deja este altceva...si la noi multe femei sunt sclave si abuzate desi se presupune ca suntem cresitini si civilizati...deci depinde de fiecare barbat in parte









... auzi, mai mama ... tot ce tine de midle east tine de epoca medievala ... ca sa nu zic de cea primitiva ... lasa laptele si mierea de la inceput ... vrei sa iti povestesc REALITATI de acolo ? ... te-ai ingrozi ... una e sa te duci 2 saptamini in vizita pe ici si pe colo si alta sa stai un an acolo (ca mai multi deja trebuie sa fii martira) ... las-o cu ''bunatatile'' de acolo si cautatile pe cele de linga tine ... daca vrei sa traiesti bine ... o mie si una de nopti era doar o poveste ... frumoasa ...
marco918
Postat pe 6 Noiembrie 2011 00:15
De la: Adela2222, la data 2011-10-18 23:15:11ce parere aveti despre asta?o relatie dintre o romanca si un iranian?el e stabilit la noi in oras de 3 ani si in Romania de 7 ani...l-am remarcat acum cateva luni, dar nu am inceput sa vorbesc cu el decat de vreo 10 zile...si..si..a iesit cu scantei...povestim foarte mult si e super totul..e frumos, e educat, fermecator totul..dar..e musulman...el sustine ca nu conteaza si ca multe din ce stiu de la tv sau de pe net sunt vorbe spuse aiurea si ca depinde de fiecare familie.....eu stiam ca femeile sunt sclave la ei, ca nu au voie sa spele ca barbatii ca mananca doar carne imputita de oaie:))..el sustine ca nu e asa....sunt multe de spus despre ce am auzit..dar vreau sa va intreb pe voi...stiti vreun caz?ma sfatuiti in vreun fel?ce sa fac...?

Conteaza! Am avut relatie cu un musulman si stiu cum e :FUGI!!!!!! Intreaba-l daca si-ar schimba religia pentru tine,sa vezi cum se aprinde!Nu poti purta o discutie logica cu un musulman despre ce e corect si ce nu ca ia foc!Parca au creierele spalate...cam ca unele secte de la noi!
E educat si dragut la inceput si da...femeile asa sunt pentru ei ,dar el iti va zice ca ,,asa le respecta".
Elle_Elena
Postat pe 6 Noiembrie 2011 06:35
sant sigura ca mananci mult PESTE!!!! IN felul in care gandesti nu iti trebuie nici o relatie!!!!!AI ANTELES???
pro_S_L
Postat pe 6 Noiembrie 2011 09:11
Raspunsul vine nu ca au trecut mai multe prin asta, ci ca sa intelegi mai bine tu unde te afli de fapt. Musulmanii nu sunt ca noi,trebuie sa intelegi ca asa cum noi avem propria noastra credinta asa si ei, insa ei sunt chiar fanatici...si te sfatuiesc sa ramai pe teritoriul tau...sa nu pleci cu el caci se schimba tot. Cat despre carne, fii sigura ca mananca carne de miel care este destul de frageda, nu miroase si nu te gandi ca manaca cum mancam noi la Paste pana ne ducem la spital. Au retete destul de variate in care introduc aceasta carne care este foarte gustoasa. Musulmanii nu mananca porc atat, dar mananca vita, pui si miel. Problema este doar de religie caci ei sunt foarte infocati cu Coranul lor....si asta strica totul....pentru ca noi suntem relaxati in ceea ce priveste religia de fapt unora chiar nu le pasa. Viata e ca sa o traiesti cat mai intens pentru noi europenii . Ai grija ce faci! Si vreau sa fac o remarca ..nu toti musulmanii sunt la fel....si o parte din ei trec la Europa, au propriul lor Dumnezeu si sunt multi carora leplace viata noastra, insa nu renunta la miel.Islamistii sunt fanatici rau.
kudika465523
Postat pe 6 Noiembrie 2011 12:08
De la: kudika_pudika, la data 2011-10-21 16:56:32Faceam si eu confuzia asta, dar iranienii nu sunt arabi si sunt chiar foarte multe diferente intre iranieni si arabi.

Populația Iranului este formatã din perși: 65%, azeri și alte popoare turcice: circa 20%, kurzi: 8%, arabi: 2%, armeni etc. Persanilor nu le place sa fie numitzi arabi, este exact situatzia noastra cand suntem confundatzi cu tziganii. Am o prietena casatorita cu un iranian. A facut casa buna cu el. Au un copil reushit. El este medic shi s-au stabilit aici, in Romania. A trecut la religia ortodoxa, mananca orice shi respecta traditzia noastra. Din nefericire shtiu shi cazuri nashpa. Eu una nu m-ash casatori, totushi, cu un strain, indiferent din ce tzara provine.
kudika411091
Postat pe 6 Noiembrie 2011 12:50
OMG !
Elyaa
Postat pe 6 Noiembrie 2011 15:20
De la: kudika063773, la data 2011-10-31 01:44:45IRANIENII NU SUNT ARABI ,,,ADEVARAT SUNT MUSULMANI ,,,,,,DAR SUNT DE O MIE DE ORI MAI BUNI CA ROMANII !,,,,IAR TU ESTI DESTUL DE UMBLAT DACA DEJA CUNOSTI VREO 6 ROMANCE CARE TRAIESC RAU CU ARABI ! SUNT CURIOASA CATE ROMANCE CUNOSTI MARITATE CU BULGARI?


Gresit ! Iranienii sunt de 1000 de ori mai rai de cat romanii...Nu spun ca nu sunt si foarte multi romani rai, insa iranienii sunt prea nenorociti.....Musulmanii sunt rai, mincinosi, prefacuti, dusmanosi.....iar femeia in tara lor nu valoreaza nici cat o guma mestecata.......Bulgarii nu sunt musulmani, asa ca nu poti compara cate romance sunt casatorite cu bulgari sau cate romance o duc rau cu arabii........................
kukla
Postat pe 6 Noiembrie 2011 18:11
musulmanii sunt duri cu femeile...fie ei din arabia sau iran, irak...mai bine ai sta linistita...este adevarat tot ce se aude la tv sau pe net...stii tu cum se spune...ca drumul spre iad este pavat cu intentii bune...:-)) ai grija...la inceput orice barbat este amabil, educat, tandru, dar cand au siguranta ca esti a lor...se cam schimba treburile...gaseste-ti de aici, si in romania aveam baieti frumosi...poate si educati...poate... :-))
mady_puppy
Postat pe 6 Noiembrie 2011 22:47
De la: Keolis, la data 2011-11-04 22:22:32
De la: kudika123794, la data 2011-11-04 21:59:34
Iar acum o intrebare care cel putin trebuie sa dea de gandit: de ce musulmanii pleaca din tarile lor si se casatoresc cu femei crestine impunandu-le acestora sa le accepte religia si cultura si cati musulmani cunoasteti care au incercat sa se adapteze tarilor, culturii si religiei crestine in care singuri au ales sa traiasca?
Da, buna intrebare.


disperate maimutze musulmanii astia.Pe mine ma acosteaza non-stop, turci, pakistanezi, irakieni,mai stiu io ce negroteu nespalat pe FB, le raspund civilizat, insa dorinta lor de a realiza o casatorie/relatie cu cei din Europa, este extrem de la vedere ! Am 2 conturi pe fb si pe ambele ma acosteaza libidinosii mi-ai oferit cadouri...etc, niste prosti ! Urmaresc doar sa dea peste niste PROASTE care sa puna botul la "atentiile" lor, niste sarantoace, bleah !
kudika143524
Postat pe 7 Noiembrie 2011 09:26
E mai bine ca ai renuntat la idee, pentru ca pornisei DEJA cu un sac de prejudecati, care ,fie ca se adevereau, ori ba.., te programasera sa fii nefericita.

Am cunoscut si eu un iranian, acum 20 de ani...
Aveam in minte aceleasi prejudecati despre musulmani si cand l-am numit ARAB, mi-a spus : "eu ti-am zis tie tiganca ?"
Era un tip corect, parolist, linistit si ...f. atent, dar...intr-un fel de nu te prindeai din prima...;
intro zi am venit la birou (lucram part-time la firma lui) spunand : "maaammaa ce struguri am vazuuutt !... Imi plac cel mai mult strugurii, dar m-am grabit si nu am luat".
A doua zi m-a invitat un pic in bucatarie. Mi-era cumva.., asa... pentru ca eu intram doar in birou sa dau/iau acte, bani si atat, nu si in bucatarie...
Ce sa vezi..: pe masa era un platou plin cu nisteee struguri...

Precizez: aveam o relatie strict profesionala.

Pe parcurs, am devenit amici. El si-a aratat oarecum admiratia/dorinta de a avea o relatie , dar nu a insistat, vazand ca eu fugeam ca dracu' de tamaie de "arabi". Nici macar nu m-a atins. Avea doar privirea aia...cu ochii umezi si zambet uitat..., care spunea: "Nu vrei, dar sa stii ca eu inca sper"
Vorbeam la o cafea despre orice, deschis, fara "perdele", printre care si despre viata unei femei romance care se casatoreste cu un musulman. Mi-a spus ca in Irak e f. f. strict, ca in Siria e destul de occidental, iar ca in Iran e destul de dificil : portul obligatoriu in femeia trebuie sa se imbrobodeasca cam mult si faptul ca trebuie neaparat sa adere la religia lor.
Zicea ca din pricina restrictiilor islamului a plecat si el din Iran (statea in Ro de 15 ani), ca nu-i place viata asa, desi tatal sau era mare preot acolo (nu mai stiu cum se numeste la ei..)
Am mers cu acel om la cafea, la restaurant, am calatorit cu taxiul de vreo doua ori, dar niciodata nu s-a dat la mine, nu a incercat ceva ce m-ar fi deranjat. Nu imi facea cadouri. A.., ba da.., o data.., de doua ori ceva simbolic, dar a fost reciproc (de Sarbatori).
*

Dupa ce m-am casatorit, ne-am intalnit intamplator (eu plecasem din oras).
Am baut o cafea impreuna si m-a intrebat de viata mea, eu de a lui. El inca nu se casatorise, mai cauta; fata care-i placuse lui.. o pierduse, zicea.
M-a intrebat daca sunt bine, daca sunt fericita si m-a "certat" cand a aflat ca inca nu am copii.
"Pai, de ce te-ai casatorit ? Copiii sunt adevarata implinire a unei femei".

Mi-a rams in amintire ca un OM DEOSEBIT cu care am vorbit de la suflet la suflet.

Am scris aceasta experienta a mea cu acest iranian, ca sa vedeti ca nu toti sunt "arabi"...




EKaterina
Postat pe 7 Noiembrie 2011 11:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cred ca ma place 30 De la: iacinta 22 Ianuarie 2010 16:14
e bine sa fii amant 120 De la: adrianav 1 Iunie 2009 18:46
:) 33 De la: kinki1 8 Aprilie 2011 13:43
ce ar trebui sa fac... 10 De la: dydy_me 17 Mai 2009 18:53
Ajutooorrr!!!!! 18 De la: kudika_1008256 30 Mai 2016 17:27